Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ


louiza marialena

Recommended Posts

Λογικά είναι κάποια φάση που περνάει ενδεχομένως και κάποιο άλμα ανάπτυξης που αγχωνει τον μικρό σου μπόμπιρα για τις νέες δεξιότητες του και θέλει να εξασκείται.Εμπειρικα σου τα αναφέρω αυτά από την δικιά μου που πάντα σε περίοδο άλματος έχουμε τέτοιου είδους διαταραχές στον ύπνο μας.εφοσον ξέρει να κοιμάται μόνος του,λογικά θα επανέλθει μετά την φάση του.Επισης για τον ύπνο μπρούμυτα απ' όσο γνωρίζω,από τη στιγμή που γυρνάει μόνο του το μωρό σε τέτοια θέση,δεν υπάρχει πρόβλημα διότι μπορεί να αλλάξει στάση μόνος του.αν θέλεις κοίταξε τους πίνακες των αλμάτων και δες μήπως είστε σε τέτοια περίοδο.Υπομονη,θα ξαναγίνει το καλοβολο μωράκι που είχες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μη γυρνάει μπρούμυτα δεν μπορείς να το κανεις και δεν έχει και νόημα. κι ο δικος μου 4-5 μηνων αποκοιμιοταν μονος του ξαπλα ανασκελα και μετα το σταματησε. αλλα συνολικα τοτε εφτιαξε ολους τους υπνους δλδ κοιμοταν τη μερα εκτος καροτσιου κ σχεδον σερι το βεαδυ. πιστευω οτι η ευελιξια στη στάση του έφτιαξε τον υπνο γενικα. αυτο με το παθχνιδι το ξανάκανε και γυρω στους 8 μηνες που ηθελε να πιαστει κ να σηκωθει. Τον εβαζα στην κουνια και δεν ησυχαζε. δεν εδωσα σημασια, απλως τον εβαζα και λιγο νωριτερα, αποδέχτηκα οτι θα αργούσε καπως να κοιμηθει για ενα διαστημα, και μετα οταν εκτονώθηκε και χαρηκε με το κατορθωμα του, το σταματησε. εγω βεβαια καπου εκει εβαλα το κουνημα ξανα στον υπνο αλλα σαν αγκαλια απλως καθιστη. δεν θυμσμαι τι ειχε φταίξει. η συνηθεια μας εμεινε αλλα δεν τον κουναω ωρα, παιζει ή στριφογυριζει μονος του κ οταν ειναι ερχεται αγκαλια κ σε πεντε λεπτα το πολυ κοιμαται. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αυτο που θέλεις όπως το λες, δε γίνεται. Προφανώς και το μωρό θα γυρίζει μπρούμυτα και κάποια στιγμη θα κοιμάται και μπρούμυτα. Μόλις έμαθε κάτι καινούριο, θα πειραματίζεται συνέχεια. Αν και πώς θα κοιμάται μόνο δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν μας είχε καν περάσει από το μυαλό να το δοκιμάσουμε, αλλά και μόνο και όχι, εννοείται ότι κάθε πράγμα που μαθαίνει, θα πειραματίζεται πολύ, με κάθε ευκαιρία και ανάλογα θα διαμορφώνεται η ρουτίνα μέσα στη μέρα και στον ύπνο.

 

Αυτό που θέλω δεν είναι να μην γυρνάει μπρούμυτα, σαφώς και θα γυρνάει για να κοιμάται και μπρούμυτα, όπως και κάνει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι την ώρα που τον βάζω για ύπνο, το βλέπει σαν παιχνίδι και αρχίζει σαν να μπουσουλαει μέσα στην κούνια και να κάνει διάφορες τέτοιες κινήσεις για να παίξει. Παρόλο που έχουμε παίξει ώρα πριν τον ύπνο και έχει κουραστεί. Οπότε θέλω να του μάθω ότι είναι η ώρα για ύπνο και όχι για παιχνίδια και να αρχίσει να κοιμάται μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

 

Αυτό που θέλω δεν είναι να μην γυρνάει μπρούμυτα, σαφώς και θα γυρνάει για να κοιμάται και μπρούμυτα, όπως και κάνει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι την ώρα που τον βάζω για ύπνο, το βλέπει σαν παιχνίδι και αρχίζει σαν να μπουσουλαει μέσα στην κούνια και να κάνει διάφορες τέτοιες κινήσεις για να παίξει. Παρόλο που έχουμε παίξει ώρα πριν τον ύπνο και έχει κουραστεί. Οπότε θέλω να του μάθω ότι είναι η ώρα για ύπνο και όχι για παιχνίδια και να αρχίσει να κοιμάται μόνος του. 

Είναι καινούργιο κατόρθωμα και θελει να το χαρει. θα το βαρεθει καποια στιγμη. απλως σβήνε φωτα, απομάκρυνε παιχνιδια και ο,τι αλλο μπορει να τον αποσπάσει, κανε ησυχια και θα μπει στο κλιμα. παντως μη νομιζεις, ο δικο δικος μου μπορει το ενα λεπτο να παιζει με κατι κ το αλλο να ερθει αγκαλια για υπνο. κ εγω ανησυχούσα για τη ρουτινα κ τη χαλαρωση κ τα σχετικα αλλα τελικα μονο χαλαρωση δεν εχουμε μετα το μπανιο, κι ομως μια χαρα κοιμαται. Δεν λεω οτι ειναι ολα τα παιδια ετσι αλλα αν ειναι να θελει κατι κ να τον εκνευρίζεις περισσοτερο με το να το στερείς ή να πιέζεις για ηρεμια οταν δεν θελει, δεν θα πετύχεις κατι. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

 

Κορίτσια γειά σας! Κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι κάποια κοπέλα (ή κάποιες κοπέλες) αντιμετωπίζουν παρόμοιο θεματακι με εμένα : από τότε που έμαθε ο γιος μου 6 μηνώννα γυρνάει μπρούμυτα μόνος του και να κάνει κινήσει διαφορές , σαν να μπουσουλαει όταν τον βάζω για ύπνο, όσο κουρασμένος και να είναι, γυρνάει μπρούμυτα και θέλει παιχνίδια ή γυρνάει γύρω γύρω σαν ρολόι. Όσες φορές και να τον γυρνάω κανονικά, τίποτα.... Αποτέλεσμα : νανουριζεται μόνο στην αγκαλιά μου περπατώντας. Να σημειώσω ότι παλιά δεν ήταν έτσι, κοιμόταν δηλαδή και μόνος του σχετικά με ευκολία. Επίσης του κάνω όλη τη τη ρουτίνα ύπνου, μουσική νανουρισματος προτού παει για ύπνο, ειδικό μαλακό κουβερτακι ύπνου κλπ....

Θέλω να μάθει να μην γυρνάει μπρούμυτα (στα τέσσερα δηλαδή σαν να μπουσουλαει) όταν είναι η ώρα του ύπνου για να ξανά μάθει να κοιμάται μόνος του. Ιδέες και συμβουλές??? 

Καλημερα! Και εμεις το ιδιο θεμα εχουμε ειναι 7μηνων κ κατι! Απο 4μηνων κοιμοταν μονη της λιγο η ζεστη π δεν ηθελε να ιδρωνουμε την εκανε να χαλαρωνει κ στο τελος να κοιμαται μονη της αυτο κρατησε 3μηνες εχει 1εβδομαδα π την ενοχλουν υπερβολικα τα δοντια εχουν βγει εδω κ 15μερες τα 2 κατω κ ειναο ηδη πρησμενα τα 2πανω κ οταν θελει να κοιμηθει κλαιει γκρινιαζει ξυνει τα δοντια με τα νυχια της γυρναει μπρουμητα ανασκελα κ ξανα το ιδιο κ δεν μπορει να ηρεμησει κ ετσι γυρισαμε ξανα στην αγγαλια πλυν του βραδιου π ακομα κοιμαται μονη της! Ελπιζω να ειναι φαση κ να περασει γτ ειναι 9κιλα κ δεν αντεχεται η αγγαλια ασε π ειχα συνηθισει κιολας...

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Gummy Bear είπε:

 

Αυτό που θέλω δεν είναι να μην γυρνάει μπρούμυτα, σαφώς και θα γυρνάει για να κοιμάται και μπρούμυτα, όπως και κάνει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι την ώρα που τον βάζω για ύπνο, το βλέπει σαν παιχνίδι και αρχίζει σαν να μπουσουλαει μέσα στην κούνια και να κάνει διάφορες τέτοιες κινήσεις για να παίξει. Παρόλο που έχουμε παίξει ώρα πριν τον ύπνο και έχει κουραστεί. Οπότε θέλω να του μάθω ότι είναι η ώρα για ύπνο και όχι για παιχνίδια και να αρχίσει να κοιμάται μόνος του. 

Ναι, το κατάλαβα, αλλά δε γίνεται όταν κατακτά κάτι νέο να μην το εξασκεί σε κάθε ευκαιρία, είναι εντελώς αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Είμαι και εγώ από τις μαμάδες που με απασχολεί απίστευτα αυτό το θέμα. Πλέον δεν ειναι μόνο η κούραση, αλλά σε τρεις μήνες περιμένω καινούριο μωράκι και δεν έχω μπει καν πρακτικά στη διαδικασία να κοιμάται μόνη της.

Από 9 μηνών την έχω σε δικό της δωμάτιο, αποθηλασα 18 μηνων πολύ εύκολα γιατί έχουμε και την καλή συνήθεια του δακτύλου. 

Τώρα 2,5 ετών και για να κοιμηθεί πρέπει απαραίτητα να είναι δίπλα της ξαπλα και απαραίτητα να κρατάει το χέρι μου και να παίζει με τις κλειδώσεις των δακτύλων μου (συνήθεια που κράτησε από την εποχή του θηλασμού). Δεν την έχει κοιμήσει ποτέ κανένας άλλος και δεν την έχω αφήσει κανένα βράδυ να την κοιμήσει η μαμά μου (πράγμα για το οποίο χιλιομετανιωνω)..

 

Διάβασα κάποιες συμβουλές, θα ξεκινήσω βάζοντας καρέκλα διπλα στο κρεβάτι, και βλέπουμε . 

Αν έχετε κάποια άλλη ιδέα είναι καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ από τις μαμάδες που με απασχολεί απίστευτα αυτό το θέμα. Πλέον δεν ειναι μόνο η κούραση, αλλά σε τρεις μήνες περιμένω καινούριο μωράκι και δεν έχω μπει καν πρακτικά στη διαδικασία να κοιμάται μόνη της.

Από 9 μηνών την έχω σε δικό της δωμάτιο, αποθηλασα 18 μηνων πολύ εύκολα γιατί έχουμε και την καλή συνήθεια του δακτύλου. 

Τώρα 2,5 ετών και για να κοιμηθεί πρέπει απαραίτητα να είναι δίπλα της ξαπλα και απαραίτητα να κρατάει το χέρι μου και να παίζει με τις κλειδώσεις των δακτύλων μου (συνήθεια που κράτησε από την εποχή του θηλασμού). Δεν την έχει κοιμήσει ποτέ κανένας άλλος και δεν την έχω αφήσει κανένα βράδυ να την κοιμήσει η μαμά μου (πράγμα για το οποίο χιλιομετανιωνω)..

 

Διάβασα κάποιες συμβουλές, θα ξεκινήσω βάζοντας καρέκλα διπλα στο κρεβάτι, και βλέπουμε . 

Αν έχετε κάποια άλλη ιδέα είναι καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με καρέκλα δίπλα στο κρεβάτι και παραμύθι,κάτι τέτοιο. Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω, ο δικός μου 2,5 χρ επίσης συνήθως θέλει να έχει δερματική επαφή για να κοιμηθεί,όπως κράτημα χεριού,χάδια αγκαλιά κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον επίσης 2.5 χρόνων γιο μου! Το δικό μου ζήτημα δεν έγκειται τόσο στο γεγονός πως με θέλει δίπλα του αλλά στην διάρκεια κ στα παιχνίδια. Κάνει πάνω από μία ώρα να κοιμηθεί αφου πούμε παραμύθι κ όλο το διάστημα, χοδοπηδα, πίνει νερό, ανεβαίνει πάνω μου, ξυνεται αδιάκοπα γιατί έχει τσιμπήματα και κάποια στιγμή αποκοιμιεται! 

 

Έγω ξέρω  δύο μεθόδους: 

 

Στην μία απομακρυνεσαι σταδιακά, πχ πρώτα στην άλλη πλευρά του κρεβατιού, μετά στην γωνιά, μετά στην καρέκλα, έπειτα ή καρέκλα απομακρύνεται μέχρι να βρεθεί έξω απ το υπνοδωμάτιο.

 

Στην δεύτερη, αφού πεις παραμύθι ή οποιαδήποτε άλλη ρουτίνα αναχωρεις απ το δωμάτιο με μία δικαιολογία πχ "παω τουαλέτα κ ερχομαι"   κ πράγματι πας ξανά στο δωμάτιο. Αναφέρεις άλλη δικαιολογια κ φεύγεις αλλά πάλι επιστρεφεις για να δει το παιδί πως είσαι εκεί κ του λες αλήθεια. Έπειτα μένεις για να κοιμηθεί. Σε επόμενη φάση μεγαλωνεις τα διαστήματα που λείπεις και συνεχίζεις μεχρι να αποκοιμηθεί χωρίς να εισαι εκεί.

 

Αν κ είχα σκοπό να δοκιμασω την πρώτη ως πιο ομαλή, για τρεις μέρες εφαρμοσα την δεύτερη γύρω στα δύο χρονια κ πράγματι με έδιωχνε μετα το παραμυθι για να κοιμηθεί αλλά αυτή ή περιοδος δεν κράτησε πολύ κ νομίζω πως εφταιγα εγώ που επιδιωκα αγκαλιες.  Μετά το πέρας των διακοπών θα το ξαναπροσπάθησω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα το έκανε αυτό κάπου εκεί στους 6 (η μικρή) αλλά τη σήκωνα και την άφηνα να νυσταξει πολύ.το μπρούμυτα δεν μπορείς να το κόψεις και δε ζρειαζεται. Μπροστά πάμε άλλωστε δεν τα πάμε πίσω. Απλώς εγώ Δεν την άφηνα δηλαδή να παλεύει μέσα στη κούνια ούτε αρχιζα τα γύρω γύρω αγκαλιά γιατί ξέρω το αποτέλεσμα... Όταν νυσταξει πολύ θα κοιμηθεί. Τέλος. Θα μου πεις, πάει αργά έτσι. Ε είναι επιλογή τι προτιμάς. Όπως τα μάθεις, έτσι θα κάνουν.. Έπαιζε μπρούμυτα. Μετά από λίγο εφόσον λέω δε νυσταζεις πάμε πάλι μέσα, που θα πάει θα νυσταξεις πολύ. 

Όταν είναι εδώ βραδιά η μαμά μου (πολύ σπάνια) με την πρώτη γκρίνια μου λέει αντε βαλτα για ύπνο(νωρις σχετικά έχει αρχίσει η πρώτη νυστα) αντε βαλτα εσύ, της λέω. Της κακοφάνηκε. Μια φορά πήγε να τα βάλει και είδε τη γλυκα. Φυσικά δεν τα κατάφερε. Άμα δε νυσταξουμ πολυ εγώ δεν κάνω πλέον το εγχείρημα γιατί απλά δεν αντέχω την τρέλα αυτή, αυτή τη σβούρα. 

 

 

Ύπνος :μεγάλη ιστορία. Με την πρώτη βασιανιστηκα. Με τη δεύτερη όλα κυλούν ρολόι. Πολύ απλα γιατί όπως τα μάθεις έτσι κάνουν.

Με τη πρώτη αγκαλίτσες φιλάκια και σου κάνω τα χατήρια και έλα στο διπλό και έλα στο μονο κι αμα δε νυσταζεις αντε ξαναγύρναμε σαλόνι και κάποια στιγμή πήγαινε η ώρα πολύ αργά και κατερρεα. Μεχρι που το αποφάσισα και είπα ως εδώ. Ήταν 3 σχεδόν πάρα κάτι και ξεκίνησα, εδώ είναι το κρεβάτι σου εδώ θα κοιμηθείς. Και τσιριδες και ουρλιαχτά και άστα να πάνε. Δεν έφευγα ποτέ. Δε φώναξα ποτέ αλλά δεν την άφηνα να φύγει από το δωμάτιο. Εδώ θα κάτσουμε παρέα μέχρι να κοιμηθείς. Η μαμά είναι εδώ δίπλα σου μαζί σου δε σε αφήνει αλλά θα κοιμηθείς εδώ στο κρεβάτι σου όπως όλα τα παιδάκια. Ο καθένας έχει το δικό του κρεβάτι. Έτσι κι εσύ. Μου πήρε ειλικρινά κοντά 2 εβδομάδες. Πλέον κοιμάται στο κρεβάτι της έκτος αν απικοιμηθει με τον μπαμπά της στο καναπέ. Με τη μικρή από την αρχή σ9τη κούνια της. Ήθελε κούνημα στο ρηλαξ περίπου 12 μήνες τώρα το κοψαμε, την αγκάλιαζω τη φιλαω, κούνια. Κλαιει. Την αγκάλιαζω τη φιλαω κούνια. Νανι νανι εδώ είναι η μαμά. Εδώ το κρεβατάκι σου. Ξανά τα ίδια. Και τη νύχτα αν ξυπνήσει ούτε κατα διάνοια την παιρνω στο διπλό. Πάω εγώ. Νανι Νανι κούνια. Δεν τα έχω αφήσει ποτέ μόνα να κλαίνε. Είμαι πάντα μαζί. Αλλά εκεί που πρέπει. Στο κρεβάτι τους με απαλό φως η μια με σβηστό που αρέσει στην άλλη.

 

Κοριτσια δεν μπορώ. Έχω φάει πολύ κλωτσιά κι έχω χάσει πολλα βραδιά αυπνη εξαιτίας αυτού. Εκεί που κοιμάμαι ξαφνικα κλωτσια στη μούρη, σφαλιάρα στο βυζι. Έχω ξυπνήσει άπειρες φορές στο παρελθόν με πόνους στην πλάτη, με αυχενικα να με ξαναθυμουνται κοκ. Με μέση να υποφέρει, να κοντεύω να γίνω καμπούρα κοκ. Άσε που θέλω να κοιμηθώ και με τον άντρα μου στο φινάλε χωρίς να πηγαινοερχονται στη νύχτα. 

 

Ε Δε γινεται. Εγώ δλδ δεν μπορώ στο διπλό με παιδιά. Μόνο κανένα μεσημεράκι η στις διακοπές. 

 

Ότι ώρα εν κατακλείδι νυσταξουν πολύ και στα κρεβάτια τους. Λάθος ξελαθος, εγώ έτσι ειμαι οκ. Και ούτε κλάματα ούτε τρελά, μια ηρεμία. Και κοιμούνται μια χαρά ήρεμα. Και με τον άντρα μου κοιμάμαι όπως έχουμε μάθει και δεν έχω το άγχος της επιδρομής, γιατί ακούω "μαμά," και πάω εγώ. Όσες φορές έχει χρειαστει δηλαδή, γιατί κοιμούνται όλη νύχτα. Η μικρή μόνο ξυπνάει μια φορά για γάλα και ξανακοιμαται αμέσως. Αλλά είναι μικρη. Σιγά σιγά της κόβω το γάλα και της δίνω νερό. Ήδη από τις δύο φορές φτάσαμε στη μία φορά γάλα. Έχω ξεκινήσει και της δίνω φαγητό το βράδυ η πιο πολύ γάλα και χορταίνει γιατί κατάλαβα πως πεινάει αρκετά το βράδυ. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κ εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον επίσης 2.5 χρόνων γιο μου! Το δικό μου ζήτημα δεν έγκειται τόσο στο γεγονός πως με θέλει δίπλα του αλλά στην διάρκεια κ στα παιχνίδια. Κάνει πάνω από μία ώρα να κοιμηθεί αφου πούμε παραμύθι κ όλο το διάστημα, χοδοπηδα, πίνει νερό, ανεβαίνει πάνω μου, ξυνεται αδιάκοπα γιατί έχει τσιμπήματα και κάποια στιγμή αποκοιμιεται! 

 

Έγω ξέρω  δύο μεθόδους: 

 

Στην μία απομακρυνεσαι σταδιακά, πχ πρώτα στην άλλη πλευρά του κρεβατιού, μετά στην γωνιά, μετά στην καρέκλα, έπειτα ή καρέκλα απομακρύνεται μέχρι να βρεθεί έξω απ το υπνοδωμάτιο.

 

Στην δεύτερη, αφού πεις παραμύθι ή οποιαδήποτε άλλη ρουτίνα αναχωρεις απ το δωμάτιο με μία δικαιολογία πχ "παω τουαλέτα κ ερχομαι"   κ πράγματι πας ξανά στο δωμάτιο. Αναφέρεις άλλη δικαιολογια κ φεύγεις αλλά πάλι επιστρεφεις για να δει το παιδί πως είσαι εκεί κ του λες αλήθεια. Έπειτα μένεις για να κοιμηθεί. Σε επόμενη φάση μεγαλωνεις τα διαστήματα που λείπεις και συνεχίζεις μεχρι να αποκοιμηθεί χωρίς να εισαι εκεί.

 

Αν κ είχα σκοπό να δοκιμασω την πρώτη ως πιο ομαλή, για τρεις μέρες εφαρμοσα την δεύτερη γύρω στα δύο χρονια κ πράγματι με έδιωχνε μετα το παραμυθι για να κοιμηθεί αλλά αυτή ή περιοδος δεν κράτησε πολύ κ νομίζω πως εφταιγα εγώ που επιδιωκα αγκαλιες.  Μετά το πέρας των διακοπών θα το ξαναπροσπάθησω. 

Εγώ χθες έκανα μια μίξη και των δύο τρόπων που λες. Τελικά λόγω εγκυμοσύνης μετά από μια ώρα βρέθηκα στο κρεβάτι μακριά της και μετά και πιο κοντά γιατί δεν άντεχα. 

Δεν γκρινιάζε από ένα σημείο και μετά, αλλά ούτε και κοιμόταν. 

Θα προσπαθήσω και εγώ σπίτι φαίνεται όταν επιστρέψουμε στη βάση μας, να έχω και εγώ μια άνετη καρέκλα.

Και με την τουαλέτα που της έλεγα ότι πηγαίνω με περίμενε πράγματι. Όταν έφευγα όμως χωρίς να της πω, τότε με έπαιρνε από πίσω "που παθ;"

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, marylou84 είπε:

Εγώ χθες έκανα μια μίξη και των δύο τρόπων που λες. Τελικά λόγω εγκυμοσύνης μετά από μια ώρα βρέθηκα στο κρεβάτι μακριά της και μετά και πιο κοντά γιατί δεν άντεχα. 

Δεν γκρινιάζε από ένα σημείο και μετά, αλλά ούτε και κοιμόταν. 

Θα προσπαθήσω και εγώ σπίτι φαίνεται όταν επιστρέψουμε στη βάση μας, να έχω και εγώ μια άνετη καρέκλα.

Και με την τουαλέτα που της έλεγα ότι πηγαίνω με περίμενε πράγματι. Όταν έφευγα όμως χωρίς να της πω, τότε με έπαιρνε από πίσω "που παθ;"

Γενικά την περίοδο των διακοπών δεν την θεωρώ κατάλληλη για αλλαγες, ίσως να μοιάζει γιατί αλλάζουν οι ρυθμοί αλλά για να εδραιωθεί μια μετάβαση πιστεύω πως πρέπει να γίνεται στην καθημερινότητα του παιδιού. Και εγώ όταν επιστρέψουμε θα προσπαθήσω, τώρα εφαρμοζω συγκοιμηση και μένω μαζί του ώσπου να κοιμηθεί.

 

Εγώ πάντα ανέφερα δικαιολογία και πάντα επεστρεφα όπως είπα για να δει το παιδί ότι του λέω την αλήθεια και να περιμένει. Χρησιμοποίησε κι άλλες δικαιολογίες πχ πάω να κάνω μπάνιο, πάω να βάλω πλυντήριο, πάω να πλυνω τα πιάτα, πάω να κλείσω τα ρολά, να πλυνω τα δόντια μου κτλ. 

 

Και όλα αυτά αφού προηγηθεί ή ρουτίνα και έχει επέλθει χαλάρωση. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνω κι εγώ στην πρώτη μου, αφού έχουμε κάνει όλα τα άλλα παραμύθι αγκαλίτσες κλπ, ξάπλωσε εσύ κι εγώ πάω να κάνω τσισα μου πχ. Όταν ξαναπάω συνήθως έχει απικοιμηθει. Αν όχι ξανακάνω το ίδιο κοκ. 

Πολλή κούραση τα βράδια.. Ειδικά όταν έχω γυρίσει από δουλειά... :/

Αλλα θα χουμε να τα θυμόμαστε μωρέ. Μετά θα μας αγνοούν και θα ζητάνε άλλες αγκαλιές :/

Χθες διαβάσαμε 5 παραμύθια ολόκληρα.. Κοιμήθηκε στις 12.30!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!! Με το μωράκι μου που είναι 5 μηνών κοιμόμαστε συνήθως μαζί στο κρεβάτι. Λίγες είναι οι φορές που κοιμάται στο κρεβάτι το δικό του. Εμένα με βολεύει παρά πολύ αυτό γιατί θυλαζω κιόλας. Εκτός του ότι το σόι με τρομάζει και λέει συνέχεια ότι θα το πλακώσεις στον ύπνο σου κλπ ... τώρα μου λένε ότι το παιδί θα μάθει έτσι και μετά μέχρι τα 10 του δεν θα ξεκολλάει από το κρεβάτι σας κ μπλα μπλα. Μπορείτε να μου πείτε απόψεις ; Εσείς κοιμόσασταν με τα μωράκια σας ; Είχατε θέμα να μάθουν πιο μετά να κοιμούνται στα κρεβάτια του ; Τι πιστεύεται μπορεί η συγκοιμηση τελικά να βλάψει το μωρό (αιφνίδιος θάνατος) 

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνος για αιφνιδιο θάνατο υπάρχει όταν ΔΕΝ κοιμάσαι στον ίδιο χώρο τους πρώτους 6 μήνες -1 χρονο της ζωής ενός παιδιού.  

 

Κοιμήσου με το παιδάκι σου, ευχαριστήσου σου το, περνάει τόσο γρήγορα ο καιρός.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Με το μωράκι μου που είναι 5 μηνών κοιμόμαστε συνήθως μαζί στο κρεβάτι. Λίγες είναι οι φορές που κοιμάται στο κρεβάτι το δικό του. Εμένα με βολεύει παρά πολύ αυτό γιατί θυλαζω κιόλας. Εκτός του ότι το σόι με τρομάζει και λέει συνέχεια ότι θα το πλακώσεις στον ύπνο σου κλπ ... τώρα μου λένε ότι το παιδί θα μάθει έτσι και μετά μέχρι τα 10 του δεν θα ξεκολλάει από το κρεβάτι σας κ μπλα μπλα. Μπορείτε να μου πείτε απόψεις ; Εσείς κοιμόσασταν με τα μωράκια σας ; Είχατε θέμα να μάθουν πιο μετά να κοιμούνται στα κρεβάτια του ; Τι πιστεύεται μπορεί η συγκοιμηση τελικά να βλάψει το μωρό (αιφνίδιος θάνατος) 

Η συγκοιμηση ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο και γινεται εδω και δεκαδες χιλιαδες χρονια στο ανθρωπινο ειδος. Εγω κοιμομουν και με τους 2 στο ιδιο κρεβατι μεχρι 9-10 μηνων και μετα στην κουνια τους διπλα μου, αλλα μετα τις 3 τα ξημερωματα κατεληγαν (και συνεχιζει να καταληγει ο μικρος μου 10 μηνων) στο κρεβατι μας. Φυσικα, οταν περνανε ζορια κοιμομαστε αγκαλιτσα (δοντια, ιωση, εφιαλτες κλπ). Ο μεγαλος πηγε σχεδον 3 χρονων στο δωματιο του χωρις κανενα θεμα. Προσωπικα, πιστευω οτι επειδη πολλοι το θεωρουν ταμπου στις συγχρονες κοινωνιες δεν το παραδεχονται, αλλα κοιμουνται με τα παιδακια τους. Μην ακους κανεναν, κανε αυτο που σε βολευει και σε εκφραζει. Οταν μεγαλωσει κι αλλο μπορει να γινει ομαλη μεταβαση στο δικο του κρεβατι/δωματιο χωρις προβλημα, οπως κανουν εκατομμυρια ανθρωπων ανα την υφηλιο :)

 
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα κορίτσια.ισα ισα που καλο ειναι που ειστε στο ίδιο δωματιο

Κ στο ίδιο κρεβατι είναι μεγάλη ευκολία αρκεί να τηρούνται κανόνες ασφαλειας

Κ τα δυο μου κοιμοντουσαν στο διπλο ως τα δυο. Μια χαρά πήγαν στα κρεβάτια τους μετα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Η συγκοιμηση ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο και γινεται εδω και δεκαδες χιλιαδες χρονια στο ανθρωπινο ειδος. Εγω κοιμομουν και με τους 2 στο ιδιο κρεβατι μεχρι 9-10 μηνων και μετα στην κουνια τους διπλα μου, αλλα μετα τις 3 τα ξημερωματα κατεληγαν (και συνεχιζει να καταληγει ο μικρος μου 10 μηνων) στο κρεβατι μας. Φυσικα, οταν περνανε ζορια κοιμομαστε αγκαλιτσα (δοντια, ιωση, εφιαλτες κλπ). Ο μεγαλος πηγε σχεδον 3 χρονων στο δωματιο του χωρις κανενα θεμα. Προσωπικα, πιστευω οτι επειδη πολλοι το θεωρουν ταμπου στις συγχρονες κοινωνιες δεν το παραδεχονται, αλλα κοιμουνται με τα παιδακια τους. Μην ακους κανεναν, κανε αυτο που σε βολευει και σε εκφραζει. Οταν μεγαλωσει κι αλλο μπορει να γινει ομαλη μεταβαση στο δικο του κρεβατι/δωματιο χωρις προβλημα, οπως κανουν εκατομμυρια ανθρωπων ανα την υφηλιο :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση με βοηθάει πολύ να ξέρω ότι δεν κάνω κάτι λάθος. 

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Θα συμφωνησω με τα κορίτσια.ισα ισα που καλο ειναι που ειστε στο ίδιο δωματιο

Κ στο ίδιο κρεβατι είναι μεγάλη ευκολία αρκεί να τηρούνται κανόνες ασφαλειας

Κ τα δυο μου κοιμοντουσαν στο διπλο ως τα δυο. Μια χαρά πήγαν στα κρεβάτια τους μετα

Α είχες και τα δυο μωράκια στο διπλό ; 

9 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Κίνδυνος για αιφνιδιο θάνατο υπάρχει όταν ΔΕΝ κοιμάσαι στον ίδιο χώρο τους πρώτους 6 μήνες -1 χρονο της ζωής ενός παιδιού.  

 

Κοιμήσου με το παιδάκι σου, ευχαριστήσου σου το, περνάει τόσο γρήγορα ο καιρός.

Ξέρεις το λέω επειδή ακούω και άλλους Που λένε  ... μην το πλακώσεις στον ύπνο σου Και τέτοια 

Just now, Irina095 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση με βοηθάει πολύ να ξέρω ότι δεν κάνω κάτι λάθος. 

Α είχες και τα δυο μωράκια στο διπλό ; 

Ξέρεις το λέω επειδή ακούω και άλλους Που λένε  ... μην το πλακώσεις στον ύπνο σου Και τέτοια 

Αλλά επειδή το έψαξα και στο Ίντερνετ και διάβασα πολλά άρθρα σχετικά με αυτό το θέμα .. ισχύει αυτό που λες ότι οι πιθανότητες για αιφνίδιο αυξάνονται όταν το παιδι νεογέννητο κοιμάται σε άλλο δωμάτιο από τους γονοις του 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κίνδυνο να το πλακωσεις εκτός αν πίνεις αλκοόλ ή παίρνεις ναρκωτικά.  Πόσο μάλλον τώρα που δεν είναι και νεογέννητο. Να τηρεις τους ασφαλείς κανόνες συγκοίμησης κι άσε τον καθένα να λέει και να κάνει οτι θέλει στο σπίτι του. 

 

@Sentir...natureza το πιστεύω κι εγώ πως πολλά παιδιά κοιμουνται ή καταλήγουν στο γονεικο κρεβάτι αλλά οι γονείς το κρύβουν. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν έχεις κίνδυνο να το πλακωσεις εκτός αν πίνεις αλκοόλ ή παίρνεις ναρκωτικά.  Πόσο μάλλον τώρα που δεν είναι και νεογέννητο. Να τηρεις τους ασφαλείς κανόνες συγκοίμησης κι άσε τον καθένα να λέει και να κάνει οτι θέλει στο σπίτι του. 

 

@Sentir...natureza το πιστεύω κι εγώ πως πολλά παιδιά κοιμουνται ή καταλήγουν στο γονεικο κρεβάτι αλλά οι γονείς το κρύβουν. 

Όταν λέμε κανόνες ασφαλείας εννοούμε όχι περιττά μαξιλάρια ; Κουβέρτες , παιχνίδια ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Όταν λέμε κανόνες ασφαλείας εννοούμε όχι περιττά μαξιλάρια ; Κουβέρτες , παιχνίδια ;

 

Γκούγκλαρε στο ίντερνετ αυτό για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα

 

Μωρά και ασφαλές co-sleeping pediatros thes 
Είναι από τη σελίδα του Παπαβέντση. Ρίξε γενικά μια ματιά, έχει πάρα πολλές πληροφορίες για τα μωρά μας.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω κ τα δυο παιδιά μου, εννοώ την μεγαλη από 2μ μέχρι 2χρ,κ 3μηνες μετά γεννήθηκε ο αδερφος της. Εκείνον από νεογεννητο ως 21μ περιπου

Βέβαια η μεγάλη όταν γεννήθηκε ο αδερφος της, παρόλο που κοιμοταν 3μηνες στο μονο της, για κανενα εξάμηνο μας επισκεπτόταν συχνά. Μετα αποφάσισε ότι προτιμα την απλα της

Όχι ότι κ τωρα που ειναι 3 κ 5 δ θα ερθουν κάποια βραδιά. Μιλάμε για μετρημένες φορές όμως, αν τρομαξουν πχ

Αντίθετα ο ανηψιος μου που κοιμοταν από 40ημ στην κουνια του, αρχικά στο ίδιο δωματιο, τωρα 4χρ, που περιμένει κ αδερφάκι έχει στρατοπεδευσει στο διπλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Γκούγκλαρε στο ίντερνετ αυτό για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα

 

Μωρά και ασφαλές co-sleeping pediatros thes 
Είναι από τη σελίδα του Παπαβέντση. Ρίξε γενικά μια ματιά, έχει πάρα πολλές πληροφορίες για τα μωρά μας.

Τέλεια θα το κοιτάξω ευχαριστώ πολυ

Just now, vicky86 είπε:

Όταν λέω κ τα δυο παιδιά μου, εννοώ την μεγαλη από 2μ μέχρι 2χρ,κ 3μηνες μετά γεννήθηκε ο αδερφος της. Εκείνον από νεογεννητο ως 21μ περιπου

Βέβαια η μεγάλη όταν γεννήθηκε ο αδερφος της, παρόλο που κοιμοταν 3μηνες στο μονο της, για κανενα εξάμηνο μας επισκεπτόταν συχνά. Μετα αποφάσισε ότι προτιμα την απλα της

Όχι ότι κ τωρα που ειναι 3 κ 5 δ θα ερθουν κάποια βραδιά. Μιλάμε για μετρημένες φορές όμως, αν τρομαξουν πχ

Αντίθετα ο ανηψιος μου που κοιμοταν από 40ημ στην κουνια του, αρχικά στο ίδιο δωματιο, τωρα 4χρ, που περιμένει κ αδερφάκι έχει στρατοπεδευσει στο διπλο

Χαχαχα το μουλικο ... παιδάκια τι να κανείς .. γερά να είναι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...