Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

"Μαμά είμαι χοντρή" κείμενο συμβούλου

Recommended Posts

αααααχχχ τι διαβάζω σήμερα και φρίττω...

http://mikroimegaloi.gr/blog/mama-eimai-hontri-i-apantisi-mias-mamas-stin-eptahroni-kori-tis

το διαβασα το μεσημερι, το θυμάμαι όλη μέρα με αποστροφή...

τόσο που δεν άντεξα να μήν το σχολιάσω...

και επειδή εγώ έχω μόλις 4 χρονο, μαμάδες μεγαλύτερων παχουλών ή μή τέλειων σύμφωνα με τα πασίγνωστα πρότυπα παιδιών, εσείς τί λέτε?

φυσικά αυτό που με κλόνισε ήταν που η κειμενογράφος δηλώνει εμπειρότατη σύμβουλος πάνω σε τέτοια θέματα...

δηλαδή, μπορεί και την πληρώναμε να μας πει κάτι ανάλογο:(

s-age.png

Διαφημίσεις

Τι πας και διαβάζεις κι εσύ! :lol:

Εμείς έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο.

Εχθές τα παιδιά μου τσακώνονταν μεταξύ τους...

- Η μαμά είναι χοντρή! λέει ο γιός μου (6- ετών)

- Η μαμά δεν είναι χοντρή! ...με υπερασπίζεται η 7χρονη κόρη μου. (κι εκεί που πάω να βάλω το λαμπερό μου χαμόγελο, εκείνη συνεχίζει...

"Είναι κοντή!"

(εγώ... γκλουπ!)

Και εκεί ανάβουν τα αίματα...

- Είναι σου λέω χοντρή!

- Όχι!! Είναι κοντή!

-ΧΟΝΤΡΗ ΛΕΜΕΕΕ!!!

- ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΧΙΙΙΙΙ !!! ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΗ! Αν ήταν ψηλότερη θα έμοιαζε πιο αδύνατη.

Πες μου... εγώ ... τι θέση να παρω?!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

LOLOLOLOLOLOLOLOL και εχω και ασθμα ενεργο αυτες τις μερες και πνίγομαι και στον βήχα...

κοντοχοντρη κακουρα θα με ξεκάνεις!

Θεικό όμως, τέλειο!

δεν μου είπες όμως, εσύ τι απάντησες? είσαι τελικά κοντή ή χοντρή ή combination?

εμένα που είμαι χοντρή με την βούλα, γιατί με λέει μόνο όμορφη η κόρη μου? στα 4 δεν βλέπουν κανένα κουσούρι? μετά ανοίγει το οπτικό πεδίο και πιάνουν όλη την εικόνα του μεγέθους?

s-age.png

Τι να απαντήσω η δόλια-μάνα;;

Να το παίξω ψηλή δε μπορώ. Να πω πως δεν έχω μια χλαπάτσα για κοιλιά με πιέτες... ψέμα θα 'ναι.

Γύρισα για παρηγοριά στον άντρα μου ... που διασκέδαζε απεριόριστα! :twisted:

Η σκηνή αυτή είχε ως κατάληξη το εξής:

-Έλα μαμααααα πεςςςς είσαι κοντή ή χοντρή;;; Κοντή είσαι... έτσι δεν είναι; Πες τουυυυυ

-Όχι ρε μαμάααα, πες τηςςςς αφού φαίνεται η κοιλιά σου... είσαι χοντρή!

Εγώ... (γκλουπ)... αναπνοή...

-Παγωτό θέλετε;;

-ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

-ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Αυτό... τέλος! Πρόβλημα λύθηκε.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

αχ αχ αχ 3 τζούρες aerolyn χτυπησα για πάρτη σου, θα με πεθάνεις βραδυάτικα...

χωρίς πλάκα τώρα, εμένα με απασχολεί το θέμα,

ποιά είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση της μή συμμόρφωσης με τα πρότυπα?

s-age.png

Διαφημίσεις

Φάε κι εσύ ένα παγωτό! Μπορείς!

Επίσης... κέρνα και όποιον έχει αντιρρήσεις! ;)

Αν τα έχεις αρκετά "γραμμένα" τα πρότυπα ... θα δεις πως και τα παιδιά κατά πάσα πιθανότητα να μην ασχοληθούν ιδιαίτερα.

Κάνεις και μια συζήτηση περί βιολογίας... σημασία της διατροφής στην υγεία... κτλ

Το παιδί δίνει βάση στα ουσιαστικά... και αφήνει τα ψευδο-πρότυπα παραδίπλα.

παραθέτω επιγραμματικά ότι δεν μου άρεσε :

"Έχω αριστεύσει σε έρευνες σε σχέση με το φύλο, έχω ασχοληθεί με τα ΜΜΕ, έχω παρακολουθήσει μαθήματα σε σχέση με την κοινωνία και τον πολιτισμό. Έχω συμβουλεύσει άλλες μητέρες και, ακόμη, παραδίδω μαθήματα για έφηβες. Έχω ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο για να ενθαρρύνω γυναίκες και παιδιά με οικονομικά προβλήματα. Έχω αρκετές, αν όχι παραπάνω απʼ όσες γνώσεις χρειάζομαι, για να απαντήσω σε αυτό το σχόλιο. Αλλά στην πραγματικότητα είμαι πολύ αδύναμη. Δεν είναι δυνατόν. Όχι το δικό μου κορίτσι!"

εξεπλάγην, δεν το πιστεύει -πως ειναι δυνατόν! «Είσαι φτιαγμένη τέλεια! Είσαι δυνατή και υγιής» γιατί η τελειότητα? και αν δεν ήταν υγιής?

"Της λέω ότι όταν μεγαλώσει θα γίνει σκληρή, ψηλή και δυνατή, όπως εγώ." δλδ τέλεια, οπότε κανένα πρόβλημα...

"Η λέξη «χοντρός» δεν θα ακουστεί ξανά." αυτό και αν είναι σωστός τρόπος...

επίσης όλο το ύφος και το γράψιμο, η υποβόσκον ναρκισισμός, η φλυαρία (θα μου πεις ποια μιλάει) το κείμενο το -τοσο σύμφωνα με τα πρότυπα του hip - lifestyle τρόπου που γράφουμε κείμενα.

είναι όλα κομμάτι αυτής της μοδάτης κουλτούρας? λίγο δήθεν alternativa "αγαπάμε τον ευατό μας στην τελειότητά του", αλλά κατα βάση πάλι όταν θα μεγαλώσεις "θα γίνεις σκληρή, ψηλή και αδύνατη όπως εγώ"?

μπλιαχ χαχάτ για μένα ολο αυτό δλδ.

και ξαναρωτώ, γιατί αυτό με σόκαρε ποιο πολύ τελικά, αυτό το άτομο πληρώνεται για να δίνει τέτοιες συμβουλες σε γονείς?

s-age.png

Το να φτιάξουν μία σχέση αγάπης με την εικόνα τους είναι κάτι που πρέπει να το μάθουμε στα παιδιά μας, νομίζω. Γιατί η εικόνα μας θα αλλάζει αλλά εμείς θα πρέπει να την αγαπάμε και να την υποστηρίζουμε όπως και να είναι. Και να μάθουμε και τους άλλους να την αγαπάνε. Βρήκα το κείμενο εντελώς επιφανειακό και ... ρηχό ως προς την προσέγγιση της μάνας. Επίσης το να έχει κανείς ένα υγιές και γυμνασμένο σώμα, δεν πρέπει να το υποτιμάμε με δηλώσεις τύπου 'είσαι τέλεια', και το ακόμη χειρότερο 'σε αγαπώ όπως και να είσαι'. Η παιδική παχυσαρκία είναι ένα μεγάλο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου και πρέπει να εκπαιδευτούν τα παιδιά να προσέχουν το σώμα τους, να γυμνάζονται, να τρώνε και να κοιμούνται καλά κλπ κλπ.

Αν βέβαια το παιδάκι δεν έχει πρόβλημα και νομίζει ότι έχει, εγώ θα πρότεινα να ... κόψει τα γλυκά και να κάνει ένα άθλημα. Σε λίγο θα βλέπει τον εαυτό της τέλειο, ακόμα και αν δεν έχει χάσει ούτε γραμμάριο. :lol;-)

Επίσης, αν τα παιδιά στο σχολείο τη λένε λίγο χοντρούλα, θα μιλούσα με τη δασκάλα, για να τους κάνει ένα μάθημα για τη διαφορετικότητα και τα πρότυπα εξωτερικής εμφάνισης. Νομίζω ότι μόνο η δασκάλα μπορεί να επιλύσει διακριτικά τέτοια θέματα ανάμεσα στα παιδιά.

Αχ καλέ τώρα διάβασα ότι αυτή η υπαρξιακή συζήτηση μεταξύ μάνας και κόρης γίνεται κατά τη διάρκεια του πεντικιούρ (της μάνας προς την κόρη), στα 9:shock:

Άκυρα τα παραπάνω, δεν υπάρχει καμία λύση στην περίπτωση αυτή. Οι ματαιόδοξες μαμάδες μεγαλώνουν ανασφαλή κορίτσια, αυτό είναι κανόνας.

Διαφημίσεις

Το βασικό λάθος ήταν ότι μίλαγε και δεν άκουγε. Τα υπόλοιπα δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου περάσουν από το μυαλό....

Δηλ με ένα "γιατί το λες αυτό" και "πώς νιώθεις γιαυτό", "το πιστεύεις πραγματικά ότι είσαι" "τι θα ήθελες να κάνουμε" θα είχε ξεμπερδέψει, αλλά είμαστε άνθρωποι και κάποια πράγματα πατάνε πάνω στις δικές μας ανασφάλειες.....

FLcUp3.png0BQfp3.png

χαχαχαχα Αλκυων!!!!!!!

πολυ ωραια περνατε και εσεις!!!

Εγω για τον μεγαλο μου ειμαι χοντρουλα (πιο ευαισθητος). Για τον μικρο ειμαι σκετο χοντρη (ειλικρινεστατος)! χαχααχαχ

Αλλα ειμαι ψηλη η ατιμη! χαχαχαχαχαχ

Το κειμενο αυτο δεν πιστευω οτι γραφτηκε για να αποδωθει ο ακριβης τροπος προσεγγισης μαμας προς κορη...Ουτε φανεται πως ακριβως της μιλησε και τι ακριβως της ειπε. Για εμενα εχει μια πιο λογοτεχνικη χροια.....

Ο τροπος που αντεδρασε μου αρεσε...ισως το εκανα και εγω δηλαδη....

Το θεμα ειναι να ειμαστε υγιεις...εγω εκει παταω....Οσον αφορα την εμφανιση , εξηγω, οτι οταν προσεχουμε την υγεια μας και την περιποιηση μας, ολοι ειμαστε ομορφοι...

Απο την αλλη δεν μου αρεσει να 'απενοχοποιησω' εντελως το παχος....Οχι επειδη ειναι 'κακο' για τους υπολοιπους ανθρωπους αλλα επειδη ειναι 'κακο ' για την υγεια μας.

Αν ειχα δηλαδη ενα παχυ παιδι, με προσπαθειες θα προσπαθουσα να διατηρει ενα νορμαλ βαρος. Δεν ειναι θεμα πρωτυπων, ειναι θεμα υγειας.

Και επειδη ο ενας απο τους δυο εχει αρχισει και φαρδαινει επικινδυνα, ηδη αρχισαμε να δειχνουμε προσοχη σε αυτο.

Τωρα για τις περιπτωσεις που τα παιδια δεν ειναι παχουλα αλλα εχουν λιγο κοιλιτσα η λιγο πωπινο, και αυτα θεωρουν τον εαυτο τους χοντρο, εκει ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα και σαφως θελει πιο μελετημενες κινησεις.

Εγω θα εδειχνα ας πουμε ομορφους ανθρωπους με νορμαλ βαρος και οχι στεκες, και ανορεξικα μοντελα...και θα ρωταγα ποιαν βρισκει πιο ομορφη. Νομιζω η απαντηση θα δικαιωσει το 'φυσιολογικο'

Το θεμα ειναι να ειμαστε υγιεις...εγω εκει παταω....Οσον αφορα την εμφανιση , εξηγω, οτι οταν προσεχουμε την υγεια μας και την περιποιηση μας, ολοι ειμαστε ομορφοι...

Απο την αλλη δεν μου αρεσει να 'απενοχοποιησω' εντελως το παχος....Οχι επειδη ειναι 'κακο' για τους υπολοιπους ανθρωπους αλλα επειδη ειναι 'κακο ' για την υγεια μας.

Αν ειχα δηλαδη ενα παχυ παιδι, με προσπαθειες θα προσπαθουσα να διατηρει ενα νορμαλ βαρος. Δεν ειναι θεμα πρωτυπων, ειναι θεμα υγειας.

Και επειδη ο ενας απο τους δυο εχει αρχισει και φαρδαινει επικινδυνα, ηδη αρχισαμε να δειχνουμε προσοχη σε αυτο.

συμφωνώ μαζί σου!!!

τί θυμήθηκα τώρα..... πριν χρόνια, μια φίλη με παχουλό παιδάκι, 5 ετών...

έχουν πάει στην παιδίατρο κι αυτή τους λέει ότι πρέπει να προσέξουν λίγο τη διατροφή του παιδιού για να χάσει βάρος.

όταν γύρισαν σπίτι, λέει η μαμά: λοιπόν, αγόρι μου, πρέπει να αλλάξουμε λίγο αυτά που τρως για να μην πάρεις άλλο περιττό βάρος

απάντηση 5χρονου: εγώ, μαμά, λέω πάλι, να αλλάξουμε παιδίατρο!!!!

κάγκελο η μάνα....

πεσ'τε με πουριτανη.... αλλα μπηκε ο εντεκαχρονος γιος στο μπανιο και την ειδε ολογυμνη που χορευε με την εφταχρονη, και αυτη (συνεχιζοντας να ειναι γυμνη) πηρε αγκαλια τη μικρη και την πηγε στο δωματιο της...

Ξερω οτι ειναι ασχετο με το θεμα (το κειμενο ειναι τραγικο και δε θα το σχολιασω), αλλα μου χτυπησε καπως! Υπαρχει γενικοτερα ενας αγωνας και μια αγωνια επιδειξης στα λεγομενα της. Δε μου κανει εντυπωση που το παιδι αισθανεται ανασφαλεια για την εξωτερικη του εμφανιση.

(unplugged, λεει οτι περιποιουταν τα νυχακια, δε λεει οτι εκανε πεντικιουρ, μπορει πχ να τα εκοβε μετα το μπανιο ή να τους λιμαρε τις γωνιτσες πχ. Ή μπορει φυσικα και να εχεις δικιο).

χαχαχαχαχα σοφια, καταπληκτικη απαντηση, πολυ γελασα....

Πριν 12 περιπου χρονια μια γνωστη μου πηγε το παχουλο πενταχρονο της στο γιατρο, ο οποιος συνεστισε διαιτα (οχι τυχαια διαιτα, με τις σαφεις οδηγιες του παιδιατρου). Η μανα την ακολουθουσε, το παιδι εκλαιγε απο την πεινα. Ωσπου μια μερα, στην παιδικη χαρα, το παρακολουθησε οτι πηγε και "ζητιανευε" απο αλλους γονεις, οταν εβλεπε οτι τα παιδακια τους τρωνε κατι. Προφανως ειχε μαζι της υγιεινα σνακ, αλλα δεν του εφταναν.

Οταν το ειπε στον παιδιατρο, αυτος της ειπε "ειναι μικρος ακομα, ασ'τον να φαει, απλως θα προσεχουμε την ποιοτητα".

Μεσα σε τρια χρονια το παιδι, χωρις διαιτα, ειχε γινει ενα ψηλο και δυναμωμενο παιδι, χωρις καθολου παχος επανω του, και τωρα ειναι ενα πανεμορφο 17χρονο αγορι.

Θελω να πω, οτι ισως σ'αυτες τις ηλικιες καποιες φορες το σωμα αποθηκευει λιγο λιπος ωστε να βοηθησει στην αναπτυξη. Καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη, αλλα συμφωνω οτι τα παιδακια πρεπει να μαθουν ν'αγαπουν την εικονα τους, η οποια συνεχως αλλαζει.

Διαφημίσεις

Επισης τωρα μολις διαβασα το κειμενο στα αγγλικα, η μεταφραση ειναι οικτρη, απο το οτι κοβει τα νυχια της πενταχρονης, απο το τριχρονο που προσπαθει να ντυθει, μεχρι ολα αυτα που ειπωθηκαν για την εφταχρονη κορη και προς την ιδια.

Μιλαμε για ενα διαφορειτκο κειμενο και μηνυμα, μεχρο που μπορω να πω οτι το οριτζιναλ με συγκινησε.

δηλαδή, μπορεί και την πληρώναμε να μας πει κάτι ανάλογο:(

Δηλαδή...Ναι μπορεί....:?

εμένα που είμαι χοντρή με την βούλα, γιατί με λέει μόνο όμορφη η κόρη μου? στα 4 δεν βλέπουν κανένα κουσούρι? μετά ανοίγει το οπτικό πεδίο και πιάνουν όλη την εικόνα του μεγέθους?

Μέχρι τα 4 διαρκεί αυτό? Ωραία έχω καιρό!;) Η δικιά μου χθες μου ειπε "Εχεις φουσκωμένη κοιλιά μάλλον έχεις μωρό μέσα"!!!! με πολλή χαρά! (Τελικά ηταν φουσκωμένη επειδη περίμενα να αδιαθετησω...)

Αν τα έχεις αρκετά "γραμμένα" τα πρότυπα ... θα δεις πως και τα παιδιά κατά πάσα πιθανότητα να μην ασχοληθούν ιδιαίτερα.

Κάνεις και μια συζήτηση περί βιολογίας... σημασία της διατροφής στην υγεία... κτλ

Το παιδί δίνει βάση στα ουσιαστικά... και αφήνει τα ψευδο-πρότυπα παραδίπλα.

Πάλι συμφωνώ με την Αlcyon :rolleyes:

9XkKp3.png

HArNp3.png

Εμένα με προβλημάτισε το κείμενο παρά το εκνευριστικότατο ύφος της συμβούλου.

Τα κοριτσάκια μου, σε αντίθεση με μένα, είναι αδύνατα και μικροκαμωμένα γενικά. Η μικρή (3,5) έχει λίγο πιο τσουπωτά μπουτάκια (αυτό το πήρε από εμένα :lol:). Όταν άκουσα λοιπόν τη μεγάλη (5) να λέει στη μικρή ότι είναι χοντρή, έπαθα σοκ! Καθήσαμε βέβαια και μιλήσαμε.

Άλλη φορά, με ρώτησε η μεγάλη πώς αδυνατιζουμε. Εάν το ρωτάει ορμώμενη από τη δική μου επιθυμία (στα χαρτιά) να κάνω δίαιτα, εντάξει, αλλά γενικά ανησυχώ για το τι θα προκύψει καθώς θα μεγαλώνει....

Εννοείται ότι τα παιδια μου με λένε και χοντρή και κοντή (χαμηλή, με είπε η μικρή!) και έγκυο - αλλά έχουν ένα δίκιο! Αυτό που τους τόνισα είναι ότι στη μαμά μπορούν να το λένε, αλλά γενικά δεν είναι ευγενικό να λέμε κάποιον χοντρό.

Πολύ σωστά!

Το κείμενο πάντως είναι οικτρό... Δεν ξέρω πόσο χάλια είναι η μετάφραση, αλλά ήταν αίσχος η αντιμετώπιση και το γεγονός ότι της τόνιζε συνέχεια ότι είναι τέλεια και ότι θα γίνει ψηλή... Δηλαδή αν δεν γίνει τελικά ψηλή, τι;;;:rolleyes: Ότι είναι καλή στα μαθηματικά :confused: (σαν να λέει ναι είσαι χοντρή, αλλά δεν πειράζει γιατί σε άλλους τομείς σκίζεις πχ μαθηματικά, ποδήλατο κτλ...:rolleyes: )

Κατά τα άλλα το θεωρώ γελοίο να δείξει τόσο πανικόβλητη σε μια τέτοια ερώτηση, να μιλάνε μισή ώρα για το θέμα, να διώξει τα άλλα παιδιά από το δωμάτιο, να χορεύουν γυμνές κτλ... Σαν να του λέει ναι είσαι παχιά, αλλά μην σε νοιάζει. Και εγώ είμαι...

Η καλύτερη προσέγγιση θα ήταν καταρχήν να αποσυνδέσουμε το πάχος με την ομορφιά και να το συνδέσουμε με την υγεία. Και επίσης να τονίσουμε ότι οι κακοπροαίρετοι όλο και κάτι θα βρουν για να μας κοροιδέψουν και δεν θα πρέπει να δίνουμε σημασία στη γνώμη τους.

Επισης τωρα μολις διαβασα το κειμενο στα αγγλικα, η μεταφραση ειναι οικτρη, απο το οτι κοβει τα νυχια της πενταχρονης, απο το τριχρονο που προσπαθει να ντυθει, μεχρι ολα αυτα που ειπωθηκαν για την εφταχρονη κορη και προς την ιδια.

Μιλαμε για ενα διαφορειτκο κειμενο και μηνυμα, μεχρο που μπορω να πω οτι το οριτζιναλ με συγκινησε.

Θα συμφωνήσω. Το βρήκα πολύ ανθρώπινο. Ναι συμφωνώ με miriki οτι θα ήταν καλύτερα να μιλούσε λιγότερο και να ακουγε περισσότερο, αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν ακουσε, και επίσσης ανθρώπινο είναι σαν μαμα να πεις στην κόρη σου ότι είσαι τέλεια όπως είσαι.

Δεν το βρήκα καθόλου ναρκιστικό, αντιθέτως κάνει την αυτοκριτική της μια χαρά.

Και κάνενα πρόβλημα δεν έχω με το πεντικουρ, είναι μια χαρά ποιοτικός χρόνος, μπορώ να φανταστώ το παιδί χαλαρώνει και σου λεει αυτά που το απασχολούν την ώρα που του προσφέρεις καποια ατομική φροντίδα. (Δεν πας στο παιδί να πεις τώρα είναι η ώρα να μου μιλήσεις. Συνήθως τα παιδιά μιλάνε όταν απλώς περνάτε ώρα μαζί)

Δεν ξέρω αν της έκοβε ή της τα εβαφε (trimming σημαίνει και στολίζω) αλλα στην αμερικανική κουλτούρα είναι πιο αποδεκτό /συνηθισμένο το βαψιμο των νυχιών στα κοριτσάκια (ειδικά ποδιών) (δεν θεωρείσαι ψώνιο)

Δεν ξέρω αν της έκοβε ή της τα εβαφε (trimming σημαίνει και στολίζω) αλλα στην αμερικανική κουλτούρα είναι πιο αποδεκτό /συνηθισμένο το βαψιμο των νυχιών στα κοριτσάκια (ειδικά ποδιών) (δεν θεωρείσαι ψώνιο)

Εγώ πάντως -γιατί εγώ το σχολίασα- δεν το είπα από την άποψη του ψώνιου ή μη. Εννοούσα ότι όταν ασχολείται η μαμά τόσο προσεκτικά με τον καλλωπισμό του κοριτσιού, βρίσκω απόλυτα φυσικό το παιδί να εισπράττει το μήνυμα ότι η εξωτερική εμφάνιση είναι πολύ πολύ σημαντικό πράγμα -για τη μαμά, και επομένως και για εκείνην- και να κάνει στα 9 του αυτή την τόσο θηλυκή κίνηση στον καθρέφτη, που όλες την έχουμε κάνει, και έχουμε σχολιάσει 'κοίτα, πάχυνα΄ (στην καλύτερη περίπτωση). Αν η μαμά επέλεγε να περνάει ποιοτικό χρόνο με το παιδί της παίζοντας τένις ή διαβάζοντας ένα βιβλίο, ή κολυμπώντας, ή φτιάχνοντας κέικ, θα ήταν λίγο πιο απίθανο η μικρή να κάνει σχόλιο για το σώμα της (θυμίζω, 9 ετών, τετάρτη δημοτικού, παιδί, προεφηβεία).

Και trimming είναι ακριβώς αυτό: καλλωπιστική περιποίηση νυχιών, δεν είναι 'φροντίδα' μαμάς προς παιδί. Για μένα στην ηλικία αυτή οριακά, αλλά και αργότερα στην εφηβεία θα μπορούσε να γίνεται ανάμεσα σε .. φιλενάδες στην εφηβεία. Γι αυτό δεν μου 'ακούστηκε' καλά (έχω στο ενεργητικό μου ατέλειωτα βράδια έτσι με τις φίλες μου:wink:)!

Εγώ πάντως -γιατί εγώ το σχολίασα- δεν το είπα από την άποψη του ψώνιου ή μη. Εννοούσα ότι όταν ασχολείται η μαμά τόσο προσεκτικά με τον καλλωπισμό του κοριτσιού, βρίσκω απόλυτα φυσικό το παιδί να εισπράττει το μήνυμα ότι η εξωτερική εμφάνιση είναι πολύ πολύ σημαντικό πράγμα -για τη μαμά, και επομένως και για εκείνην- και να κάνει στα 9 του αυτή την τόσο θηλυκή κίνηση στον καθρέφτη, που όλες την έχουμε κάνει, και έχουμε σχολιάσει 'κοίτα, πάχυνα΄ (στην καλύτερη περίπτωση). Αν η μαμά επέλεγε να περνάει ποιοτικό χρόνο με το παιδί της παίζοντας τένις ή διαβάζοντας ένα βιβλίο, ή κολυμπώντας, ή φτιάχνοντας κέικ, θα ήταν λίγο πιο απίθανο η μικρή να κάνει σχόλιο για το σώμα της (θυμίζω, 9 ετών, τετάρτη δημοτικού, παιδί, προεφηβεία).

Και trimming είναι ακριβώς αυτό: καλλωπιστική περιποίηση νυχιών, δεν είναι 'φροντίδα' μαμάς προς παιδί. Για μένα στην ηλικία αυτή οριακά, αλλά και αργότερα στην εφηβεία θα μπορούσε να γίνεται ανάμεσα σε .. φιλενάδες στην εφηβεία. Γι αυτό δεν μου 'ακούστηκε' καλά (έχω στο ενεργητικό μου ατέλειωτα βράδια έτσι με τις φίλες μου:wink:)!

νομιζω το παιδι ηταν 7χρονο, και η μαμα περιποιοταν εκεινη τη στιγμη τα ποδια αλλου παιδιου, 5χρονου. Αυτα μαλλον δεν εχουν σχεση μ'αυτα που λες παραπανω, απλως τα αναφερω ως ξεκαθαριση του σκηνικου

διαβασα το πρωτότυπο. όντως η μετάφραση είναι κακή, και σε σημεία παραφράζει - fat is not mentioned again εννοεί η λέξη χοντρός δεν ξανακούγεται (στην κουβέντα τους) και όχι Η λέξη «χοντρός» δεν θα ακουστεί ξανά" που με το τρόπο και στο σημείο που γράφτηκε δίνει μια εντελώς διαφορετική νότα.

παρ' όλα αυτά, η ουσία δεν είναι πολύ μακρυά.

είναι για μένα λάθος όλο αυτό...

υποσχέσεις:

σαν παιδί φορούσα γυαλιά και όλοι μου λέγανε πως κάποτε θα τα βγάλω. δεν μου άρεσε το άγχος του να περιμένω να μεγαλώσω. νομίζω οτι είναι ακόμη χειρότερο με το πάχος καθώς το παιδί δεν πρέπει απλά να περιμένει, πρέπει να προσέχει τί τρώει, να προσπαθεί και να θυμάται πάντα οτι έχει ένα "προβλημα" που θα περιμένει να φύγει... γιατί πρόβλημα το καθιστάς αυτό που υπόσχεσαι να φύγει με τον καιρό...

οι υποσχέσεις για το ύψος... τραγικές...

η αναφορά σε άλλα που κάνεις καλά, επίσης...

το σοκ με το γεγονός, επίσης δίνει μάλλον έμφαση στο πρόβλημα... οχι το δικό μου κορίτσι - απόρριψη μήπως?

για τον γυμνό χορό, οκ, διώχνει την ένταση, και ενώ και εμένα μου έκανε λίγο περίεργο με τον εντεκάχρονο και τον εννιάχρονο παρόντες, πολλές κοινωνίες έχουν άλλη κουλτούρα και γι' αυτούς η γύμνια δεν είναι κάτι μεμπτό, πχ στην Ισλανδία (διαβάστε το παρακάτω, αν μη τι αλλο διασκεδάζει)

http://www.guidetoiceland.is/about-iceland/article/the-10-weirdest-things-about-icelanders

και για να γυρίσω στο δικό μου θέμα, και επειδή ναι μεν το μεγάλο μου είναι λίγο τσουπωτό, αν και έχει κορμί κολώνα και δεν της φαίνεται,πέσαμε και 1κιλό και φτάσαμε πια τα 21 με 1,13 ύψος, οπότε το πάω πιο χαλαρά τώρα- και εκείνη δεν την απασχολεί καθόλου (αντίθετα τουρλώνει την κοιλιά της να φουσκώσει και να κάνει γουρουνιές) ....το μεγάλο μου θέμα είναι η αποδοχή της διαφορετικότητας με τα γυαλιά :

-γιατί φοράω γυαλάκια? θέλω να μήν φοράω, να είμαι σαν τα άλλα παιδάκια, με καθαρά ματάκια.

και σε μας είναι δική της σκέψη, δεν της την είπε κανείς για τα γυαλιά...

και επειδή εγώ δεν έπαθα σοκ, δεν χόρεψα τον χορό της βροχής ή της γύμνιας, και επειδή ίσως και να πλήρωνα κάποτε κάποιον να με συμβουλέψει πως να το πιάσω καλύτερα, χαλάστηκα τόσο που διάβασα αυτό... τις συμβουλές της συμβούλου.

μάλλον το πήρα τελείως από την αναποδη - εγώ λέω οτι κανείς δεν είναι τέλειος... απλά προσέχουμε, αγαπάμε, και παίζουμε το παιχνίδι με αυτά που έχουμε.

οτι τα ματάκια είναι λίγο αδύναμα και τα γυαλιά τα βοηθάνε να γίνουν πιο έξυπνα και δυνατά. οτι δεν ξέρουμε μέχρι πότε θα τα φοράμε. οτι μια μέρα αν θέλει, και αν τα φοράει ακόμη, μπορεί και να φορέσει φακούς σαν την μαμά, ή να διαλέξει ένα πολύ όμορφο ζευγάρι σαν της θείας.

και γενικά είναι δύσκολο, όσο και αν εσύ δίνεις στα παιδιά σου σωστά πρότυπα, όσο και αν της περνάς οτι η barbie είναι μόνο φρου φρου και αρώματα και δεν την βλέπει ποτέ, να τα θωρακίσεις... πάλι από κάπου κάτι θα τρουπώσει...τελευταία ζήτησε να δει winx:sad:

το ψηλός λεπτός και αδύνατος είναι allover και από κάπου θα περάσει στο σύστημα...

και τότε αλίμονο αν πάρεις συμβουλές από σύμβουλο...

s-age.png

χαχααχαχα, γέλασα πάρα πολύ με αυτό το διάλογο!:lol:

είναι απλά φανταστικός !!!

Τι πας και διαβάζεις κι εσύ! :lol:

Εμείς έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο.

Εχθές τα παιδιά μου τσακώνονταν μεταξύ τους...

- Η μαμά είναι χοντρή! λέει ο γιός μου (6- ετών)

- Η μαμά δεν είναι χοντρή! ...με υπερασπίζεται η 7χρονη κόρη μου. (κι εκεί που πάω να βάλω το λαμπερό μου χαμόγελο, εκείνη συνεχίζει...

"Είναι κοντή!"

(εγώ... γκλουπ!)

Και εκεί ανάβουν τα αίματα...

- Είναι σου λέω χοντρή!

- Όχι!! Είναι κοντή!

-ΧΟΝΤΡΗ ΛΕΜΕΕΕ!!!

- ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΧΙΙΙΙΙ !!! ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΗ! Αν ήταν ψηλότερη θα έμοιαζε πιο αδύνατη.

Πες μου... εγώ ... τι θέση να παρω?!

εγω διαφωνω οτι η επισημανση ολων οσων κανει καλα ηταν κατι κακο. Ναι, δεν τρεχεις οσο γρηγορα τρεχει η Αγγελικη, ουτε διαβαζεις οσο καλα διαβαζει ο Κωστακης, αλλα εισαι πολυ καλη στα μαθηματικα και χορευεις υπεροχα. Ειναι μια αλλη διασταση του 'ολοι ειμαστε διαφορετικοι' και ως εκ τουτου εχουμε διαφορετικες κλισεις, ταλεντα και ενδιαφεροντα. Και αν θελεις να τρεχεις γρηγοροτερα, τοτε πρεπει να γυμναστεις περισσοτερο. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να κατακτησουμε τα ποθουμενα περα απο την ατομικη προσπαθεια.

Τωρα σε θεματα υγειας που δεν εχουν τετοια "λυση", οπως τα γυαλακια, ή ακομα περισσοτερο σε περιπτωσεις αναπηριας, το ζητημα ειναι πολυ λεπτοτερο και η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω σκεφτει για να δωσω απαντηση. Και η κορη μου φοραει γυαλακια, στην αρχη ενθουσιαστηκε, της αρεσαν πολυ. Οσο περνουσε ο καιρος γινοταν βαρος και αρχισαν τα παραπονα. Της ειπα οτι ισως να τα βγαλουμε συντομα (επειδη αυτο ειπε και ο οφθαλμιατρος), ισως αργοτερα, ισως ποτε. Οπως κι εσυ, εξηγησα τις επιλογες που εχει, και οτι αυτη τη στιγμη πρεπει να επικεντρωθει στο να θυμαται να τα φοραει στην ταξη και να τα βγαζει στο διαλειμμα, γιατι αυτο ειναι καλο για τα ματακια της ΤΩΡΑ. (αυτο ηταν μια μικρη παρενθεση, σα συγκριση εμπειριων). Υπαρχει μια βασανισμενη αποδοχη, αλλα μονο αν το θυμηθει. Κυριως ειναι μερος πλεον της ζωης της.

Παντως εγω δε θα παθαινα σοκ. Αν το (υγιους βαρους) παιδι μου μου το ελεγε αυτο, θα της εδειχνα πολυ απλα τις καμπυλες αναπτυξης στο βιβλιαριο υγειας, θα εξηγουσα το συσχετισμο βαρους-υψους, θα εξηγουσα πως τα παιδακια αλλαζουν συνεχως μεχρι να μεγαλωσουν και το σημαντικο ειναι να τρωει υγειινα και να κινειται για αναπτυχθει σωστα. Ενα 7χρονο ειναι σε θεση να καταλαβει και να αποδεχτει επιστημονικα δεδομενα καλυτερα απο το οτι "οι αλλοι λενε πως εισαι ομορφη". Αυτο δε μου αρεσε. Και αν δεν ειναι; Και αν δεν το λεει κανενας;

Αν το παιδακι μου ηταν υπερβαρο, τοτε παλι θα του εδειχνα τις καμπυλες, θα εξηγουσα πως λειτουργει το θεμα, και θα συζητουσαμε για το τι μπορουμε και θελει το ιδιο να κανει γι'αυτο. Με γνωμονα παντα την υγεια, οχι την εμφανιση.

Ειναι πολυ διαφορετικο ενα θεμα οπως πχ τα γυαλια, που δεν ειναι στο χερι τους, απο ενα θεμα που μπορουν κατι να κανουν ΑΝ χρειαζεται. Δεν ειναι ποτε πολυ νωρις για την αναληψη ευθυνων οσον αφορα στη φροντιδα του εαυτου μας.

Αν τα ειπα μπερδεμενα συγχωρηστε με, ειναι αργα...