Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ


louiza marialena

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Άλλο μια διαμαρτυρία του στιλ να βγάλει μια φωνούλα κ να του μιλήσεις λίγο και να πας αν ξαναδιαμαρτυρηθεί, άλλο να σε φωνάζει και να μην εμφανίζεσαι!

Εγώ καθόμουν μέσα μαζί της ώσπου να κοιμηθεί. Αλλά τζίφος πλέον. Με τον ερχομό του μωρού κι επειδή κοιμάμαι με τη μικρή μέχρι να απικοιμηθει έχω και τα δύο μαζί μου. Τσάμπα ο κόπος μου δηλαδή. Αν σκεφτώ ένα καλό είναι ότι της αρέσει το κρεβάτι της γενικά και να ξυπνήσει εκεί δεν έχει θέμα ξανακοιμαται. Αλλά στη αρχή μαζί μου και μετά μεταφέρω.. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Έσπερος said:

τωρα παντως που ειμαστε σε φαση που ο μικρος προσπαθει να αποκοιμηθεί μονος του, αλλα παιρνει ακομα αρκετη ωρα, νοσταλγώ. λιγο τη φαση που με λιγο κουνημα σ ενα δεκάλεπτο ειχαμε ξεμπερδεψει. οχι οτι θα ηθελα να μεινει ετσι δια βιου προφανως, απλως ειναι ενας μηνας που απο τη διαφικασια του υπνου βγαινω εξαντλημένη. καθομαι στο σκοταδι σκυμμένη πανω απο την κουνια να χαϊδευω, εκει που σταματαει να κουνιεται κ η αναπνοή του ακουγεται σαν να κοιμαται λεω οκ κ παω να φυγω, ή ακομα χειροτερα ανάβω την οθονη για να βλεπω, κ συνειδητοποιώ οτι ηταν ακινητος ενα βημα πριν τον υπνο κ το χάλασα, κ παλι απο την αρχη αλλη τοση ωρα. κ ξεσηκώνεται απο τους θορυβους, ζηταει τον μπαμπα του κ δν ξερω τι ειναι καλυτερο, να ερθει ο αντρας μου κ να παει σκομα πιο πισω η ωρα ή να τον αφησω με το παραπονο. κ αμφιβαλλω αν του κανει καλο η παρουσια μου κ το χάδι κ το νανουρθσμα. γιατι οταν αυτο γινετσι για πανω απο 10 λεπτα γινεται μονότονο κ ψυχαναγκαστικό. ειλικρινα εχω σκεφτει να αρχισω το κολπο με το να χαιρετάω, να απομακρύνομαι ή να βγαινω απο το δωματιο για λιγο, μηπως ετσι ησυχασει πιο γρηγορα. 

Το καλοκαίρι περνούσαμε 1 μπορεί και 1,5 ωρα προσπαθοντας να βάλω την κόρη μου για ύπνο. Η δική μας λύση ήταν ότι απλά δεν ήταν αρκετά κουρασμένη για να αποκοιμηθει, άρχισε εκείνη την περίοδο να κόβει τον ημερισιο ύπνο και από τοτε που τον έκοψε τελείως πλέον κοιμάται πολύ γρήγορα τα βραδια. Δεν λέω να κοψετε τον μεσημεριανό ύπνο τελείως, αλλά αν όντως παίρνει πολύ ώρα να αποκοιμηθει ίσως να μην είναι πολύ κουρασμένος όταν ξαπλώνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Το καλοκαίρι περνούσαμε 1 μπορεί και 1,5 ωρα προσπαθοντας να βάλω την κόρη μου για ύπνο. Η δική μας λύση ήταν ότι απλά δεν ήταν αρκετά κουρασμένη για να αποκοιμηθει, άρχισε εκείνη την περίοδο να κόβει τον ημερισιο ύπνο και από τοτε που τον έκοψε τελείως πλέον κοιμάται πολύ γρήγορα τα βραδια. Δεν λέω να κοψετε τον μεσημεριανό ύπνο τελείως, αλλά αν όντως παίρνει πολύ ώρα να αποκοιμηθει ίσως να μην είναι πολύ κουρασμένος όταν ξαπλώνει. :)

Αυτό σίγουρα ισχύει. Κάποια βράδια κοιμήθηκε αργά, του έλειπε ύπνος και τον αναπλήρωσε το επόμενο μεσημέρι (έχει τύχει να κοιμηθεί και 3,5 ώρες), μετά πάλι πήγε αργά, αυτό το πράγμα τραβάει τώρα έναμιση μήνα και ίσως κ παραπάνω. είαι λάθος μου που τον αφήνω το μεσημέρι. κάθε φορά λέω, πέντε λεπτάκια και θα του μιλήσω, όταν περνάει 2, και τελικά περνάει 2.30, κοντεύει 3 και συνεχίζει. σήμερα είμαι αποφασισμένη. θα τον ξυπνήσω πριν τις 2.30. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό σίγουρα ισχύει. Κάποια βράδια κοιμήθηκε αργά, του έλειπε ύπνος και τον αναπλήρωσε το επόμενο μεσημέρι (έχει τύχει να κοιμηθεί και 3,5 ώρες), μετά πάλι πήγε αργά, αυτό το πράγμα τραβάει τώρα έναμιση μήνα και ίσως κ παραπάνω. είαι λάθος μου που τον αφήνω το μεσημέρι. κάθε φορά λέω, πέντε λεπτάκια και θα του μιλήσω, όταν περνάει 2, και τελικά περνάει 2.30, κοντεύει 3 και συνεχίζει. σήμερα είμαι αποφασισμένη. θα τον ξυπνήσω πριν τις 2.30. 

Πάντως σε καταλαβαίνω. Κ ο δικός μου κοιμόταν τριωρα για μεσημέρι μετά το χρόνο κ δεν ήθελα με τίποτα να τον ξυπνησω παρότι ήξερα πως θα κατέληγε μεσάνυχτα για να ξανά κοιμηθεί.  Ειναι μία περίοδος που θα περάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πάντως σε καταλαβαίνω. Κ ο δικός μου κοιμόταν τριωρα για μεσημέρι μετά το χρόνο κ δεν ήθελα με τίποτα να τον ξυπνησω παρότι ήξερα πως θα κατέληγε μεσάνυχτα για να ξανά κοιμηθεί.  Ειναι μία περίοδος που θα περάσει. 

Αν δεν κανω κατι δεν θα περασει. αλλα ξεχνιέμαι παντα με μια δουλιτσα ή με λιγη χαλαρωση, γιατι ειναι η ωρα που γυριζω απο το σχολείο,  εχω κ εναν αντρα που θυμωνει οταν με βλεπει συνεχεια με το ρολοι, παρασύρομαι. Εντωμεταξυ περναει φαση Κλεισούρας, δεν θελει βολτα το απογευμα και φυσικα δεν μοορω να τον παρω με το ζορι, ετσι κ την παιδικη χαρα χανουμε κ δεν κουραζεται παραπανω γιατι μεσα στο σπίτι ποσο να κουραστει; σημερα παντως 2.30 τον σήκωσα. να δουμε αν θα παει καλυτερα το βραδυ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εντωμεταξυ περναει φαση Κλεισούρας, δεν θελει βολτα το απογευμα και φυσικα δεν μοορω να τον παρω με το ζορι

Εμάς πέρυσι δεν ήθελε όλο το χειμώνα να βγει. Μόνο στο εξοχικο, στην γιαγια κ λίγες φορές στο χωριό του αη βασιλη. Ήταν μία δύσκολη περίοδος. Μαλλον περνάει μία φάση ο μικρός σου κ θα την ξεπεράσει γρήγορα. Φταίει κ ο καιρός που δεν σε εμπνεει για βόλτες. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

σημερα παντως 2.30 τον σήκωσα. να δουμε αν θα παει καλυτερα το βραδυ. 

Ελπίζω να δεις αποτέλεσμα. Αν όχι μην απογοητευτείς, κάντο κ τις επόμενες μέρες ώστε να δώσεις χρόνο στο βιολογικό του ρολοι να ξαναρυθμιστει. Συνήθως μία φορά δεν είναι αρκετή για αυτό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

ήθελε όλο το χειμώνα να βγει. Μόνο στο εξοχικο, στην γιαγια κ λίγες φορές στο χωριό του αη βασιλη. Ήταν μία δύσκολη περίοδος. Μαλλον περνάει μία φάση ο μικρός σου κ θα την ξεπεράσει γρήγορα. Φταίει κ ο καιρός που δεν σε εμπνεει για βόλτες. 

 

Ναι θυμάμαι που το έχεις ξαναπεί γι αυτό το ανέφερα. μου είχε κάνει εντύπωση τότε. βγαίνει αρκετά το πρωι κ παμε κ ολοι μαζι βολτες αλλα αν του πω απλα να βγουμε να περπατήσουμε δεν αφήνει το παιχνίδι του. όταν τρώει αργά εβτωμεταξυ, κ τελειωνει μετα τις 3.30 το φαγητο, ποτε να προλαβουμε να βγουμε για να εχρι φως; 

 

θα επιμείνω συστηματικά γιατί όντως έχει απορρυθμιστεί πλήρως. τη λιγη παραπανω χαλαρωση του μεσημεριού θα την κερδίσω το βραδυ. παντως γενικα ειναι σε φαση αλλαγών, θελει μεγαλυτερο ελεγχο στο τι κανει, θελει να συμμετεχει στην παρεα πχ μετα το μπανιο δεν καθεται στο δωματιο για το γαλα οπως καναμε πριν αλλα θελει να ειμαστε ολοι στον καναπε κ τετοια. λογικο γιατι κοντευει τα δυο. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι θυμάμαι που το έχεις ξαναπεί γι αυτό το ανέφερα. μου είχε κάνει εντύπωση τότε. βγαίνει αρκετά το πρωι κ παμε κ ολοι μαζι βολτες αλλα αν του πω απλα να βγουμε να περπατήσουμε δεν αφήνει το παιχνίδι του. όταν τρώει αργά εβτωμεταξυ, κ τελειωνει μετα τις 3.30 το φαγητο, ποτε να προλαβουμε να βγουμε για να εχρι φως; 

 

θα επιμείνω συστηματικά γιατί όντως έχει απορρυθμιστεί πλήρως. τη λιγη παραπανω χαλαρωση του μεσημεριού θα την κερδίσω το βραδυ. παντως γενικα ειναι σε φαση αλλαγών, θελει μεγαλυτερο ελεγχο στο τι κανει, θελει να συμμετεχει στην παρεα πχ μετα το μπανιο δεν καθεται στο δωματιο για το γαλα οπως καναμε πριν αλλα θελει να ειμαστε ολοι στον καναπε κ τετοια. λογικο γιατι κοντευει τα δυο. 

Εμείς ήμασταν διαφορετική περίπτωση. Αρνιόταν πεισματικά την βόλτα για περπάτημα, στο σουπερμάρκετ, σε καφετερια οπουδήποτε αλλού απ τα μέρη που σου έγραψα παραπάνω. Ήταν δύσκολα και για μας γιατι μας περιόριζε αρκετα και για κείνον που περνούσε τον περισσότερο χρόνο του εντός! Ευτυχώς με υπομονη το ξεπέρασαμε! 

 

Ναι ή παρέα τους αρέσει, θέλουν να συμμετέχουν στα κοινά οικογενειακά, οταν ξεπερασα τον προβληματισμό μου για το πρόγραμμα που χάνεται ή πάει πίσω, το χαρηκα περισσότερο! 

 

Τελικά πως κοιμήθηκε σήμερα? Του ήταν πιο εύκολο να αποκοιμηθεί?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

την βόλτα για περπάτημα, στο σουπερμάρκετ, σε καφετερια οπουδήποτε αλλού απ τα μέρη που σου έγραψα παραπάνω. Ήταν δύσκολα και για μας γιατι μας περιόριζε αρκετα και για κείνον που περνούσε τον περισσότερο χρόνο του εντός! Ευτυχώς με υπομονη το ξεπέρασαμε!

αν του πουμε αυτοκινητο κ ειμαστε κ ολοι μαζι,  δεν εχει θεμα απλως χρειαζεται λιγη ωρα να ντυθει, θελει μια προετοιμασια. Αλλα το μεσημερι μετα το φαγητο που ειναι η μονη ωρα που μπορω να τον παω στην παιδικη χαρα, δεν θελει. Με την κοπελα το πρωι δεν μοορει να παει γιατι θελει αυτοκινητο, μετα μας μενει το σ/κ που συνηθως ομως κανουμε κατι πιο εκδρομικό. Δεν ειναι οτι μενει μεσα, γιατι καποια στιγμη μεχρι το βραδυ βαριεται κ περπαταμε λιγο εξω οπου εχει φωτα αλλα δεν ειναι το ιδιο, δεν κουραζεται αρκετα κ φυσικα δεν ειναι κ ωραια βολτα μεσα στα σκοτάδια, αλλα το βασικο ειναι οτι χανει την παιδικη χαρα κ αυτο τον κραταει πισω. 

 

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τελικά πως κοιμήθηκε σήμερα? Του ήταν πιο εύκολο να αποκοιμηθεί?

Τον ξύπνησα νωρίς, είχα ελπίδες αλλά δεν βοήθησε ο άντρας μου, σχεδον αρα θδια καταληξαμε αλλα επαιζε μεχρι αργα κ ετσι η διαδικασια δεν πηρε ωρα. ξσπλωσαμε μαζι κ σε ενα τεταρτο κοιμηθηκε. Αλλα ηταν σχεδον 10 ενω επρεπε να ειχε κοιμηθει στις 9. Αλλα στις 9 ηταν στο σαλονι κ επαιζαν, αντε να βγαλω ακρη. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2019 at 11:54 PM, Irina095 said:

Κορίτσια καλησπέρα!! Με το μωράκι μου που είναι 5 μηνών κοιμόμαστε συνήθως μαζί στο κρεβάτι. Λίγες είναι οι φορές που κοιμάται στο κρεβάτι το δικό του. Εμένα με βολεύει παρά πολύ αυτό γιατί θυλαζω κιόλας. Εκτός του ότι το σόι με τρομάζει και λέει συνέχεια ότι θα το πλακώσεις στον ύπνο σου κλπ ... τώρα μου λένε ότι το παιδί θα μάθει έτσι και μετά μέχρι τα 10 του δεν θα ξεκολλάει από το κρεβάτι σας κ μπλα μπλα. Μπορείτε να μου πείτε απόψεις ; Εσείς κοιμόσασταν με τα μωράκια σας ; Είχατε θέμα να μάθουν πιο μετά να κοιμούνται στα κρεβάτια του ; Τι πιστεύεται μπορεί η συγκοιμηση τελικά να βλάψει το μωρό (αιφνίδιος θάνατος) 

καλημερα! να χαιρεσαι το παιδακι σου! οι αποψεις ειναι πολλες και το καθε παιδακι διαφορετικο! κανε αυτο που θεωρεις οτι σε βολευει περισσοτερο και σας ταιριαζει σαν οικογενεια! εμεις προσπαθουσαμε μεχρι που εκλεισε τους 12 μηνες να βαζουμε στο κρεβατι του οπου ξυπνουσε αμεσως,δεν ειχα κλεισει ματι,στο κρεβατι μαζι μας κοιμοταν πιο ευκολα και δεν ξυπνουσε μεσ την νυχτα πολλες φορες.σιγα σιγα απο τοτε κοιμαται μονο στο κρεβατι μας και δεν δεχεται ουτε για πλακα να μπει στην κουνια του,πλεον ειναι 23 μηνων και κοιμαται μαζι μας καθε βραδυ.το προβλημα ειναι οτι ο μικρος κανει πολυ ανησυχο υπνο με αποτελεσμα να ξυπναω απο τις κλωτσιες στο κεφαλι μου η να κοιμαται πανω στην πλατη μου και γω ολο το βραδυ να προσπαθω να τον μετακινησω ματαια αφου ξαναπεφτει πανω μου στο επομενο λεπτο!!!το πρωι πολλες φορες νιωθω σαν να μην εχω κοιμηθει καθολου και ποναω διοτι ειμαι πιασμενη. ερω και αλλο παιδακι που κοιμαται οπου το αφησουν και στο κρεβατι με τους γονεις αλλα και στο δικο του!!οσο για το πλακωμα μεσα στον υπνο θεωρητικα μπορει να συμβει αλλα θα πρεπει να κοιμασαι πολυ βαρια για να συμβει αυτο και οσο μεγαλωνει το μωρακι πιο δυσκολο να συμβει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, Έσπερος said:

Εντωμεταξυ περναει φαση Κλεισούρας, δεν θελει βολτα το απογευμα και φυσικα δεν μοορω να τον παρω με το ζορι, ετσι κ την παιδικη χαρα χανουμε κ δεν κουραζεται παραπανω γιατι μεσα στο σπίτι ποσο να κουραστει; σημερα παντως 2.30 τον σήκωσα. να δουμε αν θα παει καλυτερα το βραδυ. 

Τώρα εμένα πειράζει που η φάση κλεισούρας δεν μου ακούγεται τόσο χάλια; εντάξει καταλαβαίνω ότι δεν κουράζεται έτσι, αλλά εμείς έχουμε το αντίθετο, έρχεται και φέρνει τις μπότες της και το μπουφάν της να βγούμε έξω μέσα στην παγωνιά και το σκοτάδι! Και μετά για να την βάλω μέσα στο σπίτι, γίνεται χαμός πάλι. 

Τεσπα αυτό με το ότι παίρνει καιρό για το βιολογικό ρολόι να προσαρμοστεί το έχω παρατηρήσει και εγώ, τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες στην περίπτωση μας :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Τώρα εμένα πειράζει που η φάση κλεισούρας δεν μου ακούγεται τόσο χάλια; εντάξει καταλαβαίνω ότι δεν κουράζεται έτσι, αλλά εμείς έχουμε το αντίθετο, έρχεται και φέρνει τις μπότες της και το μπουφάν της να βγούμε έξω μέσα στην παγωνιά και το σκοτάδι! Και μετά για να την βάλω μέσα στο σπίτι, γίνεται χαμός πάλι. 

Τεσπα αυτό με το ότι παίρνει καιρό για το βιολογικό ρολόι να προσαρμοστεί το έχω παρατηρήσει και εγώ, τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες στην περίπτωση μας :)

Πέρσι που έπαιζε λιγότερο κ σίγουρα λιγότερο μόνος, το μέσα ήταν εφιαλτικό για μένα. αλά κ για κεινον, εβλεπε να ντυνόμαστε κ νομιζε οτι θα βγουμε ολοι μαζι κ εκλαιγε. τωρα δεν ειναι κατι τραγικο, απο μια αποψη  το αντιθετο γιατι σπίτι κανω δουλειες, μιλαω με τον αντρα μπυ, χαλαρωνω ενιοτε. αλλα το πρωι με την κοπελα αντε να βγουν εξω καμια ωρα. δεν εχουν κ πολλες εναλλαγές κ δεν μπορουν μα κατσουν παραπανω. δεν υπαρχει κατι να κανουν. είναι αρκετή όμως μια ώρα έξω για την υγεία του; δεν ειναι λιγο; 

 

για την ωρα υπνου παντως αποδέχτηκα οτι μπορει να τον επηρεασει το οτι λειπω το πρωι. ειναι λιγες ωρες δουλειας βεβαια αλλα μπορει οντως να του λειπω. επισης θελει κ τον μπαμπα τξυ πιο πολυ κ δεν του αρεσει να απομονωνομαστε στο δωματιο απο τις 8 οπως πιο παλια. ενταξει σ αυτα δεν επιμενω γιατι ειναι κ της ηλικιας. μπορω να δεχτώ οτι θα κοιμαται 9.30 κ να μην

επιμεινωγια νωρίτερα. το 10 κ βαλε που ειχαμε ξεφυγει λογικα θα λυθει με αναπροσαρμογή του μεσημεριανού. Για το πώς θα κοιμηθει παντως καταληγω οτι καλυτερα αγκαλια μαζι κ μετα στην κούνια του παρά να ταλαιπωρούμαι με τα καγκελα. ετσι κ αλλιως συντομα θα βγει το καγκελο κ θα μπει προστατευτικό. θα ειναι πιο

ανετε τοτε. την πιπιλα δεν ξερω πώς θα κοψουμε. πιστευα οτι πρωτε θα κόβαμε πιπιλα κ μετα αγκαλια αλλα οι εξελιξεις με πρόλαβαν. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αν του πουμε αυτοκινητο κ ειμαστε κ ολοι μαζι,  δεν εχει θεμα απλως χρειαζεται λιγη ωρα να ντυθει, θελει μια προετοιμασια. Αλλα το μεσημερι μετα το φαγητο που ειναι η μονη ωρα που μπορω να τον παω στην παιδικη χαρα, δεν θελει. Με την κοπελα το πρωι δεν μοορει να παει γιατι θελει αυτοκινητο, μετα μας μενει το σ/κ που συνηθως ομως κανουμε κατι πιο εκδρομικό. Δεν ειναι οτι μενει μεσα, γιατι καποια στιγμη μεχρι το βραδυ βαριεται κ περπαταμε λιγο εξω οπου εχει φωτα αλλα δεν ειναι το ιδιο, δεν κουραζεται αρκετα κ φυσικα δεν ειναι κ ωραια βολτα μεσα στα σκοτάδια, αλλα το βασικο ειναι οτι χανει την παιδικη χαρα κ αυτο τον κραταει πισω. 

 

Τον ξύπνησα νωρίς, είχα ελπίδες αλλά δεν βοήθησε ο άντρας μου, σχεδον αρα θδια καταληξαμε αλλα επαιζε μεχρι αργα κ ετσι η διαδικασια δεν πηρε ωρα. ξσπλωσαμε μαζι κ σε ενα τεταρτο κοιμηθηκε. Αλλα ηταν σχεδον 10 ενω επρεπε να ειχε κοιμηθει στις 9. Αλλα στις 9 ηταν στο σαλονι κ επαιζαν, αντε να βγαλω ακρη. 

Δεν είναι ωραιο πάντως να πιέζουμε τα παιδιά να κοιμούνται όταν θέλουμε εμείς. Δεν ξέρω έχουν το δικό τους ρολόι. Δηλαδή εμένα σε θα μου άρεσε να με βάλουν για ύπνο οπότε μου πουν αν δε θέλω. Κι εγώ δηλαδή που έχω δοκιμάσει να τα βάλω νωρίς δεν βγήκε κάτι. Συνήθως με κλάματα αποκοιμιοντιυσαν κάτι που δε μου αρέσει καθόλου, οπότε τις αφήνω να νυσταξουν και κοιμόμαστε ήρεμα κι ωραία. 

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν κοιμηθούν το μεσημέρι δεν τις ξυπνάω για κανένα λόγο. Γενικά στο θέμα του ύπνου δεν τις ενοχλώ καθόλου ποτε δεν το έκανα. Και δεν είχα και ιδιαίτερα θέματα εδώ που τα λέμε ούτε τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αν του πουμε αυτοκινητο κ ειμαστε κ ολοι μαζι,  δεν εχει θεμα απλως χρειαζεται λιγη ωρα να ντυθει, θελει μια προετοιμασια. Αλλα το μεσημερι μετα το φαγητο που ειναι η μονη ωρα που μπορω να τον παω στην παιδικη χαρα, δεν θελει. Με την κοπελα το πρωι δεν μοορει να παει γιατι θελει αυτοκινητο, μετα μας μενει το σ/κ που συνηθως ομως κανουμε κατι πιο εκδρομικό. Δεν ειναι οτι μενει μεσα, γιατι καποια στιγμη μεχρι το βραδυ βαριεται κ περπαταμε λιγο εξω οπου εχει φωτα αλλα δεν ειναι το ιδιο, δεν κουραζεται αρκετα κ φυσικα δεν ειναι κ ωραια βολτα μεσα στα σκοτάδια, αλλα το βασικο ειναι οτι χανει την παιδικη χαρα κ αυτο τον κραταει πισω. 

 

Τον ξύπνησα νωρίς, είχα ελπίδες αλλά δεν βοήθησε ο άντρας μου, σχεδον αρα θδια καταληξαμε αλλα επαιζε μεχρι αργα κ ετσι η διαδικασια δεν πηρε ωρα. ξσπλωσαμε μαζι κ σε ενα τεταρτο κοιμηθηκε. Αλλα ηταν σχεδον 10 ενω επρεπε να ειχε κοιμηθει στις 9. Αλλα στις 9 ηταν στο σαλονι κ επαιζαν, αντε να βγαλω ακρη. 

Προσπάθησε το πάλι σήμερα για να δεις αν υπάρχει διαφορά. Άλλωστε είπαμε πως το βιολογικό ρολόι θέλει το χρόνο του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Προσπάθησε το πάλι σήμερα για να δεις αν υπάρχει διαφορά. Άλλωστε είπαμε πως το βιολογικό ρολόι θέλει το χρόνο του!

Δεν θα τα παρατήσω αλλά θέλει μια συνεργασια αυτο που δεν την εχω. Εγω θελω 7.30 να κανει μπανιο, να πιει γαλα, να σβήσουν φωτα πριν τις 8.30 κ να εχει κοιμηθει μέχρι τις 9. ο άντρας μου μπορεί να μας παρει για σουπερμαρκετ αργα κ να γυρισουμε την ωρα που θα έπρεπε να κάνει μπάνιο.γιατι θα λέει από νωρίς ότι φεύγουμε κ μετα θα θυμαται το ενα κ το αλλο κ θα περναει η μερα. συνεχεια ετσι κανει, δεν μοορει καθολου να τηρήσει ενα προγραμμα. ή μπορει να παει μονος του να πιασει κουβεντα με ολο το νησι, εμεις να περιμενουμε κ ο μικρος να μην κοιμαται αν δεν παιξουν κ τα σχετικα. δεν γινεται καθε μερα αυτί προφανως αλλα πέσανε πολλα τετοια μαζι κ μετα ξεφυγε η κατασταση κ τωρα λεει μην καταπιέζεις το παιδι, θα ερθει μεσα οταν νυσταξει κ θα κοιμηθει πιο γρηγορα. ολα αυτα που πρεπει να γινουν για τη χαλαρωση πριν, δεν μπορω να τα εφαρμοσω. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ερώτημα που με καίει τώρα που κοιμούνται με στήθος αποκλειστικος θηλασμός κ είναι σχεδόν 4,5 μηνων όταν ο θηλασμός θα κοπεί πως θα κοιμάται;;; Κ κάτι ακόμη μου ξυπνάει συνέχεια με κλάματα παίζει να είναι δόντια;;

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα περιμένετε από την ώρα που σταματάνε να κουνιούνται για να καταλάβετε οτι οντως κοιμήθηκαν; εδω κ ενα μισαωρο τον εχω ξυπνησει με το φως του κινητου 3-4 φορες γιατι νομιζα οτι ειχε κοιμηθει.... Απελπισια. Τι να κανω ομως που δεν θελει να κοιμηθει αγκαλια; κ σημερα τα καναμε ολα σχετικα σωστα, κ κουρασμενος ηταν, κ νωρις πέσαμε. βεβαια κ παλθ κοιμηθηκε ενα 45λρπτο μωριτερα απο τις αλλες μερες, δεν ειναι κ λιγο. αλλα πιστευα οτι επειδη κοιμηθηκε λιγοτερο το μεσημερι, θα κοιμοταν στην κανονικη του ωρα. αλλα το χω παρατηρησει κ αλλες φορες οτι το να ξυπνησει νωριτερα μεσημερι δεν σήμαινε οτο θα κοιμοταν πριν τη συνηθισμένη του ωρα. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρατηρησει παλαιοτερα οτι αν μια μερα ξεφευγε απο την κλασσικη ωρα υπνου κατα πχ μια ωρα,την επομενη δεν επανερχοταν απευθειας. Ηθελε μια δυο μερες σταδιακης προσαρμογης. Εκτος βεβαια απο μερες που τυχαινει να «ξενυχτησει» πολυ,οποτε την αλλη μερα πεφτει παρα πολυ νωρις... αλλα αυτο συμβαινει επειδη δεν κοιμαται το μεσημερι. Αν κοιμοταν μεσημερι,ο βραδινος υπνος θα πηγαινε πολυ αργα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πόση ώρα περιμένετε από την ώρα που σταματάνε να κουνιούνται για να καταλάβετε οτι οντως κοιμήθηκαν; εδω κ ενα μισαωρο τον εχω ξυπνησει με το φως του κινητου 3-4 φορες γιατι νομιζα οτι ειχε κοιμηθει.... Απελπισια. Τι να κανω ομως που δεν θελει να κοιμηθει αγκαλια; κ σημερα τα καναμε ολα σχετικα σωστα, κ κουρασμενος ηταν, κ νωρις πέσαμε. βεβαια κ παλθ κοιμηθηκε ενα 45λρπτο μωριτερα απο τις αλλες μερες, δεν ειναι κ λιγο. αλλα πιστευα οτι επειδη κοιμηθηκε λιγοτερο το μεσημερι, θα κοιμοταν στην κανονικη του ωρα. αλλα το χω παρατηρησει κ αλλες φορες οτι το να ξυπνησει νωριτερα μεσημερι δεν σήμαινε οτο θα κοιμοταν πριν τη συνηθισμένη του ωρα. 

Για μένα τσάμπα παιδεύεσαι. Και να καταφέρεις κάτι σε τρεις μήνες θα αλλάξει πάλι. Κάνε το πρόγραμμα σου αλλά μην είσαι με το ρολόι διαρκώς είναι πολύ κουραστικό αυτό. 

Σχετικά με την ερώτηση σου, εγώ την κουνάω η την χαϊδεύω. Αν δω πως δεν κουνιεται εξαφανιζομαι 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ξυπνάνε ανά δύο ώρες γιατί γιατί γιατί ούτε νεογέννητη δεν τα έκανε αυτά αλλά και πάλι τι είναι αυτό το πράγμα και είναι 1 ακόμη ε ρε πάρτυ δεν παλεύετε αυτό το σπαστό του ύπνου... Και έχεις τους άλλους να σου λένε εντάξει μωρέ θα κοιμηθείς....που  συνήθως αυτοί που το λένε ειναι άντρες οι οποίοι κοιμούνται και σου λένε την επόμενη μέρα πω κοιμήθηκα πολύ ε, άι στον κορακα!!!

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Εvadiva said:

Ένα ερώτημα που με καίει τώρα που κοιμούνται με στήθος αποκλειστικος θηλασμός κ είναι σχεδόν 4,5 μηνων όταν ο θηλασμός θα κοπεί πως θα κοιμάται;;; Κ κάτι ακόμη μου ξυπνάει συνέχεια με κλάματα παίζει να είναι δόντια;;

Θα προσαρμοστεί και θα κοιμαται χωρίς στήθος. Εννοείται ότι στην αρχή θα αντιδράσει τις πρώτες νύχτες, αλλά μετά θα βρει άλλο τρόπο να χαλαρώνει, αγκαλιά, χάδια, γάλα σε μπουκάλι (αν δώσεις)... you name it. Είναι μεγάλη η λίστα. Επίσης το τι θα είναι αυτό εξαρτάται και από το πότε θα γίνει αυτό. 

Όσον αφορά τα δίωρα ύπνου, μια είναι η συμβουλή μου: αποδέξου το. Τα πιο πολλά μωρά που κοιμούνται χάλια στην αρχή, δεν αλλάζουν ξαφνικά να αρχίσουν να κοιμούνται 8ωρα σερί. Με το να αναρωτιέσαι γιατί γίνεται αυτό, απλά παιδεύεσαι και σου πέφτει η ψυχολογία, αποδεξου την κατάσταση και σκέψου ότι όντως κάποια στιγμή στο μέλλον θα κοιμηθείς. 

 

Για την ιστορία, για να δεις ότι δεν τα λέω εκ του ασφαλούς, πριν λίγες μέρες έκανα μια ανάρτηση για το sleep regression που περνούσε η 4 μηνών κόρη μου και ξυπνάγε ανά μια ώρα, και όχι μόνο ξυπνάγε, αλλά έπρεπε να σηκώνομαι να την κάνω βόλτες γιατί δεν ήθελε να θηλάσει. Τώρα επανήλθε στο ύπνος με θηλασμο και ξύπνημα ανά 2ωρο και λέω ευτυχώς. Επίσης η 2 χρόνων κόρη μου μόλις τώρα άρχισε να κοιμάται! Οπότε την αϋπνία την έχω ζήσει στο έπακρο 2 χρόνια τώρα και η μόνη συμβουλή μου είναι η αποδοχή. Το πιο πιθανό ειναι ότι δεν θα κοιμηθεί σύντομα και οσο πιο νωρίς σταματήσεις να σκέφτεσαι το γιατί και το πότε, τόσο πιο νωρίς θα ηρεμήσεις. Παρόλα αυτά καταλαβαίνω πως νιώθεις, η αϋπνία είναι ο λόγος που δεν θα κάνω τρίτο παιδί :)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν θα τα παρατήσω αλλά θέλει μια συνεργασια αυτο που δεν την εχω. Εγω θελω 7.30 να κανει μπανιο, να πιει γαλα, να σβήσουν φωτα πριν τις 8.30 κ να εχει κοιμηθει μέχρι τις 9. ο άντρας μου μπορεί να μας παρει για σουπερμαρκετ αργα κ να γυρισουμε την ωρα που θα έπρεπε να κάνει μπάνιο.γιατι θα λέει από νωρίς ότι φεύγουμε κ μετα θα θυμαται το ενα κ το αλλο κ θα περναει η μερα. συνεχεια ετσι κανει, δεν μοορει καθολου να τηρήσει ενα προγραμμα. ή μπορει να παει μονος του να πιασει κουβεντα με ολο το νησι, εμεις να περιμενουμε κ ο μικρος να μην κοιμαται αν δεν παιξουν κ τα σχετικα. δεν γινεται καθε μερα αυτί προφανως αλλα πέσανε πολλα τετοια μαζι κ μετα ξεφυγε η κατασταση κ τωρα λεει μην καταπιέζεις το παιδι, θα ερθει μεσα οταν νυσταξει κ θα κοιμηθει πιο γρηγορα. ολα αυτα που πρεπει να γινουν για τη χαλαρωση πριν, δεν μπορω να τα εφαρμοσω. 

 

13 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Για μένα τσάμπα παιδεύεσαι. Και να καταφέρεις κάτι σε τρεις μήνες θα αλλάξει πάλι. Κάνε το πρόγραμμα σου αλλά μην είσαι με το ρολόι διαρκώς είναι πολύ κουραστικό αυτό. 

Σχετικά με την ερώτηση σου, εγώ την κουνάω η την χαϊδεύω. Αν δω πως δεν κουνιεται εξαφανιζομαι 

Δεν διαφωνω πως ή προσπάθεια να παραμείνεις εντος προγράμματος είναι κουραστική έως κ ψυχοφθόρα κάποιες φορές . Όμως κατανοώ απόλυτα κ την ανάγκη να υπάρχει ένα πρόγραμμα έστω κατευθυντήριο.

 

Αν κ δεν ήμουν τύπος της συγκεκριμένης ρουτίνας στην καθημερινότητα μου, με το παιδί αλλαξα κ μου αρέσει που έχουμε μία επαναλαμβανόμενη διαδικασία. Με βοηθά να οργανωνομαι καλύτερα. Συγκεκριμένες ώρες φαγητού, μπανιου κ ύπνου έχω αυτόν τον καιρό. Όμως προσπαθώ να μην τρελαίνομαι αν δεν βγαίνει για λίγες φορές την εβδομάδα, αν δηλ είμαστε εκτος την ώρα μπανιου δεν τρέχω όπως όταν ήταν μηνών. Αν παίζει κ περναει καλά δεν τον σηκώνω να παμε για ύπνο. Χτες πχ δέκα ή ώρα παιζαμε κρυφτό! Το καταχαρηκε! Χάθηκε ή ώρα ύπνου  κοιμήθηκε στις έντεκα με χαμόγελο μέχρι τα αυτιά!

 

Θελω να πω πως όταν χάνουν την ρουτίνα κάτι άλλο κερδίζουν. Το πρόγραμμα είναι λειτουργικό αλλά κ οι εξαιρέσεις μες στο πρόγραμμα είναι.:wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θελω να πω πως όταν χάνουν την ρουτίνα κάτι άλλο κερδίζουν. Το πρόγραμμα είναι λειτουργικό αλλά κ οι εξαιρέσεις μες στο πρόγραμμα είναι.:wink:

 

Δεν με πειράζουν οι εξαιρέσεις. Απλως εμας εγινε συστημα. Δεν ειναι υγιεινο ενα νηπιο να κοιμαται μετα τις 9, πώς να το κανουμε. Αντε πες να γινει 9.30. Αλλα νομιζω ο αντρας μου κουραστηκε με το προγραμμα γιατι δεν ηταν ποτε τέτοιος τυπος. Κι επειδη λειτουργει καλυτερα τις απογευματινές ωρες (ασχετο που ειναι σπίτι απο το μεσημερι), νιωθει οτι χανει κατι. Δηλαδη η ολη φαση χαλάρωσης κ ησυχίας μετα τθς 8 που προσπαθω να ρυθμίσω, τον πιεζει. ηρθε κι έδεσε με τη φαση που ο μικρος δεν αφηνει ευκολα το παιχνιδι του, ξεφύγαμε τελειως. Οποτε θα εστιάσω σε εναν τροπο να περασει μια πιο συντομη διαδικασια υπνου χωρις πολυ μεταβατικό χρονο κ κυριως θα φροντισω να μην ξυπναω το παιδι την ωρα που προσπαθει να κοιμηθει με την ανυπομονησία μου, γιατι γι αυτο ευθύνομαι εγω αποκλειστικα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν με πειράζουν οι εξαιρέσεις. Απλως εμας εγινε συστημα. Δεν ειναι υγιεινο ενα νηπιο να κοιμαται μετα τις 9, πώς να το κανουμε. Αντε πες να γινει 9.30. Αλλα νομιζω ο αντρας μου κουραστηκε με το προγραμμα γιατι δεν ηταν ποτε τέτοιος τυπος. Κι επειδη λειτουργει καλυτερα τις απογευματινές ωρες (ασχετο που ειναι σπίτι απο το μεσημερι), νιωθει οτι χανει κατι. Δηλαδη η ολη φαση χαλάρωσης κ ησυχίας μετα τθς 8 που προσπαθω να ρυθμίσω, τον πιεζει. ηρθε κι έδεσε με τη φαση που ο μικρος δεν αφηνει ευκολα το παιχνιδι του, ξεφύγαμε τελειως. Οποτε θα εστιάσω σε εναν τροπο να περασει μια πιο συντομη διαδικασια υπνου χωρις πολυ μεταβατικό χρονο κ κυριως θα φροντισω να μην ξυπναω το παιδι την ωρα που προσπαθει να κοιμηθει με την ανυπομονησία μου, γιατι γι αυτο ευθύνομαι εγω αποκλειστικα. 

Τι σημαίνει υγιεινό και ποιος το ορίζει αυτό? Έχω διαβάσει 550 άρθρα που λένε το ίδιο όπως εσύ και τράβαγα τα μαλλιά μου. Με θυμάμαι να προσπαθώ να την κοιμιζω νωρίς από βρέφος. Τίποτα. Ποτε. Κανενα αποτέλεσμα δεν είχα. Τα παράτησα. Και μια χαρά ησύχασε γιατί εγώ την πιεζα και έπεφτε με κλάματα και τώρα πάμε για ύπνο στις 11 με χαρές και πανηγύρια. Σε ένα μόνο άρθρο διάβασα κάποτε και ένιωσα μια φορά καλά ότι δεν ειναι ωραίο να μη σεβόμαστε το ρολόι του παιδιού. Όχι μόνο στον ύπνο αλλά και στο φαΐ και γενικώς. Και τελικά λαό στο φαΐ και στον ύπνο επειδή από έλα σημείο κι έπειτα υπήρξα χαλαρή ήταν κι εκεκνη ήρεμη. Καλά στο φαΐ ποτέ δεν την πίεσα ακόμα και φάσεις να πέρασε και τρώει τα πάντα και λέω δόξα τω θεώ. Ανοίγει ψυγείο και διαλέγει και γενικώς πολύ ισορροπημένα πράγματα.

Γιατί εμένα πριν τις 11 δεν κοιμοταν ποτέ και πότε δεν είχε θέμα με το ξύπνημα, αντιθέτως. Με το ζόρι δηλαδή να την κάνω να κοιμάται 9?αφου δε θέλει. Στην υγεία της μια χαρά ειναι πάντως. Θέλω να πω αν πιέζεις το παιδί να κανει κάτι που θες εσύ μάλλον το αντίθετο θα καταφέρεις και εκεί δε θα ειναι υγιεινό όπως λες. Είναι καταπίεση και η καταπίεση ειναι κακο πράγμα στην ψυχολογία. 

 

Μία γνωστή μου πιέζει συνεχώς το θέμα πρόγραμμα και στο φαΐ και στον ύπνο και το αποτέλεσμα ειναι μα μη τρώει ούτε να κοιμάται νορμάλ ώρες. Κι όλα αυτά γιατί δεν αντέχει η ίδια να βγαίνει εκτός. 

 

Εγώ είμαι και ήμουν αρκετα πιο χαλαρή από εσάς που διαβάζω. Και πιθανολογώ παίζει αυτό ρόλο που έχω δύο παιδια που κοιμούνται 10 ώρες ημερησίως τρώνε τα πάντα και σε βόλτες και ταξίδια είναι πιο ευδιάθετα κι από εμάς. Που στα ταξίδια βγαίνεις πάντα εκτός ούτως ή άλλως. 

 

Απλώς με όλο το θάρρος όλα αυτά που διαβάζω να γράφεις κατά καιρούς μου έχουν προκαλέσει εμένα άγχος χωρίς να γνωριζόμαστε κιόλας.. Θα μου πεις καλά μιλάς εσύ που ήσουν στη τσίτα προ λίγο καιρό. Άποτι καταλαβαίνω έχω περάσει σε μια άλλη διάσταση εγώ προσωπικά κι έχω φιλοσοφήσει αλλιώς τα πράγματα και ξεκουραστηκα. Είχα κι εγώ άγχος με άλλα θέματα όμως. Αλλά τελικά αποφάσισα να χαλαρώσω και να δεις τι καλά που πάνε όλα μόνα τους. Απλώς μόνα τους. Ήρεμα κι ωραία.

Μήπως έχω γίνει λίγο αναίσθητη? 

Ότι και ναναι και, νιώθω καλύτερα. 

 

Το Σάββατο έχω κι έξοδο με τον σύζυγό. Μετά από μήνες. Αυτό πιυ το πας? :D

 

Κουλ κι όλα στρωνουν στο τέλος... :)

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...