Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ


NANA

Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΔΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 7 ΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ MOY EIΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΓΕΜΙΖΕΙΣ .... ΚΛΠ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΜΟΣΧΟΜΥΡΙΖΟΥΝ (ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ) ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΙΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ (ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ).

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ 8-9-10 ΚΙΛΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ?

ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ? ΚΛΠ

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας,

 

αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης και εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4163&start=0

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 10κιλο της Samsung, και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Πλένω και κουβέρτες και παπλώματα, ριχτάρια, κλπ. Επίσης τώρα με τη μπέμα, πλένω τα ρούχα της με το πρόγραμμα silver nano και δεν μένει ίχνος απορρυπαντικού. Δεν μπορώ να βρω κάποιο μειονέκτημα, με εξυπηρετεί αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις έχω δει και την παραπομπή στο ήδη ανοιχτό θέμα που καταλήγει στην επιλογή 8 κιλου.

Αλλά επειδή έχω ήδη 7 κιλο AEG και δεν χωράει με τίποτα την υπερδιπλη κουβέρτα μας (δεν το συζητώ για πάπλωμα) λέω να πάω σε 10 κιλο.

Από τη στιγμή που υπάρχει και οικονομικό πρόγραμμα φαντάζομαι.

Το δικό μου πρόβλημα δεν είναι το πλύσιμο αλλά το στύψιμο. οπότε και να χωρούσε αλλά αν μην έβαζα στύψη δεν θα με βόλευε.

Επίσης στο καθαριστήριο θα έστελνα κάποιο καλό πάπλωμα όχι αυτό που έχουμε πούνε - βαλε κάθε 1-2 βδομάδες. με ενδιαφέρουν οπότε γνώμες για 10 κιλα και μάρκες.

Μιας και η miele που έχω όλες τις άλλες συσκευές της, στα πλυντήρια που θεωρείτε καλύτερη δεν έχει 10 κιλο. Είναι τυχαίο ή μήπως βγάζουν προβλήματα?

 

Ευχαριστώ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω της Hoover των 8 κιλών αλλά πρόσφατα έμαθα ότι έβγαλε κ μεγαλύτερο, νομίζω 9 κιλά. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη! Έχει πολλά προγράμματα κ έχει κ οικονομικά προγράμματα, προγράμματα για λίγα ρούχα, πρόγραμμα για πλύσιμο στο χέρι. Της samsung μου άρεσε πάρα πολύ κ ήθελα να το πάρω, αλλά ήταν ακριβό κ δεν υπήρχε αντίστοιχο στεγνωτήριο 10 κιλών. Έτσι πήρα κ πλυντήριο κ στεγνωτήριο πάνω κάτω στην τιμή του πλυντηρίο της samsung.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Εχω το 7κιλο της SAMSUNG και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αν είχα τις δικές σου αυξημένες ανάγκες και απαιτήσεις, θα αγόραζα το 10κιλο της ίδιας εταιρείας.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

αφου τα περισσοτερα απο αυτα τα πλυντήρια εχουν αισθητήρα νομιζω και ζυγιζουν το βαρος των ρουχων ετσι δεν ειναι?

και λειτουργουν και με μισο καδο αν χρειαστεί ή όσα βαλεις!?

εγω εχω 7,5 καδο LG direct drive. (και είμαστε δυο ατομα μονο!)

 

και σίγουρα είναι κ πιο οικονομικο το μεγάλο αντι να κανεις 2 πλυντηρια θα κανεις 1 περίπου.

λιγότερη καταναλωση ενεργειας, και νερού σίγουρα.

 

 

update 10/9/12 μετά απο 4 χρόνια το πλυντήριο λειτουργεί ακόμα άψογα, και είναι φανταστικό σε θέματα σκύλου χαλιών κλπ, καθώς εχει ειδικό σύστημα που αδειάζεις τις τρίχες κτλ και όσα φεύγουν στο πλύσιμο = δηλαδή δεν βουλώνει ποτέ. αν γεμίσει το φιλτράκι (πχ σε περίπτωση που πλενεις μικρή φλοκατη) σου βγαζει ειδοποιηση, το αδειάζεις, βγαζοντας το νερό απο ειδικό σωληνάκι, και ξεκινάει εκ νέου την πλύση. πολύ πρακτικό, εχω πλυνει πανβρώμικα πράγματα του σκυλου κ είναι πολύ βολικό αυτό. Το πλυντήριο παραμένει πάντα καθαρό εσωτερικά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Miele einai ki emena olew oi syskeyew kai 10kilo den exei

Κοιταξε το ομως γιατι πριν λιγοκαιρο ειχε 10 χρονια εγγυηση στα πλυντηρια της,εγω δσεν το προλαβα,εκανε αυτην την προσφορ 1 μηνα μετα που το αγορασα :?

Απο πλυντηρια βαζω κι εγωωωω,πανω απο 10 την εβδομαδα,ευτυχως πηρα στεγνωτηριιο και τουλαχιστον δεν απλωνω :roll:

4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ SIEMENS ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΑΠΛΩΜΑ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΤΑ ΕΞΩ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΧΑΛΙΑ ΜΥΡΙΖΟΥΝ).

 

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ SIEMENS 10 ΚΙΛΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΡΑΒΑΕΙ... ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ. ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΠΛΕΝΕΙ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΩΡΑΙΑ.

 

ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ 800 ΧΡΟΝΩΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΣΧΟΜΥΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (ΑΕG) ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΞΕΠΛΕΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ? ΒΑΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ? ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΑ ΜΥΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ...ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Επειδή σκέφτομαι να πάρω στεγνωτήριο μπορείτε να μου πείτε, όσες έχετε, τι μάρκα να προτιμήσω και με τι χωρητικότητα?Επίσης τι άλλα χαρακτηριστικά να κοιτάξω να έχει (π.χ.προγράμματα)?

Φαντάζομαι ότι θα με βολέψει,έτσι?

Και κάτι ακόμα, τα μωρουδιακά που βάζετε στο στεγνωτήριο μετά τα σιδερώνετε ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 7,5 καδο LG direct drive.

 

Eρωτηση..το πλυντηριο σου κουνιεται, οταν στιβει μερικες φορες??

 

 

Μαρια Στυλιανακη όχι δεν κουνιέται το παραμικρό. εχω ρυθμίσει τα ποδαράκια που ξεβιδώνουν όσο χρειάζεται. το μυστικό είναι όταν το πλυντήριο είναι ακίνητο/δε λειτουργεί, να μην "παίζει" καθόλου αν προσπαθήσεις να το κουνήσεις, δηλαδή να εχεις ρυθμίσει τα ποδαράκια για να πατάει 100% σε όλα. αν "παίζει", φυσικα θα κουνιέται και μετά. αν δεν παίζει, δεν κουνάει ρούπι.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να πάρω στεγνωτήριο μπορείτε να μου πείτε, όσες έχετε, τι μάρκα να προτιμήσω και με τι χωρητικότητα?Επίσης τι άλλα χαρακτηριστικά να κοιτάξω να έχει (π.χ.προγράμματα)?

Φαντάζομαι ότι θα με βολέψει,έτσι?

Και κάτι ακόμα, τα μωρουδιακά που βάζετε στο στεγνωτήριο μετά τα σιδερώνετε ή όχι?

εγω εχω ενα της electrolux,κοστιζε κοντα στα 300 ευρω,εχει πολλα προγραμματα για βαμβακερα,συνθετικα,ρυθμιζεις το χρονο ωστε να βγουν λιγο νωπα ή εντελως στεγνα κλπ,και τα βγαζει μια χαρα τα ρουχα.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι βγαζει τους υδρατμους εξω,και πρεπει να εχεις κοντα παραθυρο ωστε να βγαινει ο σωληνας εξω,ή μαζευονται σε ενα δοχειο με παγοκυστες,ετσι ομως αφηνουν μια αισθηση υγρασιας στον αερα.Καλυτερα να δεις για καποιο που μαζευει τους υδρατμους μεσα σε μια θηκη,ωστοσο αυτα ειναι πιο ακριβα.Τα ρουχα μετα τα σιδερωνω γιατι βγαινουν λιγο τσαλακωμενα
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ resident για την απάντηση και τη διευκρίνηση για τους υδρατμούς!

Ο χώρος που θα το βάλω μάλλον είναι ένα μικρό αποθηκάκι με πόρτα, στην οποία υπάρχει παράθυρο με κάγκελα χωρίς τζάμι.Οπότε φαντάζομαι ότι εκεί δεν θα έχω πρόβλημα με υδρατμούς.

Γιατί όμως στα βγάζει τσαλακωμένα?Εγώ ένας λόγος που θέλω να το πάρω είναι για να γλυτώσω και το σίδερο σε μερικά ρούχα π.χ.πετσέτες,εσώρουχα,μπλουζάκια

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΩΡΟΥ.Κ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΟΣΟ ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ???ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΜΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΣΟ ΠΑΜΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ Κ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ Κ ΤΑ ΡΟΥΧΑ.ΤΙ ΒΑΣΑΝΟ Κ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ SIEMENS ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΑΠΛΩΜΑ. .

 

Να ρωτησω κατι τα κοριτσια που χρησιμοποιουν στεγνωτηριο...

Φετος πηραμε κι εμεις... αλλα παρ αυτα... τα ρουχα που βαζω τελικα στο στεγνωτηριο ειναι πολυ λιγα(γιατι τα περισσοτερα δεν μπαινουν :? )

Ερωτηση δευτερη...εστω οτι εχουμε μια φορμα βαμβακερη ποου λεει οτι δεν μπαινει :roll: ..εστω οτι την αγοραζουμε πιο μεγαλο νουμερο ...την πρωτη φορα θα μπει ετσι :roll: ...θα μπει και τις επομενες :roll::oops: ..

 

Ακουω καποιες που λετε οτι δεν σιδερωνετε...δλδ βγαινουν τα ρουχα μια χαρα :? ..εμενα παντως σιγουρα θελουν σιδερο..το μονο που γλυτωσα απ το σιδερο ειναι οι πετσετουλες μας :P

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ.
Καποια στιγμη ειχα ενδιαφερθει κι εγω για συσκευη 2 σε 1,αλλα με απετρεψε ο πωλητης λεγοντας μου οτι το πλυσιμο και το στεγνωμα ειναι δυο τοσο διαφορετικες λειτουργιες που ειναι δυσκολο να γινουν σωστα απο μια και μονο συσκευη,συνηθως αποδιδει καλα στο ενα απο αυτα.Αν βεβαια καποιο μελος εχει τετοια συσκευη καλο θα ηταν να μας πει αν ισχυει αυτο.IRINARI,οπως γραφει κι η Αφροδιτη,θα μπορουσες μετα το στεγνωτηριο να αποφυγεις το σιδερο μονο για τις πετσετες,τα αλλα ρουχα θελουν σιδερωμα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν... μεταφέρω από το ... http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=482955#482955

 

Τις τελευταίες μέρες το πλυντήριο που έχουμε πραγματοποιεί τις τελευταίες του μπουγάδες. Μας αφήνει χρόνους μιας και έχει αρχίσει να μαδάει... :lol: Πάει καιρός που από αθόρυβο έχει γίνει σκέτη ηχορρύπανση. Τελευταία βρίσκουμε και κάτι βίδες και κάτι λαστιχάκια και κάτι.... τμήματα ρουλεμαν. Λίγο που έχει αρχίσει να χάνει και νερά... έχει και 10 χρόνια στην "πλάτη".

 

Αποφασίσαμε να πάρουμε καινούριο. Λέγαμε να πάρουμε και στεγνωτήριο.

 

Είναι καλύτερα να πάρουμε πλυντήριο χωριστά από στεγνωτήριο;

Είναι πιο καλό να είναι 1 συσκευή που να τα έχει και τα δύο;

Πείτε μου εμπειρίες.... και απόψεις... και ότι άλλο θέλετε... :D

 

Μόνο μη με ξεχάσετε γιατί δεν αντέχει πολύ το κακόμοιρο το πλυντήριό μας... και μας είναι απαραίτητο!! (Εεε μην καταλήξω να πλένω στο ποτάμι σαν τις παλιές! :lol::lol: )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό και το τέταρτο! Εννοήται ότι θα πρέπει να πάρεις στεγνωτήριο γιατί τόσα άτομα που είστε πότε προλαβαίνεις να πλένεις και να στεγνώνεις? Εδώ εμείς που είμαστε τέσσερις και βάζω τρία περίπου πλυντήρια και στεγνωτήρια την ημέρα. Εγώ έχω ξεχωριστό πλυντήριο και στεγνωτήριο και μπορω και στεγνώνω όσο πλένω για το επόμενο. Αν πάρεις πλυντήριο που να είναι και στεγνωτήριο μαζί θα πρέπει να βγάζεις μερικά πλυμένα ρούχα γιατί δεν μπορεί να στεγνώσει όλα μαζί ( στεγνώνει λιγότερα κιλά απο αυτά που πλένει) Εγώ όλα τα ρούχα τα βάζω στο στεγνωτήριο, κάνει περίπου 1μιση ώρα για να τα στεγνώσει (έιναι και σχεδόν 6 χρονών δεν ξέρω αν τα καινούρια κάνουν λιγότερο). Να κοιτάξεις τη χωριτηκόττητα του πλυντηρίου να είναι όσο και το στεγνωτήριο. Μην πάρεις πχ. για 8 κιλά και το στεγνωτήριο σου χωράει 6 γιατι θα αναγκάζεσαι να βγάζεις βρεγμένα ρουχα και να τα απλώνεις εξω. Πάντως ειναι μεγάλη ευκολία (παρόλο που καιει ρευμα!!! :(

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου! Όταν λες καίει....

Τι ενεργειακή κλάση είναι; και τι διαφορά είδες στο λογαριασμό της ΔΕΗ; Έχεις νυκτερινό;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ειναι 6 χρονών και αυτά και ειναι απο τα πολύ απλά της electrolux. Γενικά καιει πολύ ρευμα, αν και εγώ δεν το καταλαβαίνω γιατί το χρησιμοποιώ χειμώνα και καλοκαιρι (δεν απλώνω ρούχα ποτέ!!!) και ο λογαριασμός μας έρχεται πάντα ίδιος (βάζω 3 την ημέρα περίπου) Κάνει 1μιση ώρα για να στεγνώσει ενα πλυντήριο. Αυτές τις μέρες επειδή μετακομίζω και θα πάρω άλλες συσκευές ρώτησα και για στεγνωτήριο και βρήκα ένα miele που έχει περίπου 1000 ευρώ και έιναι ενεργειακή κλαση Β μου έιπαν, πολύ πιο καλή απο το δικό μου άρα θα καίει πολύ λιγότερο ρευμα και μπορεί να στεγνώνει και γρηγορότερα αλλά τα λευτά μου είναι πολύ για τώρα (εφόσον το δικό μου ζει ακόμα). Όταν θα μου χαλάσει, γιατι με το ρυθμό που στρεγνώνω σίγουρα θα μου χαλάσει, θα πάρω το miele, γιατί έχω ακούσει πως είναι τα καλύτερα και στεγνώνουν και μεταξωτά!!!

Πρέπει να προσέξεις επίσης ότι το στεγνωτήριο σου στεγνώνει πιο γρήγορα τα ρούχα που έχουν στιφτεί καλά. Το δικό μου το πλυντήριο μου τα στίβει σε 1200 στροφές και μου τα βγάζει με σχεδόν καθόλου νερά. Αν βγουν πολύ βρεγμένα κάνουν πολύ ώρα να στεγνώσουν. Το στίψημο τα χαλάει γενικά τα ρούχα και όχι το στέγνωμα. Το καλό είναι ότι χρειάζεσαι πολύ λιγότερα ρουχα να έχεις για τα μωρά γιατί μπορεις να τα πλένεις συνέχεια. Μέσα σε 3 ώρες έχω καθαρά ρουχα και στεγνά.

Link to comment
Share on other sites

Με το πλυντήριο που έχω Candy (10 ετών) και με τις 800 στροφές, όσο ζούσα στην Κρήτη δεν είχα πρόβλημα. Αλλά εδώ στα Ιωάννινα, κάνουν 3 μέρες να στεγνώσουν. Έτσι δεδομένου του όγκου των ρούχων και του καιρού.. έχω 3 παραφορτωμένες απλώστρες έξω στο μπαλκόνι που στεγνώνουν για 2-4 μέρες. Όοοοταν λοιπόν στεγνώσουν έχω έεεενα σίδερο βουνό (τον Όλυμπο συγκεκριμένα :? )

 

 

-Στην περίπτωση αγοράς 1 συσκευής (πλυντ.-στεγν.) η ουσιαστική διαφορά είναι στην ποσότητα των ρούχων που χωράει το στεγνωτήριο;

 

-Αν γίνει αγορά ξεχωριστών συσκευών σκέφτομαι να πάρω 8kg ή 9kg πλυντήριο. Υπάρχουν τόσο μεγάλα στεγνωτήρια; Γιατί φαντάζομαι θα μοιάζουν με ... ντουλάπες!

-Από άποψης εξοικονόμησης χώρου, γίνεται να πάει η μία συσκευή πάνω στην άλλη χωρίς να φθείρονται και χωρίς να υπάρχει κίνδυνος πτώσης;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Με το πλυντήριο που έχω Candy (10 ετών) και με τις 800 στροφές, όσο ζούσα στην Κρήτη δεν είχα πρόβλημα. Αλλά εδώ στα Ιωάννινα, κάνουν 3 μέρες να στεγνώσουν. Έτσι δεδομένου του όγκου των ρούχων και του καιρού.. έχω 3 παραφορτωμένες απλώστρες έξω στο μπαλκόνι που στεγνώνουν για 2-4 μέρες. Όοοοταν λοιπόν στεγνώσουν έχω έεεενα σίδερο βουνό (τον Όλυμπο συγκεκριμένα :? )

 

Με το στεγνωτήριο που θα στεγνώνουν αμέσως τα ρούχα και θα βάζεις και άλλο πλυντήριο καπάκι, το βουνό θα γίνει οροσειρά, το Έβερεστ συγκεκριμένα.

 

 

-Στην περίπτωση αγοράς 1 συσκευής (πλυντ.-στεγν.) η ουσιαστική διαφορά είναι στην ποσότητα των ρούχων που χωράει το στεγνωτήριο;

 

Με όσους είχα μιλήσει όταν ήταν να αγοράσω συσκευές, με είχαν απέτρεψε να πάρω μια συσκευή και για τις 2 χρήσεις. Αν κάποια από τις 2 υποστεί βλάβη τότε χάνω και τις 2. Επίσης κατάλαβα και ότι από τεχνολογικής άποψης η μονές συσκευές είναι καλύτερες. Τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά μην πάρεις κάτι αν κάποιος δεν σου έχει εγγυηθεί πρώτα ότι το χρησιμοποίησε και ήταν καλό.

 

--Αν γίνει αγορά ξεχωριστών συσκευών σκέφτομαι να πάρω 8kg ή 9kg πλυντήριο. Υπάρχουν τόσο μεγάλα στεγνωτήρια; Γιατί φαντάζομαι θα μοιάζουν με ... ντουλάπες!

 

Φαντάζομαι ότι θα βρεις για όλα τα γούστα. Το δικό μου πλυντήριο είναι 7 κιλών και ο κάδος του στεγνωτηρίου είναι σίγουρα 8. Χωρίς να το έχω διαλέξει επίτηδες. Δεν θυμάμαι όταν το αγόραζα να μου είχαν προτείνει για στεγνωτήριο και άλλη χωρητικότητα α κάδου. Μάλλον δεν υπήρχαν άλλα μεγέθη πριν 5 χρόνια.

 

---Από άποψης εξοικονόμησης χώρου, γίνεται να πάει η μία συσκευή πάνω στην άλλη χωρίς να φθείρονται και χωρίς να υπάρχει κίνδυνος πτώσης;

 

Η πεθερά μου, η κουνιάδα μου και εγώ, εδώ και χρόνια τα έχουμε έτσι και δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Υπάρχουν και ειδικές βάσεις αν προτιμάς.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πλυντήριο στεγνωτήριο μαζί της BOSCH.Εδώ και ένα χρόνο μια χαρά δουλευει. Το προτίμησα λόγω χώρου διότι δεν χωράνε στο σπίτι δύο συσκευές. Με την χωρητικότητα υπάρχει ένα σχετικό πρόβλημα καθώς πλένει 5 κιλά αλλά στεγνώνει 2,5. Άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι αν πχ γυρίσουμε από διακοπές αν βάλω να πλύνει και να στεγνώσει συνεχόμενα κάνει περίπου 4 ώρες, ανάλογα με το πρόγραμμα, οπότε δεν μπορώ να βάλω πολλά πλυντήρια σε μια μέρα ή απλώνω μερικά για να προλάβω. Γενικά, είμαστε δύο και βολεύομαι μια χαρά! Τώρα που θα έρθει και το μωρό μας ελπίζω να συνεχίσω να βολεύομαι..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακουω καποιες που λετε οτι δεν σιδερωνετε...δλδ βγαινουν τα ρουχα μια χαρα :? ..εμενα παντως σιγουρα θελουν σιδερο..το μονο που γλυτωσα απ το σιδερο ειναι οι πετσετουλες μας :P

 

Και εμένα θέλουν σίγουρα σίδερο μόλις βγουν..Για την ακρίβεια βγαίνουν πολύ τσαλακωμένα. Ωχ, μήπως κατι δεν παέι καλά?

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :D Ένα θέμα αρκετά καθοριστικό είναι και το κόστος. Μέχρι στιγμής χωριστές συσκευές φαίνεται να κοστίζουν περισσότερο από τη συνδυασμένη. Αλλά δεν το έχω ψάξει εκτενώς (πολλά τα μοντέλα και ... ζαλάδα.. :wink: ) Συνεχίζω πυρετωδώς το ψάξιμο γιατί... μαζεύονται στο μεταξύ τα ρουχαλάκια μας... και θα μας βρει η γέννα μεσα σε βουνα...! :lol:

 

Έχει καμία από εσάς κάποια μάρκα όχι και τόσο γνωστή; Βγήκε καλό;

 

Να ψάξω για επώνυμα π.χ. AEG, BOSCH κτλ.. (για Miele δεν το συζητάω το κόστος είναι απαγορευτικό..) ή να κοιτάξω για INDESIT, ARISTON κτλ..; (εε τα φοβάμαι κάπως τα Saub Lorenz και BlueSky κτλ).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...