Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα σε δημόσιο μαιευτήριο


Saloula

Recommended Posts

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς που ξέρετε;

Περιμένω το τρίτο μου παιδί τον Μάρτιο. Έχω το ίδιο γιατρό που είχα για τα άλλα 2 παιδιά μου αλλά αυτή τη φορά δεν θέλω να γεννήσω πάλι στο ΙΑΣΩ και να πληρώσω $$$$$$!!!! Θέλω να με παρακολουθεί ο ιδιωτικός γιατρός που έχω και μετά να παω να γεννήσω σε ένα δημόσιο μαιευτήριο.

 

Θέλω να ρωτήσω..... πρέπει να έχω "δικο μου γιατρο" στο δημόσιο μαιευτήριο; Τον πέρνω τηλέφωνο την ώρα που θα γεννίσω να έρθει στο μαιευτήριο; Και γι αυτό θα "πρέπει" να πληρώσω φακελάκι; Η απλώς παω στο μαιευτήριο να γεννήσω με το γιατρό που εφημερεύει την στιγμή που έρχονται τους πόνους; :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορεις να κανεις και τα δυο.

Εμεις που γεννησαμε στο Αττικο πηγαμε συστημενοι σε καποιον γιατρο και μας εδωσε το τηλ του, για να τον παιρνουμε οταν χρειαζοταν.

Μια φιλη μου στο Αττικο παλι πηγαινει στα εξωτερικα ιατρεια και την βλεπει οποιος τυχει καθε μηνα και , οπως της ειπαν , θα την ξεγεννησει οποιος εφημερευει.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

δυστιχώς δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...

αν κάνεις και τα δύο παράλληλα κανένας από τους δύο δεν θα σε προσέξει όπως πρέπει.. θα ήθελες δηλαδή να ξεγεννήσεις με κάποιον που δεν ξέρεις και στην τύχη; όλοι βέβαια έχουν την τιμή τους και στο δημόσιο αλλά θα στοιχίσει πολύ λιγότερο από τη λύση του ιδιωτικού μαιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που ειμαι φαν των δημοσιών μαιευτηρίων δεν θα πήγαινα ποτέ στα εξωτερικά να με παρακολουθεί οποιος λάχει. Θα μάθαινα κάποιον καλό γιατρό απο εκεί και θα πήγαινα μονο σ'αυτον....καλύτερα να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο όσο άνετη και να εισαι.

Στο ΑΤΤΙΚΟ ας πούμε εχουν αναφερθει και απο δω κάποιοι γιατροι ή στο ΕΛΕΝΑ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ΝατασαΖ, Μαμα3 και Yοgινι.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ακριβώς τι θα κάνω και που θα γεννήσω. Θα ήθελα πολύ να παω στο Αττικό αλλά έχω ακούσει.... μου είπανε στο τηλεφωνό όταν πήρα να ρωτήσω τις τίμες δωματίου, ότι μπορείς να πας να γεννήσεις εκεί μόνο όταν εφημερεύει αλλιώς είναι θέμα ιατρικού. Δεν είμαι σίγουρη τι σημαίνει αυτό αλλά όταν ρώτησα για το αμοιβή του γιατρού μου είπανε ότι δεν πληρώνουμε τους γιατρούς και αν ζητάει αμοιβή είναι παράνομο. Η άλλη μου επιλογή θα είναι το Ελενα. Εκεί νομίζω μπορείς να πας είτε εφημερεύει είτε οχι... νομίζω!!??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως η πρακτική είναι αυτή ... αν θέλεις να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομειο με συγκεκριμένο γιατρό, γίνεται εισαγωγή στην εφημερία του και πρόκληση με τεχνητούς πόνους, αλλιώς αν θέλεις να πας στην ώρα σου σε ξεγεννάει όποιος εφημερεύει ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα δημόσια μαιευτήρια οταν σε παρακολουθεί γιατρός όταν έρθει η ώρα του τοκετού τον παίρνεις τηλέφωνο και έρχεται στο νοσοκομείου.....αμα πηγαίναν οι γυναίκες οπου εφημερεύε θα ειχαν ψωμολυσσάξει οι καημένοι οι γιατροί.

Πας όπου εφημερεύει οταν δεν σε παρακολουθεί κανείς...που δεν το συνιστώ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!

Μια γνωστή μου το έκανε αυτό στο 4ο παιδί της στο νοσοκομείο του Βόλου για να μην πληρώσει το γιατρό και παραλίγο να τη χάσουμε. Είχε ακατασχετη αιμοραγία, την είχαν χεσμένοι οι γιατροί κτλ

 

Παιδιά όσο το σύστημα υγείας νοσεί δεν παιζουμε με αυτά τα πράγματα...καλύτερα να γεννήσεις σπίτι σου με μαια απ'το εφημερεύον ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΙΚΑΙΑΣ...νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να εφημερευει ο γιατρος σου για να ειναι μεσα στον τοκετο. Εννοειται οτι θα τον παρεις τηλεφωνο οταν σε πιασουν οι πονοι και θα πας , κι οχι προγραμματισμενα στην εφημερια του..

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

δύο είναι οι περιπτώσεις σε αυτή την κατηγορία αν πας στο νοσοκομείο πριν το πρώτο τρίμηνο είσαι ασθενής του νοσοκομείου (γράφεσαι στο αρχείο τους δηλαδή) και θα σε ξεγεννήσει ο γιατρός σου κανονικά όταν σε πιάσουν οι πόνοι. Για καλύτερη προσοχή του υπόσχεσαι και το φακελάκι παράνομο ή όχι τα πράγματα έτσι έχουν για να σε προσέξει να σου βρει καλό δωμάτιο και όλα τα σχετικά. Αν πας μετά το πρώτο τρίμηνο είναι αναγκασμένος να σε εισάγει και αυτός στην εφημερία του (γιατί δεν είσαι ασθενής του νοσοκομείου αλλά εισάγεσαι σαν περιστατικό) με πρόκληση τοκετού αλλά μην νομίζεις δεν θέλει και αυτός να σε πιάσουν οι πόνοι και συνήθως γίνεται στενή παρακολούθηση τον τελευταίο μήνα και όταν διαπιστώσει κατάλληλες συνθήκες (μαλάκός τράχηλος ή εμπέδωση μωρού) πας με πρόκληση τοκετού προγραμματισμένα.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε, για να μπεις σε δημοσιο να γεννήσεις πρέπει να έχει εφημερία το νοσοκομείο. Ο δικός μου γιατρος ήταν στο Ιπποκρατειο Θεσ/νικης αλλά επαιζε να εφημερευει το Παπαγεωργίου.

Ο δικος σου γιατρος εφοσον ειναι και στο δημοσιο, μπορεί και οφείλει να ειναι παρων στη γεννα σου ανεξάρτητα αν ο ιδιος εχει εφημερια ή καποιος αλλος, με την προυποθεση παντα να εφημερευει το νοσοκομειο.

Εγω οταν γέννησα, εφημερευε ο ιδιος ο γιατρος μου αλλά επειδη εκανα πολλες ωρες να γεννησω ήταν εκει αν και ειχε τελειωσει η εφημερια του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια και πάλι!! Μαθαίνω!

Είχα γεννήσει τις πρώτες μου 2 κόρες με φυσιολόγική γέννα και μου είχαν πιάσει τους πόνους και μέτα πήγα στο μαιευτήριο. Οπότε δεν θα ήθελα να πηγαίνω προγραμματισμένω για τεχνικούς πόνους, με τίποτα!!

Έχω όμως ένα πρόβλημα με το θέμα του φακελάκι... η μάλλον έχει ο άντρας μου ένα πρόβλημα. Αυτός με τίποτα δεν θα πληρώσει ενα γιατρό φακελάκι και περιφρονεί το διεφθαρμένο σύστημα που υπάρχει ακόμα εδώ, αν και είναι από δω. Εγώ που είμαι ξένει (από Αγγλία... γι αυτό τα ελληνικά μου είναι έτσι!!:oops: ) καταλαβαίνω ότι εδώ είναι διαφορετικό και νιώθω ανασφάλεια μερικές φορές αφού είναι σαν ο άντρας μου είναι ο ξένος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σας ευχαριστώ ΝατασαΖ, Μαμα3 και Yοgινι.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ακριβώς τι θα κάνω και που θα γεννήσω. Θα ήθελα πολύ να παω στο Αττικό αλλά έχω ακούσει.... μου είπανε στο τηλεφωνό όταν πήρα να ρωτήσω τις τίμες δωματίου, ότι μπορείς να πας να γεννήσεις εκεί μόνο όταν εφημερεύει αλλιώς είναι θέμα ιατρικού. Δεν είμαι σίγουρη τι σημαίνει αυτό αλλά όταν ρώτησα για το αμοιβή του γιατρού μου είπανε ότι δεν πληρώνουμε τους γιατρούς και αν ζητάει αμοιβή είναι παράνομο. Η άλλη μου επιλογή θα είναι το Ελενα. Εκεί νομίζω μπορείς να πας είτε εφημερεύει είτε οχι... νομίζω!!??

 

 

Κατ' αρχήν καλησπέρα Γέννησα στο Αττικό Δεν ξέρω τί σου είπανε στο τηλέφωνο αλλά εφ' όσον έχεις γιατρό στο νοσοκομείο που σε παρακολουθεί καθε μήνα δεν χρειαζεται να εφημερεύει για να πας να γεννήσεις. Όταν σε πιάσουν πόνοι παιρνεις τηλ το γιατρό σου ή τη μαία και μπαίνεις στο νοσοκομείο Ακόμη και εάν κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης συμβεί κάτι έκτατο πάλι εκεί πηγαίνεις οποια μερα και όποια ώρα να είναι. Απλά πρέπει να έχεις γιατρό και να φαινεται από τις μηνιαίες επισκέψεις ότι σε παρακολουθεί για να έχεις καταχωρηθεί σαν ασθενής του συγκεκριμένου νοσοκομείου.

Η αμοιβή του γιατρου -φακελάκι - πραγματι είναι παράνομο και στο λένε και στο λογιστήριο παρ' όλα αυτα συνηθως παίρνουν κάτι διακριτικά όμως.

 

 

Έχω όμως ένα πρόβλημα με το θέμα του φακελάκι... η μάλλον έχει ο άντρας μου ένα πρόβλημα. Αυτός με τίποτα δεν θα πληρώσει ενα γιατρό φακελάκι και περιφρονεί το διεφθαρμένο σύστημα που υπάρχει ακόμα εδώ, αν και είναι από δω. Εγώ που είμαι ξένει (από Αγγλία... γι αυτό τα ελληνικά μου είναι έτσι!!Embarassed ) καταλαβαίνω ότι εδώ είναι διαφορετικό και νιώθω ανασφάλεια μερικές φορές αφού είναι σαν ο άντρας μου είναι ο ξένος!

 

Ο άντρας σου έχει απόλυτο δικιο Μακαρι όλοι να είχαμε τα κότσια να εναντιωνόμασταν στο φακελάκι Και εμένα ο άντρας μου δεν ήθελε αλλά το ρισκάρεις; Και δεν ήταν από τσιγκουνιά Υποτίθεται ότι στο δημόσιο το νοσοκομείο και τους γιατρούς τα πληρώνεις από τους φόρους τα ασφαλιστικά ταμεία κτλ Αλλο όμως τι πρέπει και άλλο τι γίνεται

Με το καλό να γεννησεις και όλα να πανε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

καλησπέρα!

θα γεννήσω στο νοσοκομείο των χανίων και από την αρχή με παρακολουθεί ένας γιατρός.άλλες πάνε σε άλλους και μάλιστα κλείνουμε και ραντεβού.το μόνο που έχω να προσθέσω είναι οτι δεν πηγαίνω στα εξωτερικά ακριβώς.2μέρες τη βδομάδα έχει απογευματινά στα οποία διαλέγεις σε ποιό γιατρό θα πας και είναι αυτός που σε παρακολουθεί σε όλη τη διάρκεια .

άντε να έρθει η μπουγατσούλα μου!!!

http://www.parents.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=13440&dateline=1244913168

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εννοειτε οτι δεν γεννας στο δημοσιο οταν εφημερευει.. αντιθετα μαλλον..Αυτο συμβαινει αν παει καποιος ξεφαρφωτα να γεννησει και δεν εχει ηδη εκει γιατρο.. πχ οι τσιγκανες που δεν τις παρακολουθει κανενας γιατρος σε ολη την εγκυμοσυνη τους πανε στο εφημερευον νοσοκομειο και γεννανε.

Εγω γεννησα με καισαρικη προγραμματισμενη σε δημοσιο και μαλιστα οχι σε μερα που ειχε εφημερια.. Γιατι τα προγραμματισμενα δεν τα βαζουν μερες που εφημερευει το νοσοκομειο και μπορει να συμβει το οτιδηποτε και να χρειαστει να βαλουν καποια αλλη στο χειρουργειο.

Και εννοειτε οτι ο γιατρος δεν εχει δικαιωμα να σου ζητησει χρηματα αλλα ακομα κι αν ζητησει εσυ δεν εχεις την υποχρεωση να του τα δωσεις. Αλλωστε ακομα κι αν ζητησει θα τα παρει λογικα την ημερα που θα βγεις απο το νοσοκομειο οποτε απλα δεν τα δινεις.. τι θα κανει? θα σου κανει μυνηση που δεν του εδωσες φακελακι?

Απλα τα περισσοτερα δημοσια εχουν αυτο το "κακο" με τα απογευματινα που πας και σκας τα 40 ευρω σου.. Εκτος αν ο γιατρος ειναι δικος σου και σου πει ελα ταδε μερα πρωι που θα εφημερευω εγω.. αλλα πρεπει να ειναι γνωστος ή "ανθρωπος" για να το κανει..

Γιατρο δικο σου "απ΄εξω" που να μην εργαζεται στο συγκεκριμενο μαιευτηριο δεν μπορεις να εχεις και αυτο ισχυει σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για το φακελάκι καλά τα λέτε, εδω υπάρχει ένα αλλά... Σαφώς πληρώνουμε φορους για νοσοκομεία και περίθαλψη αλλά όταν θα έχεις ένα γιατρό μόνιμα να του τηλεφωνεις σε κάθε σου ανησυχία και θα τον πάρεις αχάραγα να του πείς γεννάω άσχετα με το αν αυτός είχε εφημερία όλη την προηγούμενη δεν πρέπει λοιπόν να πάρει αμοιβή. Το νοσοκομείο σαφώς δε το πληρώνεις πέρα απο τη συμμετοχή. Στον γιατρό του ιδιωτικού νοσοκομείου γιατι τα δίνουμε αβίαστα και ζητούν πολύ περισοτερα απο γιατρούς των δημόσιων νοσοκομείων. Αν θεωρεί οποιοσδήποτε οτι δεν πρέπει να πληρώσει τότε πηγαίνει για παρακολούθηση στον όποιο γιατρο τύχει στα εξωτερικα και όταν έρθει η ώρα της γέννας σε όποιον λάχει. Εγώ την αμοιβή του γιατρού σε δημόσιο τη θεωρώ λογικό και όχι φακελάκι αρκεί και ο γιατρός να είναι εκεί ανα πάσα ωρα και στιγμη. Τη κόρη μου τη γέννησα στο Αττικο (υπερευχαριστημένη) είχα απο την αρχή το γιατρό μου που με εξεταζε, είχαμε συμφωνίσει για την αμοιβή του, τον έπειρνα τηλ. όποτε χρειαζόταν, και τον ξύπνησα νύχτα γιατι γεννούσα και αυτός ήταν δίπλα μου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας!Εχω ενα αγοράκι 12 μηνών και το γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ με εναν καταπληκτικό γιατρό!Τώρα λέμε να βάλουμε μπρος για μια κόρη όμως δεν ειμαι διατεθημενη θα τα σκασω πάλι στο ΜΗΤΕΡΑ.Σκέφτομαι για Ελενα ή Αττικο.Δεν ξέρω ομως κανένα γιατρο εκεί και δυστυχώς επειδή γέννησα και τον γιο μου με καισαρική παω πάλι για καισαρικη.Μήπως μπορείτε να μου προτίνετε κάποιον?:|

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!Εχω ενα αγοράκι 12 μηνών και το γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ με εναν καταπληκτικό γιατρό!Τώρα λέμε να βάλουμε μπρος για μια κόρη όμως δεν ειμαι διατεθημενη θα τα σκασω πάλι στο ΜΗΤΕΡΑ.Σκέφτομαι για Ελενα ή Αττικο.Δεν ξέρω ομως κανένα γιατρο εκεί και δυστυχώς επειδή γέννησα και τον γιο μου με καισαρική παω πάλι για καισαρικη.Μήπως μπορείτε να μου προτίνετε κάποιον?:|

 

 

καλησπερα αννιτα...εγω γεννησα πριν 20μηνες στο αρεταιειο και τωρα με το καλο σε 7μηνες παλι εκει θα γεννησω..γιατρο εχω τον κ.χασιακο ειναι απο τους καλυτερους στην αθηνα..αν θελεις πληροφοριες πες μου να σου στηλω οκ??:-D:rolleyes:

http://www.line_feet_beg_minie_time_1191211200_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!και εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσω.Στο πανεπιστημιακό του Ρίου,στις 6 ιουνίου με καισαρική (και επισκληρίδιο ενοείται) για διάφορους λόγους που με υποχρεώνουν...τελοσπάντον..

Θέλω να ρωτήσω το εξής.

Επειδή είναι η πρώτη μου γέννα και δεν ξέρω....το μωρό στο νοσοκομείο όταν μας παίρνουν από την ανάνηψη και μας πάνε στο δωμάτιο,το φέρνουν μαζί μας?ή το βλέπω μετά από ώωωρες?

 

και κάτι άλλο...τον ουροκαθετήρα την πρώτη μέρα μας πότε τον βγάζουν? μήπως τον κρατάνε ενα 24ωρο και συκωνόμαστε την άλλη μέρα?μιλάω πάντα για την επισκληρίδιο...

 

αν ξέρει κάποια κοπέλα πολύ να με βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!και εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσω.Στο πανεπιστημιακό του Ρίου,στις 6 ιουνίου με καισαρική (και επισκληρίδιο ενοείται) για διάφορους λόγους που με υποχρεώνουν...τελοσπάντον..

Θέλω να ρωτήσω το εξής.

Επειδή είναι η πρώτη μου γέννα και δεν ξέρω....το μωρό στο νοσοκομείο όταν μας παίρνουν από την ανάνηψη και μας πάνε στο δωμάτιο,το φέρνουν μαζί μας?ή το βλέπω μετά από ώωωρες?

 

και κάτι άλλο...τον ουροκαθετήρα την πρώτη μέρα μας πότε τον βγάζουν? μήπως τον κρατάνε ενα 24ωρο και συκωνόμαστε την άλλη μέρα?μιλάω πάντα για την επισκληρίδιο...

 

αν ξέρει κάποια κοπέλα πολύ να με βοηθούσε!

 

καλημερα και με το καλο το μωρακι καλο θα ηταν να μην κανεις επισκληριδιο εφοσον θα γεννησεις με καισαρικη εγω ακομα ποναει η μεση μου....συνηθψς το μωρο οταν γεννηθει το παιρνουν να το εξετασουν να το ζυγισουν να το πλυνουν και μετα το φερνουν στους γονεις,τουλαχιστον στο αρεταιειο που γεννησα εγω ετσι εκαναν...τον καθετηρα αν δεν κανω λαθοε γιατι και η διπλανη μου ειχε κανει καισαρικη τον κρατανε ενα 24ωρο σιγουρα...τωρα για το μωρο δεν ξερω αν σε βοηθησα αρκετα αλλα ειναι πως δουλευει το καθε νοσοκομειο,μια συζητηση με τον γιατρο σου θα ηταν καλυτερη ωστε να μπορεσει να σου λυσει ολες σου τις αποριες..;)

http://www.line_feet_beg_minie_time_1191211200_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

egnancy.baby-gaghttp://www.dev007pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Αnnia!Ναι θα ήθελα κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το γιατρό,όπως το που σου έκανε την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης,αν κάνει την αυχενική και το β' επιπέδου ο ίδιος...Τα ρωτάω αυτά γιατί ο προηγούμενος γιατρός μου τα έκανε όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ntinti εγώ γέννησα με καισαρική και επισκληρίδειο.Δεν πόνεσα καθόλου.Το λέω αυτο γιατί αναφέρθηκε παραπάνω κατι για πόνο στη μέση.Τον ουροκαθετήρα μου τον βάλανε στις 4 περίπου το απόγευμα,λιγο πριν μπω στο χειρουργείο και μου τον έβγαλαν την επόμενη μέρα το πρωί οπότε και σηκώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Αnnia!Ναι θα ήθελα κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το γιατρό,όπως το που σου έκανε την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης,αν κάνει την αυχενική και το β' επιπέδου ο ίδιος...Τα ρωτάω αυτά γιατί ο προηγούμενος γιατρός μου τα έκανε όλα αυτά.

 

λοιπον ειναι στην λ.αλεξανσρας και τοο τηλ ειναι 2106440686...την παρακολουθησει την κανει στο εξωτερικο ιατρειο του..και την αυχενικη και β επιπεδου την κανει στο ιδιο κτιριο καποιος συνεργατης του..γιατι εχει και την κλινικη εξωσοματικης γονοιμοποιησης εμβρυο αρτ λεγετε..αλλα του παςε τα αποτελεσματα την ιδια μερα και τα βλεπει ο ιδιος..να ξερεις ομως οτι εχει πολυ δουλεια,ποτε γεννας με το καλο??http://www.line_flow1_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae92020eceff5.gifhttp://www.image.php?id=f384e

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακόμα αν είμαι έγκυος,θα ξέρω σε 15 μέρες!!!Το ψάχνω΄όμως το θέμα για να δω πού θα απευθυνθώ όταν έχω τα ευχάριστα νέα.Ξέρεις αν θα μπορούσα να έχω τον δικό μου γιατρό στην εγκυμο΄συνη και να πάω μόνο για τον τοκετό στο αρεταίειο?Ή έστω να πάω στο γιατρό που λες προς το τέλος της εγκυμοσύνης?Ηταν τόσο καλός και "ανθρώπινος"ο γιατρός μου που δυσκολεύομαι να τον αλλάξω!Όμως το κόστος του μαιειυτηρείου με προβληματίζει γιατί σε συνδυασμό με το οτι έρχομαι από νησί ανεβάζει πολύ την όλη τιμή!Εννοώ με τα ταξιδια κάθε μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακόμα αν είμαι έγκυος,θα ξέρω σε 15 μέρες!!!Το ψάχνω΄όμως το θέμα για να δω πού θα απευθυνθώ όταν έχω τα ευχάριστα νέα.Ξέρεις αν θα μπορούσα να έχω τον δικό μου γιατρό στην εγκυμο΄συνη και να πάω μόνο για τον τοκετό στο αρεταίειο?Ή έστω να πάω στο γιατρό που λες προς το τέλος της εγκυμοσύνης?Ηταν τόσο καλός και "ανθρώπινος"ο γιατρός μου που δυσκολεύομαι να τον αλλάξω!Όμως το κόστος του μαιειυτηρείου με προβληματίζει γιατί σε συνδυασμό με το οτι έρχομαι από νησί ανεβάζει πολύ την όλη τιμή!Εννοώ με τα ταξιδια κάθε μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...