Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χτυπιεται οταν θηλαζει


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια

 

ελπιζω πραγματικα να μου δωσετε κουραγιο

ή καμια ιδεα

 

εχω 2 αγορια διδυμα 4 χρονων και εναν μπεμπακο 2 μηνων

με τον οποιο εχω ενα μεγαλο θεμα

 

θηλαζω αποκλειστικα

3 εβδ αρσισαν κολικοι που κρατησαν 3 εβδ και τον ταλαιπωρησαν πολυ εχω να πω

συν μιας ελαφριας παλινδρομισης που περασε πλεον

 

αλλα απο 1 μηνων τρωει και χτυπιεται σαν κατσικι

τα 2-3 λεπτα τρωει ηρεμα σταματαει μετα ψαχνει πινει μια γουλια και ουρλιαζει σπαραχτικα , παω να τον ξαναβαλω και χτυπιεται

τρωει λαιμαργα , πνιγεται και κλαιει

 

εχω δοκιμασει να τον ταισω σε διαφοες στασεις

ξαπλωμενοι , με μαξιλαρι , ορθια ,χωρις μαξιλαρι και γενικα οπως μπορω

τα ιδια

 

νιωθω οτι νυσταζει και θελει να πιπιλισει και τσαντιζεται που τρεχει γαλα γιαιτ αναγκαζεται να το πιει

πιπιλα δεν παιρνει

σε αυτη τη φαση δεν θελει τιποτα

ουτε αγκαλια , ουτε ρηλαξ , ουτε να θηλασει , ουτε ορθιος , ουτε καθιστος

 

στο μπανιο λιγο χαλαρωνει

 

γενικα στα 4-6 λεπτα εχει φαει

 

απο βαρος παμε καλα και με το παραπανω πηρε 3 κιλα σε 2 μηνες

 

πραγματικα πειτε καμια ιδεα

γιατι νιωθω πολυ ασχημα που τον εχω το στηθος και κλαιει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν κλαιει επειδη πνιγεται χρειαζεται να εισαι καθιστη με την πλατη να γερνει προς τα πισω, το μωρο να ειναι δηλ πανω απο το στηθος σου κι οχι πιο κατω, για να μειωσεις την πιεση που τρεχει το γαλα. Επισης δοκιμασε να θηλαζει καθιστος στο ποδι σου.

Σιγα σιγα το προβλημα θα ρυθμιστει.

Αν του εχει μεινει θεμα με την παλινδρομηση μπορει να αισθανεται λιγο καψιμο στο λαιμουδακι και γι αυτο να κλαιει.

 

Ωστοσο πρεπει να σου πω οτι απο την ηλικια σας κι η κορη μου τοση ωρα ετρωγε 3-5 λεπτα. Κι εγω την πιεζα να φαει παραπανω γιατι νομιζα οτι δεν ηταν αρκετο και μου εκλαιγε κι εμενα.

Μολις αφησει το ενα στηθος ρεψτον, προσφερε το αλλο κι αν φαει εχει καλως, αλλιως αργοτερα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μπουρμπουρ

θα το δοκιμασω αν και επειδη τον ταιζω μεσα στο δωματειο μας για περισσοτερη ηρεμια μου ειναι δυσκολο γιατι δεν χωραει καρεκλα μεσα

θα προσπθησω να βολευτω ομως

 

δεν τον πιεζω καθολου παραπανω να φαει

τον αφηνω οσο θελει

απλως φαινεται οτι ψαχνει παλι και γι αυτο τον ξαναβαζω

δεν φαινεται να ειναι ηρεμο οταν τρωει

 

ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Tα κακά του πώς είναι; Πόσες πάνες λερώνει την ημέρα, τι χρώμα έχουν, είναι οι κενώσεις του εκκρηκτικές κλπ;

Εσύ πώς θηλάζεις; Δίνεις και από τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα ή από ένα; Κάθε πόση ώρα περίπου θηλάζει, πόσα γεύματα κάνει την ημέρα;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

αν καταλήξεις στο οτι η ροη σου ειναι μεγαλη και πνιγεται, δοκιμασε να βγαλεισ λιγο γαλα με το χερι σε ενα μπουκαλι πρωτα, και μετα προσφερε του το στηθος.

 

ισως να θελει και να φάει και απο το αλλο μετα :-)

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhspera

 

εχω τον μεγαλο αρρωστο και δυσκολευομαι να μπω

 

αρχικα

το πρωι τρωει ανα 2-3 ωρες αναλογως εαν θελει να κοιμηθει ή ποσο εχει φαει την προηγουμενη

το βραδυ κανουμε μπανιο , τρωει και γενικως κανει ενα 5ωρο-6ωρο και μετα ανα 3ωρο

προγραμμα δεν μπορω να οτι εχουμε σταθερων ωρων ακομα

 

τα κακα του ειναι ******

σχετικα ακανονιστα πλεον σε τακτικοτητα

δλδ μπορει μια μερα να κανει 3 φορες και μετα να κανει 3 μερες να κανει

τσισα δοξα το θεο παρα πολλες πανες την ημερα σε καθε γευμα σιγουρα και μπορει και παραπανω

 

για την παλινδρομιση το ξεραμε απο την αρχη μου ειχε πει να δωσουμε σιροπι

αλλα δεν θελω απο τωρα μεχρι να βλεπαμε τι θα καναμε με το θηλασμο

ενανε 1 εμετο την ημερα περιπου

τωρα πλεον τιποτα

τωρα εαν του ανεβαινουν και το ξανακαταπεινει δεν ξερω τι α σου πω

αλλα εμμετο δεν κανει

και δεν θελω να τον φλομωσω στα φαρμακα χωρις να υαρχει ουσιατικος λογος

 

αυτο με τη ροη και με τη θεση το εκανα θα το κρατησω μερικες μερες να δω πως θα παει

γενικα καλα τον ειδα να το χειριστηκε και θα δοκιμασω να βγαλω και λιγο γαλα που ειπε η chrisired

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

και μεςι ετσι ειμαστε...αλλα δεν εχουμε παλλινδρομισεις και τετοια.ειμαστε 1 μηνων και νομιζω και εγω οτι νυσταζει και σπαζεται που τρεχει γαλα το στηθος..γιατι ενωστην αρχη κατεβαζει μια χαρα μετα που κλεινουν τα ματακια του αρχιζει να την φτυνει να την ζηταει(την θηλη) και παλι απο την αρχη.αν βγαλεις ακρη πες και μενα.;)

 

kalhspera

 

εχω τον μεγαλο αρρωστο και δυσκολευομαι να μπω

 

αρχικα

το πρωι τρωει ανα 2-3 ωρες αναλογως εαν θελει να κοιμηθει ή ποσο εχει φαει την προηγουμενη

το βραδυ κανουμε μπανιο , τρωει και γενικως κανει ενα 5ωρο-6ωρο και μετα ανα 3ωρο

προγραμμα δεν μπορω να οτι εχουμε σταθερων ωρων ακομα

 

τα κακα του ειναι ******

σχετικα ακανονιστα πλεον σε τακτικοτητα

δλδ μπορει μια μερα να κανει 3 φορες και μετα να κανει 3 μερες να κανει

τσισα δοξα το θεο παρα πολλες πανες την ημερα σε καθε γευμα σιγουρα και μπορει και παραπανω

 

για την παλινδρομιση το ξεραμε απο την αρχη μου ειχε πει να δωσουμε σιροπι

αλλα δεν θελω απο τωρα μεχρι να βλεπαμε τι θα καναμε με το θηλασμο

ενανε 1 εμετο την ημερα περιπου

τωρα πλεον τιποτα

τωρα εαν του ανεβαινουν και το ξανακαταπεινει δεν ξερω τι α σου πω

αλλα εμμετο δεν κανει

και δεν θελω να τον φλομωσω στα φαρμακα χωρις να υαρχει ουσιατικος λογος

 

αυτο με τη ροη και με τη θεση το εκανα θα το κρατησω μερικες μερες να δω πως θα παει

γενικα καλα τον ειδα να το χειριστηκε και θα δοκιμασω να βγαλω και λιγο γαλα που ειπε η chrisired

 

ευχαριστω και παλι

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μπουρμπουρ

θα το δοκιμασω αν και επειδη τον ταιζω μεσα στο δωματειο μας για περισσοτερη ηρεμια μου ειναι δυσκολο γιατι δεν χωραει καρεκλα μεσα

θα προσπθησω να βολευτω ομως

 

δεν τον πιεζω καθολου παραπανω να φαει

τον αφηνω οσο θελει

απλως φαινεται οτι ψαχνει παλι και γι αυτο τον ξαναβαζω

δεν φαινεται να ειναι ηρεμο οταν τρωει

 

ευχαριστω για την απαντηση

Στο κρεββατι δεν σε βολευει; ημικαθιστη με μαξιλαρια στην πλατη σα να βλεπεις τηλεοραση.

Κι εγω νομιζα οτι θελει κι αλλο αφου προσπαθουσε να ξαναπιασει τη θηλη, ηταν ομως μαλλον κατι που εκανε ενστικτωδως.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

aurorina

 

τωρα το πρωι δοξα το θεο μετα απο 2 μηνες αφησε για λιγο την πιπιλα στο στομα και τον πηρε ο υπνος σε 2 λεπτα μεσα

την εφτυσε βεβαια και ξυπνησε αλλα μαλλον ειναι θεμα υπνου

δεν μπορει να κοιμηθει

 

δεν βρισκω αλλη λυση παρα να μαθει πιπιλα

αλλιως εαν ειναι οντως μονο αυτο κοιμαται αψογα οταν βγαινουμε βολτα

το οποιο φυσικα δεν γινεται καθε φορα που θελει να κοιμηθει να βολοδερνω στις γειτονιες

 

το μεσημερι επαθε κριση παλι ουρλιαζε σαν παλαβο

τον εκανα μπανιο τον ταισα ασχετοως εαν ειχε περασει μια ωρα τον πηρα αγκαλια εκλαιγε και του εβαλα την πιπιλα στο στομα

δεν την πιπιλισε

αλλα εχει ακτι στο στομα του και κοιμηθηκε

 

μπουρμπουρ

ετσι τον ταιζω στο κρεββατι που εχουμε υσηχια ορθη γωνια στην πλατη του κρεββατιου

 

αλλα σταματει και ουρλιαζει

 

μπορει να ειναι και τα 2 μαζι μεγαλη ροη -νυστα μαζι

ελπιζω να παρει πιπιλα και να βελτιωθει η κατασταση

 

θα παρω θηλαστρο να κανω αποθηκη σιγα σιγα και θα βγαζω πριν το γευμα εαν ειναι λιγο

τι να πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα έτσι ούρλιαζε όταν κόψαμε το θήλαστρο και δεν ήθελε το αριστερό στήθος με τπτ και ξέρεις τι έπιασε? Τον θήλαζα περπατώντας και τραγουδώντας και σε 2-3 μέρες συνήλθε και εκείνος και εγώ!!! :)

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

kermar επιμενω οτι εχει παλιδρομηση και ας μην κανει εμετο ,δεν φευγει γρηγορα .κανε την εξεταση που πρεπει για να εισαι σιγουρη δεν κανει να κανει παλινδρμηση η τροφη μην το αφηνεις.

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ντεπυ χαχα

το ειχα κανει 1-2 φορες οταν επρεπε να κοιμησω και τα 3 μαζι

αλλα πεθανε η μεση μου

ωραιο κολπακι παντως

 

αγγελικη μου ειχαν παλινδρομιση χωρις να κανουν εμμετο και τα 2 τα μεγαλα και ειχαμε παει για υπερηχο

ξερω πως ειναι

αληθεια απο τη μια μακαρι να ηταν αυτος ο λογος να διναμε φαρμακι να περνουσε αλλα δεν ειναι πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδίατρός μου μου είπε οτι τα παιδάκια πολλές φορές μπορεί να εκνευρίζονται γιατί ισως να τους πηγαίνει πολύ γάλα στο στόμα ή λιγότερο απο οτι θέλουνε. Ισως να είναι και αυτός ο λόγος και να μη χρειάζεται να ανυσηχεις... και εμένα ο δικός μου το κάνει κάποιες φορές οταν είναι πολύ νυσταγμένος και ίσως δεν μπορει να διαχειριστεί και το γάλα.

Οσο για το χρόνο που θηλάζει... και εμένα στο πεντάλεπτο χορταινει! Σπανια να μείνει παραπάνω και να κοιμηθει στο στήθος και πιο συχνά αυτό γίνεται το βράδυ.

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μαργαριτα

 

ναι πολυ πιθανον να ειναι αυτο που λες

και σιγουρα ειναι και θεμα νυστας δεν μπορει να αποκοιμηθει ευκολα

 

τωρα 2 μερες που πηρε λιγο πιπιλα βελτιωθηκε η κατασταση αρκετα

 

μαλλον πιπιλαει το στηθος για να κοιμηθει

τρεχει γαλα και τα παιρνει κρανιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω Μαργαριτα

 

ναι πολυ πιθανον να ειναι αυτο που λες

και σιγουρα ειναι και θεμα νυστας δεν μπορει να αποκοιμηθει ευκολα

 

τωρα 2 μερες που πηρε λιγο πιπιλα βελτιωθηκε η κατασταση αρκετα

 

μαλλον πιπιλαει το στηθος για να κοιμηθει

τρεχει γαλα και τα παιρνει κρανιο

 

Ναι βρε κοπέλα μου! το πιθανότερο ειναι αυτό! Ας μην πηγαίνει συνέχεια το μυαλό μας στο κακο...:lol::lol:

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μαργαριτα

 

ναι πολυ πιθανον να ειναι αυτο που λες

και σιγουρα ειναι και θεμα νυστας δεν μπορει να αποκοιμηθει ευκολα

 

τωρα 2 μερες που πηρε λιγο πιπιλα βελτιωθηκε η κατασταση αρκετα

 

μαλλον πιπιλαει το στηθος για να κοιμηθει

τρεχει γαλα και τα παιρνει κρανιο

 

Επειδη το θέμα σου ειναι η έντονη ροη, καλύτερα θα ηταν να μην δίνεις πιπιλα. Μακροπρόθεσμα μπορει να σου δημιουργήσει θέμα στο θηλασμο.

 

Προσπάθησε να μάθεις το μωρο σου να διαχειρίζεται την ροη σου και προσπάθησε να ακολουθήσεις τις τεχνικές για να την μειώσεις. Θελει ελάχιστο χρόνο σε αυτήν την ηλικία για να συνηθίσει το παιδι την ροη.

 

Θηλαζεις απο ενα στήθος σε κάθε γεύμα ή και απο τα δυο;

 

Τα κακα ειναι πράσινα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν την θελει και την πιπιλα νινα

σπανιως να τη βαλει στο στομα

 

οποιο κατσει τι να σου πω

 

ξεκιναω με το ενα στο 2λεπτο σταματαει και κλαιει

τον προσπαθω οσο μπορω

τελικα καταληξαμε να ειμαι οθρια και να τον ταιζω

σταματαει τον προσπαθω και απο το αλλο και οσο φαει

 

δεν μπορω πραγαμτικα να τον καταλαβωεαν εχει χορτασει η οχι γιατι καθολη την διαρκεια κλαιει

οποτε ανταλασω στηθει και σε οποιο κατσει

 

πραγμτικα πειτε οδηγιες για τη μειωση της ροης

με το μαξιλαρι δεν βολευμαστε με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Να θηλαζεις με την πλάτη γερμενη προς τα πίσω, ακουμπωντας σε μαξιλάρια. Ή με το μωρο καβάλα στο μηρό σου.

 

Πως τα πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα ειχα πολυ καιρο να μπω.

 

σας ευχαιστω ολες πολυ

 

ειμαστε 4,5 μηνων και τα παμε σουπερ πια

 

καθιερωσα τον ξαπλωτο θηλασμο

πηραμε και σιροπακι προληπτικα η αληθεια ειναι

αλλα τομωρο ειναι ηρεμοτατο οταν τρωει πια

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα πολυ καιρο να μπω.

 

σας ευχαιστω ολες πολυ

 

ειμαστε 4,5 μηνων και τα παμε σουπερ πια

 

καθιερωσα τον ξαπλωτο θηλασμο

πηραμε και σιροπακι προληπτικα η αληθεια ειναι

αλλα τομωρο ειναι ηρεμοτατο οταν τρωει πια

 

ευχαριστω και παλι

 

Ευχάριστα νέα!

Μπράβο στο παιδάκι μας!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, ειμαι καινουρια στο σαιτ αλλα κ καινουρια μαμα. Εχω ενα κοριτσακι ενος μηνα. Προσπαθω για αποκλειστικό θηλασμό αλλα τις δινω κ συμπληρωμα 60μλ συνηθως το βραδυ, γιατι μετα απο ενα τετραωρο περιπου στο στηθος που τρωει λιγο, πιπιλιζει λιγο κ κοιμαται λιγο..αρχιζει να χτυπιέται κ να κλαιει ενω προσπαθει να ρουφήξει οσο γίνεται πιο δυνατα κ κατάλαβαινω οτι δεν εχω αλλο γαλα..οποτε τη λυπαμαι που πειναει κ της δινω το συμπηρωμα. Δεν ξερω τι να κανω κ νιωθω τυψεις που δεν μπορω να τη χορτασω. Σκέφτομαι μηπως κανω κατι λαθος γιαυτο ισως δεν εχω μεγαλη παραγωγη. Η' φταιει η ροη του γαλακτος λογω της στασης μου (κατι που δεν ηξερα κ διαβασα στα προηγούμενα σχόλια). Οποια μπορει να βοηθησει την ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Μάη είπε:

Καλησπέρα, ειμαι καινουρια στο σαιτ αλλα κ καινουρια μαμα. Εχω ενα κοριτσακι ενος μηνα. Προσπαθω για αποκλειστικό θηλασμό αλλα τις δινω κ συμπληρωμα 60μλ συνηθως το βραδυ, γιατι μετα απο ενα τετραωρο περιπου στο στηθος που τρωει λιγο, πιπιλιζει λιγο κ κοιμαται λιγο..αρχιζει να χτυπιέται κ να κλαιει ενω προσπαθει να ρουφήξει οσο γίνεται πιο δυνατα κ κατάλαβαινω οτι δεν εχω αλλο γαλα..οποτε τη λυπαμαι που πειναει κ της δινω το συμπηρωμα. Δεν ξερω τι να κανω κ νιωθω τυψεις που δεν μπορω να τη χορτασω. Σκέφτομαι μηπως κανω κατι λαθος γιαυτο ισως δεν εχω μεγαλη παραγωγη. Η' φταιει η ροη του γαλακτος λογω της στασης μου (κατι που δεν ηξερα κ διαβασα στα προηγούμενα σχόλια). Οποια μπορει να βοηθησει την ευχαριστω πολυ!

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα και εγώ στις αρχές με τον θηλασμό. Χτυπιόταν από κάποια φάση και μετά και πραγματικά δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε για πιο λόγο. Και εγώ παρά πολλές φορές αναρωτήθηκα και φοβόμουν ότι δεν φτάνει το γάλα μου. Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις η μαμά μπορεί να ρυθμίσει την παραγωγή της και να ταΐζει το μωράκι της χωρίς συμπλήρωμα. Στην αρχή θα είναι δύσκολο μέχρι να ρυθμίσεις την παραγωγή σου αλλά να ξερεισ Ότι όσο περισσότερο θηλάζεις την μικρή σου τόσο πιο πολύ γάλα θα κατεβάζεις. Προσπάθησε να θηλάζεις όσο περισσότερο το δυνατόν λοιπόν για αρχή. Μέχρι ο οργανισμός να καταλάβει ποσό γάλα χρειάζεται το μωράκι σου και να του παρέχει ακριβώς αυτό που χρειάζεται. Μην απελπίζεσαι σε καμία περίπτωση. Η παιδίατρος τι σε συμβουλεύει ; Σε ωθεί προς το συμπλήρωμα ; Η υποστηρίζει τον θηλασμό ; Αν δεν το υποστηρίζει και τόσο ενώ εσυ θες να θηλάσεις αποκλείστηκα καλύτερα να το ψάξεις λίγο παραπάνω και να απευθυνθείς σε κάποιο σύμβουλο θηλασμού που να μπορεί να σου εξηγήσει καλύτερα και να σε καθοδηγήσει σωστά .. ώστε να πετύχεις με αποκληστηκο θηλασμό και να κοψεισ Σιγά σιγά το συμπλήρωμα. Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία! 

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2020 at 9:45 ΜΜ, Μάη είπε:

Καλησπέρα, ειμαι καινουρια στο σαιτ αλλα κ καινουρια μαμα. Εχω ενα κοριτσακι ενος μηνα. Προσπαθω για αποκλειστικό θηλασμό αλλα τις δινω κ συμπληρωμα 60μλ συνηθως το βραδυ, γιατι μετα απο ενα τετραωρο περιπου στο στηθος που τρωει λιγο, πιπιλιζει λιγο κ κοιμαται λιγο..αρχιζει να χτυπιέται κ να κλαιει ενω προσπαθει να ρουφήξει οσο γίνεται πιο δυνατα κ κατάλαβαινω οτι δεν εχω αλλο γαλα..οποτε τη λυπαμαι που πειναει κ της δινω το συμπηρωμα. Δεν ξερω τι να κανω κ νιωθω τυψεις που δεν μπορω να τη χορτασω. Σκέφτομαι μηπως κανω κατι λαθος γιαυτο ισως δεν εχω μεγαλη παραγωγη. Η' φταιει η ροη του γαλακτος λογω της στασης μου (κατι που δεν ηξερα κ διαβασα στα προηγούμενα σχόλια). Οποια μπορει να βοηθησει την ευχαριστω πολυ!

Αρχικα, ειναι απολυτα φυσιολογικο τους πρωτους μηνες (περιπου 2) να ειναι συνεχεια στο στηθος, να πιπιλαει, να κοιμαται κλπ. Ποσο ειναι το μωρακι σου; Το οτι κλαει και αφηνει το στηθος δεν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα, ουτε οτι πειναει και δεν χορταινει. Οι μοναδικες ενδειξεις για μειωμενη παραγωγη ειναι η χαμηλη προσληψη βαρους και οι λιγες πανες (κυριως κακα). Ποσες πανες κανει; Απο βαρος πως ειστε;

Το οτι κλαιει στο στηθος μπορει να οφειλεται σε πολλες αιτιες: ΓΟΠ, αυξημενη ροη γαλακτος (αφηνεις λιγα δευτερολεπτα να τρεξει το γαλα που "πεταγεται" σαν συντριβανι), εντονο γαστροκολικο αντανακλαστικο (δεν μπορεις να κανεις κατι περα απο υπομονη-ο πρωτος μου για 3 μηνες το ειχε) , συγχυση θηλων (το παθαινουν με το μπιμπερο που ρεει ευκολοτερα το γαλα και εκνευριζεται με την μικροτερη ροη του στηθους, οποτε προτιμησε να δινεις το συμπληρωμα με συριγγα). Προσωπικα, θα σου προτεινα εφ'οσον κανετε ικανοποιητικες πανες (εξαρταται απο την ηλικια ο αριθμος) και βαζετε ικανοποιητικο βαρος να συνεχισεις χωρις το συμπληρωμα (εξαλλου αν δεν κανω λαθος ειναι μικρη η ποσοτητα και μπορει να κοπει ευκολα), μειωνοντας καθε μερα λιγα ml και αυξανοντας τους θηλασμους. Το ιδανικο θα ηταν να ερθεις σε επαφη με συμβουλο θηλασμο (λες να ερθει σπιτι) ωστε να σου δειξει πως να πιανει καλα το στηθος, διαφορες στασεις για να αδειαζει καλα ο μαστος και αλλα πολλα χρησιμα. 

 
Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2020 at 9:45 ΜΜ, Μάη είπε:

Καλησπέρα, ειμαι καινουρια στο σαιτ αλλα κ καινουρια μαμα. Εχω ενα κοριτσακι ενος μηνα. Προσπαθω για αποκλειστικό θηλασμό αλλα τις δινω κ συμπληρωμα 60μλ συνηθως το βραδυ, γιατι μετα απο ενα τετραωρο περιπου στο στηθος που τρωει λιγο, πιπιλιζει λιγο κ κοιμαται λιγο..αρχιζει να χτυπιέται κ να κλαιει ενω προσπαθει να ρουφήξει οσο γίνεται πιο δυνατα κ κατάλαβαινω οτι δεν εχω αλλο γαλα..οποτε τη λυπαμαι που πειναει κ της δινω το συμπηρωμα. Δεν ξερω τι να κανω κ νιωθω τυψεις που δεν μπορω να τη χορτασω. Σκέφτομαι μηπως κανω κατι λαθος γιαυτο ισως δεν εχω μεγαλη παραγωγη. Η' φταιει η ροη του γαλακτος λογω της στασης μου (κατι που δεν ηξερα κ διαβασα στα προηγούμενα σχόλια). Οποια μπορει να βοηθησει την ευχαριστω πολυ!

Να σου ζησει! Σύμφωνω με τα κορίτσια. Θα προσθέσω μόνο μία παράμετρο που σαν πρωτομαμα δεν είχα καταλάβει. Ή έντονη ανησυχία και το σπαρακτικο κλάμα τις απογευματινές και βραδυνές ώρες μπορεί να οφείλονται στους κολικούς. Το μωρό προσπαθεί πιο έντονα να θηλασει για να ανακουφιστει αλλά ταυτόχρονα ποναει, αυτό μου είχε αναφέρει χαρακτηριστικά ο τότε παιδίατρος αλλά δεν το εψαξα περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...