Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και νύχια


Recommended Posts

μπορείς αφενός να χρησιμοποιείς προϊόντα που δεν έχουν ρετινόλη ή που έχουν μικρές ποσότητες κάνοντας ορθολογική χρήση.

 

έχει κι αυτό το θέμα

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=269204#post269204

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έγω δεν θα σου πω ότι δεν πρέπει να βάφεις νύχια και μαλλιά γιατί τα νύχια τα έβαφα πάντα και τα μαλλιά τα έβαψα 3 μέρες πριν γεννήσω. Οπότε δεν αποτελώ παράδειγμα για κάποιους. Θα σου πω όμως ότι για άλλους λόγους δεν θα ήταν σοφό να έχεις τεχνητά όταν γεννήσεις. Εγώ γνωρίζοντας από χειρουργεία, έβαψα τα νύχια με διαφανή βάση μόνο. Σώθηκα καλή μου γιατί εβρισκόμενη στην ανάνηψη οι νοσηλευτές είδαν ότι είχαν μελανιάσει και χρειαζόμουν ζέστη. Με το gel δεν θα έχουν εικόνα. Και για φυσιολογικό τοκετό να πηγαίνεις, ποτέ δεν ξέρεις πως θα γεννήσεις τελικά

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

έγω δεν θα σου πω ότι δεν πρέπει να βάφεις νύχια και μαλλιά γιατί τα νύχια τα έβαφα πάντα και τα μαλλιά τα έβαψα 3 μέρες πριν γεννήσω. οπότε δεν αποτελώ παράδειγμα για κάποιους. θα σου πω όμως ότι για άλλους λόγους δεν θα ήταν σοφό να έχεις τεχνητά όταν γεννήσεις. εγώ γνωρίζοντας από χειρουργεία, έβαψα τα νύχια με διαφανή βάση μόνο. σώθηκα καλή μου γιατί εβρισκόμενη στην ανάνηψη οι νοσηλευτές είδαν ότι είχαν μελανιάσει και χρειαζόμουν ζέστη. με το gel δεν θα έχουν εικόνα. και για φυσιολογικό τοκετό να πηγαίνεις, ποτέ δεν ξέρεις πως θα γεννήσεις τελικά

 

 

 

σωστη πολυ σωστη.πηγα κ εγω να γεννησω με μανικιουρ κ μου τα κοψανε κ τα ξεβαψανε οι μαιες εκει.εκτος απο αυτο που λες υπαρχει κ περιπτωση τραυματισμου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα τη μαία & το γιατρό μου και μου είπαν ότι δεν έχεις πρόβλημα με μαλλιά και νύχια. Εγώ λίγες ανταύγειες έκανα στον 4ο. Απλά πριν γεννήσεις καλό θα είναι να μην τα βάψεις για να μπορούν να παρακολουθούν την κυκλοφορία του αίματος στα άκρα σου!! Όπως επιβεβαίωσε και η ravT!! Μια γνωστή μου που έκανε βαφή της είπε ο γιατρός της να μην τα βάφει κατά την εγκυμοσύνη, για να μην εμφανίσει αλλεργία επειδή δεν θα μπορούσε να κάνει θεραπεία, παίζει ρόλο και ό οργανισμός-αντισώματα της κάθε γυναίκας! Καλύτερα να συμβουλευτείς το γιατρό σου!! Πάντως και με κάποιες κρέμες για την ακμή ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα λόγω των συστατικών!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

θα με συγχωρησεις, αλλα επειδη ειπε η μαια και ο γιατρος σου οτι δεν υπαρχει προβλημα με τις βαφες και τα νυχια, δε σημαινει οτι ειναι κι ετσι.

 

λενε πολλα οι γιατροι, εχω ακουσει και γιατρο να λεει οτι ειναι καλυτερο το ξενο γαλα απο το μητρικο γιατι ειναι λεει πιο εμπλουτισμενο. την αδεια επρεπε να του παρουν, αλλα δεν του την πηραν. αντιθετα εχει και πελατεια και επηρεαζει με τις αποψεις του πολλες γυναικες.

 

καταλαβαινω οτι οταν ενας γιατρος σου λεει οτι ειναι ενταξει να βαφεις τα μαλλια σου στην εγκυμοσυνη, εχεις λογο να τον πιστεψεις (γιατρος ειναι), αλλα ριξτε μια ματια στις ιστοσελιδες που εγκυρα και επιβεβαιωμενα πλεον αναλυουν τα συστατικα των βαφων μαλλιων και των ειδων μακιγιαζ.

 

νομιζω οτι αν τα διαβασετε, θα το ξανασκεφτειτε πολυ να τα βαλετε στην εγκυμοσυνη.

και να εχετε υποψη σας οτι δεν υπαρχει ουτε μια επιστημονικη ερευνα που να επιβεβαιωνει το αντιθετο, οτι δηλ τα καλλυντικα εχουν μονο ασφαλη συστατικα μεσα. ουτε οι εταιρειες δεν εχουν τολμησει να το πουνε αυτο. λενε καποιες αλλες δικαιολογιες, αλλα επι της ουσιας φυσικα και δεν τολμανε να πουνε οτι τα κραγιον και τα μανο δεν ειναι φουλ στο μολυβδο.

πως το λεει ο γιατρος τωρα...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψυχραιμία!! Όλα αυτά που χρησιμοποιούμε έχουν και βλαβερές ουσίες, εξαρτάται από τη χρήση και την σύσταση! Η κάθε μια επιλέγει τί χρησιμοποιεί, δεν σημαίνει όμως ότι αν χρησιμοποιείς κρέμες και είδη μακιγιάζ ότι βλάπτεις το έμβρυο με τοξικά! Προς Θεού μη φτάσουμε στα άκρα και προκαλούμε πανικό, εγώ συμβουλεύομαι και δερματολόγο λόγω αλλεργιών που με ταλαιπωρούσαν για τα καλλυντικά σκευάσματα και σίγουρα υπάρχουν πολλά που είναι ασφαλή-υποαλλεργικά ή ακόμη και φαρμακευτικά. Επίσης οι βαφές μαλλιών σίγουρα είναι πιο βαριές καθώς επαναλαμβάνονται πιο συχνά αλλά υπάρχουν και τα φυτικά ή χρωμοσαμπουάν. Έχουμε επιλογές και αυτές είναι πολλές για να είμαστε όμορφες και στην εγκυμοσύνη!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Valeraki και υπόλοιπα κορίτσια... Στην εγκυμοσύνη προέχει η ασφάλεια και η υγεία του παιδιού μας και όχι τα μανικιούρ και οι βαφές μαλλιών. Συγνώμη που μιλάω ωμά, αλλά και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί κάτι από όλα αυτά να βλάψει το μωρό μου δεν τα πλησιάζω ούτε στο χιλιόμετρο. Διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και μέχρι στιγμής έχω βάψει 2 φορές τα χείλη μου και αυτό με απλό άχρωμο λιπ γλος ενώ πριν έκανα ένα πολύ απαλο μακιγιαζ καθημερινά. Τα μαλλιά μου έχω να τα βάψω 7 μήνες προτού μείνω έγκυος (τώρα είναι χρόνος περίπου). Δεν έπαθα τίποτα, ούτε βρέθηκε κανείς να πει ότι είμαι πλέον άσχημη.

Καθεμιά έχει τις προτεραιότητές της και τις απόψεις της φυσικά, αλλά η ζωούλα που κουβαλάμε μέσα μας δεν έχεις τέτοιες επιλογές. Ας την προστατέψουμε όσο μπορούμε λοιπόν!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα το να κρινουμε εκ των προτερων το τι ειναι σημαντικο / σημαντικοτερο / σημαντικοτατο για μια αλλη γυναικα, το θεωρω λιγο αγενες.

Για καθε μελλουσα μητερα, η ζωη που κουβαλα ειναι εκ των προτερων ΟΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ και δεν επιτρεπεται κανεις να το αμφισβητει αυτο.

Απο κει και περα, ναι, ειναι επισης σημαντικο να νιωθεις μεσα σου ομορφη και να φροντιζεις και να περιποιησε τον εαυτο σου.

Καθετι που υπαρχει γυρω μας, εγκυμονει και κινδυνους.

Εγω επαθα αλλεργια απο φραουλα που δεν ειχα παθει ποτε μου.

ΚΑΙ ?

Πρεπει να σταματησω να τρωω φρουτα ???

Και οι 3 γιατροι που ετυχε να συζητησω για το θεμα μακιγιαζ + μανικιουρ σε συνδυασμο με την εγκυμοσυνη μου τονισαν οτι δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ αποδεδειγμενη ερευνα οτι οι βαφες ή τα μανο μπορουν να βλαψουν το εμβρυο.

Απο κει και περα, ο μονος λογος που δεν επιτρεπουν το gel ή το χρωμα στα νυχια ειναι για την ασφαλεια της μητερας κατα τον τοκετο οπως ειπωθηκε και πιο πριν.

Καλο ειναι να μην βαραινουμε τις επιλογες καμιας γυναικας με περιτες και ανουσιες "ενοχες" απλα επειδη επιθυμει να παραμενει ΓΥΝΑΙΚΑ καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνη της και δεν κανει λοβοτομη στις επιθυμιες της.

... θα είσαι πάντα υπεύθυνος γι'αυτό που έχεις εξημερώσει ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στην κορη μου ειχα βαψει τα μαλλια μου τουλαχιστον 3-4 φορες και η μια στο κομμωτηριο γιατι παντρευομουν...

 

Παντως και τον γιατρο που ρωτησα τωρα μου ειπε κανε ο,τι θελεις, ουτε μου το απαγορεψε ουτε μου ειπε οτι ειναι αθωο...

 

Αλλα ρε παιδια εχω πολλα ασπρα και φαινονται απαισια... Ισως μια φυτικη βαφη να ηταν λιγοτερο βλαβερη...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κορίτσια ότι η ψυχολογία στην εγκυμοσύνη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, μετά την υγεία μας και του μωρού!! Πάντως το μέτρο και η σωστή ενημέρωση είναι απαραίτητα. Πάντως όταν προσέχω τον εαυτό μου με καινούργια ρούχα, λίγο μακιγιάζ, κρέμα σώματος αισθάνομαι και λίγο άνθρωπος και όχι ένα ....... βαρέλι με πόδια (είμαι μικροκαμωμένη, με στήθος και κοιλίτσα!!). Μου φτιάχνει λίγο η διάθεση ιδιαίτερα τώρα που αρχίζω να έχω σοβαρά θέματα με τον ύπνο!!!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εγώ πάντα περιποιούμαι τον εαυτό μου...τα μαλλιά μου τα έβαψα 2 φορές στην εγκυμοσύνη με φυτική βαφή αλλά τώρα λόγω τεμπελιάς τα άφησα και δεν με πειράζει...gel στα νύχια έχω αλλά στα δικά μου και είναι γαλλικό..τα νύχια δεν είναι μακριά οπότε τι τραυματισμό να έχω;απλά είναι πάντα περιποιημένα και δεν ασχολούμαι καθόλου...και δεν μου απαγόρεψε κανείς να το κάνω αυτό...και η κοπέλα στην εγκυμοσύνη της με gel είχε τα νύχια της.η όζα απλώς πρέπει να μην περιέχει ρετινόλη γιατί σε μεγάλη ποσότητα προκαλεί τερατογένεση..

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.

απλα θα ηθελα να ρωτησω κατι που ντρεπομαι να ρωτησω τον γιατρο μου.

οταν εισαι εγκυος ή υποπτευεσαι οτι πιθανον να εισαι εγκυος επιτρεπεται να βαλεις gel στα νυχια σου???????

αυτο το φουρνακι που βαζουμε τα νυχια μας για να στεγνωσουν δεν εχει ακτινοβολια???????

 

καλησπέρα κουκλίτσα μου, είμαι αισθητικός και έχω κάνει και σεμινάρια για τεχνητά νύχια,

αυτό που απαγορεύεται δεν είναι gel σαν υλικό αλλά το μηχάνημα γιατί λειτουργεί με υπεριώδη ακτινοβολία γιαυτό γνώμη μου είναι να κάνεις μια άλλη μεθοδο όπως πχ. μετάξι. βέβαια όταν δούλευα σε μαγαζί ερχόντουσαν ουκ ολίγες έγκυες άλλα τίποτα δεν είχα ακούσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια από τον πρώτο μήνα βάφω τα μαλλιά μου και με τις ευλογίες του γιατρού μου. Άποδεδειγμένη έρευνα δεν υπάρχει για βλάβη από τις βαφές. Αυτό που ίσως ενοχλεί είναι η μυρωδιά. Η βαφή αρχίζει να γίνεται βλαβερή στον οργανισμό εάν μείνει παραπάνω από 60 λεπτά στο κεφάλι. Φυτικές βαφές δεν υπάρχουν 100%. Όλες έχουν μία δόση αμμωνίας.

Gel κάνω κι εγώ με μόνιμο γαλλικό στα νύχια μου. Αν θέλουν στον τοκετό ας μου ξεβάψουν των ποδιών τα νύχια. Μετά θα πάω στο ΙΑΣΩ να κάνω ένα πεντικιουρ!!!

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως θα περασω τις ριζες αυτην την εβδομαδα, δεν παει αλλο, σχεδον 3 μηνες τα αφησα... Ειμαι που ειμαι γενικως λιγο χαλια, βλεπω και τον αυτο μου στον καθρεφτη και παθαινω καταθλιψη...

 

Ασε που εχω να παω και σε μια βαφτιση την αλλη εβδομαδα και θελω ρεκτιφιε χεχε...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

christie θα σου προτεινα να συμβουλευτεις το γιατρο σου πρωτα, γιατι ειμαι βεβαιη οτι πριν παρελθει το πρωτο τριμηνο, η βαφη μαλλιων απαγορευεται οπωσδηποτε. Ειναι το τριμηνο που γινεται ολη η οργανογενεση του εμβρυου. Ρωτα καλυτερα το γιατρο πριν περασεις τη ριζα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Gel κάνω κι εγώ με μόνιμο γαλλικό στα νύχια μου. Αν θέλουν στον τοκετό ας μου ξεβάψουν των ποδιών τα νύχια. Μετά θα πάω στο ΙΑΣΩ να κάνω ένα πεντικιουρ!!!

 

Ναι καλά, μίλα με τον γιατρό σου πρώτα γιατί σε εμένα από των χεριών τα νύχια καταλάβαμε ότι υπήρχε προβληματάκι, και όχι από των ποδιών...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

το γαλλικό είναι διάφανο μόνο η άκρη του νυχιού είναι βαμμένη οπότε αν υπάρχει κυάνωση θα φανεί...κι εγώ έτσι τα κάνω stav ....μέσα στο χειρουργείο απαγορεύεται να έχουμε βαμμένα νύχια...

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Στον γάμο μου είχα βάλει τεχνητά νύχια με gel και τα είχα κάνει γαλλικό. Από το αποτέλεσμα που είχα και μόνο, προσωπικά θεωρώ πως αν τα είχα ακόμα, στον τοκετό δεν θα φαινόταν ότι μελάνιασαν. Ήταν τόσες οι στρώσεις του gel αλλά και τόσο λίγο το μελάνιασμα που θεωρώ πως δεν θα φαινόταν. Τέλος πάντων, δεν επιμένω αλλά πιστεύω πως πρέπει να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.

 

 

Υ.Γ. staxioforina thanks!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα οι στρώσεις του gel δεν είναι πολλές...μία λεπτή στην αρχή ούτε καν τα βάζω σε φουρνάκι,μετά κάνει το γαλλικό και μετά μια στρώση gel..τα νύχια είναι διαφανή...

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζει κάποια τι ισχύει για το βάψιμο των νυχιών στην εγκυμοσύνη; Ορισμένοι γιατροί το απαγορεύουν ενώ άλλοι είναι πολύ άνετοι... Είναι τελικά θέμα γιατρού;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...