Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα τέκνων 2013 - δείτε αν το δικαιούστε


Recommended Posts

;)

OK, μη θυμωνεις δεν εχω κακη προθεση απεναντι σου απλα προσπαθω να σου εξηγησω λιγο την κατασταση μου

 

Δεν θυμωσα απλα ειπα οτι ειμαι ο μπαμπας γιατι με το νικ μου δεν μπορει κανεις να καταλαβει αν ειμαι αντρας η γυναικα. :P

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στον δικο μας λογαριασμο σημερα εχουν μπει 479.97.Εινα τα πρωτα χρηματαπου παιρνουμε.

 

Ειχες καποιο προβλημα με το Α21 η απλα δεν ειχε γινει η εκκαθαριση και τα πηρες σημερα για πρωτη φορα;

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

εκανα το Α21 στις 21/9 και σήμερα μπήκαν 240. Χωρίς να πάω δικαιολογητικά στον ογα όπως προείπε κάποιος. Σήμερα μπήκαν τα 3 τρίμηνα του 2013 και τον Δεκέμβρη το τέταρτο τρίμηνο δηλαδη το 1/4 από αυτό που δικαιούσαι.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι λέει στην ανακοίνωση του ΟΓΑ μας έβαλαν τα τρία τρίμηνα του 2013 και τις δύο δόσεις από το τριτεκνικό-πολυτεκνικό.

 

να περιμένουμε κι άλλα δλδ;εχει σημασία πότε γεννήθηκε το παιδί;εμάς γεννήθηκε 8/3/12.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την τελευταία επίσημη ενημέρωση που μας δόθηκε από το Γραφείο Γενικής Γραμματέως Πρόνοιας, η καταβολή των οικογενειακών επιδομάτων θα γίνει στο διάστημα μεταξύ 4/10/2013 – 7/10/2013.

Αναμένουμε και την επίσημη ανακοίνωση από τον ΟΓΑ για να επιβεβαιώσουμε την ακριβή ημερομηνία πληρωμής.

Η ακριβής ενημέρωση όπως την λάβαμε από το Γραφείο λέει το εξής :

«Αξιότιμη κα. Κωττάκη,

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας την προηγούμενη εβδομάδα και σύμφωνα με δηλώσεις του Υφυπουργού θα ήθελα να σας ενημερώσω πως η καταβολή των οικογενειακών επιδομάτων θα γίνει στο διάστημα μεταξύ 4/10/2013 – 7/10/2013. Αναφορικά με την ερώτηση σας, το αν θα πληρωθούν η διορθωμένες αιτήσεις υποβολής του Α21, δεν έχουμε ακόμα επίσημη πληροφόρηση από τον ΟΓΑ.

Γραφείο Γενικής Γραμματέως Πρόνοιας»

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι σε μια ακόμα τηλεφωνική επικοινωνία μας είπαν ότι στις παραπάνω ημερομηνίες θα πληρωθούν ΟΛΟΙ οι δικαιούχοι που δεν έχουν ακόμα λάβει καμία δόση, για την πρώτη (αυτή που κάποιοι πληρωθήκαμε τις δυο προηγούμενες φάσεις, το πρώτο εξάμηνο δηλαδή από το μηνιαία και το 1/3 από το ειδικό επίδομα τριτέκνων και πολυτέκνων) αλλά και όλοι οι δικαιούχοι την δεύτερη δόση (ένα ακόμα τρίμηνο από το μηνιαίο και 1/3 από το ειδικό επίδομα τριτέκνων και πολυτέκνων).

Ακόμα μας ενημέρωσαν ότι καταβάλλεται μεγάλη προσπάθεια από τον ΟΓΑ στις παραπάνω ημερομηνίες να πληρωθούν και όσοι είχαν λάθη στο Α21 και είτε έχουν καταθέσει αίτηση διόρθωσης, είτε οι υπάλληλοι του ΟΓΑ σε διασταύρωση με τα στοιχεία της φορολογικής δήλωσης του δικαιούχου θα προσπαθήσουν να διορθώσουν κάποια στοιχεία από μόνοι τους. Άλλωστε αυτός μας είπαν πως είναι και ο λόγος που μετατέθηκε η αρχική ημερομηνία από 30/9 που είχαν προγραμματίσει, αφού μεσολάβησαν και κάποιες απεργιακές κινητοποιήσεις.

Ελπίζουμε και ευχόμαστε λοιπόν να γίνει η πληρωμή στις αναφερόμενες παραπάνω ημερομηνίες για όλους τους δικαιούχους γονείς.

Για ό,τι νεότερο θα σας κρατάμε ενήμερους.

Αυτο το διαβασα σε αλλο site

Οποτε εμεις που βρηκαμε ασχετο Λογιστη και εκανε το λαθος θα περιμενουμε τελος του χρονου που θα μπει η 4 δοση.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον SadAngels ο λογιστης σου όπως είπες ήταν άσχετος, αφού σου έλεγε ότι πρεπει να καταθεσεις δικαιολογητικα στον ΟΓΑ (εντελως ψεμα), όπως έλεγες παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστης απο τοτε που μου εκανε την δηλωση δεν ξερει τιποτα αν πηρα η δεν πηρα λεφτα απο τον ΟΓΑ και δεν εχω σκοπο να του μαθω εγω την δουλεια του.

 

Η μηπως κανει σωστα ο ΟΓΑ την δουλεια του; γιατι δεν ξερω κανεναν που να ειχε λαθος στο Α21 και να τον ειδοποιησε ο ΟΓΑ να κανει διορθωση.

 

Οταν πηγα στον ΟΓΑ στις 6/9 λογω οτι δεν ειχα παρει χρηματα ουτε στις 14/8 ουτε στις 4/9 πανω απο 100 ανθρωποι εκει ελεγαν οτι δεν ειχα παρει καμια ειδοποιηση.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

 

Η μηπως κανει σωστα ο ΟΓΑ την δουλεια του; γιατι δεν ξερω κανεναν που να ειχε λαθος στο Α21 και να τον ειδοποιησε ο ΟΓΑ να κανει διορθωση.

 

Εμένα πάντως ειχε λαθος η αιτηση μου (ειχαν και 3 παιδια εγγαμα)και την διορθωσε αυτοματα το συστημα 28/9/13.

 

Τελικα τωρα το απογευμα που πηγα να δω μου μπηκαν τα 3 τριμηνα και οι 2 δοσεις για το τριτεκνικο.Οπως ειχε αναγγειλει ο ΟΓΑ

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ναι του λογιστη ηταν το λαθος αλλα εγω πηγα στον ΟΓΑ και εκανα την αιτηση για διορθωση και τους πηγα και τα χαρτια που μου ζητησαν.

 

Πηγα στον ΟΓΑ 5/9 δηλαδη την επομενη απο τις 4/9 που ειχαν γινει οι πληρωμες και πηγα να δω γιατι δεν πληρωθηκα, μου ζητησαν κατι χαρτια και τα πηγα την επομενη στις 6/9

 

Το λαθος του λογιστη το ειδα οταν εκτυπωσα το Α21 αλλα οπως μου ειπαν στον ΟΓΑ μικρη σημασια ειχε αυτο το λαθος απλα επρεπε να τους παω μια ενορκη βεβαιωση απο το Ειρηνοδικειο που δυο μαρτυρες να βεβαιωνουν οτι τα τελευταια 10 χρονια δεν εχω φυγει απο την Ελλαδα λογω οτι δεν ειχα κατι αλλο οπως φορολογικες δηλωσεις κλπ.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!Έχω τις εξής απορίες:Μου έκανε η λογίστριά μου την όλη διαδικασία για το Α21 μέσω ίντερνετ.

1.Πρέπει να πάω και κάποια χαρτιά στον ΟΓΑ ή περιμένω να μπουν αυτόματα στην τράπεζα τα χρήματα;

2.Υποβάλαμε τον Σεπτέμβριο.Πότε θα μπουν μήπως ξέρετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Έχω τις εξής απορίες:Μου έκανε η λογίστριά μου την όλη διαδικασία για το Α21 μέσω ίντερνετ.

1.Πρέπει να πάω και κάποια χαρτιά στον ΟΓΑ ή περιμένω να μπουν αυτόματα στην τράπεζα τα χρήματα;

2.Υποβάλαμε τον Σεπτέμβριο.Πότε θα μπουν μήπως ξέρετε;;;

 

Καλημέρα εγώ έκανα μόνη μου την αίτηση μέσω internet τον Σεπτέμβριο και μπήκαν εχθες τα λεφτά. Δεν προσκόμισα τίποτα στον ΟΓΑ.

 

Να ρωτήσω κάτι άσχετο εσάς οι λογιστές σας ζήτησαν χρήματα για να συμπληρώσουν το Α21;

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ,ΕΧΟΥΝ ΜΟΥ ΕΓΚΡΙΘΕΙ 640? ΣΤΙΣ 08-09-2013.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ,ΕΧΟΥΝ ΜΟΥ ΕΓΚΡΙΘΕΙ 640? ΣΤΙΣ 08-09-2013.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

 

Αυτος ειναι ο υπολογισμος για να δεις ποσα θα παρεις οχι οτι σου εχουν εγκριθει.

 

Καλο ειναι να πας μια βολτα απο τον ΟΓΑ γιατι αν υπαρχει καποιο λαθος στην αιτηση σου μην περιμενεις να σε ειδοποιησουν.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω χρωσταω στην Εφορια απο περυσι 60 ευρω και φετος ειναι να παρω επιστροφη 480 ευρω και ενω τους ειπα "να πληρωσω αυτα τα 60 να μην περιμενω να γινει συμψηφισμος" και μου ειπαν "δεν χρειαζεται αρχες 9 θα μπουν τα λεφτα στην τραπεζα" η αρχες 9 εγιναν τελος 9 και τωρα καλα Χριστουγεννα.

 

Διδαγμα: Αν χρωστατε λιγα και αυτα που ειναι να παρετε σαν επιστροφη ειναι πολυ περισσοτερα καλο ειναι να τα πληρωσετε οπως εκανε και ενας μπροστα μου και πληρωσε 1 λεπτο, ναι καλα διαβαζετε ενα λεπτο!

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ερωτηση..μπηκα στο συστημα και ειδα οτι μου εγκριναν 160? οικογενειακο επιδομα ογα...εγω τι πρεπει να κανω τωρα...? Να παω απο τον ανταποκριτη του ΟΓΑ να προσκομισω δικαιολογητικα ή ειναι ολα οκ και απλα θα περιμενω να μου βαλουν τα χρηματα...???? στο εντυπο Α21 αναφερομαι....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι συμφέρει? Να κάνεις την διόρθωση ή να περιμένεις να διορθωθεί από τον υπάλληλο ή αυτόματα όπως διάβασα πιο πάνω? Υπάρχει κάποιος που έκανε την διόρθωση και πήρε λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου λογιστής βλαμμένος ήταν. Λάθος στην δήλωση εισοδήματος με αποτέλεσμα να πάω και συμπληρωματική και περιμένω γιατί ακόμα δεν έγινε εκκαθάριση, λάθος και στο Α21 και πήρε και 50 ευρώ. Ελεος, τα νεύρα μου τσατάλια.

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις εσυ την διορθωση απλα λεφτα θα παρεις τον Δεκεμβρη τοτε που θα παρουν οι υπολοιποι την 4η δοση αλλα θα τα παρεις ολα μαζι.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

το α21 μου εχει ελεγχθει 28/7 το ποσο εχει εγκριθει και μεχρι σημερα δεν εχω παρει τιποτα.Απο την γ.γ.π.ς μου δωσαν δυο τηλεφωνα επικοινωνιας με τον ο.γ.α σχετικα με τα οικογενοιακα επιδοματα(2131519100-213151206)

στα οποια δεν μπορω να βγαλω γραμμη εδω και μια εβδομαδα.Νομιζω οτι δουλευομαστε,σε δυο μηνες βγαινει ο χρονος δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Να εκτυπωσεις το Α21 και να πας στο ΟΓΑ να δεις απο κει που υπαρχει λαθος.

 

Το οτι σου γραφει το ποσο ειναι απλα ο υπολογισμος βαση του εισοδηματος και τιποτα αλλο.

 

Μην περιμενεις απο το τηλεφωνο να βγαλεις ακρη ακομα και να το σηκωσουν, πρεπει να δουν το Α21 για να σου πουν που υπαρχει λαθος.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ 1μανούλα για την απάντησή σου... Το θέμα είναι οτι ούτε εγώ έχω επιμέλεια, αλλά έχει βγεί διαζύγιο και διατροφή. Παρόλα αυτά μου δείχνει οτι θα πάρω κανονικά το επίδομα... Στη κοπέλα μου δεν υπάρχει θέμα παράλληλης αίτησης, αλλά η επιμέλεια είναι έτσι κι αλλιώς λόγω ιδιαίτερων συνθηκών... Και σε εκείνη δείχνει οτι είναι να πάρει 480 ευρώ για ολόκληρο το χρόνο...Άρα να θεωρήσουμε οτι αυτά τα χρήματα έχουν εγκριθεί και αύριο θα πάρουμε τα 3/4 τους???

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!!!

 

Καλησπέρα.

Δικαιούστε και εσείς το επίδομα χωρίς επιμέλεια;

Η πρώην σύζυγος έχει κάνει Α21 και αυτή;

Νομίζω μόνο ένας γονιός τα παίρνει, αυτός που έχει την επιμέλεια.

Ο σύζυγός μου έχει δύο παιδιά από τον πρώτο γάμο. Μπορεί να κάνει και αυτός αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...