Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Δεν γνωρίζει.. ρώτησα την παιδίατρο μας την περασμένη βδομάδα που είχε έρθει για εμβόλιο, εάν το bexsero , που είναι το επόμενο στη λίστα μας, έχει κοινές ουσίες με το neisvac για τον μηνιγγιτιδόκοκκο, διότι εάν έχει ίσως δεν πρέπει να το κάνουμε (είχε συμβεί περιστατικό στον μικρό μου). Δεν ήξερε να μου πεί. Ούτε τις παρενέργειες του neisvac γνώριζε, πέρα από τις πολύ συχνές. Και είναι καλή γιατρός, την εμπιστεύομαι. Μου είπε επίσης, ότι ανεξάρτητα με το τι μπορεί να παρουσιάσει ένα παιδί σε κάποιο εμβόλιο, όσο σοβαρό και αν είναι, συστήνεται ο εμβολιασμός του παιδιού σε επόμενες δόσεις , εάν υπάρχουν..:roll:

Να της πεις να μιλήσει με τον ΕΟΦ.... Αν και κανονικά θα έπρεπε να ξέρει από μόνη της, πως για όποια απορία σχετικά με φάρμακα, απευθυνόμαστε εκεί!!!

Παντως, όσον αφορά τη συζήτηση, οι γιατροί ούτε Θεοί είναι ούτε πολυμιξερ και παντογνώστες... Οκ ξέρουν πραγματα σχετικά με την ειδικότητα τους, προφανώς δεν γίνεται ούτε σχετικά με αυτή να ξέρουν τα πάντα (για αυτό άλλωστε αν είναι κάτι περίεργο ανατρέψουν σε επιστημονικες πηγές στο διαδίκτυο) και μέχρι εκεί. Τις λεπτομέρειες για τα συστατικά των εμβολίων κλπ τα ξέρουν άτομα που έχουν σπουδάσει βιοτεχνολογία, βιολογία με εξειδίκευση στα εμβόλια και άλλες εξειδικεύσεις... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 minutes ago, anemoni1989 said:

Να της πεις να μιλήσει με τον ΕΟΦ.... Αν και κανονικά θα έπρεπε να ξέρει από μόνη της, πως για όποια απορία σχετικά με φάρμακα, απευθυνόμαστε εκεί!!!

Παντως, όσον αφορά τη συζήτηση, οι γιατροί ούτε Θεοί είναι ούτε πολυμιξερ και παντογνώστες... Οκ ξέρουν πραγματα σχετικά με την ειδικότητα τους, προφανώς δεν γίνεται ούτε σχετικά με αυτή να ξέρουν τα πάντα (για αυτό άλλωστε αν είναι κάτι περίεργο ανατρέψουν σε επιστημονικες πηγές στο διαδίκτυο) και μέχρι εκεί. Τις λεπτομέρειες για τα συστατικά των εμβολίων κλπ τα ξέρουν άτομα που έχουν σπουδάσει βιοτεχνολογία, βιολογία με εξειδίκευση στα εμβόλια και άλλες εξειδικεύσεις... 

Συμφωνώ. Δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να ξέρουν, απλά τονίζω το ότι δεν ξερουν. Της είπα από μόνη μου ότι πρέπει να μιλήσω με τον Ε.Ο.Φ. Το ήξερα και εγώ δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Της είπα από μόνη μου ότι πρέπει να μιλήσω με τον Ε.Ο.Φ. Το ήξερα και εγώ δηλαδή. 

Συγκλονιζομαι!!!! Εγώ παρότι επαγγελματιας υγείας δεν το είχα σκεφτεί!!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Τρανό παράδειγμα πως το ότι έχουμε σπουδάσει κάτι, δε σημαίνει ότι ξέρουμε τα πάντα!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2020 at 7:26 ΠΜ, samsympan είπε:

 

 Ή μήπως όχι, δεν είναι πληροφορία απόρρητη; Από τη στιγμή που επηρεάζει κι εμένα (διότι σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ πχ να νοσήσω από έρπητα ζωστήρα) ή/και την σωματική ακεραιότητα του εμβρύου που κυοφορώ (απρογραμμάτιστα), όταν ήμουν παιδί το εμβόλιο δεν γινόταν-ούτε έχω νοσήσει• και το μεγάλο μου παιδί είναι συμμαθητής του x. Και πως δηλαδή θα επικοινωνηθεί η πληροφορία αυτή σε εμένα και στους λοιπούς γονείς; Και τι επίδραση θα έχει αυτό στην συνύπαρξη των παιδιών στην τάξη;

 

Προφανως υπάρχει απόρρητο και δεν θα υποδείξεις το παιδί που νοσεί. Φέτος πχ ειχα κρούσμα με H1N2 εννοείτε οτι ενημέρωνα τους γονείς με το καλημερα σας οτι εχουμε αυτο το κρούσμα , μια μαμά που ειχα έγκυο με ευχαρίστησε και το πηρε σπίτι το παιδακι της. Οι υπόλοιποι τα άφησαν . Οταν εχουμε ψείρες εννοειται οτι ενημερώνουμε. κοκ

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν γνωρίζει.. ρώτησα την παιδίατρο μας την περασμένη βδομάδα που είχε έρθει για εμβόλιο, εάν το bexsero , που είναι το επόμενο στη λίστα μας, έχει κοινές ουσίες με το neisvac για τον μηνιγγιτιδόκοκκο, διότι εάν έχει ίσως δεν πρέπει να το κάνουμε (είχε συμβεί περιστατικό στον μικρό μου). Δεν ήξερε να μου πεί. Ούτε τις παρενέργειες του neisvac γνώριζε, πέρα από τις πολύ συχνές. Και είναι καλή γιατρός, την εμπιστεύομαι. Μου είπε επίσης, ότι ανεξάρτητα με το τι μπορεί να παρουσιάσει ένα παιδί σε κάποιο εμβόλιο, όσο σοβαρό και αν είναι, συστήνεται ο εμβολιασμός του παιδιού σε επόμενες δόσεις , εάν υπάρχουν..:roll:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Lisbet Εμείς ξεκινήσαμε πιο αργά το πρόγραμμα, αλλά από την στιγμή που ξεκίνησε, το κάνουμε σύμφωνα με τα προτεινόμενα. Τώρα είχε κάποιο επαναληπτικό να κάνει μόνο. Δεν σκοπεύω να αποφύγω κάποιο συγκεκριμένο εμβόλιο και να κάνω κάποιο άλλο. Θεωρώ δηλαδή ότι είτε τα κάνεις είτε δεν τα κάνεις. Δεν έχω τη γνώση για να αποφανθώ ότι το ένα εμβόλιο είναι οκ, ενώ το άλλο όχι. Εχω διαβάσει πολλά και έχω πέσει σε έρευνες που δείχνουν ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο σίγουρα και ασφαλή όπως συνήθως παρουσιάζεται η πρακτική των εμβολιασμών, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτά και να πω ότι ΞΕΡΩ πως είναι επικίνδυνα ή ακατάλληλα. Αποφάσισα λοιπόν να ακολουθώ το πρόγραμμα ως έχει, όχι γιατί τα θεωρώ αθώα, αλλά γιατί δεν μπορώ να αποδείξω (σε εμένα) ότι είναι επικίνδυνα.

 

Γενικά δεν έχω ιδιαίτερες ανησυχίες για το πότε κάνουν τα παιδιά μου τα εμβόλια (χειμώνα ή καλοκαίρι). Με απασχολεί γενικότερα η πρακτική του εμβολιασμού, για την οποία όμως δεν μπορώ να πάρω μια θέση συγκεκριμένη, παρά τις ανησυχίες μου, μιας και δεν μπορώ να έχω προσωπική κατανόηση για τα θέματα που μελετώ. Απλά έχω επίγνωση, ότι και ο γιατρός δεν έχει ιδέα και πιθανότατα έχει πολύ μικρότερη ιδέα από εμένα. Οχι επειδή είναι κακός γιατρός, αλλά επειδή, δεν είναι δική του ευθύνη να ασχοληθεί με το θέμα. Οποιοδήποτε παιδί, πάθει κάτι από εμβόλιο, δεν θα φέρει καμία ευθύνη ο γιατρός του, εφόσον έχει εφαρμόσει το πρόγραμμα που συστείνεται.

 

Πάντως, όταν η κόρη μου πήγε πρώτη φορά παιδικό φέτος, παρόλο που τις περισσότερες μέρες έλειπε το 1/3 της τάξης κι άλλοτε περισσότερα παιδιά γιατί ήταν άρρωστα, αυτή δεν αρρώστησε καθόλου. Για πρώτη επαφή δηλαδή με πολλά παιδιά, δεν αρρώστησε, όπως ξέρω ότι συνήθως συμβαίνει με τα παιδιά που πρωτοξεκινούν σχολείο. Και ήταν 6μηνων και ο μικρότερος γιος μου, ο οποιός ούτε αυτός κόλλησε κάτι από την αδερφή του (αν υποθέσουμε ότι αυτή κόλλησε, αλλά δεν είχε σοβαρά συμτώματα). 

 

Θέλω να ασχολούμαι πιο πολύ με το ανοσοποιητικό μας και την γενικά καλή υγεία μας, παρά να αποφεύγω ανθρώπους ή μέρη ή να αγχώνομαι γιατα εμβόλια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...