Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν με αφηνει η μαμα μου


Recommended Posts

καλησπερα σας! ειμαι 20 χρονων και εχω μια σχεση εδω και 1 μιση χρονο με ενα αγορι που το εχουν γνωρισει κ οι δικοι μου. το προβλημα ειναι οτι μενουμε σε διαφορετικες πολεις (οχι πολυ μεγαλη αποσταση) και συναντιομαστε 2 3 φορες την βδομαδα. οι γονεις μου και κυριως η μαμα μου δεν με αφηνει να κοιμομαστε μαζι εκτος απο τις διακοπες και καποιες εκδομες που εχουμε κανει μαζι. οσες φορες εχω κοιμηθει σπιτι του εχω πει ψεματα...

την επομενη βδομαδα λογω της δουλειας του το αγορι μου θα μενει σε ενα ξενοδοχειο στην πολη μου και εχει και τα γενεθλια του και θελω να παω να κοιμηθω μαζι του. εκανα ενα προλογο στην μαμα μου και αντεδρασε πολυ ασχημα. λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παω να μεινω εκει,εγω ομως ειμαι αποφασισμενη γιατι θελω να τον δω και να τον χορτασω. μπορει να τσακωθω μαζι της αλλα θα παω.

το βρισκετε παραλογο αυτο που θελω? και επισης τι μπορω να κανω για να καταλαβει οτι μεγαλωσα πια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σας! ειμαι 20 χρονων και εχω μια σχεση εδω και 1 μιση χρονο με ενα αγορι που το εχουν γνωρισει κ οι δικοι μου. το προβλημα ειναι οτι μενουμε σε διαφορετικες πολεις (οχι πολυ μεγαλη αποσταση) και συναντιομαστε 2 3 φορες την βδομαδα. οι γονεις μου και κυριως η μαμα μου δεν με αφηνει να κοιμομαστε μαζι εκτος απο τις διακοπες και καποιες εκδομες που εχουμε κανει μαζι. οσες φορες εχω κοιμηθει σπιτι του εχω πει ψεματα...

την επομενη βδομαδα λογω της δουλειας του το αγορι μου θα μενει σε ενα ξενοδοχειο στην πολη μου και εχει και τα γενεθλια του και θελω να παω να κοιμηθω μαζι του. εκανα ενα προλογο στην μαμα μου και αντεδρασε πολυ ασχημα. λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παω να μεινω εκει,εγω ομως ειμαι αποφασισμενη γιατι θελω να τον δω και να τον χορτασω. μπορει να τσακωθω μαζι της αλλα θα παω.

το βρισκετε παραλογο αυτο που θελω? και επισης τι μπορω να κανω για να καταλαβει οτι μεγαλωσα πια?

 

γεια σου!απο τη στιγμη φανταζομαι που τον εχουν γνωρισει οι δικοι σου αυτοματα σημαινει οτι τον εχουνε αποδεχτει δηλαδη δεν ειναι κανενα κολοπαιδο κτλ.γιατι αν ητανε ναι μεν βεβαια θα δικαιολογουσα τη συμπεριφορα της μαμας γιατι οι μαμαδες δεν παυουν ποτε να ανησυχουν αλλα απο την αλλη βεβαια εισαι και 20 χρονων δηλαδη ενηλικας.αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι οταν σου λεει οτι δε θα πας... σου λεει το λογο?? ειναι σημαντικο αυτο που σε ρωταω...γιατι οι γονεις πρεπει παντα να συζητανε με τα παιδια τους εστω και αν τελικα υπερισχυσει το δικο τους.αυτο που ζητας δεν ειναι παραλογο αλλα και παλι πρεπει να συζητησεις με τη μαμα μηπως υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος.οταν ημουνα εγω 20 χρονων χωρις να θελω να σε επηρεασω εννοειτε οτι ειχα μονιμη σχεση και οχι απο εδω και απο εκει και κοιμομουνα στο σπιτι του φιλου μου αλλα τον ειχαν γνωρισει οι δικοι μου και παλι κοιμομουνα 1-2 φορες την βδομαδα.επειδη λοιπον δεν ξερω τον χαρακτηρα σου αλλα επειδη εχουμε περασει ολοι απο αυτην την ηλικια αν ημουν στη θεση σου θα της μιλαγα πολυ χαλαρα εννοειτε θα της ζηταγα να μου πει τους λογους εννοειτε και αν δεν υπηρχε κατι σοβαρο θα της ελεγα "μαμα θα προτιμουσες να σου λεω ψεματα για το που ειμαι και τι κανω? προτιμω πες της να σου λεω την αληθεια γενικοτερα για οτι μου συμβαινει στη ζωη μου γιατι σε περιπτωση που χρειαστω κατι θελω να εισαι εκει.....ειμαι 20 χρονων αυτο δεν αλλαζει. εγω ετσι λεω να της μιλησεις..αν εσυ λοιπον κουκλα μου εισαι μια σοβαρη κοπελα με μια σοβαρη σχεση αυτο πρεπει να το καταλαβαινει η μαμα σου και να σου εχει επιστοσυνη πανω απο ολα.θυμαμαι περιμενα πως και πως να ενηλικιωθω γιατι μου κοπαναγε ο πατερας μου ααααα οταν θα πας 18 χρονων κανε οτι γουσταρεις τωρα ΟΧΙ (ημουνα 14-15 χρονων και ειχα απο τοτε σχεση με καποιον και γενικοτερα ημουν εξω για καφε κτλ)αλλα μεχρι να παω 18 δεν εκανα οτι γουσταρα..κολληματα βεβαια των γονεων μπορεις να το πεις και ετσι αλλα κουκλα μου εχουν δικιο σε ΑΥΤΟ.οταν υπαρχουν γονεις απο πισω και εννοω να υπαρχουν ουσιαστικα το παιδι τοτε ειναι δυσκολο να παρεκτραπει....οποτε παντα να εισαι σοβαρη στη ζωη σου και να ζυγιζεις ολα τα πραγματα(ασχετο με το παρον θεμα αλλα τεσπα)...και για να κλεισω το θεμα πιστευω οτι εχεις δικιο απο τη στιγμη που ειναι μονιμη η σχεση χωρις αυτο να σημαινει οτι δε δινουμε καμια απολυτως σημασια στους γονεις μας.αν θελεις να το κανεις θα το κανεις...και ειναι λογο ηλικιας..αλλες κανουνε παιδι στα 20-22 τους.πες της μαμα θελω να μου εχεις εμπιστοσυνη.....εεεε δε νομιζω να παει στραβα η ολη φαση....περιμενω να ακουσω βεβαια και τον λογο που θα σου πει γιατι δεν θελει να κοιμασαι με τον συντροφο σου. καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου ειναι λιγο συντηριτικη σε καποια θεματα. ας πουμε και οταν της ειπα οτι ολοκληρωσα με αυτο το παιδι της κακοφανηκε γιατι πιστευει οτι ηταν πολυ νωρις και δεν επρεπε..

ετσι και τωρα δεν θελει να κοιμαμαι σπιτι του για ηθικους λογους, για τους γονεις του. μην νομιζουν οτι δεν ειμια καλο κοριτσι και πιστευει οτι αμα κοιμηθω εκει οι γονεις του θα νομιζουν οτι ειναι κατι πιο σοβαρο. οι γονεις του παρεπιμποντος με συμπαθουν παρα και αυτες τις 5 10 φορες που εχω κοιμηθει εκει δεν εχουν δειξει να εχουν προβλημα. η μαμα του δε ειναι πολυ φιλικη και διαχυτικη μαζι μου.

οσον αφορα το ξενοδοχειο, μαλλον δεν θελει γιατι επισης της κακοφαινεται να παω σε ξενοδοχειο που πηγαινουν και αλλου τυπου γυναικες. και ισως να φοβαται το ειδος του ξενοδοχειου αν κ δεν νομιζω να μην ειναι καλο.

ολα αυτα που μου ειπατε βεβαιως και τα εχω σκεφτει να της τα πω, αλλα δεν ξερω αν θα εχουν αποτελεσμα. απο την μια δεν θελω ν της λεω ψεματα και απο την αλλην αν της πω την αληθεια και τσακωθουμε θα εχω ενα βαρος οταν θα ειμαι με το αγορι μου και οταν γυρισω σπιτι δεν θα ειναι τοσο καλα τα πραγματα.. εγω θελω να παω να κοιμηθω εκει και να ειμαι ενταξει, αλλα δεν νομιζω οτι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου ειναι λιγο συντηριτικη σε καποια θεματα. ας πουμε και οταν της ειπα οτι ολοκληρωσα με αυτο το παιδι της κακοφανηκε γιατι πιστευει οτι ηταν πολυ νωρις και δεν επρεπε..

ετσι και τωρα δεν θελει να κοιμαμαι σπιτι του για ηθικους λογους, για τους γονεις του. μην νομιζουν οτι δεν ειμια καλο κοριτσι και πιστευει οτι αμα κοιμηθω εκει οι γονεις του θα νομιζουν οτι ειναι κατι πιο σοβαρο. οι γονεις του παρεπιμποντος με συμπαθουν παρα και αυτες τις 5 10 φορες που εχω κοιμηθει εκει δεν εχουν δειξει να εχουν προβλημα. η μαμα του δε ειναι πολυ φιλικη και διαχυτικη μαζι μου.

οσον αφορα το ξενοδοχειο, μαλλον δεν θελει γιατι επισης της κακοφαινεται να παω σε ξενοδοχειο που πηγαινουν και αλλου τυπου γυναικες. και ισως να φοβαται το ειδος του ξενοδοχειου αν κ δεν νομιζω να μην ειναι καλο.

ολα αυτα που μου ειπατε βεβαιως και τα εχω σκεφτει να της τα πω, αλλα δεν ξερω αν θα εχουν αποτελεσμα. απο την μια δεν θελω ν της λεω ψεματα και απο την αλλην αν της πω την αληθεια και τσακωθουμε θα εχω ενα βαρος οταν θα ειμαι με το αγορι μου και οταν γυρισω σπιτι δεν θα ειναι τοσο καλα τα πραγματα.. εγω θελω να παω να κοιμηθω εκει και να ειμαι ενταξει, αλλα δεν νομιζω οτι γινεται...

 

Γλυκια μου κοπελα,καλημερα!

Ολες εχουμε περασει πιστευω απο αυτο το σταδιο!

Θα συμφωνησω με την προλαλησασα,πως πρεπει να ρωτησεις τους λογους για τους οποιους δε σε αφηνει!

Καλο ειναι να γινετε ουσιαστικος διαλογος και φυσικα να της επισημανεις πως δε θελεις να φτασεις στο σημειο να της πεις ψεμματα!

Το εκανα εγω στην ηλικια σου,ελεγα ψεμματα στη μητερα μου γιατι φοβομουν την αντιδραση της!Βεβαια με τον ανθρωπο αυτο πλεον ειμαστε παντρεμενοι,αλλα μετανιωνω που το εκανα αυτο!

Ολα να πανε καλα ματια μου!

Προσπαθησε να κερδισεις την εμπιστοσυνη της και να της δειξεις πως εισαι μια σοβαρη,ενηλικη κοπελα που εχει καθε δικαιωμα ενος δεσμου με τα επακολουθα του!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου ειναι λιγο συντηριτικη σε καποια θεματα. ας πουμε και οταν της ειπα οτι ολοκληρωσα με αυτο το παιδι της κακοφανηκε γιατι πιστευει οτι ηταν πολυ νωρις και δεν επρεπε..

ετσι και τωρα δεν θελει να κοιμαμαι σπιτι του για ηθικους λογους, για τους γονεις του. μην νομιζουν οτι δεν ειμια καλο κοριτσι και πιστευει οτι αμα κοιμηθω εκει οι γονεις του θα νομιζουν οτι ειναι κατι πιο σοβαρο. οι γονεις του παρεπιμποντος με συμπαθουν παρα και αυτες τις 5 10 φορες που εχω κοιμηθει εκει δεν εχουν δειξει να εχουν προβλημα. η μαμα του δε ειναι πολυ φιλικη και διαχυτικη μαζι μου.

οσον αφορα το ξενοδοχειο, μαλλον δεν θελει γιατι επισης της κακοφαινεται να παω σε ξενοδοχειο που πηγαινουν και αλλου τυπου γυναικες. και ισως να φοβαται το ειδος του ξενοδοχειου αν κ δεν νομιζω να μην ειναι καλο.

ολα αυτα που μου ειπατε βεβαιως και τα εχω σκεφτει να της τα πω, αλλα δεν ξερω αν θα εχουν αποτελεσμα. απο την μια δεν θελω ν της λεω ψεματα και απο την αλλην αν της πω την αληθεια και τσακωθουμε θα εχω ενα βαρος οταν θα ειμαι με το αγορι μου και οταν γυρισω σπιτι δεν θα ειναι τοσο καλα τα πραγματα.. εγω θελω να παω να κοιμηθω εκει και να ειμαι ενταξει, αλλα δεν νομιζω οτι γινεται...

 

οκ η μανουλα ειναι συντηριτικη και δεν θα της πουμε κατι γιαυτο.εγω επιμενω να συζητησεις και οτι γινει.δεν θελω να σε επηρεασω αλλο γιατι δε σε ξερω.οι σχεση σου με τη μαμα σου ειναι κατι πολυ προσωπικο. ο καθενας συμπεριφερετε οπως νομιζει ο ιδιος.εγω ας πουμε αν μου μπει κατι στο μυαλο ....μου μπηκε....τελος! και αυτο το εχω απο μικρη...και εγω εχω τσακωθει με τους γονεις μου αλλα μεχρι εκει!δε με εχουν διωξει και απο το σπιτι!οποτε δεν ξερω τι μπορει να γινει αν εσυ αποφασισεις να το κανεις ουτως 'η αλλως.μακαρι να καταλαβαινανε οι γονεις και να αρμονιζονταν ολοι με τα παιδια τους και με τις ηλικιες τους και με τα θελω τους..τα πολυ ΑΘΩΑ θελω τους....για τους γονεις ειμαστε και θα ειμαστε τα παιδια τους χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι τα παιδια πρεπει να ασφυκτιουνε σε μια οικογενειακη σχεση επειδη ειναι θεμα ηθικης 'η οι γονεις μας μπορει να εχουν μεγαλωσει αλλιως κτλ...οι εποχες αλλαζουν και πρεπει οι γονεις εκτος οτι πρεπει να συμβαδιζουνε πρεπει να αφηνουνε και τον καταλληλο χωρο να αναπνευσει ενα παιδι αλλα σε οτι χρειαστει να ειναι παντα εκει.....ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ.ειμαι μια πολυ μοντερνα μαμα γιαυτο και σου μιλαω ετσι.....καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.... και επισης τι μπορω να κανω για να καταλαβει οτι μεγαλωσα πια?

 

Χμμμ... εσύ έχεις αντιληφθεί πως έχεις μεγαλώσει; Αν εσύ η ίδια δεν το ξέρεις, πώς περιμένεις να το καταλάβουν οι άλλοι;

 

Είσαι εδώ και δύο χρόνια ενήλικη. Αυτό τι σημαίνει για σένα; Ποια διαφορά έχει η ζωή σου τώρα, με αυτή που είχες πριν από 2-3 χρόνια; Αν η μόνη αλλαγή είναι πως τελείωσες το σχολείο, τότε ... μήηηηπως κάτι έχεις ξεχάσει;! ;)

 

Επαναπροσδιόρισε τη θέση σου πρώτα ως προς τον ίδιο σου τον εαυτό. Έπειτα, αναθεώρησε τα δικαιώματά σου και τις υποχρεώσεις σου -ως προς τον εαυτό σου, τους άλλους και την ίδια τη ζωή. Οι υπόλοιπες απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους ως αποτέλεσμα αυτής της διεργασίας.

 

Οι γονείς παίζουν έναν υποστηρικτικό ρόλο, μέχρι να "δέσει" το παιδί και να γίνει λειτουργικός ενήλικος (Οικονομικά, συναισθηματικά, σωματικά κτλ). Αυτό επιτυγχάνεται σε διαφορετικό χρόνο για τον καθένα μας. Έτσι οι γονείς για όσο καιρό αισθάνονται την αδυναμία μας, είναι δίπλα μας και καθορίζουν τη ζωή μας. Ο μόνος τρόπος να αλλάξει αυτό είναι να καταλάβει κάποιος -ο ίδιος- πως... μεγάλωσε!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...