Recommended Posts

η μικρη σε 2 μηνες γινεται 3 ετων και η αληθεια ειναι οτι ειμαστε λιγο πισω.κανει πλεον μικρες προτασεις αλλα μπερδευει το εγω με το εσυ.θελει να μου πει θελω γαλα και μου λεει γαλα θελεις.στον εαυτο της αναφερεται ως εσυ.επισης ειναι λιγο αδεξια δεν υπαρχει περιπτωση να τρεξει χωρις να σκονταψει και δεν της εχω εμπιστοσυνη να ανεβει μια σκαλα μονη της.πριν 5 μηνες ειχαμε επισκευτει αναπτυξιολογο(αντωνοπουλου)γιατι ηχολαλουσε αρκετα.η γιατρος μας ειπε πως δεν βλεπει αυτιστικα στοιχεια και οτι το παιδι ειναι αρκετα ζωηρο και δεν συγκεντρωνεται.απεκλεισε τελειως καποια αναπτυξιακη διαταραχη και μας ειπε να ξεκινησουμε παιδικο και φυσικα να της βαλουμε καποια ορια.προσφατα ομως μιλησα με ενα κεντρο λογοθεραπειας μεσω τηλ και μου ειπαν πως πολυ πιθανον το παιδι να χρειαστει βοηθεια απο λογοθεραπευτη και αργοθεραπευτη αλλα να το δουμε σε κανα 4 μηνο.επισης η μικρη εχει ακομα σιελοροια οχι ομως συνεχεια.εκτελει εντολες,αγκαλιαζει,ζηταει,μιμιται κανει συμβολικο παιχνιδι πλησιαζει αλλα παιδακια.βοηθεια..

Διαφημίσεις

Christiana το συζήτησες με τον παιδίατρό σας που φαντάζομαι εμπιστεύεσαι και ξέρει όλη την εξέλιξη του παιδιού? Το ρωτάω μην τυχόν από το όποιο κέντρο θέλουν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις και αφού η αναπτυξιολόγος δεν βλέπει κανένα πρόβλημα. Όσο για το ότι είναι αδέξια, που να δεις τον γιο μου που είναι 3,5 και επειδή αποσπάται συνέχεια η προσοχή του, συνέχεια πέφτει :lol:. Δεν θα ανησυχούσα για αυτό. Κατά τα άλλα η μικρή σου ακούγεται μια χαρά. Μήπως έχει αλλάξει κάτι στην ζωή σας τελευταία που να την έχει επηρεάσει?

μπερδευει το εγω με το εσυ.

θελει να μου πει θελω γαλα και μου λεει γαλα θελεις.στον εαυτο της αναφερεται ως εσυ.

επισης ειναι λιγο αδεξια δεν υπαρχει περιπτωση να τρεξει χωρις να σκονταψει και δεν της εχω εμπιστοσυνη να ανεβει μια σκαλα μονη της.

βοηθεια..

Ουσιαστικά τα μόνα "προβληματα" που αναφέρεις είναι τα δυο αυτά.

Για το οτι ναφέρεται στον εαυτό της ως τρίτο πρόσωπο, μήπως έχει να κάνει με τον τρόπο που της μιλάτε? Δηλ. εσυ της λες πχ "η μαμα σ΄αγαπάει" ή "σ' αγαπάω"?

Η αδεξιότητα ειναι κομμάτι της ηλικίας. Οσο πιο πολύ την αφήσεις να εξασκηθεί σε κάτι ακίνδυνο τόσο πιο γρήγορα θα μάθει.

9XkKp3.png

HArNp3.png

η μικρη σε 2 μηνες γινεται 3 ετων και η αληθεια ειναι οτι ειμαστε λιγο πισω.κανει πλεον μικρες προτασεις αλλα μπερδευει το εγω με το εσυ.θελει να μου πει θελω γαλα και μου λεει γαλα θελεις.στον εαυτο της αναφερεται ως εσυ.επισης ειναι λιγο αδεξια δεν υπαρχει περιπτωση να τρεξει χωρις να σκονταψει και δεν της εχω εμπιστοσυνη να ανεβει μια σκαλα μονη της.πριν 5 μηνες ειχαμε επισκευτει αναπτυξιολογο(αντωνοπουλου)γιατι ηχολαλουσε αρκετα.η γιατρος μας ειπε πως δεν βλεπει αυτιστικα στοιχεια και οτι το παιδι ειναι αρκετα ζωηρο και δεν συγκεντρωνεται.απεκλεισε τελειως καποια αναπτυξιακη διαταραχη και μας ειπε να ξεκινησουμε παιδικο και φυσικα να της βαλουμε καποια ορια.προσφατα ομως μιλησα με ενα κεντρο λογοθεραπειας μεσω τηλ και μου ειπαν πως πολυ πιθανον το παιδι να χρειαστει βοηθεια απο λογοθεραπευτη και αργοθεραπευτη αλλα να το δουμε σε κανα 4 μηνο.επισης η μικρη εχει ακομα σιελοροια οχι ομως συνεχεια.εκτελει εντολες,αγκαλιαζει,ζηταει,μιμιται κανει συμβολικο παιχνιδι πλησιαζει αλλα παιδακια.βοηθεια..

αυτό που περιγράφεις, μας είχε πει λογοθεραπεύτρια στον παιδικό σταθμό, ότι είναι ένδειξη ότι μπορεί να χρειάζεται λογοθεραπεία. τη σιελόροια πώς τη διακαιολογεί η παιδίατρός σας?

0qYJp3.png 

ο παιδιατρος μου ειπε πως η σιελοροια θα υποχωρησει απο μονη της,απλα σε μερικα παιδια αργει λιγο.η λογοθεραπευτρια λεει πως αν δεν εχει υποχωρησει σε 3 -4 μηνες να τη δει εργοθεραπευτης.και οτι σαυτην την ηλικια θα επρεπε να κανει περιγραφη γεγονοτων:?η μονη περιγραφη που κανει ειναι "να το μικρο καροτσι,να το μεγαλο καροτσι" και "γαλα μετο καλαμακι το μπλε""¨ηρθε ο μπαμπας"οτν ερχεται ο αντρας μου.οσο για την αδεξιοτητα μου ειπε πως συνηθως ο λογος και η κινηση πανε μαζι και μπορει ενα κομματι του εγκεφαλου της να μην ειναι ακομα καλα αναπτυγμενο και να θελει βοηθεια.επισης περπαταει ακομα στις μυτες.

Διαφημίσεις

Χριστιάνα μπορείς να δεις δεύτερο αναπτυξιολόγο σε δημόσιο κέντρο; Τηλεφωνικώς οι άνθρωποι καλά σου τα είπαν. Ίσως ανέφεραν όχι πρέπει οπωσδήποτε.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Και εμενα ο μικρος μου ελεγε "και εσυ" οταν αναφεροταν στον ευατο του σε αυτη την ηλικια, ισως λιγο πιο μικρος. Τον ρωταγαμε θελεις και εσυ? και φυσικα απαντουσε και εσυ και εσυ... (Για σοκολατα ελεγε και εσυ και εσυ χωρις να τον ρωτησουμε).

Τον διορθωναμε και καποια στιγμη το εμαθε.

Για τις σκαλες τωρα... Εγω τις φοβαμαι - ισως γιατι ειχα πεσει απο ενα τραπεζακι, ισως γιατι η θεια μου που με μεγαλωσε ειχε αγχος.. Ακομη και απο το πεζοδρομιο να πρεπει να κατεβω θα σταματησω να κοιταξω που θα βαλω το ποδι μου. Τα παιδια τα κρατησα πισω σε αυτο το θεμα. Μεχρι και περισι κραταγα απο το χερι τον μεγαλο και φετος κραταω τον μικρο - α! απεφευγα το μετρο γιατι δεν μπορουσα να τους κραταω και τους 2 και να κρατιεμαι και εγω. Και μονη μου οταν ειμαι κρατιεμαι!!!

Σημερα μου ελεγε η νηπιαγωγος του μεγαλου οτι ο μικρος θελει βοηθεια στην σκαλα,,,

Παντως και εγω δεν θα το αφηνα στη θεση σου - απλα επειδη περασαμε αυτη την φαση πιστευω οτι ξεπερνιεται

wQjhp2.png f6fAp2.png

εμενα ο γιος μου ειναι δυο μηνες μικροτερος. Εχει πολυ σιελορροια καποιες φορες ιδως οταν ειναι μπουκωμενη η μυτη του (παρα πολυ συχνα γιατι εχει 100 αλλεργιες). Απο ομιλια; Η μονη φραση που λεει ειναι "ασε με", και "δεν θελω":D. Α και οταν ακουει το τηλεφωνο "ποιος ειναι;""μπαμπας ειναι". Μια μερα ειμαι δεν θελω μαμ και πετουσα στα συννεφα απο τη χαρα μου!!! Η παιδιατρος δεν ανησυχει καθολου, και της εχω αναφερει πολλες φορες τις ανησυχιες μου: βλεπεις η κορη μου σου ανεπτυσσε εκθεση 1,5 χρονων...

Νομιζω οτι ειναι νωρις ακομη. Εγω ξερω οτι συνηθως οι γιατροι ανησυχουν αν το παιδι περασει τα τρια και λεει μονο μαμα και μπαμπα

αυτό που νομίζω χρειάζεσαι τώρα είναι μια λεπτομερή αξιολόγηση από κάποιο διαγνωστικό κέντρο που να έχει όλες τις ειδικότητες πχ. ψυχολόγο, λογοθεραπευτή, εργοθεραπευτή, παιδοψυχίατρο γιατί από μια περιγραφή δεν είναι δυνατόν να σε κατευθύνει κανείς σωστά χωρίς να δει το παιδί, να πάρει ιστορικό,να κάνει αξιολόγηση/παρατήρηση κτλ

( γιατι πχ, εσύ μπορείς να βλέπεις ότι κάνει συμβολικό παιχνίδι αλλά να μην είναι ανάλογο για την ηλικία της ή μπορείς να λες ότι είναι αδέξια και να είναι φυσιολογικό για την ηλικία της)

πάντως σημαντικό είναι ότι προβληματίζεσαι εσύ που είσαι και μητέρα της όποτε καλό είναι να το δεις, όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο, και ακόμη και να μην είναι τίποτα σημαντικό μόνο οι οδηγίες που θα πάρεις πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ.

Διαφημίσεις

Ειμαι καινουρια μαμα στο φορουμ αν και το παρακολουθω χρονια..παρεμβαινω απλα για να σε καθυσθχασω γιατι το εγω με το εσυ το εκανε ο δικος μου λαθος μεχρι τα 3.5...κανενα απολυτως προβλημα ομως μετα....βεβαια με τη σιελοροια δεν ξερω -οτι πει και ο παιδιατρος σου αλλα μην ανησυχεις ιδιαιτερα..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα