Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν τρωει καθολου φρουτα!!!!!!!!!!!


TOYL

Recommended Posts

Ο δικος μου πολυ κακοφαγος απο μικρος. Μονο γαλακτοκομικα ετρωγε με τεραστια απολαυση (γαλα και γιαουρτι). Μετα τα τρια λαχανικα. Μετα τα εφταμιση κρεας. (τωρα δεν πολυτρωει λαχανικα και καθολου ψαρι ...)

 

Φυσικα δεν γινοταν τοσα χρονια να τρωει μονο αυτα που ηθελε.

Οσο ετρωγε λιωμενα του ελιωνα 4 φρουτα και το ετρωγε ολο. Μετα τερμα. Οπότε επαιρνα φαριν λακτε και την ανακατευα με 1-2 αλεσμενα φρουτα. Δεν του αρεσε τοσο πολυ οσο η σκετη, αλλα την ετρωγε.Σε γιαουρτι που το ανακατευα δεν του αρεσε.

 

Το δυσκολο ηταν με το κρεας. Πως να το προσθεσεις χωρις να το καταλαβει στη γευση? Τον πιεζα αναγκαστικα με το ζορι εστω και πολυ μικρη ποσοτητα στον τραχανα ή το κριθαρακι του.

Για 2 τετραμηνες περιοδους που δεν τον πιεζα, γιατι ηταν πολυ εντονη η αντιδραση του, επαθε ηπια σιδηροπενικη αναιμια και ηπιε 2 μηνες νομιζω σκευασμα σιδηρου.

 

Τωρα δεν θελει λαχανικα. Μονο κρεας (εβγαλε πολυ νωρις γομφιους και του ειναι πια ευκολο να το μασαει, δεν το κανει "τσιχλα" πια).

 

Με λιγη παροτρυνση δικη μου, χωρις να τρελαινεται κιολας, τρωει μια φορα τη βδομαδα σκετα λαχανικα για φαγητο (αρακα με πατατες, ή φασολακια με πατατες ή αρακα με αγκιναρες). Και να φανταστειτε τα λαδερα φαγητα τα τσακιζε παλια!!! Α και τρωει και φακες και ρεβυθια και ντοματινια βελανιδι (οταν βρισκω) και ντοματες το καλοκαιρι.

 

Τωρα ουτε να ακουσει για μπριαμ, γεμιστα, τουρλου λαχανικα κατσαρολας, μπροκολο, φρεσκιες ή βραστες σαλατες, παπουτσακια, ιμαμ, λαχανορυζο, σπανακορυζο, φασολαδα κλπ.

 

Εχω βρει ως λυση να ανακατευω στον κιμα λαχανικα. Μπιφτεκια απο μισο κιμα-μισα λαχανικα διαφορα λιωμενα στο μουλτι. Κιμα για μακαρονια 2/3 και λαχανικα 1/3. Κιμα για κανελλονια και παστιτσιο το ιδιο.

 

Παντως η πολλη πιεση εχει τα αντιθετα αποτελεσματα, αλλα τι να κανεις αν κοβει για μεγαλο χρονικο διαστημα σημαντικες ομαδες τροφων?

 

Καλο κουραγιο και υπομονη!

 

πω πω ζορια που εχεις τραβηξει κι εσυ, κουραγιο σε ολες μας

 

βασικα εγω πιστευω οτι ειναι φαση και η αληθεια ειναι οτι τα καλοκαιρινα φρουτα τα τρωνε πιο ευκολα οπως και εμεις οι μεγαλοι.και μενα η δικια μου περασε φαση που δεν ηθελε κανενα φρουτο παρα μονο μπανανα.η αληθεια ειναι οτι δεν την πιεσα καθολου.τωρα που ειναι 3,5 καθε πρωι θα πιει 2 πορτοκαλια στυμενα και μπορει να μην φαει αλλο φρουτο.την επομενη μερα μπορει να μου ζητησει μηλο ή αχλαδι αλλα μην φανταστεις κατι τρελο κανα 2 μικρα κομματακια θα φαει αν εχει ορεξη.για το καλοκαιρι δεν συζητω καν γιατι ροδακινα και νεκταρινια μπορει να φαμε απο 2 την ημερα.εγω ειχα προσπαθησει και πιο μικρη (αν θελεις δοκιμασε το)αν και εφοσον πινει γαλα να του φτιαξεις ενα smoothie στο μπλεντερ με γαλα και φρουτα (εκτος πορτοκαλι)μηπως και το πιει.αλεθεις πρωτα τα φρουτα και σιγα σιγα ριχνεις το γαλα.αν παλι δεν πιασει μην το πιεσεις.οπως ειπε και μια κοπελα παρακατω τρωγε εσυ μπροστα του οποτε μπορεις μηπως και τα ζηλεψει.εστω και ενα κομματακι καλο κανει!

 

 

πριν μπω να σας διαβασω αυτο σκεφτηκα κι εγω, να τα κανω smoothie. Το γαλα για την ωρα το πινει ευχαριστα (οχι το φρεσκο που του τα εχω δοκιμασει ολα και δεν τα πινει, μονο το neslac και τωρα πηραμε το jumior της nestle αλλα απο το να το κοψει καλυτερο αυτο). Αν δεν το καταφερω κι αυτο μαλλον για ενα διαστημα θα τον αφησω και βλεπουμε. Ελπιζω το καλοκαιρι να φαει και κανα σαλατικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα ειναι στα 3.μεχρι το καλοκαρι ετρωγε μονο μπανανα απο φρουτα,τιποτα αλλο.το σεπτεμβρη που πηγε παιδικο,εκοψε ολα τα φρουταμαχαιρι.χρυση την εκαναν στον παιδικο να δοκιμασει τιποτα.τωρα μηνα φλεβαρη,απο τον σεπτεμβρη,ξεκινησε να τρωει σιγα σιγα.στο σπιτι ακομα τιποτα.οποτε καταληγω οτι μεγωλωνοντας σιγα σιγα θα καταλαβει οτι πρπει να τρωει και θα τα δοκιμασει.υπομονη !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πω πω ζορια που εχεις τραβηξει κι εσυ, κουραγιο σε ολες μας

 

 

 

 

πριν μπω να σας διαβασω αυτο σκεφτηκα κι εγω, να τα κανω smoothie. Το γαλα για την ωρα το πινει ευχαριστα (οχι το φρεσκο που του τα εχω δοκιμασει ολα και δεν τα πινει, μονο το neslac και τωρα πηραμε το jumior της nestle αλλα απο το να το κοψει καλυτερο αυτο). Αν δεν το καταφερω κι αυτο μαλλον για ενα διαστημα θα τον αφησω και βλεπουμε. Ελπιζω το καλοκαιρι να φαει και κανα σαλατικο

να σε ρωτήσω ... του βάζεις ζάχαρη ή κάποια γλυκαντική ??

Link to comment
Share on other sites

εγω τρωω, ο αντρας μου οχι. Ξερεις ποσες φορες το κανω αυτο για να δοκιμασει κατι? δεν πιανει. Δεν ζηλευει για να ερθει να ζητησει. Ξερεις ποσα αυγα εχω φαει με διαφορετικες συνταγες για να ζηλεψει? τιποτα. Και φρουτα τρωω πολλα μπροστα του αλλα τον αφηνει αδιαφορο, αν απο μονος του δεν λιγουρευτει δεν ερχεται

εγω του το έκανα μελάτο και του το ανακάτευα με άλλη τροφή που του άρεσε ( μέχρι και νιφαδες σοκολατας ) και το ετρωγε

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω ... του βάζεις ζάχαρη ή κάποια γλυκαντική ??

 

οχι αλλα ουτε αυτο επιασε, δεν το πινει

 

εγω του το έκανα μελάτο και του το ανακάτευα με άλλη τροφή που του άρεσε ( μέχρι και νιφαδες σοκολατας ) και το ετρωγε

 

δεν υπαρχει περιπτωση να τον ξεγελασεις, το εχω κανει κι αυτο αλλα αν του ερθει η μυρωδια του αυγου κανει εμετο. Σοκολατα δεν τρωει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν στα φρούτα προσθέσετε κάτι που να τους αρέσει και "μασκαρέψετε" την γεύση?

Πχ εγώ βάζω στα αχλάδια και στα μήλα, κανέλα ή μπορεί μία μέρα να τους κάνω φρούτα και να βάλω από πάνω μέλι με καρύδια να τους φανεί σαν γλύκισμα..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου είχε σταματήσει να τρώει φρούτα αλλά ξανάρχισε σιγά σιγά στον παιδικό σταθμό.Αυγο δε τρώει με τίποτα παρά μόνο αυγολέμονο.Αλλά δεν επιμένω....ούτε εγώ τρώω..

Link to comment
Share on other sites

Αν στα φρούτα προσθέσετε κάτι που να τους αρέσει και "μασκαρέψετε" την γεύση?

Πχ εγώ βάζω στα αχλάδια και στα μήλα, κανέλα ή μπορεί μία μέρα να τους κάνω φρούτα και να βάλω από πάνω μέλι με καρύδια να τους φανεί σαν γλύκισμα..

 

Η αν χτυπήσεις στο μπλέντερ γιαούρτι με μέλι κ φρούτα κ οτι άλλο θες;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Το (10 μηνων) μωρό μου ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με τα φρούτα. Παντα της τα έδινα με το ζόρι. Ένα μήνα έκανα αποχή κ τώρα που ξανά προσπαθώ μόλις τρώει λίγο φρούτο το κάνει μετο. Πείτε μου αν γνωρίζετε τι φταίει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/1/2020 at 1:21 ΠΜ, [email protected] είπε:

Το (10 μηνων) μωρό μου ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με τα φρούτα. Παντα της τα έδινα με το ζόρι. Ένα μήνα έκανα αποχή κ τώρα που ξανά προσπαθώ μόλις τρώει λίγο φρούτο το κάνει μετο. Πείτε μου αν γνωρίζετε τι φταίει....

Σε φρουτοκρεμα; η κομμάτια; τι φρουτα εχεις δοκιμάσει; 

Μηπως την ενοχλουν τα δοντια, κ θα τα προτιμουσε πιο τραγανά κ κρύα; 

Ο εμετός λιγοε προβληματίζει. Κατά τα άλλα τα παει καλα με το φαγητο; 

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2020 at 1:21 ΠΜ, [email protected] είπε:

Το (10 μηνων) μωρό μου ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με τα φρούτα. Παντα της τα έδινα με το ζόρι. Ένα μήνα έκανα αποχή κ τώρα που ξανά προσπαθώ μόλις τρώει λίγο φρούτο το κάνει μετο. Πείτε μου αν γνωρίζετε τι φταίει....

Όλα τα άλλα φαγητά τα τρώει κανονικά ; Και εμένα έχει ένα θεματάκι με τα φρούτα δεν είναι και πολύ φαν ... αλλά εμετό δεν κάνει 

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν της αρέσουν. Καλά μη σκας, κάνε της τα χυμό.. Αν πάλι δεν.. Πάλι μη σκας, σε ένα χρόνο μπορεί να τρώει μόνο φρούτα :D πράγμα που απεύχομαι. Παραεχω γίνει κουλ μου φαίνεται :D

 Εμένα η πρώτη έφαγε φρουτα 8 μηνών. Πιο πριν τίποτα. Για κάνα εναμισυ χρόνο μέχρι 2 δηλαδή κι εγώ με το ζορι.πλεον 4 και.. Τρώει μια γαβάθα φρούτα και προσθέτω μέσα ξηρούς καρπούς μέλι και ότι άλλο φανταστείς. Κατεβάζει ένα τέτοιο μπολ κοντά 400 γραμμ... Κάθε μέρα.. Συν το φαι της. Οπότε μην αγχώνεσαι! 

Ακόλουθα τις ανάγκες της, μην πιέζεις παραπάνω αποσο πρέπει. Δηλαδή αν κάνει εμετό παράτα το για λίγο. 

Η δοκίμασε με ρόφημα καλύτερα, η δώσε Καμμια βιταμίνη αντί για φρούτα. Κάθε παιδάκι περνάει τη φάση του όπως εμείς. Εγώ έκανα να φάω φακές 15 χρόνια τώρα τρωω δύο πιάτα τη βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
πρίν από 26 λεπτά , Fraoulitsaki είπε:

Τρώει τα πάντα κ με όρεξη εκτός τα φρούτα κ την έχω δοκιμάσει πολλά διαφορετικά φρούτα

Έχετε δοκιμάσει πολλά διαφορετικά φρούτα αλλά και με πολλούς διαφορετικούς τρόπους (όπως ρώτησαν και οι μητέρες παραπάνω); Δηλαδή:

- Σε χυμό;

- Σε γιαούρτι κομμάτια/πολτός ή τύπου smoothie;

- Τριμμένα σε δημητριακά με γάλα (αν πίνει φόρμουλα ή σε λίγο καιρό όταν χρονίσει με φρέσκο); Πχ νιφάδες καλαμποκιού (προτιμότερο βιολογικές) με γάλα και τριμμένο αχλάδι/μήλο. Ή σε κρέμα βρώμης με κανέλα κευλάνης.

- Μύρτιλα χωρισμένα στα δύο, μικρές μπουκιές. Ή μπουκιές αβοκάντο; Τελοσπάντων τα μαλακά σε μπουκιές.

- Pancakes με μπάνανα/μήλο/μύρτιλα αργότερα φράουλες;

- Μπανανο-ομελέτα;

- Σάλτσα με αβοκάντο-ντομάτα-μυρωδικά τύπου guacamole, μαζί με φαγητό πχ κοτόπουλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κορίτσι μου εννοείται με πολλούς τρόπους δοκίμασα για αυτό σας ρωτάω. Εξάντλησα κάθε ενδεχόμενο αλλά απόδοση δεν είδα. Καθησυχάσω λίγο επειδή από τροφές που την ταιζω τρώει τα πάντα 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μωρο 10μ,κ οταν τρωει φρουτα κάνει εμετο, οχι απλα αναγουλιαζει η δ της αρεσουν. Οποτε προσωπικά δ θα επεμενα

Προσωπικα κ τα δυο παιδιά μου, μέχρι τον χρονο ήταν κακοφαγα γενικα. Η μεγάλη μπορεί να ετρωγε 10μ για παράδειγμα μιση μπανανα, η δυο κομμάτια πεπόνι η καρπουζι όσο το χερι της

Θα σκεφτομουν ότι ακόμη είναι σε φάση προσαρμογής, ισως δ της αρεσουν κ οι γλυκές γευσεις

Θα δοκίμαζα πιο ιδιαίτερα, πχ χυμό μανταρίνι, ρόδι. Να τα συνδυάσω με λαχανικα όπως καροτο, παντζαρι. Κ με αβοκαντο που ειναι πολυ ουδέτερο κ δίνει ωραια υφη

Αλλα αν δ τα τρωει ούτε σε χυμό, ουτε μπισκοτα με βρωμη, ουτε με γιαουρτι, ουτε σε κρεμα βρωμης, δ νομιζω οτι μπορείς να κάνεις κ πολλα

Υπομονη, προσφέρεις ανά τακτα διαστήματα, ποικιλία, σε διάφορες μορφές, κ αφου υπάρχουν στο σπιτι κ τρώτε κ εσεις, θα δοκιμάσει κ εκεινη κάποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...