Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Ε, τώρα το θηλασμό ως τα 5 τι τον ανακατεύεις ( καθένας με τον πόνο του :P) ;

 

Η αλήθεια είναι ότι πολλές "φανατικές" του θηλασμού κάνουν ομοιοπαθητική και δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους. Έχω κολλητή φίλη παιδίατρο- IBCLC, που τραβάει τα μαλλιά της με κάτι τέτοιες που της τυχαινουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ε, τώρα το θηλασμό ως τα 5 τι τον ανακατεύεις ( καθένας με τον πόνο του :P) ;

 

Η αλήθεια είναι ότι πολλές "φανατικές" του θηλασμού κάνουν ομοιοπαθητική και δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους. Έχω κολλητή φίλη παιδίατρο- IBCLC, που τραβάει τα μαλλιά της με κάτι τέτοιες που της τυχαινουν...

 

Πίστεψέ με, δε θέλω καθόλου να τον ανακατέψω, γιατί προσωπικά είμαι υπέρ του μακροχρόνιου θηλασμού. Απλά αυτή ήταν η καραμέλα των συγκεκριμένων μελών. "Δεν έχω κάνει κανένα εμβόλιο, το παιδί μου θήλασε ως τα 3 (4-5-...), δεν έχει πιεί σταγόνα ξένο γάλα και δεν έχει αρρωστήσει ΠΟΤΕ".

 

Το έχω διαβάσει άπειρες φορές και σε άπειρες παραλλαγές. Οι περισσότερες, ναι, έκαναν και ομοιοπαθητική, κάποιες δεν την παραδέχονταν ούτε αυτή. Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά κάποια να υποστηρίζει πως το παιδί της ξεπέρασε την πνευμονία μόνο με κομπρέσες μουστάρδας.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν πιάσουν οι κομπρέσες μουσταρδας το μωρό παέι κατευθείαν εντατική διοτι στο μεταξυ εχει χαθει και πολύτιμος χρόνος. Εγω θα ήθελα πολύ όλοι αυτοι οι αρνητες του εμβολιασμού να δηλώνουν επισημά στο βιβλιαριο του παιδιου την αρνηση τους και να καταγράφονται. Αν και όποτε αρρωστησει το παιδι λόγω μη εμβολιασμου επίσης να καταγραφεται η νόσηση για να μπορει να γινει καταγραφη τυχον επιδημιων . Και αν χτυπα ξυλο το παιδι φτάσει να νοσηλευτεί πχ με εγκεφαλίτιδα ή πνευμονία λόγω έλλειψης εμβολιασμού να κληθεί η μαμα να πληρώσει για την νοσηλεία. Και να εξετασθεί κατά πόσον αυτή η άρνηση οδήγησε σε κίνδυνο την ζωη του ανηλίκου. Να δω ΤΟΤΕ τι θα πούνε...οι "εναλλακτικές"...α...ξέχασα...θα μιλήσουν για "φασισμό"...εμ τότε να τα αφήσουμε όλα στην κρίση του γονέα..ΑΝ θέλει να στειλει το παιδι σχολείο...ΑΝ θέλει να το παντρεψει στα 12...ΑΝ θέλει να το βάλει να δουλέψει από τα 7...στο όνομα της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, πάει φούστα-μπλούζα αυτό το συνολάκι.

Αυτό δε σημαίνει κάτι για το θηλασμό, ξηγημένα έτσι???:mrgreen:

 

Scratee, δεν αδιαφορώ καθόλου για τους 16 Ιταλούς, ούτε παίζει το "φύγε κακό από τα μάτια μου".

Μίλησα συγκεκριμένα για το γεγονός της παραπληροφόρησης. Ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι δεν μπορείς να ενοχοποιήσεις ένα εμβόλιο για (πιθανές και υπό διερεύνηση) παρενέργειες ενός άλλου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, πάει φούστα-μπλούζα αυτό το συνολάκι.

Αυτό δε σημαίνει κάτι για το θηλασμό, ξηγημένα έτσι???:mrgreen:

 

Scratee, δεν αδιαφορώ καθόλου για τους 16 Ιταλούς, ούτε παίζει το "φύγε κακό από τα μάτια μου".

Μίλησα συγκεκριμένα για το γεγονός της παραπληροφόρησης. Ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι δεν μπορείς να ενοχοποιήσεις ένα εμβόλιο για (πιθανές και υπό διερεύνηση) παρενέργειες ενός άλλου.

 

Πρώτα από όλους, μιλάω για τον εαυτό μου. Ντρέπομαι που το παραδέχομαι,αλλά, μόλις έμαθα ότι ήταν α) όχι στην Ελλάδα και β) όχι παιδιά, μία μικρή ανακούφιση την ένιωσα. Κακώς, πολύ κακώς, αλλά έτσι έγινε...

Αυτό που θέλω να πω, απλώς, είναι ότι υπάρχουν αυτοί που πολεμούν τα εμβόλια τελείως άκριτα (και, οι οποίοι, κατά την άποψή μου, καταντούν γραφικοί,πια) και εκείνοι που κρατούν επιφυλάξεις, όταν προκύπτει θέμα αληθινό και σοβαρό (τέτοιο είναι αυτό της Ιταλίας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν προκύπτει θέμα αληθινό και σοβαρό, σαφώς και να το συζητήσουμε. Τους αφορισμούς και τις κορώνες προσωπικά δεν αντέχω πλέον, μπούχτισα.

Link to comment
Share on other sites

A)

Β) Μεσα στο ασανσέρ της πολυκατοικίας μια χρα μπορει να μεταδωσει το ΔΙΚΟ σου ανεμβολιαστο παιδι στην εγκυο του διπλανου διαμερίσματος και ιλαρα και ερυθρα και πολλα άλλα που μπορει να οδηγησουν μια μανουλα στο να γεννησει αναπηρο παιδι... Το δικόσ ου ανεμβολιάστο παιδι μπορεί επισης να μεταδωσει πχ αιμοφιλο στο μωρο τςη ξαδέλφης σου που μπορει να είναι 1,5 μηνος και να μην εχει ακομη εμβολιαστεί...ο αιμοφιλος ΣΕ ΑΥΤΗΝ την ηλικια προκαλει ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑ με τα γνωστα αποτελέσματα...

 

 

 

Mπορείς σε παρακαλώ να μου λύσεις μια απορία;; Εφόσον και τα εμβολιασμένα παιδιά κολλούν την οποιαδήποτε νόσο, δεν παρέχεται ανοσία με το εμβόλιο, τι διαφορά υπάρχει στο να είσαι με ένα εμβολιασμένο παιδί στο ανσασερ σε σχέση με ένα μη εμβολιασμένο; Αν είναι κάτι μεταδοτικό και τα δύο παιδιά δεν το μεταδίδουν εφόσον το έχουν κολλήσει;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς σε παρακαλώ να μου λύσεις μια απορία;; Εφόσον και τα εμβολιασμένα παιδιά κολλούν την οποιαδήποτε νόσο, δεν παρέχεται ανοσία με το εμβόλιο, τι διαφορά υπάρχει στο να είσαι με ένα εμβολιασμένο παιδί στο ανσασερ σε σχέση με ένα μη εμβολιασμένο; Αν είναι κάτι μεταδοτικό και τα δύο παιδιά δεν το μεταδίδουν εφόσον το έχουν κολλήσει;

 

Oχι...το εμβολιασμένο παιδι λόγω των αντισωμάτων που έχει από τον εμβολιασμό και να ερθει σε επαφή πχ με έναν ιό θα τον περιορίσει τόσο γρήγορα μέσα στον οργανισμό του που δεν θα τον μεταδίδει γύρω του...γι αυτό οι εμβολιασμοι εξαλείφουν τις ασθενειες...γι αυτό μιλάμε για ανοσία αγέλης...δηλ τα πολλα εμβολιασμένα παιδια προστατευουν τα λίγα ανεμβολιάστα...Ποιος σου ειπε ότι τα εμβόλια δεν παρεχουν ανοσία?? Αν κάποιος έχει AIDS και ηπατιτιδα Β και κάνει σεξ χωρις προφυλάξεις με κάποιο΄άτομο που είναι εμβολιασμενο για την ηπατιτιδα Β τοτε το δευτερο ατομο θα κολλησει AIDS αλλα δεν κινδυνευει από ηπατιτιδα β...Τα αντισώματα δηλ είναι η ανοσια...ποιος σου ειπε ότι τα εμβολια δεν παρεχουν ανοσια?? Μετραμε τον τιτλο αντισωμάτων και καταλαβαίνουμε αν "επιασε" το εμβολιο...αν δεν εινια ικανοποιητικος ο τιτλος ενδεχεται να χρειαστεί επανάληψη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα πολύ όλοι αυτοι οι αρνητες του εμβολιασμού να δηλώνουν επισημά στο βιβλιαριο του παιδιου την αρνηση τους και να καταγράφονται. Αν και όποτε αρρωστησει το παιδι λόγω μη εμβολιασμου επίσης να καταγραφεται η νόσηση για να μπορει να γινει καταγραφη τυχον επιδημιων . Και αν χτυπα ξυλο το παιδι φτάσει να νοσηλευτεί πχ με εγκεφαλίτιδα ή πνευμονία λόγω έλλειψης εμβολιασμού να κληθεί η μαμα να πληρώσει για την νοσηλεία.

++++++1

Link to comment
Share on other sites

Oχι...το εμβολιασμένο παιδι λόγω των αντισωμάτων που έχει από τον εμβολιασμό και να ερθει σε επαφή πχ με έναν ιό θα τον περιορίσει τόσο γρήγορα μέσα στον οργανισμό του που δεν θα τον μεταδίδει γύρω του...γι αυτό οι εμβολιασμοι εξαλείφουν τις ασθενειες...γι αυτό μιλάμε για ανοσία αγέλης...δηλ τα πολλα εμβολιασμένα παιδια προστατευουν τα λίγα ανεμβολιάστα...Ποιος σου ειπε ότι τα εμβόλια δεν παρεχουν ανοσία?? Αν κάποιος έχει AIDS και ηπατιτιδα Β και κάνει σεξ χωρις προφυλάξεις με κάποιο΄άτομο που είναι εμβολιασμενο για την ηπατιτιδα Β τοτε το δευτερο ατομο θα κολλησει AIDS αλλα δεν κινδυνευει από ηπατιτιδα β...Τα αντισώματα δηλ είναι η ανοσια...ποιος σου ειπε ότι τα εμβολια δεν παρεχουν ανοσια?? Μετραμε τον τιτλο αντισωμάτων και καταλαβαίνουμε αν "επιασε" το εμβολιο...αν δεν εινια ικανοποιητικος ο τιτλος ενδεχεται να χρειαστεί επανάληψη...

 

Δηλαδή τα παιδιά που κολλάνε μηνιγγίτιδα πχ δεν έχουν κάνει εμβόλια; Ένα τέτοιο παιδί εμβολιασμένο δεν κολλάει τα άλλα; Ανοσία εννοώ το να μη νοσήσει . Εφόσον θα νοσήσει πως γίνεται να μην το μεταδίδει;; Αυτό δεν καταλαβαίνω. Αν βρεθείς μαζί του στο ανσασερ με ένα παιδί που έχει κάνει εμβόλιο και κόλλησε δεν κολλάς;

 

Τι εννοείς θα τον περιορίσει τόσο γρήγορα στον οργανισμό του που δεν θα τον μεταδίδει;; Αν έχεις κάτι το μεταδίδεις. Μόνο αν δεν το έχεις δεν το μεταδίδεις. Το να περνάει κάποιος πιο ελαφρά την ιλαρά

σε σχέση με έναν άλλο δεν σημαίνει ότι δεν την μεταδίδει κιόλας.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανοσία αγέλης σημαίνει, κυρίως, ότι δεν υπάρχει "ευκαιρία" να μεταδοθεί το μικρόβιο ή ο ιός, και πετυχαινεται όταν υπάρχει μεγάλο ποσοστό εμβολιασμένων. Παράδειγμα: ο Γιώργος από το 1ο Δημοτικό, που είναι ανεμβολιαστος, κολλάει ιλαρά, σε ταξίδι σε άλλη χώρα. Στο σχολείο του δεν υπάρχει άλλος ανεμβολιαστος, αλλά υπάρχει στο φροντιστήριο των Αγγλικών ο Γιάννης. Ο Γιάννης κολλάει ο ίδιος, αλλά ούτε στο 2ο Δημοτικό που πηγαίνει ούτε στο περιβάλλον του υπάρχει άλλος ανεμβολιαστος, οπότε η μετάδοση σταματά. Στο 3ο Δημοτικό, υπάρχουν 3 ανεμβολιαστα παιδιά, αλλά δεν κολλουν, τελικά, γιατί δεν έφτασε ποτέ ο ιός εκεί.

 

Προσοχή, τώρα: ο εμβολιασμένος, μπορεί να μεταδώσει μία ασθένεια, όταν πρόκειται για μικρόβιο που μεταδίδεται με τα χέρια και εκείνος δεν τηρεί κανόνες υγιεινής. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η γρίπη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι?? Γιατί οι "έξυπνες-εναλλακτικές" διαφημίζουν τον ΜΗ εμβολιασμό? αφού λέτε ότι η ανοσία των παιδιών τους βασίζεται στα εμβολιασμένα παιδιά σας.

Υγεία σε όλα τα παιδιά!!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι?? Γιατί οι "έξυπνες-εναλλακτικές" διαφημίζουν τον ΜΗ εμβολιασμό? αφού λέτε ότι η ανοσία των παιδιών τους βασίζεται στα εμβολιασμένα παιδιά σας.

Υγεία σε όλα τα παιδιά!!!

 

Γιατί' date=' ακριβώς λόγω του τακτικού εμβολιασμού όλων των παιδιών της προηγούμενες δεκαετίες, δεν έχουν έρθει αντιμέτωποι με επιδημίες και δεν αντιλαμβάνονται ότι τα ανεμβολίαστα παιδιά τους μένουν υγιή [b']βασικά [/b] λόγω του τείχους προφύλαξης που τους παρέχουν τα εμβολιασμένα. Θεωρούν πως δεν παθαίνουν πολιομυελίτιδα, ιλαρά, μηνιγγίτιδα κλπ, λόγω του τρόπου ζωής τους (υγιεινή διατροφή κλπ). Έχουν άγνοια κινδύνου, με λίγα λόγια.

 

Υπάρχει σελίδα στο facebook όπου αναρτώνται άρθρα από πρώην μαχητές των εμβολίων που άλλαξαν γνώμη και εμβολίασαν, είναι πολύ ενδιαφέροντα. Κατά κύριο λόγω Αμερικανοί, γιατί εκεί το αντιεμβολιαστικό κίνημα έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις και ήδη ξεσπούν επιδημίες που αφήνουν πίσω τους αληθινά θύματα. Όσο αληθινοί ήταν και οι άνθρωποι στην Ιταλία, στο λινκ που παρέθεσε η yogini.

 

Η εικόνα των ακρωτηριασμένων παιδιών από τη μηνιγγίτιδα Β ήταν που με έκανε να τρέξω να κάνω το bexsero στα παιδιά μου. Ναι, το ξέρω, είναι σχετικά σπάνια κι οι περισσότεροι λένε να περιμένουμε να το καλύψουν τα ταμεία...αλλά και για εκείνα τα παιδάκια, οι ίδιες πιθανότητες με τα δικά μου ίσχυαν και τους έπεσε ο κλήρος. :-(

Link to comment
Share on other sites

argini και scratee τι πρέπει να γίνεται στην περίπτωση που ένα εμβόλιο επηρεάζει αρνητικά κάποιον; Πρέπει να συνεχίζει, να σταματάει τα πάντα, να αραιώνει (π.χ. ένα το χρόνο ή το εξάμηνο; ). Την επιστημονική σας άποψη ζητάω. Έχω δυο πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου, τα οποία δημόσια δε θέλω να εκθέσω γιατί ίσως φωτογραφηθούν παιδιά, αλλά μπορώ να εξηγήσω με πμ.

 

Επίσης, μήπως γνωρίζει κανείς τι νομικές επιπτώσεις υπάρχουν για τους γονείς περίπτωση που ένα ανεμβολίαστο παιδί αρρωστήσει από ασθένεια που "προλαμβάνεται" με εμβόλιο και παρουσιάσει επιπλοκές; Εννοώ αν υπάρχει συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο όχι τι θα ήθελε η καθεμιά μας και τι πιστεύει ότι θα έπρεπε να γίνεται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, μήπως γνωρίζει κανείς τι νομικές επιπτώσεις υπάρχουν για τους γονείς περίπτωση που ένα ανεμβολίαστο παιδί αρρωστήσει από ασθένεια που "προλαμβάνεται" με εμβόλιο και παρουσιάσει επιπλοκές; Εννοώ αν υπάρχει συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο όχι τι θα ήθελε η καθεμιά μας και τι πιστεύει ότι θα έπρεπε να γίνεται.

 

Θεωρητικά, θα μπορούσε να απαγγελθεί κατηγορία για παραμέληση ανηλίκου, αλλά είναι παρατραβηγμένο και δεν πιστεύω πως θα μπορούσε να φτάσει στο δικαστήριο. Εξάλλου, χρειάζεται να υποβληθεί μήνυση, για να κινηθεί η διαδικασία. Ποιος θα μήνυε τους γονείς; Οι θεράποντες γιατροί σίγουρα όχι.

 

Ενδεχομένως, σε περίπτωση διαζευγμένων γονιών, όπου ο ένας από τους δυο αποφάσισε με το έτσι θέλω να μην κάνει εμβόλια στο παιδί, το οποίο στη συνέχεια νόσησε και παρουσίασε επιπλοκές από ασθένεια για την οποία υπάρχει εμβόλιο, ο άλλος γονιός να έμπαινε σε αυτή τη διαδικασία.

 

Η παραμέληση ανηλίκου συνίσταται στη σωματική κακοποίηση που χαρακτηρίζεται από την έλλειψη τροφής, ένδυσης, στέγης, καθαριότητας και υγιεινής, επιτήρησης, καθώς και από την εκπαιδευτική που περιλαμβάνει την απουσία εκπαιδευτικού πλαισίου. Επίσης, αποτελείται από την συναισθηματική παραμέληση που εκφράζεται όταν το παιδί γίνεται μάρτυρας οικογενειακής βίας ή όταν οι γονείς / κηδεμόνες του το αγνοούν, αλλά και όταν το υποτιμούν, το απορρίπτουν, δεν του δείχνουν στοργή, το απομονώνουν, το τρομοκρατούν ή το εξωθούν σε εγκληματικές ή ταπεινωτικές συμπεριφορές. Όπως επίσης και στην ιατρική παραμέληση που γίνεται όταν οι γονείς / κηδεμόνες δεν παρέχουν στο παιδί την απαραίτητη ιατρική βοήθεια, με κίνδυνο αυτό να ασθενήσει, να παρουσιάσει σοβαρά προβλήματα υγείας ή ακόμα και να πεθάνει.

 

 

Ενδιαφέρουσα η ερώτησή σου από νομικής άποψης, miriki.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ανάλογα τις αρνητικές συνέπειες. Προφανώς δεν εννοείς πυρετό και τέτοια, αλλά κάτι πιο σοβαρό. Θες να δώσεις παραδείγματα;

 

Για το νομικό κομμάτι, είμαι σχεδόν βέβαιη (σχεδόν, όμως...) ότι δεν υπάρχουν κυρώσεις για τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν είμαι 100% κατά κατά των εμβολίων και γι' αυτό έχω εμβολιάσει τα παιδιά μου απλά με άλλους ρυθμούς και σε λιγότερες δόσεις. Έχω σοβαρές ενστάσεις στο ότι πλακώνουν τα βρέφη στα εμβόλια μπαμ μπαμ κάθε μήνα και σε τόσες δόσεις. Δεν αντέχω όμως να ακούω γονείς να τρελαίνονται αν κάποιος είναι ανεμβολιαστος λες και μεταφέρει τον έμπολα. Οκ είσαι μικροβιοφοβικός-αρρωστοφοβικός εμβολιάζεις το παιδί σου για τα πάντα και είσαι κομπλέ. Τι φοβάσαι τόσο πολύ μετά; ο μόνος λόγος να φοβάσαι είναι να μην έχεις εμπιστοσύνη στα εμβόλια σου. Η έγκυος στο ασανσέρ που μπορεί να κολλήσει κάποιο μικρόβιο από ενα παιδάκι ας είναι εμβολιασμένη....δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά.....εαν φοβάμαι μην κολλήσω κάτι εγω ή το παιδί μου θα φροντίσω ΕΓΩ να προστατευτώ όχι να είναι οι άλλοι αναγκασμένοι να μην υπάρχουν και να μην κυκλοφορούν για να μην με κολλήσουν. Δηλαδή φοβάστε περισσότερο τα ανεμβολίαστα παιδάκια και όχι τους αμέτρητους ξένους που κυκλοφορούν, μαζεύουν σκουπίδια κτλ; με την λογική αυτή δεν ξέρω πως κυκλοφορείτε έξω, πως παίζουν τα παιδιά σας στις πλατείες κτλ.

Γενικά είμαι πολύ κοινωνικός άνθρωπος εχω πολλές φίλες με παιδάκια κτλ ποτέ καμία δεν μου είπε τίποτα για τα εμβόλια ότι φοβάται τα παιδιά μου ή κάτι παρόμοιο.

Ο σύζυγος έχει μια ξαδέλφη με δύο παιδάκια, η μεγάλη κόρη είχε κάνει ολα τα εμβόλια κανονικά αλλά στον μικρό άλλαξε παιδίατρο ξεκίνησε ομοιοπαθητική και δεν έκανε κανενα. Πριν 2 εβδομάδες μου έστειλε μήνυμα οτι ο μικρός είχε πρησμένους αδένες τον πήγε στον γιατρό και είχε μαγουλάδες, του έδωσε 2 κάψουλες και that's it!

 

Την δευτέρα είναι ο εμβολιασμός του BCG στην τάξη μας. Βγάλτε εμένα την τρελή έξω....τα μισά παιδιά της τάξης που έχουν εναν κλασσικό παιδίατρο υπερ των εμβολιων αλλά κατά του συγκεκριμενου είπε να γίνει μόνο το μαντού και όχι το εμβόλιο. Αρα υπολογίζω να το κάνουν μάξιμουμ τα μισα παιδιά....και δεν ειναι εναλλακτικές οι μανάδες τους ούτε θήλασαν μέχρι τα πέντε.....

Link to comment
Share on other sites

argini και scratee τι πρέπει να γίνεται στην περίπτωση που ένα εμβόλιο επηρεάζει αρνητικά κάποιον; Πρέπει να συνεχίζει, να σταματάει τα πάντα, να αραιώνει (π.χ. ένα το χρόνο ή το εξάμηνο; ). Την επιστημονική σας άποψη ζητάω. Έχω δυο πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου, τα οποία δημόσια δε θέλω να εκθέσω γιατί ίσως φωτογραφηθούν παιδιά, αλλά μπορώ να εξηγήσω με πμ.

 

Επίσης, μήπως γνωρίζει κανείς τι νομικές επιπτώσεις υπάρχουν για τους γονείς περίπτωση που ένα ανεμβολίαστο παιδί αρρωστήσει από ασθένεια που "προλαμβάνεται" με εμβόλιο και παρουσιάσει επιπλοκές; Εννοώ αν υπάρχει συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο όχι τι θα ήθελε η καθεμιά μας και τι πιστεύει ότι θα έπρεπε να γίνεται.

 

miriki χωρις να ειμαι γιατρος , μιλωντας μονο με βαση τις προσωπικες μου εμπειριες, εχω να πω πως οταν η κορη μου ηταν 2,5 και αρρωστησε απο πολυ σοβαρο νοσημα (κακοηθεια) , μας ειπαν οι γιατροι να σταματησουμε τα εμβολια για ενα διαστημα καποιων χρονων και να τα κανουμε μετα. Ετσι και καναμε. Σε αυτες τις περιπτωσεις λοιπον, μονο με ιατρικη οδηγια, πιστευω πως πρεπεινα αφηνουμε τα παιδια μας ανεμβολιαστα, για οσο διαστημα μας πουν οι γιατροι. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΩΡΑ εμενα ηκορη μουπου δεν εχει κανει καποια εμβολια επειδη της το απαγορευσαν, να κολλησει κατι απο ενα παιδι που η μαμα του απλα δεν εχει την υποτυπωδη νοημοσυνη και ευσυνειδησια να το εμβολιασει:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν είμαι 100% κατά κατά των εμβολίων και γι' αυτό έχω εμβολιάσει τα παιδιά μου απλά με άλλους ρυθμούς και σε λιγότερες δόσεις. Έχω σοβαρές ενστάσεις στο ότι πλακώνουν τα βρέφη στα εμβόλια μπαμ μπαμ κάθε μήνα και σε τόσες δόσεις. Δεν αντέχω όμως να ακούω γονείς να τρελαίνονται αν κάποιος είναι ανεμβολιαστος λες και μεταφέρει τον έμπολα. Οκ είσαι μικροβιοφοβικός-αρρωστοφοβικός εμβολιάζεις το παιδί σου για τα πάντα και είσαι κομπλέ. Τι φοβάσαι τόσο πολύ μετά; ο μόνος λόγος να φοβάσαι είναι να μην έχεις εμπιστοσύνη στα εμβόλια σου. Η έγκυος στο ασανσέρ που μπορεί να κολλήσει κάποιο μικρόβιο από ενα παιδάκι ας είναι εμβολιασμένη....δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά.....εαν φοβάμαι μην κολλήσω κάτι εγω ή το παιδί μου θα φροντίσω ΕΓΩ να προστατευτώ όχι να είναι οι άλλοι αναγκασμένοι να μην υπάρχουν και να μην κυκλοφορούν για να μην με κολλήσουν. Δηλαδή φοβάστε περισσότερο τα ανεμβολίαστα παιδάκια και όχι τους αμέτρητους ξένους που κυκλοφορούν, μαζεύουν σκουπίδια κτλ; με την λογική αυτή δεν ξέρω πως κυκλοφορείτε έξω, πως παίζουν τα παιδιά σας στις πλατείες κτλ.

Γενικά είμαι πολύ κοινωνικός άνθρωπος εχω πολλές φίλες με παιδάκια κτλ ποτέ καμία δεν μου είπε τίποτα για τα εμβόλια ότι φοβάται τα παιδιά μου ή κάτι παρόμοιο.

Ο σύζυγος έχει μια ξαδέλφη με δύο παιδάκια, η μεγάλη κόρη είχε κάνει ολα τα εμβόλια κανονικά αλλά στον μικρό άλλαξε παιδίατρο ξεκίνησε ομοιοπαθητική και δεν έκανε κανενα. Πριν 2 εβδομάδες μου έστειλε μήνυμα οτι ο μικρός είχε πρησμένους αδένες τον πήγε στον γιατρό και είχε μαγουλάδες, του έδωσε 2 κάψουλες και that's it!

 

Την δευτέρα είναι ο εμβολιασμός του BCG στην τάξη μας. Βγάλτε εμένα την τρελή έξω....τα μισά παιδιά της τάξης που έχουν εναν κλασσικό παιδίατρο υπερ των εμβολιων αλλά κατά του συγκεκριμενου είπε να γίνει μόνο το μαντού και όχι το εμβόλιο. Αρα υπολογίζω να το κάνουν μάξιμουμ τα μισα παιδιά....και δεν ειναι εναλλακτικές οι μανάδες τους ούτε θήλασαν μέχρι τα πέντε.....

 

yogini AYTA ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ πριν για την κορη μου ειναι μια απαντηση σε αυτα που γραφεις

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμή που τα εμβόλια ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά τότε τι νομικό πλαίσιο να υπάρχει; όπως δεν βρίσκεις άκρη αν τα κάνεις και νοσήσεις έτσι και το αντίθετο.

Εγω δεν εμβολιαζα τα παιδιά μέχρι ενός έτους αλλά όμως κάθε μήνα πήγαινα στον παιδίατρο τα εξέταζε κτλ ποιος θα μπορούσε να με καταγγείλει για παραμέληση ανηλίκου;;;;;;;;;εδω δεν λένε τίποτα οι παιδίατροι....εκτος από εσας φυσικά του Αρείου Πάγκου....οι οποίες εμβολιάζετε και είστε υπεράνω όλων μας

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψα παραπάνω η κόρη σου μένει στην Ελλάδα του 2014 με την σάρα και την μάρα να κυκλοφορεί ελεύθερα, εφόσον φοβόσουν και βάση ιατρικής οδηγίας δεν εμβολιαζε....γιατι άραγε , τι κάνουν τόσο σοβαρό στο ανοσοποιητικό σύστημα τα εμβόλια, θα έπρεπε να ειχες περιορίσει το παιδί σου...πάντα με την δική σου λογική. Σου ειπαν κάτι τέτοιο οι γιατροί;;; δεν σου έκαναν συστάσεις για το αν ειναι επικίνδυνο να κυκλοφορεί το παιδί σου έξω με τόσο κόσμο ανεμβολιαστο;;; ή μήπως δεν ειναι τόσο μεγάλος ο κίνδυνος και τον δημιουργούμε μόνες μας εδω μέσα και μερικά δημοσιεύματα;

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψα παραπάνω η κόρη σου μένει στην Ελλάδα του 2014 με την σάρα και την μάρα να κυκλοφορεί ελεύθερα, εφόσον φοβόσουν και βάση ιατρικής οδηγίας δεν εμβολιαζε....γιατι άραγε , τι κάνουν τόσο σοβαρό στο ανοσοποιητικό σύστημα τα εμβόλια, θα έπρεπε να ειχες περιορίσει το παιδί σου...πάντα με την δική σου λογική. Σου ειπαν κάτι τέτοιο οι γιατροί;;; δεν σου έκαναν συστάσεις για το αν ειναι επικίνδυνο να κυκλοφορεί το παιδί σου έξω με τόσο κόσμο ανεμβολιαστο;;; ή μήπως δεν ειναι τόσο μεγάλος ο κίνδυνος και τον δημιουργούμε μόνες μας εδω μέσα και μερικά δημοσιεύματα;

 

1) Γραφοντας "σαρα και μαρα" εννοεις προφανως τους ανεμβολιαστους ε?

2) Δεν εβαλα μεσα καθολου τη δικη μου λογικη, εγραψα αυτα που μου ειπαν οι γιατροι. Δε μου μιλησε καποιος ουτε για εμβολιασμενους ουτε για ανεμβολιαστους. Τωρα... ποσο μπορεις να προστατεψεις ενα παιδι? ΝΑ ΜΗ το στελνεις στο σχολειο οπου η εκεπιαδευση ειναι υποχρεωτικη??? Αφου εκει συνανταει τη "σαρα και τη μαρα" οπως εγραψες η ιδια...

3) Οπως φανεται ΑΚΟΜΗ δεν ειναι τοσο μεγαλος ο κινδυνος διοτι ακομη οι περισσοτεροι εμβολιαζουν...αλλα με αυτες τις νεες "εναλλακτικες" θεωριες ο κινδυνος αυξανεται...

Link to comment
Share on other sites

Για τις μαγουλάδες: υπάρχουν πάρα πολλοί λοιμογόνοι παράγοντες που προκαλούν παρωτίτιδα, πέρα από τον ιό για τον οποίο υπάρχει εμβόλιο και είναι αυτός που προκαλεί επιδημίες και επιπλοκές.Το παιδάκι, λοιπόν, κατά 99,9% είχε μία απλή ίωση, η οποία θα αυτοπεριοριζόταν.

 

Το εμβόλιο BCG είναι άλλη ιστορία. Ή το κάνεις σε όλα τα παιδιά, στη γέννηση, ή δεν το κάνεις καθόλου. Κακώς συνεχίζεται η πρακτική του εμβολιασμού στα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Όσο έγραφα, έγραφε και η love4.

 

Καταρχάς, σιδερένιο το κοριτσάκι σου! Είχα διαβάσει σε άλλα μηνύματά σου ότι είχε περάσει κάτι σοβαρό, αλλά δεν είχα καταλάβει τι ήταν.

 

Στις κακοήθειες, τα εμβόλια σταματούν για 2 λόγους: αν το παιδί παίρνει ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, δε θα ανταποκριθεί στον εμβολιασμό (δε θα φτιάξει αντισώματα), ενώ κινδυνεύει να νοσήσει σοβαρά από το ίδιο το εμβόλιο, αν αυτό ανήκει στα "ζώντα" (τέτοια είναι το MMR και της ανεμευλογιάς)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...