Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φίλτρα νερού ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ Φίλτρο Νερού


Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω φίλτρο νερού στο σπίτι μου γιατί πίνουμε εμφιαλωμένο αλλά κι αυτό από πλαστικά μπουκάλια είναι.

Έψαξα στο νετ αλλά ομολογω ότι ζαλίστηκα. Βρήκα μέχρι φίλτρα που εγκαθίστανται στην κεντρική παροχή του σπιτιού με αντίστροφη όσμωση και άλλα τέτοια.

Πέστε καμιά συμβουλή ρε κορίτσια.... ποιές έχετε οποιοδήποτε είδους φίλτρο ή φίλτρο κεντρικής εγκατάστασεις, μάρκα, από που το πήρατε, πόσο κάνει κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις εχουμε παρει το φιλτρο,eclipse,ειναι με ενεργο ανθρακα που σε ειδοποιει ποτε χρειαζεται αλλαγμα το φιλτρο,εκανε γυρω στα 800 ευρω,ισως με μια αναζητησει στο ιντερνετ το δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα zena, κι εμενα με ενδιαφέρει. Είμαστε σε νησί και παρόλο που είναι γεμάτο πηγές με πεντακάθαρο νερό, στο σπίτι έχουμε δεξαμενή και το νερό είναι συνήθως "χωματί" και πολλές φορές βρωμάει κιόλας!!! :shock::evil:

Οπότε η λύση είναι ή φίλτρο ή να κουβαλάμε από την πηγή, προτιμώ το 2ο είναι η αλήθεια! Με φαντάζεστε με την στάμνα στο κεφάλι?? :lol::lol:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε παρει το φιλτρο,eclipse,ειναι με ενεργο ανθρακα που σε ειδοποιει ποτε χρειαζεται αλλαγμα το φιλτρο,εκανε γυρω στα 800 ευρω,ισως με μια αναζητησει στο ιντερνετ το δεις!

 

και εμείς αυτό έχουμε και είναι super!!!

Link to comment
Share on other sites

800E????? Είναι μόνο για την βρύση του νεροχύτη? Είναι άνω ή κάτω του πάγκου. Ρε κορίτσια με τόσα λεφτά βάζεις σύτημα στην κεντρική παροχή του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι,ειναι μονο για την βρυση του νεροχυτη και ειναι πανω στον παγκο,δεν ξερω αν βαζοντας μεγαλυτερο σωληνακι,μπορεις να το βαλεις και κατω απο τον παγκο..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ποσα λεφτα θελεις να διαθεσεις.Εμεις εχουμε ενα που ειναι επισης ενεργου ανθρακα,μπαινει κατω απο τον παγκο,και το πηραμε 200 ευρω περιπου.Δεν μας ειδοποιει ποτε θελει αλλαγμα βεβαια, αλλα αναλογα με το ποσο νερο καταναλωνεις το αλλαζεις σε τακτα διαστηματα.Εμας μας ειπαν απο εκει που το πηραμε οτι ενα μεσο νυκοκυριο χρειαζεται αλλαγμα καθε χρονο περιπου.

 

Εμεις παντως ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.Τωρα αν διαθετεις περισσοτερα χρηματα για αυτο,πιθανον τα ακριβοτερα φιλτρα να κανουν κατι παραπανω αλλα δεν ξερω ακριβως τι διαφορα εχουν...... :?:?

 

ΥΓ: Στην κεντρικη μας παροχη εχουμε ενα αλλο φιλτρο που κραταει μονο τα στερεα σωματιδια(γυρω στα 150-200 ευρω περιπου).Υπαρχουν φιλτρα που κανουν και τις 2 αυτες δουλειες συγχρονως

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Αγγελική, αν θες στείλε μου πμ με πληροφορίες για την εταιρεί από όπου το πήρες τηλ. κλπ. Ευχαριστώ.

 

το τηλεφωνο δεν το θυμαμαι,ηταν ενας πωλητης που ηρθε και μας εκανε παρουσιασει,εδω ομως βρηκα την ιστο σελιδα,λογικα θα υπαρχει και τροπος επικοινωνιας

 

http://64.233.183.104/search?q=cache:a0p1qL050D8J:www.aboutnet.gr/clients/displayimage.php%3Falbum%3D10%26pos%3D15+eclipse+%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό το φίλτρο αυτό αλλά είναι και πολύ ακριβό το ανταλλακτικό του 150 ευρώ αν θυμάμε καλά και αυτό γίνεται περίπου κάθε χρόνο . Μου είπαν στην τελευταία αλλαγή φέτος ότι έχει βγει ένα φίλτρο που είναι πολύ πιο φτηνό και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά. Θα πρέπει να ρωτήσετε τον πωλητή όταν έρθει να σας δείξει τα καινούργια φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, rena στείλε μου πμ από που πήρες τα δικά σου γιατί δεν με βλέπω να μπορώ να δώσω τόσα λεφτά, όσο καλό φίλτρο και να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

150 ευρω για αλλαγη φιλτρου?Εμεις βαλαμε ενα της Μulti-pure με βρυσακι κατω απο το παγκο!Το φιλτρο κοστισε 500 ευρω και το ανταλλακτικο του 88 ευρω και το αλλαζεις μια φορα το χρονο.το φιλτρο ιδη ειχε ενα και την εγκατασταση την αναλαμβανει η εταιρια χωρις κοστος.

Μην αγοραζεις φιλτρο που δεν σου δινουν πιστοποιητικα στο χερι

Που δεν εχει Πιστοποίηση NSF σύμφωνα με τις προδιαγραφές 42 και 53 της NSF/ANSI http://www.nsf.org/

Υπαρχουν πολλες εταιριες που παραπλανουν για να πουλησουν ακριβο δε σημαινει οτι κανει και δουλεια!ζητα φιλτρο ενεργου ανθρακα!

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

150 ευρω για αλλαγη φιλτρου?Εμεις βαλαμε ενα της Μulti-pure με βρυσακι κατω απο το παγκο!Το φιλτρο κοστισε 500 ευρω και το ανταλλακτικο του 88 ευρω και το αλλαζεις μια φορα το χρονο.το φιλτρο ιδη ειχε ενα και την εγκατασταση την αναλαμβανει η εταιρια χωρις κοστος.

Μην αγοραζεις φιλτρο που δεν σου δινουν πιστοποιητικα στο χερι

Που δεν εχει Πιστοποίηση NSF σύμφωνα με τις προδιαγραφές 42 και 53 της NSF/ANSI http://www.nsf.org/

Υπαρχουν πολλες εταιριες που παραπλανουν για να πουλησουν ακριβο δε σημαινει οτι κανει και δουλεια!ζητα φιλτρο ενεργου ανθρακα!

ελπιζω να βοηθησα

 

ενεργου ανθρακα ειναι το eclipse και μαλιστα οχι με κοκους ανθρακα που πολλαπλασιαζονται τα βακτηριδια,αλλα συμπαγες.και εχει και ενα συστημα που καταλαβαινεις ποτε πρεπει να αλλαχτει,γιατι παντα εξαρταται απο την ποσοτητα νερου που εχει περασει απο το φιλτρο,τα αλλα που λενε π.χ. για ενα χρονο,δεν ειναι σιγουρα γιατι δεν ξερεις την ποσοτητα,μπορει καποιος να χρησιμοποιει πολυ νερο και να πρεπει να αλλαχθει νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη η απαντηση σου αλλα δεν αφορα τα φιλτρα της Μulti-pure.Tα Multi-Pure ειναι στεροποιημενου ενεργου ανθρακα και εχουν και σενσορα ελεγχου ποιοτητας του νερου.Ενας καλος τροπος για να διαλεξεις φιλτρο ειναι η συγκριση του πινακα αποδοσεων του πιστοποιητικου που εχει εκδοσει ο NSF :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, καλή ανάσταση σε όλες :)

Φίλτρο έχω και εγώ VELOUDAS με ανθρακα ειναι και αυτο...ειμαι πολυ ευχαριστημενη και σας το συστηνω ανεπιφυλακτα :)

Εχει ενα βρυσακι πανω στον νεροχυτη..εγω πηρα και τον ψύχτη!!

Κορίτσια σωθηκα απο τα μπουκαλια τα οποια δεν ειναι και οτι καλυτερο αποτι μου αποδειξανε στην επιδειξη για το φιλτρο!!

Ειδικα για το φαγητο που οσο ναναι το σκευτεσαι να ριχνεις μπουκαλια π..χ να βρασεις χορτα!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις καινούργιες πληροφορίες.

evolouzione αν δουλεύεις στην edit admin στείλε μου πμ γιατί δεν μου έχουν απαντήσει στο μαιλ που τους έστειλα.

Φαίνεται έχουν πολύ δουλειά και το δικό μου request τους αφήνει αδιάφορους............... φταίω εγώ τώρα να πάω αλλού?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί ψάχνομαι κι εγώ για φίλτρο νερού.

Διαβασα τα φίλτρα που προτείνεται.

Έχω γίνει όμως λίγο - πολύ καχύποπτη με τις διάφορες εταιρείες και φοβάμαι να μην κάνω λάθος επιλογή. Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος έχει πάει το νερό της βρύσης με φίλτρο για ανάλυση για να διαπιστώσει έαν τελικά η προστασία που προσφέρει είναι αυτή που υπόσχεται:?:

 

Σας ευχαριστώ....... :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα zena, κι εμενα με ενδιαφέρει. Είμαστε σε νησί και παρόλο που είναι γεμάτο πηγές με πεντακάθαρο νερό, στο σπίτι έχουμε δεξαμενή και το νερό είναι συνήθως "χωματί" και πολλές φορές βρωμάει κιόλας!!! :shock::evil:

Οπότε η λύση είναι ή φίλτρο ή να κουβαλάμε από την πηγή, προτιμώ το 2ο είναι η αλήθεια! Με φαντάζεστε με την στάμνα στο κεφάλι?? :lol::lol:

Και εμεις το ιδιο με τη διαφορα οτι εχουμε πηγαδι εμεις.αλλα παλι δεν πινεται!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω και εγώ δυο ερωτησούλες σχετικά:

 

1. Αν θέλεις να βάλεις φίλτρο στην κεντρική παροχή πρέπει να μένεις αναγκαστικά σε μονοκατοικία? Εμείς που μένουμε σε πολυκατοικία μπορούμε να βάλουμε φίλτρο στην κεντρική παροχή?

 

2. Εσείς που βάλατε φίλτρο κάτω από τον νεροχύτη αναγκαστήκατε να τρυπήσετε τον πάγκο της κουζίνας? Εμείς θα το θέλαμε αλλά επειδή νοικιάζουμε δεν νομίζω να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης.

 

:roll::roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω και εγώ δυο ερωτησούλες σχετικά:

 

1. Αν θέλεις να βάλεις φίλτρο στην κεντρική παροχή πρέπει να μένεις αναγκαστικά σε μονοκατοικία? Εμείς που μένουμε σε πολυκατοικία μπορούμε να βάλουμε φίλτρο στην κεντρική παροχή?

 

2. Εσείς που βάλατε φίλτρο κάτω από τον νεροχύτη αναγκαστήκατε να τρυπήσετε τον πάγκο της κουζίνας? Εμείς θα το θέλαμε αλλά επειδή νοικιάζουμε δεν νομίζω να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης.

 

:roll::roll:

Εμεις οταν μεναμε σε πολυκατοικια το ειχαμε βαλει στην κεντρικη παροχη.Για το 2. δεν ξερω να σου πω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δουλεύω σε εταιρεία που εισάγει φίλτρα νερού, και φυσικά έχω και στο σπίτι μου.

Το κάθε φίλτρο που θα χρησιμοποιήσετε εξαρτάται απο το νερό και την περιοχή.

Για παράδειγμα το νερό της ΕΥΔΑΠ, το πρόβλημα του είναι το χλώριο και τα στερεά κατάλοιπα που έρχονται απο σωλήνες, αμίαντο, σκουρια κτλ.

Εγώ έχω βάλει ένα διπλό φίλτρο κάτω απο το νεροχύτη που έχει ένα απλό νήμα για τα στερεά σωματίδια, και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για το χλώριο, σκουριές, τοξόπλασμα, ίνες αμιάντου, μολύβδου, μυρωδιές κτλ.

Και πάνω στο πάγκο έχω τρυπήσει το νεροχύτη και έχω βγάλει βρυσάκι.

Μπορείτε να το συνδέσετε και απ ευθείας στη μπαταρία της κουζίνας σας, αλλά θα πρέπει να βάλετε έναν άνθρακα με μικρότερη παρακράτηση, δηλαδή να κρατάει μόνο χλώριο και στερεά σωματίδια, γιατί όσο μεγάλη είναι η παρακράτηση τόσο περισσότερο μειώνεται η΄πίεση του νερού.

Κοστίζει γύρω στα 160€ με την εγκατάσταση, και αλλάζω φίλτρα κάθε έξι με 8 μήνες.

Είναι Ιταλικά και έχουν όλες τις πιστοποιήσεις, Ευρωπαικές , Παγκόσμιες, για ανθρώπινη χρήση.

Προσοχή στην κεντρική παροχή μπορούμε να βάλουμε μόο για τα στερεά σωματίδια. Ο άνθρακας απαγορεύεται στην κεντρική παροχή γιατί αφαιρεί το χλώριο επομένως το νερού που πηγαίνει το σπίτι μετά είναι εστία περισσότερων βακτηριδίων.

Ότι άλλο χρειάζεσται μπορείτε να με ρωτήσετε.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε παρει το φιλτρο,eclipse,ειναι με ενεργο ανθρακα που σε ειδοποιει ποτε χρειαζεται αλλαγμα το φιλτρο,εκανε γυρω στα 800 ευρω,ισως με μια αναζητησει στο ιντερνετ το δεις!

 

και εμείς αυτό έχουμε και είναι super!!!

:wink:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!!!!! επειδή κάποια στιγμή με ενδιεφερε και εμενα το θεμα ...ρωτησα τον υδραυλικο μας που τον εμπιστευομαι, γιατι στο κατω κατω δεν εχει και κανενα συμφέρον για το φίλτρο.

μου ειπε λοιπον να παρω ενα φιλτρο το πιο φτηνο στην αγορα...γιατι ολα την ιδια δουλεια κανουν.εγω φυσικα το αμελησα και ακομα δεν εχω αγορασει ....αλλα η γνωμη του ηταν αυτη...και επισης μου ειπε οτι στο σπιτι του εχει κανει το ιδιο.

an1cEY00g410010MDAwMDkyZHwwMDAwNTU0ZGF8dG8gbG91a291bWFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...