Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα. Η κλίση της μήτρας είναι στο 90% των γυναικών πρόσθια και μόνο στο 10% οπίσθια. Για να αλλάξει η κλίση πρέπει η μήτρα να τραβηχθεί προς την αντίθετη κατεύθυνση, είτε λόγω σύμφυσης από κάποια φλεγμονή, είτε από κάποιο μόρφωμα που ωθεί τη μήτρα.

Χριστίνα Βάντζου

 

Καλησπέρα και πάλι.Πάντα η μήτρα μου ήταν οπίσθια.Στον τελευταίο υπερηχογραφικό έλεγχο ήταν πρόσθια.Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να μην το είδε ο γιατρός;Είναι επικύνδινο;

51ezp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα. στην αυχενικη μου γραφει οτι ο πλακουντας ειναι οπισθιος και χαμηλος..ειναι φυσιολογικο αυτο το "χαμηλος" πρεπει να προσεξω κατι? και επιπλεον θα ηθελα να μου πειτε σε ποια εβδομαδα γινεται η β επιπεδου? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα. στην αυχενικη μου γραφει οτι ο πλακουντας ειναι οπισθιος και χαμηλος..ειναι φυσιολογικο αυτο το "χαμηλος" πρεπει να προσεξω κατι? και επιπλεον θα ηθελα να μου πειτε σε ποια εβδομαδα γινεται η β επιπεδου? ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα. Ο πλακούντας στην αρχή της εγκυμοσύνης μπορεί να είναι χαμηλός, δηλαδή κοντά στον τράχηλο, αλλά καθώς η κύηση προχωράει και η μήτρα μεγαλώνει συνήθως παρασέρνει και τον πλακούντα προς τα επάνω. Άρα είναι σχετικά συχνό στην εβδομάδα που βρίσκεστε ο πλακούντας να είναι χαμηλός. Φυσικά χρειάζεται παρακολούθηση και προσοχή, ειδικά εάν έχετε αίμα. Ο γιατρός σας θα σας συμβουλεύσει σχετικά. Το υπερηχογράφημα του β επιπέδου γίνεται μεταξύ της 21ης και 24ης εβδομάδας.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα!

 

Ήδη έχω 2 χρόνια σπιράλ και τώρα ήρθε η ώρα αντικατάστασης του! Η ερώτηση μου είναι σχετικά με το σπιράλ ΜIRENA, το οποίο εκλύει μια ορμόνη. Υπάρχουν παρενέργειες, κι αν ναι ποιες? Να βάλω το mirena ή να ξαναβάλω το "κλασσικό"? Το πρόβλημα μου είναι ότι και με αυτό που έχω τώρα η περίοδος κρατάει περίπου 10 μέρες... (τις περισσότερες με "καφέ", πράγματα όμως που δεν ευνοεί την σεξουαλική επαφή...)

Η γνώμη σας θα μου ήταν πολύτιμη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα. Αρχικά να σας πω ότι τα σπιράλ συνήθως είναι για 5 χρόνια, ενώ υπάρχουν κάποια που είναι για 3 και κάποια για 7. Φυσικά, αφού ήδη έχετε χρησιμοποιήσει σπιράλ, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το σπιράλ με λεβονογεστρέλη (mirena). Προσοχή όμως εάν έχετε πονοκεφάλους, αιμορραγίες κολπικές χωρίς σαφή αιτία, ιστορικό καρκίνου μαστού, ιστορικό θρομβοεμβολικών επεισοδίων, υψηλή πίεση, σακχαρώδη διαβήτη, ηπατοπάθεια κ.α. Το σπιράλ αυτό σε λίγους μήνες προκαλεί μεγάλη μείωση της αιμόρροιας ή και καθόλου αίμα στην περίοδο, κάτι θετικό για εσάς. Οι παρενέργειές του είναι αυτές του κλασικού και αυτές που σχετίζονται με το ιστορικό σας (παθολογία). Μόνο ο γιατρός σας, που γνωρίζει όλα τα στοιχεία για εσάς, μπορεί να σας συμβουλεύσει ανάλογα.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα ,ειμαι καινουργια στο φορουμ!!!θα ηθελα την γνωμη σας ειχα περιοδο 14/11 και ''δεν περιμενω'' στις 15/12 (σταθερος κυκλος 31 ημερων).Τους τελευταιους μηνες καθε πρωι παιρνω την θερμοκρασια μου,μετα την ωορρηξια τους προηγουμενες η μεγιστη θερμοκρασια ηταν 36,5 αυτο τον μηνα ξεκινησε με 36.6 και τις δυο τελευταιες μερες ειναι 36,9 !!!η αληθεια ειναι οτι εχω ενα μικρο μπουκωμα αλλα δεν νομιζω να συνδεεται γιατι και τον προηγουμενο μηνα ημουν αρρωστουλα (βηχα ,κρυαδες,και φλεγμονη στον φρονιμητη ) και η θερμοκρασια μου ηταν σταθερη !!!επιπλεον σημερα νιωθω λιγο περιεργα στην κοιλια μου καποια μικρο τσιπμηματα, το στηθος μου δεν εχει πρηστει ,πραγμα σπανιο για εμενα !τι λετε υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης??? σκεφτομαι να κανω β χοριακη την παρασκευη η ειναι πολυ νωρις

 

Καλησπέρα. Μάλλον μέχρι σήμερα θα έχετε μάθει εάν είστε έγκυος ή όχι. Εγώ απλά να πω ότι τα συμπτώματα τα αρχικά της κύησης μοιάζουν πολύ με αυτά του δεύτερου μισού του κύκλου, λόγω της προγεστερόνης, της ορμόνης που αυξάνεται στο δεύτερο μισό του κύκλου, αλλά και στην εγκυμοσύνη.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γιατρε γεια σας,τελικα εκανα την σαλπιγγογραφια και η μοναδικη μου σαλπιγγα μετα το εξωμητριο μου ειπαν πως ειναι αριστη και το υγρο περασε με τη μια!την εκανα την 10η μερα αυτου του κυκλου και θαη θελα να ρωτησω αν σε αυτον τον κυκλο θα μπορουσα να κανω και τεστ παπ την 17η μερα ή υπαρχει προβλημα που εκανα την σαλπιγγογραφια?η γιατρρος μου προτεινε απο τον επομενο κυκλο να παρω σερπαφαρ των 50 2 χαπια τη μερα απο τη 2η εως τη 7η μερα για να κανω και απο τις 2 πλευρες ωαρια!αυτο που ξεχασα να τη ρωτησω και θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη πριν 3 χρονια ειχα κανει υπερυχο στηθους και ειχαμε βρει πολυ μικρες κυστες που στον επανελεγχο τον επομενο χρονο η μια ειχε φυγει και η αλλη δεν ειχε αλλαξει,δεν υπαρχει ιστορικο κακοηθειας ή κατι τετοιο στην οικογενεια αλλα μπορει αυτα τα φαρμακα να μου κανουν ''κακο''?α και δθστυχως καπνιζω πολυ λιγο μεν (3 τσιγαρα την ημερα το πολυ και απο τα πιο ελαφρια)θα υπαρχει προβλημα με τα χαπια?ειμαι αγχωδεις τυπος γενικα και μου ειναι δυσκολο δυστυχως εστω και αυτα τα 3 τσιγαρα!

 

Καλησπέρα. Φυσικά και μπορείτε να κάνετε τεστ λίγες μέρες μετά τη σαλπιγγογραφία. Το φάρμακο που σας πρότεινε η γιατρός σας δεν μπορεί να σας βλάψει, καθώς και δεν αλληλεπιδρά με τα 3 τσιγάρα που καπνίζετε την ημέρα.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα και πάλι.Πάντα η μήτρα μου ήταν οπίσθια.Στον τελευταίο υπερηχογραφικό έλεγχο ήταν πρόσθια.Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να μην το είδε ο γιατρός;Είναι επικύνδινο;

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Η κλίση της μήτρας δεν επηρεάζει σε κάτι τη λειτουργία της μήτρας, οπότε μην ανησυχείτε για αυτή.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημερα γιατρε παλι. Όπως σας έχω γραψει, έχω κανει περιδεση τραχηλου την 20η εβδομαδα λογω διαστολής 2 εκ. Από τοτε βαζω προγεστερονη καθημερινα, εχω κανει καλλιεργεια υγρων και θεραπεια για μυκητες γιατι εχω τσουξιματα και φαγουρες. Παρα την θεραπεια, μολις ξαναβαζω προγεστερονη ξαναρχιζουν οι ερεθισμοι και οι φαγουρες και τα κιτρινοπρασινωπα υγρα. Ο γιατρος μου ειπε να την σταματησω προς το παρον να κανω πλυσεις με χαμομήλι και lactalκαι βλεπουμε. Αντιβιώσεις δεν θελει πια γιατι ήδη έχω παρει μπολικες με την περιδεση και την αμνιοπαρακεντηση. CRP kai λευκα άριστα. Θεωρειται ότι είναι επικινδυνο να σταματησω την προγεστερονη με το ιστορικο που έχω για να ηρεμησω λιγο από τις κολπιτιδες; Επισης πρεπει να κανω παλι καλλιεργεια να δω αν θεραπευτηκαν οι μυκητες; Συσπασεις δεν έχω και ειμαι στην 30η εβδ. Κυησης.

Σας ευχαριστώ και παλι

 

Καλησπέρα, καλή χρονιά και με το καλό να υποδεχτείτε το μωρό σας. Αφού έχετε φτάσει μετά την 30η εβδομάδα της κύησης, μπορείτε να σταματήσετε την προγεστερόνη, από τη στιγμή που σας δημιουργεί προβλήματα στον κόλπο. Καλό θα ήταν να επαναλάβετε μία καλλιέργεια κολπικού υγρού, όχι τόσο για το θέμα των μυκήτων, αλλά για να βεβαιωθείτε ότι ο κόλπος είναι καθαρός από μικρόβια.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπέρα κα Βάντζου,

ειμαι στο πρωτο τριμηνο κυησης κ θα σας παρακαλουσα αν μπορειτε να μας παραθεσετε μια λιστα με τα οχι στη διατροφη της εγκυμοσυνης :)

Εχθες για παραδειγμα εφαγα γκουντις κ σημερα καποιος μου ειπε οτι απαγορευεται η μαγιονεζα στην εγκυμοσυνη κ ειναι επικινδυνη.Ισχυει κατι τετοιο? Τελικα τι επιτρεπεται κ τι απαγορευεται ρητα?

ευχαριστω πολυ :)

 

Αγαπητή Μίνα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Μια σειρά από τροφές πρέπει να αποφεύγονται από τις εγκύους, κυρίως γιατί εμφανίζουν μεγάλη πιθανότητα να είναι μολυσμένες. Συγκεκριμένα, πρέπει να αποφεύγονται:

α) Ωμό ή μισοψημένο κρέας. Το κρέας και τα πουλερικά πρέπει να μαγειρεύονται τόσο, ώστε να μην υπάρχει ίχνος από αίμα ή έστω ροζ χρώμα.

β) Μη παστεριωμένο γάλα ή τυρί που προέρχεται από αυτό.

γ) Μαλακά τυριά όπως ροκφόρ, γκοργκονζόλα, blue cheese, μπρι και καμαμπέρ, διότι μπορεί να περιέχουν βακτήρια που προκαλούν λιστερίωση, η οποία μπορεί να οδηγήσει σε αποβολή ή σε σοβαρή ασθένεια του νεογέννητου.

δ) Ωμά ή μισοβρασμένα αυγά, γιατί ελλοχεύει ο κίνδυνος της σαλμονέλλας. Ως γενικός κανόνας, τα αυγά πρέπει να μαγειρεύονται, εωσότου το ασπράδι και ο κρόκος να είναι σφιχτά και συμπαγή. Όσον αφορά τη μαγιονέζα που αναφέρετε στο ερώτημά σας, η "σπιτική" μαγιονέζα που περιέχει μη παστεριωμένα αυγά μπορεί να είναι επικίνδυνη. Αντιθέτως, η μαγιονέζα του εμπορίου συνήθως παρασκευάζεται με παστεριωμένα αυγά, οπότε είναι ασφαλής.

ε) Το συκώτι και όλα τα υποπροϊόντα του, καθώς μπορεί να περιέχουν υπερβολική ποσότητα βιταμίνης Α, που μπορεί να βλάψει το μωρό.

στ) Συμπληρώματα με βιταμίνη Α.

στ) Όλων των ειδών τα πατέ, ακόμη και τα πατέ λαχανικών, γιατί μπορεί να περιέχουν λιστέρια.

ζ) Τροφές, στις οποίες έχει αλλεργία η μητέρα, ο πατέρας ή τα άλλα παιδιά του ζευγαριού.

η) Άπλυτα φρούτα, λαχανικά και σαλάτες. Όλα τα παραπάνω πρέπει να πλένονται σχολαστικά, για να αποφευχθεί ο κίνδυνος της τοξοπλάσμωσης.

θ) Ωμά οστρακοειδή, γιατί μπορεί να προκαλέσουν τροφική δηλητηρίαση.

ι) Ψάρια που αλιεύθηκαν σε λίμνες και ποτάμια μολυσμένα με βιομηχανικά απόβλητα.

ια) Τα μεγάλα ψάρια, όπως ο ξιφίας και ο καρχαρίας, απαγορεύονται λόγω της μεγάλης συγκέντρωσης υδραργύρου που εμφανίζουν, ο οποίος μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος του εμβρύου. Επίσης, πολλά ψάρια που χρησιμοποιούνται στο sushi είναι επιβαρυμένα με μόλυβδο.

ιβ) Το αλκοόλ πρέπει να αποφεύγεται από τις εγκύους ή από τις γυναίκες που προσπαθούν να μείνουν έγκυες, δεδομένου ότι καμία ποσότητα δεν θεωρείται ασφαλής. Η υπερβολική έκθεση στο αλκοόλ μπορεί να βλάψει σοβαρά την ανάπτυξη του εμβρύου και οι συνέπειες είναι μόνιμες.

ιγ) Η πρόσληψη καφεΐνης πρέπει να περιοριστεί σε 200 mg τη μέρα, διότι η μεγάλη ποσότητα καφεΐνης μπορεί να προκαλέσει μειωμένο βάρος γέννησης του μωρού ή ακόμη και αποβολή. Χρειάζεται προσοχή στο γεγονός ότι η καφεΐνη δεν βρίσκεται μόνο στον καφέ, αλλά και στο τσάι, ενώ προστίθεται και σε αναψυκτικά ή ενεργειακά ροφήματα.

ιδ) Το τσάι από βότανα (guarana και άλλα) δεν περιέχει καφεΐνη, ωστόσο πρέπει να αποφεύγεται, καθώς δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες για την επίδραση των ουσιών αυτών στην εγκυμοσύνη. Το ίδιο ισχύει για τα συμπληρώματα από βότανα.

 

Τέλος, πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι η έγκυος δεν χρειάζεται «να τρώει για δύο», όπως συχνά λέγεται. Αντιθέτως, η υπερβολική αύξηση βάρους κατά την εγκυμοσύνη συνεπάγεται κινδύνους για την υγεία της μητέρας και του παιδιού. Η συνιστώμενη ημερήσια θερμιδική πρόσληψη εξαρτάται από τον ΒΜΙ (Δείκτη Μάζας Σώματος) της εγκύου κατά την έναρξη της εγκυμοσύνης, δηλ. οι κανονικού βάρους έγκυες χρειάζονται περισσότερες θερμίδες, ενώ οι υπέρβαρες λιγότερες. Ως γενική κατεύθυνση, οι τροφές που είναι πλούσιες σε λιπαρά και υδατάνθρακες, όπως γλυκά, ζυμαρικά, ψωμί κλπ., πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο, ώστε να αποφευχθεί η αύξηση βάρους.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας – Χειρουργός Γυναικολόγος

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

http://www.facebook.com/Christina.Vantzou.Gynecologist

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Εύχομαι σε όλες και όλους σας καλή χρονιά, δημιουργική και αισιόδοξη, με υγεία πάνω απ' όλα και καλή δύναμη!

 

Χριστίνα Βάντζου

 

images?q=tbn:ANd9GcT2uHKz_bgD3xnia0x--orhLqJ55aHs7EMCySIMVMyJatodGWUX

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατρέ , καλησπέρα.

Θα ηθελα και γω με την σειρα μου να σας κανω κάποιες ερωτήσεις γιατι ειμαι πολυ μπερδεμένη.

Εχω κανει ηδη μια προσπαθεία εξωσωματικης τον Ιούλιο που μας πέρασε και αποφάσισα να ξεκινήσω την δευτερη σε αλλο γιατρο.

Πηγα λοιπόν και αφου μιλήσαμε πρωτα , με έβαλε στον υπερηχο και είδε τα δυο ινομυωματα που ηδη ειχα να εχουν αυξηθεί σε μέγεθος . Απο 0,6 κ 1.6 εκ. έφτασαν στα 2.6 κ 2.8 εκ. αντίστοιχα και μάλιστα το ενα πίεζε το ενδομήτριο . Επίσης είδε οτι οι ωοθήκες μου ειναι πολυκυστικες ενω ποτε στο παρελθόν δεν ειχα τετοια διάγνωση. Ίσως ειναι χρήσιμο να αναφέρω οτι η σαλπιγγογραφια που εχω κανει δείχνει συμφησεις και στις δυο σαλπιγγες και περιορισμένη διαβατοτητα. Ο γιατρος , μου πρότεινε να κανουμε λαπαροσκοπιση για αφαίρεση των ινομυωματων και διερεύνηση διότι οπως ειπε η σαλπιγγογραφια δεν ειχε καθαρές εικονες .

Οι ερωτήσεις μου ειναι οι εξής :

1) τα οινομυωματα μεγάλωσαν τοσο λόγων των ορμονών που πήρα και κρίνετε απαραίτητη την λαπαροσκοπιση? και αν πρεπει οπωσδήποτε να αφαιρεθούν αυτο δεν μπορει να γινει με υστεροσκοπιση?

2) Οι κυστες στις ωοθήκες δημιουργήθηκαν επειδη πιθανόν δεν απορροφήθηκαν ολα τα ωοθηλακια στην ωοληψια και μετατράπηκαν σε κυστες?

3) υπαρχει πιθανότητα να έπαιζε ρόλο και η μερα του κύκλου μου για τις κυστες και για το ινομυωμα που πίεζε το ενδομήτριο και σε αλλο υπερηχο να ειναι λιγότερες οι περισσότερες?

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γιατρέ , καλησπέρα.

Θα ηθελα και γω με την σειρα μου να σας κανω κάποιες ερωτήσεις γιατι ειμαι πολυ μπερδεμένη.

Εχω κανει ηδη μια προσπαθεία εξωσωματικης τον Ιούλιο που μας πέρασε και αποφάσισα να ξεκινήσω την δευτερη σε αλλο γιατρο.

Πηγα λοιπόν και αφου μιλήσαμε πρωτα , με έβαλε στον υπερηχο και είδε τα δυο ινομυωματα που ηδη ειχα να εχουν αυξηθεί σε μέγεθος . Απο 0,6 κ 1.6 εκ. έφτασαν στα 2.6 κ 2.8 εκ. αντίστοιχα και μάλιστα το ενα πίεζε το ενδομήτριο . Επίσης είδε οτι οι ωοθήκες μου ειναι πολυκυστικες ενω ποτε στο παρελθόν δεν ειχα τετοια διάγνωση. Ίσως ειναι χρήσιμο να αναφέρω οτι η σαλπιγγογραφια που εχω κανει δείχνει συμφησεις και στις δυο σαλπιγγες και περιορισμένη διαβατοτητα. Ο γιατρος , μου πρότεινε να κανουμε λαπαροσκοπιση για αφαίρεση των ινομυωματων και διερεύνηση διότι οπως ειπε η σαλπιγγογραφια δεν ειχε καθαρές εικονες .

Οι ερωτήσεις μου ειναι οι εξής :

1) τα οινομυωματα μεγάλωσαν τοσο λόγων των ορμονών που πήρα και κρίνετε απαραίτητη την λαπαροσκοπιση? και αν πρεπει οπωσδήποτε να αφαιρεθούν αυτο δεν μπορει να γινει με υστεροσκοπιση?

2) Οι κυστες στις ωοθήκες δημιουργήθηκαν επειδη πιθανόν δεν απορροφήθηκαν ολα τα ωοθηλακια στην ωοληψια και μετατράπηκαν σε κυστες?

3) υπαρχει πιθανότητα να έπαιζε ρόλο και η μερα του κύκλου μου για τις κυστες και για το ινομυωμα που πίεζε το ενδομήτριο και σε αλλο υπερηχο να ειναι λιγότερες οι περισσότερες?

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Καλησπέρα, τα ινομυώματα είναι πολύ πιθανό να μεγάλωσαν λόγω των ορμονών. Το αν πρέπει να χειρουργηθείτε και με ποιον τρόπο, είναι απόφαση του γιατρού σας. Πάντως αν είναι σε σημείο που εμποδίζουν το ενδομήτριο, πρέπει να κάνετε υστεροσκόπηση για να δείτε καλά την κοιλότητα. Επίσης πρέπει να ξέρετε ότι οι σάλπιγγες με συμφύσεις έχουν αυξημένες πιθανότητες για εξωμήτριο κύηση. Ίσως πρέπει να επαναλάβετε τη σαλπιγγογραφία. Οι κύστεις στις ωοθήκες μπορεί επίσης να οφείλονται στα φάρμακα της εξωσωματικής. Η πιο σωστή μέρα για έλεγχο της ενδομητρίου κοιλότητας είναι η 10η μέρα του κύκλου. Επίσης οι κύστεις των ωοθηκών μπορεί να αλλάξουν σε αριθμό και μέγεθος μετά από μερικούς κύκλους.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα, τα ινομυώματα είναι πολύ πιθανό να μεγάλωσαν λόγω των ορμονών. Το αν πρέπει να χειρουργηθείτε και με ποιον τρόπο, είναι απόφαση του γιατρού σας. Πάντως αν είναι σε σημείο που εμποδίζουν το ενδομήτριο, πρέπει να κάνετε υστεροσκόπηση για να δείτε καλά την κοιλότητα. Επίσης πρέπει να ξέρετε ότι οι σάλπιγγες με συμφύσεις έχουν αυξημένες πιθανότητες για εξωμήτριο κύηση. Ίσως πρέπει να επαναλάβετε τη σαλπιγγογραφία. Οι κύστεις στις ωοθήκες μπορεί επίσης να οφείλονται στα φάρμακα της εξωσωματικής. Η πιο σωστή μέρα για έλεγχο της ενδομητρίου κοιλότητας είναι η 10η μέρα του κύκλου. Επίσης οι κύστεις των ωοθηκών μπορεί να αλλάξουν σε αριθμό και μέγεθος μετά από μερικούς κύκλους.

Χριστίνα Βάντζου

 

Ευχαριστω πολυ γιατρέ!!!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γιατρέ! Για να μην σας κουράσω προσπαθούμε με τον αντρα μου να κάνουμε παιδάκι εδω και τέσσερα χρόνια με τα τελευταία δυο πιο σοβαρά με εξετάσεις κτλ..

Έκανα αρκετές εξετάσεις όπως υστεροσαλπιγγογραφία η οποία έδειξε ανοιχτές σάλπιγγες μετά από σχετική πίεση ιδιαίτερα στη μία, έκανα ένα χειρουργείο πριν εξι μήνες αφαίρεση δερμοειδούς κύστης στην οωθήκη..πριν το χειρουργείο είχα κάνει και κάτι ορμονικές όπου μόνο η προλακτίνη μου ήταν ανεβασμένη με ανώτερο όριο 23 είχα 55 και τώρα μετά από περίπου εξι μήνες που έκανα είχα 114 .Έκανα μαγνητική εγκαιφάλου και δεν έδειξε τίποτα όλα φυσιολογικά!

Ο γιατρός μου με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο και εδώ και ακριβώς ένα μήνα παίρνω μια θεραπεία για να κατεβάσουμε την προλακτίνη μου. Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη εξέταση ενδεχομένως...

Υ.Γ: Παρατηρώ τους τελευταίους δυο μήνες το στήθος μου πρήζεται περίπου 16 μέρες πριν την περίοδό μου...??Είναι φυσιολόγικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κυρία Βάντζου,

 

Θα ήθελα να σας ρωτησω το εξής, ειμαι εγκυος στην 8 εβδομάδα, την παρασκευη εκανα υπερηχο,ακουσαμε καρδούλα και όλα ήταν μια χαρά. Σήμερα ξύπνησα μεσα στον υπνο μου απο ελαφριά πονάκια ακουσιου οργασμού που μου προηλθε απο ονειρο. Φοβήθηκα, εχει γίνει κάποια ζημιά στο έμβρυο, ειναι φυσιολογικο?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα Κυρία Βάντζου,

 

Θα ήθελα να σας ρωτησω το εξής, ειμαι εγκυος στην 8 εβδομάδα, την παρασκευη εκανα υπερηχο,ακουσαμε καρδούλα και όλα ήταν μια χαρά. Σήμερα ξύπνησα μεσα στον υπνο μου απο ελαφριά πονάκια ακουσιου οργασμού που μου προηλθε απο ονειρο. Φοβήθηκα, εχει γίνει κάποια ζημιά στο έμβρυο, ειναι φυσιολογικο?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Καλησπέρα. Κατά τη διάρκεια της κύησης, λόγω των ορμονών, πολλές γυναίκες βιώνουν αυξημένη σεξουαλικότητα. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας εκτός αν έχετε πολύ έντονες και επώδυνες συσπάσεις μήτρας. Εύχομαι το καλύτερο.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας γιατρέ! Για να μην σας κουράσω προσπαθούμε με τον αντρα μου να κάνουμε παιδάκι εδω και τέσσερα χρόνια με τα τελευταία δυο πιο σοβαρά με εξετάσεις κτλ..

Έκανα αρκετές εξετάσεις όπως υστεροσαλπιγγογραφία η οποία έδειξε ανοιχτές σάλπιγγες μετά από σχετική πίεση ιδιαίτερα στη μία, έκανα ένα χειρουργείο πριν εξι μήνες αφαίρεση δερμοειδούς κύστης στην οωθήκη..πριν το χειρουργείο είχα κάνει και κάτι ορμονικές όπου μόνο η προλακτίνη μου ήταν ανεβασμένη με ανώτερο όριο 23 είχα 55 και τώρα μετά από περίπου εξι μήνες που έκανα είχα 114 .Έκανα μαγνητική εγκαιφάλου και δεν έδειξε τίποτα όλα φυσιολογικά!

Ο γιατρός μου με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο και εδώ και ακριβώς ένα μήνα παίρνω μια θεραπεία για να κατεβάσουμε την προλακτίνη μου. Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη εξέταση ενδεχομένως...

Υ.Γ: Παρατηρώ τους τελευταίους δυο μήνες το στήθος μου πρήζεται περίπου 16 μέρες πριν την περίοδό μου...??Είναι φυσιολόγικο?

Καλησπέρα, τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι φυσιολογικά στο πλαίσιο της διαταραχής της προλακτίνης. Η γονιμότητά σας θα βελτιωθεί με την επάνοδο της προλακτίνης στο φυσιολογικό.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είμαι στην 27 εβδομάδα κύησης και τα λευκά μου έχουν μία σταθερά ανοδική πορεία απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου, σήμερα βρίσκονται στις 22.000 και ύστερα απο 2 κουτιά ceclor 750 που μου έδωσε ο γιατρός μου. 'Εχω κάνει 2 crp τις τελευταίες 2 εβδομάδες, η πρώτη έδειξε 0,64 και η δεύτερη 0,5. Δέν έχω κάποιο κρύωμα, ούτε φλεγμονη σε δόντι, ουρολοίμωξη κτλ. Συνεχίζω με αντιβίωση Zinadol 500mg και αν δεν πέσουν η άποψη του γιατρού μου είναι να νοσηλευτώ για ενδοφλεβια. Πρέπει να ανησυχώ? Τι σημαίνει αυτή η άυξηση των λευκών για εμένα και το έμβρυο? Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος? Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είμαι 33 χρονων και μέσα στο 2013 είχα δυο αποβολες. Έμεινα εγκυος την πρώτη φορά στις αρχές του έτους αλλά στην 11η εβδομάδα έκανα αποξεση γιατί στον υπέρηχο φάνηκε ότι η ανάπτυξη του εμβρύου είχε σταματήσει στην 9η. Οι γιατροί του νοσοκομείου μου συνέστησαν να προσπαθήσω ξανά μετα απο 2-3 κύκλους. Όντως, έμεινα ξανά εγκυος μετα τον τρίτο κύκλο απο την αποβολη. Δυστυχώς, απέβαλα στο τέλος του τέταρτου μήνα. Έμεινα δέκα μέρες στο νοσοκομείο γιατί ο τράχηλος ήταν 1 εκ. Όλες οι εξετάσεις ήταν αρνητικές σε αερόβια, αναερόβια, μυκοπλάσμα, ουρεοπλασμα κτλ. Όπως και η crp όμως μια μέρα ο σάκος άνοιξε λίγο (αισθάνθηκα υγρασία) και κατέβηκε ο μίσος στον κόλπο. Όπως καταλαβαίνετε αν και το μωρό ήταν ζωντανό οι γιατροί έκαναν πρόκληση τοκετού και απέβαλα. Απο την καλλιέργεια του αμνυακου υγρού βρέθηκε έντεροκοκος. Ένα μήνα μετα έκανα όλες τις κολπικες και τραχηλικες εξετάσεις και βγήκαν αρνητικές. Έκανα επίσης και μια υστεροσκοπηση για να αφερεθουν υπολείμματα της αποξεσης και απο τον μοριακο έλεγχο βρέθηκε ουρεοπλασμα για το οποίο πήρα αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος μου. Ήθελα να σας ρωτήσω αν κατα την άποψη σας η αποβολη μου οφείλεται στον τραχηλο η στη χοριοαμνιονιτιδα (όπως έγραφε η ιστολογική εξέταση). Σας ρωτώ γιατί όσο ο τράχηλος ήταν ένα εκατοστό και με παρακολουθούσαν στο νοσοκομείο όλες οι εξετάσεις ήταν αρνητικές και η crp ανέβηκε ελάχιστα (ήταν 0,53) την μέρα που γέννησα. Αν είχα μικρόβιο δεν θα φαινόταν με τις εξετάσεις;

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποτέ μπορώ να ξεκινήσω πάλι τις προσπαθείες για μια νέα εγκυμοσύνη(έχουν περάσει 4 μήνες απο την αποβολη και δυο απο την υστεροσκοπηση με αποξεση).

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου διαθέσατε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γιατρέ,

έχω ανχωθεί λίγο,δεν ξέρω αν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος βέβαια.σήμερα το πρωί 17.2.14 έκανα β χοριακή ,με τελευταία περίοδο 10.1.14 όμως κανένας γιατρός δεν ήταν εκεί να μου την αναλύσει. θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε σύμφωνα με τη τελευταία περίοδο είναι καλά τα αποτελέσματα? και κάτι ακόμα πόσο εβδομάδων εκτιμάται η κύηση συμφωνα με την εξής τιμή 12176.4 mLU/ml . θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα με την απάντηση σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρέ!

 

Μπορεί η ταυτόχρονη πρόσληψη Ω3 λιπαρών και αντιπηκτικής αγωγής κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης να προκαλέσει αιμορραγία;

 

Είμαι έγκυος στο 4ο παιδάκι μου, κάνω ενέσεις clexane 0,2 μέρα παρά΄μέρα και παίρνω συμπληρώματα Ω3 λιπαρά κάθε μέρα 2 κάψουλες.

 

Σήμερα τυχαία διάβασα αυτό http://www.tga.gov.au/hp/msu-2010-02.htm#.UwfYWM6FW1g και θορυβήθηκα, δεδομένου ότι έχω επιπωματικό πλακούντα και φοβάμαι πολύ τις αιμορραγίες που μπορεί να δώσει. Ποια η γνώμη σας; Θα πρέπει να σταματήσω τα Ω3;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το Δεκέμβρη του 2011 γέννησα με καισαρική τομή και ολική νάρκωση ένα κοριτσάκι μετά από 2παλίδρομες κυήσεις. Είχα δύσκολη κύηση και δύσκολη περίοδο στα οικογενειακά και στη λοχεία όπου έπαθα κατάθλιψη εμφάνισα και ευερέθιστο έντερο με διάρροιες. Αρχικά ήταν σπάνια τα επεισόδια τώρα έχουν γίνει πολύ συχνά. Μου λένε ότι είναι ψυχολογικό και να ηρεμήσω. Αναρωτιέμαι αν μπορεί να είναι και γυναικολογικό καθώς σε υστεροσκόπηση πριν την κύηση είχαν βρει και 3ινομυώματα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ ΕΝΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΘΑΡΕΣ,ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΕΣ,ΑΠΛΑ ΦΑΝΗΚΕ ΕΡΑΙΘΗΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ ΚΑΙ ΠΙΝΩ ΠΟΛΛΑ ΝΕΡΑ!!!!!!ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΕΡΑΙΘΗΣΜΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΠΙΝΩ????ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...