Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα!!!

ο θησαυρός μου είναι 19 μηνών πλέον και επειδή εγω εργάζομαι μέχρι τώρα το κρατούσε γυναίκα στο σπίτι μας. Σιγά σιγά όμως βλέπω ότι το αγοράκι μου με το που γυρίζω στο σπίτι μου δείχνει αμέσως την πόρτα να βγούμε έξω. Η γυνάικα που το κρατάει δεν τον βγάζει έξω αφενός γιατί δεν θέλω και εγώ από φόβο μην της το αρπάξουν(είμαι υπερβολική το ξέρω) αφετέρου έχει και εκείνη τις φοβίες της. Σκέφτηκα λοιπόν την λύση του παιδικού σταθμού.

Σήμερα έκανα ραντεβού με δύο παιδικούς σταθμούς. Ενθουσιάστικα να σας πω την αλήθεια. Και θα γεμίζει η μέρα του και θα συναναστρέφεται παιδάκια. Φοβάμαι όμως ότι είναι μικρούλης. το συζήτησα και με τον παιδίατρο μας και θεωρεί ότι πρέπει να πάει το παιδί παιδικό σταθμό και ότι και εκείνος το δικό του την ίδια ηλικία το πήγε.

Τί με συμβουλεύεται να κάνω?

Διαφημίσεις

Εγω τους πηγα και τους 2 μολις εκκλεισαν τα 2 οποτε κατα βαση ειμαι θετικη

Απλα υπαρχουν πολλες διαφορες στο ειδος της φυλαξης και στην ρουτινα του παιδιου,

wQjhp2.png f6fAp2.png

Εγω τα πηγα απο 8 μηνων,γινανε κοινωνικα,μιλησανε πολυ γρηγορα,μαθανε παρα πολλα πραγματα,τωρα ειναι περιπου 2,5 χρ και ξερουν απιστευτα πραγματα.το κακο βεβαια το πρωτο χρονο γταν οι ιωσεις!!

Ο μεγάλος μου πήγε 3 ετών. Έκανε προπρονήπιο, προνήπιο και νήπιο. Πάνω που άρχισε να βαριέται.... πήγε δημοτικό.

Ο μικρός μου πήγε στα 2. Τώρα στο νήπιο είναι ήδη κουρασμένος, θα του αλλάξω σχολείο παρά το ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη, γιατί έχει βαρεθεί τέταρτη χρονιά την ίδια ρουτίνα. Αν είχα τέταρτο, θα το πήγαινα στα 4. Αν στην α' δημοτικού έχεις ήδη τραβήξει 'κουπί' 4 χρόνια, είναι δύσκολο να έχεις ενθουσιασμό. Και είναι η καθημερινή ρουτίνα που τα κουράζει.

8 μηνών?? μπράβο σου!!! γενναία απόφαση θα έλεγα. και είδες αλλαγές τρελές φαντάζομαι.

όσο πιο πολύ το σκέφτομαι τόσο πιο θετική είμαι και μάλιστα από την άλλη εβδομάδα κιόλας. μην περιμένω ως τον Σεπτέμβριο...

Να τον πας, εγώ είδα μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα παιδιά μου που η μεγάλη πήγε κατευθείαν προνήπιο και μάλιστα στα μισά της χρονιάς γιατί ετοιμαζόμουν να γεννήσω, ενώ η μικρή που την έστειλα από τα 2 έμαθα πολλά και έγινε ανεξάρτητη. Δεν είναι και απαραίτητο ότι ο παιδικός συνεπάγεται πάντα φουλ ιώσεις, εγώ με τα παιδιά μου δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα. Για μένα παιδικός και πάλι παιδικός!

κορίτσια καλησπέρα.....

θέλω για μια ακόμη φορά τα φώτα σας....
    έχω μία κορούλα 17 μηνών, απο το σεπτέμβρη λέμε να την γράψουμε σε βρεφονηπιακό σταθμό (θα είναι 2 ετών ακριβώς)... πιστεύουμε ότι θα της κάνει καλό και νομίζω ότι είναι καιρός να ξαναβγώ και εγώ στην αγορά εργασίας......
    γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος καλός ιδιωτικός σταθμός σε περιοχές μοσχάτο, καλλιθέα, νέο φάληρο ή πειραιά???
    σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Χαίρεται κι από εμένα.. Επαναφέρω το θέμα διότι έχω μια κορούλα 16 μηνών και ψάχνω μετά μανίας να βρω τον καλύτερο παιδικό σταθμό για να την στείλω από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Ξέρω είμαι υπερβολική που ψάχνω από τώρα ένα χρόνο πίσω αλλά θέλω να δω όσους περισσότερους μπορώ για να αποφασίσω που θα στείλω ο παιδί μου. Για ιδιωτικό παιδικό σταθμό στον Πειραιά ή στην ευρύτερη περιοχή έχετε να μου προτείνετε κάτι? Νίκαια, Κορυδαλλό, Φάληρο, Μοσχάτο? Αν έχει και σχολικό ακόμη καλύτερα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα