Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ ΠΑΠΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ-ΔΩΡΟ ΤΟΥ!


Recommended Posts

Εχω μια μπεμπα 10 μηνων...οι γονεις μου εχουν χωρισει πριν...25 χρονια,,,τα τελευταια χρονια μιλιουνται ειδικα τωρα που συναντιωνται σπιτι μου με το μωρο κ μαλιστα βγαινουμε κ ολοι μαζι...ΚΑΙ ΟΙ 2 ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΤΡΕΛΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΛΛΑ Κ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ....πριν μερες ο μπαμπας μου πηρε για τη μικρη αυτα τα κομματια παζλ απο αφρολεξ( που ειναι στα τζαμπο) τα χρωματιστα...τα βαλαμε στο σαλονι για να καθομαστε να παιζουμε με τη μικρη....εγω αρχικα ειχα ενστασεις γιατι οκ, η μικρη καθεται. αλλα καμια φορα μπορει να γειρει κ να πεσει στο πλαι πχ....κ ειπα να της το βαλω το χειμωνα στο χαλι στο δωματιο της για να παιζει μιας κ θα ειναι κ μεγαλη κ θα καθεται πιο καλα...ο μπαμπας μου επεμενε να της το βαλω τωρα,,πηραμε 2 τεμαχια που εχουν 20 κομματια για να εχει πολυ χωρο ωστε αν γειρει η μικρη να ξαπλωσει πανω σε αυτο,,,το εβαλα στο σαλονι γιατι στο δωματιο της παταμε για να την αλλαξουμε κ δεν εχει πολυ χωρο...οι γονεις μου κ εγω με τον συζυγο την βαζαμε στο κεντρο του παζλ ωστε αν πεσει να εχει χωρο απο το παζλ κ να μην πεσει στα πλακακια...χτες ειχε ερθει μια θεια μου κ εβαλε την μικρη κατω αλλα οχι στο κεντρο,,,,,η μαμα μου λογω δισκοπαθειας καθοταν διπλα τους αλλα στον καναπε....κ ξαφνικα--που ποτε η μικρη δεν ειχε γειρει ετσι, να ομως που ετυχε---ΕΠΕΣΕ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΑΠΟ ΚΑΘΙΣΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ...εγω κ ο αντρας μου ειμασταν δουλεια...μετα η μικρη εφαγε κ επαιξε κ γελαγε κ μου το ειπε η μαμα μου το βραδυ που γυρισα....εγω τα πηρα στο κρανιο κ μαζεψα το παζλ κ ειπα σε 1-2 μηνες θα το ξαναβαλω που θα καθεται πιο καλα....ο μπαμπας μου ---που μενει κ κατω απο εμενα--ανεβηκε το πρωι ειδε οτι το ειχα μαζεψει κ αρχισε ενας καυγας οτι κανω οτι μου λεει η μανα μου παντα( η πρωην του δηλαδη κ τα συνηθισμενα που ακουει ενα παιδι χωρισμενων γονιων κ ειναι παντα στη μεση_....)εγω να του εξηγω οτι κ γω ειχα ενστασεις για το παζλ αφου ακομα η μικρη μπορει να γειρει...κ θα το ξαναβαλω σε λιγο καιρο....ο μπαμπας μου θυμωσε πολυ κ τα εβαλε με τη μαμα μου γιατι ειναι λεει υπερβολικη( οντως ειναι αλλα φοβαται για τη μικρη κ την προσεχει πιο πολυ--νομιζω κ γω το ιδιο κανω)...τι να κανω? ποια ειναι η γνωμη σας? φοβαμαι να το ξαναβαλω μηπως παλι κατι συμβει...ο μπαμπα μου ειναι κ αυτος ξετρελαμενος με τη μικρη αλλα του εξηγω οτι δεν ειναι κ 3 χρονων..ειναι μωρο ακομα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δηλ θα μπορουσες ν ατην βαλεις απευθειας στο πλακακι; εγω γενικα προτιμω να βρισκω τον τροπο παρα να απορριπτω κατι.. θα εκανα παλι αυτο που σκεφτηκες απο την αρχη,στη μεση του ταπητα.αντε κ μαξιλαρες απο γυρω κ μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΛΛΙ καλημερα. έχω τα ίδια παζλ που λες σε ΟΛΟ το παιδικο δωματιο, εννοειται δεν πατάμε με παπουτσια επάνω, τα βγάζουμε πριν μπουμε. Ο Εκτορας μου είναι 1 και 1μήνα και του τα πήρα από τα Χριστούγεννα. με βοήθησαν πάρα πολύ γτ εμένα έκανε βηματάκια, μπουσπουλόύσε και όπου έβρισκε στήριγμα έπιανε και έκανε βηματακια φτάνει να κρατούσε κάπου.οπότε εμένα με βόλεψαν πάρα πολύ.Δεν λέω έχει τύχει να χτυπήσει και πάνω σε εκείνα αλλά δεν φοβάμαι τόσο όσο να μην τα είχα.τωρα βέβαια περπατούμε :P:p.

20 κομμάτια που λές ειναι μεγάλη απόσταση για να μπορεί να μένει το μωράκι σου μέσα στο πλαίσιο. εγώ του έβαζα και λίγα αρκουδάκια ή μαξιλάρια πίσω έτσι ώστε να μην πέφτει προσ τα πίσω αν δεν μπορεί να στηριχτεί καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παρα-προσπαθείς να ευχαριστήσεις τους πάντες και να μην μείνει κανείς δυσαρεστημένος? Γιατί αυτό δεν γίνεται, πληροφοριακά στο λέω!

Σ' έχουν βάλει στη μέση κι εσένα και τη μικρή και βαράνε! Λάβε τα μέτρα σου γιατί αυτο δεν θα έχει τέλος! Αν είναι να μου κάνουν τέτοια μανούρα, να μου λείπουν και τα δώρα και το..."ενδιαφέρον". Κάνε ό,τι νομίζεις καλύτερο για το κοριτσάκι σου, με όσο γίνεται ευγενικό τρόπο (αν και ο τρόπος που δέχτηκες εσύ την παρατήρηση δεν ήταν ευγενικός, οπότε μη σκάσεις και πολύ...) και όποιος χαμπαριάσει, οι υπόλοιποι ...ξυδάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το συγκεκριμενο παιχνιδι αντιστοιχει στην ηλικια του παιδιου?γιατι αν οχι χρησιμοποιησε το σαν δικαιολογια να το βαλεις αργοτερα!ελεος πια με αυτα τα κολληματα των γονιων...εξηγησε του πως δεν γινεται να ανχωνεσαι καθε φορα που παιζει η μικρη και οτι σε λιγους μηνες θα μπορει και το παιδι να το χαρει το παιχνιδι οπως πρεπει!ουτε εγω θα το εβαζα ξανα.........

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι καθεται, καθοταν πριν λιγο καιρο στα χαλια οπου κ τα μαζεψαμε///ΠΟΤΕ δεν την βαζω απευθειας πανω στο πλακακι...ΔΕΝ ειπα οτι προτιμω να καθεται στο πλακακι!!!Καθεται στο παρκο της, πανω στο κρεβατι μας ή κ στην κουνια της αλλα κ στο γυμναστηριο που της εχω!!!!Ειναι πολυ πρακτικα αυτα αλλα μεσα στο δωματιο της με την κουνια κ εναν καναπε-κρεβατι που εχω δεν χωρανε...παταμε κιολας..χωρις παπουτσια....τα εβαλα τα παζλ σε μια ακρη του σαλονιου μπροστα απο το συνθετο οπου δεν παταμε εκει..δεν εχω αλλον χωρο....εκει ομως η θεια μου αντι να την βαλει στο κεντρο του ταπητα την εβαλε στην ακρη κ η μπεμπα επεσε απο την εξω πλευρα, πανω στο πλακακι!!!Δεν ειναι επικινδυνα αυτα τα παζλ--οπως λεει κ η μαμα μου---αλλα πρεπει να ξερεις πού κ πώς να το βαλεις το παιδι ωστε να μην χτυπησει...της αρεσε της μικρης εκει κ στενοχωριεμαι..γιαυτο ακριβως πηραμε 20 κομματια...ειναι μεγαλος χωρος κ αν η μικρη κατσει καπου στη μεση οπου κ να πεσει υπαρχει το παζλ...αλλα θελει προσοχη επειδη ειναι το συνθετο κοντα..οπως σας ειπα το σαλονι μου ειναι μεγαλο σαν ορθογωνιο κ δεν εχω αλλον χωρο--εχω κ το παρκο διπλα εκει...θα το αφησω λιγο καιρο κ θα το ξαναβαλω...

Link to comment
Share on other sites

κανινα: ακριβως αυτο ειπα..να κανουμε λιγο υπομονη..η μικρη κλεισει τους 10 μηνες σε 8 μερες,,,να παει 11-12 μηνων να ισορροπει πιο καλα κ εννοειται θα το ξαναβαλω....κ εμενα μου αρεσε που καθομουν κ παιζαμε...λιγες μερες να περασουν..τα μωρα αλλαζουν γρηγορα απο μερα σε μερα....να βελτιωθει η στηριξη της κ η ισορροπια της

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι κ μαξιλαρια εβαζα οπως ειπαν καποιες κοπελες....αλλα η θεια μου που την εβαλε δεν προνοησε....κ να αγχωνομαι μηπως παλι καποιος ξεχασει να βαλει μαξιλαρια????

Link to comment
Share on other sites

κανινα: ακριβως αυτο ειπα..να κανουμε λιγο υπομονη..η μικρη κλεισει τους 10 μηνες σε 8 μερες,,,να παει 11-12 μηνων να ισορροπει πιο καλα κ εννοειται θα το ξαναβαλω....κ εμενα μου αρεσε που καθομουν κ παιζαμε...λιγες μερες να περασουν..τα μωρα αλλαζουν γρηγορα απο μερα σε μερα....να βελτιωθει η στηριξη της κ η ισορροπια της

ναι το καταλαβα...μηπως τελικα απλα βρισκει ο μπαμπας σου προφασεις για να δημιουργησει θεμα με τη μαμα σου?μαλλον αυτο τον απασχολει περισσοτερο και οχι το παιχνιδι,γιατι στη τελικη δεν εδειξες ποτε οτι δεν σου αρεσε η κατι τετοιο...δε βαριεσαι?θα βρισκουν λογο για καυγα ανετα τωρα με το μωρο.....κουραγιο κοριτσακι!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω παλι νομιζω οτι το παζλ αυτο εχει λογο υπαρξης για την ηλικια που ειναι το παιδι σου και οχι για μεγαλυτερα παιδια...Τωρα που θ αρχισει να κανει βηματα ειναι καλυτερα να υπαρχει ενα τετοιο υλικο και οχι τιποτα (εμενα η κορη μου 10 μηνων εκανε τα πρωτα βηματα ....αν δεν το αφησεις το παιδι πως θα σηκωθει..

 

Νομιζω οτι εισια υπερβολικη και το παιχνιδι δεν ειναι ακαταλληλο...δεν κινδυνευει απ το παιχνιδι ..αλλα απ την αμελεια αυτων που την προσεχαν...οποτε κακως θυμωσες με το παιχνιδι...με την θεια επρεπε να θυμωσεις αν θυμωνες με καποιον.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι νομιζω οτι το παζλ αυτο εχει λογο υπαρξης για την ηλικια που ειναι το παιδι σου και οχι για μεγαλυτερα παιδια...Τωρα που θ αρχισει να κανει βηματα ειναι καλυτερα να υπαρχει ενα τετοιο υλικο και οχι τιποτα (εμενα η κορη μου 10 μηνων εκανε τα πρωτα βηματα ....αν δεν το αφησεις το παιδι πως θα σηκωθει..

 

Νομιζω οτι εισια υπερβολικη και το παιχνιδι δεν ειναι ακαταλληλο...δεν κινδυνευει απ το παιχνιδι ..αλλα απ την αμελεια αυτων που την προσεχαν...οποτε κακως θυμωσες με το παιχνιδι...με την θεια επρεπε να θυμωσεις αν θυμωνες με καποιον.

συμφωνώ απολύτως! δε φταίει ούτε ο παππούς ούτε το παιχνίδι που πήρε. μια χαρά το σκέφτηκε ο άνθρωπος. εξάλλου, δε μπουσουλάει το παιδάκι? και να το βάλεις στο χαλί ή στο παζλ, δε θα φύγει?

μήπως το έχεις υπερπροστατευμένο και το κρατάς "πίσω" από την κινητική του ανάπτυξη?

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι νομιζω οτι το παζλ αυτο εχει λογο υπαρξης για την ηλικια που ειναι το παιδι σου και οχι για μεγαλυτερα παιδια...Τωρα που θ αρχισει να κανει βηματα ειναι καλυτερα να υπαρχει ενα τετοιο υλικο και οχι τιποτα (εμενα η κορη μου 10 μηνων εκανε τα πρωτα βηματα ....αν δεν το αφησεις το παιδι πως θα σηκωθει..

 

Νομιζω οτι εισια υπερβολικη και το παιχνιδι δεν ειναι ακαταλληλο...δεν κινδυνευει απ το παιχνιδι ..αλλα απ την αμελεια αυτων που την προσεχαν...οποτε κακως θυμωσες με το παιχνιδι...με την θεια επρεπε να θυμωσεις αν θυμωνες με καποιον.

 

έχει δίκιο η Αφροδίτη δεν είναι ακατάλληλο το παιχνίδι για την ηλικία της. το λάθος του παππού είναι που θυμώνει. γνώμη μου είναι ότι ο παππούς παίρνει το Δώρο και οι γονείς αν θέλουν το χρησιμοποιούν αλλιώς μπορεί να ρωτήσει πριν το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια τι υπερπροστατευμενο λετε?Θα τρελαθω? Εγω την βαζω κ περπαταει κανονικα κ την κραταω κ με το ενα χερι....ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!!Ο χωρος που το τοποθετησαμε στο σαλονι δεν μου αρεσε..θα το προτιμουσα στο δωματιο της κ πανω σε ενα χαλακι για να μην πεσει εξω στα πλακακια--οπως κ τελικα εγινε!!Εμας η μικρη ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΣΕΙ...της εχω ενα γυμναστηριο μεγαλο σαν κουβερτα κ την βαζω εκει..σηκωνεται κ μολις την κρατας περπαταει--δεν μπουσουλαει!!!!Την κανω στρατα-στρατουλα κ περπατα κανονικα με τη δικη μας στηριξη αλλα κ στηριζεται κ μονη της στα επιπλα...μην λετε οτι της ΣΤΕΡΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...αν ειναι δυνατον...ειμαι κ εκπαιδευτικος κ ενημερωνομαι συνεχεια για τι κανουν τα παιδια κ σε ποια ηλικια,,,,το παιχνιδι αυτο ειναι τελειο αλλα καλυτερα θα ηταν στο δωματιο της....τεσπα, θα το ξαναβαλω οπως κ προειπα...και θυμωσα εννοειται με την αμελεια...αλλα θα αγχωνομαι αμα λειπω μηπως ξανασυμβει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Οταν την αφηνεις κατω δεν ειναι καλυτερο κατω απ το γυμναστηριο της να εχει αυτο το παζλ (πιο μαλακο) απ το πλακακι?

Αυτο ρωταω... και σημερα αυριο θα θελησει να πιαστει και να σηκωθει... μπορει να πεσει..καλυτερα πανω σ αυτο παρα σε μια κουβερτα ή στο πλακακι...αυτος ειναι ο λογος υπαρξης αυτου του παιχνιδιου ..να βαλουμε ωστε να αφησουμε το παιδι ελευθερο και αν πεσει να μην χτυπησει....

Μπορεις επισης ν αλλαξεις την διακοσμηση του σαλονιου σου..ωστε να ειναι πιο φιλικο προς το παιδι (δεν λεω οτι δεν το εχεις κανει)... αλλα να το βαλεις σ ενα σημειο που να σου αρεσει ...και ας βγει το τραπεζακι πχ του σαλονιου απ την θεση του... και ας το βαλεις αναμεσα στους καναπεδες ...

 

Θελω να πω οτι ο μπαμπας σου για μενα ισως και να εχει δικιο..μπορει να ειναι χαζο να θυμωνει γι αυτο το λογο...αλλα μηπως απλα ξεχειλησε το ποτηρι.... (ειδικα αφου το παιχνιδι αυτο ειναι γι αυτην την ηλικια...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις σκεφτεί στο σημείο που βάζεις το παζλ να βάλεις και ένα χαλί; Τι πειράζει αν είναι για 2 μήνες ακόμα ένα χαλί σε μια γωνιά του σαλονιού; Άλλωστε δεν θα το έχεις για αισθητικούς, αλλά για πρακτικούς λόγους. Έτσι, ακόμα και αν πέσει προς τα έξω, δεν θα χτυπήσει στο πλακάκι, αλλά στο μαλακότερο χαλί....

 

Είναι, πάντως, για μένα, λάθος να το στρώσεις όταν το παιδί θα περπατάει πλέον. Τότε, το μόνο που εν θα θέλει να κάνει, θα είναι να καθίσει και να παίξει. Αν΄τιθετα θα θέλει να τριγυρνά σε όλο το σπίτι, αν ανοίγει ντουλάπια και συρτάρια, να πετά αυτά που υπάρχουν μέσα και να "βγάζει την ψυχή" αυτού που τρέχει από πίσω του (αστειέυομαι φυσκιά στο χαρακτηρισμό!!!)

Link to comment
Share on other sites

σου βρηκα τον λογο για να το βγαλεις απο το πατωμα κ ειναι κ σοβαρος(παω πασο εαν ειναι ελγμενο) εαν ειναι κινεζοκατασταση εκτυπωσε το κδωστο κ στον παππου http://www.eimaimama.gr/2010/12/blog-post_13-7.html

 

http://www.mlsi.gov.cy/mlsi/dli/dli.nsf/All/E8B8B8D5B49D0FFFC22576B600253F59/$file/166%20Anakoinosi%20RAPEX%20Apr%2010.pdf

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με την Αφροδίτη. Βασικά δεν είναι παιχνίδι αυτο που έφερε ο παππούς για να παίξει το μωρό αλλά κατι που σε εξυπηρετεί εσένα.εγώ έτσι το βλέπω γιατί ξαναλέω ότι το έχω σε όλο το παιδικό δωμάτιο.βεβαια εμείς στο παιδικό δωμάτιο έχουμε μόνο την κούνια του Εκτορα και παιχνίδια.οπότε είναι και πολύ εύκολο στο καθάρισμα. με την ηλεκτρική ή και να πέσει κάτι επάνω με το βετεξ καθαρίζει αμέσως.

Δες με καλό ματι το δωρακι του παππού :P

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια η κοπελα δεν ξενερωσε με το παιχνιδι,αλλα με το γεγονος οτι το παιδι ειχε αυτο το ατυχηματακι λογω που δεν το προσεξανε,και με τη γκρινια του παππου .....δεν ειπε οτι δεν θα το χρησιμοποιει αλλα φοβαται να αφηνει τη μικρη αν δεν ειναι και η ιδια εκει να τη προσεχει...ισα ισα αυτο που καταλαβα ειναι οτι της αρεσε κιολας το παιχνιδι.....κουκλα μου μπορεις να τη βαζεις τη μικρη οταν εισαι κι εσυ εκει και οταν την αφηνεις σε μαμαδες-πεθερες -θειες να τους λες να μην το χρησιμοποιουν ακομα.....επισης πως βγαλατε συμπερασματα οτι μπλοκαρει την αναπτυξη του παιδιου της?ελεος!!!κανουμε τη τριχα τριχια εδω μεσα..εγω επειδη δεν το ξερω το συγκεκριμενο ρωτησα αν ειναι καταλληλο για την ηλικια του παιδιου και ποτε η κοπελα δεν το θεωρησε ακαταλληλο.βρισκω απολυτα λογικο να ανχωνεται για τυχον ατυχηματα........................

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά το παιδί σε αυτη την ηλικία δεν θα πρέπει να μένει μόνο του αφού δεν στηρίζει καλά το σωματάκι του. Το λάθος είναι της θείας και όποιου έτυχε να είναι κοντα. Και στο πάτωμα να ήταν θα έπεφτε και στον καναπέ και όπου αλλού. Άρα καλύτερα αυτες τις θείες να τις αφήσεις για αργότερα να κρατήσουν την μικρή σου. Δεν εννοώ ότι το έκανε επίτηδες, αλλά απο άγνοια, όμως μερικές φορές η άγνοια είναι επικίνδυνη. Τώρα με τα πάζλ εγω τα θεωρώ πρακτικά, αλλά το θέμα ειναι εσύ τι νομίζεις. Εσύ έχεις την ευθύνη στην ανατροφή του παιδιού σου εσύ ξέρεις τι σας βολεύει. Όσο για την μαμά σου και τον μπαμπά σου πές τους να μην σε βάζουν ανάμεσα και ότι προβλήματα έχουν ας τα λύσουν μόνοι τους.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εμένα μου φαίνεται ότι η ευθύνη ειναι εκείνου που πρόσεχε το παιδί και κατόπιν του έφταιγαν άλλα, αφού μπορούσε να τα φορτώσει και στον πρώην, το έκανε! Η γιαγιά ήταν κυρίως υπεύθυνη, γιατί και εσύ να ήσουν φαντάσου, και να είχε έρθει μια θεία επίσκεψη, θα την άφηνες να κάνει ό,τι νομίζει χωρίς να έχεις το νου σου;

 

Από εκει και πέρα, ευτυχώς το χτύπημα δεν φάνηκε πολύ σημαντικό, τα περισσότερα παιδάκια έχουν κάτι τέτοιο κάποια στιγμή. Μαθαίνουν και τα ίδια τι να προσέχουν. Όσο και να τα προσέχεις, κάτι τέτοιο μπορεί να το πάθουν, κάποια στιγμή και αυτό που πρέπει να μάθουν είναι το πως να πέφτουν στα μαλακά, είτε στα χεράκια, είτε στον πωπό, μέχρι να μπορέσουν να σταθουν και να περπατήσουν σταθερά.

 

Εμείς επειδή είχαμε και δύο παιδάκια και δεν ξέραμε πού να πρωτοτρέξουμε, κατέληξα στο ότι οτιδήποτε προστατευτικό, απλά καθυστερεί το παιδί στο να καταλάβει να κινείται μόνο του με ασφάλεια και συνήθως το μπερδεύει και το σημείο που τελειώνει αυτό το πράγμα σε σχέση με το πάτωμα, που είναι κατεξοχήν λόγος μικροπεσιμάτων από μόνος του! Πέραν τούτων, δεν υπάρχει και πολύ σοβαρός λόγος να περιορίσεις για πολύ το παιδι σε λίγα τετραγωνικά. Πιο πολύ αισθητικά τα βρίσκω αυτά τα πατώματα ως σκοπιμότητα, να είναι το σπίτι πιο χαρούμενο, σαν παιδότοπος.

 

Αν χρησιμεύσει αυτό το πάτωμα, θα είναι για τη χρήση που είπες, να έχεις το παιδί να κάθεται όσο δεν πολυκινείται, για να κάθεται κάπως πιο μαλακά. Βέβαια την ίδια χρήση έχει και ένα χαλί.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ! Συμφωνω με ολες! Το παιχνιδι μου αρεσει κ το ξαναεβαλα κ εδωσα οδηγιες που να βαζουν την μπεμπα κ εβαλα κ μαξιλαρακια γυρω γυρω....σιγουρα ειναι ενα ομορφο σημειο στο σαλονι ....κ φυσικα δεν με ενοχλει αφου δεν μενω σε βιλα κ να εχω ενα δωματιο μονο για playroom!!:P Οσο αυτο που λεει η Φραουλίτσα*: εχεις 100% δικιο! Αφορμη για να με ξαναβαλουν στη μεση ηταν το παιχνιδι...εμενα απο χτες ο μπαμπας μου δεν μου μιλαει κ ο αντρας μου τα πηρε στο κρανιο να το πω ετσι λαικιστι, για τον πολεμο που μου κανει ο μπαμπας.....και παλι ευχαριστω ΟΛΕΣ τις συμφορουμιτισσες για τις αποψεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ! Συμφωνω με ολες! Το παιχνιδι μου αρεσει κ το ξαναεβαλα κ εδωσα οδηγιες που να βαζουν την μπεμπα κ εβαλα κ μαξιλαρακια γυρω γυρω....σιγουρα ειναι ενα ομορφο σημειο στο σαλονι ....κ φυσικα δεν με ενοχλει αφου δεν μενω σε βιλα κ να εχω ενα δωματιο μονο για playroom!!:P Οσο αυτο που λεει η Φραουλίτσα*: εχεις 100% δικιο! Αφορμη για να με ξαναβαλουν στη μεση ηταν το παιχνιδι...εμενα απο χτες ο μπαμπας μου δεν μου μιλαει κ ο αντρας μου τα πηρε στο κρανιο να το πω ετσι λαικιστι, για τον πολεμο που μου κανει ο μπαμπας.....και παλι ευχαριστω ΟΛΕΣ τις συμφορουμιτισσες για τις αποψεις σας!!

Εγω στην θέση σου θα τους έλεγα οτι αγαπώ και τους δυο και ειναι το ίδιο για μένα, και οτι είμαι παιδί τους και όχι διαιτητής τους. Ότι θέματα έχουν ας τα βρούνε μόνοι τους άν μπορούν, άν όχι και πάλι δικό τους θέμα. Άν τα πάνε καλά στην σχέση τους ή όχι δεν πρέπει να επηρεάζει την σχέση τους μαζί σου.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου ο φόβος σου είναι δικαιολογημένος. Δυστυχώς ο μπαμπάς όπως έβαζε εσένα στη μέση τώρα θα είναι η σειρά του εγγονιού.. Και επειδή του παιδιού τους το παιδί είναι 2 φορές παιδί, και μένει και από κάτω ο παππούς βάλε λίγο τα πράγματα στη θέση τους ευγενικά. Αυτό το συμβάν είναι δείγμα του τι πρόκειται να ακολουθήσει. Κανέναν δε θεωρώ παράλογο, οι χαζοπαππούδες και οι χαζογιαγιάδες είναι μεγάααλη ιστορία!! Το συμβάν είναι λεπτομέρεια και μη στέκεσαι σε αυτό σαν γεγονός που αν είχε χτυπήσει το παιδί κλπ κλπ αλλά λάβε το ως αφορμή να κάνεις μια κουβέντα ήρεμη. Μην αφήσεις τους γονείς σου να κάνουν τα λάθη που έκαναν με εσένα να κάνουν στο παιδί σου, αν επιτρέψεις να συμβούν κι άλλες παρεμβάσεις σύντομα θα έχεις προβλήματα με τον άντρα σου που δικαιολογημένα θα κληθεί να κάνει αυτός τον διαιτητή. Είναι πολύ συνηθισμένη η ιστορία σου, πίστεψέ με!! Μη στενοχωριέσαι κοπέλα μου, κάνε τους μια κουβέντα και πες τους όποιος θέλει να βοηθά θα βοηθά με τους όρους τους δικούς σου και του άντρα σου, είτε καλώς είτε κακώς εσείς είστε οι γονείς!! Εγώ αυτό έκανα απο πριν γεννήσω παρόλο που έχω άψογη σχέση με τους γονείς μου αλλά το προλαμβάνειν είναι καλύτερο του θεραπεύειν...

Υ.Γ. Το παζλ αυτό το έχουμε κι εμείς, είναι από 3 ετών και πάνω.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...