Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια μανούλες, δεν κοιμάται, δεν κοιμάμαι!


Τρελενάκι

Recommended Posts

Γενικά δεν σημαίνει ότι τα δύσκολα είναι τους πρώτους μήνες βέβαια. Εμάς ενώ κοιμόταν σχετικά καλά από 7-8 μηνών, τον χειμώνα που μας πέρασε, στα 2 χρόνια, για ένα μήνα περίπου ξυπνούσε κάθε μία με δύο ώρες με κλάματα,έτσι ξαφνικά. Ήταν αυτό που λένε νυχτερινοί τρόμοι,ήταν κάτι άλλο, δεν ξέρω. Έβαλα ένα φωτάκι νυκτός στο δωμάτιο του κ εκείνο το διάστημα ηρέμησε,δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση. Ένα μήνα άυπνη  ,υπήρξαν μια δυο μέρες που δεν μπόρεσα καν να πάω στη δουλειά. Είναι πολύ εξαντλητική η αϋπνία όταν είναι σερι για εβδομάδες, προσωπικά δεν έχω χειρότερο, ευτυχώςσυνήθως απλά είναι φάσεις που περνάνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταλαβαινω οτι όταν κάνεις παιδί τιποτα δεν είναι εύκολο. Και η αυπνια δυστυχώς είναι μέσα στο πρόγραμμα. Και αφου σας τα ειπα, ηρεμησα αρκετα αφού τα έβγαλα από μέσα μου και ειδα οτι είναι κάτι φυσιολογικό. Γιατί εχω πολλούς που μου λένε ότι το παιδι τους κοιμάται σερί από 2 μηνων και λεω.. δεν γίνεται, κατι κανω λαθος! Υγ: mama_anesti θεϊκό αυτό με το μαξιλάρι!

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει και μένα να μου πουν ότι από 2 μηνών κοιμάται σερί για 12 ώρες, είναι πολύ λίγα ομως τα παιδιά αυτά, άσε που η εμπειρία μου έχει δείξει ότι κάποιοι γονείς όχι μόνο στο θέμα του ύπνου αλλά σε όλα τα θέματα τα παραφουσκωνουν λίγο για τα βλαστάρια τους!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Έχει τύχει και μένα να μου πουν ότι από 2 μηνών κοιμάται σερί για 12 ώρες, είναι πολύ λίγα ομως τα παιδιά αυτά, άσε που η εμπειρία μου έχει δείξει ότι κάποιοι γονείς όχι μόνο στο θέμα του ύπνου αλλά σε όλα τα θέματα τα παραφουσκωνουν λίγο για τα βλαστάρια τους!

Αυτό ξανά πες το! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα, 

Διανύουμε το άλμα 15-19 κ έχω ακούσει τα χειρότερα για αυτό. Ξέρω θέλει υπομονή αλλά το πρόβλημα μου είναι ο ύπνος δεν φτάνει που γενικά δεν κοιμάται το πρωί τώρα δεν κοιμάται κ το βράδυ κ κάνω τα πάντα ούτε με το στήθος δεν κοιμάται...έχω τρελαθεί είναι φυσιολογικό; Επίσης νομίζω ότι την ενοχλούν κ τα ούλα της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας δείτε και εδώ άλλα θέματα με τους όρους αναζήτησης 

"άλμα ανάπτυξης"

https://parents.org.gr/forum/search/?q=άλμα ανάπτυξης&search_and_or=and

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Εvadiva said:

Κορίτσια καλημέρα, 

Διανύουμε το άλμα 15-19 κ έχω ακούσει τα χειρότερα για αυτό. Ξέρω θέλει υπομονή αλλά το πρόβλημα μου είναι ο ύπνος δεν φτάνει που γενικά δεν κοιμάται το πρωί τώρα δεν κοιμάται κ το βράδυ κ κάνω τα πάντα ούτε με το στήθος δεν κοιμάται...έχω τρελαθεί είναι φυσιολογικό; Επίσης νομίζω ότι την ενοχλούν κ τα ούλα της...

,Εδώ και πόσο καιρό συμβαίνει; Συνήθως είναι κάποιες φάσεις που περνούν. Σιγουρέψου ότι τρώει καλά σε αυτές της ηλικίες ένας λόγος που ξυπνούν είναι η πείνα..Τα δόντια επίσης όπως λες ακόμα, άσχημα όνειρα, ζέστη ή κρυο στο δωμάτιο μπορεί να είναι αιτίες αϋπνίας . Θα διερευνούσα πρώτα το θέμα της πείνας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Εvadiva είπε:

Κορίτσια καλημέρα, 

Διανύουμε το άλμα 15-19 κ έχω ακούσει τα χειρότερα για αυτό. Ξέρω θέλει υπομονή αλλά το πρόβλημα μου είναι ο ύπνος δεν φτάνει που γενικά δεν κοιμάται το πρωί τώρα δεν κοιμάται κ το βράδυ κ κάνω τα πάντα ούτε με το στήθος δεν κοιμάται...έχω τρελαθεί είναι φυσιολογικό; Επίσης νομίζω ότι την ενοχλούν κ τα ούλα της...

Δ θελω να σε απογοητεύσω, αλλα ειναι ενα πρώτο δυσκολο αλμα. Ειδικα σε συνδυασμό με τα δοντια γίνεται ανυποφορο

Πρώτα θα κοιτουσα το θέμα πόνου, αν ειδικα κλαιει το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πραγματικά δεν υποφέρετε η κατάσταση τι είναι αυτό με τον ύπνο και αυτό το άλμα έλεος δλδ ούτε νεογέννητη δεν τα έκανε... Κοιμάται 10:30-2-4η5-6-7-8-9. Ανά μία ώρα δεν την παλεύω και εννοείται ξυπνάει με παράπονο/κλάμα...δεν ξέρει τι θέλει γκρινιάζει όλη την ώρα οοοοολη την ωρα, την ημέρα σπάνια να κοιμηθεί μία ώρα, κάτι 20 λεπτά άντε στην καλύτερη 40λεπτα και αυτα 2η3 φορές ουφ.... Κ ακούω άλλες μάνες στην ίδια ηλικία με εμάς 3,5μηνων να κοιμούνται τα παιδιά τους ώρες ατελείωτες... Θα τρελαθώ.....

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2019 at 10:00 ΠΜ, Εvadiva είπε:

Κορίτσια καλημέρα, 

Διανύουμε το άλμα 15-19 κ έχω ακούσει τα χειρότερα για αυτό. Ξέρω θέλει υπομονή αλλά το πρόβλημα μου είναι ο ύπνος δεν φτάνει που γενικά δεν κοιμάται το πρωί τώρα δεν κοιμάται κ το βράδυ κ κάνω τα πάντα ούτε με το στήθος δεν κοιμάται...έχω τρελαθεί είναι φυσιολογικό; Επίσης νομίζω ότι την ενοχλούν κ τα ούλα της...

Αχ ποσό σε νιώθω !!!!!! Μόλις το περάσαμε και εμείς και κορίτσια αλήθεια δεν έχω λόγια να περιγράψω τι πέρασα. Όχι μόνο δεν κοιμόταν , όχι μόνο είχε γκρίνιες και ήθελε όλη μέρα να είναι αγκαλιά πάνω μου .. τσιρίζε κιόλας και είχε εκρήξεις θυμού και υστερίες. Ξαφνικά εκεί που ήταν ήρεμος τον έπιανε κρηση ... αφού εμείς έτυχε μέσα σε αυτό το διάστημα να πάμε και διακοπές με τον άντρα μου για 4 μέρες ... καταλαβαίνετε τι διακοπές κάναμε ! Τελικά εγώ κατάλαβα ότι ήταν άλμα ανάπτυξης και ίσως και λίγο τα ούλα του που πριστηκαν και ετοιμάζεται για πρώτα δοντάκια. Αλλά πιο πολύ άλμα ανάπτυξης. Τώρα πριν 2 μέρες περίπου πέρασε και θέλω να πιστεύω ότι θα ηρεμίσει σιγά σιγά. Πάντως είναι αγνώριστος αυτές τις δυο μέρες ... πολύ ησυχος σε σχέση με τις εβδομάδες έκεινες. Τι να σου πω ΥΠΟΜΟΝΗ μόνο αυτό θα σου πω γιατί αυτό πρέπει να κανείς δεν βρήκα τίποτα άλλο εγώ που να με βοηθάει ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Irina095 είπε:

Αχ ποσό σε νιώθω !!!!!! Μόλις το περάσαμε και εμείς και κορίτσια αλήθεια δεν έχω λόγια να περιγράψω τι πέρασα. Όχι μόνο δεν κοιμόταν , όχι μόνο είχε γκρίνιες και ήθελε όλη μέρα να είναι αγκαλιά πάνω μου .. τσιρίζε κιόλας και είχε εκρήξεις θυμού και υστερίες. Ξαφνικά εκεί που ήταν ήρεμος τον έπιανε κρηση ... αφού εμείς έτυχε μέσα σε αυτό το διάστημα να πάμε και διακοπές με τον άντρα μου για 4 μέρες ... καταλαβαίνετε τι διακοπές κάναμε ! Τελικά εγώ κατάλαβα ότι ήταν άλμα ανάπτυξης και ίσως και λίγο τα ούλα του που πριστηκαν και ετοιμάζεται για πρώτα δοντάκια. Αλλά πιο πολύ άλμα ανάπτυξης. Τώρα πριν 2 μέρες περίπου πέρασε και θέλω να πιστεύω ότι θα ηρεμίσει σιγά σιγά. Πάντως είναι αγνώριστος αυτές τις δυο μέρες ... πολύ ησυχος σε σχέση με τις εβδομάδες έκεινες. Τι να σου πω ΥΠΟΜΟΝΗ μόνο αυτό θα σου πω γιατί αυτό πρέπει να κανείς δεν βρήκα τίποτα άλλο εγώ που να με βοηθάει ..

Τώρα μπαίνουνε και στην κορύφωση του άλματος Θεέ μου να πανικοβληθω;;;; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Τώρα μπαίνουνε και στην κορύφωση του άλματος Θεέ μου να πανικοβληθω;;;; 

17 εβδομάδα ότι χειρότερο εκεί να δεις που είχε πέσει το 4 ήμερο διακοπών ... αστα δεν θέλω να θυμάμαι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

17 εβδομάδα ότι χειρότερο εκεί να δεις που είχε πέσει το 4 ήμερο διακοπών ... αστα δεν θέλω να θυμάμαι 

Συμφωνω είναι πάρα πολύ δύσκολο αλμα, σου μένει κ το θυμάσαι χρόνια μετα

Αλλα κάντε ένα κουράγιο γτ έρχεται κ ενα μετά το 6-7μηνο με άγχος αποχωρισμου, κρίση υπνου στους 8, κ δοντια παράλληλα κ θα χρειαστείτε πολύ υπομονη

Να σκέφτεστε τα θετικά. Το μωρακι ετοιμάζεται για μεγάλα κατορθώματα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Συμφωνω είναι πάρα πολύ δύσκολο αλμα, σου μένει κ το θυμάσαι χρόνια μετα

Αλλα κάντε ένα κουράγιο γτ έρχεται κ ενα μετά το 6-7μηνο με άγχος αποχωρισμου, κρίση υπνου στους 8, κ δοντια παράλληλα κ θα χρειαστείτε πολύ υπομονη

Να σκέφτεστε τα θετικά. Το μωρακι ετοιμάζεται για μεγάλα κατορθώματα! 

Ακριβώς !!! Μετά το άλμα αυτό ο δικός μου άρχισε να κάνει προσπάθειες να γυρίσει από ανάσκελα μπρούμυτα και σχεδων τα καταφέρνει

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Συμφωνω είναι πάρα πολύ δύσκολο αλμα, σου μένει κ το θυμάσαι χρόνια μετα

Αλλα κάντε ένα κουράγιο γτ έρχεται κ ενα μετά το 6-7μηνο με άγχος αποχωρισμου, κρίση υπνου στους 8, κ δοντια παράλληλα κ θα χρειαστείτε πολύ υπομονη

Να σκέφτεστε τα θετικά. Το μωρακι ετοιμάζεται για μεγάλα κατορθώματα! 

Καλα δεν ισχύει για όλα τα παιδιά 

Εγώ με Καμμια δεν τα πέρασα όλα αυτά... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Καλα δεν ισχύει για όλα τα παιδιά 

Εγώ με Καμμια δεν τα πέρασα όλα αυτά... 

Φυσικα κ οχι. Αλλα παιδια τα περνάνε πολύ πιο χαλαρά. Αλλα τότε έχει αλματα. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 3:04 ΜΜ, Irina095 είπε:

Ακριβώς !!! Μετά το άλμα αυτό ο δικός μου άρχισε να κάνει προσπάθειες να γυρίσει από ανάσκελα μπρούμυτα και σχεδων τα καταφέρνει

Και μένα προσπαθεί να γυρίσει σιγά σιγά... Αλλά να ρωτήσω σας έκλαιγαν και εσάς στον ύπνο τους και ξυπνούσαν σαν να έβλεπαν εφιάλτη;;; Χθες ανά δυωρο ξυπνούσε με κλάματα έτσι στα ξαφνικά την έβαζα στήθος έτρωγε 5 λεπτα κοιμόταν όλο το βράδυ αυτό....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Και μένα προσπαθεί να γυρίσει σιγά σιγά... Αλλά να ρωτήσω σας έκλαιγαν και εσάς στον ύπνο τους και ξυπνούσαν σαν να έβλεπαν εφιάλτη;;; Χθες ανά δυωρο ξυπνούσε με κλάματα έτσι στα ξαφνικά την έβαζα στήθος έτρωγε 5 λεπτα κοιμόταν όλο το βράδυ αυτό....

Ναι ακριβώς όπως το περιγράφεις έκανε. Άρα μπορεί να είναι άλμα μαζί με δοντάκια. Λίγο χρόνο και θα του περάσει θα δεις

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Εvadiva said:

Και μένα προσπαθεί να γυρίσει σιγά σιγά... Αλλά να ρωτήσω σας έκλαιγαν και εσάς στον ύπνο τους και ξυπνούσαν σαν να έβλεπαν εφιάλτη;;; Χθες ανά δυωρο ξυπνούσε με κλάματα έτσι στα ξαφνικά την έβαζα στήθος έτρωγε 5 λεπτα κοιμόταν όλο το βράδυ αυτό....

Yeap και εμείς σ αυτή την φάση είμαστε με την μικρή μου, 16 εβδομάδων. Ξυπνάει κάθε δύο με μια ώρες το βράδυ εδώ και 2 βδομάδες, (όχι ότι πριν κοιμόταν πολύ, αλλά κοιμόταν στην αρχή το βράδυ ένα 4ωρο, τώρα πάει κι αυτό). Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι με το που την βάζω κάτω να ξαπλώσει για να κοιμηθει θηλαζοντας, ενώ άλλες φορές περίμενε με χαρά το στήθος τώρα απλά κλαιει σπαρακτικα και αρνείται να γυρίσει για να φάει. Το ίδιο και όταν ξυπνάει μέσα στην νύχτα, ξυπνάει και κλαιει και πολλές φορές μας παίρνει ώρα να καταφέρω να της δώσω για να συνεχίσει τον ύπνο της. Βάλε σε όλο αυτό και την μεγάλη μου κόρη που χθες έμεινε 3 ώρες ξύπνια, είμαι να πέσω σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Yeap και εμείς σ αυτή την φάση είμαστε με την μικρή μου, 16 εβδομάδων. Ξυπνάει κάθε δύο με μια ώρες το βράδυ εδώ και 2 βδομάδες, (όχι ότι πριν κοιμόταν πολύ, αλλά κοιμόταν στην αρχή το βράδυ ένα 4ωρο, τώρα πάει κι αυτό). Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι με το που την βάζω κάτω να ξαπλώσει για να κοιμηθει θηλαζοντας, ενώ άλλες φορές περίμενε με χαρά το στήθος τώρα απλά κλαιει σπαρακτικα και αρνείται να γυρίσει για να φάει. Το ίδιο και όταν ξυπνάει μέσα στην νύχτα, ξυπνάει και κλαιει και πολλές φορές μας παίρνει ώρα να καταφέρω να της δώσω για να συνεχίσει τον ύπνο της. Βάλε σε όλο αυτό και την μεγάλη μου κόρη που χθες έμεινε 3 ώρες ξύπνια, είμαι να πέσω σήμερα. 

Αμάν αυτά τα άλματα πια.... για αυτό όλες λένε ότι είναι αξέχαστο το πρώτο μηνιαίο... είναι κουραστικό αυτό το ξύπνημα ανά 2ωρες εκεί που κλείνεις τα μάτια τσουπ ακούς κλαματα... Φτου και από την αρχή κ κάπως έτσι έρχεται το πρωί κ είσαι ζόμπι.. κ όταν περάσει αυτό έχεις τα δόντια κ μετά έχεις αλλά κ αλλά γενικά ο ύπνος τέλος...κουράγιο ηρωίδες μάνες!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...