Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δεν παει καλα με τον θηλασμο???


Recommended Posts

Κορίτσι δεν τα είδα με πολλή λεπτομέρεια, λόγω έλλειψης χρόνου και επίσης δεν είμαι ειδικός. Όμως μήπως καλό μου έχεις υπερπαραγωγή; Πράσινα κακά, γάλα πίδακας, μωρό που κλαίει όταν θηλάζει και μεγάλη πρόσληψη βάρους.... Ε;

 

Κοίτα τα θέματα με την υπερπαραγωγή να δεις αν σας ταιριάζει αυτό. Εφόσον δεν έχεις υποστηρικτικό παιδίατρο (αλήθεια δεν υπάρχει άλλος κοντά σας που να ξέρει και απο θηλασμό και από παιδιατρική; ) κοίτα για καμιά συνάντηση ή σύμβουλο της Λα Λέτσε ή και για σύμβουλο γαλουχίας κοντά σας.

 

Όντως στην υπερπαραγωγή το μωρό παίρνει πολλή περισσότερη λακτόζη από αυτή που μπορεί να καταναλώσει και αυτό ερεθίζει το έντερό του. Είναι όμως ένα πρόβλημα που λύνεται εύκολα.

 

Τώρα αν δεις συστηματικά βλέννες το ξανασυζητάμε.... Μια χαρά θα τα πάτε

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για να μειώσεις τη ροή άλλαξε στάση θηλασμού. Δοκίμασε να γέρνεις το κορμί σου λίγο προς τα πίσω, στήριξε καλά το σώμα σου όμως με μαξιλάρια για να μη πιάνεσαι.

 

Προσπάθησε να μην αντλείς πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα όταν απλά βαραίνει το στήθος, ίσα για να ανακουφιστείς για να μη δίνεις ερέθισμα για μεγαλύτερη παραγωγή.

 

Για το πιάσιμο της θηλής και τον καλύτερο έλεγχο δοκίμασε τη στάση χιαστί, αλλά και την ξαπλωτή. Αν νιώθεις ότι σου πνίγεται δοκίμασε να το θηλάζεις το παιδί "καθιστό" στο μηρό σου και να το σηκώνεις συχνά να ρευτεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι δεν τα είδα με πολλή λεπτομέρεια, λόγω έλλειψης χρόνου και επίσης δεν είμαι ειδικός. Όμως μήπως καλό μου έχεις υπερπαραγωγή; Πράσινα κακά, γάλα πίδακας, μωρό που κλαίει όταν θηλάζει και μεγάλη πρόσληψη βάρους.... Ε;

 

Κοίτα τα θέματα με την υπερπαραγωγή να δεις αν σας ταιριάζει αυτό. Εφόσον δεν έχεις υποστηρικτικό παιδίατρο (αλήθεια δεν υπάρχει άλλος κοντά σας που να ξέρει και απο θηλασμό και από παιδιατρική; ) κοίτα για καμιά συνάντηση ή σύμβουλο της Λα Λέτσε ή και για σύμβουλο γαλουχίας κοντά σας.

 

Όντως στην υπερπαραγωγή το μωρό παίρνει πολλή περισσότερη λακτόζη από αυτή που μπορεί να καταναλώσει και αυτό ερεθίζει το έντερό του. Είναι όμως ένα πρόβλημα που λύνεται εύκολα.

Τώρα αν δεις συστηματικά βλέννες το ξανασυζητάμε.... Μια χαρά θα τα πάτε

 

πωσ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

exo πολυ γαλα γαμωτο.ξαπλωτη σταση δεν καθεται παντα,κλαιει,χιαστη τι εννοεισ?

 

Όχι ξαπλωτή, ειναι για γυναίκες που δεν έχουν θέμα με τη ροη, θα πνίγεται περισσότερο. Το καλύτερο ειναι καθιστο στο πόδι σοθ(δλδ καβάλα στο μηρό σου). Επίσης μπορείς στη κλασική στάση αγκαλιάς να γερνεις την πλάτη σου προς τα πίσω ακουμπωντας σε μαξιλάρια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

λα λετσε?????τι ειναι αυτο?εχω μπεμπα - αγκαλια

 

La leche league Greece ειναι ο συνδέσμος θηλασμού Ελλαδος.

http://www.lllgreece.org/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

πωσ?????

 

Αν θηλαζεις σε κάθε θηλασμο και με τα δυο στήθη, τοτε θα αρχίσεις να δίνεις το ενα σε κάθε θηλασμο. Αν μέχρι τώρα κανεις αυτο τοτε θα δίνεις το ιδιο στήθος για 2 γεύματα.

 

Δεν θα πειραζεις το στήθος σου για να βγάζεις γάλα παρα μόνο λίγο για ανακούφιση. Πρέπει να αρχίσεις να αντέχεις το γάλα στο στήθος για να ρυθμιστεί η παραγωγή.

 

Αφου το μωρο πνίγεται στην αρχη του θηλασμου, όταν νιώθεις οτι το γάλα σου κατεβαίνει, βγάζεις το μωρο απο το στήθος και μαζεύεις το γάλα που το πνίγει (το συντριβανακι σου δλδ) σε ενα πετσετακι. Μόλις η ροη ηρεμήσει ξαναβάζεις το μωρο στο στήθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γερμένη προς τα πίσω, ακουμπισμένη σε μαξιλάρια με το μωρό πάνω σου (μειώνει την ένταση της ροής του γάλακτος)

Laidback-breastfeeding.jpg

Μπορείς να προσαρμόσεις το πόσο ξαπλωμένη θα είσαι, ανάλογα με το πόσο σε βολεύει και με το αποτέλεσμα.

Προσαρμόζοντας αυτή τη στάση, φέρνεις το μωρό ψηλότερα από το στήθος σου όπως λέει η miriki

 

Επίσης, μην απορρίπτεις την ξαπλωτή στάση (ξαπλωτή και η μαμά). Σε περιόδους που είχα υπερπαραγωγή όταν θήλαζα ξαπλωτή δεν είχα πρόβλημα, επίσης και στο ένα μωρό μου που είχε ήπια ΓΟΠ, και πάλι η ξαπλωτή στάση ήταν σωτήρια, ποτέ δεν είχε ενοχλήσεις με ξαπλωτό θηλασμό.

 

images?q=tbn:ANd9GcTaM1WaU-_y4qkGpS-H67_q0YLlcGNfujhwiSqemyW8eUEwZFy2ng

 

Δοκίμασε και δες αν δουλεύει σε εσάς.

Για την υπερπαραγωγή, όπως τα λέει η Nina Nana.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...