Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες δημόσιοι υπάλληλοι - επιδότηση ΕΣΠΑ - βρεφονηπιακοί σταθμοί


Recommended Posts

Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα :rolleyes:

 

Αν ο γειτονας ταιζει την κατσικα του με δικα του μεσα δεν εχω προβλημα. Εχω προβλημα με το οτι δεν μου φτανουν τα λεφτα να ταισω την δικια μου κατσικα με υποχρεωνουν να ταισω και του γειτονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως θα ήταν καλύτερα αντί για αυτό, να διεκδικήσουμε και τα δικαιώματα της γυναίκας σου και το δικαίωμα όλων των εργαζόμενων μητέρων να κάνουν έστω αίτηση για επιδότηση;

Σ'αυτο θα συμφωνουσα αν συμπεριελαμβανονταν και οι υπολοιπες παροχες που εχουν οι δημοσιοι υπαλληλοι, και ισχυαν τα ιδια για ολες τις εργαζομενες μητερες ανεξαρτητα αν εισαι στον ιδιωτικο ή δημοσιο τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Αδικια αγαπητη φιλη ειναι οτι η γυναικα μου που εχει ταμειο OAEE και εργαζεται τουλαχιστον 14 ωρες την ημερα, δεν εχει καμια απο τις παρακατω παροχες, οι οποιες παρεπιπτοντως πληρωνονται απο ολους τους ελληνες φορολογουμενους.

"Αδειες μητρότητας

 

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Η άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντα γιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού.

2. Όταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά, η άδεια που είχε χορηγηθεί παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η παράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. Όταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος πέντε (5) μηνών.

3. Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος.

4. Στις υπαλλήλους που υιοθετούν τέκνο χορηγείται άδεια τριών (3) μηνών με πλήρεις αποδοχές εντός του πρώτου εξαμήνου μετά την περαίωση της διαδικασίας της υιοθεσίας, εφόσον το υιοθετημένο τέκνο είναι ηλικίας έως έξι (6) ετών.

5. Επιδόματα λόγω, τοκετού, που καταβλήθηκαν στην υπάλληλο νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης σε ασφαλιστικούς οργανισμούς, εκπίπτουν από τις αποδοχές που καταβάλλονται κατά τη διάρκεια της άδειας μητρότητας, εφόσον η ασφάλιση θεμελιώνεται και σε συνεισφορά του νομικού προσώπου.

 

 

Αρθρο 53

Διευκολύνσεις υπαλλήλων με οικογενειακές υποχρεώσεις

 

1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51 άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών.

2. Στις μητέρες υπαλλήλους ο χρόνος εργασίας μειώνεται κατά δύο (2) ώρες ημερησίως, εφόσον έχουν τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών, και κατά μία (1) ώρα, εφόσον έχουν τέκνα ηλικίας από δύο (2) έως τεσσάρων (4) ετών. Η μητέρα υπάλληλος δικαιούται εννέα (9) μήνες άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου.

3. Όταν ο ένας γονέας λάβει την άδεια της παρ.1, ο άλλος δεν έχει δικαίωμα να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παρ. 2 για το ίδιο διάστημα.

4. Σε περίπτωση διάστασης, διαζυγίου, χηρείας ή γέννησης τέκνου χωρίς γάμο των γονέων του, την άδεια της παρ. 1 δικαιούται ο γονέας που ασκεί τη γονική μέριμνα.

5. Οι υπηρεσίες υποχρεούνται να διευκολύνουν τους υπαλλήλους που έχουν τέκνα τα οποία παρακολουθούν μαθήματα πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για να επισκέπτονται το σχολείο των παιδιών τους, με σκοπό την παρακολούθηση της σχολικής τους επίδοσης.

"

Επιφυλασομαι να <<καταθεσω>> και τα υπολοιπα προνομια.

 

 

Είναι θεμιτό ο καθένας να παλεύει για το δικό του δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι όσες είμαστε δημόσιες υπάλληλοι απολαμβάνουμε κάποια προνόμια που οι υπόλοιπες δεν τα απολαμβάνουν. Εσύ πάλεψε, αν θέλεις, για να μας τα καταργήσουν. Θα μας βρεις απέναντι σίγουρα. Είναι απολύτως δική σου επιλογή να καταναλώσεις την ενέργειά σου με στόχο να αφαιρεθούν προνόμια από εμάς, τα οποία με νόμο μας έχουν αποδοθεί.

Εντωμεταξύ, αν διαβάσεις το νόμο καλά, θα διαπιστώσεις ότι το κάτι παραπάνω από τις υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα που μας παρέχεται είναι 3 μήνες άδειας. Αν όλα εφαρμοστούν νόμιμα, έχουμε απλά 3 μήνες παραπάνω. Συνέχισε όμως την έρευνά σου αν κρίνεις ότι έχει νόημα.

........................................

Εγώ αυτή τη στιγμή παλεύω για την ίση μεταχείρισή μου για την εισαγωγή του παιδιού μου στους βρεφονηπιακούς σταθμούς του Δήμου και μόνο. Αν με την υλοποίηση του ΕΣΠΑ αποκλείομαι αυτομάτως από ένα ποσοστό των θέσεων του Δήμου, αυτό το θεωρώ άνιση μεταχείριση. Είμαι δημότις, πληρώνω ό,τι πρέπει να πληρώσω ως δημότις και απαιτώ από το Δήμο μου να με αντιμετωπίζει με τους ίδιους όρους που αντιμετωπίζει και τους υπόλοιπους δημότες. Και αυτό απαιτώ να το κάνει για όλους, όχι μόνο για μένα. Άλλωστε, όπως έχω ξαναγράψει, και να μας επιτρέψουν να κάνουμε αίτηση με το ΕΣΠΑ, προσωπικά δεν πληρώ τις εισοδηματικές προϋποθέσεις, γιατί ευτυχώς έχω τη μεγάλη τύχη ο σύζυγός μου να είναι ελεύθερος επαγγελματίας (και όχι δημόσιος υπάλληλος) και να δουλεύει πάνω από 14 ώρες την ημέρα και να βγάζει αρκετά περισσότερα χρήματα από εμένα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο θα συμφωνουσα αν συμπεριελαμβανονταν και οι υπολοιπες παροχες που εχουν οι δημοσιοι υπαλληλοι.

 

Κοίτα δεν αμφιβάλλω ότι αδικείται η γυναίκα σου, όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων.

Αλλά θα ήταν πιο εύκολο όλοι οι "αδικημένοι" σε διάφορους τομείς να διεκδικούμε τα δικαιώματα όλων (και όχι μόνο της κατηγορίας μας) και παράλληλα όπου υπάρχουν προκλητικά προνόμια ναι να καταργηθούν. Αλλά η 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου ή οι γονικές άδειες, δεν βλέπω να είναι κάτι προκλητικό (ιδίως αν λάβεις υπόψη σου ότι σε άλλες ευρωπαικές χώρες η αντίστοιχη άδεια είναι τουλάχιστον 2 χρόνια). Προκλητικό είναι που στον ιδιωτικό τομέα οι αντίστοιχες διευκολύνσεις είναι ακόμα μικρότερες.

Οπότε να ανεβάζουμε τον πήχη, όχι να τον κατεβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'αυτο θα συμφωνουσα αν συμπεριελαμβανονταν και οι υπολοιπες παροχες που εχουν οι δημοσιοι υπαλληλοι, και ισχυαν τα ιδια για ολες τις εργαζομενες μητερες ανεξαρτητα αν εισαι στον ιδιωτικο ή δημοσιο τομεα.

 

Πιστεύεις δηλαδή ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι σου κοστίζουμε προσωπικά; Αυτό γιατί; Γιατί είμαστε πολλοί; Γιατί παίρνουμε μεγάλους μισθούς; Γιατί έχουμε πολλές έξτρα παροχές; Τι από αυτά επιθυμείς να καταργηθεί; Το έχεις ζητήσει "πολιτικά"; Το δήλωσες με την επιλογή που έκανες όταν ψήφισες στις εκλογές;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν αμφιβάλλω ότι αδικείται η γυναίκα σου, όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων.

Αλλά θα ήταν πιο εύκολο όλοι οι "αδικημένοι" σε διάφορους τομείς να διεκδικούμε τα δικαιώματα όλων (και όχι μόνο της κατηγορίας μας) και παράλληλα όπου υπάρχουν προκλητικά προνόμια ναι να καταργηθούν. Αλλά η 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου ή οι γονικές άδειες, δεν βλέπω να είναι κάτι προκλητικό (ιδίως αν λάβεις υπόψη σου ότι σε άλλες ευρωπαικές χώρες η αντίστοιχη άδεια είναι τουλάχιστον 2 χρόνια). Προκλητικό είναι που στον ιδιωτικό τομέα οι αντίστοιχες διευκολύνσεις είναι ακόμα μικρότερες.

Οπότε να ανεβάζουμε τον πήχη, όχι να τον κατεβάζουμε.

 

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου. Πειράζει όμως που δεν έχω το χρόνο να παλέψω για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής ομάδων στις οποίες δεν ανήκω; Επιλέγω απλά να μη σαμποτάρω τον αγώνα τους όταν διαπιστώνω ότι είναι δίκαιος, με τα δικά μου κριτήρια βέβαια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου. Πειράζει όμως που δεν έχω το χρόνο να παλέψω για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής ομάδων στις οποίες δεν ανήκω; Επιλέγω απλά να μη σαμποτάρω τον αγώνα τους όταν διαπιστώνω ότι είναι δίκαιος.

 

Μπορείς να παλεύεις με την ψήφο σου, με το να μην σαμποτάρεις τον αγώνα τους όπως είπες, με το να μην στρέφεις τους υπόλοιπους εναντίον τους, με το να συμμετέχεις σε μια γενική απεργία κτλ.

Δεν χρειάζεται να παλέψεις με άλλο τρόπο που θα σου σπαταλήσει ενδεχομένως χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δηλαδή ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι σου κοστίζουμε προσωπικά; Αυτό γιατί; Γιατί είμαστε πολλοί; Γιατί παίρνουμε μεγάλους μισθούς; Γιατί έχουμε πολλές έξτρα παροχές; Τι από αυτά επιθυμείς να καταργηθεί; Το έχεις ζητήσει "πολιτικά"; Το δήλωσες με την επιλογή που έκανες όταν ψήφισες στις εκλογές;

 

Προφανώς ασπάζεται την άποψη πολλών ότι τη δική μας "καρέκλα" την πληρώνουν αυτοί. Λες κι οι ΔΥ δεν πληρώνουν φόρους στο κράτος!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παλεύεις με την ψήφο σου, με το να μην σαμποτάρεις τον αγώνα τους όπως είπες, με το να μην στρέφεις τους υπόλοιπους εναντίον τους, με το να συμμετέχεις σε μια γενική απεργία κτλ.

Δεν χρειάζεται να παλέψεις με άλλο τρόπο που θα σου σπαταλήσει ενδεχομένως χρόνο.

 

Έχεις δίκιο. Αυτά είναι αρκετά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς ασπάζεται την άποψη πολλών ότι τη δική μας "καρέκλα" την πληρώνουν αυτοί. Λες κι οι ΔΥ δεν πληρώνουν φόρους στο κράτος!

 

Πάντως αυτή την "άποψη πολλών" δεν την έχω δει να εκφράζεται πολιτικά. Μέχρι και αυτοί που θέλουν να απολύσουν ΔΥ, δεν τολμούν να το πουν ευθέως.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ο καθε ενας που νιωθει καποια αδικια και που πιπιλαει την καραμελα οτι πληρωνει τον δημοσιο υπαλληλο(θεε μου,τι ατακα!!),θα παρακαλουσα να βγαλει τα εσωψυχα του σε αλλο θεμα κι οχι εδω ή να προσπαθησει να διοριστει κι αυτος μιας που αυτο ειναι το ονειρο του προφανως.γιατι εγω διοριστικα μεσω ασεπ στο δημοσιο μετα απο χρονια που δουλευα σε δικη μου δουλεια αλλα και σαν ιδιωτικος υπαλληλος,και δεν χρωσταω σε κανεναν χαρες!!

οσο αφορα το θεμα του εσπα.εγω περσυ,προσπαθησα να γραψω το παιδι μου σε δημοσιο σταθμο.οκ ειπα δεν δικαιουμαι εσπα.αδικια ξεαδικια,να πληρωσω βρε παιδια τα διδακτρα.ομως το παιδι μου δεν το πηραν γιατι ειχαν προτεραιοτητα οι θεσεις εσπα!!!!!!!!

αναγκαστικα λοιπον με το πενυχρο μου πλεον εισοδημα να στειλω το παιδι μου σε ιδιωτικο σταθμο.την 3η μερα που πηγε στο σταθμο,το λεωφοριακι τρακαρε και απο τυχη δεν εχασε τα δοντια του.βεβαια απο πολυ μεγαλυτερη τυχη δεν επαθε τιποτα χειροτερο!αυτα γιατι την ψωνισα τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ, αν διαβάσεις το νόμο καλά, θα διαπιστώσεις ότι το κάτι παραπάνω από τις υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα που μας παρέχεται είναι 3 μήνες άδειας. Αν όλα εφαρμοστούν νόμιμα, έχουμε απλά 3 μήνες παραπάνω.

 

Ποιος είπε ότι ΔΥ περνούν 3 μήνες παραπάνω από τους ΙΔ;

Ένας ΙΔ μετα την άδεια λοχείας, πέρνει το 6μηνο του ΟΑΕΔ και μετα μπορεί να πάρει και 3,5 μήνες μαζεμενους που ειναι το μειωμένο ωράριο και να επιστρέψει στη δουλεια του μετα από 9,5 μήνες. Και αν θελει, και το επιτρέπει και ο εργοδότης μπορεί να πάρει άλλους 3,5 μήνες άνευ αποδοχών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Μόνο που το εξάμηνο παίρνει έναν τεράαααααααααστιο μισθό από τον οαέδ, και επίσης ο εργοδότης θα συμφωνήσει απόλυτα με την αντικατάσταση του μειωμένου με άδεια, και τους 3,5 μήνες άνευ αποδοχών, (που και σ' αυτό θα συμφωνήσει ο παραπάνω εργοδότης) θα τρώει πέτρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια δικαιοσύνη και ποια δικαιώματα εργαζομένων μητέρων;

Εχετε ιδέα τι γινεται στη σκανδιναβια η στην Γερμανία;

Τι παροχές και τι δικαιώματα εχει μια μάνα και ειδικά εργαζόμενη ανεξάρτητα που δουλεύει;

Εδω συγκρινομαστε ΔΥ με ΙΥ,για να δούμε ποιος ειναι στην καλύτερη μοίρα;

Οι γυναίκες ελεύθερες επαγγελματίες τι να πουν;

Εγω δούλευα μέχρι τη γέννα και όχι καθιστική δουλειά,επέστρεψα πριν σαραντισω γιατι έξοδα ετρεχαν(ενοίκια,πάγια,ασφαλιστικά ταμεία.....)με έψαχναν πελάτες δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς.δεν ειναι αδικία να μην χαρώ το παιδί μου και να το θηλασω σωστά;θα μπορούσαν για κάποιους μήνες να μην πληρώνουμε τις υπέρογκες εισφορές στο ταμείο έστω...

Ενώ η κολλητη μου(που η ίδια μου τονίζει πόσο ευνοημενη ειναι)που ειναι δήμ υπαλ,έκατσε δυο χρόνια,έπαιρνε το μισθό της,πήρε το επίδομα τοκετού της,χάρηκε το μωρο της παρόλο που το πασσαρε στη μάνα της συνέχεια και ήταν βόλτες και μόλις επέστρεψε δουλειά είδε τα ζόρια και ξανάεμεινε έγκυος και φτου και απο την αρχή τωρα......

Δεν τα λέω με κακιά και ζηλεια,θέλω να τονίσω οτι σε μια χώρα που δεν υπάρχει κράτος πρόνοιας,αναγκαστικά θα συγκρινομαστε οι εργαζόμενες μανάδες.ειναι μεγάλη κουβέντα.

Τι να πουν και οι ανεργές μητέρες;;;;;

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3,5 χρόνια που πήρα το 6μηνο επειδή ειχα οκταρη εργασία πληρωνομουν με 636ευρω. Δεν τα λες λιγα. Βεβαια τωρα δεν ξερω ποσο ειναι και παντα υπολογιζεται βαση του κανονικου μισθου.

Επίσης οταν περνεις το μειωμένο ωράριο, δεν χρειάζεται να συμφωνήσει ο εργοδότης ειναι δικαίωμα σου και πληρώνεσαι κανονικά τον μισθό σου. Εκεί που χρειάζεται η συγκατάθεση του εργοδότη, ειναι για τους 3,5 μήνες άνευ αποδοχών. Αν νομίζεις ότι θα φάς πέτρες, απλά δεν το περνεις και επιστρέφεις στη δουλεια σου κανονικά μετα από 9,5 μήνες και αν βάλεις και τις άδειες η αν εχεις γεννησει πριν τις 40 εβδομαδες.

Εγώ επέστρεψα οταν η μικρη ήταν 15 μηνων.

Τώρα που είμαι στο δημόσιο επέστρεψα στον 1 χρόνο και μισό μήνα στη δεύτερη κόρη μου.

Τέλος πάντων το θέμα ειναι άλλο εδω...

Κι εγώ για το παιδι μου στον παιδικό έπρεπε να πληρωσω λογω σου ότι είμαι ΔΥ και υπάρχουν μανάδες που έχουν μεγαλύτερο μισθό από μένα και μπήκαν μέσω εσπα. Και εχω το παραδειγμα της συνυφαδας μου που δουλευει πεντε ωρες, περνει 900 και ευρω αλλα επειδη την εχει βαλει η εργοδοτρια με μικροτερο μισθο περασε. Και εχει και λιγοτερες κρατησεις με ολο αυτο. Οπότε τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω ότι αυτο που με βγάζει έξω από τα ρουχα μου ειναι να γίνεται χρήση της άδειας για επαπειλούμενη εγκυμοσύνη οταν δεν υπαρχει πραγματικος λόγος.

Προσωπικα ήμουν στην θεση μου και στις δυο εγκυμοσύνες μου μεχρι και την τελςυταια ημέρα πριν πάρω την άδεια κυήσεως, και μάλιστα με συσπάσεις που με οδήγησαν να γέννησω 3 εβδομάδες και 2 μερες νωρίτερα (την δεύτερη φορα).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να στείλουμε κάτι σε αυτούς τους Υπουργούς που είχαν χθες τη σύσκεψη;

χαχαχαααααα υποκλέπτω πληροφορίες από το thread "το εσπα θα συνεχιστεί".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάθε χρόνο τέτοια εποχή γίνεται μάχη μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών υπαλλήλων ή ιδιωτικών και ελευθέρων επαγγελματιών, και χάνουμε χρόνο σε ανούσια πράγματα, έχω να πω τα εξής. Είναι άδικο να μένουν απ' έξω οι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά το ΕΣΠΑ προβλέπει η ενίσχυση αυτή να δίνεται μόνο στον ιδιωτικό τομέα κι όχι στον δημόσιο. Είναι ευρωπαϊκό πρόγραμμα και οι κανόνες τίθονται από την ΕΕ. Για μένα είναι επίσης άδικο να μένουν έξω γενικά οι εργαζόμενες γυναίκες, ενώ οφελούμενες είναι κάποιες που ασκούν π.χ. το επάγγελμα του ιατρού και δηλώνουν 5.000? ή κάποιες οικογένειες που έχουν εισοδήματα που φορολογούνται αυτοτελώς και δεν υπολογίζονται στο φορολογητέο εισόδημα (όπως ενοίκια). Σκεφτείτε ότι κάποιες μανούλες που δηλώνουν "Ανεργες" και εισπρράτουν ενοίκια και δηλώνουν 0 εισόδημα (νόμιμα). Η ΕΕΤΑΑ ζητάει να δηλώνουμε το φορολογιτέο εισόδημα. Εκεί πρέπει αν σταθούμε κι όχι στην αντιπαράθεση μεταξύ μας.

ΝΑ επισημάνω ότι εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος. Κάθε ομάδα ας κάνει αυτό που είναι για το συμφέρον της. ΘΑ πρέπει όμως να σταθούμε ΟΛΕΣ μαζί στα παραπάνω θέματα που έθιξα και αν παλέψουμε για αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάθε χρόνο τέτοια εποχή γίνεται μάχη μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών υπαλλήλων ή ιδιωτικών και ελευθέρων επαγγελματιών, και χάνουμε χρόνο σε ανούσια πράγματα, έχω να πω τα εξής. Είναι άδικο να μένουν απ' έξω οι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά το ΕΣΠΑ προβλέπει η ενίσχυση αυτή να δίνεται μόνο στον ιδιωτικό τομέα κι όχι στον δημόσιο. Είναι ευρωπαϊκό πρόγραμμα και οι κανόνες τίθονται από την ΕΕ. Για μένα είναι επίσης άδικο να μένουν έξω γενικά οι εργαζόμενες γυναίκες, ενώ οφελούμενες είναι κάποιες που ασκούν π.χ. το επάγγελμα του ιατρού και δηλώνουν 5.000? ή κάποιες οικογένειες που έχουν εισοδήματα που φορολογούνται αυτοτελώς και δεν υπολογίζονται στο φορολογητέο εισόδημα (όπως ενοίκια). Σκεφτείτε ότι κάποιες μανούλες που δηλώνουν "Ανεργες" και εισπρράτουν ενοίκια και δηλώνουν 0 εισόδημα (νόμιμα). Η ΕΕΤΑΑ ζητάει να δηλώνουμε το φορολογιτέο εισόδημα. Εκεί πρέπει αν σταθούμε κι όχι στην αντιπαράθεση μεταξύ μας.

ΝΑ επισημάνω ότι εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος. Κάθε ομάδα ας κάνει αυτό που είναι για το συμφέρον της. ΘΑ πρέπει όμως να σταθούμε ΟΛΕΣ μαζί στα παραπάνω θέματα που έθιξα και αν παλέψουμε για αυτά...

 

επιτελους μια φωνη λογικης!φυσικα και πρεπει να υπαρχουν μονο εισοδηματικα κριτηρια και μονο για εργαζομενες μητερες.ομως νομιζω οτι μια προσπαθεια προς αυτη την κατευθυνση θα ηταν αρκετα χρονοβορα,ειδικα λιγο πριν την εναρξη της νεας χρονιας.ηδη εχουν ξεκινησει οι εγγραφες.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μια φωνη λογικης!φυσικα και πρεπει να υπαρχουν μονο εισοδηματικα κριτηρια και μονο για εργαζομενες μητερες.ομως νομιζω οτι μια προσπαθεια προς αυτη την κατευθυνση θα ηταν αρκετα χρονοβορα,ειδικα λιγο πριν την εναρξη της νεας χρονιας.ηδη εχουν ξεκινησει οι εγγραφες.

 

 

Και τωρα ξεκινας μια νεα αντιπαραθεση μεταξυ ανεργων και εργαζομενων μητερων,,,στην οποια δε θα μπω γιατι θεωρω οτι ειναι λαθος γιατι αν ξερατε το προγραμμα που δε το ξερετε σαφως γιατι ως τωρα δεν συμμετειχατε οι ανεργες ξεκινανε με 10 μορια οι εργαζομενες με 35,,,και σαφως υπαρχουνε εισοδηματικα κριτηρια,,,και παντα υπαρχει μια βαση που λεει οτι οσοι δηλωσουνε εισοδημα 0-5000 ολοι υολογιζονται με πλαφον το 5000,,,οποτε καποια πραγματι εχουνε ηδη προβλεφτει,,,,,μη ριχνετε λαδι στη φωτια,,,αυτα και ευχαριστω πολυ καλη συνεχεια στον αγωνα σας,,,οπως κανουμε και εμεις,,,,οργανωθειτε ομως απο ενα μεγαλυτερο δικτυο κοινωνικης δικτυωσης οπως προτεινα πιο πανω εχει αποτελεσματα παρα απο εδω που μπαινουνε λιγα μελη,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα ξεκινας μια νεα αντιπαραθεση μεταξυ ανεργων και εργαζομενων μητερων,,,στην οποια δε θα μπω γιατι θεωρω οτι ειναι λαθος γιατι αν ξερατε το προγραμμα που δε το ξερετε σαφως γιατι ως τωρα δεν συμμετειχατε οι ανεργες ξεκινανε με 10 μορια οι εργαζομενες με 35,,,και σαφως υπαρχουνε εισοδηματικα κριτηρια,,,και παντα υπαρχει μια βαση που λεει οτι οσοι δηλωσουνε εισοδημα 0-5000 ολοι υολογιζονται με πλαφον το 5000,,,οποτε καποια πραγματι εχουνε ηδη προβλεφτει,,,,,μη ριχνετε λαδι στη φωτια,,,αυτα και ευχαριστω πολυ καλη συνεχεια στον αγωνα σας,,,οπως κανουμε και εμεις,,,,οργανωθειτε ομως απο ενα μεγαλυτερο δικτυο κοινωνικης δικτυωσης οπως προτεινα πιο πανω εχει αποτελεσματα παρα απο εδω που μπαινουνε λιγα μελη,,,,,

Πολύ σωστά μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι εγώ έστειλα σήμερα στην ΕΕΤΑΑ και στο Υπουργείο το εξής e-mail:

Κύριοι,

 

σας στέλνω αυτή την επιστολή με δεδομένο ότι τις τελευταίες ημέρες διαβάζω σε δημοσιεύματα ότι το πρόγραμμα για την "Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής" το οποίο αφορά εργαζόμενες και άνεργες μητέρες με την επιδότηση των διδάκτρων-τροφείων των παιδιών τους σε βρεφονηπιακούς σταθμούς είναι πιθανό να συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά (2013-2014).

 

Οι εργαζόμενες μητέρες στο Δημόσιο εξαιρέθηκαν πέρισυ εντελώς αδικαιολόγητα από το πρόγραμμα (δεν λαμβάνουν κάποιο επίδομα βρεφονηπιακού σταθμού και οι μισθοί έχουν υποστεί μεγάλη μείωση).

 

Θα ήθελα να μάθω εάν γίνονται κάποιες ενέργειες προκειμένου να αρθεί αυτή η αδικία από την επόμενη σχολική χρονιά.

 

 

Για να δούμε τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...