Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψευδοσυληψη με απολυνωση σαλπιγγων


viki35

Recommended Posts

Ειπα να πω και εγω την εμπειρια , δεν μπορω να πω οτι ηταν και τοσο δυσκολη στιγμη αλλα δεν ειχε καπου αλλου να βαλω το θεμα μου .

Λοιπον αν και εξαφανιστηκα αρκετο καιρο απο το φορουμ λογω τρεξιματων ειπα να μοιραστω αυτο που περασα απο τις 13 του Μαιου και μετα .

Εχω 3 παιδια , 6μιση ετων σχεδον , 5 ετων σχεδον και 9 μηνων , στην τελευταια γεννα εκανα καισαρικη και απολυνωση σαλπιγγων (δεσιμο κοινως δηλαδη στειρωση ) δεν θελαμε σε καμια περιπτωση 4η εγκυμοσυνη και θελαμε να το διασφαλησουμε , αν και με τον αντρα μου δεν ειμαστε υπερ του ελευθερου σεξ παρα μονο οταν ηταν να κανουμε παιδι , οσες φορες εμεινα εγκυος το θελαμε γιατι το προσπαθησαμε , επειτα παντα προσεχαμε . Οι εγκυμοσυνες μου ηταν ουτε δυσκολες ουτε ευκολες αλλα γενικα ιδιαιτερα η τελευταια μου αφησε μια απεχθεια προς αυτη την κατασταση , χαιρομαι που εχω τα παιδια μου , ζουμε για αυτα και ειμαστε ευτιχισμενοι αμα βαλουμε στην ακρη το καθημερινο αγχος για το μεγαλωμα τους . Ολοι ξερουμε οτι η απολυνωση εχει ενα ποσοστο 1 στις 20000 πιθανοτητα για εξωμητρια κυηση , βασικα ειναι τοσο ελαχιστες οι πιθανοτητες που ουτε καν τους δεινεις σημασια , οπως ειχε πει και ο γιατρος μου , μονο με εξοσωματικη θα μπορουσα να 3ανακανω παιδι . Και ειπαμε να δοκιμασουμε να χαλαρωσουμε λιγο την προσοχη μας με τον αντρα μου , χαλαρωνουμε τον ενα μηνα αρκετα κιολας , καθυστερηση εγω , δεν το πιστευα λεω ελα μωρε αλλαζει ο κυκλος , ετσι και αλλιως μετα τη γεννα ηταν μικρος , στις 26 μερες , και πραγματι το Μαρτιο αλλαξε ο κυκλος ,αλλα περασα ενα σοκ γιατι αργησε 6 μερες η περιοδος , τελικα ηρθε ομως . Απριλιο ολα τελεια , ερχεται ο Μαιος και 13 του μηνος που περιμενα περιοδο , δεν ερχεται και παλι λεω αλλαζει , μια απλη καθυστερηση ειναι , δεν δεινω βαση για λιγες μερες , αυτη ομως δεν ερχοτανε , παει 16-17 τιποτα , παει 19 περνουμε τεστ εγκυμοσυνης , αρνητικο ... εε ειδες λεω μαλακες σκεφτομαι , περνω αλλο ενα ΘΕΤΙΚΟ σκατα στα μουτρα μας λεω , περνουμε και ενα ακομα επισης θετικο , εκει καπου ειναι που ξανακαπνισα 7 χρονια μετα . ΕΙμαστε με τον αντρα μου σαν να μας εχει πατησει τρενο ή εχει πεσει αεροπλανο στο κεφαλι μας , το πρωτο που σκεφτηκαμε ειναι οτι δεν εκανε την απολυνωση ο γιατρος , ελα μου ντε ομως που το εχω εμπιστοσυνη και τον αγαπαω το δοκτορα μου , δεν υπηρχε περιπτωση να εγινε αυτο σκεφτομασταν αν και δεν μπορουσαμε να εξηγησουμε αλλιωτικα .Την επομενη βαζω τον αντρα μου να τον παρει τηλεφωνο , και ο γιατρος μολις το λεμε ειναι σαν να τον πατησε και αυτον το ιδιο τρενο , βλεπετε μας ορκιζοτανε οτι εκανε κανονικα την απολυνωση , λεει μηπως ειναι καποια κυστη στις ωοθηκες , να κανω μια χοριακη και να παω να με δει . Την κανω την χοριακη 1330 μοναδες με 1 βδομαδα καθυστερηση , δεν πιστευε στα ματια του , τα παι3ε ο ανθρωπος , λεει 25 χρονια καριερα πρωτη φορα αυτο το πραγμα . ΤΕσπα ενδωμητριος δεν βρισκουμε κατι , βρισκουμε ομως μια κυστη πολυ μικρη και ανευ σημασιας , κανε και αλλη χοριακη σε 3 μερες και 3αναελα μου λεει , παει παρασκευη απο δευτερα 1792 η χοριακη , ανεβηκε μεν αλλα δεν διπλασιαστικε ευτυχως , υπαρχει κατι στη μητρα τωρα , τι ??? μια ψευδοσυληψη , ψευδοσακος χωρις φυσικα εμβρυο και χωρις καν ουσιαστικο σακο , μια βλαστοκυστη ηταν . Στην ουσια χαρηκε ο γιατρος γιατι μου εξηγησε οτι δεν ηθελε να ειναι η κυστη με τετοια χοριακη γιατι θα παθαιναμε πανικο , θα οδηγουμασταν αλλου . Ξαναπαω δευτερα , με χοριακη δυστηχως 3002 και τη βλαστοκυστη να παραμενει εκει μεσα χωρις να εχει σκοπο να βγει μονη της . Πως εγινε αυτο ?? απο την κομμενη σαλπιγγα λογω βαρυτητας επεσε το αυγο και μπηκε στη μητρα εκει βρεθηκε το σπερματοζωαριο και το γονιμοποιησε χωρις φυσικα να ειναι φυσιολογικη και κανονικη συληψη και ολο αυτο εγινε μισο δακτυλο απο τον τραχηλο , πριν δηλαδη βγει ε3ω . Ειναι η πιθανοτητα που συμβαινει απλα ημουνα τυχερη μεσα στην γκαντεμια μου και εγινε ολο αυτο ενδωμητρια και οχι εξωμητρια . Ο γιατρος , παρολο που οκ δεν φταιει , ζητησε εκατομμυρια φορες συγνωμη , δεν πηρε ουτε ενα ευρω ουτε στο ιατρειο του , ουτε στην απο3εση που ακολουθησε , γιατι φοβηθηκε να μου δωσει χαπια μην με πιασει μεγαλη αιμοραγια λογω οτι δεν ητανε σε καλο μερος κολημενο ολο αυτο . Εγινε η αποξεση την πεμπτη , δεν ηταν σπουδαιο πραμα , ε3αλλου εχω περασει αλλες 2 παλλινδρομες , απλα πριν γινει η επεμβαση ημουνα μεσα στα νευρα για την γκαντεμια μου . Βεβαια μεσα σε ολο αυτο χαιρομαι που δεν ητανε κανονικη εγκυμοσυνη γιατι εκει θα ειχα να αντιμετωπισω και τυψεις και ενοχες μιας και ηταν αδυνατον για μας να κρατουσαμε ενα ακομα παιδι , για αυτο και καναμε την απολυνωση κιολας . Και φυσικα χαιρομαι που εχω εναν τετοιο γιατρο οπου ηταν 100000% διπλα μου σε ολα .Βεβαια μετα απο αυτο ενισχυεται η αποψη μου οτι καμια μεθοδος αντισυληψης δεν ειναι σιγουρη και οτι παντα χρειαζεται προσοχη .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...