Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανεπαρκεια τραχηλου περιδεση η προγεστερονη?


mpak

Recommended Posts

κοριτσια μετα απο εναν προωρο τοκετο που ειχα πριν 3 μηνες απο ανεπαρκεια τραχηλου στις 27 βδομεδες απο ανεπαρκεια τραχηλου τωρα μπορυμε να ξαναπχροσπαθησουμε για μια νεα εγκυμοσυνη ειμαι πολυ μπερδεμενη 2 γιατρπι μου ειπαν να μην κανουμε περιδεση γιατι ο τραχηλος μπορει να ανταποκρι8ει καλυτερα σε 2η εγκυμοσυνη εδς ομως διαβαζω πολλεσ κανατε περιδεση κοριτσια πειτε μου τησ γνςμεσ σασ σας παρακαλω

ευχαριστω

μηπως να παω και σε αλλουσ γιατρους??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mpak καλησπέρα. Η περιδεση νομίζω πως παει βλέποντας και κάνοντας. Εγώ είχα κάνει επείγουσα περιδεση στην 25η εβδομάδα. Σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη σου το πιο πιθανό είναι να σε καλεί ο γιατρός σου κάθε 15 και όχι μια φορά το μήνα για να βλέπει το τραχηλο. Από εκεί θα κρίνει αν θα πρέπει να κανεις περιδεση. Να ξέρεις ότι και η περιδεση είναι μια διαδικασία που δεν εχει πάντα τα αποτελέσματα που περιμένουμε. Εμένα η γιατρός μου μου είχε πει όταν μου την έκανε ότι υπήρχε πιθανότητα ο οργανισμός να διεγερθει απο την περιδεση και να προκληθεί τοκετος τις επόμενες μέρες.

Τα αγγελουδια μου 24/10/12

Link to comment
Share on other sites

Mpak καλησπέρα. Η περιδεση νομίζω πως παει βλέποντας και κάνοντας. Εγώ είχα κάνει επείγουσα περιδεση στην 25η εβδομάδα. Σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη σου το πιο πιθανό είναι να σε καλεί ο γιατρός σου κάθε 15 και όχι μια φορά το μήνα για να βλέπει το τραχηλο. Από εκεί θα κρίνει αν θα πρέπει να κανεις περιδεση. Να ξέρεις ότι και η περιδεση είναι μια διαδικασία που δεν εχει πάντα τα αποτελέσματα που περιμένουμε. Εμένα η γιατρός μου μου είχε πει όταν μου την έκανε ότι υπήρχε πιθανότητα ο οργανισμός να διεγερθει απο την περιδεση και να προκληθεί τοκετος τις επόμενες μέρες.

 

 

s euxaristw gia thn apanthsh ekanes se proxwrhmenh bdomada thn peridesh.

se mia deuterrh eggumosunh th sou exei pei o giatros sou oti mporei kai na mhn sumbei?

egw fobame mhpws anoixei pali kai einai proxwrhmenes bdomades kai einai pio epikubdino

den exw katalabei omws mpoei se mia eggumosunh na xeis aneparkeia traxhlou kai se allh oxi?

Link to comment
Share on other sites

s euxaristw gia thn apanthsh ekanes se proxwrhmenh bdomada thn peridesh.

se mia deuterrh eggumosunh th sou exei pei o giatros sou oti mporei kai na mhn sumbei?

egw fobame mhpws anoixei pali kai einai proxwrhmenes bdomades kai einai pio epikubdino

den exw katalabei omws mpoei se mia eggumosunh na xeis aneparkeia traxhlou kai se allh oxi?

 

Εμένα αυτό που μου είπε η γιατρός μου όταν ξαναέμεινα και είχα το ίδιο άγχος με σένα είναι ότι δε μπορεί να ξέρει και να μου εγγυηθεί ότι θα ξανασυμβεί. Μου είπε ότι μπορούν να συμβούν ένα σωρό πράγματα όπως μια αποκόλληση. Μου είπε περνώντας οι εβδομάδες θα το δούμε και θα αποφασίσουμε. Δυστυχώς όμως αυτή η εγκυμοσύνη σταμάτησε στην 8η εβδομάδα οπότε δε μπορώ να σου πω για την εξέλιξη της. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι τη μέρα που απέβαλα είχα κάνει και διαστολη τραχήλου, οπότε και καταλήξαμε ότι σε πιθανή μελλοντική εγκυμοσύνη θα κάνω απο νωρίς περιδεση. Καλό είναι να πας σε γιατρό σχολαστικό. Εμένα επειδή ήταν πολύ σχολαστική με φώναζε κάθε 15 για να βλέπει προληπτικά το τραχηλο, έτσι και σώθηκαν τα δίδυμα.

Τα αγγελουδια μου 24/10/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσι μου εκανα περιδεση τραχυλου στην 32 εβδομαδα τωρα ειμαι 36+2και θα μου την κοψουν την δευτερα που θα ειμαι 37+1 εκανα μικρη ανεπαρκια στην 29 εβδομαδα και στην 31+5 μερες εκανα δυαστολη 2 και στην 31+6 εκανα δυαστολη 6 και 32+1 εκανα την περιδεση ο μικρος μου ειναι πολυ και περιμενουμε να ερθει..................η γιατρος μου μου ειπε οτι δεν ειναι συγουρο οτι μπορει να γινει και στην επομενη εγκυμοσηνη ευχομαι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου είπε η γιατρός μου όταν ξαναέμεινα και είχα το ίδιο άγχος με σένα είναι ότι δε μπορεί να ξέρει και να μου εγγυηθεί ότι θα ξανασυμβεί. Μου είπε ότι μπορούν να συμβούν ένα σωρό πράγματα όπως μια αποκόλληση. Μου είπε περνώντας οι εβδομάδες θα το δούμε και θα αποφασίσουμε. Δυστυχώς όμως αυτή η εγκυμοσύνη σταμάτησε στην 8η εβδομάδα οπότε δε μπορώ να σου πω για την εξέλιξη της. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι τη μέρα που απέβαλα είχα κάνει και διαστολη τραχήλου, οπότε και καταλήξαμε ότι σε πιθανή μελλοντική εγκυμοσύνη θα κάνω απο νωρίς περιδεση. Καλό είναι να πας σε γιατρό σχολαστικό. Εμένα επειδή ήταν πολύ σχολαστική με φώναζε κάθε 15 για να βλέπει προληπτικά το τραχηλο, έτσι και σώθηκαν τα δίδυμα.

 

 

voula na xerese ta paidakia sou

na 8elw na paw kai gw s ena kalo kai sxolastiko giatro kai psaxnw gia giatro

lupame gia thn ejelijh ths 2hs eggumosunhs

alla poso nwris 8a kaneis nomizw oti peridesh ginete meta thn 12h bdomada ginete kai pio nwris?

se 8aumazw pou enw exeis 2 paidakia skeftese kai epomenh eggumosunh na eisai kala kopela mou kai esau kai oi oikogeneia sou ta kalutera sou euxome

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου εκανα περιδεση τραχυλου στην 32 εβδομαδα τωρα ειμαι 36+2και θα μου την κοψουν την δευτερα που θα ειμαι 37+1 εκανα μικρη ανεπαρκια στην 29 εβδομαδα και στην 31+5 μερες εκανα δυαστολη 2 και στην 31+6 εκανα δυαστολη 6 και 32+1 εκανα την περιδεση ο μικρος μου ειναι πολυ και περιμενουμε να ερθει..................η γιατρος μου μου ειπε οτι δεν ειναι συγουρο οτι μπορει να γινει και στην επομενη εγκυμοσηνη ευχομαι ολα καλα

 

 

s euxaristw gia thn apanthsh panagiwta me to kalo na r8ei to mwraki sou mpravo pou mporesan me diastolh 6 na sou kanoun peridesh den fobh8hkan mhn spasoun ta nera? esena gia epomenh eggumosunh sou eipan apo thn arxh peridesh???

kai eisai kai germania emena o giatros mou mou eipe sto ejwteriko den kanoun pleon peridesh giati den exei apotelesmata

ante na mas enhmerwseis gia ta euxarista se filw

Link to comment
Share on other sites

voula na xerese ta paidakia sou

na 8elw na paw kai gw s ena kalo kai sxolastiko giatro kai psaxnw gia giatro

lupame gia thn ejelijh ths 2hs eggumosunhs

alla poso nwris 8a kaneis nomizw oti peridesh ginete meta thn 12h bdomada ginete kai pio nwris?

se 8aumazw pou enw exeis 2 paidakia skeftese kai epomenh eggumosunh na eisai kala kopela mou kai esau kai oi oikogeneia sou ta kalutera sou euxome

 

Η περιδεση όντως γίνεται την 12η εβδομάδα. Να σου πω την αλήθεια δε ρώτησα σε πια εβδομάδα θα θέλει να μου κάνει περιδεση αν ξαναμεινω έγκυος γιατι και στις δυο ταλαιπωρηθηκα αρκετά, στη μεν 1η γιατι έμεινα 3 μήνες στο κρεβάτι σε πλήρη ακινησία και στη 2η γιατι δε προλάβαμε καλά καλά να χαρούμε και τρεχαμε. Οπότε όπως καταλαβαίνεις ένα φόβο τον έχω πάρει και θα το σκεφτώ πολύ. Τωρα αν ψάχνεις γιατρό και μένεις Αθήνα μπορώ να σου συστήσω τη δική μου που πρώτα είναι άνθρωπος! Εγώ της χρωστάω πολλά.

Τα αγγελουδια μου 24/10/12

Link to comment
Share on other sites

Η περιδεση όντως γίνεται την 12η εβδομάδα. Να σου πω την αλήθεια δε ρώτησα σε πια εβδομάδα θα θέλει να μου κάνει περιδεση αν ξαναμεινω έγκυος γιατι και στις δυο ταλαιπωρηθηκα αρκετά, στη μεν 1η γιατι έμεινα 3 μήνες στο κρεβάτι σε πλήρη ακινησία και στη 2η γιατι δε προλάβαμε καλά καλά να χαρούμε και τρεχαμε. Οπότε όπως καταλαβαίνεις ένα φόβο τον έχω πάρει και θα το σκεφτώ πολύ. Τωρα αν ψάχνεις γιατρό και μένεις Αθήνα μπορώ να σου συστήσω τη δική μου που πρώτα είναι άνθρωπος! Εγώ της χρωστάω πολλά.

 

voula mou euxaristw gia thn apanthsh egw psaxnw giatro 8esalonikh

oso gia to fobo egw na deis poso fobame kai den exw kai paidakia h 1h eggumosunh htan traumatikh empeiria prospa8w na brw kouragio gia auto anoija kai to 8ema h8ela na dw an h peridesh exei kala apotelesmata

na xerese ta paidakia sou

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ καλό θα ήταν στον γιατρό που θα επιλεξεις να πας,όταν με το καλό μείνεις και πάλι έγκυος, να επιμένεις να κοιτάει το τραχηλο. Οχι μόνο με το υπέροχο που βάζει πάνω στη κοιλιά αλλά και με το ενδοκολπικο (ποιο αξιόπιστο) και να ζητήσεις να σε βλέπει σε τακτά χρονικά διαστήματα και όχι πάνω στο μήνα. Μετά απο μια μικρή έρευνα που έκανα στο περιβάλλον μου διαπίστωσα ότι λίγοι γιατροί ελέγχουν το τραχηλο σε κάθε επίσκεψη (είτε ενδοκολπικα, είτε με εξωτερικο υπέροχο). Εγώ θυμάμαι τη γιατρό μου μέχρι και το 5ο μήνα που παρουσίασα την ανεπάρκεια να μου λέει: " Συγνώμη που σε ταλαιπωρώ κάθε 15 μέρες, τα μωρα σου μεγαλώνουν εξαιρετικά αλλά εμένα με νοιάζει να βλέπω το τραχηλο σου, μόνο γι'αυτό θέλω να έρχεσαι." Και να που τελικά είχε δίκιο...όταν με έβαλαν για την περιδεση το πάχος του τραχήλου ήταν λιγότερο απο ένα εκατοστο (συγνώμη μα δε ξέρω να σου το πω σε διαστολη πόσο ήταν). Φαντασου δε με αφησε να γυρισω σπιτι μου να παρω λιγα πραγματα γιατι φοβηθηκε μη γεννησω στο δρομο.Και ουσιαστικά έραψαν το τίποτα...μα ευτυχώς πέτυχε. Μην αγχωνεσαι και όλα θα πανε καλά. Οπως λένε και σε άλλες περιπτώσεις...η πρόληψη σώζει.

Τα αγγελουδια μου 24/10/12

Link to comment
Share on other sites

Εσύ καλό θα ήταν στον γιατρό που θα επιλεξεις να πας,όταν με το καλό μείνεις και πάλι έγκυος, να επιμένεις να κοιτάει το τραχηλο. Οχι μόνο με το υπέροχο που βάζει πάνω στη κοιλιά αλλά και με το ενδοκολπικο (ποιο αξιόπιστο) και να ζητήσεις να σε βλέπει σε τακτά χρονικά διαστήματα και όχι πάνω στο μήνα. Μετά απο μια μικρή έρευνα που έκανα στο περιβάλλον μου διαπίστωσα ότι λίγοι γιατροί ελέγχουν το τραχηλο σε κάθε επίσκεψη (είτε ενδοκολπικα, είτε με εξωτερικο υπέροχο). Εγώ θυμάμαι τη γιατρό μου μέχρι και το 5ο μήνα που παρουσίασα την ανεπάρκεια να μου λέει: " Συγνώμη που σε ταλαιπωρώ κάθε 15 μέρες, τα μωρα σου μεγαλώνουν εξαιρετικά αλλά εμένα με νοιάζει να βλέπω το τραχηλο σου, μόνο γι'αυτό θέλω να έρχεσαι." Και να που τελικά είχε δίκιο...όταν με έβαλαν για την περιδεση το πάχος του τραχήλου ήταν λιγότερο απο ένα εκατοστο (συγνώμη μα δε ξέρω να σου το πω σε διαστολη πόσο ήταν). Φαντασου δε με αφησε να γυρισω σπιτι μου να παρω λιγα πραγματα γιατι φοβηθηκε μη γεννησω στο δρομο.Και ουσιαστικά έραψαν το τίποτα...μα ευτυχώς πέτυχε. Μην αγχωνεσαι και όλα θα πανε καλά. Οπως λένε και σε άλλες περιπτώσεις...η πρόληψη σώζει.

 

 

 

nai hdh exw allajei giatro. h giatros mou pote den me koitaje me endokolpiko uphrexo kai mono me uperhxo apo thn koilia me koitouse blepame oti to mwraki einai kala pote den mou eixe anaferei kati gia ton traxhlo oute sto b epipedou egine ejetash traxhlou 1h egkumosunh kai den hjera tpt afou mou elege ola kala auto mou arkouse

nai h alh8eia einai oti twra jeroume kai 8a paroume ta metra mas

egw eimai apo kastoria kai prepei na metakinoume gia giatro auto me anxwnei edw den jeroun thn tufla tous. apo osa diabasa edw giati nomizw pws ta diabasa ola sxedon oles kataferan na exoun thn deyterh fora mia teleiomhnh eggumosunh makari na me boh8hsei o 8eos

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα !

με χρονοκαθυστερηση απαντω και εγω με τη δικη μου εμπειρια!

το πιο συνετο ειναι επομενη εγκυμοσυνη να γινει μονο με περιδεση απο μικρη εβδομαδα κυησης . θεωρειται πια κατεγεγραμενο στο ιστορικο μας η ανεπαρκεια τραχηλου και κανεις δε μπορει να βεβαιωσει οτι δε μπορει να ξαναπαθεις τα ιδια.

εγω ειχα διαστολη απο 26η βδομαδα στα διδυμακια μου δε προλαβαμε να κανουμε περιδεση αλλα καταφερα μετα απο νοσηλεια 2 μηνων να γεννησω 31η βδ 2 γερα αγορακια. ο λογος του τοκετου ηταν τελικα ασχετος απο τον τραχηλο (υπογλυκαιμια ) η οποια προκαλεσε αρρυθμιες στα μωρα και τελικα τα πηραν ξαφνικα.

ομως ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν ποτε ξαναμεινω εγκυος η περιδεση θεωρειται υποχρεωτικη!

τα ουτροζεσταν δε μπορουν να θρεψουν τον προβληματικο τραχηλο σε καμια περιπτωση.

 

στη θεση σου θα εκανα μονο περιδεση

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

karkinaki s euxaristw polu pou apanthses na xerese ta paidakia sou

kai egw eimai uper ths perideshs kai psaxnw enan kalo gunaikologo gia na thn kanw otan me to kalo jana meinw egkuos emena otraxhlos mou exei polu kalo mhkos den einai kontos alla einai polu malakos elpizw me peridesh kai japla na mporei na krath8ei an jereis kana kalo giatro 8esalonikh steile mou an 8es se pm to onoma tou h kai edw s euxaristw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και παλι!

και εμενα ο τραχηλος ηταν 4,3 εκατοστα και σε προληπτικο ελεγχο κολπικο μου ζητησε ο γιατρος να σφιξω (σα να θελω να παω τουαλετα) και ανοιξε ο τραχηλος σε χοανη!Ηταν πολυ μαλακος. σου στελνω σε πμ 2 ονοματα καθηγητων που θεωρω οτι ειναι κορυφη για περιδεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημέρα!

εμένα διαγνώστηκε στην 1η εγκυμοσύνη κοντός τράχηλος, αλλά με την προγεστερόνη (κολπικά) γέννησα στην 38η εβδομάδα με πρόκληση. ο γιατρός μου θεωρόύσε ότι κάτι ανάλογο θα μπορούσε να συμβεί και σε τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη, όπως και συνέβη μετά από 2 χρόνια, αλλά με προγεστερόνη επίσης και ξεκούραση γέννησα στην 37η εβδομάδα επίσης με πρόκληση. ο γιατρός μου θεωρεί ότι η περίδεση πρεπει να ακολουθείται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ότι πλέον η προγεστερόνη κάνει θαύματα. αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

εμένα διαγνώστηκε στην 1η εγκυμοσύνη κοντός τράχηλος, αλλά με την προγεστερόνη (κολπικά) γέννησα στην 38η εβδομάδα με πρόκληση. ο γιατρός μου θεωρόύσε ότι κάτι ανάλογο θα μπορούσε να συμβεί και σε τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη, όπως και συνέβη μετά από 2 χρόνια, αλλά με προγεστερόνη επίσης και ξεκούραση γέννησα στην 37η εβδομάδα επίσης με πρόκληση. ο γιατρός μου θεωρεί ότι η περίδεση πρεπει να ακολουθείται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ότι πλέον η προγεστερόνη κάνει θαύματα. αυτά από μένα.

μπορεις να μου πεις ποιος ειναι ο γιατρος σου κ σε ποια περιοχη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μια κολλητή μου έκανε υπερηχο και ο τραχηλος της ειναι ετοιμόγεννος. Είναι στην 22 εβδομαδα κύησης. Σωζεται η κατασταση, λετε, ή όχι;

με περιδεση εννοεις ? νομιζω η περιδεση γινεται μεχρι 16 εβδομαδα η κατι τετοιο μετα ειναι ρισκο...μακαρι να πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω διαβασει ότι την 22η εβδομαδα ειναι επικινδυνη η περιδεση. Εχει καποια εμπειρία καμια κοπέλα;

οταν λες ετοιμογενος τι μετρηση της εδωσε ο γιατρος?εγω ειμαι ξαπλα απο 22 εβδομαδα με κοντο τραχηλο χωρις περιδεση γιατι ειναι ριψοκυνδινη μετα την 16 εβδομαδα....τωρα ειμαι 32 κ δεν εχει ανοιξει αλλο...γι αυτο σε ρωταω μετρησεις,,,μια γνωστη μοθ εφτασε 32 εβδομαδων παρολου που ειχε εξαλειψη τραχηλου δηλαδη 1,5 μετρηση!

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω διαβασει ότι την 22η εβδομαδα ειναι επικινδυνη η περιδεση. Εχει καποια εμπειρία καμια κοπέλα;

Έκανα περιδεση τραχήλου στην 23η εβδομάδα με ανεπάρκεια 0,03 δηλ. σε διαστολη με πιθανότητες 50-50 για επιτυχία ή μή. ...ευτυχώς όλα πήγαν καλά, η μικρούλα και πάλι βιαστική πίεσε τον τραχηλο σε άλλο σημείο και γεννήθηκε την 31η εβδομάδα με μόνο θέμα το χαμηλό βάρος, 1600 γρ.

Στη δική μου περίπτωση ήταν σωτηρια η περιδεση, η αναγκαστική ξαπλα μετά απο αυτην και η αγωγή με utrogestan έως τη γέννα. .κάθε κατάσταση όμως είναι διαφορετική, ποτέ δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την έκβαση κάθε ιστορίας. ..Σας εύχομαι πολύ πολύ υπομονή, και ό,τι καλύτερο επιθυμείτε σε οτιδήποτε αποφασίσετε -αποφασίσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Η περίδεση είναι μια απλή επέμβαση που αποσκοπεί στην πρόληψη του πρόωρου τοκετού. Συνήθως γίνεται μετά την 12 εβδομάδα κύησης (13η ως 16η εβδομάδα), εφόσον υπερηχογραφικά το έμβρυο εμφανίζεται υγιές (εκλεκτική περίδεση).

 

Σε αντίθεση προς την εκλεκτική περίδεση, που γίνεται προγραμματισμένα βάσει του ιστορικού της γυναίκας (ύπαρξη κλασικών χαρακτηριστικών τραχηλικής ανεπάρκειας), η επείγουσα περίδεση εφαρμόζεται, όταν υπάρχουν επείγουσες ενδείξεις, και συγκεκριμένα όταν η γυναίκα παρουσιάζει υπερηχογραφικές αλλαγές συνοδευόμενες από τράχηλο μικρού μήκους ή χοανοειδούς σχήματος. Επείγουσα περίδεση μπορεί να γίνει μέχρι την 24η εβδομάδα, οπότε το μωρό θεωρείται βιώσιμο.

 

Όπως κάθε χειρουργική πράξη, έχει πιθανές επιπλοκές. Γιʼ αυτό, θα πρέπει να πραγματοποιείται μόνο όταν υπάρχει σοβαρός λόγος (π.χ. ιστορικό πρόωρου τοκετού). Κυρίως, υπάρχει ο κίνδυνος της μόλυνσης της μήτρας, οπότε στην περίπτωση αυτή χορηγείται ισχυρή αντιβίωση και αφαιρείται αμέσως το ράμμα. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να αξιολογείται ο κίνδυνος αυτός σε σχέση με τον κίνδυνο του πρόωρου τοκετού. Όταν ο δεύτερος είναι πολύ μεγαλύτερος, τότε θα πρέπει να προτιμάται η περίδεση.

 

Πρόσφατα διαπιστώθηκε ότι η φαρμακευτική χορήγηση προγεστερόνης κολπικά έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε γυναίκες με ανεπάρκεια τραχήλου της μήτρας, οι οποίες δεν έχουν ιστορικό πρόωρου τοκετού.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...