Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Ωστοσο ΥΠΑΡΧΕΙ δημοσιευμενη μελετη που συσχετιζει την κατανάλωση ΚΑΦΕ από την ΕΓΚΥΟ με την εμφανιση λευχαιμιας στο παιδι!!! Και υπάρχει στο pubmed και είναι και σε εγκυρο περιοδικο....!!! Οποτε τη την επόμεην φορα που θα πιειτε εγκυες καφεδακι ξανασκεφτείτε το..εγω δεν ηπια γουλια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι και χαζη! Αυτή είναι σουπερ απορία.!

 

Δεν έκατσα να αναρωτηθώ' date=' αλλά η πιθανότερη ερμηνεία είναι ότι η γρίπη δε σταματάει ποτέ, λαθροβιεί όλο το χρόνο, μετατάσσεται και μόλις οι συνθήκες το επιτρέψουν (συνωστισμός κτλ) γίνονται επιδημίες.[/quote']

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχει λογική αυτό που λές κάπως έτσι το σκεφτόμουν αλλά δεν το είχα ακούσει να το λένε

Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο ΥΠΑΡΧΕΙ δημοσιευμενη μελετη που συσχετιζει την κατανάλωση ΚΑΦΕ από την ΕΓΚΥΟ με την εμφανιση λευχαιμιας στο παιδι!!! Και υπάρχει στο pubmed και είναι και σε εγκυρο περιοδικο....!!! Οποτε τη την επόμεην φορα που θα πιειτε εγκυες καφεδακι ξανασκεφτείτε το..εγω δεν ηπια γουλια!!

 

Εντωμεταξύ δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί γυναικολόγοι που να το έχουν διαβάσει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

α φιλενάδα μην με μπλέκεις σου είπα τι μου είπε η θεια μου η ραδιο αρβύλα ειναι εισαγώμενη στην προκειμενη περίπτωση! Δηλώνω αθώα!

Ξέρεις κάτι νομίζω τα έχει πάρει μπάλά τώρα όλα για ολα θα μπορεί να πει κάποιος φταίει το εμβόλιο....δεν το συμμερίζομαι προσωπικά.

 

Γρίπη δεν έχουμε πάθει ποτέ μάλλον σαν οικογένεια, ιωσούλες με συναχια κτλ ναι. Και πάλι πως ξέρεις οτι ειναι γρίπη ή οχι;:roll: και ο πεθερός μου που εμβολιάζεται όλο άρρωστος ειναι κάθε χρόνο...

Απο την άλλη είναι φυσιολογικό να μην αρρωσταίνεις καθολου; να εμβολιάζεσαι για τα πάντα; το ανοσοποιητικό δεν πρέπει να κάνει κάποιες πρόβες; να είναι σε ετοιμότητα; απορία ηλίθιας ίσως αλλά το σκέφτομαι να μην το πετάξω να εχετε να ασχοληστε; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

α φιλενάδα μην με μπλέκεις σου είπα τι μου είπε η θεια μου η ραδιο αρβύλα ειναι εισαγώμενη στην προκειμενη περίπτωση! Δηλώνω αθώα!

Ξέρεις κάτι νομίζω τα έχει πάρει μπάλά τώρα όλα για ολα θα μπορεί να πει κάποιος φταίει το εμβόλιο....δεν το συμμερίζομαι προσωπικά.

 

Γρίπη δεν έχουμε πάθει ποτέ μάλλον σαν οικογένεια, ιωσούλες με συναχια κτλ ναι. Και πάλι πως ξέρεις οτι ειναι γρίπη ή οχι;:roll: και ο πεθερός μου που εμβολιάζεται όλο άρρωστος ειναι κάθε χρόνο...

Απο την άλλη είναι φυσιολογικό να μην αρρωσταίνεις καθολου; να εμβολιάζεσαι για τα πάντα; το ανοσοποιητικό δεν πρέπει να κάνει κάποιες πρόβες; να είναι σε ετοιμότητα; απορία ηλίθιας ίσως αλλά το σκέφτομαι να μην το πετάξω να εχετε να ασχοληστε; :mrgreen:

 

Σωστό κι αυτό. Χμμμ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι' date=' δεν απαντάει σε αυτό. Λογικά (δική μου γνώμη) όσοι κάνουν το τωρινό θα μπορούν να κάνουν το καινούριο, ααααν βγει.[/quote']

 

Αυτή είναι και η δική μου αίσθηση. Επειδή λοιπόν προτιμώ την προστασία του 30% από του 0%, χαίρομαι που έκανα ως παιδί το bcg και το έκανε και ο μεγάλος μου πριν δυο χρόνια (μηδέν παρενέργειες, παρεμπιπτόντως). Αν και όταν βγει το καινούριο αντιφυματικό, το συζητάμε με την παιδίατρο κι αποφασίζουμε. Μέχρι τότε όμως, ας μας βρίσκεται έστω αυτό που υπάρχει τώρα. Καθαρά δική μου λογική όλα αυτά, εννοείται. Αν υπήρχε οδηγία να γίνεται νωρίτερα, θα το κάναμε νωρίτερα, αλλά αφού δε γίνεται ιδιωτικά, ας γίνει κι έτσι. Απ' το ολότελα...

 

Δεν έχω ιδέα πόσο κάνει, πρέπει να είναι φτηνό. Δεν το κάναμε γιατί η παιδίατρος δεν το κρίνει απαραίτητο, το ίδιο και προηγούμενοι παιδίατροι που είχα. Τώρα αν όντως είναι γρίπη αυτό που μας ταλαιπωρεί μπορεί όντως να γλιτώναμε την ταλαιπωρία με το εμβόλιο, ΠΟΛΎ ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ ΕΧΩ ΠΗΞΕΙ!!!

 

Το αντιγριππικό κάνει γύρω στα 5 ευρώ, νομίζω. Κι εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πολύ και φέτος και πέρυσι. Κουράστηκα. Ένας μήνας από τους δώδεκα χαμένος με πυρετούς, φάρμακα, κρεββάτι, ξενύχτι, αγωνία και κλεισούρα, για να γλιτώσουμε ένα εμβόλιο. Δεν ξέρω τι θα κάνω με τα παιδιά, θα το συζητήσω του χρόνου με την παιδίατρο, γιατί εκείνη δεν το κάνει σε μη ευπαθείς ομάδες. Εγώ πάντως θα το κάνω. Τουλάχιστον να είμαι όρθια να τους περιποιούμαι, όχι όπως φέτος, να ξενυχτάω ενώ ψηνόμουν κι έκανα 2 βδομάδες να συνέλθω. :?

 

Ωστοσο ΥΠΑΡΧΕΙ δημοσιευμενη μελετη που συσχετιζει την κατανάλωση ΚΑΦΕ από την ΕΓΚΥΟ με την εμφανιση λευχαιμιας στο παιδι!!! Και υπάρχει στο pubmed και είναι και σε εγκυρο περιοδικο....!!! Οποτε τη την επόμεην φορα που θα πιειτε εγκυες καφεδακι ξανασκεφτείτε το..εγω δεν ηπια γουλια!!

 

Άλλο και τούτο...:shock:

 

Εγώ έναν ελληνικό τη μέρα τον έπινα, το ομολογώ...:oops:

Link to comment
Share on other sites

ωχ αυτό με τους καφέδες τι το΄θελες ..χμ..

της γρίπης πάντως τα τελευταία χρόνια εμείς το κάνουμε όλοι, ίσως το έχω ξανα πει..θεωρώ όιτ μας έχει σώσει ..το 'όλο άρρωστος" από το τέζα με γρίπη ή στο νοσοκομείο αν κάποιος είναι ηλικιωμένος ή ομαδα υψηλού κινδύνου, απέχουν όσο η μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Α' date=' το ενδορρινικό κάνετε; Έλα! Νόμιζα ότι γίνεται μόνο στην Αμερική! Όχι, εδώ μόνο το ενδομυικο. Για το ενδορρινικό, πάντως, λένε πως δε φαίνεται να είναι πολύ αποτελεσματικό.

 

Καλά, φέτος το εμβόλιο όντως δεν έπιανε τη γρίπη. Εγώ εμβολιάστηκα και κόλλησα...[/quote']

 

Ναι αυτο ειναι και ούτε ο μικρός ούτε εμείς κολλήσαμε γρίπη και στον παιδικό γινόταν χαμός! Αλλά η αντίδραση του στο εμβόλιο ήταν αρκετά βαριά!!

 

Πάντως εγω εδώ και 15 χρονια που κάνω εμβόλιο γρίπη δεν έχω κολλήσει, ειναι πραγματικά σωτήριο, προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάποιος να μην το κάνει ειδικά που ειναι τόσο φθηνό!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί γυναικολόγοι που να το έχουν διαβάσει αυτό...

 

Απο ότι κατάλαβα εδώ στο φόρουμ όλες οι εγγυες πινουν.... Ακολουθούν κατα γράμμα τους γιατρούς νομίζω ενώ λίγη σκέψη παραπάνω δεν θα έβλαπτε :wink:

Link to comment
Share on other sites

γιατί πολύς κόσμος μπερδεύει τη γρίπη γρίπη με την ίωση είναι ένας λόγος..αφού σου λέει δεν την περνάω βαριά. τέλος πάντων, εμείς το κάνουμε και στα παιδιά και φυσικά και πάλι ιώσεις περνάνε, δεν κάνουν όμως τα σαραντάρια πυρετό που ακούω γύρω μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς δε δίνει! Γράφει ότι , αν συνεκτιμήσεις αποτελεσματικότητα και παρενέργειες, παίρνει επιεικώς τρία!

Ναι, αλλά δεν εξήγησε γιατί παίρνει τρία. Λόγω χαμηλής αποτελεσματικότητας; Λόγω μεγάλων / σοβαρών / πολλών παρενεργειών; Από αυτή την άποψη το άρθρο του εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Ή τον δέχομαι ως αυθεντία και ακολουθώ τη συμβουλή του ή παραμένω το ίδιο αδαής όσο ήμουν και πριν το διαβάσω.

 

Παρεμπιπτόντως, κι εμείς το BCG δεν το κάναμε. Αν είχα γεννήσει στην Αγγλία θα το είχαμε κάνει στη γέννα, αλλά ο παιδίατρος στην Ελλάδα είπε όχι και ακολουθήσαμε τη δική του γραμμή. Κάναμε όμως το Rotateq κανονικά, όπως και όλα εμβόλια του ελληνικού προγράμματος.

 

Αυτο ειναι το κακό που τα πληρώνεις στην Ελλάδα όλα τα εμβόλια.. Γιατί αν ήταν τζάμπα δεν θα το έκανες απο το να ταλαιπωρηστε; Ούτε τσίμπημα δεν ειναι καν απλα βάζουν κατι στην μυτη!

Γιατί λες συνέχεια ότι πληρώνεις τα εμβόλια στην Ελλάδα; Δεν ισχύει, εκτός από αυτά που δεν είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών, τα οποία όμως και στην Αγγλία τα πληρώνεις, σωστά;

 

Απο την άλλη είναι φυσιολογικό να μην αρρωσταίνεις καθολου; να εμβολιάζεσαι για τα πάντα; το ανοσοποιητικό δεν πρέπει να κάνει κάποιες πρόβες; να είναι σε ετοιμότητα; απορία ηλίθιας ίσως αλλά το σκέφτομαι να μην το πετάξω να εχετε να ασχοληστε; :mrgreen:

Απάντα πρώτα τη δική μου απορία αν θέλεις. Ξέρεις κανένα που να μην έχει αρρωστήσει ποτέ και καθόλου, ακόμα κι αν έχει κάνει όλα τα εμβόλια που κυκλοφορούν στην διεθνή αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το άρθρο έχει κενά. Εγώ αυτό που γνωριζω είναι ότι αυτό το εμβόλιο σε προστατεύει, όχι από όλους τους τύπους της φυματίωσης, αλλά από την πιο επικίνδυνη, την πιο θανατηφόρα μορφή της. Μπακαλίστικα το λέω τώρα, δε θυμάμαι πώς μου το είπε πρόπερσι η παιδίατρος. Κι αφού τίποτα δε μας εμποδίζει να κάνουμε και το καινούριο, όποτε αποφασίσουν τελοσπάντων να το βγάλουν, ας καλύψουμε τα νώτα μας από εκεί που μπορούμε και αναμένουμε.

 

Θέμα ασφάλειας μου φαίνεται κάπως παράξενο να τίθεται τώρα. Πιστεύω πως, αν ήταν επικίνδυνο, μέσα σε έναν αιώνα ολόκληρο που χορηγείται, όλο και κάτι θα είχε ακουστεί και θα είχαν φροντίσει να το αντικαταστήσουν. Επίσης, δε μπορείς να προτείνεις για το ίδιο εμβόλιο, να γίνεται από τη γέννηση ενός μωρού και ταυτόχρονα να αμφισβητείς την ασφάλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες συνέχεια ότι πληρώνεις τα εμβόλια στην Ελλάδα; Δεν ισχύει, εκτός από αυτά που δεν είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών, τα οποία όμως και στην Αγγλία τα πληρώνεις, σωστά;

 

Τι εννοείς, δεν κατάλαβα; Η Scratee ειπε μόνο οι ανασφάλιστοι δεν πληρώνουν... Δηλαδή αν δεν εισαι ανασφάλιστος δεν πληρώνεις στην Ελλάδα τον παιδίατρο η το εμβόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, δεν κατάλαβα; Η Scratee ειπε μόνο οι ανασφάλιστοι δεν πληρώνουν... Δηλαδή αν δεν εισαι ανασφάλιστος δεν πληρώνεις στην Ελλάδα τον παιδίατρο η το εμβόλιο;

 

Κάτι κατάλαβες λάθος. Κανένας δεν πληρώνει τα εμβόλια που περιλαμβάνονται στο εθνικό πρόγραμμα, ούτε οι ασφαλισμένοι, ούτε οι ανασφάλιστοι (για αυτούς υπάρχει το βιβλιάριο Πρόνοιας).

 

Η Scratee μίλησε για το Bexsero, που είναι εκτός.

 

Τον παιδίατρο τον πληρώνεις αν πας σε ιδιώτη. Αν πας στο Κέντρο Μάνας Παιδιού ή σε δημόσιο νοσοκομείο ή σε συμβεβλημένο με το ταμείο σου, πάλι δεν πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα Αγγελίνα , ... Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι ότι η αδερφή μου πλήρωσε τα δικά της , μου έλεγε συγκεκριμένα πόσο έδωσε για μυνηγιτιδα.. Πως έτσι, ειναι που εχει ιδιώτη γιατρό και όχι ΙΚΑ , ΤΕΒΕ κοκ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείς, δεν κατάλαβα; Η Scratee ειπε μόνο οι ανασφάλιστοι δεν πληρώνουν... Δηλαδή αν δεν εισαι ανασφάλιστος δεν πληρώνεις στην Ελλάδα τον παιδίατρο η το εμβόλιο;

Η Scratee είπε ότι ακόμα και οι ανασφάλιστοι μπορούν να τα κάνουν δωρεάν σε κάποια νοσοκομεία. Οι ασφαλισμένοι πάνε στον παιδίατρό τους και τους τα γράφει. Ίσως να μπορούν να πάνε και κατευθείαν στα ιατρεία του ΙΚΑ, δεν ξέρω.

 

Η αδερφή σου είναι ανασφάλιστη; Μήπως μιλούσε συγκεκριμένα για το Bexsero που δεν είναι στο πρόγραμμα εμβολιασμών;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κατάλαβες λάθος. Κανένας δεν πληρώνει τα εμβόλια που περιλαμβάνονται στο εθνικό πρόγραμμα, ούτε οι ασφαλισμένοι, ούτε οι ανασφάλιστοι (για αυτούς υπάρχει το βιβλιάριο Πρόνοιας).

 

Η Scratee μίλησε για το Bexsero, που είναι εκτός.

 

Τον παιδίατρο τον πληρώνεις αν πας σε ιδιώτη. Αν πας στο Κέντρο Μάνας Παιδιού ή σε δημόσιο νοσοκομείο ή σε συμβεβλημένο με το ταμείο σου, πάλι δεν πληρώνεις.

 

Οκ τώρα είδα την τελευταία παράγραφο κατάλαβα - όσες ξέρω Ελλάδα πανε σε ιδιώτες:wink:

 

Δηλαδή για το Bxsero υπάρχει κόσμος που δεν πληρώνει;

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα είδα την τελευταία παράγραφο κατάλαβα - όσες ξέρω Ελλάδα πανε σε ιδιώτες:wink:

Και σε ιδιώτη παιδίατρο να πηγαίνεις, αν είναι συμβεβλημένος δεν τα πληρώνεις τα εμβόλια. Μπορεί ίσως να πληρώσεις την επίσκεψη (εμείς στον δικό μας παιδίατρο πληρώνουμε 10 ευρώ) αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι συνδιάζουν την επίσκεψη στον παιδίατρο για κάποιο άλλο λόγο με την συνταγή για τα εμβόλια.

 

Αλλά έχεις και την επιλογή να κάνεις αυτό που κάνεις στην Αγγλία, δηλαδή να πας σε μια δομή του ΕΣΥ για τα εμβόλια και να τα κάνεις εκεί χωρίς να πληρώσεις μία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για το Bxsero υπάρχει κόσμος που δεν πληρώνει;

 

Όχι ευρέως. Υπάρχουν όμως μεμονωμένα άτομα που δωρίζουν εμβόλια σε άτομα που είναι απόλυτη ανάγκη να εμβολιαστούν κι αδυνατούν, όπως ανέφερα παραπάνω. Υπάρχουν και κοινωνικά ιατρεία, όπου γίνονται δωρεάν εμβολιασμοί σε ανασφάλιστους. Νομίζω πως κι ο Ερυθρός Σταυρός κι οι Γιατροί του Κόσμου το κάνουν. Γενικά, υπάρχουν φορείς στους οποίους μπορείς να απευθυνθείς, αλλά ειδικά για το bexsero, που είναι καινούριο και πανάκριβο, νομίζω μόνο από ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

 

Απάντα πρώτα τη δική μου απορία αν θέλεις. Ξέρεις κανένα που να μην έχει αρρωστήσει ποτέ και καθόλου, ακόμα κι αν έχει κάνει όλα τα εμβόλια που κυκλοφορούν στην διεθνή αγορά;

 

Οχι φυσικά, το Point μου ειναι μήπως πρέπει να αρρωσταίνουμε για να γινόμαστε πιο δυνατοι σαν οργανισμοί; φυσικά και δεν αρέσει σε κανέναν μας αλλά μήπως δοκιμάζεται το ανοσοποιητικό και μπορεί να αντιμετωπίσει καλύτερα τους εισβολείς με τις μικρές συχνές λοιμώξεις η ακόμα και με κάποιες παιδικές ασθένειες;

Δεν καταλαβαίνω αν εννοείς κάτι άλλο ή το λες ειρωνικά :roll:

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί λένε πως είναι καλύτερα να αποκτούμε φυσική ανοσία, γι' αυτό και δε συστήνουν το εμβόλιο της γρίππης σε μη ευπαθείς ομάδες.

 

Σίγουρα δεν το εννοούν για τη μηνιγγίτιδα ή την πολυομυελίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φυσικά, το Point μου ειναι μήπως πρέπει να αρρωσταίνουμε για να γινόμαστε πιο δυνατοι σαν οργανισμοί; φυσικά και δεν αρέσει σε κανέναν μας αλλά μήπως δοκιμάζεται το ανοσοποιητικό και μπορεί να αντιμετωπίσει καλύτερα τους εισβολείς με τις μικρές συχνές λοιμώξεις η ακόμα και με κάποιες παιδικές ασθένειες;

Το ανοσοποιητικό δοκιμάζεται σε καθημερινή βάση, κάθε φορά που βάζεις τα χέρια στο στόμα χωρίς να τα πλύνεις, κάθε φορά που κάποιος φτερνίζεται ή βήχει κοντά σου κλπ. Ούτως ή άλλως, τις μικρές συχνές λοιμώξεις δεν υπάρχει εμβόλιο για να τις αποφύγεις. Τα εμβόλια είναι για τις μεγάλες λοιμώξεις, αυτές που έχουν θύματα. Δεν ξέρω αν το ανοσοποιητικό ενός παιδιού που πέρασε ιλαρά, ερυθρά, παρωτίτιδα, ανεμοβλογιά και κοκκύτη είναι πιο δυνατό από το ανοσοποιητικό ενός παιδιού που δεν πέρασε τίποτα από αυτά, αλλά προτιμώ να μην πάρω το ρίσκο να τυφλωθεί, να μείνει ανάπηρο ή να πεθάνει προκειμένου να αποκτήσει σούπερ ανοσοποιητικό.

 

Πάντως με τη λογική αυτή, στις χώρες του τρίτου κόσμου θα έπρεπε οι άνθρωποι να έχουν πολύ μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής από το δικό μας. Αφού περνάνε όλες τις ασθένειες στην παιδική τους ηλικία, θα πρέπει το ανοσοποιητικό τους να είναι τούρμπο.

 

Το ίδιο σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό θα πρέπει να ισχύει και για όλους τους Έλληνες ηλικίας άνω των 40 χρόνων. Έχεις την εντύπωση ότι η γενιά των γονιών ή των παπούδων μας (ή και εμείς οι ίδιοι) χαίρουμε ιδιαίτερα δυνατών ανοσοποιητικών; Αν κρίνω από το πώς μας έχουν θερίσει οι γρίπες και οι ιώσεις φέτος, μάλλον τζάμπα ταλαιπωρηθήκαμε με τις παιδικές αρρώστιες...

Link to comment
Share on other sites

Απαξ ομως και την αποκτησουμε την ανοσια, τι σημασια εχει αν ειναι φυσικη η οχι?

 

Θυμαμαι σε συζητηση με καποιους παιδιατρους, μου ειχαν πει και κατι ακομη...οταν περναει ενα παιδι μια πολυ δυνατη γριπη, μπορει να αποσυντονιστει το ανοσοποιητικο του με ενα σωρο παρελκομενα, καποια απο αυτα, εξαιρετικα σπανια βεβαια, και ασθενειες οπως οι λευχαιμιες. Με λιγα λογια οκ, τις περισσοτερες φορες δημιουργουνται αντισωματα αλλα καποιες φορες ο οργανισμος μπορει να μην την παλευει και να παθει μπλακ αουτ:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σας απαντήσω, παιδιά. Αυτό έχω ακούσει να λένε, ειδικά για τη γρίππη.

 

Βεβαίως εγώ, όπως προείπα, μετά τη δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ταλαιπωρίας, σκοπεύω να αγνοήσω τη θεωρία και να εμβολιαστώ κανονικά αγκαζέ με πεθερά και πεθερό από Σεπτέμβριο. :mrgreen:

 

Little Monkey με κάλυψες...ομιλεί μια παθούσα. :-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σας απαντήσω, παιδιά. Αυτό έχω ακούσει να λένε, ειδικά για τη γρίππη.

Τι εννοούν όμως όταν λένε ότι είναι καλύτερη η φυσική ανοσία; Ότι διαρκεί περισσότερο (π.χ. εφ όρου ζωής αντί για μερικά χρόνια που διαρκούν τα εμβόλια)? Ότι πετυχαίνεται ανοσία σε μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού; Το "καλύτερο" από μόνο του δεν λέει κάτι.

 

Λογικά με τον εμβολιασμό δεν πετυχαίνεται τόσο καλή και ευρεία ανοσία όσο με τις ασθένειες. Όμως αυτό δεν έχει σημασία γιατί με τον εμβολιασμό εξαφανίζονται οι ασθένειες, με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύουν όσοι έχουν λιγότερο καλή ανοσία. Οπότε συνολικά πάλι βγαίνουμε κερδισμένοι. Και επιπλέον δεν παίρνουμε το ρίσκο των επιπλοκών - εγκεφαλίτιδες, πνευμονίες, παράλυση, κώφωση κλπ.

 

Για τη γρίπη δεν βλέπω με ποιο σκεπτικό να είναι καλύτερη η φυσική ανοσία, δεδομένου ότι η ανοσία της γρίπης δεν έχει διάρκεια, η ταλαιπωρία που περνάς είναι μεγάλη και οι πιθανές επιπλοκές τεράστιες. Να μου πεις ότι είναι καλύτερο να μην κάνεις το εμβόλιο της γρίπης επειδή έχει άλλα στοιχεία επιβαρυντικά για τον οργανισμό (δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό, από το μυαλό μου το βγάζω) το καταλαβαίνω, δεδομένου ότι πρέπει να κάνεις το εμβόλιο κάθε χρόνο, αλλά το πλεονέκτημα της καλύτερης ανοσίας δεν το βλέπω, ειδικά για το εμβόλιο της γρίπης.

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...