Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ


louiza marialena

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

κυριως θα φροντισω να μην ξυπναω το παιδι την ωρα που προσπαθει να κοιμηθει με την ανυπομονησία μου, γιατι γι αυτο ευθύνομαι εγω αποκλειστικα

Πως ακριβώς τον κοιμιζεις? Είσαι δίπλα του? Τον χαϊδεύεις? Έχεις δοκιμασει να φύγεις ένα πεντάλεπτο μετά την ρουτινα κ να ξανάρθεις? Μηπως θέλει να χαλαρώσει μόνος του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Δεν διαφωνω πως ή προσπάθεια να παραμείνεις εντος προγράμματος είναι κουραστική έως κ ψυχοφθόρα κάποιες φορές . Όμως κατανοώ απόλυτα κ την ανάγκη να υπάρχει ένα πρόγραμμα έστω κατευθυντήριο.

 

Αν κ δεν ήμουν τύπος της συγκεκριμένης ρουτίνας στην καθημερινότητα μου, με το παιδί αλλαξα κ μου αρέσει που έχουμε μία επαναλαμβανόμενη διαδικασία. Με βοηθά να οργανωνομαι καλύτερα. Συγκεκριμένες ώρες φαγητού, μπανιου κ ύπνου έχω αυτόν τον καιρό. Όμως προσπαθώ να μην τρελαίνομαι αν δεν βγαίνει για λίγες φορές την εβδομάδα, αν δηλ είμαστε εκτος την ώρα μπανιου δεν τρέχω όπως όταν ήταν μηνών. Αν παίζει κ περναει καλά δεν τον σηκώνω να παμε για ύπνο. Χτες πχ δέκα ή ώρα παιζαμε κρυφτό! Το καταχαρηκε! Χάθηκε ή ώρα ύπνου  κοιμήθηκε στις έντεκα με χαμόγελο μέχρι τα αυτιά!

 

Θελω να πω πως όταν χάνουν την ρουτίνα κάτι άλλο κερδίζουν. Το πρόγραμμα είναι λειτουργικό αλλά κ οι εξαιρέσεις μες στο πρόγραμμα είναι.:wink:

 

Ναι εννοείται έτσι είναι δε διαφωνώ αλλά μην είμαστε με το ρολόι και στη τσίτα όλη την ώρα. Δε γιβεται αυτό το πράγμα. Ειδικά με δύο παιδια ξέρω γω δεν παίζει κάτι τέτοιο. Εγώ δηλαδή. Έχω αποφασίσει άλλωστε ότι κάνω να το κάνω μαζί τους και όχι γι αυτά. Αυτή η διαρκής πίεση και το πρόγραμμα σε όλα  εμένα με έσκασε. 

Χαλαρά. Δεν κοιμάστε? Ελάτε εδώ να το ευχαριστήθουμε παιδάκια. Είμαστε όλοι μαζί οι 4 μας και όχι οι δύο που πάνε να βολέψουν τα άλλα δύο και τελοσπαντων δεν μπορώ να το εξηγήσω. Μάλλον δεν έχω έκφραση τώρα. Πάω και για δουλειά :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πως ακριβώς τον κοιμιζεις? Είσαι δίπλα του? Τον χαϊδεύεις? Έχεις δοκιμασει να φύγεις ένα πεντάλεπτο μετά την ρουτινα κ να ξανάρθεις? Μηπως θέλει να χαλαρώσει μόνος του?

Ο ένας τρόπος είναι να ξαπλώσουμε μαζι κ να τον κραταω αγκαλια, αλλα ετσι τριγυρίζει στο κρεβατι κ μετα αρχιζει να το κλωτσαει, εγω εκνευριζομαι, προσπαθω να τον κρατησω κολλημενο πανω μου για να μην κουνιεται αλλα αυτο δεν βοηθαει, τελος παντων ετσι κοιμαται συχνα απλως εγω μετα ειμαι ζόμπι γιατι εχω μισο κοιμηθει στην πορεια. Ο αλλος τροπος εινσι να τον βαλω στην κουνοα, να σκύβω απο πανω να του χαιδευω την πλατη. εκει ειναι πιο συηκεντρωμενος, δεν εχει πολυ χωρο για να κινηθεί, αλλα παλι κλωτσάει το στρωμα ή πιεζει τα καγκελα ή τρίβει το χερι του στο σεντονι . αυτο εγω το κανω με το ποδι για να με παρει ο υπνος. τελος παντων ετσθ μπορει να κατσει ωρα ακινητος κ εγω να νομιζω οτι κοιμηθηκε κ να ανάψω το κινητο για να δω κ τελικα να ειναι μιςοξυπνιος κ παλι απο την αρχη, κ ειναι κ άβολο να σκύβω. ετσι δεν εχω καταληξει παρα μονο στο οτι θα κανω υπομονη κ δεν θα ανάβω την οθονη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο ένας τρόπος είναι να ξαπλώσουμε μαζι κ να τον κραταω αγκαλια, αλλα ετσι τριγυρίζει στο κρεβατι κ μετα αρχιζει να το κλωτσαει, εγω εκνευριζομαι, προσπαθω να τον κρατησω κολλημενο πανω μου για να μην κουνιεται αλλα αυτο δεν βοηθαει, τελος παντων ετσι κοιμαται συχνα απλως εγω μετα ειμαι ζόμπι γιατι εχω μισο κοιμηθει στην πορεια. Ο αλλος τροπος εινσι να τον βαλω στην κουνοα, να σκύβω απο πανω να του χαιδευω την πλατη. εκει ειναι πιο συηκεντρωμενος, δεν εχει πολυ χωρο για να κινηθεί, αλλα παλι κλωτσάει το στρωμα ή πιεζει τα καγκελα ή τρίβει το χερι του στο σεντονι . αυτο εγω το κανω με το ποδι για να με παρει ο υπνος. τελος παντων ετσθ μπορει να κατσει ωρα ακινητος κ εγω να νομιζω οτι κοιμηθηκε κ να ανάψω το κινητο για να δω κ τελικα να ειναι μιςοξυπνιος κ παλι απο την αρχη, κ ειναι κ άβολο να σκύβω. ετσι δεν εχω καταληξει παρα μονο στο οτι θα κανω υπομονη κ δεν θα ανάβω την οθονη!!!!!

Εγώ πάντως έχω καταλήξει πως όταν δεν έχω την υπομονή να τον βοηθήσω να χαλαρώσει μόνο τον αναστατωνω. Έτσι αποχωρω για λιγο απ το δωμάτιο με μία αφορμή. Κ εγώ επιστρέφω δριμύτερη κ εκείνος έχει ηρεμήσει. Σύντομα θα μεγαλώσω το χρόνο μηπως κ κοιμηθεί μόνος του. 

 

  Ελπίζω να βρείς σύντομα την χρυσή τομή!  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ πάντως έχω καταλήξει πως όταν δεν έχω την υπομονή να τον βοηθήσω να χαλαρώσει μόνο τον αναστατωνω. Έτσι αποχωρω για λιγο απ το δωμάτιο με μία αφορμή. Κ εγώ επιστρέφω δριμύτερη κ εκείνος έχει ηρεμήσει. Σύντομα θα μεγαλώσω το χρόνο μηπως κ κοιμηθεί μόνος του. 

 

  Ελπίζω να βρείς σύντομα την χρυσή τομή!  

Κι εγώ το πιστεύω αυτό. Είμαι σίγουρη για την ακριβεια. Ο δικος μου σε πολλες φασεις κοιμοταν μονος του αλλα καποια στιγμη εχασα την υπομονη, οταν περνουσε αλλες φασεις. γι αυτο ειπα κ πιο πανω οτι σκεφτομαι να βγαινω. γιατι νομθζω οτι καποιες φορες τον εκνευριζω. αφου κε την κοπελα κοιμαται ευκολα κ γρηγορα κ το εχει κανει κ με τη γιαγιά του χωρις πιπιλα μαλιστα. τη δεξιοτητα την εχει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κι εγώ το πιστεύω αυτό. Είμαι σίγουρη για την ακριβεια. Ο δικος μου σε πολλες φασεις κοιμοταν μονος του αλλα καποια στιγμη εχασα την υπομονη, οταν περνουσε αλλες φασεις. γι αυτο ειπα κ πιο πανω οτι σκεφτομαι να βγαινω. γιατι νομθζω οτι καποιες φορες τον εκνευριζω. αφου κε την κοπελα κοιμαται ευκολα κ γρηγορα κ το εχει κανει κ με τη γιαγιά του χωρις πιπιλα μαλιστα. τη δεξιοτητα την εχει. 

Είναι μέχρι να κάνεις την αρχή. Εγώ το έλεγα πολλούς μήνες πως πρέπει να βγαινω αλλά δεν το τολμούσα. Ήμουν διχασμένη. Γύρω στα δύο που το είχα ξανά κάνει είχε  επιτυχία κ τωρα βλέπω πως δεν με αναζητα καν, με περιμένει μεν αλλά είναι και λιγος ο χρόνος που είμαι εξω απ το δωμάτιο για να διαπιστωσω αν μπορει να κοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια καταλαβαίνω απόλυτα όλα αυτά που λέτε και τα έκανα κι εγώ στην ηλικία τη δική σας με τη μικρή αλλά διαπίστωσα ότι το μόνο που κατάφερα ήταν να χαλιέμαι να κουράζομαι και να δημιουργείται και ένταση μεταξύ μας. Γιατί τελικά όλα άλλαξαν πάλι μετά από λίγο. Πιστεύω όταν είναι έτοιμα για κάτι το δείχνουν και το σπρώχνουμε αλλά όχι υπο πίεση. Εμένα πάλι έρχεται στο κρεβάτι μου κι όταν με βαριέται η δεν τη βολευω, φεύγει. Η μικρή πχ. Έχει πάθει μια εξάρτηση τελευταίο καιρό και θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μου. Κατάληψη κανονική δηλαδή. Οκ την αφήνω και τη μεταφέρω μετά και ησυχία. Επίσης κι εκείνη σταμάτησε αυτό το 9 κοιμάμαι και πάει η ώρα 11 κι αυτή να κοιμηθεί. Και δεν έχει αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα μας, μόνη της το άλλαξε. Είμαστε κοντά ηλικιακά, είναι 15 μηνών. Ε οκ λέω αστην να νυσταξει πολύ και να τη βάλω, μη φάω πόση ώρα, είναι πολύ κουραστικό. Είμαι σίγουρη θα αλλάξει πάλι.. Κι εγώ απλώς θα παρακολουθώ. Δεν ξέρω έφαγα τέτοια πίεση με τη μεγάλη που έχω χαλαρώσει πάρα πολύ τώρα με τη μικρή. Και περνάνε όλα αβίαστα και ήσυχα.. Έρχονται οι φάσεις που λέμε και δεν τις πολύ καταλαβαίνω. Η μεγαλη εξακολουθεί να με κουραζει σε άλλους τομείς αλλά το έχω αποδεχτεί, είναι η πρώτη έτσι θα με πάει γιατί όλα είναι καινούρια... Αλλά και σε εκείνη πλέον δε λέω και πολλά βασικά δε λέω τίποτα δεν κάνω κήρυγμα δεν της λέω όχι και όχι  γιατί όσες φορές "προσπάθησα" για κάποια αλλαγή, άλλαξε προσωρινά. Όταν είναι έτοιμα για κάτι στο δείχνουν ξεκάθαρα.. Γιαυτό και την αυτονομία που έχει ζητήσει στο έπακρο που έγραψα σε άλλο θέμα αποφάσισα να την αφήσω να εξωτερικευτει εντελώς κι ας με αγχώνει που και που λιγο. Κάποια στιγμή θα "με αναζητήσει κι εμένα"... Μιλάμε δεν υπάρχω, ε? :D

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2019 at 5:32 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Πάντως σε καταλαβαίνω. Κ ο δικός μου κοιμόταν τριωρα για μεσημέρι μετά το χρόνο κ δεν ήθελα με τίποτα να τον ξυπνησω παρότι ήξερα πως θα κατέληγε μεσάνυχτα για να ξανά κοιμηθεί.  Ειναι μία περίοδος που θα περάσει. 

Κι εμείς σ αυτή τη φάση είμαστε τώρα οπότε το βράδυ κοιμάται γύρω στις 11,κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου.Ειναι ελπιδοφόρο αυτό που λες ότι είναι φάση γιατί νομίζω ότι έτσι θα πάει για πάντα!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vanessaki4 είπε:

Κι εμείς σ αυτή τη φάση είμαστε τώρα οπότε το βράδυ κοιμάται γύρω στις 11,κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου.Ειναι ελπιδοφόρο αυτό που λες ότι είναι φάση γιατί νομίζω ότι έτσι θα πάει για πάντα!

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Ή εμπειρία μου μου δίδαξε πως οσο μεγαλώνουν μεγαλώνουν και οι ώρες που αντέχουν αυπνα.  Στο μυαλό μου είχα την όλη εικόνα πως τελικά κάποτε κόβουν τον μεσημεριανό ύπνο ή μειώνουν την διαρκεια και περνά εκείνη ή φάση. 

 

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα!

 

Πάντως ο δικός μου ειναι  παιδί που άντεχε αρκετες ώρες ξυπνιος, με το ζόρι κοιμόταν την μέρα, εκοψε υπνους πρόωρα και μετά τον ενάμιση χρόνο και τον μεσημεριανό. Μεχρι τότε δεν ήταν καθολου λίγες οι φορές που κοιμόταν τα μεσάνυχτα. Οπότε σε καταλαβαίνω, υπομονή!

 

 

On 5/12/2019 at 5:46 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Ναι εννοείται έτσι είναι δε διαφωνώ αλλά μην είμαστε με το ρολόι και στη τσίτα όλη την ώρα. Δε γιβεται αυτό το πράγμα. Ειδικά με δύο παιδια ξέρω γω δεν παίζει κάτι τέτοιο. Εγώ δηλαδή. Έχω αποφασίσει άλλωστε ότι κάνω να το κάνω μαζί τους και όχι γι αυτά. Αυτή η διαρκής πίεση και το πρόγραμμα σε όλα  εμένα με έσκασε. 

Χαλαρά. Δεν κοιμάστε? Ελάτε εδώ να το ευχαριστήθουμε παιδάκια. Είμαστε όλοι μαζί οι 4 μας και όχι οι δύο που πάνε να βολέψουν τα άλλα δύο και τελοσπαντων δεν μπορώ να το εξηγήσω. Μάλλον δεν έχω έκφραση τώρα. Πάω και για δουλειά :D

Ίσως πρόγραμμα να μην εφαρμόζεται με το ρολόι σε δύο παιδιά. Δεν έχω εμπειρία ακόμα. Όμως έχω στο μυαλό μου αν και όταν με το καλό έρθει ένα ακόμα παιδάκι, και περάσει ο πρώτος καιρός μέχρι να ισορροπησουμε, να κρατησω ένα υποτυπώδες πρόγραμμα για ωρες φαγητού και ύπνου που να ευνοούν όλη την οικογένεια. Πολύ θεωρητικά όλα αυτά, ίσως και να μην κανω τιποτα ίσως πάλι να είναι θέμα χαρακτήρα και να τριγυρνάω με το ρολόι ανά χείρας γιατί χωρίς ρουτίνα αποσυντονιζομαι εγώ πρωτα. Να είμαστε καλά και βλέπουμε! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Ή εμπειρία μου μου δίδαξε πως οσο μεγαλώνουν μεγαλώνουν και οι ώρες που αντέχουν αυπνα.  Στο μυαλό μου είχα την όλη εικόνα πως τελικά κάποτε κόβουν τον μεσημεριανό ύπνο ή μειώνουν την διαρκεια και περνά εκείνη ή φάση. 

 

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα!

 

Πάντως ο δικός μου ειναι  παιδί που άντεχε αρκετες ώρες ξυπνιος, με το ζόρι κοιμόταν την μέρα, εκοψε υπνους πρόωρα και μετά τον ενάμιση χρόνο και τον μεσημεριανό. Μεχρι τότε δεν ήταν καθολου λίγες οι φορές που κοιμόταν τα μεσάνυχτα. Οπότε σε καταλαβαίνω, υπομονή!

Χθες κοιμήθηκε στις 00:15 @#€@!?*€#@ όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση.Μ αρέσει που εγώ θέλω να κοιμάται το πολύ 20:30 για σωστή ανάπτυξη κλπ.

Και το ακόμα χειρότερο,πέρυσι που άκουγα ότι τα παιδιά άλλων κοιμούνται τόσο αργά και μου φαινόταν κουφό γιατί το δικό μου σαν βρέφος κοιμόταν από τις 19:30!!! 

Όπως είπες, υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vanessaki4 said:

Χθες κοιμήθηκε στις 00:15 @#€@!?*€#@ όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση.Μ αρέσει που εγώ θέλω να κοιμάται το πολύ 20:30 για σωστή ανάπτυξη κλπ.

Και το ακόμα χειρότερο,πέρυσι που άκουγα ότι τα παιδιά άλλων κοιμούνται τόσο αργά και μου φαινόταν κουφό γιατί το δικό μου σαν βρέφος κοιμόταν από τις 19:30!!! 

Όπως είπες, υπομονή!!

Πόσες ώρες κοιμάται για μεσημερι; 

Όπως είπε και η @Mama_Anesti_ περάσαμε και εμείς από την φάση που κοιμόταν αργά, γύρω στις 22:00-22:30 για εμάς, και ήταν όταν κοιμόταν πολλές ώρες το μεσημέρι. Τώρα που έχει κόψει τον μεσημεριανό ύπνο, 20 είναι στο κρεβάτι :). 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Ή εμπειρία μου μου δίδαξε πως οσο μεγαλώνουν μεγαλώνουν και οι ώρες που αντέχουν αυπνα.  Στο μυαλό μου είχα την όλη εικόνα πως τελικά κάποτε κόβουν τον μεσημεριανό ύπνο ή μειώνουν την διαρκεια και περνά εκείνη ή φάση. 

 

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα!

 

Πάντως ο δικός μου ειναι  παιδί που άντεχε αρκετες ώρες ξυπνιος, με το ζόρι κοιμόταν την μέρα, εκοψε υπνους πρόωρα και μετά τον ενάμιση χρόνο και τον μεσημεριανό. Μεχρι τότε δεν ήταν καθολου λίγες οι φορές που κοιμόταν τα μεσάνυχτα. Οπότε σε καταλαβαίνω, υπομονή!

 

 

Ίσως πρόγραμμα να μην εφαρμόζεται με το ρολόι σε δύο παιδιά. Δεν έχω εμπειρία ακόμα. Όμως έχω στο μυαλό μου αν και όταν με το καλό έρθει ένα ακόμα παιδάκι, και περάσει ο πρώτος καιρός μέχρι να ισορροπησουμε, να κρατησω ένα υποτυπώδες πρόγραμμα για ωρες φαγητού και ύπνου που να ευνοούν όλη την οικογένεια. Πολύ θεωρητικά όλα αυτά, ίσως και να μην κανω τιποτα ίσως πάλι να είναι θέμα χαρακτήρα και να τριγυρνάω με το ρολόι ανά χείρας γιατί χωρίς ρουτίνα αποσυντονιζομαι εγώ πρωτα. Να είμαστε καλά και βλέπουμε! 

Με το νεογέννητο αναγκαστικά τηρείς πρόγραμμα, τηρεί το ίδιο δηλαδή. Κάθε 3ωρο νταν αρχίζει και κόβει η πείνα.. Επίσης κοιμούνται και πολύ.. Καθώς μεγαλώνουν όμως έχουν άλλες απαιτήσεις και ειναι δύσκολο να τα συντονίσεις και τα δύο.. Δεν εννοώ χωρίς πρόγραμμα, αυτό που εννοώ είναι να μην υπαρχει το άγχος ωχ και τώρα άλλαξε και τώρα θα πάει έτσι και θα ειναι πάντα έτσι? Και όλα αυτά που μας φορτώνουν. Το πάθαινα με τη μεγάλη. Νόμιζα πως κάθε αλλαγή θα μας επηρρεασει πολύ. Πχ η μικρή κοιμάται σερί γενικά αλλά ξυπνάει μια φορά παλιά για γάλα τώρα για ερχομό στο κρεβάτι. Όταν σε κάποιες φάσεις κυπναγε 3 και 4 φορές τη νύχτα είπα ωχ πάει έτσι θα μας πάει γρήγορα να δοκιμάσω να το αλλάξω πιο νωρίς ύπνο κόλπα και τέτοια. Όμως διαπίστωσα ότι όσο κι αν χτυοιομουν εγώ τελικά η μικρή και όλα τα παιδιά δηλαδή πάνε μόνα τους και αλλάζουν χωρίς να πάρεις χαμπάρι. Οπότε αποφάσισα να ειμαι πιο χαλαρή. Πχ κ στο θέμα φαγητού με τη μεγάλη για δύο έως 3 χρόνια ήμουν σταθερή στο φαΐ, με τη μικρή χαλάρωσα. Δεν πεινας? Ε άστο. Όταν πεινάσεις φώναξε. Κι όντως έτσι έγινε. Κ τελικά δεν άλλαξε κάτι στην καθημερινότητα. Και κοιμούνται και τρώνε και όλα καλά αλλά οπότε νιώθουν αυτά. Κι έτσι εγώ δεν σκάω. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά. Απλώς έδωσα μερικά παραδείγματα. Εννοώ να μην έχουμε άγχος με αυτό. Γιαυτό τρώμε χρόνο με σκέψη για πειραματισμόυς ενώ τελικά δεν είναι απαραίτητοι... Εσύ τους κάνεις αλλά ο μικρός σου κλείνει το μάτι. Κάπως έτσι.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vanessaki4 είπε:

Χθες κοιμήθηκε στις 00:15 @#€@!?*€#@ όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση.Μ αρέσει που εγώ θέλω να κοιμάται το πολύ 20:30 για σωστή ανάπτυξη κλπ.

Και το ακόμα χειρότερο,πέρυσι που άκουγα ότι τα παιδιά άλλων κοιμούνται τόσο αργά και μου φαινόταν κουφό γιατί το δικό μου σαν βρέφος κοιμόταν από τις 19:30!!! 

Όπως είπες, υπομονή!!

Σοβαρά πείτε μου με το χερι στη καρδιά. Σωστή ανάπτυξη είναι το 8.30 η να μην τα πρηζουμε με το ζόρι ύπνο και να κλαινε ξέρω γω από τα κλάματα επειδή τα έχουμε ζορίσει να κοιμηθούν.. 

 

Κατανκοω ότι νωρίς αν κοιμούνται κοιμούνται καλύτερα εννοώ είναι πιο ποιοτικός ο ύπνος αλλά άμα δε θέλουν τι να κάνουμε τώρα..

Εγω πχ μεγάλη πια σε ηλικία κοιμόμουν χαράματα για πολλά χρόνια. Δεν έπαθα κάτι.. Όταν ξεκίνησα να δουλεύω άλλαξε αυτό. 

 

Με το σχολείο αλλάζουν όλα. Δηλαδή η μεγάλη πλέον εκεί που κοιμόταν 12 τώρα θα πεσει από τις 10 η 11.μονη της το ζήτησε και πλέον μου το λέει κιόλας. Μαμά θέλω να πάω για ύπνο. Όσες φορές της είπα πάμε τώρα πιο νωρίς που ήταν οχιιιι δε θέλω και κλάματα μέσα στο βράδυ. Πολύ άσχημο αυτό και το σταμάτησα. Ενώ τώρα πάμε χαρούμενες.. 

 

Άσε που αν είναι σε ένταση το ένα πιάνει και το άλλο και χορωδία τσιριδων μέσα στο βράδυ είναι ότι χειρότερο. Μετά κάνεις άλλη πόση ώρα να τα ηρεμήσεις ξεχωριστά το καθένα.. Οπότε από κει ξεκίνησε η χαλαρότητα μου, ότι δεν ήθελα εντάσεις... Να είναι ήρεμα.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με τη πρώτη έκανα πολλές παρεμβάσεις. Τώρα αν δείτε πθυ τα αφήνω αρκετα ελεύθερα να επιλέγουν πόσο ήρεμα είναι.. Ελευθερία υπό όρους, μην νοηθει κάτι άλλο. Δεν μπορώ να εκφραστώ ρε παιδί μου τελευταια. Είναι και τα χθεσινά ποτάκια.. Μια έστω μόνο μια έξοδος σε κάνει άλλο άνθρωπο και όλα είναι υπέροχα :D

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Πόσες ώρες κοιμάται για μεσημερι; 

Όπως είπε και η @Mama_Anesti_ περάσαμε και εμείς από την φάση που κοιμόταν αργά, γύρω στις 22:00-22:30 για εμάς, και ήταν όταν κοιμόταν πολλές ώρες το μεσημέρι. Τώρα που έχει κόψει τον μεσημεριανό ύπνο, 20 είναι στο κρεβάτι :). 

Χθες ο δικος μ κοιμηθηκε 1.30 ωρε για μεσημερι. το βραδυ παρολο που τυπικα η ρουτινα ηταν ολη λαθος (ανύπαρκτη βασικα), 9 πηγαμε στο δωματιο κ 9.17 εφυγα γιατι ειχε ηδη κοιμηθει!!!!! Απο τα ξενυχτια βεβαια σημερα ξυπνησε μια ωρα αργοτερα κ για να μη με φαει το αγχος τι θα γινει αν κοιμηθει αργα κ ξυπνγσει αργα κλπ, αφου τον ξαπλωσα λιγο κ ειδα οτι δεν κοιμοταν, τον αφησα ξυπνιο κ ευελπιστώ σημερα να κοιμηθει κατα τις 8.30.... Αλλα δεν νομθζω οτι ειναι σε φαση να κοπει ο μεσημεριανός υπνος αφου κοιμαται πανεύκολα την ωρα που τον βαζουμε. μαλλον η διαρκεια του πρέπει να κοπει. Ο αντρας μου βεβαια λεει σαν την @Nefeli2014 να μην τον ξυπναμε αλλα θεωρω αδιανόητα αργα να κοιμαται μετα τις 9.30 παιδι αυτης της ηλικιας. Και το 9.30 καταχρηστικό γιατι δεν γυρναμε κ απογευμα απο δουλεια για να πεις οτι του λειπουμε τοσο. Αλλα τελος παντων αν ειναι να μην νιωθει κι ο αντρας μου τοση πιεση, δεν πειρεζει. παντως ειδα οτι αν νυσταζει, ουτε πολλη ρουτινα χρειαζεται ουτε τιποτα, γιατι κ πριν το εθχαμε παρακανει, να κανει μπανιο στις 7.30 για να κοιμηθει 9. απλως το μπανιο κ το γαλα τα απο συνέδεσα τελειως απο τον υπνο. Η δυσκολια μου τψρα ειναι να καταλαβω ποτε οντως κοιμαται για δυο βραδια εχασα πανω απο 30 λεπτα επειδη καθοταν για ωρα ακινητος κ νομιζα οτι ειχε κοιμηυει κ μετα εβγαινα κ σηκωνόταν κλπ κ χανόταν μιση ωρα ενω αν ειχα υπομονη εξ αρχης πεντε λεπτα δεν θα ειχαμε τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Χθες ο δικος μ κοιμηθηκε 1.30 ωρε για μεσημερι. το βραδυ παρολο που τυπικα η ρουτινα ηταν ολη λαθος (ανύπαρκτη βασικα), 9 πηγαμε στο δωματιο κ 9.17 εφυγα γιατι ειχε ηδη κοιμηθει!!!!! Απο τα ξενυχτια βεβαια σημερα ξυπνησε μια ωρα αργοτερα κ για να μη με φαει το αγχος τι θα γινει αν κοιμηθει αργα κ ξυπνγσει αργα κλπ, αφου τον ξαπλωσα λιγο κ ειδα οτι δεν κοιμοταν, τον αφησα ξυπνιο κ ευελπιστώ σημερα να κοιμηθει κατα τις 8.30.... Αλλα δεν νομθζω οτι ειναι σε φαση να κοπει ο μεσημεριανός υπνος αφου κοιμαται πανεύκολα την ωρα που τον βαζουμε. μαλλον η διαρκεια του πρέπει να κοπει. Ο αντρας μου βεβαια λεει σαν την @Nefeli2014 να μην τον ξυπναμε αλλα θεωρω αδιανόητα αργα να κοιμαται μετα τις 9.30 παιδι αυτης της ηλικιας. Και το 9.30 καταχρηστικό γιατι δεν γυρναμε κ απογευμα απο δουλεια για να πεις οτι του λειπουμε τοσο. Αλλα τελος παντων αν ειναι να μην νιωθει κι ο αντρας μου τοση πιεση, δεν πειρεζει. παντως ειδα οτι αν νυσταζει, ουτε πολλη ρουτινα χρειαζεται ουτε τιποτα, γιατι κ πριν το εθχαμε παρακανει, να κανει μπανιο στις 7.30 για να κοιμηθει 9. απλως το μπανιο κ το γαλα τα απο συνέδεσα τελειως απο τον υπνο. Η δυσκολια μου τψρα ειναι να καταλαβω ποτε οντως κοιμαται για δυο βραδια εχασα πανω απο 30 λεπτα επειδη καθοταν για ωρα ακινητος κ νομιζα οτι ειχε κοιμηυει κ μετα εβγαινα κ σηκωνόταν κλπ κ χανόταν μιση ωρα ενω αν ειχα υπομονη εξ αρχης πεντε λεπτα δεν θα ειχαμε τετοιο θεμα.

Πω πω άγχος. Και ο άντρας σου αγχώνεται κι εσύ αγχωνεις εμένα. :P καλά. Κάνε ότι θέλεις :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Χθες ο δικος μ κοιμηθηκε 1.30 ωρε για μεσημερι. το βραδυ παρολο που τυπικα η ρουτινα ηταν ολη λαθος (ανύπαρκτη βασικα), 9 πηγαμε στο δωματιο κ 9.17 εφυγα γιατι ειχε ηδη κοιμηθει!!!!! Απο τα ξενυχτια βεβαια σημερα ξυπνησε μια ωρα αργοτερα κ για να μη με φαει το αγχος τι θα γινει αν κοιμηθει αργα κ ξυπνγσει αργα κλπ, αφου τον ξαπλωσα λιγο κ ειδα οτι δεν κοιμοταν, τον αφησα ξυπνιο κ ευελπιστώ σημερα να κοιμηθει κατα τις 8.30.... Αλλα δεν νομθζω οτι ειναι σε φαση να κοπει ο μεσημεριανός υπνος αφου κοιμαται πανεύκολα την ωρα που τον βαζουμε. μαλλον η διαρκεια του πρέπει να κοπει. Ο αντρας μου βεβαια λεει σαν την @Nefeli2014 να μην τον ξυπναμε αλλα θεωρω αδιανόητα αργα να κοιμαται μετα τις 9.30 παιδι αυτης της ηλικιας. Και το 9.30 καταχρηστικό γιατι δεν γυρναμε κ απογευμα απο δουλεια για να πεις οτι του λειπουμε τοσο. Αλλα τελος παντων αν ειναι να μην νιωθει κι ο αντρας μου τοση πιεση, δεν πειρεζει. παντως ειδα οτι αν νυσταζει, ουτε πολλη ρουτινα χρειαζεται ουτε τιποτα, γιατι κ πριν το εθχαμε παρακανει, να κανει μπανιο στις 7.30 για να κοιμηθει 9. απλως το μπανιο κ το γαλα τα απο συνέδεσα τελειως απο τον υπνο. Η δυσκολια μου τψρα ειναι να καταλαβω ποτε οντως κοιμαται για δυο βραδια εχασα πανω απο 30 λεπτα επειδη καθοταν για ωρα ακινητος κ νομιζα οτι ειχε κοιμηυει κ μετα εβγαινα κ σηκωνόταν κλπ κ χανόταν μιση ωρα ενω αν ειχα υπομονη εξ αρχης πεντε λεπτα δεν θα ειχαμε τετοιο θεμα.

Και εμένα τα ίδια "κουλά" μου έλεγε ο άντρας μου, ότι θα κοιμηθεί από μονη της όταν νύσταξει και να μην την βάζω για ύπνο και διάφορα τέτοια. Ενώ φαινόταν ότι ήταν πολύ κουρασμένη και είχε υπερένταση. Τώρα που αποκοιμάται στο 10', δεν λέει τίποτα βέβαια, μου λέει να βαλουμε το παιδί για ύπνο για να χορτάσει ύπνο μέχρι το πρωί :p

 

Νομίζω πως ναι στην περίπτωση σας πρέπει απλά να μειωθεί η διάρκεια του μεσημεριανου ύπνου :) 

 

Τώρα αυτό να είναι ακίνητη χωρίς να κοιμάται το έχουμε και εμείς, αλλά όταν αποκοιμάται αλλάζει η αναπνοή της, αναπνέει πιο βαριά, οπότε το ακούω και σηκώνομαι μετά. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ίσως πρόγραμμα να μην εφαρμόζεται με το ρολόι σε δύο παιδιά. Δεν έχω εμπειρία ακόμα. Όμως έχω στο μυαλό μου αν και όταν με το καλό έρθει ένα ακόμα παιδάκι, και περάσει ο πρώτος καιρός μέχρι να ισορροπησουμε, να κρατησω ένα υποτυπώδες πρόγραμμα για ωρες φαγητού και ύπνου που να ευνοούν όλη την οικογένεια. Πολύ θεωρητικά όλα αυτά, ίσως και να μην κανω τιποτα ίσως πάλι να είναι θέμα χαρακτήρα και να τριγυρνάω με το ρολόι ανά χείρας γιατί χωρίς ρουτίνα αποσυντονιζομαι εγώ πρωτα. Να είμαστε καλά και βλέπουμε! 

Κι εγω πριν γεννησω ελεγα οτι δεν θα χασω ουτε ενα γευμα σε κανονικη ωρα γιατι θα βαζω το μωρο στο σλινγκ κ θα συμπεριφέρομαι σαν να μην εχω μωρο και δεν καταφερα ποτε να τον βαλω στο σλινγκ μεσα στο πρωτο τριμηνο, μετα δοκιμασα Μέι Ται κ έμπαινε αλλα δεν γινοταν μα φαω. Κ καπως ετσι για καιρο δεν τρώγαμε μαζι μεσημεριανο αλλα επιβιωσα. Παντως οι οικογενειες με παιδια με μεγαλη διαφορα ηλικιας ή με περισσοτερα παιδια, καπως καταφέρνουν να εχουν μια φυσιολογικη ζωή τηρώντας καποια ωραρια αφου το μεγαλο παιδι πρεπει να παει σχολείο ή αλλες δραστηριοτητες, να ντυθει, να φαει σε φυσιολογικη ωρα κλπ. αρα καπως γινεται (ελπιζω!!!!!!)...

Just now, Chrysoum είπε:

Και εμένα τα ίδια "κουλά" μου έλεγε ο άντρας μου, ότι θα κοιμηθεί από μονη της όταν νύσταξει και να μην την βάζω για ύπνο και διάφορα τέτοια. Ενώ φαινόταν ότι ήταν πολύ κουρασμένη και είχε υπερένταση. Τώρα που αποκοιμάται στο 10', δεν λέει τίποτα βέβαια, μου λέει να βαλουμε το παιδί για ύπνο για να χορτάσει ύπνο μέχρι το πρωί :p

 

Νομίζω πως ναι στην περίπτωση σας πρέπει απλά να μειωθεί η διάρκεια του μεσημεριανου ύπνου :) 

 

Τώρα αυτό να είναι ακίνητη χωρίς να κοιμάται το έχουμε και εμείς, αλλά όταν αποκοιμάται αλλάζει η αναπνοή της, αναπνέει πιο βαριά, οπότε το ακούω και σηκώνομαι μετά. 

Μου φαινεται πρεπει να φυγουμε οι δυο μας μαζι ένα ταξιδάκι κ να αφήσουμε τους άντρες μας με τα παιδιά, να τα καταφέρουν για λίγο καιρό μονοι τους με όλες τις καλές ιδέες που έχουν. 

 

Κι εγγ την αναπνοή ακουω κ θεωρω οτι κοιμαται αλλα είναι μάλλον σε ένα ενδιάμεσο στάδιο κ με το φως ή τον θόρυβο αναστατώνεται, όπως εμείς χάνουμε τον ύπνο αν βγούμε από τη φάση του μιςοκοιμισμένου. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην τους υποτιμάτε τόσο τους μπαμπάδες... Πολλές φορές η λογική τους  θριαμβεύει.. 

 

Επισης πιστεύω πως μπορούν μια χαρά να τα καταφέρουν μόνοι τους όπως εμείς με παιδιά και πολλές φορές καλύτερα αλλά μην πέσετε να με φάτε.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 9/12/2019 at 4:07 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Κορίτσια μην τους υποτιμάτε τόσο τους μπαμπάδες... Πολλές φορές η λογική τους  θριαμβεύει.. 

 

Επισης πιστεύω πως μπορούν μια χαρά να τα καταφέρουν μόνοι τους όπως εμείς με παιδιά και πολλές φορές καλύτερα αλλά μην πέσετε να με φάτε.. :)

Χαχα ο δικός μου σίγουρα όχι!Θα το τάιζε πιτογυρα και θα της έβαζε να βλέπει Πέππα όλη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...