Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ


louiza marialena

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν απο καποιες μερες ειχα συζητησει κ εγω το ιδιο θεμα σε αλλη συζητηση. εμενα βεβαια δεν εχει μαθει να κοιμαται στο στηθος γιατι δεν θηλαζει κ απο 3,5 μηνων μονος του μου εδειξε οτι δεν θελει κουνηματα τραγουδια κλπ, αλλα μια φαση γυρω στον 6ο που αρχισε να στριφογυριζει (συντομη φαδη) κ μια πιο μεγαλη στον 8ο που προσπαθουσε να μπουσουλησει κ να σηκωθει, δεν κοιμοταν με τιποτα. Συζητησα λοιπον κ με τα κοριτσια κ κατεληξα να τον αφηνω να παιζει αντι να προσπαθω να κανω χαλαρη ατμοσφαιρα κλπ οπως "πρεπει" κ επιασε. Τωρα πια ειναι κ φορες που παιζει στο κρεβατι μας και μολις κλαψει τον ξαπλωνω κ σχεδον κοιμαται αμεσως. αλλες τον πιανει μια υπερενταση κ τον σηκωνω λιγο κ τον ψιλοκουναω κ χαλαρωνει. γενικα η ωρα κοιμισματος εχει συντομευσει πλεον. αφησε την λιγο να παιξει μεχρι να κουραστει εκτος αν δεις οτι γινεται χειροτερα!

Link to comment
Share on other sites

Την αφήνω κ όταν αρχίσει την γκρίνια σημαίνει ότι κουράστηκε κ πάλι θέλει στήθος για να κοιμηθεί.εστω 2-3 πιπιλιες.

Σκέφτηκα μήπως την ξεξυπναει το μπάνιο αλλά αν την κάνω νωρίτερα πάλι μέχρι να κοιμηθεί θα έχει ιδρώσει με αυτές τις ζέστες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Silky είπε:

Μήπως το παιδί δεν έχει κουραστεί ακόμα; Το να παίζει κλπ δεν κολλάει με υπερένταση αλλά ότι έχει ακόμα ενέργεια και δεν νυστάζει. 

Μα φαίνεται ότι νυστάζει.χασμουριεται κ τρίβει τα μάτια της.επισης οπότε είμαστε εκτός κ αργήσουμε να γυρίσουμε πάντα θα κοιμηθεί στο αμάξι κ μόλις πάμε σπίτι αγανακτώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/9/2018 at 2:27 ΜΜ, Lele_ είπε:

Κορίτσια βοήθεια,η μικρή μου είναι 6 μηνών την θηλάζω αποκλειστικά κ δυστυχώς έμαθε να κοιμάται μόνο στο στήθος(για πιπιλα ούτε λόγος) κ δεν είναι μόνο αυτό,κάθε βράδυ αγανακτώ.ενω νυστάζει κ χασμουριεται απτις 8 την παλεύω 1,5-2 ώρες.πιανει την μουρμούρα, παίζει, γυρίζει μπρούμυτα κ κάνει πάνω κάτω.

Τώρα τελευταία της αρέσει να την τρίβω στην πλατουλα κ στα πόδια,χαλαρωνει.κ εκεί που είναι έτοιμη να κοιμηθεί αρχίζει πάλι τις τρελες.

Για να την αφήσω να κοιμηθεί κλαίγοντας ούτε λόγος.δεν συμφωνώ με την μέθοδο.

Το άγχος μου είναι όταν επιστρέψω στην δουλειά (τον Δεκεμβρη)πως θα την κοιμιζουν ο άντρας μου ή η μαμά μου.

 

 

Μήπως έκοψε πρόσφατα ύπνο κ προσπαθεί να προσαρμοστεί? 

  Νομίζω πως δεν είναι εφικτό απ την μία μέρα που κοιμάται μόνο με στήθος ξαφνικά να κοιμηθεί με χάδια. Κάποια βράδυα ίσως συμβει, εμένα το έκανε αυτό όταν δεν δεχόταν να θηλασει απ την υπερενταση στην ηλικία σας. 

  Θα μπορούσες να δοκιμάσεις την απαλη απομάκρυνση. Δηλαδή λίγο πριν κοιμηθεί βάζεις το δαχτυλακι και απελευθερώνει το στήθος. Αν γκρινιάζει ξαναδινεις. Όταν νανουριστει ξανά βγαζεις. Αν δεις πως χάνει τον ύπνο σταματας και το επιχειρείς στον επόμενο ύπνο. 

   Εγώ το ξεκίνησα πολύ αργότερα γύρω στους 19 μήνες και βρήκα ανταπόκριση απ τον μικρό μέσα σε λίγες μέρες. Πέτυχε ή αποσύνδεση θηλασμου-υπνου. Δηλαδή αφού τρώει, στριφογυρνα λίγο και αποκοιμιεται. Μόνο αν είναι πολύ κουρασμένος κοιμάται πριν τελειωσει το γάλα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Μήπως έκοψε πρόσφατα ύπνο κ προσπαθεί να προσαρμοστεί? 

  Νομίζω πως δεν είναι εφικτό απ την μία μέρα που κοιμάται μόνο με στήθος ξαφνικά να κοιμηθεί με χάδια. Κάποια βράδυα ίσως συμβει, εμένα το έκανε αυτό όταν δεν δεχόταν να θηλασει απ την υπερενταση στην ηλικία σας. 

  Θα μπορούσες να δοκιμάσεις την απαλη απομάκρυνση. Δηλαδή λίγο πριν κοιμηθεί βάζεις το δαχτυλακι και απελευθερώνει το στήθος. Αν γκρινιάζει ξαναδινεις. Όταν νανουριστει ξανά βγαζεις. Αν δεις πως χάνει τον ύπνο σταματας και το επιχειρείς στον επόμενο ύπνο. 

   Εγώ το ξεκίνησα πολύ αργότερα γύρω στους 19 μήνες και βρήκα ανταπόκριση απ τον μικρό μέσα σε λίγες μέρες. Πέτυχε ή αποσύνδεση θηλασμου-υπνου. Δηλαδή αφού τρώει, στριφογυρνα λίγο και αποκοιμιεται. Μόνο αν είναι πολύ κουρασμένος κοιμάται πριν τελειωσει το γάλα. 

Αυτό το τελευταίο το κάνει κ εμένα που κ που.εννοειται την βγάζω πριν αποκοιμήθει καμιά φορά πιάνει.ποτε θα καταφέρει να κοιμηθεί χωρίς εμένα;;;ο Γιατρός της μου λέει αυτά έχει ο θηλασμός.

οσες βραδιές ειχε αϋπνία κ την παρεδωσα στον άντρα μου την παλευε ένα διωρο κ τπτ.την πήρα μεσ'τα κλάματα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lele_ είπε:

Αυτό το τελευταίο το κάνει κ εμένα που κ που.εννοειται την βγάζω πριν αποκοιμήθει καμιά φορά πιάνει.ποτε θα καταφέρει να κοιμηθεί χωρίς εμένα;;;ο Γιατρός της μου λέει αυτά έχει ο θηλασμός.

οσες βραδιές ειχε αϋπνία κ την παρεδωσα στον άντρα μου την παλευε ένα διωρο κ τπτ.την πήρα μεσ'τα κλάματα

Τι να σου πω! Κι εμένα μόνος του δεν κοιμάται! Όσες φορές είμαι σπίτι και προσπαθει άλλος να τον κοιμίσει δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρει. Μόνο όταν ελειψα αναγκαστικά, κατάφερε να κοιμηθεί. 

   Θυμάμαι χαρακτηριστικά μέχρι 8-9 μηνών ετρεχα να τον κοιμησω μόλις γυριζαμε σπίτι απ την βόλτα. Αν καθόταν λίγο να παίξει ή να τον κάνω μπάνιο του έφευγε ή χαλάρωση και έπρεπε να περάσει δίωρο + για να ξανά ηρεμήσει. 

  Ά! Και όταν έβλεπα πως μας παίρνει πολύ ώρα ο ύπνος, βγαιναμε λίγο στο μπαλκόνι, να καθαρίσει το μυαλό και μόλις μπαιναμε μέσα κοιμόταν κατεύθειαν. Έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Mama_Anesti_ είπε:

Τι να σου πω! Κι εμένα μόνος του δεν κοιμάται! Όσες φορές είμαι σπίτι και προσπαθει άλλος να τον κοιμίσει δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρει. Μόνο όταν ελειψα αναγκαστικά, κατάφερε να κοιμηθεί. 

   Θυμάμαι χαρακτηριστικά μέχρι 10-11 μηνών ετρεχα να τον κοιμησω μόλις γυριζαμε σπίτι απ την βόλτα. Αν καθόταν λίγο να παίξει ή να τον κάνω μπάνιο του έφευγε ή χαλάρωση και έπρεπε να περάσει δίωρο + για να ξανά ηρεμήσει. 

  Ά! Και όταν έβλεπα πως μας παίρνει πολύ ώρα ο ύπνος, βγαιναμε λίγο στο μπαλκόνι, να καθαρίσει το μυαλό και μόλις μπαιναμε μέσα κοιμόταν κατεύθειαν. Έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο ?

Το ξέρω ότι είναι μικρή ακόμα για να κοιμάται μόνη της απλά θα ήθελα να κοιμόταν κ με άλλον τρόπο έτσι ώστε να μπορεί να βοηθήσει κ ο άντρας μου.ελπιζω στο μέλλον να τον βρούμε

Στο Μπαλκόνι δεν τοχω δοκιμάσει αλλά την κάνω βόλτες στο σπίτι εννοείται χωρίς φώτα,μετά θα την αφήσω  λίγο στην  κούνια της  με το περιστρεφόμενο παιχνιδάκι να παίζει.καθεται λιγο ησυχη κ το χαζεύει μετά από λίγο αρχίζει η μουρμούρα. τωρα βρηκε το πρώτο δοντακι κ έχουμε επιπλέον παρατράγουδα....

Link to comment
Share on other sites

@mama_Anesti_ πολύ καλή και πρωτότυπη ιδέα αυτή με το μπαλκόνι! Τόσο απλό κι όμως δε μου ειχε περάσει ποτέ από το μυαλό.

@Lele_, αυτός είναι κι ο δικός μου καημός. Πότε θα μπορέσει να κοιμηθει η μικρή μου κόρη χωρίς εμένα. Αν την ώρα του ύπνου, είσαι μέσα στο σπίτι (είτε μεσημέρι είναι, είτε βράδυ) ια ζητά εσένα για να κοιμηθεί πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Marilh είπε:

@mama_Anesti_ πολύ καλή και πρωτότυπη ιδέα αυτή με το μπαλκόνι! Τόσο απλό κι όμως δε μου ειχε περάσει ποτέ από το μυαλό.

@Lele_, αυτός είναι κι ο δικός μου καημός. Πότε θα μπορέσει να κοιμηθει η μικρή μου κόρη χωρίς εμένα. Αν την ώρα του ύπνου, είσαι μέσα στο σπίτι (είτε μεσημέρι είναι, είτε βράδυ) ια ζητά εσένα για να κοιμηθεί πιστεύω. 

Σε εμάς βοηθούσε πολύ ο καθαρός αέρας. Ηρεμουσε. Αργότερα έβαλα κ μία αιωρα κ πολλές φορές κοιμάται κάνοντας μαζί μου κούνια αν έχει υπερενταση. Κ είναι πολύ χαλαρωτικο κ για την μαμά!

  Πόσο είναι ή μικρή σου? Δυσκολευεσαι να την κοιμησεις?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σε εμάς βοηθούσε πολύ ο καθαρός αέρας. Ηρεμουσε. Αργότερα έβαλα κ μία αιωρα κ πολλές φορές κοιμάται κάνοντας μαζί μου κούνια αν έχει υπερενταση. Κ είναι πολύ χαλαρωτικο κ για την μαμά!

  Πόσο είναι ή μικρή σου? Δυσκολευεσαι να την κοιμησεις?

Στον 6ο είμαστε

Ναι μεσημέρι κ βράδυ αγανακτώ.οσο κουρασμένη κ νυσταγμενη ναναι.κ όταν κοιμηθεί μετά από κανένα μισάωρο με 3 τέταρτα ξυπνάει κ πάλι στο στήθος πιπιλαει λίγο κ ξανακοιμαται.

Πως θα καταφέρει να κοιμηθεί χωρίς στήθος κ χωρίς εμένα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή είναι 19 μηνών και κοιμάται στο στήθος συνήθως. Πολλές φορές την παίρνει ο ύπνος στο αυτοκίνητο. Στο καρότσι πλέον όχι. Το δύσκολο είναι ότι ενώ θέλω να σταματήσω το θηλασμό δε μπορώ να την κοιμιζω αλλιώς. Να μην αναφερθώ στα νυχτερινά ξυπνηματα... 

Η μεγάλη μου κόρη είναι σχεδόν 5 ετών, εξαιρετικά δύσκολη στον ύπνο (και στο φαγητό). Ξυπνάει κατά μέσο όρο στις 9, μεσημέρι δεν κοιμαται με τίποτα και το βράδυ κοιμάται με τα χίλια ζόρια στις 12 περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Marilh είπε:

Η μικρή είναι 19 μηνών και κοιμάται στο στήθος συνήθως. Πολλές φορές την παίρνει ο ύπνος στο αυτοκίνητο. Στο καρότσι πλέον όχι. Το δύσκολο είναι ότι ενώ θέλω να σταματήσω το θηλασμό δε μπορώ να την κοιμιζω αλλιώς. Να μην αναφερθώ στα νυχτερινά ξυπνηματα... 

Η μεγάλη μου κόρη είναι σχεδόν 5 ετών, εξαιρετικά δύσκολη στον ύπνο (και στο φαγητό). Ξυπνάει κατά μέσο όρο στις 9, μεσημέρι δεν κοιμαται με τίποτα και το βράδυ κοιμάται με τα χίλια ζόρια στις 12 περίπου.

Πω πω αντοχές ή μεγάλη! Κ κατά συνέπεια κι συ! Εμένα είναι 20 μηνών δεν κοιμάται τα μεσημέρια, κοιμάται στις 9 και είμαι όλη μέρα στο πόδι!

 

Νομίζω ή αποσύνδεση υπνου-θηλασμου θα σε βοηθήσει στο να κοιμηθει μόνη ή μικρή χωρίς να είναι απαραίτητο να αποθηλασεις! Αλήθεια ή μεγάλη πως τα κατάφερε? 

 

Εγώ την αποσύνδεση την ξεκίνησα πριν τους 19 μήνες στα ενδιάμεσα ξυπνήματα που του ήταν πιο εύκολο να ξανακοιμηθει. Συγκεκριμένα δεν τον έβαζα κατεύθειαν στο στήθος αλλά τον έπαιρνα στο κρεβάτι, ή νανουριζα και χαιδευα την πλάτη του ενώ ήταν στην κούνια. Αν ξυπνούσε για τα καλά τον θηλαζα! Διαφορετικα ξανακοιμοταν μόνος του. Απ τους 19 μήνες είδα πως ήταν δεκτικός και στην αποσύνδεση απ την αρχή του ύπνου. 

 

Παντως είδα βελτίωση στα μεταμεσονύκτια ξυπνήματα, είναι λιγότερα(1-2) και δεν θηλάζει πάντα. 

 

  Ελπίζω να σε βοηθησα έστω κ λίγο! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marilh είπε:

Η μικρή είναι 19 μηνών και κοιμάται στο στήθος συνήθως. Πολλές φορές την παίρνει ο ύπνος στο αυτοκίνητο. Στο καρότσι πλέον όχι. Το δύσκολο είναι ότι ενώ θέλω να σταματήσω το θηλασμό δε μπορώ να την κοιμιζω αλλιώς. Να μην αναφερθώ στα νυχτερινά ξυπνηματα... 

Η μεγάλη μου κόρη είναι σχεδόν 5 ετών, εξαιρετικά δύσκολη στον ύπνο (και στο φαγητό). Ξυπνάει κατά μέσο όρο στις 9, μεσημέρι δεν κοιμαται με τίποτα και το βράδυ κοιμάται με τα χίλια ζόρια στις 12 περίπου. 

Έτσι μας βλέπω κ εμας.Δλδ δεν την έχει κοιμήσει πότε κάποιος άλλος;αν χρειαστεί να λείψετε το βράδυ;; εργάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mama_Anesti_, τον τελευταίο μήνα το παλεύω να της μειώσω το χρόνο που θηλάζει πριν κοιμηθεί ώστε να κοιμάται τελικά χωρίς στήθος. Είναι αρκετά συνεργασιμη. Εμένα, δυστυχώς, με εγκαταλειπουν οι αντοχές μου κι έτσι κάποιες φορές δε δείχνω συνέπεια. Η μεγάλη μου κόρη αποθηλασε μέσα σε ενα βράδυ, από μόνη της όταν κι εγώ την απομάκρυνα κάπως απότομα από το στήθος επειδή δεν την πάλευα άλλο. Ξέρεις μπορεί και να πιπιλιζε ωωωωωρα για να κοιμηθεί.

@Lele_, δεν εργάζομαι. Είμαι σπίτι με τσ παιδιά. Δεν έχω λείψει ποτέ βράδυ γιατί φοβάμαι ότι ειδικά η μικρή δε θα κοιμάται με τίποτα. Ευτυχώς, δε μου έχει συμβεί κάτι έκτακτο μέχρι στιγμής. Είναι πολύ δεσμευτικό, έχω κουραστεί αλλά το παλεύω μειώνοντας της το χρόνο που βρίσκεται στο στήθος,όπως γράφω και πιο πάνω.

Βρε μήπως να κοιμόμαστε στρωματσαδα στο μπαλκόνι για να τις παίρνει πιο εύκολα ο ύπνος? 

Link to comment
Share on other sites

Aπό την εμπειρία μου ως μαμά θα πω πως όσο μεγαλώνουν τόσο πιο πολύ μας θέλουν δίπλα τους, ακόμα και στον ύπνο.

Έχω ξαναγράψει και άλλες φορές πως εμένα κοιμόταν μόνος του όταν ήταν μικρός και τώρα που είναι τρία δεν μπορώ να φύγω από δίπλα του αν δεν κοιμηθεί, όταν χρειαστεί να κοιμηθεί και εγώ λείπω από το σπίτι (σπάνια αλλά συμβαίνει) δεν έχει κανένα πρόβλημα να τον κοιμίσει όποιος βρίσκεται μαζί του (μπαμπάς -γιαγιά - παππούς) . η μόνη συμβουλή που θα έδινα είναι πως αν σας το ζητάνε αυτό να κάνετε, είναι ακόμα μικρά παιδιά , τι ποιο λογικό από το θέλουν την μαμά μαζί τους? Εγώ έπιασα τον εαυτό μου να το έχει ανάγκη αυτό (να καθίσουμε αγκαλιά μαζί στο κρεβάτι του).

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lele_ είπε:

Στον 6ο είμαστε

Ναι μεσημέρι κ βράδυ αγανακτώ.οσο κουρασμένη κ νυσταγμενη ναναι.κ όταν κοιμηθεί μετά από κανένα μισάωρο με 3 τέταρτα ξυπνάει κ πάλι στο στήθος πιπιλαει λίγο κ ξανακοιμαται.

Πως θα καταφέρει να κοιμηθεί χωρίς στήθος κ χωρίς εμένα;;;;

Τι να σου πω! Στην ηλικία σας κ μένα ακριβώς τα ίδια έκανε! Συν ότι για να ξανακοιμηθει ήθελε να θηλάζει ενώ περπατουσα. Δωσ την χρόνο κ μην ανησυχείς για όταν ξεκινήσεις δουλειά. Με το φροντιστή της θα βρουν τα πατήματα τους. Αρκεί να είναι ένα άτομο που ασχολείται μαζί της κ το γνωρίζει καλά.

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2018 at 11:20 ΜΜ, Marilh είπε:

@Mama_Anesti_, τον τελευταίο μήνα το παλεύω να της μειώσω το χρόνο που θηλάζει πριν κοιμηθεί ώστε να κοιμάται τελικά χωρίς στήθος. Είναι αρκετά συνεργασιμη. Εμένα, δυστυχώς, με εγκαταλειπουν οι αντοχές μου κι έτσι κάποιες φορές δε δείχνω συνέπεια. Η μεγάλη μου κόρη αποθηλασε μέσα σε ενα βράδυ, από μόνη της όταν κι εγώ την απομάκρυνα κάπως απότομα από το στήθος επειδή δεν την πάλευα άλλο. Ξέρεις μπορεί και να πιπιλιζε ωωωωωρα για να κοιμηθεί.

@Lele_, δεν εργάζομαι. Είμαι σπίτι με τσ παιδιά. Δεν έχω λείψει ποτέ βράδυ γιατί φοβάμαι ότι ειδικά η μικρή δε θα κοιμάται με τίποτα. Ευτυχώς, δε μου έχει συμβεί κάτι έκτακτο μέχρι στιγμής. Είναι πολύ δεσμευτικό, έχω κουραστεί αλλά το παλεύω μειώνοντας της το χρόνο που βρίσκεται στο στήθος,όπως γράφω και πιο πάνω.

Βρε μήπως να κοιμόμαστε στρωματσαδα στο μπαλκόνι για να τις παίρνει πιο εύκολα ο ύπνος? 

Ναι και μένα κάποια βράδυα πιπιλουσε ασταμάτητα αλλά ευτυχώς δεχόταν να απομακρυνθεί κ τελικά καταληγαμε μπαλκόνι, λίγο κούνια κ βουαλα! Κοιμόταν αμέσως!

Σε ρωτησα για την μεγάλη σου κόρη για να  δω πως κοιμούνται τελικά τα παιδιά από μόνα τους. Φαντάζομαι μετά τον αποθηλασμο, κοιμόταν χωρίς δική σου παρέμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον αποθηλασμο, ξυπναγε 1-2 φορές για νερό και μετά κοιμόταν αμέσως αλλά ανάμεσά μας βέβαια.

Να δω τώρα πώς θα αποθηλασει η μικρή... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 24/8/2018 at 4:57 ΜΜ, CMES είπε:

Το αισθημα του φοβου (πχ φοβος για το σκοταδι ή τη μοναξια μεσα στο δωματιο) δημιουργειται μετα τα 2 ετη οπως μου ειχε πει παιδοψυχιατρος. Ειναι πιο πιθανο να ειναι υπερενταση οπως λεει και η @Mama_Anesti_. Γενικα προσπαθησε πριν ερθει η ωρα του υπνου να αρχισετε να ριχνετε λιγο τους ρυθμους σας ωστε να χαλαρωνει και μετα να εφαρμοζετε σιγα σιγα τη ρουτινα σας. Γενικα ομως καλο ειναι τις αλλαγες κανε τις σταδιακα, πχ για αρχη κοιμιζε τον αγκαλια χωρις κουνημα.

Γειά σας και πάλι....τα καταφέραμε...τα βράδια τουλάχιστον κοιμούνται μόνα τους και ήσυχα...το μεσημέρι όμως συνεχίζει να είναι πρόβλημα για τον μικρό μου μόνο μαζί μας στο κρεβάτι μας κοιμάται .... Νομίζω πως μόνο υπομονή μπορώ να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν μπέμπη 7,5 μηνών τον οποίο θηλάζω και με τον οποίο κάνουμε συγκοίμηση. Πλεόν κοιμόμαστε σε διπλό κρεβάτι στο παιδικό δωμάτιο και ο σύζυγός μου επέστρεψε στο κρεβάτι μας, μετά την εξορία του καναπέ για τον πρώτο καιρό. Θέλω όμως σιγά σιγά να επιστρέψω και εγώ στην κρεβατοκάμαρα, σε καμία περίπτωση όμως δεν θέλω να σταματήσω τους νυχτερινούς θηλασμούς, τουλάχιστον μέχρι το έτος, γιατί έχω διαβεβαιώσει ότι είναι κρίσιμοι για να διατηρηθεί η παραγωγή αλλά και επειδή ο μπέμπης δεν τρώει ακόμα κανονικές ποσότητες από τις στερεές τροφές. 

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ για τον πρώτο ύπνο το βράδυ (περίπου 3,5 ώρες) κοιμάται ήσυχα την κούνια μόνος του, μετά τα επόμενα ξυπνήματα (συνήθως 1-2) δύσκολα επιστρέφει στην κούνια και εγώ, κουτουλώντας από τη νύστα, τον ξαναβάζω στο διπλό και κοιμόμαστε μαζί. Με προβληματίζει επίσης το ότι μέσα στη νύχτα κάνει αρκετά στριφογυρίσματα κουτουλώντας από εδω και από εκεί, ξυπνάω, θεωρώ ότι έχει ξυπνήσει και αυτός και για να ξανακοιμηθεί τον θηλάζω. Επίσης, επειδή γενικά ξυπνάει νωρίς, ανησυχώ μήπως φτάιω και εγώ που δεν μπορεί να κοιμηθεί γιατί τον ξυπνάω (παλιά παραμίλαγα στον ύπνο μου, δεν ξέρω αν το κάνω ακόμα) ή επειδή κουτουλάει πάνω μου. 

Γενικά νομίζω ότι έχω μπει σε έναν φαύλο κύκλο όπου κοιμόμαστε μαζι για να είναι πιο ξεκούραστος ο ύπνος για εμένα και πιο εύκολος ο θηλασμός, αλλά του έχω δημιουργήσει/ενισχύσει τη συνήθεια να ξυπνάει για να φάει και να κοιμάται με το στήθος. 

Μέσα στη μέρα κοιμάται μια χαρά στην κούνια μόνος του και έχω καταφέρει μερικές φορές να τον κοιμίζω και μόνο με κούνημα και νανούρισμα. Ρουτίνα γενικά ακολουθούμε μέσα στη μέρα τόσο για τους ημερίσιους όσο και τον βραδινό ύπνο, προσπαθώντας να έχουμε και σταθερό ωράριο (ειδικά για το βράδυ το έχουμε πετύχει σε μεγάλο βαθμό γι αυτό και πέφτει εύκολα για ύπνο). 

Τι να κάνω όμως για να γίνουν λίγο πιο εύκολα τα βράδια;Καταλαβαίνω ότι δεν θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά δεν ξέρω και τι είναι σωστό να κάνω για να έχει αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2018 at 8:40 ΠΜ, alikaki1984 είπε:

Έχω έναν μπέμπη 7,5 μηνών τον οποίο θηλάζω και με τον οποίο κάνουμε συγκοίμηση. Πλεόν κοιμόμαστε σε διπλό κρεβάτι στο παιδικό δωμάτιο και ο σύζυγός μου επέστρεψε στο κρεβάτι μας, μετά την εξορία του καναπέ για τον πρώτο καιρό. Θέλω όμως σιγά σιγά να επιστρέψω και εγώ στην κρεβατοκάμαρα, σε καμία περίπτωση όμως δεν θέλω να σταματήσω τους νυχτερινούς θηλασμούς, τουλάχιστον μέχρι το έτος, γιατί έχω διαβεβαιώσει ότι είναι κρίσιμοι για να διατηρηθεί η παραγωγή αλλά και επειδή ο μπέμπης δεν τρώει ακόμα κανονικές ποσότητες από τις στερεές τροφές. 

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ για τον πρώτο ύπνο το βράδυ (περίπου 3,5 ώρες) κοιμάται ήσυχα την κούνια μόνος του, μετά τα επόμενα ξυπνήματα (συνήθως 1-2) δύσκολα επιστρέφει στην κούνια και εγώ, κουτουλώντας από τη νύστα, τον ξαναβάζω στο διπλό και κοιμόμαστε μαζί. Με προβληματίζει επίσης το ότι μέσα στη νύχτα κάνει αρκετά στριφογυρίσματα κουτουλώντας από εδω και από εκεί, ξυπνάω, θεωρώ ότι έχει ξυπνήσει και αυτός και για να ξανακοιμηθεί τον θηλάζω. Επίσης, επειδή γενικά ξυπνάει νωρίς, ανησυχώ μήπως φτάιω και εγώ που δεν μπορεί να κοιμηθεί γιατί τον ξυπνάω (παλιά παραμίλαγα στον ύπνο μου, δεν ξέρω αν το κάνω ακόμα) ή επειδή κουτουλάει πάνω μου. 

Γενικά νομίζω ότι έχω μπει σε έναν φαύλο κύκλο όπου κοιμόμαστε μαζι για να είναι πιο ξεκούραστος ο ύπνος για εμένα και πιο εύκολος ο θηλασμός, αλλά του έχω δημιουργήσει/ενισχύσει τη συνήθεια να ξυπνάει για να φάει και να κοιμάται με το στήθος. 

Μέσα στη μέρα κοιμάται μια χαρά στην κούνια μόνος του και έχω καταφέρει μερικές φορές να τον κοιμίζω και μόνο με κούνημα και νανούρισμα. Ρουτίνα γενικά ακολουθούμε μέσα στη μέρα τόσο για τους ημερίσιους όσο και τον βραδινό ύπνο, προσπαθώντας να έχουμε και σταθερό ωράριο (ειδικά για το βράδυ το έχουμε πετύχει σε μεγάλο βαθμό γι αυτό και πέφτει εύκολα για ύπνο). 

Τι να κάνω όμως για να γίνουν λίγο πιο εύκολα τα βράδια;Καταλαβαίνω ότι δεν θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά δεν ξέρω και τι είναι σωστό να κάνω για να έχει αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου...

Αν κατάλαβα καλά τον κοιμιζεις κ τον βάζεις στην κούνια. Στις 3.5 ώρες ξυπνά για θηλασμό κ κοιμάται μαζί σου μετά στο διπλο? 

  Αν είναι έτσι, νομίζω ότι αυτή ή εναλλαγή τον μπερδεύει. Δηλαδή, κοιμάται στα χέρια σου, μετά βρίσκεται στην κούνια (άγνωστο το πώς αφου κοιμάται όταν τον αφήνεις) και μετά μαζί σου. Ίσως λοιπόν να συνεχίζει να ξυπνά πολλές φορές το βράδυ για να βεβαιωθεί πως είσαι εκει και να μην ξαναβρεθεί στην κούνια. 

  Νομίζω μία ξεκάθαρη τακτική πχ ύπνος στην κούνια μόνο ή μόνο δίπλα σου, θα τον βοηθούσε να χαλαρώσει ξέροντας που θα είναι όταν ξυπνήσει. 

  Αυτό μπορώ να εντοπισω εγώ σαν αιτία ξυπνηματων εμπειρικά γιατί ο υπνος του δικού μου βελτιώθηκε στις διακοπές που εφάρμοσα συγκοίμηση για όλο το βράδυ. Νωρίτερα έκανα περίπου ότι κι εσύ. Δηλαδή τον κοιμιζα στο κρεβάτι, τον έβαζα στην κούνια, ξυπνούσε, ξανά κρεβάτι, πάλι κούνια αλλά δεν κοιμομασταν μαζί ώρες παρά μόνο αν με έπαιρνε ο ύπνος ενώ θήλαζε.

  

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

 

Κορίτσια γειά σας! Κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι κάποια κοπέλα (ή κάποιες κοπέλες) αντιμετωπίζουν παρόμοιο θεματακι με εμένα : από τότε που έμαθε ο γιος μου 6 μηνώννα γυρνάει μπρούμυτα μόνος του και να κάνει κινήσει διαφορές , σαν να μπουσουλαει όταν τον βάζω για ύπνο, όσο κουρασμένος και να είναι, γυρνάει μπρούμυτα και θέλει παιχνίδια ή γυρνάει γύρω γύρω σαν ρολόι. Όσες φορές και να τον γυρνάω κανονικά, τίποτα.... Αποτέλεσμα : νανουριζεται μόνο στην αγκαλιά μου περπατώντας. Να σημειώσω ότι παλιά δεν ήταν έτσι, κοιμόταν δηλαδή και μόνος του σχετικά με ευκολία. Επίσης του κάνω όλη τη τη ρουτίνα ύπνου, μουσική νανουρισματος προτού παει για ύπνο, ειδικό μαλακό κουβερτακι ύπνου κλπ....

Θέλω να μάθει να μην γυρνάει μπρούμυτα (στα τέσσερα δηλαδή σαν να μπουσουλαει) όταν είναι η ώρα του ύπνου για να ξανά μάθει να κοιμάται μόνος του. Ιδέες και συμβουλές??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

 

Κορίτσια γειά σας! Κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι κάποια κοπέλα (ή κάποιες κοπέλες) αντιμετωπίζουν παρόμοιο θεματακι με εμένα : από τότε που έμαθε ο γιος μου 6 μηνώννα γυρνάει μπρούμυτα μόνος του και να κάνει κινήσει διαφορές , σαν να μπουσουλαει όταν τον βάζω για ύπνο, όσο κουρασμένος και να είναι, γυρνάει μπρούμυτα και θέλει παιχνίδια ή γυρνάει γύρω γύρω σαν ρολόι. Όσες φορές και να τον γυρνάω κανονικά, τίποτα.... Αποτέλεσμα : νανουριζεται μόνο στην αγκαλιά μου περπατώντας. Να σημειώσω ότι παλιά δεν ήταν έτσι, κοιμόταν δηλαδή και μόνος του σχετικά με ευκολία. Επίσης του κάνω όλη τη τη ρουτίνα ύπνου, μουσική νανουρισματος προτού παει για ύπνο, ειδικό μαλακό κουβερτακι ύπνου κλπ....

Θέλω να μάθει να μην γυρνάει μπρούμυτα (στα τέσσερα δηλαδή σαν να μπουσουλαει) όταν είναι η ώρα του ύπνου για να ξανά μάθει να κοιμάται μόνος του. Ιδέες και συμβουλές??? 

 

Αυτο που θέλεις όπως το λες, δε γίνεται. Προφανώς και το μωρό θα γυρίζει μπρούμυτα και κάποια στιγμη θα κοιμάται και μπρούμυτα. Μόλις έμαθε κάτι καινούριο, θα πειραματίζεται συνέχεια. Αν και πώς θα κοιμάται μόνο δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν μας είχε καν περάσει από το μυαλό να το δοκιμάσουμε, αλλά και μόνο και όχι, εννοείται ότι κάθε πράγμα που μαθαίνει, θα πειραματίζεται πολύ, με κάθε ευκαιρία και ανάλογα θα διαμορφώνεται η ρουτίνα μέσα στη μέρα και στον ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...