Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και τους μπαμπάδες του forum,

 

σήμερα επιτέλους μετά απο 8 ημέρες τελειώσαμε με την αφαίρεση κύστης θυρεογλωσσικού πόρου. Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατι αν και μου είπαν οτι είναι θέμα ρουτίνας όσο και αν έψαχνα δεν έβρισκα αρκετές πληροφορίες. Έτσι λοιπον μέσα απο την εμπειρία μου θέλω να βοηθησω κάποιες μανούλες που ισως τις ενδιαφέρει.

Την προηγούμενη Τετάρτη πήγαμε με την κορούλα μου στο Παίδων Αγ.Σοφία και κάναμε εισαγωγή για την αφαίρεση αυτής της κύστης, εκανε εξετάσεις και το πρωι μπήκαμε χειρουργείο. Η διάρκεια της επέμβασης μαζί με την νάρκωση δηλ από την ώρα που την άφησα μέχρι να την κρατήσω ξανά στην αγκαλιά μου ήταν περίπου 1μιση ωρα. Έμεινα έκπληκτη όταν μετά απο 8 ώρες απο την επέμβαση η μικρή δεν ξαναζήτησε παυσίπονο.Πραγματικά δεν πόναγε, απλώς την ενοχλούσαν οι γάζες. Γάζες....μεγάλο θέμα, σε αντίθεση με τα κρεατάκια - αμυγδαλές η συγκεκριμένη επέμβαση απαιτεί μετά το τέλος να έχει το παιδί ένα σωληνάκι το οποιο προεξέχει λίγο στο λαιμο για να φεύγουν τα υγρα. Το κρατήσαμε 3 24ωρα και μετά τέλος, απλά κάναμε αλλαγή μια φορά την ημέρα, μέχρι και σήμερα που κόψαμε τα ράμματα. Δοξα το θεό πήγαν όλα καλά και χαίρομαι πραγματικά που κατάφερα μέσα απο την συζήτηση να δει την ολη διαδικασία σαν παιχνίδι. Θέλω λοιπον να σας πω τελειώνοντας γιατι δεν είμαι και πολύ καλή στο γράψιμο αν ποτέ σας τύχει που το απεύχομαι για όλους να μην τρομάξετε με αυτη την ασυνήθιστη στην ονομασία αλλά κατα τα άλλα ρουτίνας επέμβαση για τους γιατρούς. Ειναι απλώς ενα υπόλειμα εμβρυακού ιστού το οποίο πρέπει να αφαιρεθεί και ναι αν κρίνω απο το κοριτσάκι μου είναι πιο ανωδυνο και απο τις αμυγδαλές. Αυτά σας τα γράφει μια μανούλα που μόλις πήραν την κόρη της για το χειρουργείο επι μια ώρα έκλαιγε έξω απο την πόρτα περιμένοντας. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτή την εγχείριση την έκανα κι εγώ όταν ήμουν εννέα ετών, και πραγματικά δεν ήταν τίποτα. Δεν θυμάμαι να πόνεσα, δεν θυμάμαι να ταλαιπωρήθηκα από τίποτα, ούτε καν από τη νάρκωση (καλά, αυτό είναι και θέμα οργανισμού).

 
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα, ο μικρος μου εχει κυστη θυρεογλωσικου πορου και πρεπει να κλεισουμε αμεσα ραντεβου στο Παιδων για επέμβαση.  Μπορει καποιος να μου συστησει καποιον καλο γιατρο ? Σας ευχαριστω πολυ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας. Ψάχνω έναν καλό παιδο Ωτορ/γγολογο για χειρουργείο κύστης θυρεογλοσικου πόρου .Όποιος γονειως έχει εμπειρία θα το εκτιμούσα πολυ αν μου απαντούσε .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα προσφατα εκανα εγω αυτην την επεμβαση 

ο γιατρος που με χειρουργησε ειναι χειρουργος ωρυλας και για μεγαλους και για παιδια 

εχει εγχειρησει κ τον αντρα μου διαφραγμα παλια και την μικρη κρεατακια αμυγδαλες / πεντε χρονων / οποτε οπως καταλαβαινεις του εχω απολυτη εμπιστοσυνη 

να ξερεις ο γιατρος πρεπει να ειναι εξειδικευμενος και οχι απλως ωρυλας 

εχει ιατρειο στην Δαφνη 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, hramixalhs είπε:

Καλησπέρα σας. Ψάχνω έναν καλό παιδο Ωτορ/γγολογο για χειρουργείο κύστης θυρεογλοσικου πόρου .Όποιος γονειως έχει εμπειρία θα το εκτιμούσα πολυ αν μου απαντούσε .

Απο όσο ξερω την επεμβαση αυτη την κανουν κυριως παιδοχειρουργοι και πολυ λιγοι ωρλ. Οποτε καλυτερα να ψαξεις παιδοχειρουργο που εχει μεγαλυτερη εμπειρια σε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 5/24/2013 at 2:43 PM, westie said:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και τους μπαμπάδες του forum,

 

σήμερα επιτέλους μετά απο 8 ημέρες τελειώσαμε με την αφαίρεση κύστης θυρεογλωσσικού πόρου. Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατι αν και μου είπαν οτι είναι θέμα ρουτίνας όσο και αν έψαχνα δεν έβρισκα αρκετές πληροφορίες. Έτσι λοιπον μέσα απο την εμπειρία μου θέλω να βοηθησω κάποιες μανούλες που ισως τις ενδιαφέρει.

Την προηγούμενη Τετάρτη πήγαμε με την κορούλα μου στο Παίδων Αγ.Σοφία και κάναμε εισαγωγή για την αφαίρεση αυτής της κύστης, εκανε εξετάσεις και το πρωι μπήκαμε χειρουργείο. Η διάρκεια της επέμβασης μαζί με την νάρκωση δηλ από την ώρα που την άφησα μέχρι να την κρατήσω ξανά στην αγκαλιά μου ήταν περίπου 1μιση ωρα. Έμεινα έκπληκτη όταν μετά απο 8 ώρες απο την επέμβαση η μικρή δεν ξαναζήτησε παυσίπονο.Πραγματικά δεν πόναγε, απλώς την ενοχλούσαν οι γάζες. Γάζες....μεγάλο θέμα, σε αντίθεση με τα κρεατάκια - αμυγδαλές η συγκεκριμένη επέμβαση απαιτεί μετά το τέλος να έχει το παιδί ένα σωληνάκι το οποιο προεξέχει λίγο στο λαιμο για να φεύγουν τα υγρα. Το κρατήσαμε 3 24ωρα και μετά τέλος, απλά κάναμε αλλαγή μια φορά την ημέρα, μέχρι και σήμερα που κόψαμε τα ράμματα. Δοξα το θεό πήγαν όλα καλά και χαίρομαι πραγματικά που κατάφερα μέσα απο την συζήτηση να δει την ολη διαδικασία σαν παιχνίδι. Θέλω λοιπον να σας πω τελειώνοντας γιατι δεν είμαι και πολύ καλή στο γράψιμο αν ποτέ σας τύχει που το απεύχομαι για όλους να μην τρομάξετε με αυτη την ασυνήθιστη στην ονομασία αλλά κατα τα άλλα ρουτίνας επέμβαση για τους γιατρούς. Ειναι απλώς ενα υπόλειμα εμβρυακού ιστού το οποίο πρέπει να αφαιρεθεί και ναι αν κρίνω απο το κοριτσάκι μου είναι πιο ανωδυνο και απο τις αμυγδαλές. Αυτά σας τα γράφει μια μανούλα που μόλις πήραν την κόρη της για το χειρουργείο επι μια ώρα έκλαιγε έξω απο την πόρτα περιμένοντας. :)

Καλησπερα. Ευχαριστω παρα πολυ που ξεκινησατε αυτο το θεμα. Μπορειτε να μου πειτε αν είχατε υποτροπη απο τότε (αν ξαναεμφανιστηκε η χρειαστηκε χειρουργειο) και ποιος ηταν ο γιατρος που χειρουργησε το παιδι σας? Ευχαριστω εκ των προτερων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/16/2014 at 9:06 AM, sstavrant said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΥΣΤΗ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ?ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ?ΜΕΙΝΑΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ?

Γεια σας. Τελικα ποιος γιατρος χειρουργησε εσας? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2018 at 5:19 PM, hramixalhs said:

Καλησπέρα σας. Ψάχνω έναν καλό παιδο Ωτορ/γγολογο για χειρουργείο κύστης θυρεογλοσικου πόρου .Όποιος γονειως έχει εμπειρία θα το εκτιμούσα πολυ αν μου απαντούσε .

Γεια σας. Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε ποιος γιατρος τελικα χειρουργησε εσας και αν ειστε ευχαριστημενοι? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 8/28/2017 at 12:21 AM, LenaMast said:

Καλησπερα, ο μικρος μου εχει κυστη θυρεογλωσικου πορου και πρεπει να κλεισουμε αμεσα ραντεβου στο Παιδων για επέμβαση.  Μπορει καποιος να μου συστησει καποιον καλο γιατρο ? Σας ευχαριστω πολυ

 

Γεια σας. Τελικα ποιος σας εκανε την επεμβαση και μεινατε ευχαριστημενοι? Σας ευχαριστω πολυ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες και σε ολους. Μήπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε εναν καλο χειρουργο για κυστη θυρεογλωσσικου? Η κορη μου ειναι 3 ετων και θα χρειαστει να χειρουργηθει με το που περασει η παρουσα φλεγμονη. Τωρα ειμαστε στο αγλαια κυριακου αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη αφου ο λογος που καταληξαμε να νοσηλευεται για μια εβδομαδα τωρα (και να εχει κανει χειρουργειο διανοιξης του πυον ) ειναι γιατι ο γιατρος που την ειδε στα επειγοντα προτεινε να περιμενουμε να "περασει μονος του ο κοκκινος λαιμος". Την ειχε ξαναδει πριν ενα μηνα οταν ειχε κανει και το πρωτο επεισοδιο φλεγμονης. Τα φωτα σας παρακαλω πολυ. Λογω αυτου του χειρουργειοου που εκανε, ειναι ακομα πιο δυσκολη η αφαιρεση και αυξανονται οι πιθανοτητες επανεμφανισης οποτε ψαχνω πραγματικα ενα ποκυ καλο. Σας παρακαλω πειτε μου ποιος χειρουργησε το δικο σας το παιδι και αν εχει κανει υποτροπη το παιδι σας απο τοτε. Χιλια ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2014 at 6:37 PM, angelalex said:

καλησπέρα και ο γιός μου έχει την ίδια κύστη μήπως μπορείτε να μας πείτε ποιός γιατρός σας χειρούργησε?

Καλησπερα. Σας παρακαλω μποτειτε να μου πειτε ποιος χειρουργησε τελικα τον γυιο σας και αν μεινατε ευψαριστημενοι? Ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Γεια σας και πάλι, 

 

Σας παρακαλώ παρά πολύ, εσάς που γράψατε σε αυτό το thread, πως τα παιδιά σας έκαναν εγχείρηση κύστης θυρεογλωσσικου, σας παρακαλώ πείτε μου ποιος σας χειρούργησε και εάν είχατε υποτροπή. Έκανε η κόρη μου την εγχείρηση πριν 2 μήνες και τώρα ξαναεμφανίστηκε! Είχα πάει στον καλύτερο νόμιζα. Σας παρακαλώ τα φώτα και την εμπειρία σας. Θα χρειαστεί ξανά χειρουργείο άμεσα! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και ολους

 

Σας παρακαλώ παρά πολύ, οσοι από εσάς εχουν παιδιά που έκαναν εγχείρηση κύστης θυρεογλωσσικου πορου, σας παρακαλώ πείτε μου ποιος σας χειρούργησε και εάν είχατε υποτροπή! 

Έκανε η κόρη μου την εγχείρηση πριν 2 μήνες και τώρα ξαναεμφανίστηκε! Είχα πάει στον καλύτερο νόμιζα. Σας παρακαλώ τα φώτα και την εμπειρία σας. Θα χρειαστεί ξανά χειρουργείο άμεσα! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 5/24/2013 at 2:43 PM, westie said:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και τους μπαμπάδες του forum,

 

σήμερα επιτέλους μετά απο 8 ημέρες τελειώσαμε με την αφαίρεση κύστης θυρεογλωσσικού πόρου. Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατι αν και μου είπαν οτι είναι θέμα ρουτίνας όσο και αν έψαχνα δεν έβρισκα αρκετές πληροφορίες. Έτσι λοιπον μέσα απο την εμπειρία μου θέλω να βοηθησω κάποιες μανούλες που ισως τις ενδιαφέρει.

Την προηγούμενη Τετάρτη πήγαμε με την κορούλα μου στο Παίδων Αγ.Σοφία και κάναμε εισαγωγή για την αφαίρεση αυτής της κύστης, εκανε εξετάσεις και το πρωι μπήκαμε χειρουργείο. Η διάρκεια της επέμβασης μαζί με την νάρκωση δηλ από την ώρα που την άφησα μέχρι να την κρατήσω ξανά στην αγκαλιά μου ήταν περίπου 1μιση ωρα. Έμεινα έκπληκτη όταν μετά απο 8 ώρες απο την επέμβαση η μικρή δεν ξαναζήτησε παυσίπονο.Πραγματικά δεν πόναγε, απλώς την ενοχλούσαν οι γάζες. Γάζες....μεγάλο θέμα, σε αντίθεση με τα κρεατάκια - αμυγδαλές η συγκεκριμένη επέμβαση απαιτεί μετά το τέλος να έχει το παιδί ένα σωληνάκι το οποιο προεξέχει λίγο στο λαιμο για να φεύγουν τα υγρα. Το κρατήσαμε 3 24ωρα και μετά τέλος, απλά κάναμε αλλαγή μια φορά την ημέρα, μέχρι και σήμερα που κόψαμε τα ράμματα. Δοξα το θεό πήγαν όλα καλά και χαίρομαι πραγματικά που κατάφερα μέσα απο την συζήτηση να δει την ολη διαδικασία σαν παιχνίδι. Θέλω λοιπον να σας πω τελειώνοντας γιατι δεν είμαι και πολύ καλή στο γράψιμο αν ποτέ σας τύχει που το απεύχομαι για όλους να μην τρομάξετε με αυτη την ασυνήθιστη στην ονομασία αλλά κατα τα άλλα ρουτίνας επέμβαση για τους γιατρούς. Ειναι απλώς ενα υπόλειμα εμβρυακού ιστού το οποίο πρέπει να αφαιρεθεί και ναι αν κρίνω απο το κοριτσάκι μου είναι πιο ανωδυνο και απο τις αμυγδαλές. Αυτά σας τα γράφει μια μανούλα που μόλις πήραν την κόρη της για το χειρουργείο επι μια ώρα έκλαιγε έξω απο την πόρτα περιμένοντας. :)

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε ποιος σας χειρούργησε και αν είχατε υποτροπή? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2018 at 5:19 PM, hramixalhs said:

Καλησπέρα σας. Ψάχνω έναν καλό παιδο Ωτορ/γγολογο για χειρουργείο κύστης θυρεογλοσικου πόρου .Όποιος γονειως έχει εμπειρία θα το εκτιμούσα πολυ αν μου απαντούσε .

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε ποιος σας χειρούργησε και αν είχατε υποτροπή? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 8/28/2017 at 12:21 AM, LenaMast said:

Καλησπερα, ο μικρος μου εχει κυστη θυρεογλωσικου πορου και πρεπει να κλεισουμε αμεσα ραντεβου στο Παιδων για επέμβαση.  Μπορει καποιος να μου συστησει καποιον καλο γιατρο ? Σας ευχαριστω πολυ

 

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε ποιος σας χειρούργησε και αν είχατε υποτροπή? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σάς. Η κόρη μου έχει κύστη θυρεογλοσικου πόρου. Αφαιρέθηκε πριν 6 μήνες αλλά δυο μήνες μετά έκανε ξαναεμφανίστηκε. Αν κάποιου γονιού το παιδί έχει κάνει αυτή την εγχείρηση, σας παρακαλώ πείτε μου με ποιον γιατρό και αν είχατε υποτροπή. Σας ευχαριστώ παρά πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...