Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυστυχισμένοι ενηλικες!Ποσο φταινε τελικα οι γονεις μας?


Recommended Posts

Εγω ειμαι πεπεισμενη οτι οτι θα κανω λαθη σα γονιος αλλα κανω το καλυτερο που μπορω κατα την κριση μου. Ουτε το παιδι μου θα ειναι τελειο, αν δε βγει παλιοχαρακτηρας και τσογλανι εγω θα νιωθω ικανοποιηση, κατα τα αλλα καποια στραβα θα εχει οπως ολοι. Επισης ολοι θελουμε τα παιδια μας να στεκονται στα ποδια τους αλλα τι σημαινει τελικα αυτο; Ολες πι μαμαδες του φορουμ ειναι σουπερ ουαου δυναμικες δηλαδη; Ενας μεσος ανθρωπος πια ειναι λιγος γι αυτη τη ζωη; Μη με παρεξηγειτε απλα εχω κουραστει με τις προσδοκιες που εχουμε πια ειτε για μας ως γονεις ειτε για τα παιδια μας...
εχεις δικιο.....και εγω ειχα μεγαλα σχεδια αλλ για καλη τους τυχη συνηλθα :)...μονο καλα και ευτυχισμενα θελω να ειναι.

 

''

Θέλω τα παιδιά μου να ζήσουν ευτυχισμένα, χωρίς απωθημένα.

Θέλω τα παιδιά μου να μάθουν να απολαμβάνουν τη ζωή και να χαίρονται κάθε μέρα σαν ένα θαύμα.

Θέλω να νιώθουν σημαντικοί και αξιόλογοι άνθρωποι, ανεξάρτητα από το τι κάνουν.

Θέλω να νιώθουν θετικά συναισθήματα για τον εαυτό τους και τη ζωή.

Θέλω να μεγαλώσουν, γνωρίζοντας πώς να μην αφήνουν τις αναπόφευκτες αναποδιές της ζωής να τα καταστρέψουν.

Θέλω να αποφύγουν την κατάθλιψη και τη δυστυχία.

Θέλω να μη γίνουν μονομανή και νευρωτικά άτομα.

Θέλω να αποκτήσουν μια ακλόνητη αίσθηση εσωτερικής γαλήνης που θα τα στηρίζει στις δύσκολες στιγμές.

Θέλω τα παιδιά μου να εκτιμούν το «τώρα». Να χαίρονται το ταξίδι της ζωής, χωρίς να εστιάζουν την προσοχή τους αποκλειστικά στον προορισμό του.

Θέλω τα παιδιά μου να γνωρίζουν ότι διαμορφώνουν τα ίδια τη ζωή τους και ότι έχουν τη δύναμη να κάνουν επιλογές και να φέρουν αλλαγές.

Θέλω να είναι ευαίσθητα και υπεύθυνα, με σεβασμό στη φύση και στον άνθρωπο.

Θέλω να είναι πρόθυμα να εξερευνήσουν το δυναμικό τους και να βιώσουν ικανοποίηση για τη ζωή και το σκοπό της ύπαρξής τους.

Θέλω να μάθουν να αγαπούν και να αγαπιούνται.

Θέλω να ανακαλύπτουν τις ευκαιρίες που κρύβονται μέσα στις αναπόφευκτες οδυνηρές εμπειρίες της ζωής.

Θέλω να έχουν καλές σχέσεις με την υγεία, σωματική, πνευματική και ψυχική.''

 

 

 

 

http://mikroimegaloi.gr/content/%E2%80%9C%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1%E2%80%A6%E2%80%9D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δύσκολα αφουγκράζεται κανείς τις σιωπές. Σπάνια τις ακούει. Σπανιότερα τις καταλαβαίνει.

 

... ας δοκιμάσουμε να ακούσουμε λίγο τις σιωπές.

 

(Σσσσςς)

 

(Λαίδα ... μεγάλη η λίστα σου. ;) Με μια φράση: Σεβασμός στη ζωή. Αν κινούνται με αυτό για άξονα, τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.)

Χαίρομαι που σας "βλέπω" σήμερα εδώ...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα αφουγκράζεται κανείς τις σιωπές. Σπάνια τις ακούει. Σπανιότερα τις καταλαβαίνει.

 

... ας δοκιμάσουμε να ακούσουμε λίγο τις σιωπές.

 

(Σσσσςς)

 

(Λαίδα ... μεγάλη η λίστα σου. ;) Με μια φράση: Σεβασμός στη ζωή. Αν κινούνται με αυτό για άξονα, τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.)

Χαίρομαι που σας "βλέπω" σήμερα εδώ...

:) ήταν άλλου η λιστα για αυτο εβαλα το λινκ. Η δικη μου πιστευω να εναι πιο ευκολοχρηστη '...μονο καλα και ευτυχισμενα θελω να ειναι'...

 

Η σιωπη παντα ειναι η απαντηση....οσο πιο πολλους θορυβους κανεις, τοσο και δεν θες να την βρεις!

Link to comment
Share on other sites

Με τα τόσα που διαβάζω περι ψυχολογίας των παιδιών, πραγματικά όσο μεγαλώνουν τα παιδιά μου τόσο αμφισβητώ το πόσο καλή μαμά είμαι! Πάντα αναρωτιέμαι ''αυτό που κάνω τώρα είναι σωστό;;''.

Μετά σκέφτομαι οτι οι γονείς μου με τα τόσα λίγα που γνώριζαν μια χαρά τα κατάφεραν (αυτογνωσία:D:D). Και τελικά καταλήγω οτι το μόνο που θέλω είναι στο τέλος της ημέρας να ξέρω οτι κοιμούνται ευτυχισμένα και ήρεμα.

Το πόσο καλοί γονείς είμαστε θα κριθεί σε λίγα χρονάκια,... Σίγουρα η αγάπη απο μόνη της δεν φτάνει, αλλά είναι μια καλή βάση..δεν συμφωνείτε!!

Link to comment
Share on other sites

''

Θέλω τα παιδιά μου να ζήσουν ευτυχισμένα, χωρίς απωθημένα.

Θέλω τα παιδιά μου να μάθουν να απολαμβάνουν τη ζωή και να χαίρονται κάθε μέρα σαν ένα θαύμα.

Θέλω να νιώθουν σημαντικοί και αξιόλογοι άνθρωποι, ανεξάρτητα από το τι κάνουν.

Θέλω να νιώθουν θετικά συναισθήματα για τον εαυτό τους και τη ζωή.

Θέλω να μεγαλώσουν, γνωρίζοντας πώς να μην αφήνουν τις αναπόφευκτες αναποδιές της ζωής να τα καταστρέψουν.

Θέλω να αποφύγουν την κατάθλιψη και τη δυστυχία.

Θέλω να μη γίνουν μονομανή και νευρωτικά άτομα.

Θέλω να αποκτήσουν μια ακλόνητη αίσθηση εσωτερικής γαλήνης που θα τα στηρίζει στις δύσκολες στιγμές.

Θέλω τα παιδιά μου να εκτιμούν το «τώρα». Να χαίρονται το ταξίδι της ζωής, χωρίς να εστιάζουν την προσοχή τους αποκλειστικά στον προορισμό του.

Θέλω τα παιδιά μου να γνωρίζουν ότι διαμορφώνουν τα ίδια τη ζωή τους και ότι έχουν τη δύναμη να κάνουν επιλογές και να φέρουν αλλαγές.

Θέλω να είναι ευαίσθητα και υπεύθυνα, με σεβασμό στη φύση και στον άνθρωπο.

Θέλω να είναι πρόθυμα να εξερευνήσουν το δυναμικό τους και να βιώσουν ικανοποίηση για τη ζωή και το σκοπό της ύπαρξής τους.

Θέλω να μάθουν να αγαπούν και να αγαπιούνται.

Θέλω να ανακαλύπτουν τις ευκαιρίες που κρύβονται μέσα στις αναπόφευκτες οδυνηρές εμπειρίες της ζωής.

Θέλω να έχουν καλές σχέσεις με την υγεία, σωματική, πνευματική και ψυχική.''

 

 

 

 

http://mikroimegaloi.gr/content/%E2%80%9C%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1%E2%80%A6%E2%80%9D

Ευχομαι καλη επιτυχια σ΄αυτον που σκεφτηκε αυτη τη λιστα γιατι ουσιαστικα θελει να εχει τα τελεια παιδια που δεν θα εχουν κανενα συνδρομο καμια ενοχη καμια αμφιβολια και καμια τυψη... Να τα δω οταν θα γινουν γονεις κι αυτα και τα ξαναλεμε... Ας ειναι υγιη πανω απ΄ολα τα παιδακια μας και θα βρουν κι αυτα το δρομο τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πόσο καλοί γονείς είμαστε θα κριθεί σε λίγα χρονάκια,...

Γιατί σε λίγα χρονάκια? Δηλ. θα δουμε εάν γίνει το παιδί ένας ενήλικας "σωστός"?

Αν θα μας αγαπάει ακόμα?

"Καλός γονιός" είναι κάτι διαφορετικό από το "καλός άνθρωπος"?

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...