Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Να διορθώσω κάτι που λέτε και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος. Αν το παιδί κολλήσει κάποιο ιό, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. Τα αντιβιοτικά είναι για τα μικρόβια, όχι για τους ιούς. Άρα αν νοσήσει κάποιο παιδί ανεμβολίαστο (αλλά και εμβολιασμένο, που θα περάσει πιο ελαφριά την ασθένεια), η αντιβίωση δεν θα το βοηθήσει. Γιαυτό κάνουμε τα εμβόλια, ώστε το ανοσοποιητικό του παιδιού να έχει ενεργοποιηθεί απέναντι στον ιό, μιας και αν νοσήσει τότε απλά περιμένουμε να κάνει η ίωση τον κύκλο της και δεν έχει νόημα να πάρουμε αντιβίωση.

 

 

Αντιβιωση θα παρει και μαλιστα μετα απο αντιβιογραμμα!

Δεν μιλαμε για κοινες ιωσης που κανουν τον κυκλο τους αλλα για ασθενειες ιων!

Επειδη ειμαι γνωστης θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι αν αρρωστησει ο γιος μου που δεν εχει εμβολιαστει με κοκκυτη και το δικο σου το παιδι που εχει εμβολιαστει θα λαβουν ενδοφλεβια αντιβιωση σαν θεραπεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οπως εγω δεν λογοκρινω εσενα για την δικη σου αποφαση!

 

έλεγα να μην εμπλακώ αλλά αυτό ακριβώς! Συμφωνώ μαζί σου Μαρία! Υπάρχει γονιός που να θέλει το κακό των παιδιών του; Νομίζω πως το συγκεκριμένο είναι ένα θέμα για το οποίο δεν κόβει κανείς το κεφάλι του κ το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δείχνουμε σεβασμό άσχετα με την άποψη που έχει καθένας. Το πιο εύκολο είναι να αρχίσουμε όλοι τους χαρακτηρισμούς κ τα κοσμητικά...είτε ανήκουμε στην μια πλευρά είτε στην άλλη...για μένα έτσι χάνεται η βαρύτητα της άποψης όποια κ αν είναι...όποιος αισθάνεται καλά με τον εαυτό του κ τις επιλογές του δεν έχει ανάγκη να υποβιβάσει τον άλλο επειδή έχει αντίθετη γνώμη.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω γνωρισει κανενα γιατρο που δεν εχει εμβολιασει τα παιδια του.

 

Δεν αμφισβητησα καποιον επιστημονα ισα ισα ειπα να το ψαξουμε!Για πραδειγμα αν σου τυχαινε ενας παιδιατρος ο οποιος δεν ηταν υπερ του εμβολιασμου ενω εσυ εισαι θα δεχοσουν την αποψη του?

Επισης η ανοσια στις ασθενειες ερχεται μεσω αντισωματων και ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ !Η γιαγια μου δεν ειχε εμβολιαστει και δεν περασε ασθενειες η πεθερα δεν ειχε εμβολιαστει και περασε σχεδον τα παντα ολα αυτα τα αντισωματα τα μετεδωσε στα παιδια της και εκεινα στα δικα τους!

 

Επισης ξερω πολλους γιατρους που δεν εχουν εμβολιασει τα παιδια τους και αλλους που το εχουν κανει ειναι θεμα αποφασης , η οποια δεν περνεται επειδη ειπα κατι εγω σε ενα φορουμ αλλα μετα απο ψαξιμο!

 

Να σου πω ενα παραδειγμα στο Δελτα του Εβρου το μεγαλυτερο ποσοστο του πλυθησμου εχει Δρεπανοκυτταρικη αναιμια ή στιγμα δρεπανοκυτταρικης αναιμιας γιατι?

--> επειδη οταν καποια στιγμη στην περιοχη υπηρχε επιδημια ελλονοσιας οι μονοι που μπορεσαν να επιβιωσουν ηταν αυτοι που νοσουσαν απο δρεπανοκυτταρικη αναιμια!Αυτοι βλεπεις δεν προσβαλλονται απο ελλονοσια!

 

Εαν ενα παιδι εμφανισει αλλεργικη αντιδραση του απαγορευεται να εμβολιαστει ξανα!τοτε τι γινεται ?αυτο το παιδι δεν θα επιβιωσει?

Τα εμβολια εχουν κατασκευαστει για συγκεκριμενα στελεχη εαν προσβληθεις απο το αλλο στελεχος τι θα γινει?

Αυτο ακριβως εννοω οτι ολα ειναι θεμα στατιστικης και το τι θες για το συγκεκριμενο θεμα δεν θελω να κανω προληψη στο παιδι μου τοσες παρενεργειες αλλα γενικα χρησιμοποιω την προληπτικη ιατρικη!κανω τεστ παπ εγω και τσεκ απ καθε χρονο!Κανουμε υγειηνη διατροφη ,δεν πινουμε και δεν καπνιζουμε αλλα ολα αυτα δεν λενε κατι γιαιτ ειναι θεμα στατιστικης!

 

Επειδη νοιωθω οτι το πλατιασαμε το θεμα επαναλαμβανω οτι δεν απαιτησα να κανει ολος ο κοσμος οτι κανω εγω!δεν κατηγορω κανενα για την αποφαση και την αποψη του αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια να απολλογηθω για την δικη μου αποφαση και αποψη!

 

Το θεμα του τοπικ ηταν σαφες τι εχει κανει ο καθενας μας ?η κοπελα δεν ειπε ελατε να αποφασισουμε τι θα κανουμε!

 

Αυτο που προτεινα ειναι να μην επαναπαβομαστε γενικα σε μια γνωμη!Γιατι και εμεις οι γιατροι ειμαστε ανθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να μην εμπλακώ αλλά αυτό ακριβώς! Συμφωνώ μαζί σου Μαρία! Υπάρχει γονιός που να θέλει το κακό των παιδιών του; Νομίζω πως το συγκεκριμένο είναι ένα θέμα για το οποίο δεν κόβει κανείς το κεφάλι του κ το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δείχνουμε σεβασμό άσχετα με την άποψη που έχει καθένας. Το πιο εύκολο είναι να αρχίσουμε όλοι τους χαρακτηρισμούς κ τα κοσμητικά...είτε ανήκουμε στην μια πλευρά είτε στην άλλη...για μένα έτσι χάνεται η βαρύτητα της άποψης όποια κ αν είναι...όποιος αισθάνεται καλά με τον εαυτό του κ τις επιλογές του δεν έχει ανάγκη να υποβιβάσει τον άλλο επειδή έχει αντίθετη γνώμη.

 

Μα καλη μου αυτο ειπα και εγω βεβαια να λεμε την αληθεια επειδη προκειται για ευαισθητο τομεα!τα παιδια και την υγεια τους ολοι εχουμε τις ανησυχιες μας και τελικα μπαινουμε σε μια διαδικασια να σκεφτομαστε αν εχουμε κανει το σωστο!

 

Θα πω κατι προσωπικο μου το οποιο με οδηγει τα τελευταια χρονια της ζωης μου!

Η μητερα μου νοσησε απο πολυμορφο γλοιωβλαστωμα εγκεφαλου το 2008 τον ιανουαριο και απεβιωσε τον δεκεμβριο του ιδιου χρονου!Ενας καθηγητης στη Ζηρυχη με ρωτησε γιατι το παλευουμε αφου στατιστικα δεν ειχε πανω απο 12 μηνες ζωης η συγκεκριμενη παθηση!Η απαντηση μου ηταν "Κυριε καθηγητα γνωριζω οτι η μητερα μου θα πεθανει ,απλα θελω οταν πεθανει να ξερω οτι εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου"

 

Ειναι ασχετο με το τοπικ απλα καταλαβαινω οτι οσοι μου επιτεθηκαν μπορει απλα να νοιωθουν την ανησηχια οτι δεν εχουν κανει το σωστο ή αυτο που επρεπε!

 

Σε οσες αποφασεις παιρνω απλα προσπαθω να εξαντλω τα περιθωρια λαθους συμφωνα με την δικη μου οπτικη γωνια!Για παραδειγμα οταν γεννησα δεν φυλλαξα το ομφαλοπλακουντιακο αιμα για το παιδι μου αλλα το εκανα δωρεα στην Ακαδημια Αθηνων για χρηση σε οποιοδηποτε το χρειαστει!Παιζω με πιθανοτητες να το χρειαστει το παιδι μου αλλα αν οχι ηταν εγωιστικο εκ μερους μου να το εχω φυλλαγμενο σε μια τραπεζα και ενα αλλο παιδακι να μην ειχε προσβαση!

 

Δεν θελω να το πλατιασω το θεμα καθεις απο εμας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του αυτο που ζητω ειναι επιτελους να μαθουμε να φερομαστε πολιτσιμενα και δημοκρατικα!

Εαν δεν μας αρεσει η γνωμη καποιου δεν τον πυροβολουμε απλα λεμε την δικη μας και αν δεν τηνουν αυτες οι δυο οκ ο καθενας ειναι υπευθυνος να πραξει οπως επιθυμει!

Link to comment
Share on other sites

Στη χωρα μας ευτυχως υπηρχε εμβολιασμος τα τελευταια 50 χρονια και ναι με το εθνικο συτστημα εμβολιασμου καταφεραμε αν εξαλλειψουμε ,οχι καταπολεμησουμε , ασθενειες θανατηφορες!Δεν ειπα οτι δεν αρρωσταινει πλεον κοσμος απλα ειπα οτι ειναι θεμα στατιστικης και οτπικης γωνιας που βλεπεις τα πραγματα!Δηλαδη αν εμβολιαστει εχει πιθανοτητες τελικα να νοσησει για αυτο πρπει αν γινονται επαναλληπτηκες δοσεις,υπαρχουν πιθανοτητες για εγκεφαλιτιδα και αλλες νευρολογικες ασθενειες !Επισης αν δεν εμβολιαστει εχει την πιθανοτητα να νοσησει αλλα θα αντιμετωπιστει οπως θα αντιμετωπιστει το παιδι που εμβολιαστηκε και για στατιστικους λογους ηταν το 1 στα 1500 που αθ νοσησει!Δοξα το Θεο υπαρχει μεγαλο φασμα αντιβιωσεων και υπαρχουν επιστημονες να το αντιμετωπισουν!

Στις τριτοκοσμικες χωρες προσπαθουν να μειωσουν τα κρουσματα με τον εμβολιασμο γιατι προτιμουν να εχουν λιγοτερα κρουσματα ακομα και αν αυτο σημαινει οτι σε αυτη την διααδικασια καποια παιδια θα εμφανισουν αλλεργικη αντιδραση ή κατι αλλο ,ειναι προτιμοτερο ομως εφ'οσον δεν υπαρχουν νοσοκομεια ,δεν υπαρχουν γιατροι,μικροβιολογοι,διαγνωστικα κεντρα κλπ

 

Σε μια χωρα σαν την δικια μας κουκλα μου δεν υπαρχει θεμα ουτε επιδημια ουτε πανδημιας ακομα και αν ολος ο πλυθησμος μεινει ανεμβολιαστος!

!

 

εγραψα με αφορμη το δικο σου μηνυμα, μετα απο σχολια τυπου '

ποιος θελει να δει κοιταζει... οποιος θελει να βρει ψαχνει.... οποιος δεν θελει επαναπαυεται στο ''ετσι μαθαμε'', ''αυτο ειναι το σωστο'', ''εθνικο συστημα υγειας''...οπως βολευει τον καθενα...'....

 

Συμφωνω με ολα οσα ειπες...ελαχιστες ειναι οι διαφωνιες μας.

Δεν ειμαι υπερ του εμβολιασμου σωνει και ντε. Ειμαι απλα υπερ του εμβολιασμου.

 

Υπογραμμισα παραπανω τα σημεια που συμφωνω οχι για να πω τη γνωμη μου αλλα γιατι ειναι ΄γεγονοτα' οχι απλα σημεια.

Αν θα αρρωστησει ενα παιδι που εχει εμβολιαστει και ενα που δεν εχει, κατα 85% (μεσο ορο) αυτο που εχει εμβολιαστει θα το ξεπερασει πολυ ευκολοτερα. Σε σοβατες αρρωστειες, υπαρχει και ποσοστο θνησιμοτητας για τους ανεμβολιαστους που ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το ποσοστο θνησιμοτητας λογω επιπλοκων του εμβολιου.

 

Η Ελλαδα δεν εχει πανδημιες επειδη υπαρχει ο εμβολιασμος...αν δεν υπαρξει, θα εχει..απλο!

 

Τελος, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...Οταν μιλαμε για επιπλοκη της νοσου (πχ ερυθρα) μιλαμε για εγκεφελιτιδες, μηνιγγιτιδες κλπ...Φυσικα και τα αντιβιοτικα δεν επαρκουν. Ναι, υπαρχουν φαρμακα...που το περισσοτερο πιθανον ειναι να σε βοηθησουν να αναρρωσεις. Αλλα υπαρχει και το κακο σεναριο που απευχομαι για ολον τον κοσμο φυσικα!

Και στην τελικη τι ειναι πιο επικινδυνο? ενα εμβολιο η τα τοσα πολλα φαρμακα που θα παρεις? :wink:

 

Ξαναλεω οτι του πνευμονιοκοου το εμβολιο ειναι ενας λογος που περναμε πολλες γριπες ευκολα...

 

Κανεις δεν μπορει να ειναι ησυχος 100% και ολες ευχομαστε να μη μας τυχει το κακο. Αλλα οταν μιλαμε για στατιστικη, ε δεν μπορω να δεχτω οτι ο ανεμβολιαστος πληθυσμος (και οχι ενα παιδι σε εναν κρατος που υπολοιποι εμβολιαζονται) δεν εγκυμονει πολυ περισσοτερους κινδυνους. Για του εαυτο του μιλαω, οχι για τους υπολοιπους...μη παρεξηγηθω...

 

Απο εκει και περα, θεωρω οτι το καθε παιδι πρεπει να εξεταζεται, και να ερευναται το ιστορικο του πριν το εμβολιασουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αμφισβητησα καποιον επιστημονα ισα ισα ειπα να το ψαξουμε!Για πραδειγμα αν σου τυχαινε ενας παιδιατρος ο οποιος δεν ηταν υπερ του εμβολιασμου ενω εσυ εισαι θα δεχοσουν την αποψη του?

 

Δεν γνωριζω καποιον. Πραγματικα το λεω. Εαν γνωριζα στην πολη μου ισως και να πηγαινα να τον ρωτουσα.

Η αποψη μου ομως για τον εμβολιασμο δεν ειναι δικη μου ειναι η θεση της ιατρικης σε ολο τον κοσμο. Εγω σαν μητερα ακολουθησα τις οδηγιες των παιδιατρων. Σε αυτους απευθυνομαι και σε καθε δυσκολη στιγμη εκει ετρεξα και τρεχω για βοηθεια και στηριζω ολες τις ελπιδες μου.

 

Επισης η ανοσια στις ασθενειες ερχεται μεσω αντισωματων και ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ !Η γιαγια μου δεν ειχε εμβολιαστει και δεν περασε ασθενειες η πεθερα δεν ειχε εμβολιαστει και περασε σχεδον τα παντα ολα αυτα τα αντισωματα τα μετεδωσε στα παιδια της και εκεινα στα δικα τους!

Ολα τα παιδια θηλαζαν παλια. Δεν υπηρχε παιδι να μην θηλαζει και οσες γυναικες δεν ειχαν γαλα, πηγαιναν τα παιδια τους σε αλλες.

Οτι με το μητρικο θηλασμο μεταφερονται αντισωματα ναι , αλλα ποια αντισωματα

των παιδικων ασθενειων? Εαν ηταν ετσι τοτε δεν θα υπηρχε παιδικη ασθενεια αφου ολοι θηλαζαν.

 

Επισης ξερω πολλους γιατρους που δεν εχουν εμβολιασει τα παιδια τους και αλλους που το εχουν κανει ειναι θεμα αποφασης , η οποια δεν περνεται επειδη ειπα κατι εγω σε ενα φορουμ αλλα μετα απο ψαξιμο!

 

Να σου πω ενα παραδειγμα στο Δελτα του Εβρου το μεγαλυτερο ποσοστο του πλυθησμου εχει Δρεπανοκυτταρικη αναιμια ή στιγμα δρεπανοκυτταρικης αναιμιας γιατι?

--> επειδη οταν καποια στιγμη στην περιοχη υπηρχε επιδημια ελλονοσιας οι μονοι που μπορεσαν να επιβιωσουν ηταν αυτοι που νοσουσαν απο δρεπανοκυτταρικη αναιμια!Αυτοι βλεπεις δεν προσβαλλονται απο ελλονοσια!

 

Εαν ενα παιδι εμφανισει αλλεργικη αντιδραση του απαγορευεται να εμβολιαστει ξανα!τοτε τι γινεται ?αυτο το παιδι δεν θα επιβιωσει?

Τα εμβολια εχουν κατασκευαστει για συγκεκριμενα στελεχη εαν προσβληθεις απο το αλλο στελεχος τι θα γινει?

Ολοι γνωριζουμε οτι δεν καλυπτομαστε απο ολα τα στελεχη. Μα εννοειται οτι καλυπτομαστε για τα στελεχη που κανουμε τα εμβολια.

Για αλλα στελεχη πως μιλαμε για καλυψη, εφοσον δεν περιεχονται μεσα στα εμβολια?

Εννοειται η στατιστικη για τα ποσοστα καλυψης εφαρμοζεται για τα προβλεπομενα στελεχη των εμβολιων .

Επομενως αυτο το επιχειρημα, απορω πως προβαλεται γιατι δεν εχει να κανει με την καλυψη των συγκεκριμενω εμβολιων, αλλα με το ποσο εξελιγμενα ειναι και για ποιους ιους γινονται.

 

Αυτο ακριβως εννοω οτι ολα ειναι θεμα στατιστικης και το τι θες για το συγκεκριμενο θεμα δεν θελω να κανω προληψη στο παιδι μου τοσες παρενεργειες αλλα γενικα χρησιμοποιω την προληπτικη ιατρικη!κανω τεστ παπ εγω και τσεκ απ καθε χρονο!Κανουμε υγειηνη διατροφη ,δεν πινουμε και δεν καπνιζουμε αλλα ολα αυτα δεν λενε κατι γιαιτ ειναι θεμα στατιστικης!

Mα αυτα δεν εχουν σχεση με τα παιδια, που αναφερεις ωστε να μπορεσουν να προστατευτουν απο τις παιδικες ασθενειες. Εγω τα δικα μου τους εκανα πολυ σωστη διατροφη , ομως μια χαρα αρρωσταιναν στις πολυ μικρες ηλικιες γιατι ηταν ανωριμος ο οργανισμος μας, λογω ηλικιας.

Επισης εγω και τα αδερφια μου τρεφομασταν ακομα καλυτερα λογω της εποχης, με καλυτερα και πιο αγνα προιοντα πιο εμπλουτισμενα σε βιταμινες, και απαραιτητα συστατικα. Ομως παρο ολα αυτα τις ειχαμε περασει ολες τις παιδικες ασθενειες.

 

Επειδη νοιωθω οτι το πλατιασαμε το θεμα επαναλαμβανω οτι δεν απαιτησα να κανει ολος ο κοσμος οτι κανω εγω!δεν κατηγορω κανενα για την αποφαση και την αποψη του αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια να απολλογηθω για την δικη μου αποφαση και αποψη!

Και ομως κατηγορησες. Δεν προκειται να κατηγορησω την μαμα που κανει εμβολια στο παιδακι της αρκει να μπορει να μου τεκμηριωσει το λογο και να μην μου πει απλα επειδη το κανουν και οι αλλοι!

Πως ειναι δυνατον μια μητερα να σου τεκμηριωσει τους λογους?

Σας γιατρος που εισαι δεν θα επρεπε να το λες αυτο. Πως ειναι δυνατον μια μητερα να εχει τις γνωσεις? για να κρινει το καλο για την υγεια του παιδιου της.

Κρεμομαστε απο το στομα των γιατρων.

 

 

Το θεμα του τοπικ ηταν σαφες τι εχει κανει ο καθενας μας ?η κοπελα δεν ειπε ελατε να αποφασισουμε τι θα κανουμε!

 

Αυτο που προτεινα ειναι να μην επαναπαβομαστε γενικα σε μια γνωμη!Γιατι και εμεις οι γιατροι ειμαστε ανθρωποι!

 

Συγνωμη γιατρος εισαι η γεωπονος??? . Τωρα μολις ειδα το επαγγελμα στο profil σου.

 

Τωρα το τοποθετησες πιο σωστα. Να μην επαναπαυομαστε και να ζηταμε γνωμη ειδικων.

 

Ειναι ασχετο με το τοπικ απλα καταλαβαινω οτι οσοι μου επιτεθηκαν μπορει απλα να νοιωθουν την ανησηχια οτι δεν εχουν κανει το σωστο ή αυτο που επρεπε!

 

Παντα εχουμε την ανησυχια και την αγωνια σαν γονεις εαν πραττουμε το καλο για τα παιδια μας γιαυτο το λογο πρεπει να ρωταμε παιδιατρους και να μην βγαζουμε συμπερασματα απο ενα forum.

 

Το οτι δεν αρρωστησες εσυ η καποια αλλα παιδια μηπως ηταν επειδη σου παρειχαν προστασια τα εμβολιασμενα παιδια?

 

Ομως τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα εχουν αλλαξει λιγο τα πραγματα γιατι υπαρχουν αρκετα ανεμβολιαστα παιδια, εχει ηδη αναφερθει .

Μηπως πρεπει να συνεκτιμησουμε αφενος αυτο και αφετερου οτι εχουν ισχυροποιηθει οι αντιστοιχοι ιοι λογω των εμβολιων ? Και ειναι περισσοτερο επικινδυνοι απο πιο πριν? Δεν ξερω εαν τα λεω καλα. Ετσι τα εχω καταλαβει παντως εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αντιβιωση θα παρει και μαλιστα μετα απο αντιβιογραμμα!

Δεν μιλαμε για κοινες ιωσης που κανουν τον κυκλο τους αλλα για ασθενειες ιων!

Επειδη ειμαι γνωστης θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι αν αρρωστησει ο γιος μου που δεν εχει εμβολιαστει με κοκκυτη και το δικο σου το παιδι που εχει εμβολιαστει θα λαβουν ενδοφλεβια αντιβιωση σαν θεραπεια!

 

 

Δεν είναι σωστό αυτό που λες, πράγματι ο κοκκύτης χρειάζεται αντιβίωση, όπως μερικές φορές και η ανεμοβλογιά ή η ιλαρα, αλλά όχι για την αντιμετώπιση του ιού, μόνο για τον κίνδυνο επιμόλυνσης. Δεν θεραπεύεται η ιλαρά με αντιβίωση και είναι σοβαρή ασθένεια, έχει 6% ποσοστό θνησιμότητας.

Αντιβιόγραμμα γίνεται μόνο σε περιπτώσεις βακτηρίων, όχι σε ιούς και οι παιδικές ασθένειες για τις οποίες εμβολιαζόμαστε είναι ιοί. Και σε αυτές ουσιαστικά περιμένουμε τον ιό να κάνει τον κύκλο του, όπως και στις κοινές ιώσεις, απλά με τα αντιβιοτικά βοηθάμε τον οργανισμό να μην υποστεί πολύ σοβαρές παρενέργειες, πχ εγκεφαλίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ειμαι νέος χρήστης στο φόρουμ θα ήθελα να πω οτι και εμείς δεν κάναμε εμβολια στην μικρή μας κόρη που τώρα είναι στα 4.Πριν πάρουμε αυτήν την απόφαση διαβάσαμε ένα βιβλίο το εμβολιασμοι μια επιχείρηση βασισμένη στο φόβο. Και φυσικά έρευνα στο διαδίκτυο.Το θέμα είναι οτι όχι μόνο δεν κάναμε εμβολια αλλά έχουμε κόψει και όλα τα φάρμακα.Αυτο έγινε πριν αποκτήσουμε την μικρή μας περίπου 8 χρόνια πριν θέλω να πω οτι δεν έχω δει στο φόρουμ να μιλάει κανένας για την κυταρικη ιατρικη και το μόνο που βλέπω σαν εναλακτικη μεθοδος ειναι η ομιοπαθητικη. Θέλω να σας ενημερώσω οτι ένα παιδί για να είναι υγιής και να έχει έναν οργανισμό που δεν θα καταρρέει με το παραμικρό πρέπει να παίρνει καθημερινός βιταμίνες διότι όλες οι ασθένειες είναι από ελλείψεις βιταμινων.Και σχετικά με τον μυθο της υπερβιταμινωσης απλά δε υπάρχει είναι απλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βλέπω συχνά αντιεμβολιαστικά άρθρα και απόψεις σε διάφορα forums με σημαία την παγκόσμια συνωμοσία των κακών φαρμακοβιομηχανιών. Δε θα ήθελα να σταθώ στην ποιότητα αυτών των άρθρων, τα οποία σε αρκετές περιπτώσεις στην προσπάθεια τους να γίνουν πιστευτά, χρησιμοποιούν αισχρά ψεύδη, που με μια απλή αναζήτηση στο google, μπορεί εύκολα κανείς να διαπιστώσει ότι δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

Δεν είδα όμως να αναρωτιέται κανείς για τους ομοιοπαθητικούς, εναλλακτικούς και λοιπούς κύκλους που βρίσκονται πίσω από το αντιεμβολιαστικό κίνημα, τι κέρδη αποκομίζουν αποκομίζουν από το μη εμβολιασμό και τι σχέσεις έχουν με τις βιομηχανίες ομοιοπαθητικών φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πως τα φέρνεις η τύχη.....με πήρε ο μπαμπάς μου από το χωριό (Πήλιο) και μου είπε οτι έχει γνωρίσει εναν μεγάλο και γνωστό γυναικολόγο (ιδρυτής ΜΗΤΕΡΑ) και κάθονται και μιλάνε με τις ώρες κάτω από τα πλατάνια. Του είπα να ρωτήσει για την ένεση βιταμίνης Κ κατά πόσο ειναι υποχρεωτική και να δούμε τι θα μας πει. Με πήρε σήμερα λοιπόν και μου είπε οτι τον ρώτησε και του είπε ότι την θεωρεί οκ και μετά γυρίσαν την συζήτηση στα εμβόλια :) Τους είπε λοιπόν επουδενί να μην κάνουν το εμβόλιο σε καμία από τις κόρες τους γιατι ειναι αναποτελεσματικό και ειναι για γυναίκες που δεν θα έκαναν απλά ποτέ τεστ παπ μια πρόληψη. Η mercκ είχε πλησιάσει τους γυναικολόγους στην Ελλάδα για να πλασάρει το εμβόλιο και εκείνοι είπαν ότι ολες οι περιπτώσεις ειναι αντιμετωπίσημες με το τεστ παπ και δεν ειχαν πρόβλημα και τότε στραφηκαν στους παιδιάτρους..... επισης κάτι ειπε στον πατέρα μου οτι είναι για 3 τύπους επικίνδυνους του ιού αλλά τελικά τον εναν δεν τον πιάνει οπότε φόλα και για 3 low risk. Του είπε επίσης ότι τα εμβόλια περιέχουν αλουμίνιο το οποίο προκαλεί σκλύρηνση κατα πλάκας κτλ.

Δέχεται την ομοιοπαθητική αλλά δεν μπορεί να την εξήγησει.

Είπε ότι παίζει πολύ βρώμικο η εταιρία αυτή....

 

Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω γιατί τόσοι γιατροί λένε για τα εμβόλια μεταξύ τους αλλά όχι παραέξω, φοβούνται και δεν μιλάνε.....πόσο ισχυρό ειναι το λόμπι της φαρμακοβιομηχανίας, φοβούνται μην τους βρούνε σε κανενα χαντάκι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω γιατί τόσοι γιατροί λένε για τα εμβόλια μεταξύ τους αλλά όχι παραέξω, φοβούνται και δεν μιλάνε.....πόσο ισχυρό ειναι το λόμπι της φαρμακοβιομηχανίας, φοβούνται μην τους βρούνε σε κανενα χαντάκι;

εγω αυτο ακριβως δεν μπορω να δεχτω.....οτι και αλα φοβουνται. Πιστευω οτι και οι γιατροι εχουν ο καθε ενας την αποψη του, και απο εκει και περα εχει να κανει με ποιον εμπιστευεσαι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ειμαι νέος χρήστης στο φόρουμ θα ήθελα να πω οτι και εμείς δεν κάναμε εμβολια στην μικρή μας κόρη που τώρα είναι στα 4.Πριν πάρουμε αυτήν την απόφαση διαβάσαμε ένα βιβλίο το εμβολιασμοι μια επιχείρηση βασισμένη στο φόβο. Και φυσικά έρευνα στο διαδίκτυο.Το θέμα είναι οτι όχι μόνο δεν κάναμε εμβολια αλλά έχουμε κόψει και όλα τα φάρμακα.Αυτο έγινε πριν αποκτήσουμε την μικρή μας περίπου 8 χρόνια πριν θέλω να πω οτι δεν έχω δει στο φόρουμ να μιλάει κανένας για την κυταρικη ιατρικη και το μόνο που βλέπω σαν εναλακτικη μεθοδος ειναι η ομιοπαθητικη. Θέλω να σας ενημερώσω οτι ένα παιδί για να είναι υγιής και να έχει έναν οργανισμό που δεν θα καταρρέει με το παραμικρό πρέπει να παίρνει καθημερινός βιταμίνες διότι όλες οι ασθένειες είναι από ελλείψεις βιταμινων.Και σχετικά με τον μυθο της υπερβιταμινωσης απλά δε υπάρχει είναι απλό.

 

Kostasdkmain ο λόγος που έχεις την πολυτέλεια να μην εμβολιάζεις την μικρή σας είναι επειδή βασίζεσαι στα χιλιάδες παιδάκια τριγύρω που κάνουν κανονικά τα εμβόλιά τους, καθιστώντας έτσι πολλές σοβαρές ασθένειες σπάνιες.. αν ξέσπαγε επιδημία μηνιγγίτιδας ή πολιομυελίτιδας, θα έτρεχες και θα παρακαλούσες να εμβολιάσεις την μικρή σου.

 

Εντάξει, έχουν οι φαρμακοβιομηχανίες τα συμφέροντα τους, αλλά τα εμβόλια αποτελούν τεράστιο βήμα της ιατρικής, μην τρελαθούμε και τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Kostasdkmain ο λόγος που έχεις την πολυτέλεια να μην εμβολιάζεις την μικρή σας είναι επειδή βασίζεσαι στα χιλιάδες παιδάκια τριγύρω που κάνουν κανονικά τα εμβόλιά τους, καθιστώντας έτσι πολλές σοβαρές ασθένειες σπάνιες.. αν ξέσπαγε επιδημία μηνιγγίτιδας ή πολιομυελίτιδας, θα έτρεχες και θα παρακαλούσες να εμβολιάσεις την μικρή σου.

 

Εντάξει, έχουν οι φαρμακοβιομηχανίες τα συμφέροντα τους, αλλά τα εμβόλια αποτελούν τεράστιο βήμα της ιατρικής, μην τρελαθούμε και τελείως.

 

 

έτσι...σας εύχομαι ποτέ να μην αρρωστήσει το παιδάκι σας..γιατί σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης/επιδημίας άντε να μαζέψεις τα σπασμένα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ειμαι νέος χρήστης στο φόρουμ θα ήθελα να πω οτι και εμείς δεν κάναμε εμβολια στην μικρή μας κόρη που τώρα είναι στα 4.Πριν πάρουμε αυτήν την απόφαση διαβάσαμε ένα βιβλίο το εμβολιασμοι μια επιχείρηση βασισμένη στο φόβο. Και φυσικά έρευνα στο διαδίκτυο.Το θέμα είναι οτι όχι μόνο δεν κάναμε εμβολια αλλά έχουμε κόψει και όλα τα φάρμακα.Αυτο έγινε πριν αποκτήσουμε την μικρή μας περίπου 8 χρόνια πριν θέλω να πω οτι δεν έχω δει στο φόρουμ να μιλάει κανένας για την κυταρικη ιατρικη και το μόνο που βλέπω σαν εναλακτικη μεθοδος ειναι η ομιοπαθητικη. Θέλω να σας ενημερώσω οτι ένα παιδί για να είναι υγιής και να έχει έναν οργανισμό που δεν θα καταρρέει με το παραμικρό πρέπει να παίρνει καθημερινός βιταμίνες διότι όλες οι ασθένειες είναι από ελλείψεις βιταμινων.Και σχετικά με τον μυθο της υπερβιταμινωσης απλά δε υπάρχει είναι απλό.

 

Για ενημερωσε μας περισσοτερο.

Ειναι γνωστο σε ολους οτι το παιδι για να ειναι πιο υγιες πρεπει να παιρνει βιταμινες και ολα τα απαραιτητα συστατικα .

Τα απαραιτητα συστατικα παντα ομως πρεπει να τα παιρνει με φυσικο τροπο απο τη διατροφη μας . Και οχι απο σκευασματα.

Φανταζομαι οτι δεν εννοεις πολυβιταμινες σε σκευασματα.

 

Γιατι ερευνες γινονται, ερευνες αναιρουνται κατα διαστηματα σε σχεση με τις βιταμινες. Μια ερευνα λεει οτι βοηθαει σε κατι, μετα ερχεται η επομενη που λεει οτι βλαπτει.

Η συνεχομενη ληψη βιταμινων σε σκευασματα μπορει να βλαψει ανεπανορθωτα ζωτικα οργανα. Και αυτο ειναι πολυ γνωστο.

 

 

Γινε πιο σαφης.

 

Kostasdkmain ο λόγος που έχεις την πολυτέλεια να μην εμβολιάζεις την μικρή σας είναι επειδή βασίζεσαι στα χιλιάδες παιδάκια τριγύρω που κάνουν κανονικά τα εμβόλιά τους, καθιστώντας έτσι πολλές σοβαρές ασθένειες σπάνιες.. αν ξέσπαγε επιδημία μηνιγγίτιδας ή πολιομυελίτιδας, θα έτρεχες και θα παρακαλούσες να εμβολιάσεις την μικρή σου.

 

Εντάξει, έχουν οι φαρμακοβιομηχανίες τα συμφέροντα τους, αλλά τα εμβόλια αποτελούν τεράστιο βήμα της ιατρικής, μην τρελαθούμε και τελείως.

 

Ακριβως .

έτσι...σας εύχομαι ποτέ να μην αρρωστήσει το παιδάκι σας..γιατί σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης/επιδημίας άντε να μαζέψεις τα σπασμένα..

Συμπληρωνω οτι μην χτυπατε το κεφαλι σας στον τοιχο, που αντι να ακουτε το γιατρο σας , επηρρεαζοσασταν απο internet και ερευνες που δεν ειστε σε θεση να τις αξιολογησετε.

 

Οπως υπαρχουν τα οφελη των φαρμακοβιομηχανων, υπαρχουν τα οικονομικα οφελη και απο την αντιθετη πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πως τα φέρνεις η τύχη.....με πήρε ο μπαμπάς μου από το χωριό (Πήλιο) και μου είπε οτι έχει γνωρίσει εναν μεγάλο και γνωστό γυναικολόγο (ιδρυτής ΜΗΤΕΡΑ) και κάθονται και μιλάνε με τις ώρες κάτω από τα πλατάνια. Του είπα να ρωτήσει για την ένεση βιταμίνης Κ κατά πόσο ειναι υποχρεωτική και να δούμε τι θα μας πει. Με πήρε σήμερα λοιπόν και μου είπε οτι τον ρώτησε και του είπε ότι την θεωρεί οκ και μετά γυρίσαν την συζήτηση στα εμβόλια :) Τους είπε λοιπόν επουδενί να μην κάνουν το εμβόλιο σε καμία από τις κόρες τους γιατι ειναι αναποτελεσματικό και ειναι για γυναίκες που δεν θα έκαναν απλά ποτέ τεστ παπ μια πρόληψη. Η mercκ είχε πλησιάσει τους γυναικολόγους στην Ελλάδα για να πλασάρει το εμβόλιο και εκείνοι είπαν ότι ολες οι περιπτώσεις ειναι αντιμετωπίσημες με το τεστ παπ και δεν ειχαν πρόβλημα και τότε στραφηκαν στους παιδιάτρους..... επισης κάτι ειπε στον πατέρα μου οτι είναι για 3 τύπους επικίνδυνους του ιού αλλά τελικά τον εναν δεν τον πιάνει οπότε φόλα και για 3 low risk. Του είπε επίσης ότι τα εμβόλια περιέχουν αλουμίνιο το οποίο προκαλεί σκλύρηνση κατα πλάκας κτλ.

Δέχεται την ομοιοπαθητική αλλά δεν μπορεί να την εξήγησει.

Είπε ότι παίζει πολύ βρώμικο η εταιρία αυτή....

 

Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω γιατί τόσοι γιατροί λένε για τα εμβόλια μεταξύ τους αλλά όχι παραέξω, φοβούνται και δεν μιλάνε.....πόσο ισχυρό ειναι το λόμπι της φαρμακοβιομηχανίας, φοβούνται μην τους βρούνε σε κανενα χαντάκι;

 

Απόλυτα ενημερωμένος.

Τα εμβόλια καλύπτουν για 2 υψηλού κινδύνου ορότυπους (16, 18) και επιπλέον το Gardasil της Merck και για τους 6 & 11 (κονδυλώματα).

Τα περί 3 τύπων υψηλού και 3 χαμηλού κινδύνου, μάλλον είναι αποκυήματα τη φαντασίας κάποιων.

Είναι αλήθεια ότι αρκετοί παλιοί γυναικολόγοι ήταν αρνητικοί στον εμβολιασμό, όχι βέβαια για αυτά που αναφέρονται στο παραπάνω κείμενο, αλλά γιατί φοβόντουσαν ότι η ευρεία εφαρμογή του εμβολιασμού θα οδηγούσε σε μείωση των περιστατικών με δυσπλασία τραχήλου που θα αντιμετώπιζαν στα ιατρεία τους.

Καταρχήν ο εμβολιασμός δεν αναιρεί την ανάγκη για τεστ Παπανικολάου, μια και περίπου 30% των περιπτώσεων του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας σχετίζονται με υπότυπους που δεν περιλαμβάνονται στο εμβόλιο.

Επιπλέον υπάρχει σαφής διαφορά ανάμεσα στην πρωτογενή πρόληψη (εμβολιασμός) και στη δευτερογενή πρόληψη (τεστ ΠΑΠ).

Ο εμβολιασμός γίνετε για να μη νοσήσεις.

Το τεστ Παπανικολάου γίνετε για να διαγνώσεις πρώιμα τις βλάβες και να τις θεραπεύσεις. Η παρουσία μιας δυσπλασίας στον τράχηλο, μπορεί να σημαίνει συχνή παρακολούθηση με τεστ ΠΑΠ, κολποσκόπηση, βιοψίες ή και επεμβάσεις στον τράχηλο. Πέρα από τη σημαντική οικονομική επιβάρυνση που σημαίνουν όλα αυτά, υπάρχει μεγάλη ψυχολογική επιβάρυνση (δεν είναι λίγο να γνωρίζεις ότι έχεις κάτι που μπορεί να γίνει καρκίνος), αλλά και μακροπρόθεσμες επιδράσεις: ανεπάρκεια τραχήλου, αποβολές, πρόωροι τοκετοί. Και βέβαια υπάρχει πάντα η πιθανότητα να αποτύχει η θεραπεία.

Επιπλέον οι HPV ενοχοποιούνται και για άλλους καρκίνους όπως του κόλπου, του αιδοίου, του πρωκτού, του στοματοφάρυγγα, κ.α. για τους οποίους δεν έχουμε τρόπους για πρώιμη διάγνωση

Τέλος, όσον αφορά την ιστορία με το αλουμίνιο, αν πιστεύετε ότι αυτό είναι λόγος να μην κάνετε τις 3 δόσεις ενός εμβολίου, τότε μάλλον θα πρέπει να σκεφτείτε να κόψετε το νερό, γιατί και αυτό περιέχει σωματίδια αλουμινίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.Μολις διαβασα την συγκεκριμενη συζητηση το θεμα της οποίας με ενδιαφερει πολύ.Το κοριτσακι μου πριν λιγο καιρο εκλεισε τον 2ο μηνα και καναμε τα πρωτα εμβολια.Όταν τα καναμε δεν μου ειχε περασει από το μυαλό οτι γινεται να μην γινουν.Στη συνεχεια πηρε το ματι μου καποια αρθρα και αρχισα να ..."ξυνομαι" ας το πω. Δεν ειμαι γιατρος, δεν ειμαι ειδικη, ειμαι απλά νεα μητερα. Οπότε αναγκαστικά βλεπω το θεμα από το πρισμα της κοινης λογικης. Παρακατω παραθετω τις σκεψεις μου, σωστες λαθος δεν ξερω.

1)Νομιζω οτι τα ανεμβολιαστα παιδια στη χωρα μας δεν εχουν τιποτα να φοβουνται γιατι η πλειοψηφια εμβολιάζεται και ετσι σοβαρες ασθενειες εχουν σχεδον εξαλειφθει. Όταν εξαλειφθουν τελείως λογικά θα σταματησει και ο εμβολιασμος. Υπαρχουν παραδειγματα χωρων που σταματησαν τον εμβολιασμο και μετα αρχισαν παλι να εμφανιζονται οι ασθενειες.Αυτο δεν ειναι σοβαρο;

2)Για να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι. Διαβασα σε καποια ποστ που γραφτηκαν "ολοι οι παιδιατροι ειναι υπερ των εμβολιων και που θα βρουμε καποιον να ειναι κατα αυτων".Ε αρα τα ατομα αυτα δεν ψαχνονται , ειναι κατα των εμβολιων εξαρχης.Μηπως ομως θα επρεπε να το δουν από την αλλη οπτικη γωνια;Οτι δηλαδη αφου οι περισσοτεροι γιατροι ειναι υπερ πρεπει να το λαβουμε υποψη;Οσο και να το ψαξουμε δεν ειμαστε ειδικοι.Νομιζω οτι σε blog,βιντεακια και ιστοσελιδες δεν μπορουμε να βρουμε αξιοπιστες ερευνες παρα μονο εναν πολεμο συμφεροντων.

3)η αληθεια ειναι οτι ολα εχουν αυτοματοποιηθει σ αυτον τον κοσμο.Οι γιατροι κανουν τα εμβολια μηχανικα σε καθε παιδι χωρις να κανουν πρωτα μια ενημερωση στους γονεις.Ενημερωσε με για ποιο λογο κανουμε το εμβολιο αυτό, αν ειναι σημαντικο, ρωτα με για το ιστορικό του παιδιου και της οικογενειας.Γι αυτό το λογο εχουν μπει οι γονεις στη διαδικασια του να ψαχνονται από εδω κι από εκει αφου δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αν υπαρχει έστω και ένας άνθρωπος που διαβαζωντας αυτό το άρθρο αποφασισε να μην εμβολιασει τ παιδια του ευχαρίστως να το σχολιασω καθως είναι γεματο με αισχρα ψευδη και ανακρίβιες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η φαρμακευτική εταιρεία Merck παραδέχεται έγχυση καρκινικών ιών σε εμβόλια!!!-ΒΙΝΤΕΟ

 

http://www.fumara.gr/2013/11/apistevto-i-farmakeftiki-eteria-merck-paradechete-egchisi-karkinikon-ion-se-emvolia.html#.UpnsntJ7Lkd

 

 

 

Δεν ξέρω τι ισχύει και τι δεν ισχύει στ' αλήθεια αλλά δεν μου κάνει εντύπωση για καμία φαρμακευτική και καμία πολυεθνική.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι η γνωση ειναι μεγαλο οπλο !!!!!!! Πως μπορει ομως καποιος να γνωριζει ? Θεωρω ομως οτι τα τελευταια χρονια το θεμα των εμβολιων ειναι επικαιρο ,πρεπει η δε πρεπει να εμβολιασω το παιδι μου ,ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ??? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ !!!!!!

Εγω προσωπικα βοηθαω τα παιδια μου με την ομοιοπαθητικη και θεωρω οτι κανω το καλυτερο..

ΜΑΡΙΑ 110610 εγω προσωπικα στηριζω οσα γραφεις ,ειμαι σε επαγρυπνηση και με πονηρεψες ακομη πιο πολυ πανω στο σοβαρο αυτο θεμα.....ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

Πειτε στο παιδιατρο σας οταν σας πει ποτε θα κανουμε το εμβολιο στο παιδι οτι ΓΙΑΤΡΕ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ,ΕΤΣΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ....Καποιες ισως καταλαβετε απο την σιωπη του ...

Προστατεψτε τα παιδια σας ..ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ,να εχει γνωσεις ομως , οχι εμβολιαζουμε γιατι ολα τα παιδια εμβολιαζονται γιατι ετσι πρεπει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
οχι εμβολιαζουμε γιατι ολα τα παιδια εμβολιαζονται γιατι ετσι πρεπει.....

άντε πάλι τα ίδια...

λοιπόν αναφέρω διάφορες περιπτώσεις όπου το εμβολιαστικό σχήμα είτε τροποιοιηται είτε δεν εφαρμόζεται καθόλου

ογκολογικά παιδιά (δεν εμβλιάζονται καθόλου)

παιδιά με αλεργείες σε συγγεκριμένα παραγογα (εμβολιάζονται επιλεκτικά)

νεογέννητα με φυματική μητέρα (εμβολιάζονται από τη γέννηση)

παιδιά που έχουν είδη νοσίσει από κάποια αρρώστια πχ ανεμοβλογιά (δεν εμβολιάζονται για την εν λόγω)

παιδιά με καρδιολογικά και άλλα προβλήματα εμβολιάζονται και με άλλα εξτρα εμβόλια (πχ γρίππης)

παιδιά που πρόκειται να ταξιδέψουν σε χώρες όπου ενδημουν μολισματικές ασθένειες πχ ελονοσία (εμβολιάζονται με ότι προβλέπεται)

 

αυτές είναι οι λίγες κατηγορίες που ήρθαν στο μυαλό δίχως γκούγκλινγγ...

 

είναι περισσότερο από σαφές ότι το ρητό "οι παιδίατροι εμβολιάζουν όλα ανεξερέτως τα παιδιά" δεν υσχύει...

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή της υπέρμετρης πληροφόρησης και του ιντερνετ, μπορούμε να βρούμε τα ΠΑΝΤΑ σχεδόν.

 

Λαμβάνοντας υπόψη τους παραπάνω προβληματισμούς, η Επιτροπή Εμβολιασμών του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας της χώρας μας, καθώς και των υπολοίπων χωρών της Ευρώπης, μέχρι τη συλλογή επαρκών δεδομένων, δεν περιλαμβάνει στις συστάσεις της τον καθολικό αντιγριπικό εμβολιασμό βρεφών και παιδιών, παρά μόνον εκείνων ηλικίας >6 μηνών που ανήκουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου.

 

Ένα σημαντικό μειονέκτημα του εμβολίου BCG είναι η θετικοποίηση της δερμοαντίδρασης Mantoux σε μέγεθος και για χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να προβλεφθεί. Έτσι, δεν είναι δυνατή η διάκριση της φυσικής μόλυνσης από μυκοβακτηρίδιο, από την αντίδραση λόγω του εμβολίου, με αποτέλεσμα να δημιουργείται σύγχυση για το ποιο παιδί χρειάζεται χημειοπροφύλαξη και ποιο όχι

Ο δικός μου παιδίατρος δεν μου συστήνει να κάνουμε το εμβόλιο της φυματίωσης παρά μόνο mantoux.

Αυτό με το θετικοποίηση της δερμοαντίδρασης το έζησα εγώ προσωπικά επειδή είχα κάνει το εμβόλιο όταν ήμουν μικρή κι έτρεχα και δεν έφτανα.

Το ίδιο και άλλο μέλος της οικογένειας μου.

 

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_51c/21.htm

 

Περί εμβολίου της φυματίωσης υπάρχουν κι εδώ πληροφορίες

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22702

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το εμβόλιο της φυματίωσης, εμάς ο παιδίατρος μας είπε να μην το κάνουμε (ακόμα) αλλά ότι όταν το κάνεις απλά σημειώνεις το μέγεθος της αντίδρασης στο βιβλιάριο του παιδιού ώστε να μπορείς να συγκρίνεις την αντίδραση σε μελλοντικά mantoux.

 

Όσο για την ιλαρά και τις μαγουλάδες, δείτε εδώ ποια είναι τα αποτελέσματα του μη-εμβολιασμού...

 

http://www.motherjones.com/kevin-drum/2014/01/map-day-high-cost-vaccine-hysteria

Link to comment
Share on other sites

Η φαρμακευτική εταιρεία Merck παραδέχεται έγχυση καρκινικών ιών σε εμβόλια!!!-ΒΙΝΤΕΟ

 

http://www.fumara.gr/2013/11/apistevto-i-farmakeftiki-eteria-merck-paradechete-egchisi-karkinikon-ion-se-emvolia.html#.UpnsntJ7Lkd

 

Δεν υπάρχει τέτοια δημοσίευση σε αυτό το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια δημοσίευση σε αυτό το λινκ.

Δεν θα μου έκανε εντύπωση εάν το αποσύρανε. Είναι πολλά τα λεφτά και τα συμφέροντα

 

Σε άλλα λινκ λοιπόν

 

http://www.liveleak.com/view?i=327_1195303011

 

εδώ λειτουργεί το λινκ της συνέντευξης (μέχρι σήμερα που το δημοσιεύω τουλάχιστον)

 

 

 

http://olympia.gr/2013/01/19/%CE%B1%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%BF-h-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-merck-%CF%80%CE%B1/

 

Κι εδώ το λινκ λέει ότι

 

Ο λογαριασμός youtube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων

(αν αυτό σας λέει κάτι)

 

 

Επίσης

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

 

Η φαρμακευτική εταιρεία Merck παραδέχεται έγχυση καρκινικών ιών σε εμβόλια!!!

 

Ναι, ο καρκίνος έχει εξαπλωθεί μέσω ιών του καρκίνου και

 

προτού να πείτε ότι είναι λάθος διαβάστε εδώ…

 

biology.about.com/od/virology/ss/cancer-viruses.htm

 

Αυτή η εκπληκτική λογοκριμένη συνέντευξη διενεργήθηκε από τον ιατρικό ιστορικό

 

Edward Shorterγια την δημόσια τηλεόραση WGBH (Βοστώνη) και Blackwell

Science κόπηκε από την The Health Century λόγω της τεράστιας ευθύνη της -

η παραδοχή ότι τα εμβόλια της φαρμακευτικής εταιρείας Merck έχει παραδοσιακά

ενχύσει ιούς του καρκίνου (SV40 και άλλους) σε ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.Σε αυτόν τον τομέα αυτός που έχουμε εμπιστοσύνη, ψεύδεται: Η CIA, Hollywood

& Βιοτρομοκρατία, παράγονται και διανέμονται ελεύθερα στους καταναλωτές.

Ο ειδικός της υγείας, ο Δρ Leonard Horowitz, χαρακτηρίζει ως κορυφαίο ειδικό

των εμβολίων στον κόσμο, τον Δρ Maurice Hilleman, που εξηγεί γιατί τα εμβολία

της Merck εξάπλωνουν το AIDS, την λευχαιμία και άλλες φρικιαστικές πληγές

σε όλο τον κόσμο. Παρακαλώ προωθήστε αυτό το κλιπ (link) σε όλους τους γνωστούς σας που

νομίζουν ότι τα εμβόλια είναι «ασφαλή και αποτελεσματικά.

«Αξίζει να το δείτε γιατί λέει αναλυτικά τι μας βάζουν στο σώμα μας με τα εμβόλιαοι φαρμακοβιομηχανίες!

http://fumara.gr/%CE%91%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%9F-%CE%97-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-merck-%CF%80/

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ο ειδικός της υγείας, ο Δρ Leonard Horowitz,

 

Για τον ίδιο λέμε?

 

Leonard George Horowitz (born June 20, 1952) is a dentist, a health industry entrepreneur, author and AIDS conspiracy theorist who opposes vaccination.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Leonard_Horowitz

 

Από πότε οι οδοντίατροι είναι "ειδικοί της υγείας"?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...