Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια μανούλες, δεν κοιμάται, δεν κοιμάμαι!


Τρελενάκι

Recommended Posts

Ok, απ'όσο θυμάμαι μετά τα πρώτα 8, τα επόμενα σκάνε λίγο αργότερα (15-16 μήνες) και οι κυνόδοντες που πονούν πολύ γύρω στους 18 μήνες. Οπότε προλαβαίνει να συνηθίσει να κοιμάται μόνο του μέχρι τα επόμενα δόντια.

Εμείς βγάλαμε πρώτους γομφίους και κυνόδοντες αφού είχε μάθει να κοιμάται και δεν χάλασε τον ύπνο του.

Υπάρχει ελπίδα... :-)

 

Σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ.....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα. Φανταστείτε το αυτό με τρίδυμα και χωρίς βοήθεια παρά μόνο από τον πολυαγαπημένο σύζυγο, ο οποίος όμως δουλεύει βάρδιες και συνεπώς κάποιες φορές και βράδυ, όπως εχθές. 23:30 πρώτο εγερτήριο, 03:00 δεύτερο, 05:30 τρίτο και 07:00 τελευταίο. Δεν ξανακοιμήθηκαν από τότε. Το καλό είναι ότι ξυπναγαν ένα-ένα. Έχω και χειρότερο: 12:00, 01:00, 02:00, 03:00, 04:00, 05:00 και, μάλιστα, περίπτωση που ξύπνησαν 2 μαζί και θέλανε παιχνίδια στις 02:00 μέχρι τις 05:00!!! Εχθές το βράδυ δεν ξύπνησε μόνο ο ένας, ο οποίος στην ουσία ξύπνησε στις 03:00 μαζί με τον άλλον αλλά ευτυχώς έπιασε η πιπίλα και ξύπνησε τελικά στις 07:00. Οπότε μου έμεινε μόνο ο ένας:) Ειδικά ο σύζυγος, όταν δε δουλεύει βράδυ, δεν έχει κοιμηθεί ούτε ένα βράδυ ούτε στο σπίτι. Τα μικρά (2 μπόμπιρες & μια τσούπρα) είναι 8,5 μηνών αλλά στην ουσία διορθωμένη ηλικία 6,5 γιατί γεννήθηκαν 30 εβδομάδων. Τρώνε κανονικά τα γεύματα (3) στο σύνολο των στερεών τροφών και μάλιστα όχι αμελητέες ποσότητες. Και, φυσικά, πίνουν το γάλα τους και το βράδυ. Κοιμούνται μετά τις 21:00 και προσπαθούμε ως τις 22:00 να είναι και τα τρία κοιμισμένα. Αλλά με 3 είναι πάρα πολύ δύσκολο γιατί το ένα ξεσηκώνει το άλλο μέχρι να τα κοιμίσουμε. Και ναι, όσο και αν ευγνωμονώ το Θεό για αυτά τα 3 υπέροχα πλασματάκια που ταλαιπωρήθηκαν περισσότερο από τη μαμά τους, για να είμαι στιγμές είναι στιγμές που καταρρέω και φτάνω στα όριά μου, και κάποιες φορές βγαίνω κι εκτός εαυτού:)

 

Ντάξει...προσκυνώ και κάπου εδώ το βουλώνω...μπορεί η μικρή να μας έχει 8μιση μήνες τώρα σε κατάσταση συναγερμού κάθε βράδυ, αλλά τρίδυμα είναι άθλος! Να τα χαίρεσαι, να σου ζήσουν και από ένα ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΟ φιλί στο καθένα τους!

Τελικά εμάς δόντια μας βασάνιζαν και ίσως φταίει και κάποιο άλμα ανάπτυξης...Προχθές μου γκρίνιαξε και μέσα στην μέρα και έβαλα το δάχτυλό μου στο στόμα της να δω τι παίζει και τα ουλάκια της είναι σκληρά, έχουν σχεδόν ξεπεταχτεί τα δύο πάνω και όταν της τα έτριψα έκανε κάτι χαρές.....

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα μανουλες! Θέλω την συμβουλή σας από την εμπειρία σας! Ο γιος μου σε μια εβδομάδα γίνεται 6 μηνων οπου θα αρχίσουμε και τις στερεές τροφές.μεχρι στιγμής έχουμε αποκλειστικο θηλασμό. από θεμα υπνου.... Δεν κοιμόμαστε! Από 3 μηνών κοιμόταν το βράδυ ενα 5ωρο, ξυπνουσε για να φαει και μετά ενα 3ωρο. Και οταν πηγε 4 μηνων άρχισε έντονους πονόδοντους και αρχισε να ξυπνάει καθε 1,5 ωρα για πιπιλα ή για θηλασμό. Πλεον, κοιμόμαστε γυρω στις 10 και μέχρι τις 6 που ξυπνάει για φαγητό (τα ενδιαμεσα γεύματα τα εκοψε), ξυπνάμε ανά 1,5 ωρα για πιπιλα ή αγκαλιά (αν εχει πονους και κλαίει). Αυτή την εβδομάδα βγάλαμε τα δύο κάτω δοντακια και ειπαμε θα ηρεμήσουμε αλλά τίποτα. Χθες η παιδίατρος μας είπε ότι ετοιμάζονται και τα δύο πάνω για αυτό ποναει.  Η απορια μου είναι η εξής: όσο βγάζει δόντια, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να κοιμάται πιο ήρεμος και όσο γίνεται συνεχόμενα; Γιατί περα από τη δική μας αϋπνία, ταλαιπωρείται εκείνος πιο πολυ! Και από τον πονο και τον ύπνο. Και συνεχεια σκέφτομαι αν υπάρχει κάτι να τον βοηθήσω και δεν το κανω. Επίσης, έλεγα να τον μεταφέρω στο δωμάτιο του (κοιμαται στο δωμάτιο μας στην κουνια του). Το θεμα είναι ότι θα πρέπει πρωτα να κοιμάται συνεχόμενα για να τον μεταφέρω; Αλλα αν πονάει κάθε φορά που βγαζει δόντια τοτε δεν θα πάει ποτε.. να περιμένω να ηρεμήσει από τα δόντια; Ή θα ειναι αργα και δεν θα θέλει; Ή να τον πάω και να κοιμάμαι εκεί ή να μεταφέρομαι; 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε και εμείς εδώ κάι 2 εβδομάδες... Έχει βγάλει τα δύό κάτω δόντια και έχουν αρχίσει τα δυο πάνω να βγαίνουν. Ενώ δεν είχε θέμα με τον ύπνο, τώρα ξυπνάει και εμένα κάθε 1,5 με 2 ώρες από τον πόνο. Γάλα μια φορά τη νύχτα. Αλλά αυτό το συνεχείς ξύπνημα μας έχει πεθάνει από κούραση.... Και επίσης ετοιμαζόμαστε και εμείς αυτή το πολύ την άλλη εβδομάδα να πάει σε δικό του δωμάτιο... :shock: πάντως εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι καλό είναι να πάει σε δικό του δωμάτιο πριν πάει 1, κι ας έχει ακόμα δόντια του. Γιατί αλλιώς όπως λες δεν θα πάει ποτέ! Επίσης εγώ σκέφτομαι ότι όπως ξυπνάει μέχρι τώρα από τα δόντια, ίσως θα ξυπνάει το ίδιο και στο δωμάτιο του μέχρι να συνηθίσει. Το πολύ να κοιμάται ο ένας από τους δύο μας μαζί του για κάποιες ημέρες μέχρι να συνηθίσει τον χώρο. Εγώ έτσι το έχω σκεφτεί. Αλλά για το θέμα των δοντιών γενικά  δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, εκτός από κάτι κρέμες φυτικές για τα ούλα και να μασάει κάτι. Επίσης εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι αν δω ότι είναι τόσο αφορητος ο πόνος του, μπορώ να του δώσω το βραδυ ένα υπόθετο παρακεταμολη. 

Link to comment
Share on other sites

@iliana32 Μήπως ταυτόχρονα με τα δοντάκια περνάει και κάποιο άλμα ανάπτυξης ή κατακτά κάποιο ορόσημο ηλικίας (πχ μπουσούλημα ); Αν συμπέσουν αυτά συνήθως ο ύπνος είναι αισθητά χειρότερος. Εμένα η μπεμπούλα όταν έβγαζε το δεύτερο δοντάκι απο κάτω και ταυτόχρονα ξεκίνησε το μπουσούλημα πραγματικά παίζει να ξυπνούσε κάθε 40 λεπτά μέχρι να ξημερώσει. Επίσης μεταξύ 6-8 μήνών συνήθως ξεκινάει και το άγχος του αποχωρισμού, το παιδί ενστικτωδώς ξυπνάει πολλές φορές την νύχτα για να επιβεβαιώσει την παρουσία / διαθεσιμότητα του φροντιστή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, iliana32 είπε:

Καλησπέρα μανουλες! Θέλω την συμβουλή σας από την εμπειρία σας! Ο γιος μου σε μια εβδομάδα γίνεται 6 μηνων οπου θα αρχίσουμε και τις στερεές τροφές.μεχρι στιγμής έχουμε αποκλειστικο θηλασμό. από θεμα υπνου.... Δεν κοιμόμαστε! Από 3 μηνών κοιμόταν το βράδυ ενα 5ωρο, ξυπνουσε για να φαει και μετά ενα 3ωρο. Και οταν πηγε 4 μηνων άρχισε έντονους πονόδοντους και αρχισε να ξυπνάει καθε 1,5 ωρα για πιπιλα ή για θηλασμό. Πλεον, κοιμόμαστε γυρω στις 10 και μέχρι τις 6 που ξυπνάει για φαγητό (τα ενδιαμεσα γεύματα τα εκοψε), ξυπνάμε ανά 1,5 ωρα για πιπιλα ή αγκαλιά (αν εχει πονους και κλαίει). Αυτή την εβδομάδα βγάλαμε τα δύο κάτω δοντακια και ειπαμε θα ηρεμήσουμε αλλά τίποτα. Χθες η παιδίατρος μας είπε ότι ετοιμάζονται και τα δύο πάνω για αυτό ποναει.  Η απορια μου είναι η εξής: όσο βγάζει δόντια, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να κοιμάται πιο ήρεμος και όσο γίνεται συνεχόμενα; Γιατί περα από τη δική μας αϋπνία, ταλαιπωρείται εκείνος πιο πολυ! Και από τον πονο και τον ύπνο. Και συνεχεια σκέφτομαι αν υπάρχει κάτι να τον βοηθήσω και δεν το κανω. Επίσης, έλεγα να τον μεταφέρω στο δωμάτιο του (κοιμαται στο δωμάτιο μας στην κουνια του). Το θεμα είναι ότι θα πρέπει πρωτα να κοιμάται συνεχόμενα για να τον μεταφέρω; Αλλα αν πονάει κάθε φορά που βγαζει δόντια τοτε δεν θα πάει ποτε.. να περιμένω να ηρεμήσει από τα δόντια; Ή θα ειναι αργα και δεν θα θέλει; Ή να τον πάω και να κοιμάμαι εκεί ή να μεταφέρομαι; 

 

Ευχαριστώ!

 

Koιτα εμένα τα παιδιά μου τα πήγα στο δωμάτιό τους όταν το θέλησαν μόνα τους, δηλαδή μεταξύ 2 και 3 ετών. Οπότε ποτέ δεν είναι αργά ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε και εμείς εδώ κάι 2 εβδομάδες... Έχει βγάλει τα δύό κάτω δόντια και έχουν αρχίσει τα δυο πάνω να βγαίνουν. Ενώ δεν είχε θέμα με τον ύπνο, τώρα ξυπνάει και εμένα κάθε 1,5 με 2 ώρες από τον πόνο. Γάλα μια φορά τη νύχτα. Αλλά αυτό το συνεχείς ξύπνημα μας έχει πεθάνει από κούραση.... Και επίσης ετοιμαζόμαστε και εμείς αυτή το πολύ την άλλη εβδομάδα να πάει σε δικό του δωμάτιο... :shock: πάντως εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι καλό είναι να πάει σε δικό του δωμάτιο πριν πάει 1, κι ας έχει ακόμα δόντια του. Γιατί αλλιώς όπως λες δεν θα πάει ποτέ! Επίσης εγώ σκέφτομαι ότι όπως ξυπνάει μέχρι τώρα από τα δόντια, ίσως θα ξυπνάει το ίδιο και στο δωμάτιο του μέχρι να συνηθίσει. Το πολύ να κοιμάται ο ένας από τους δύο μας μαζί του για κάποιες ημέρες μέχρι να συνηθίσει τον χώρο. Εγώ έτσι το έχω σκεφτεί. Αλλά για το θέμα των δοντιών γενικά  δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, εκτός από κάτι κρέμες φυτικές για τα ούλα και να μασάει κάτι. Επίσης εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι αν δω ότι είναι τόσο αφορητος ο πόνος του, μπορώ να του δώσω το βραδυ ένα υπόθετο παρακεταμολη. 

Ναι αυτο με προβληματίζει. Μη το καθυστερησω πολυ και μετα είναι ακόμα πιο δυσκολα να πάει στο δωμάτιο του. Μάλλον θα κάνω αυτό που λες. Θα τον μεταφέρω και θα κοιμαμαι εκει προς το παρόν.. εχω παρει μια τέτοια κρεμα αλλά δεν εχω δει διαφορα.. εσένα ποσο ειναι τωρα; Οταν βγαλατε τα δύο κατω είχατε πάλι τα ιδια συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 είπε:

@iliana32 Μήπως ταυτόχρονα με τα δοντάκια περνάει και κάποιο άλμα ανάπτυξης ή κατακτά κάποιο ορόσημο ηλικίας (πχ μπουσούλημα ); Αν συμπέσουν αυτά συνήθως ο ύπνος είναι αισθητά χειρότερος. Εμένα η μπεμπούλα όταν έβγαζε το δεύτερο δοντάκι απο κάτω και ταυτόχρονα ξεκίνησε το μπουσούλημα πραγματικά παίζει να ξυπνούσε κάθε 40 λεπτά μέχρι να ξημερώσει. Επίσης μεταξύ 6-8 μήνών συνήθως ξεκινάει και το άγχος του αποχωρισμού, το παιδί ενστικτωδώς ξυπνάει πολλές φορές την νύχτα για να επιβεβαιώσει την παρουσία / διαθεσιμότητα του φροντιστή του.

Αυτό το εχει κάπου 1,5 μηνα που βγάζαμε τα κάτω δοντακια. Λες να ναι και κάτι τέτοιο; Δεν κάθεται ακόμα. Λογικα πρώτα δεν κάθονται και μετά μπουσουλημα; Πάντως τα βραδυα σηκώνει συνεχεια πολυ τον ποπο του..

Link to comment
Share on other sites

@iliana32 Μπορεί να είναι στο στάδιο που προσπαθεί να κάτσει. Πάντως έχω παρατηρήσει στη δικιά μου ότι λίγο πριν καταφέρει κάτι (πχ να κάτσει μόνη χωρίς υποστήριξη, να μπουσουλήσει κλπ) κάνει πολύ ανήσυχους ύπνους. Με τον άντρα μου κάνουμε πλάκα ότι "κατεβάζει εφαρμογές" :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana32 είπε:

Ναι αυτο με προβληματίζει. Μη το καθυστερησω πολυ και μετα είναι ακόμα πιο δυσκολα να πάει στο δωμάτιο του. Μάλλον θα κάνω αυτό που λες. Θα τον μεταφέρω και θα κοιμαμαι εκει προς το παρόν.. εχω παρει μια τέτοια κρεμα αλλά δεν εχω δει διαφορα.. εσένα ποσο ειναι τωρα; Οταν βγαλατε τα δύο κατω είχατε πάλι τα ιδια συμπτώματα;

 

Εμένα γίνεται  7 μηνών την άλλη εβδομάδα. Και εγώ από την κρέμα δεν είδα και καμία διαφορά, παρά μόνο την ώρα που του την έβαζα άντε να ανακουφιζόταν λίγο, αλλά μέχρι εκεί. Ναι, ναι όταν βγάλαμε τα κάτω δόντια τα ίδια είχαμε! Δεν έπινε ούτε το γάλα του από τον πόνο! 

Just now, Maya14 είπε:

@iliana32 Μπορεί να είναι στο στάδιο που προσπαθεί να κάτσει. Πάντως έχω παρατηρήσει στη δικιά μου ότι λίγο πριν καταφέρει κάτι (πχ να κάτσει μόνη χωρίς υποστήριξη, να μπουσουλήσει κλπ) κάνει πολύ ανήσυχους ύπνους. Με τον άντρα μου κάνουμε πλάκα ότι "κατεβάζει εφαρμογές" :D

 

Φαντάζεσαι τι ύπνο κάνουμε εμείς... :roll: είμαστε σε φάση δοντιών συν έμαθε να στέκεται σχεδόν όρθιος ενώ δεν κάθεται καν ακόμα στον ποπό του, συν έχουμε και ένα άγχος αποχωρισμού. 

Just now, iliana32 είπε:

Αυτό το εχει κάπου 1,5 μηνα που βγάζαμε τα κάτω δοντακια. Λες να ναι και κάτι τέτοιο; Δεν κάθεται ακόμα. Λογικα πρώτα δεν κάθονται και μετά μπουσουλημα; Πάντως τα βραδυα σηκώνει συνεχεια πολυ τον ποπο του..

Εξαρτάται το παιδί μάλλον.. εμένα πρώτα έμαθε να μπουσουλάει κάπως ή μάλλον να πηδάει σαν βατραχάκι :lol: ενώ δεν κάθεται ακόμα στον ποπό του. Όταν είχε μάθει τα άλματα, ξυπνούσε τη νύχτα και εξασκούσε το άθλημα :lol: ή πριν τον βραδινό ύπνο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, iliana32 είπε:

Καλησπέρα μανουλες! Θέλω την συμβουλή σας από την εμπειρία σας! Ο γιος μου σε μια εβδομάδα γίνεται 6 μηνων οπου θα αρχίσουμε και τις στερεές τροφές.μεχρι στιγμής έχουμε αποκλειστικο θηλασμό. από θεμα υπνου.... Δεν κοιμόμαστε! Από 3 μηνών κοιμόταν το βράδυ ενα 5ωρο, ξυπνουσε για να φαει και μετά ενα 3ωρο. Και οταν πηγε 4 μηνων άρχισε έντονους πονόδοντους και αρχισε να ξυπνάει καθε 1,5 ωρα για πιπιλα ή για θηλασμό. Πλεον, κοιμόμαστε γυρω στις 10 και μέχρι τις 6 που ξυπνάει για φαγητό (τα ενδιαμεσα γεύματα τα εκοψε), ξυπνάμε ανά 1,5 ωρα για πιπιλα ή αγκαλιά (αν εχει πονους και κλαίει). Αυτή την εβδομάδα βγάλαμε τα δύο κάτω δοντακια και ειπαμε θα ηρεμήσουμε αλλά τίποτα. Χθες η παιδίατρος μας είπε ότι ετοιμάζονται και τα δύο πάνω για αυτό ποναει.  Η απορια μου είναι η εξής: όσο βγάζει δόντια, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να κοιμάται πιο ήρεμος και όσο γίνεται συνεχόμενα; Γιατί περα από τη δική μας αϋπνία, ταλαιπωρείται εκείνος πιο πολυ! Και από τον πονο και τον ύπνο. Και συνεχεια σκέφτομαι αν υπάρχει κάτι να τον βοηθήσω και δεν το κανω. Επίσης, έλεγα να τον μεταφέρω στο δωμάτιο του (κοιμαται στο δωμάτιο μας στην κουνια του). Το θεμα είναι ότι θα πρέπει πρωτα να κοιμάται συνεχόμενα για να τον μεταφέρω; Αλλα αν πονάει κάθε φορά που βγαζει δόντια τοτε δεν θα πάει ποτε.. να περιμένω να ηρεμήσει από τα δόντια; Ή θα ειναι αργα και δεν θα θέλει; Ή να τον πάω και να κοιμάμαι εκεί ή να μεταφέρομαι; 

 

Ευχαριστώ!

Εκτος απο την κρεμα για τα ουλα, αν σπαραζει κ δ μπορει να ξανακοιμηθει μπορεις να δωσεις κ ντεπον, με μετρο φυσικα

Δ χρειαζεται να κοιμαται συνεχομενα πριν τον μεταφερεις. Ειναι τι προτιμας εσυ. Να σηκωνεσαι οσες φορες ξυπνα; να κοιμασαι στο δωματιο του μαζι του; 

Αφου βγουν αυτα τα πρωτα τα υπολοιπα συνηθως ειναι λιγο πιο χαλαρα

Δ ειναι οτι αν τον κρατησεις μαζι σου δ θα κοιμηθει ποτε μονος

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα! Παίζουν πολλα ξενύχτια ακόμα! Τουλάχιστον δεν είμαι η μονη.. μάλλον έτσι θα το κάνω. Θα τον μεταφέρω και θα κοιμαμαι στο ίδιο δωμάτιο για αρχή. Λέτε να ειναι λιγότερος ο πονος στα επόμενα δόντια; Μακάρι γιατί πονάνε πολυ τα καημένα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!φυσικα δεν εισαι η μονη!εμενα ειναι 20 μηνων και τωρα πλεον μπορω να πω οτι καπως κοιμαται!απο νεογεννητο ξυπνουσε στις 8 το πρωι και ξανακοιμοταν 1-2 το βραδυ (μεσ την μερα κοιμοταν τπτ 5λεπτα στην αγκαλια αν τον αφηνες κατω ουρλιαζε, και φυσικα μες την νυχτα το πρωτο διαστημα ξυπνουσε για να φαει).ακομα μεσ την νυχτα θα ξυπνησει για να γκρινιαξει η για να πιει νερο κτλ..τα δοντια ειναι ενας σημαντικος λογος που δεν κοιμονται...εγω του εβαζα καποια αλοιφη που και καλα μουδιαζει τα ουλα αλλα δεν νομιζω οτι εκανε κατι..και ντεπον ειχα δωσει καποιες φορες αλλα παλι νομιζω δεν τον επιανε. νομιζω οτι ο πονος στα επομενα δοντια ειναι λιγοτερος ,το εντονο ειναι στην αρχη που γινεται ολη αυτη η διαδιακασια σε ολο το στομα!!υπομονη και να σου ζησει!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν του δίνεις ντεπον το βράδυ να τσεκάρεις αν ειναι όντως δόντια? Κι εγώ έκανα μια εποχή με την πρώτη εικασίες και ταλαιοωριομουν. Στη δεύτερη έκανα μάντεψιες και πειράματα. Εγώ θα του δινα ένα βράδυ ντεπον να τσεκάρω αν όντως είναι τα δόντια. Αν είναι, τότε το ντεπον θα το ηρεμήσει, θα χαλαρώσει και θα κοιμηθεί. Άλλη δοκιμή το βράδυ πριν κοιμηθεί λίγο χαμομήλι, κι αυτό τα κατευναζει ότι κι αν έχουν. Άλλη δοκιμή μετά αν αυτά δε πιάσουν, αγκαλιά μαζί μου εξαρχής και κατά τη νύχτα επιστροφή στην κούνια με την μπλούζα μου. Εμένα είχε πιάσει. Αν δε πιάσει η επιστροφή κράτα τον μερικές μέρες κοντά σου. Μπορεί να νιώθει κάποιο φόβο και να σε θέλει δίπλα του, μεγαλώνει καταλαβαίνει κι αρχίζουν οι φοβίες.. Μην το κρατήσεις όμως αυτό για πολύ. Πολλές μαμάδες είναι υπέρ της συγκοινησης λόγω θηλασμού κυρίως, εγώ δεν είμαι φαν. Αλλά σε φάσεις που το έχει ανάγκη κάτσε μαζί του. Κατά προτίμηση στο δικό του κρεβάτι. Άμα δεν πιάσει τίποτε από αυτά τότε κάνεις υπομονή, περνάει κάποιο άλμα.. Και το περνάει έντονα. Κάποια παιδιά περνάνε  άλματα έντονα, όπως η εφηβεία ένα πράμα. Αλλά παιδιά πιο ήπια. Εμένα η πρώτη μου τα πέρασε έντονα, η δεύτερη προς ώρας ανώδυνα. Το πρώτο τρίμηνο με κούρασε αλλά μετά ηρεμήσαμε.. 

Just now, iliana32 είπε:

Καταλαβα! Παίζουν πολλα ξενύχτια ακόμα! Τουλάχιστον δεν είμαι η μονη.. μάλλον έτσι θα το κάνω. Θα τον μεταφέρω και θα κοιμαμαι στο ίδιο δωμάτιο για αρχή. Λέτε να ειναι λιγότερος ο πονος στα επόμενα δόντια; Μακάρι γιατί πονάνε πολυ τα καημένα!

Όχι μην το βλέπεις έτσι. Είναι μέχρι να σκάσουν. Και δεν ισχύει για όλα τα δόντια πως πονάνε. Μην το δένεις δηλαδή ότι θα είσαι έτσι για μήνες. Έτσι ειναι τα μωράκια. Δεν μπορούν να σου πουν τι θέλουν ούτε έχουν την δεξιότητα κατακτήσει για να σου δείξουν κι έχουν το κλάμα. Υπομονή ψυχραιμία και μετά το έτος αντε μέχρι εναμισυ θα έχεις ησυχάσει. Μπορεί και νωρίτερα. Εγώ με την πρώτη μου είχα θέματα πάλινδρομησης, ξενύχτια όχι ούτε καν αλλά η καημένη ταλαιοωριοταν με το φαι για 8 μήνες.. Με τη δεύτερη ούτε που κατάλαβα πως πέρασε ο χρόνος. Στην αρχή κάθε 3ωρο ξυπναγε και μου είχε κακοφανει. Τώρα συνήθισα και πάνω που συνήθισα και ανοίγουν μόνα τους τα μάτια μου, εκείνη δεν ξυπνάει κάθε 3ωρο...!!! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ δεν είναι τραβηγμένα τα σκηνικά που περιγράφεις. Μάλλον νορμάλ για την ηλικία του. Με τις στερεές λογικά θα δεις βελτίωση γιατι σιγα σιγά θα αρχίσει να χορταινει περισσότερο άρα και να κοιμάται πιο πολύ. Με τον δικό μου έτσι έγινε, από τότε που μπήκαν οι στερεες άρχισε να κοιμάται σερί 8-9 ώρες, δηλ. από 7-8 μηνών περίπου. Οι κρέμες για τα δόντια, υπάρχουν διάφορες φυτικές στο εμπορίου, πράγματι μπορεί να βοηθήσουν και αυτές .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπομονή! Ξέρω ότι τώρα σου φαίνεται βουνό και φαντάζομαι ότι υπάρχουν στιγμές που θα θες να λιποθυμήσεις από την αϋπνία, αλλά μην ανησυχείς σύντομα σε 3-6-8-10 μήνες θα αρχίσεις να κοιμάσαι καλύτερα. Τι είναι λίγοι μήνες μπροστά στην αιωνιότητα :razz: ! Σκέψου ότι στην εφηβεία θα κοιμάται 12 ώρες και θα παρακαλάς να σηκωθεί από το κρεβάτι! 

 

Πάντως αν είναι από τα δόντια, ο γιατρός μου δεν πίστευε ότι ο πόνος είναι τόσο σημαντικός. Τον θεωρούσε απλή ενόχληση ή φαγούρα. Με είχε αποτρέψει από κρέμες για τα ούλα και για ντεπόν, ούτε να το ακούσει, οπότε δεν έδωσα τίποτα. Με πλαστικά μασητικά τη βγάλαμε. Πάντως το διάστημα δεν είναι τόσο μεγάλο, θα δεις θα περάσει εύκολα.

 

Όσο για τη μετακόμιση στο δωμάτιό του, ε καλά, πολύ μωράκι είναι ακόμα. Μην ακούς τι λένε οι γύρω, μόνο τι βολεύει εσάς ως οικογένεια. Αν είναι να ταλαιπωρηθείς και εσύ και το μωρό περισσότερο, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει δωμάτιο. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, iliana32 είπε:

....Ο γιος μου σε μια εβδομάδα γίνεται 6 μηνων οπου θα αρχίσουμε και τις στερεές τροφές.μεχρι στιγμής έχουμε αποκλειστικο θηλασμό. από θεμα υπνου.... ...

 

Σίγουρα υπάρχει θέμα με τα δόντια , όπως σου είπαν και οι άλλες φίλες, εγώ θα σου έλεγα να δεις κ λίγο μήπως βελτιωθεί η κατάσταση τώρα που θα ξεκινήσετε τις στερεές τροφές. Λέω,  μήπως δεν χορταίνει πια με το γάλα και πεινάει και γι αυτό ξυπνάει. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι απ' ότι βλέπω πολύ συνηθισμένο φαινόμενο κι από τις άλλες μανουλες.

Κι η μικρή μου 4,5 έως 6 μηνών ήταν σε άθλια κατάσταση μερα-νυχτα και κυρίως νύχτα.

Είχαν συμπέσει δοντακια,άλμα ανάπτυξης και πρόωρο άγχος αποχωρισμού.Το ντεπον θα βοηθήσει όντως αλλά δεν κάνει θαύματα γιατί ειδικά τη νύχτα ο πονος που αισθάνονται από τα δόντια είναι οξύς και απότομος,σαν να τα χτυπάει ρεύμα όπως μου είπε ο παιδίατρος.

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά η αλήθεια είναι για να μην ξυπνάει απλά θέλει υπομονή.Σε καταλαβαίνω κι εγώ είχα φρικαρει έκλαιγα από την κούραση και την αϋπνία.

Τα επόμενα δόντια όντως δεν πονάνε τόσο εμείς πριν μια εβδομάδα βγάλαμε το κάτω δίπλα από τα μεσαία και ψιλιζοριστικαμε 2 μέρες και σε πολύ μικρότερο βαθμό από τα πρώτα.

Υπομονή κορίτσι μου,θα βγουν και θα ηρεμήσετε και οι 2 ως δια μαγείας

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ολες για τις συμβουλές σας! Η αλήθεια είναι οτι περάσαμε εντονους κολικους και μετά αρχισαν και τα δόντια και τωρα με έπιασε η γκρινια μου και μου φαίνεται βουνο. Και για μενα αλλα κυρίως για εκείνον που τον βλέπω να κλαιει σπαρακτικα τα βραδυα. Τουλάχιστον βλέπω οτι είναι φυσιολογικό και ελπίζω όντως κάποια στιγμή να ηρεμήσει και να μη πονάει τοσο στα επόμενα δόντια γιατί σε λιγο καιρο γυρναω και στη δουλειά και θα ειναι πιο δυσκολα. Ντεπον εχω δώσει δύο φορες μετα από έντονο κλαμα και όντως ειχε ηρεμήσει. Θα δοκιμάσω και το χαμομήλι μήπως τον χαλαρώνει. Θα δω και με τις τροφες πώς θα πάει αλλά νομιζω το θεμα του ειναι ο πονος οχι το φαγητό αλλα θα το δω κιόλας τις επόμενες μερες. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, iliana32 είπε:

Σας ευχαριστώ ολες για τις συμβουλές σας! Η αλήθεια είναι οτι περάσαμε εντονους κολικους και μετά αρχισαν και τα δόντια και τωρα με έπιασε η γκρινια μου και μου φαίνεται βουνο. Και για μενα αλλα κυρίως για εκείνον που τον βλέπω να κλαιει σπαρακτικα τα βραδυα. Τουλάχιστον βλέπω οτι είναι φυσιολογικό και ελπίζω όντως κάποια στιγμή να ηρεμήσει και να μη πονάει τοσο στα επόμενα δόντια γιατί σε λιγο καιρο γυρναω και στη δουλειά και θα ειναι πιο δυσκολα. Ντεπον εχω δώσει δύο φορες μετα από έντονο κλαμα και όντως ειχε ηρεμήσει. Θα δοκιμάσω και το χαμομήλι μήπως τον χαλαρώνει. Θα δω και με τις τροφες πώς θα πάει αλλά νομιζω το θεμα του ειναι ο πονος οχι το φαγητό αλλα θα το δω κιόλας τις επόμενες μερες. Ευχαριστώ!

Αχ και εμείς είχαμε έντονους κολικούς, μετά όταν ήταν 3 μηνών ξεκίνησε η προεργασία για τα δόντια, τώρα ακόμη τα δόντια, έχει νομίζω ένας άγχος αποχωρισμού και εξιταρεται με νέα κατορθώματα με αποτέλεσμα να είναι σε μια συνεχή υπερένταση και μαζί με τον ύπνο που ξυπνάει κάθε 1,5 με 2 ώρες τη νύχτα και ζητάει αγκαλιά ή και λόγω δοντιών γιατί όταν κλαίει ακουμπάει τα δόντια του και αρχές Σεπτέμβρη γυρνάω και εγώ στη δουλειά. Οπότε καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου! Το ίδιο αισθάνομαι και εγώ! Πιστεύω όμως (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) ότι με την επιστροφή στη δουλειά θα μπούμε όλοι σε ένα διαφορετικό πρόγραμμα κάι έτσι ίσως στρώσουν τα πράγματα. Επίσης όπως λένε και οι υπόλοιπες κοπέλες, υπομονή... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Αχ και εμείς είχαμε έντονους κολικούς, μετά όταν ήταν 3 μηνών ξεκίνησε η προεργασία για τα δόντια, τώρα ακόμη τα δόντια, έχει νομίζω ένας άγχος αποχωρισμού και εξιταρεται με νέα κατορθώματα με αποτέλεσμα να είναι σε μια συνεχή υπερένταση και μαζί με τον ύπνο που ξυπνάει κάθε 1,5 με 2 ώρες τη νύχτα και ζητάει αγκαλιά ή και λόγω δοντιών γιατί όταν κλαίει ακουμπάει τα δόντια του και αρχές Σεπτέμβρη γυρνάω και εγώ στη δουλειά. Οπότε καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου! Το ίδιο αισθάνομαι και εγώ! Πιστεύω όμως (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) ότι με την επιστροφή στη δουλειά θα μπούμε όλοι σε ένα διαφορετικό πρόγραμμα κάι έτσι ίσως στρώσουν τα πράγματα. Επίσης όπως λένε και οι υπόλοιπες κοπέλες, υπομονή... 

Νομιζω οτι περιέγραψες ακριβως την κατάσταση μας! Αρα υπομονη και σε σενα και ελπιζω να στρώσει η κατάσταση. Επίσης, σήμερα δεν ετρωγε με τιποτα από το στήθος. Απο τη μια πεινουσε και από την αλλη, μόλις τον εβαζα να φαει έκλαιγε σπαρακτικα. Ευτυχώς ειχα αποθηκευμένο γαλα. υπομονή και πού θα πάει... Θα περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πολύ κουραστικό.. Κρατούσα ημερολόγιο στην πρώτη και το διαβάζω και στρεσάρομαι.. Σημείωμα τι ώρα πόναγε, πόση ώρα κρατούσε τι έδωσα... Στην δεύτερη έγραφα εδώ.. Ήμουν και εγώ σαλταρισμενη. Ευτυχώς η δεύτερη ήταν πιο χαλαρά.. 

Παντως συμπασχουμε μαζί σου. Θα περάσει... Κουλ... Τρωγε καλά όσο μπορείς γράφε εδώ για βοήθεια και κάνε κάτι που σε χαλαρώνει μη σκέφτεσαι συνέχεια αυτό όσο γινεται..να ξεφεύγει λίγο ο εγκέφαλος γιατί η αλήθεια είναι πως τον καίμε κάποιες φορές... 

Σε λίγο καιρό θα σου φαίνεται μακρυνο, θα το θυμάσαι βέβαια.....α θα έχεις αλλά θέματα να λύσεις.. Κράτα γερά και Ενεργεια :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Αχ και εμείς είχαμε έντονους κολικούς, μετά όταν ήταν 3 μηνών ξεκίνησε η προεργασία για τα δόντια, τώρα ακόμη τα δόντια, έχει νομίζω ένας άγχος αποχωρισμού και εξιταρεται με νέα κατορθώματα με αποτέλεσμα να είναι σε μια συνεχή υπερένταση και μαζί με τον ύπνο που ξυπνάει κάθε 1,5 με 2 ώρες τη νύχτα και ζητάει αγκαλιά ή και λόγω δοντιών γιατί όταν κλαίει ακουμπάει τα δόντια του και αρχές Σεπτέμβρη γυρνάω και εγώ στη δουλειά. Οπότε καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου! Το ίδιο αισθάνομαι και εγώ! Πιστεύω όμως (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) ότι με την επιστροφή στη δουλειά θα μπούμε όλοι σε ένα διαφορετικό πρόγραμμα κάι έτσι ίσως στρώσουν τα πράγματα. Επίσης όπως λένε και οι υπόλοιπες κοπέλες, υπομονή... 

Ευχαριστώ πολυ! Ήδη ηρεμησα με το που το μοιράστηκα μαζί σας και ειδα ότι είναι φυσιολογικό και κάποια στιγμή περνάει! Οσο για τα αλλα θέματα, δεν θελω να ξερω.. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω πως ειναι φυσιολογικα αυτα που περιγραφεις Αν ζοριζεται πολυ απο τα δοντια και δεν μπορει να κοιμηθει μπορεις να του δωσεις λιγο χαμομηλι (αν θηλαζεις μπορεις να πιεις κι εσυ), ριξε λιγες σταγονες αιθεριο ελαιο λεβαντα κοντα στο προσκεφαλο του και αν ζοριζεται πολυ, κλαιει κλπ μπορεις να βαλεις ενα υποθετο παρακεταμολης. Εφ'οσον σε εχει αναγκη για οποιοδηποτε λογο, ειτε ενα δοντια, ειτε αγχος αποχωρισμου, ειτε αλμα αναπτυξης το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ανταποκρινεσαι στην αναγκη του για συγκοιμιση. Δεν θα κοιμαται για παντα μαζι σου, αυτα ειναι λογια τρομοκρατησης αυτων που υποστηριζουν την προωρη ανεξαρτητοποιηση του βρεφους απο τη μαμα του. Αν θελεις να κανεις αλλαγες στον υπνο πχ να το μεταφερεις στο δικο του δωματιο, οι 9-10 μηνες ειναι μια καλη εποχη, εφ'οσον δεν ταλαιπωρειται απο κατι αλλο. Εννοειται οτι για λιγες εβδομαδες θα κοιμαται καποιος μαζι του στο δωματιο για να προσαρμοστει.

 
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησατε κορίτσια! Κ γω ζοριστηκα με την αϋπνία. Θυμάμαι μία νύχτα όταν ήταν νεογέννητος ίσως κ παραπάνω ξυπναω απ το κλάμα του. Τον αρπάζω κ προσπαθώ να τον κοιμισω. "Νανι, νανι" κ δωστου  κούνημα! Το κλάμα συνεχιζοταν σταθερά. "Μα γιατί δεν ηρεμεί το μωρό?" σκέφτηκα. Κοιταω καλύτερα κ τι να δω! Ο μικρός μες στην κούνια κ εγώ νανουριζα το μαξιλάρι!  

 

  Δεν θέλω να σας αγχωσω αλλά ο δικός μου κοιμήθηκε σερί κοντά στα δύο! Κατά διαστήματα κοιμόταν για δύο -τεσσερεις ωρες σερί αλλά όταν είχε δόντια σηκωνοταν στην μία ώρα! Ντεπον εδωσα ελάχιστες φορές, φυτικα τζελ για πονόδοντο έδινα αλλά περισσότερο για ψυχολογικους λόγους παρά πως έκανε δουλειά. Υπομονή, οταν βγουν τα περισσότερα δόντια ηρεμουν! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...