Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημερα γιατρε. πηρα πριμολουτ προκειμενου να μου ερθει περιοδος. επερνα 3 χαπια την ημερα για 5 ημερες. εχουν περασει 7 ημερες απο το τελευταιο χαπι και ακομη δεν μου εχει ερθει περιοδος. χθες εκανα εξεταση προγεστερονη με τιμη 44,7 και οιστραδιολη με τιμη 234. εσεις τι πιστευεται βαση των τιμων?

 

Καλησπέρα σας.

Οι τιμές που μου δίνετε είναι μέσα στα όρια των φυσιολογικών τιμών για τη δεύτερη φάση του κύκλου. Λογικά, σε λίγες μέρες θα σας έρθει περίοδος. Πάντως, σε αντίθετη περίπτωση, θα πρέπει να επισκεφτείτε το γυναικολόγο σας.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γιατρέ γειά σας! Είμαι 21χρ και από τότε που αδιαθέτησα (13χρ) είχα πολυκυστικές ωοθήκες με όλα τα συνακόλουθα. Πήρα λόγω έντονης ακμής και τριχοφυίας στα 18 μου αντισυλληπτικά με προτροπή γιατρού, για 7 μήνες. Τα σταμάτησα μόνη μου γιατί με είχαν φουσκώσει, αλλά η ακμή και η τριχοφυία παρέμειναν. Στα 20 μου που αρραβωνιάστηκα, είπα δεν θα προσέχω με τον σύντροφο μου γιατί είχα διαβάσει τόσα για υπογονιμότητα και ήθελα να δώ αν θα μείνω έγκυος. Αν έμενα φυσικά ήταν καλοδεχούμενο. Μετά από πολύ συχνές επαφές, στον χρόνο μένω έγκυος. ΔΙΔΥΜΑ! Μονοζυγωτικά! Ακόμα μερικές φορές δεν το πιστεύω. Σήμμερα έχω 2 κουκλάρες 9 μηνών, αν και πρόωρες 29 εβδομάδων, τίποτα δεν θυμίζει προωρότητα σ'αυτά τα μωρά... Το πρώτο ερώτημα μου είναι, αν τα μονοζυγωτικά είναι κληρονομικά. Ο πατέρας μου είναι δυζυγωτικός, έχω πρώτες ξαδέρφες τρίδυμες μονοζυγωτικές τις οποίες η αδερφή τους έκανε μονοζυγωτικά. Μάλλον κληρονομικά είναι έτσι δεν είναι?

Το δεύτερο είναι πως έχει λίγο καιρό με πίανει έντονος πονοκέφαλος στην περιοχή του ματιού και στο μέτωπο. Όταν έκανα αναλύσεις στον γυναικολόγο μου (μετά από 6 μήνες που γέννησα) είχα προλακτίνη 150! Δεν μου είπε όμως αν είναι φυσιολογική ή όχι, αν πρέπει να πάρω κάποιο χάπι ή ξέρω γώ... Άκουσα πως η προλακτίνη ευθύνεται για τους πονοκεφάλους. Τα ερωτήματα μου:

Αληθεύει? Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω? Πρέπει να δράσω άμεσα?

Πέφτει μόνη της η προλακτίνη?

Και τελεύταιο όταν έχεις ψηλή προλακτίνη, μένεις έγκυος?

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Αγαπητή φίλη, καλησπέρα.

H βιβλιογραφία λέει ότι τα μονοζυγωτικά δίδυμα δεν σχετίζονται με κληρονομικότητα, αλλά η συχνότητα με την οποία συναντώνται είναι σταθερή σε όλες τις φυλές, κοινωνίες κλπ. Αντίθετα, η συχνότητα των διζυγωτικών σχετίζεται με την κληρονομικότητα.

Όσον αφορά στην προλακτίνη σας και τις τιμές της, θα πρέπει να εξεταστείτε με μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου για την περίπτωση ενός προλακτινώματος. Συνήθως, η υψηλή προλακτίνη προκαλεί διαταραχές στην περίοδο και υπογονιμότητα. Επίσης, θα πρέπει να ελέγξετε τις ορμόνες του θυρεοειδή σας. Όπως και να έχει, το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Απάντηση σε παλιότερο ερώτημα:

Λοιπόν χτές πήγα επίσκεψη στον γιατρό μου, αφού έπρεπε να με δεί μετά την γέννα. Μου είπε πως με καισαρική μάξιμουμ μπορείς να κάνεις 4 παιδιά, και η επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει να είναι μετά απο 10 μήνες ώστε η μήτρα να είναι εντάξει.

 

Επιστημονικά δεν υπάρχει ανώτατος αριθμός καισαρικών τομών, στις οποίες μπορεί να υποβληθεί μια γυναίκα. Πρακτικά, βέβαια, σε όσες περισσότερες καισαρικές τομές υποβάλλεται, αυξάνεται ο κίνδυνος για επιπλοκές.

Η βιβλιογραφία συνιστά η νέα σύλληψη να γίνεται τουλάχιστον έξι μήνες μετά την καισαρική τομή. Αν γίνει νωρίτερα, χρειάζεται μεγαλύτερη επαγρύπνηση από την πλευρά του γυναικολόγου.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστώ από καρδιάς για την ταχύτατη, κατανοητή και πολύ συγκεκριμένη απάντησή σας!!!

 

Κι εγώ σας ευχαριστώ! Τα καλά σας λόγια (σε αυτό και στο προηγούμενο μήνυμα) είναι η μεγαλύτερη ηθική ανταμοιβή γι' αυτό που κάνω. Ό,τι χρειαστείτε είμαι στη διάθεσή σας.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Το ερώτημα "Μπορώ να πίνω καφέ στην εγκυμοσύνη και σε τί ποσότητα;" είναι από τα πιο συχνά που μου απευθύνουν οι έγκυες, οπότε επ' αφορμή και της σχετικής συζήτησης στο parents, ας θέσουμε ορισμένα επιστημονικά δεδομένα:

 

Κατ' αρχάς, να διευκρινίσουμε ότι πρέπει να αναφερόμαστε στην επίδραση όχι του καφέ, αλλά γενικά της καφεΐνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Η καφεΐνη περιέχεται εκτός του καφέ και στο τσάι, στη σοκολάτα και στα αναψυκτικά, ακόμη και σε μερικά παυσίπονα ή φάρμακα για τις ημικρανίες, καθώς και σε βότανα, όπως το guarana. Επομένως, είναι σημαντικό ο γυναικολόγος να ρωτάει την έγκυο σχετικά με την συνολική κατανάλωση των παραπάνω ειδών.

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η καφεΐνη περνάει μέσω του πλακούντα και φτάνει στο έμβρυο.

 

Δυστυχώς, η επιστήμη δεν έχει καταλήξει ομοφώνως σε συγκεκριμένες συστάσεις σχετικά με την κατανάλωση καφεΐνης κατά την εγκυμοσύνη. Υποστηρίζεται ότι η λήψη ποσότητας άνω των 300 mg/ημέρα, που αντιστοιχεί σε 3 ως 4 καφέδες την ημέρα, σχετίζεται με αυξημένο κίνδυνο για αυτόματη αποβολή και για μειωμένη ανάπτυξη του εμβρύου. Γενικά, κατά την αμερικανική βιβλιογραφία, θεωρείται συνετό να περιορίζεται η κατανάλωση της καφεΐνης σε ποσότητα λιγότερη των 300 mg/ημέρα. Όμως, για γυναίκες με ιστορικό επαναλαμβανόμενων αποβολών η πρόσληψη καφεΐνης θα έπρεπε να περιοριστεί κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης σε 150 mg/ημέρα, δηλαδή 1 ως 2 φλιτζάνια καφέ την ημέρα. Προσοχή, στα παραπάνω στοιχεία αναφερόμαστε σε mg καφεΐνης, όχι σε ml ροφήματος.

 

Το Εθνικό Σύστημα Υγείας (NHS) της Μ. Βρετανίας συνιστά η ημερήσια ποσότητα να μην ξεπερνά τα 200 mg, ποσότητα που αντιστοιχεί σε 2 φλιτζάνια στιγμιαίου καφέ.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ένα φλιτζάνι στιγμιαίου καφέ περιέχει 100 mg καφεΐνης, ένα φλιτζάνι καφέ φίλτρου 140 mg, ένα φλιτζάνι τσάι 75 mg, ένα κουτάκι Cola 40 mg, μια σοκολάτα γάλακτος 100 gr περιέχει 50 mg καφεΐνης και η σοκολάτα υγείας το διπλάσιο. Οι παραπάνω ποσότητες mg καφεΐνης στα ροφήματα είναι σχετικές, διότι εξαρτώνται από την ποσότητα του ροφήματος και από τον τρόπο που παρασκευάζεται (π.χ. ένας "ελαφρύς" στιγμιαίος καφές ή μικρότερης ποσότητας μπορεί να έχει μόνο 75 mg καφεΐνης).

 

Αυτό στο οποίο συγκλίνουν όλες οι μελέτες είναι ότι δεν χρειάζεται να διακοπεί εντελώς η πρόσληψη καφεΐνης, αλλά να γίνεται μειωμένη κατανάλωση αυτής.

 

Η συμβουλή που δίνω στις έγκυες είναι να μειώσουν την κατανάλωση καφέ στα 1 ή 2 φλιτζάνια τη μέρα (εάν φυσικά δεν προσλαμβάνουν καφεΐνη και από άλλες πηγές). Μέχρι να καταλήξουν οι έρευνες στο πώς ακριβώς επηρεάζει η καφεΐνη την εγκυμοσύνη, είναι φρόνιμο να καταναλώνεται η παραπάνω χαμηλή ποσότητα.

 

Όσον αφορά την περίοδο του θηλασμού, η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιάτρων (AAP) θεωρεί ότι η κατανάλωση καφεΐνης είναι ασφαλής. Όμως, μια μικρή ποσότητα αυτής (<1%) φτάνει στο μητρικό γάλα και, επομένως, όταν η μητέρα πίνει πάνω από 3 καφέδες την ημέρα, το μωρό μπορεί να έχει εκνευρισμό ή να δυσκολεύεται να κοιμηθεί.

 

Τέλος, πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι η κατανάλωση καφεΐνης μπορεί να μειώσει τη γονιμότητα.

 

Πηγές:

-American College of Obstetricians and Gynecologists: Preconception Care, Washington, DC, ACOG, 1995, ACOG technical bulletin 205.

-Burrow GN, Duffy TP: Medical Complications During Pregnancy, 5th ed. Philadelphia, W.B. Saunders, 1999.

-Creasy RK, Resnik R: Maternal-Fetal Medicine, 4th ed. Philadelphia, W.B. Saunders, 1999.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ειμαι 27 χρονων και ο αντρας μου το ιδιο,εχουμε ελευθερες επαφες 2 χρονια ,προσεχοντας καποιες φορες την μερα που θεωρουμε γονιμη,δεν εχει υπαρξει

εγκυμοσυνη,θεωρειτε οτι ειναι ανησυχητικο;να κανουμε σπερμοδιαγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπερα,ειμαι 27 χρονων και ο αντρας μου το ιδιο,εχουμε ελευθερες επαφες 2 χρονια ,προσεχοντας καποιες φορες την μερα που θεωρουμε γονιμη,δεν εχει υπαρξει

εγκυμοσυνη,θεωρειτε οτι ειναι ανησυχητικο;να κανουμε σπερμοδιαγραμμα;

 

Αγαπητή φίλη, καλημέρα.

Όταν ένα ζευγάρι προσπαθεί για πάνω από ένα χρόνο με ελεύθερες επαφές και δεν έχει επιτευχθεί εγκυμοσύνη, θα πρέπει να προχωρήσει σε έλεγχο. Ο έλεγχος αυτός περιλαμβάνει: α) γυναικολογική εξέταση, β) κολπικό υπερηχογράφημα έσω γεννητικών οργάνων για τον έλεγχο της μήτρας, των ωοθηκών και των σαλπίγγων και την ανίχνευση τυχόν παθολογικών καταστάσεων, γ) υστεροσαλπιγγογραφία, για να ελεγχθεί η κοιλότητα της μήτρας, καθώς και η βατότητα των σαλπίγγων, και δ) σπερμοδιάγραμμα για τον έλεγχο του σπέρματος. Κάποιες φορές μπορεί να χρειαστεί να γίνουν και πιο επεμβατικές διαγνωστικές εξετάσεις, όπως υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση, για τον αναλυτικό έλεγχο της κοιλότητας της μήτρας και της κοιλιακής χώρας. Πριν από όλα αυτά προηγείται η επίσκεψη στο γυναικολόγο, για να καθοριστεί ανάλογα με την περίπτωση το πλάνο διερεύνησης και αντιμετώπισης του προβλήματος.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Ερώτηση μέλους σχετικά με την εξέταση της β-χοριακής

 

από το θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=35577

 

Καλησπερα σας!!!καινουργια κ γω στο σα'ι'τ!!!θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποιες αποριες που εχω!ειχα αδιαθετησει τελευταια φορα στις 24/09.με τον αντρα μου ξεκινησαμε προσπαθειες για μπεμπακι στις 26,27 και 29 του μηνα.εχω κυκλο 24ημερων.εκανα β χοριακη στις πρωτη κ τρεις οκτωβρη κ ηταν αρνητικη.κανονικα επρεπε να αδιαθετησω στις 7 οκτωβρη αλλα τπτ.πρηξιμο κοιλιας κ στηθους εχω πονακια εχω κ υπνηλια αλλα τπτ αλλο.υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος κ να μη φανηκε στη χοριακη;;;ευχαριστω εκ των προυερων για τη κατανοηση....

 

Αγαπητή φίλη, θεωρώ ότι έγινε πολύ νωρίς η εξέταση της β-χοριακής αίματος. Για να διαπιστωθεί η εγκυμοσύνη με την εξέταση αυτή, θα πρέπει ήδη να έχει γίνει η εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στο ενδομήτριο, οπότε αρχίζει και παράγεται από τον οργανισμό η χοριακή γοναδοτροπίνη, που γι' αυτό χαρακτηρίζεται και ως "ορμόνη της εγκυμοσύνης". Η εμφύτευση γίνεται περίπου 7 ημέρες μετά την γονιμοποίηση, η οποία, όμως, δεν γνωρίζουμε πότε ακριβώς έχει γίνει. Γενικά, η μέτρηση της χοριακής γοναδοτροπίνης στο αίμα μπορεί να δείξει αποτέλεσμα τουλάχιστον 10 ημέρες μετά την γονιμοποίηση (ενώ τα τεστ ούρων του εμπορίου είναι λιγότερο ευαίσθητα).

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Βάντζου γεια σας.

Πριν από ένα χρόνο υποβλήθηκα σε περινεοτομή κατά την διάρκεια του τοκετού παρόλο που το παιδί δεν ήταν μεγάλο (2.660 γρ) και γεννήθηκε με λίγες εξωθήσεις.

Με δεδομένο ότι ταλαιπώρηθηκα αρκετά για την ανάρρωση από την περινεοτομή και αισθάνομαι ακόμα ενόχληση, θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση δεύτερου τοκετού είναι απαραίτητο να ξαναγίνει εφόσον έχει προηγηθεί ήδη μία και αν είναι επικίνδυνο να επιμείνει κανείς στο να μην γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Βάντζου γεια σας.

Πριν από ένα χρόνο υποβλήθηκα σε περινεοτομή κατά την διάρκεια του τοκετού παρόλο που το παιδί δεν ήταν μεγάλο (2.660 γρ) και γεννήθηκε με λίγες εξωθήσεις.

Με δεδομένο ότι ταλαιπώρηθηκα αρκετά για την ανάρρωση από την περινεοτομή και αισθάνομαι ακόμα ενόχληση, θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση δεύτερου τοκετού είναι απαραίτητο να ξαναγίνει εφόσον έχει προηγηθεί ήδη μία και αν είναι επικίνδυνο να επιμείνει κανείς στο να μην γίνει.

 

Καλησπέρα,

Το γεγονός της ταλαιπωρίας σας από την περινεοτομή, δείχνει ότι υπήρξε κάποια επιπλοκή, αφού η ανάρρωση από αυτή στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πλήρης. Αυτό θα πρέπει να το γνωρίζει ο μαιευτήρας κατά τον δεύτερο τοκετό, ώστε να διορθώσει τυχόν δυσαρμονίες στην περιοχή.

Η περινεοτομή προτιμάται από τους μαιευτήρες για να μην υπάρξουν ρήξεις κατά τον τοκετό που μπορεί να είναι μεγάλες και επικίνδυνες.

Το μέγεθος και το είδος της περινεοτομής αποφασίζονται κατά τον τοκετό και την εκτιμώμενη ευτοκία ή δυστοκία, η οποία δεν εξαρτάται μόνο από το βάρος του μωρού, αλλά και από τις διαστάσεις της λεκάνης. Σίγουρα ο δεύτερος τοκετός είναι πιο εύκολος, αλλά την απόφαση για την περινεοτομία θα πρέπει να τη λάβει ο μαιευτήρας.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γέννησα πριν 8 μήνες και έχω κανονήσει ραντεβού για τεστ παπ. Το θέμα είναι οτι θηλάζω ακόμα και μήπως θα έπρεπε να κάνω το τεστ παπ αργότερα.

Υ.Σ. Δεν είμαι σίγουρη αν είχαμε συναντηθεί στο ιατρείο για καλλιεργεια και ήσασταν έγκυος (πριν 9 μήνες).

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα' date=' γέννησα πριν 8 μήνες και έχω κανονήσει ραντεβού για τεστ παπ. Το θέμα είναι οτι θηλάζω ακόμα και μήπως θα έπρεπε να κάνω το τεστ παπ αργότερα.

Υ.Σ. Δεν είμαι σίγουρη αν είχαμε συναντηθεί στο ιατρείο για καλλιεργεια και ήσασταν έγκυος (πριν 9 μήνες).[/quote']

 

Καλησπέρα σας. Τα μαιευτικά πρωτόκολλα επιβάλλουν τη λήψη του τεστ Παπανικολάου μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα μετά τον τοκετό (4-8 μήνες). Ο θηλασμός δεν επηρεάζει τη λήψη του τεστ, ούτε και το αντίστροφο μπορεί να συμβεί. Απλά, ο κυτταρολόγος πρέπει να ενημερωθεί ότι η γυναίκα θηλάζει, ώστε να μπορέσει να ερμηνεύσει τα ευρήματα ανάλογα, δεδομένου ότι ο θηλασμός καταστέλλει τις ορμόνες και αυτό έχει αντίκτυπο στην ωρίμανση των κυττάρων του τραχήλου και του κόλπου.

 

Σχετικά με τη συνάντησή μας, προφανώς, δεν θα εννοείτε στο δικό μου ιατρείο, αλλά στο ιατρείο του κ. Χασιάκου, όπου συμμετέχω ως συνεργάτης. Έχετε δίκιο, ήμουν έγκυος τότε! Οπότε γεννήσαμε κοντά τα παιδιά μας! Να σας ζήσει!

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Η εθελοντική επιστημονική συνεργασία σας με το φόρουμ, μας είναι πολύτιμη.

Να σας ζήσει το μωράκι. Είστε μητέρα 4 παιδιών και αυτό είναι αξιοθαύμαστο.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστώ πολύ. Η εθελοντική επιστημονική συνεργασία σας με το φόρουμ' date=' μας είναι πολύτιμη.

Να σας ζήσει το μωράκι. Είστε μητέρα 4 παιδιών και αυτό είναι αξιοθαύμαστο.[/quote']

 

Να είστε καλά! Για ό,τι χρειαστείτε, είμαι στη διάθεσή σας.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Βάντζου,

 

Σας γράφω γιατί τον τελευταίο μήνα έχω περάσει μεγάλη αγωνία. Είχα ΤΕΡ 23/8 με κύκλο συνήθως 23-25 μέρες, σπάνια 27-28. Στις 18/9 έκανα β-χοριακή και βγήκε 41 μονάδες. Επαναλαμβάνω την χοριακή στις 23/9 με αποτέλεσμα 241. Στις 26/9 κάνω αλλη μια χοριακή με αποτέλεσμα 661. Κάνω πρώτο υπέρηχο στις 2/10 και βλέπουμε σάκο και ένα αιμάτωμα κοντά στον σάκο. Ο γιατρος μου είπε να ξεκουραστώ. Στις 7/10 κάνω ακόμα μια χοριακή και βγάινει 3196. Στις 11/10 κάνω δεύτερο υπέρηχο και ο γιατρος βλέπει τον σάκο να έχει μεγαλώσει μια χαρά, το αιμάτωμα απορροφήθηκε, και όπως ακριβώς είπε "κάποια εμβρυικά στοιχεία". Κάνω χοριακή στις 16/10 με τιμή 9040 και την αλλη εβδομάδα θα κάνω υπέρηχο. Πρόκειται για καθυστερημένη σύλληψη ή πάμε για παλλινδρομη? Φοβάμαι αν και ο γιατρός μου στο τηλέφωνο που του είπα την τελευταία τιμή χοριακής ήταν θετικός και ικανοποιημένος.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά η αγωνία μου είναι μεγάλη.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

κυρία Βαντζου γεια σας,θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας. τον προηγούμενο μήνα στις 26/9 πήγα στον γυναικολόγο και μου τα βρήκε όλα καλά είχα μάλιστα και ένα καλό ωάριο 17 cm.μου είπε να κάνω τεστ ωορρηξίας την επόμενη μέρα η οποία θα ήταν και η 19η μέρα του κύκλου μου το οποίο βγήκε θετικό. το πρόβλημα είναι ότι επειδή έχω πολυκυστικες στην δεξιά μου ωοθήκη δεν έχω και σταθερή περίοδο. αυτόν τον μήνα αδιαθετησα στις 12/8 και τελείωσαν στις 16/8,πότε πρέπει να ξανακάνω το τεστ?πως μπορώ να ξέρω τις γόνιμες μέρες μου?καμιά φορά έχω μέχρι και 52 ήμερες καθυστέρησης αλλά ο μέσος όρος είναι 38 μέρες του κύκλου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Βάντζου,

 

Σας γράφω γιατί τον τελευταίο μήνα έχω περάσει μεγάλη αγωνία. Είχα ΤΕΡ 23/8 με κύκλο συνήθως 23-25 μέρες, σπάνια 27-28. Στις 18/9 έκανα β-χοριακή και βγήκε 41 μονάδες. Επαναλαμβάνω την χοριακή στις 23/9 με αποτέλεσμα 241. Στις 26/9 κάνω αλλη μια χοριακή με αποτέλεσμα 661. Κάνω πρώτο υπέρηχο στις 2/10 και βλέπουμε σάκο και ένα αιμάτωμα κοντά στον σάκο. Ο γιατρος μου είπε να ξεκουραστώ. Στις 7/10 κάνω ακόμα μια χοριακή και βγάινει 3196. Στις 11/10 κάνω δεύτερο υπέρηχο και ο γιατρος βλέπει τον σάκο να έχει μεγαλώσει μια χαρά, το αιμάτωμα απορροφήθηκε, και όπως ακριβώς είπε "κάποια εμβρυικά στοιχεία". Κάνω χοριακή στις 16/10 με τιμή 9040 και την αλλη εβδομάδα θα κάνω υπέρηχο. Πρόκειται για καθυστερημένη σύλληψη ή πάμε για παλλινδρομη? Φοβάμαι αν και ο γιατρός μου στο τηλέφωνο που του είπα την τελευταία τιμή χοριακής ήταν θετικός και ικανοποιημένος.

 

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά η αγωνία μου είναι μεγάλη.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Kαλημέρα σας!

Το φυσιολογικό εύρος της αύξησης της β-χοριακής σε κάθε κύηση δεν είναι σταθερό και ίδιο για κάθε γυναίκα. Χονδρικά η β-χοριακή πρέπει να ανεβαίνει πάνω από 60% ανά δύο 24ωρα. Εγώ θα σας συμβούλευα να μην ασχοληθείτε άλλο με τις τιμές της, από τη στιγμή που έχετε δει σάκο, αλλά να επισκέπτεστε τακτικά το γιατρό σας, ώστε να εξασφαλιστεί η καλή ανάπτυξη του κυήματος.

Με εκτίμηση,

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε γειά σας, πριν 2 εβδομαδες εβγαλα εξανθυματα πηγα σε δερματολογο και μου εδωσε αλοιφη και χαπια rupafin αλλα επειδη προσπαθουμε για εγκυμοσυνη μου ειπε να δω αν θα περασει μονο με την αλοιφη και να μην παρω αμεσω τα χαπια,σημερα ομως ενω υποχωρουσαν ξαναεβγαλα οποτε και πρεπει να παρω τα χαπια τα οποια ειναι αντισταμινικα αν καταλαβα σωστα για 5 μερες 1 κ;αθε βραδυ!Σε 5 μερες περιμενω την περιοδο μου αν τυχον ειμαι εγκυος θα υπαρχει προβλημα με τα συγκεκριμενα χαπια?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
κυρία Βαντζου γεια σας,θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας. τον προηγούμενο μήνα στις 26/9 πήγα στον γυναικολόγο και μου τα βρήκε όλα καλά είχα μάλιστα και ένα καλό ωάριο 17 cm.μου είπε να κάνω τεστ ωορρηξίας την επόμενη μέρα η οποία θα ήταν και η 19η μέρα του κύκλου μου το οποίο βγήκε θετικό. το πρόβλημα είναι ότι επειδή έχω πολυκυστικες στην δεξιά μου ωοθήκη δεν έχω και σταθερή περίοδο. αυτόν τον μήνα αδιαθετησα στις 12/8 και τελείωσαν στις 16/8,πότε πρέπει να ξανακάνω το τεστ?πως μπορώ να ξέρω τις γόνιμες μέρες μου?καμιά φορά έχω μέχρι και 52 ήμερες καθυστέρησης αλλά ο μέσος όρος είναι 38 μέρες του κύκλου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Καλησπέρα σας.

Για να υπολογίσετε τις γόνιμες μέρες, ειδικά αν δεν έχετε σταθερό κύκλο, θα πρέπει να πάρετε τον μικρότερο και τον μεγαλύτερο κύκλο και να αφαιρέσετε και στις δύο περιπτώσεις 14 μέρες από το τέλος. Οι δύο αριθμοί που θα προκύψουν θα σας δώσουν το εύρος των πιθανών γόνιμων ημερών σας, π.χ. αν ο μικρότερός σας κύκλος είναι 24 μέρες και ο μεγαλύτερος 40 μέρες, η πιθανή μέρα ωορρηξίας σας μπορεί να είναι από τη 10η (24 μείον 14) μέχρι και την 26η (40 μείον 14) μέρα.

Μια μέθοδος για να βρείτε τις γόνιμες μέρες σας είναι να θερμομετρείσθε κάθε πρωί, πριν σηκωθείτε από το κρεβάτι. Κατά τις γόνιμες μέρες η θερμοκρασία αυξάνεται έως και 5 δέκατα.

Μπορείτε, επίσης, να παρακολουθείτε την τραχηλική βλέννη, η οποία κατά τις γόνιμες μέρες είναι πιο διαυγής και πιο λεπτόρρευστη.

Φυσικά, μπορείτε να επισκέπτεστε τον γυναικολόγο σας για υπερηχογράφημα ωορρηξίας.

Επίσης, μπορείτε να κάνετε το τεστ ωορρηξίας, το οποίο, όμως, σε κάθε κύκλο θα πρέπει να το ξεκινάτε μία με δύο ημέρες πριν από την αναμενόμενη ημέρα ωορρηξίας.

Στη δική σας περίπτωση, επειδή περιγράφετε σημαντική ανωμαλία του κύκλου, καλό θα είναι να συμβουλευθείτε το γυναικολόγο σας για τις δικές σας πιθανές γόνιμες μέρες, αφού εκείνος ξέρει καλύτερα το ιστορικό σας. Από την ερώτησή σας, αν κατάλαβα καλά, η τελευταία περίοδος (υποθέτω 12/10 και όχι 12/8, όπως γράψατε) ήρθε την 16η μέρα. Αυτό αν επαναληφθεί, θα πρέπει να επισκεφθείτε το γυναικολόγο σας, γιατί πρόκειται για έναν κύκλο πάρα πολύ μικρό.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Ερώτηση μέλους σχετικά με την σαλπιγγογραφία

 

από το θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50382

 

Καλησπερα θελω να ρωτησω κατι.Ετοιμαζομαι για σπερματεγχυση αλλα η γιατρος μου δε μου ειπε να κανω σαλπιγγογραφια.Εχει κανει καμια?Που γινεται?Ποια ειναι η διαδικασια?Ισχυει οτι μετα απ τη σαλπιγγογραφια μενεις πιο ευκολα εγκυος?

 

Καλησπέρα.

Σχετικά με το ζήτημα της σαλπιγγογραφίας που ρωτήσατε, θέλω να σας πω ότι, σύμφωνα με μελέτες, μετά τη σαλπιγγογραφία τα ποσοστά επίτευξης εγκυμοσύνης αυξάνουν, κυρίως για τους τρεις πρώτους κύκλους, διότι με τη δίοδο του σκιαγραφικού υγρού λύνονται τυχόν συμφύσεις στις σάλπιγγες.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Ερώτηση μέλους σχετικά με το Utrogestan

 

από το θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21960

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ <ΚΙ ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ>ΜΟΥ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ,ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΙΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΧΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΤΗΝ ΥΦΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΧΑΘΗΚΕ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΠΙΑ ULTROGESTAN ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Μ ΑΥΤΑ Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ,ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Καλημέρα!

Δεν θα πρέπει να ανησυχείτε, γιατί το Utrogestan είναι ακίνδυνο φάρμακο. Μπορείτε να μείνετε έγκυος, ενόσω το λαμβάνετε, και δεν μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, είτε σε εσάς, είτε στο μωρό.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γιατρε γειά σας, πριν 2 εβδομαδες εβγαλα εξανθυματα πηγα σε δερματολογο και μου εδωσε αλοιφη και χαπια rupafin αλλα επειδη προσπαθουμε για εγκυμοσυνη μου ειπε να δω αν θα περασει μονο με την αλοιφη και να μην παρω αμεσω τα χαπια,σημερα ομως ενω υποχωρουσαν ξαναεβγαλα οποτε και πρεπει να παρω τα χαπια τα οποια ειναι αντισταμινικα αν καταλαβα σωστα για 5 μερες 1 κ;αθε βραδυ!Σε 5 μερες περιμενω την περιοδο μου αν τυχον ειμαι εγκυος θα υπαρχει προβλημα με τα συγκεκριμενα χαπια?

 

Καλησπέρα σας.

H ρουπαταδίνη (rupafin) ανήκει στα αντιισταμινικά 2ης γενιάς και το συγκεκριμένο, σε αντίθεση με άλλα φάρμακα της ίδιας κατηγορίας, δεν έχει ελεγχθεί επαρκώς στην κύηση. Μελέτες που έχουν γίνει σε ζώα δεν έχουν δείξει ότι η ρουπαταδίνη προκαλεί κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο. Παρακάτω σας παραθέτω έναν πίνακα για τα αντιισταμινικά και την ασφάλειά τους στην κύηση.

Γενικά, στο πρώτο τρίμηνο της κύησης καλό είναι να αποφεύγονται και να δίνονται μόνο αν το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται με άλλα φάρμακα. Από τα αντιισταμινικά φάρμακα προτιμούνται τα 2ης γενιάς σε σχέση με τα 1ης, λόγω ασφάλειας στην κύηση. Ωστόσο, όπως θα δείτε και από τον πίνακα, υπάρχουν άλλα αντιισταμινικά της ίδιας κατηγορίας, όπως το Zirtek και το Clarityne, που θεωρούνται περισσότερο ασφαλή. Καλό θα είναι να μιλήσετε με το δερματολόγο σας για τη θεραπεία σας.

 

hdxu.png

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...