Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μαμάδες δημόσιοι υπάλληλοι - επιδότηση ΕΣΠΑ - βρεφονηπιακοί σταθμοί

Recommended Posts

εχετε υποψην σας οτι οι περισσοτερες ανεργες καθονται στο σπιτακι τους και πινουν τον καφε τους και κουτσομπολευουν η βλεπουν τα πρωιναδικα ενω εμεις εργαζομαστε η καθε μια με τις δικες της συνθηκες εργασιας?

ειμαι στον ΟΑΕΔ και εκνευριζομαι καθημερινα οταν ερχονται στο παραπεντε να βγαλουν καρτα ανεργιας ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΤΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑ , ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ αλλα για να μπει το παιδι τους στον παιδικο σταθμο και αυτς να ειναι ανετες στο σπιτακι τους...

οχι δεν το δεχομαι με τιποτα αυτο ειναι αδικο να ψαχνομαι καθε χρονο σε ποιον παιδικο θα παω φετος το παιδι μου.

Clelia καλα τα ειπες...αλλα ποιος σ ακουει μου λες?

πλεον ο Δημ.Υπαλ. για μερικους ειναι ο ιδιος που ηταν παντα δεν εχει καταλαβει ο κοσμος οτι ολοι πλεον εχουμε γινει ιδιοι ... Ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου.....

Διαφημίσεις

• Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μην απαντατε στα κακοπροαιρετα σχολια.η αδιαφορια και ο μη σχολιασμος,ειναι γι αυτους χειροτερος απο την πιο εμπεριστατομενη απαντηση.

οσο αφορα το θεμα του εσπα.πως θα σας φαινοταν σαν ιδεα να κανουμε ερωτηση στο γραφειο της ευρωπαικης ενωσης?υπαρχει λετε περιπτωση αυτος ο διαχωρισμος μεταξυ ιδιωτικων υπαλληλων κ δημοσιων,να ειναι"ελληνικη" ερμηνεια του προγραμματος για ευνοητους λογους?

μην απαντατε στα κακοπροαιρετα σχολια.η αδιαφορια και ο μη σχολιασμος,ειναι γι αυτους χειροτερος απο την πιο εμπεριστατομενη απαντηση.

οσο αφορα το θεμα του εσπα.πως θα σας φαινοταν σαν ιδεα να κανουμε ερωτηση στο γραφειο της ευρωπαικης ενωσης?υπαρχει λετε περιπτωση αυτος ο διαχωρισμος μεταξυ ιδιωτικων υπαλληλων κ δημοσιων,να ειναι"ελληνικη" ερμηνεια του προγραμματος για ευνοητους λογους?

αχ ναι ας μην απαντάμε στα διάφορα σαν να μην υπάρχουν και ας κάνουμε αυτή την ερώτηση τώρα πριν βγει η νεα εγκύκλιος κ μας αποκλείει πάλι....αλλά πώς να βρούμε ακρη, τι λέτε?

Διαφημίσεις

εγραψα ενα κατεβατο και το εχασα οποτε τα ξαναγραφω συντομα

-ελευθερη επαγγελματιας, μηχανικος, ανεργη κοντα 4 χρονια, με μηδενικο εισοδημα, φορο επιτηδευματος για να διατηρω την ιδιοτητα του μηχανικου 300-500-700 ευρω, φετος θα δειξει, κοντα 4000 σε ταμειο που δε μας δικαιολογει τιποτα, και χωρις να εχω κρυψει ουτε δεκαρακι στην εφορια

-συζυγος ιδιωτικος υπαλληλος με επισφαλη θεση και πολλες ωρες εργασιας σε απαιτητικο αντικειμενο, ακομα και σ/κ

-βοηθεια απο γιαγιαδες-παππουδες αδυνατη λογω προβληματων υγειας

-ανατροφη νηπιου-νοικοκυριο-εξωτερικες δουλειες στην πλατη μου+ προσπαθεια αναζητησης καποιων συνεργασιων απο το σπιτι για υποτυπωδες χαρτζιλικι

-στις συνεντευξεις να παραβλεπουν προσοντα λογω παιδιου και υποχρεωσεων και να προτιμουν νεοτερους συναδελφους

-επιδομα ανεργιας δε δικαιουμαι

-στους δημοσιους παιδικους δε μας παιρνουν γιατι δεν ειμαι ουτε εργαζομενη ουτε ανεργη και ενω δε δηλωνουμε πολλα δεν ειναι και τοσα λιγα ωστε να πληρουμε τα εισοδηματικα κριτηρια

μονος τροπος να παει το παιδι παιδικο για να εχω λιγο ποιοτικο χρονο κι εκεινο να περνα δημιουργικο χρονο και να μαθαινει το εσπα

αν κοψουν θεσεις για τους δυ, εγω και τοσες αλλες μαμαδες στην ιδια θεση με μενα τι θα κανουμε?

1FdQp2.png

Πρέπει να τονιστεί ότι, το πρόγραμμα δεν είναι προνοιακού χαρακτήρα, καθώς αποσκοπεί στην υλοποίηση ενεργητικών πολιτικών απασχόλησης (τέτοιες δράσεις χρηματοδοτεί το ΕΠΑΝΑΔ) με στόχο την καταπολέμηση της ανεργίας και την προώθηση της κοινωνικής συνοχής.

Προτεραιότητα λοιπόν δίνεται στη διευκόλυνση των αναζητούντων εργασία μητέρων ή στην υποστήριξη των επαπειλούμενων και επισφαλών θέσεων εργασίας λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων, η δυνατότητα να αναζητήσουν εκ νέου μία θέση εργασίας.

απο την προκυρηξη

1FdQp2.png

εγραψα ενα κατεβατο και το εχασα οποτε τα ξαναγραφω συντομα

-ελευθερη επαγγελματιας, μηχανικος, ανεργη κοντα 4 χρονια, με μηδενικο εισοδημα, φορο επιτηδευματος για να διατηρω την ιδιοτητα του μηχανικου 300-500-700 ευρω, φετος θα δειξει, κοντα 4000 σε ταμειο που δε μας δικαιολογει τιποτα, και χωρις να εχω κρυψει ουτε δεκαρακι στην εφορια

-συζυγος ιδιωτικος υπαλληλος με επισφαλη θεση και πολλες ωρες εργασιας σε απαιτητικο αντικειμενο, ακομα και σ/κ

-βοηθεια απο γιαγιαδες-παππουδες αδυνατη λογω προβληματων υγειας

-ανατροφη νηπιου-νοικοκυριο-εξωτερικες δουλειες στην πλατη μου+ προσπαθεια αναζητησης καποιων συνεργασιων απο το σπιτι για υποτυπωδες χαρτζιλικι

-στις συνεντευξεις να παραβλεπουν προσοντα λογω παιδιου και υποχρεωσεων και να προτιμουν νεοτερους συναδελφους

-επιδομα ανεργιας δε δικαιουμαι

-στους δημοσιους παιδικους δε μας παιρνουν γιατι δεν ειμαι ουτε εργαζομενη ουτε ανεργη και ενω δε δηλωνουμε πολλα δεν ειναι και τοσα λιγα ωστε να πληρουμε τα εισοδηματικα κριτηρια

μονος τροπος να παει το παιδι παιδικο για να εχω λιγο ποιοτικο χρονο κι εκεινο να περνα δημιουργικο χρονο και να μαθαινει το εσπα

αν κοψουν θεσεις για τους δυ, εγω και τοσες αλλες μαμαδες στην ιδια θεση με μενα τι θα κανουμε?

Συμφωνώ και έπαυξανω!!!!

Στην ίδια θέση με σένα ειμαι,μονο που ειμαι υγειονομικούς Ελ.επαγγ.

Φέτος με το 26% φορολογία πέρα απτο ταμείο μας που ειναι 350? το μήνα,το τέλος επιτηδευματος 650?,βάλε πάγια έξοδα και ενοίκια επαγγ χώρου πρέπει να υπολόγιζω πάνω απο χιλιαρικο,χωριά τα έξοδα της επιχείρησης,τους προμηθευτές κα.

Επιβιωνουμε με τρομερή μείωση τιμών λόγω της κρισης και αμέτρητα φέσια!!!!

Μας σπρώχνουν στην ανεργία μιας και ετσι θα γλιτώσουμε όλα τα παραπάνω έξοδα και ουσες ανεργες μπορεί να πάρουν το παιδί μας παιδικό!!!!!;;;;;;

alKfp3.png

Vvc2p2.png

κι επειδη κατι αναφερθηκε για τσουβαλιασμα, οπως ολοι οι δυ δε ειναι βυσματιες, λουφαδοροι και τεμπεληδες.....

αν και ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ: ξερω διαφορα απο τη μαμα μου που ηταν δυ και απο τις λιγες τοτε που ειχε μπει με διαγωνισμο και μεγαλο κοροιδο για τις βυσματιες συναδελφους της καθως δουλευε! αντι να λεει τον καφε! και εβαζε και απο την τσεπη της οταν ειχε ελλειμα απο "αναληψεις" αλλων το ταμειο!

ετσι και ολοι οι ελευθ.επαγγελματιες δεν ειναι φοροφυγαδες, εκτος απο τους μεγαλοκαρχαριες, ειμαστε με το παραπανω ενταξει στις υποχρεωσεις μας παρα τη γενικοτερη καχυποψια απο το κρατος και τα τεκμηρια διαβιωσης!

1FdQp2.png

εχετε υποψην σας οτι οι περισσοτερες ανεργες καθονται στο σπιτακι τους και πινουν τον καφε τους και κουτσομπολευουν η βλεπουν τα πρωιναδικα ενω εμεις εργαζομαστε η καθε μια με τις δικες της συνθηκες εργασιας?

ειμαι στον ΟΑΕΔ και εκνευριζομαι καθημερινα οταν ερχονται στο παραπεντε να βγαλουν καρτα ανεργιας ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΤΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑ , ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ αλλα για να μπει το παιδι τους στον παιδικο σταθμο και αυτς να ειναι ανετες στο σπιτακι τους...

οχι δεν το δεχομαι με τιποτα αυτο ειναι αδικο να ψαχνομαι καθε χρονο σε ποιον παιδικο θα παω φετος το παιδι μου.

πλεον ο Δημ.Υπαλ. για μερικους ειναι ο ιδιος που ηταν παντα δεν εχει καταλαβει ο κοσμος οτι ολοι πλεον εχουμε γινει ιδιοι ... Ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου.....

Ναι έχεις δίκιο! Μου αρέσει πάρα πολύ που είμαι άνεργη και δεν μπορώ να μεγαλώσω με αξιοπρέπεια τα παιδάκια μου. Μου αρέσει πολύ που δεν βρίσκω δουλειά ούτε για καθαρίστρια (ζητάνε αλλοδαπές :shock:) και φλερτάρω με την ιδέα της μετανάστευσης. Μου αρέσει που σήμερα το πρωί η κορούλα μου λέει «μαμά εγώ γατί δεν έχω πεδιλάκια και τα άλλα παιδάκια στο σχολείο έχουν?». Δεν έχω παράπονο όμως, πίνω καφέ και βλέπω πρωινάδικα! Μας δουλεύεις ρε κούκλα? Έχεις συνειδητοποιήσει ότι η ανεργία στις μέρες μας δεν είναι επιλογή? Ξέρεις πόσοι άνεργοι ζουν πολύ κάτω από το όριο της φτώχειας? Και ναι στέλνω την κόρη μου μέσω ΕΣΠΑ σε ιδιωτικό σταθμό τον οποίο τις 2 προηγούμενες χρονιές τον πλήρωνα εκτός προγράμματος αγόγγυστα αφού δούλευα. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι η ανεργία είναι και προνόμιο! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Ευχαρίστως θα δούλευα στη θέση σου και για 500?, εσύ όμως θα ήθελες να είσαι στη θέση μου? Σίγουρα υπάρχουν άνεργες που δεν ενδιαφέρονται να δουλέψουν – και αυτή είναι η μειοψηφία- όπως επίσης υπάρχουν και δυ καρεκλοκένταυροι που τα ξύνουν όλη μέρα, όμως αυτοί δεν είναι ο κανόνας. Θα σε παρακαλούσα θερμά να ανακαλέσεις το άστοχο σχόλιό σου.

Διαφημίσεις

Πάντως είναι άλλο πράγμα η ανάγκη εύρεσης ποιοτικού χρόνου (που είναι απολύτως κατανοητή) και άλλο πράγμα η απόλυτη και επιτακτική ανάγκη κάλυψης της φύλαξης και φροντίδας του παιδιού τις ώρες που η μητέρα βρίσκεται στην εργασία της.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Πάντως είναι άλλο πράγμα η ανάγκη εύρεσης ποιοτικού χρόνου (που είναι απολύτως κατανοητή) και άλλο πράγμα η απόλυτη και επιτακτική ανάγκη κάλυψης της φύλαξης και φροντίδας του παιδιού τις ώρες που η μητέρα βρίσκεται στην εργασία της.

δεν ξερω αν διαβασες ολο το ποστ, μπορει να παρανοησες, οταν εννοω ποιοτικο χρονο, προφανως οχι για να κανω μανικουρ αλλα χρονο περα απο τις οικογενειακες υποχρεωσεις για να κυνηγησω δουλειες, να ενημερωθω για τις πολλες αλλαγες που εγιναν τελευταια στην ασκηση του επαγγελματος,η να κανω κανενα σεμιναριο για να ειμαι ανταγωνιστικη και να μη βρεθω εντελως εκτος χωρου, για το οποιο δεν ειμαι τοσο σιγουρη μετα τοσα χρονια αναγκαστικης λογω κρισης απομακρυνσης....

οταν εισαι ελευθερος επαγγελματιας το αντικειμενο εργασιας δε σου ερχεται στο πιατο και με μικρο παιδι συνεχεια σπιτι τα επαγγελματικα τηλ η η δουλεια στο pc ειναι μαγεια!

1FdQp2.png

κ γω δημοσια υπαλληλος -εκπαιδευτικος για την ακριβεια- κ εντονα απογοητευμενη απο το εσπα...αναγκαστικα περυσι να πληρωσω-κ ακομα πληρωνω δηλαδη- ιδιωτικο σταθμο για τη μικρη, γιατι εννοειται οτι δε μου την πηραν στο δημοτικο σταθμο με απλη αιτηση κ δεν μπορουσα να κανω αιτηση μεσω εσπα καθως ειμαι προνομιουχα, ακομα κ μετα την κατακρεουργηση του μισθου μου κ τη γενικοτερη εξαθλιωση στην οποια μας εχουν οδηγησει, με τους φορους, τα χαρατσια κτλ...ο μηνας βγαινει πολυ δυσκολα αλλα κ φετος παλι δεν μπορουμε να κανουμε αιτηση μεσω εσπα κ αυτο ειναι ΑΔΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!! ενω την ιδια στιγμη γειτονισσα, ανεργη κ οικονομικα ευπορη -γι αυτο κ ανεργη- εχει κ τα 2 παιδια της στο διπλανο μας παιδικο σταθμο ιδιωτικο κ απο τους καλυτερους του Ηρακλειου μεσω εσπα κ αυτο ονομαζεται δικαιοσυνη;;;;; ε δε νομιζω...εμεις να μην μπορουμε να ανταποκριθουμε στα τρεχοντα εξοδα κ να πληρωνω κ παιδικο κ αλλοι να απολαμβανουν τσαμπα παιδικο!!!!!!!!!!!αυτη ειναι η Ελλαδα του σημερα...

Εάν κάποια δεν ψάχνει δουλειά είναι άεργη κι όχι άνεργη. Και γιατί να ψάξει για δουλειά εάν νοικιάζει 2 - 3 διαμερισματάκια; Τα οποία ενοίκια δεν υπολογίζονται στο φορολογητέο εισόδημα, γιατί φορολογούνται αυτοτελώς. Ελλάς το μεγαλείο σου..... Εάν διορθώνονταν αυτές οι ανισότητες, τότε θα υπήρχε χώρος για όλες τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ δικαιούχους.

Ωχ! Την επαθα οπως η Eleanax... εγραψα σεντονι κ το 'χασα... Λοιπον εν συντομια, συμφωνα με το Ν.4093/2012 αποφασιστηκε ολοι οι υπαλληλοι Ιδιωτικου Δικαιου αοριστου χρονου (ασφαλιση ΙΚΑ) του κλαδου ΔΕ-Διοικητικου/Λογιστικου/Γραμματειας να τεθουν σε διαθεσιμοτητα για ενα ετος. Αν μετα το περας του ετους δεν εχουν απορροφηθει σε καποια αλλη υπηρεσια τοτε απολυονται αυτοματα. Για το ετος της διαθεσιμοτητας θα λαμβανουν μερος του μισθου τους, καθως δεν μπορουν να εγγραφουν στον ΟΑΕΔ κ να παρουν επιδομα. Η διαθεσιμοτητα αποφασιστηκε για ολους τους παραπανω κλαδους χωρις καμια αξιολογηση, χωρις να ληφθει υποψη ο τροπος μονιμοποιησης (πολλοι μπηκαμε με ΑΣΕΠ, αλλοι με ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ προ ΑΣΕΠ, αλλοι με δικαστικες αποφασεις κοκ), χωρις να εξετασουν αν εργαζοσουν σε υπηρεσια πρωτης γραμμης με ελλειψη προσωπικου, χωρις να εξαιρεσουν εγκυους, μητερες σε αδεια λοχειας-μητροτητας, αναπηρους κατω απο 65%). Για αλλη μια φορα αλλα ελεγε το νομοσχεδιο, αλλα γραφτηκαν στο ΦΕΚ μετα τη ψηφιση του κ αλλα εφαρμοστηκαν μετα απο 40 περιπου αλλεπαλληλες εγκυκλιους, η μια πιο σκληρη απο την αλλη. Προσοχη, αυτος ο νομος αφορα ολους τους ΔΥ αλλα κ τους ιδιωτικους, τους συνταξιουχους, ελ. επαγγελματιες κλπ. Καλο ειναι να τον μελετησουν ολοι, υπαρχει στο Ιντερνετ. Εν αρχη λοιπον ειμαστε περιπου 2000 ατομα (ΟΧΙ ΕΠΙΟΡΚΟΙ) κ περασαμε παλι (εγω πχ για 2η φορα) απο ΑΣΕΠ, βγηκαν οι οριστικοι πινακες κ ακομα αναμενουμε για το εαν κ με τι καθεστως θα μας παρουν πισω. (Αυτο δεν το λες συντομο κειμενο...:Ρ ) Στο θεμα μας, αν κ εγω ειμαι ανεργη αλλα δεν εχω δικαιωμα εγγραφης στον ΟΑΕΔ, δεν μπορω ουτε να βρω δουλεια με ενσημα (black humor) αλλα ουτε να κανω αιτηση με ΕΣΠΑ στον παιδικο. Τωρα μαζευω τα δικαιογητικα για να γραψω κ τον μικρο μου (2,5), αφου η μεγαλη παει απο τον Απριλιο (δεν μας δεχτηκαν στην αρχη της χρονιας κ μας καλεσαν 1 Απριλη...). Ειδωμεν.................

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Ναι έχεις δίκιο! Μου αρέσει πάρα πολύ που είμαι άνεργη και δεν μπορώ να μεγαλώσω με αξιοπρέπεια τα παιδάκια μου. Μου αρέσει πολύ που δεν βρίσκω δουλειά ούτε για καθαρίστρια (ζητάνε αλλοδαπές :shock:) και φλερτάρω με την ιδέα της μετανάστευσης. Μου αρέσει που σήμερα το πρωί η κορούλα μου λέει «μαμά εγώ γατί δεν έχω πεδιλάκια και τα άλλα παιδάκια στο σχολείο έχουν?». Δεν έχω παράπονο όμως, πίνω καφέ και βλέπω πρωινάδικα! Μας δουλεύεις ρε κούκλα? Έχεις συνειδητοποιήσει ότι η ανεργία στις μέρες μας δεν είναι επιλογή? Ξέρεις πόσοι άνεργοι ζουν πολύ κάτω από το όριο της φτώχειας? Και ναι στέλνω την κόρη μου μέσω ΕΣΠΑ σε ιδιωτικό σταθμό τον οποίο τις 2 προηγούμενες χρονιές τον πλήρωνα εκτός προγράμματος αγόγγυστα αφού δούλευα. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι η ανεργία είναι και προνόμιο! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Ευχαρίστως θα δούλευα στη θέση σου και για 500?, εσύ όμως θα ήθελες να είσαι στη θέση μου? Σίγουρα υπάρχουν άνεργες που δεν ενδιαφέρονται να δουλέψουν – και αυτή είναι η μειοψηφία- όπως επίσης υπάρχουν και δυ καρεκλοκένταυροι που τα ξύνουν όλη μέρα, όμως αυτοί δεν είναι ο κανόνας. Θα σε παρακαλούσα θερμά να ανακαλέσεις το άστοχο σχόλιό σου.

Αναφέρθηκε νομιζω στις ΑΕΡΓΕΣ που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να δουλέψουν και βγάζουν Κάρτα Ανεργίας τέτοια εποχή, για να το πάιξουν άνεργες και να γράψουν το παιδί μέσω ΕΣΠΑ.

Διαφημίσεις

Μάλλον θα έπρεπε να αναζητηθεί από τους ΔΥ κάποιος άλλος φορέας/πρόγραμμα/κτλ που να καλύπτει αντίστοιχα κριτήρια.

Το ότι το ΕΣΠΑ εγείρει αντικειμενικές αδικίες είναι μια πραγματικότητα. Αλλά η φιλοσοφία του είναι τέτοια που δε χωρά τους ΔΥ.

Αντί λοιπόν να αναζητείται τρόπος να ενταχθούν οι ΔΥ στο ΕΣΠΑ, μάλλον θα πρέπει να γίνει κάποια αυτο-οργάνωση των μητέρων ΔΥ, που να διεκδικήσει κάποιες θέσεις μέσω άλλου φορέα/προγράμματος/κτλ.

Έτσι ούτε οι θέσεις του ΕΣΠΑ θα μειωθούν και ίσως να σταματήσει και η ανισότητα στη μεταχείριση σ' αυτό το κράτος (αν και ετούτο το τελευταίο, το βλέπω ... χλωμό :?).

Δε θεωρώ άδικο το να είναι μια άνεργη στον παιδικό σταθμό, ούτε η μητέρα που εργάζεται. Άδικο όμως είναι κάποιος που έχει μεγαλύτερα εισοδήματα να μην πληρώνει σε σχέση με κάποιον άλλον που και μικρότερα εισοδήματα έχει και αναγκάζεται να πληρώσει. Κι επειδή δεν πληρώνει εκείνος, ο δήμος να έρχεται να μου ζητά εμένα... να πληρώσω χωρίς να κοιτάξει κοινωνικά κριτήρια. Στον παιδικό σταθμό μας λίγοι είναι αυτοί που πληρώνουν... και το κόστος μετακινήθηκε στους ΔΥ (πολύτεκνους ή μη).

Για να μην αναφερθώ στην επιλογή που έγινε από το ΕΣΠΑ, που με τις ενστάσεις που έγιναν από Αθήνα, έδωσαν υπερβολικά πολλές θέσεις στην πρωτεύουσα (σε δεύτερη φάση), μένοντας εκτός προγράμματος μητέρες που πληρούσαν τα κριτήρια στην επαρχία. Εκείνες; Δεν αδικούνται;

Πριν λοιπόν βγείτε από τα ρούχα σας οι ΙΥ, οργανωθείτε να κάνετε άρση της αδικίας που υπάρχει ήδη εντός του "κλάδου". Είναι κρίμα.

Την αδικία δεν τη δημιούργησαν ούτε οι ΙΥ ούτε οι ΔΥ. Τη δημιουργεί το κράτος. Άρα, μην τα βάζουμε με λάθος ανθρώπους. Οι αντιρρήσεις μας πρέπει να είναι με κρατικούς φορείς και όχι με άλλες "ομάδες".

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Το Εσπα ειναι απλα μια ευρωπαικη επιδοτηση. Το ποιους κ πώς θα ενταχθουν οριζεται απο τις αρμοδιες κρατικες υπηρεσιες. Απο εκει αρχιζουν κ οι οποιες ανισοτητες/αδικιες. Προσωπικα χρυσοπληρωνω τα τροφεια στον παιδικο της περιοχης μου για να προσφερει ενα κομματι ψωμι το πρωι με μαρμελαδα/μελι/μερεντα κ ενα μεσημεριανο. Ουτε φρουτα, ουτε λαχανικα, ουτε γαλα..... Τη στιγμη που σε αλλους Δημους δεν υπαρχει κανενα παιδακι εκτος παιδικου σταθμου κ υπαρχει δημοτικη συγκοινωνια για τη μεταφορα οσων παιδιων το επιθυμουν, καθως κ φρεσκιες πιτες κ κεικ καθημερινα απο μερακληδες μαγειρες... Θελω να πω, οτι αν ο καθε Δημος επαιρνε πιο σοβαρα τα καθηκοντα του αλλα κ τα πολλα επιδοτουμενα προγραμματα που μπορει να εξασφαλισει -αν το θελησει- ισως βλεπαμε κ εμεις τη δωρεαν παιδεια που ονειρευμασταν καποτε (ναι, ναι, κ η γη γυριζει!!!). Κ μην μου πειτε οτι η φοιτηση στους παιδικους σταθμους δεν εντασσεται στην υποχρεωτικη εκπαιδευση .... αυτο ΔΕΝ ειναι επιχειρημα...;)

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

.............. γιαυτο κ θεωρω οτι η ενταξη στους δημοσιους σταθμους θα επρεπε να ειναι προνομιο κ δικαιωμα για καθε δημοτη που εχει παιδια αντιστοιχης ηλικιας, κ οχι να παλευουμε μεταξυ μας ποιος δικαιουται επιχορηγηση κ ποιος οχι, ποιος ειναι ΔΥ κ ποιος ΙΥ, ποιος το "παιζει" ανεργος κ ποιος πραγματικα πειναει, ποιος εχει μεσον κ ποιον τον τρωει η μαρμαγγα......(Ψιλα γραμματα!?)

Αναφέρθηκε νομιζω στις ΑΕΡΓΕΣ που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να δουλέψουν και βγάζουν Κάρτα Ανεργίας τέτοια εποχή, για να το πάιξουν άνεργες και να γράψουν το παιδί μέσω ΕΣΠΑ.

όχι αναφέρθηκε στην πλειοψηφία των άνεργων γυναικών και μάλιστα μιλώντας "εκ πείρας" ούσα υπάλληλος ΟΑΕΔ

.............. γιαυτο κ θεωρω οτι η ενταξη στους δημοσιους σταθμους θα επρεπε να ειναι προνομιο κ δικαιωμα για καθε δημοτη που εχει παιδια αντιστοιχης ηλικιας, κ οχι να παλευουμε μεταξυ μας ποιος δικαιουται επιχορηγηση κ ποιος οχι, ποιος ειναι ΔΥ κ ποιος ΙΥ, ποιος το "παιζει" ανεργος κ ποιος πραγματικα πειναει, ποιος εχει μεσον κ ποιον τον τρωει η μαρμαγγα......(Ψιλα γραμματα!?)

ότι πιο σωστό έχει γραφτεί για το εν λόγω θέμα

Ευχαρίστως θα δούλευα στη θέση σου και για 500?, εσύ όμως θα ήθελες να είσαι στη θέση μου?

Για αναρωτηθητε !

Αυτο ειναι ότι πιο σωστό έχει γραφτεί για το εν λόγω θέμα!

βλεπω οτι η συζητηση μετατραπηκε σε φιλοσοφικου περιεχομενου κουβεντα.οτι καποιοι προσπαθουν να εμποδισουν να οργανωθει μια προσπαθεια γιατι φοβουνται οτι θα χασουν τις θεσουλες τους στο εσπα...κριμα..ελπιζω πλεον μονο στους βουλευτες του συριζα που καναν την ερωτηση...

Στις 28/05/2013 βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ έκαναν ερώτηση προς τον υπουργό εργασίας σχετικά με το εσπα και τον αποκλεισμό των Δ.Υ. Να στείλω μήνυμα στον κ.Στρατούλη για το αν απαντήθηκε το ερώτημά τους; Όσο αφορά τους δημοσιογράφους, όσες φορές και αν προσπάθησα να πιάσω γραμμή στον κ.Αυτιά το σ/κ δεν τα κατάφερα.

τι να πω τωρα, γραφω και ξανασβηνω....

θα προσπαθησω ξανα!

νομιζω, χωρις να εκπροσωπω τους λοιπους διαφωνουντες με την κινηση, και θα μου πεις και που διαφωνεις τι εγινε, ειναι δημοκρατικα σωστο και θεμιτο ο καθενας να διεκδικει οπου και οταν νομιζει οτι αδικειται, νομιζω λοιπον οτι η οποια ενσταση αφορα το ηθικο του ζητηματος

να το πω πιο παιδικα:

εχεις δυο ομαδες, και οι δυο εχουν πληγει, ομως λογω καταστασης-ιδιοτητας-νομων η πρωτη εχει ακομη καποια στεγανα που την προστατευουν σε ενα βαθμο, ενα διχτυ ασφαλειας, η αλλη δεν εχει παρα ελαχιστα που καταστρατηγονται με την πρωτη ευκαιρια,

κι ερχεται καποιος να κανει μια παροχη στη δευτερη, την πιο "ριγμενη" ομαδα, και ειναι καλο παρα τα οποια προβληματα και τις ψιλοαδικιες, κι ερχεται η πρωτη ομαδα και λεει θελω κι εγω κι αλλες παροχες γιατι με βγαλατε απεξω!!!!! ..............

απο εκει και περα ο νοων νοειτο

και κατι ακομη, βουλευτις του συριζα και υφιπουργος ειναι η κυρια που προτεινε 3ετη αδεια γονικη για τους δυ και μονο!, α! και κουπονια τροφιμων!

οι λοιποι ας μεινουν ατεκνοι και ολιγον πεινασμενοι οσοι προλαβαν και τεκνοποιησαν μπας και μειωθει ο πληθυσμος της χωρας και σωθουμε!

1FdQp2.png

βλεπω οτι η συζητηση μετατραπηκε σε φιλοσοφικου περιεχομενου κουβεντα.οτι καποιοι προσπαθουν να εμποδισουν να οργανωθει μια προσπαθεια γιατι φοβουνται οτι θα χασουν τις θεσουλες τους στο εσπα...κριμα..ελπιζω πλεον μονο στους βουλευτες του συριζα που καναν την ερωτηση...

Καταρχήν το θέμα δημοσιεύτηκε σε forum όπου όλοι μπορούν να απαντήσουν, αν κάποιο μήνυμα είναι προσβλητικό ή εκτός θέματος αρμόδιοι είναι οι διαχειριστές

Όσον αφορά εμένα προσωπικά απάντησα στο κακοπροαίρετο σχόλιο της Agiolina που κατηγόρησε τις άνεργες γιατί θίχτηκα. Επίσης το σχόλιο στο οποίο απάντησα δεν ήταν συντονιστικού χαρακτήρα.

Τώρα όσον αφορά στο αν φοβόμαστε για τις θεσούλες μας προφανώς κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, δλδ σκεπτόμενη πονηρά νομίζεις ότι όλοι λειτουργούν έτσι. Δεν είδα κανένα μήνυμα να προσπαθεί να αποπροσανατολίσει, για όνομα του Θεού δεν έχουμε δικαίωμα γνώμης?