Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες δημόσιοι υπάλληλοι - επιδότηση ΕΣΠΑ - βρεφονηπιακοί σταθμοί


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χριστός Ανέστη! Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!

 

Μόλις με πήραν τηλ. από την Γενική Γραμματεία Διαχείρισης Κοινοτικών Πόρων, με ενημέρωσαν για τον αριθμό πρωτοκόλλου κ μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν από την Ειδική Υπηρεσία ΕΠΑΝΑΔ.

 

Άντε να δούμε!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη! Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!

 

Μόλις με πήραν τηλ. από την Γενική Γραμματεία Διαχείρισης Κοινοτικών Πόρων, με ενημέρωσαν για τον αριθμό πρωτοκόλλου κ μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν από την Ειδική Υπηρεσία ΕΠΑΝΑΔ.

 

Άντε να δούμε!

 

Ωραία, έχουμε ήδη δύο πρωτοκολλημένα έγγραφα. Φαντάζομαι ότι θα πάρουμε όλες μία απάντηση "καρμπόν", αλλά για να δούμε τι θα μας απαντήσουν.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έχουμε ήδη δύο πρωτοκολλημένα έγγραφα. Φαντάζομαι ότι θα πάρουμε όλες μία απάντηση "καρμπόν", αλλά για να δούμε τι θα μας απαντήσουν.....

 

Η απάντηση στο ερώτημα σας θα γίνει από την "Ειδική Υπηρεσία Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού". Τηλέφωνο: 210- 5201200

 

Δηλαδή θα πρέπει να τηλεφωνήσω για να μου απαντήσουν; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η απάντηση στο ερώτημα σας θα γίνει από την "Ειδική Υπηρεσία Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού". Τηλέφωνο: 210- 5201200

 

Δηλαδή θα πρέπει να τηλεφωνήσω για να μου απαντήσουν; :?

 

Ακριβώς την ίδια απάντηση και σε μένα. Μέιλ με τον αρ. πρωτοκόλλου και θα σας απαντήσουμε.... Ας περάσουν 2-3 μέρες και θα τους πάρω...

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω νεότερα από την ΕΕΤΑΑ. Πήρα σήμερα τηλ και έψαξα την τύχη της αίτησής μου. Ε, δεν την έχει κανείς στα χέρια του αυτή τη στιγμή, ούτε και έχει πρωτοκολληθεί. Και την έχω στείλει (φαξ και μέιλ) από τις 26 απριλίου...... Την ξαναέστειλα σε άλλο μέιλ ([email protected]) που μου πρότειναν για να την πρωτοκολλήσουν. Στο μεταξύ όμως μίλησα με την υπεύθυνη του προγράμματος (κα. Μπαλωτή) η οποία μου είπε ότι δε μπορεί να μας απαντήσει η ΕΕΤΑΑ στα ερωτήματά μας, γιατί οι οδηγίες τους δίνονται από τα Υπουργεία Εργασίας και Εσωτερικών. Της είπα ότι στο Εργασίας έχω στείλει ήδη εγγραφο και μου είπε να επικοινωνήσω και με το Εσωτερικών, με τη Δ/νση Ανρώπινου Δυναμικού, γιατί εκεί αποφασίστηκε να εξαιρεθούμε οι δημόσιες υπάλληλοι (με βάση -λέει- το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα). Όμως εγώ στο site του Υπουργείου Εσωτερικών δε βρίσκω τέτοια Διεύθυνση. Έχετε καμιά ιδέα;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω νεότερα από την ΕΕΤΑΑ. Πήρα σήμερα τηλ και έψαξα την τύχη της αίτησής μου. Ε, δεν την έχει κανείς στα χέρια του αυτή τη στιγμή, ούτε και έχει πρωτοκολληθεί. Και την έχω στείλει (φαξ και μέιλ) από τις 26 απριλίου...... Την ξαναέστειλα σε άλλο μέιλ ([email protected]) που μου πρότειναν για να την πρωτοκολλήσουν. Στο μεταξύ όμως μίλησα με την υπεύθυνη του προγράμματος (κα. Μπαλωτή) η οποία μου είπε ότι δε μπορεί να μας απαντήσει η ΕΕΤΑΑ στα ερωτήματά μας, γιατί οι οδηγίες τους δίνονται από τα Υπουργεία Εργασίας και Εσωτερικών. Της είπα ότι στο Εργασίας έχω στείλει ήδη εγγραφο και μου είπε να επικοινωνήσω και με το Εσωτερικών, με τη Δ/νση Ανρώπινου Δυναμικού, γιατί εκεί αποφασίστηκε να εξαιρεθούμε οι δημόσιες υπάλληλοι (με βάση -λέει- το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα). Όμως εγώ στο site του Υπουργείου Εσωτερικών δε βρίσκω τέτοια Διεύθυνση. Έχετε καμιά ιδέα;

 

Δες εδώ:

http://www.ydmed.gov.gr/wp-content/uploads/20130419_organogramma_ydmed.jpg

Αναφέρεται ως γενική δ/νση κατάστασης προσωπικού/ Δ/νση Διοικησης Ανθρ.Δυναμικού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες εδώ:

http://www.ydmed.gov.gr/wp-content/uploads/20130419_organogramma_ydmed.jpg

Αναφέρεται ως γενική δ/νση κατάστασης προσωπικού/ Δ/νση Διοικησης Ανθρ.Δυναμικού

 

Σε ευχαριστώ. Πήρα τηλ εκεί, δεν έχουν ιδέα για τι πράγμα τους μιλάω.

Ξαναπήρα στην κα Μπαλωτή στην ΕΕΤΑΑ και μου είπε ότι δε θυμάται ακριβώς για ποια υπηρεσία του Υπουργείου Εσωτερικών πρόκειται και ότι μπορεί να είναι του Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Επίσης μου είπε ότι το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω (και το έχουν κάνει από πέρυσι πολλές άλλες μητέρες) είναι σχετική αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη. Αλλά η απάντηση ούτως ή άλλως είναι ότι το πρόγραμμα "εναρμόνιση....." αποτελεί πρόγραμμα ενός άξονα του ΕΣΠΑ που αφορά την απασχόληση και ότι ο άξονας αυτός δεν περιλαμβάνει το προσωπικό που ανήκει στο δημόσιο τομέα. Δεν έχει όμως λύση να μου προτείνει επί της ουσίας.

Έστειλα λοιπόν και αναφορά στο Συνήγορο, να δω τι θα μου απαντήσουν.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Πήρα τηλ εκεί, δεν έχουν ιδέα για τι πράγμα τους μιλάω.

Ξαναπήρα στην κα Μπαλωτή στην ΕΕΤΑΑ και μου είπε ότι δε θυμάται ακριβώς για ποια υπηρεσία του Υπουργείου Εσωτερικών πρόκειται και ότι μπορεί να είναι του Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Επίσης μου είπε ότι το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω (και το έχουν κάνει από πέρυσι πολλές άλλες μητέρες) είναι σχετική αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη. Αλλά η απάντηση ούτως ή άλλως είναι ότι το πρόγραμμα "εναρμόνιση....." αποτελεί πρόγραμμα ενός άξονα του ΕΣΠΑ που αφορά την απασχόληση και ότι ο άξονας αυτός δεν περιλαμβάνει το προσωπικό που ανήκει στο δημόσιο τομέα. Δεν έχει όμως λύση να μου προτείνει επί της ουσίας.

Έστειλα λοιπόν και αναφορά στο Συνήγορο, να δω τι θα μου απαντήσουν.

 

Φαντάζομαι μόνο από τον Συνήγορο μπορεί να βρεθεί άκρη, αλλά και πάλι είναι κάτι που θα πάρει χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

επειδή κι εγώ φέτος πρώτη φορά θα κάνω χαρτιά για το ΕΣΠΑ ήθελα να ρωτήσω το εξής.

 

Εγώ εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα όμως ο άντρας μου είναι στο δημόσιο (στρατιωτικός). Θέλω να στείλω τη μεγάλη μου (3 ετών) στον στρατιωτικό παιδικό σταθμό (αν την πάρουν) και τη μικρή μου (15 μηνών) μέσω ΕΣΠΑ αν μπορέσω (στον στρατιωτικό πέρνουν μόνο από 2,5 ετών και άνω) γιατί εντός 2 μηνών θα είμαι τρίτεκνη όλα να πάνε καλά :P.

 

Μήπως δεν μπορώ να κάνω χαρτιά για ΕΣΠΑ λόγω του ότι ο άντρας μου είναι στο δημόσιο και τα παιδιά είναι γραμμένα πάνω του? Γνωρίζει κάποια κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μήπως θα ήταν καλό να στείλουμε κάποιο μήνυμα και στα ΜΜΕ(σε δημοσιογράφους) προκειμένου να βοηθήσουν;

 

Αν και είναι ασόβαρο, κατά τη γνώμη μου, να πρέπει να επέμβουν τα ΜΜΕ για να γίνει κάτι, μου φαίνεται καλή ιδέα.

Προσωπικά υπέβαλα τα ερωτήματά μου σήμερα και στον Πρόεδρο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, μιας και διάβασα ότι τις τελευταίες ημέρες κάνει προσπάθειες για τη συνέχιση του Προγράμματος και την επόμενη χρονιά (προφανώς για να εξασφαλίσει χρηματοδότηση για τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς).

Από κανέναν μέχρι στιγμής δεν έχουμε λάβει καμία απάντηση. Δεν ξέρω πώς θα έπρεπε να το "πιέσουμε" το θέμα......

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως θα ήταν καλό να στείλουμε κάποιο μήνυμα και στα ΜΜΕ(σε δημοσιογράφους) προκειμένου να βοηθήσουν;

 

Πριν κάνα χρόνο περίπου, προωθήσαμε μέσω ΕΤ3 το φιάσκο με τις συμβάσεις κλινικών με τον ΕΟΠΥΥ. Δεν έγινε απολύτως τίποτα. Επίσης είχαμε στείλει επιστολές διαμαρτυρίας στον ΑΝΤ1, δεν λάβαμε καν απάντηση. Τώρα, αν κάποια έχει περισσότερες "άκρες" και καλύτερες ιδέες, ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα κατι!φαινεται πως καποιοι μας ακουσανε!!

Ερώτηση Βουλευτών ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ:

 

"Επιβάλλεται η άρση του «εργασιακού ρατσισμού» εις βάρος των μητέρων που εργάζονται στο Δημόσιο και η άμεση ένταξή τους στα προγράμματα παιδικών σταθμών του ΕΣΠΑ"

 

Το επόμενο διάστημα αναμένεται να εκδοθεί η νέα προκήρυξη για το πρόγραμμα που εντάσσεται στο πλαίσιο της δράσης «Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής», του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, σύμφωνα με το οποίο οι μητέρες που θα πληρούν τα κριτήρια θα λάβουν επιδότηση για την φιλοξενία των παιδιών τους σε επιλεγμένους, δημοτικούς και ιδιωτικούς, παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς. Από τα προγράμματα των προηγούμενων ετών εξαιρούνταν οι μητέρες τακτικοί και αορίστου χρόνου υπάλληλοι του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ, καθώς και οι μόνιμοι και αορίστου χρόνου υπάλληλοι των Ο.Τ.Α. (αʼ και βʼ βαθμού), αποκλείοντας εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενες, με πολύ χαμηλό εισόδημα.

...

 

 

  • Το πρόγραμμα στοχεύει στην αύξηση της απασχολησιμότητας και της ισότιμης συμμετοχής των γυναικών στην εργασία, μέσω της παροχής θέσεων φροντίδας και φιλοξενίας των τέκνων τους από τους παιδικούς σταθμούς. Η διάθεση των θέσεων πραγματοποιείται προς τις γυναίκες ωφελούμενες με στόχο την ουσιαστική διευκόλυνσή τους, προκειμένου να εναρμονίζουν τους απαιτητικούς και αντικρουόμενους ρόλους τους μεταξύ οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής. Στο πνεύμα αυτό του προγράμματος δεν εντάσσεται ο αποκλεισμός εργαζόμενων στο Δημόσιο, οι οποίες απασχολούνται με πλήρες ωράριο και έχουν υποστεί συρρίκνωση του εισοδήματός τους έως και 60% τα τελευταία 3 χρόνια, λόγω των ανελέητων μνημονιακών πολιτικών.
    Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι, ιδίως μετά την εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου, αλλά και προγενέστερα, οι εργαζόμενοι στο δημόσιο δεν λαμβάνουν κάποιο επίδομα παιδικού σταθμού, ούτε έχουν δημιουργηθεί παιδικοί σταθμοί ειδικά για τους δημοσίους υπαλλήλους, πλην ελαχίστων περιπτώσεων, οι οποίες και μπορούν να εξαιρεθούν από το πρόγραμμα. Οποιοσδήποτε άλλος αποκλεισμός εργαζομένων πλήττει θεμελιώδη εργασιακά δικαιώματα και αντίκειται στην συνταγματικά κατοχυρωμένη Αρχή της Ισότητας των Πολιτών.
    Επειδή, είναι απαραίτητη για κοινωνικούς και ανθρωπιστικούς λόγους η ένταξη των μητέρων δημοσίων υπαλλήλων στα προγράμματα παιδικών σταθμών του ΕΣΠΑ.
    Επειδή, η Πολιτεία, δια της Κυβέρνησης, δεν πρέπει να επιβάλλει «εργασιακό ρατσισμό» και ανθρωποφαγία μεταξύ εργαζομένων ιδιωτικού και δημόσιου τομέα.
     
    Ερωτώνται οι κ.κ. Υπουργοί:
     
    1. Σε ποιες άμεσες ενέργειες θα προβεί προκειμένου να ενταχθούν στο πρόγραμμα παιδικών σταθμών του ΕΣΠΑ και οι μητέρες εργαζόμενες του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ, καθώς και οι υπάλληλοι των Ο.Τ.Α.;
     
    Οι ερωτώντες βουλευτές
     
    Στρατούλης Δημήτρης
     
    Βαλαβάνη Νάντια
     
    Κατριβάνου Βασιλική
     
    Μπόλαρη Μαρία
     

     
     
     
     
     
     
     

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οργανωθειτε μεσω facebook ετσι οργανωθηκαμε περσυ εμεις ,,,και τρεχαμε,,,

 

 

οσο για το συριζα τα ιδια ειχανε κανει επικαιρη ερωτηση περσυ για τις μειωμενες θεσεις κλπ και για το φιασκο που ειχε γινει και φωναζαμε και αλλα κοματα επισης αλλα δε τους ακουσαν,,,,πρεπει να οργανωθειτε μαζικα,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

emis etsi to kaname persi

 

 

https://www.facebook.com/groups/epistolidiamartirias/

 

an thelete bite na pite ti organonete na sas stiriksoume kai oles oi ipoloipes miteres i telospanton oses boroune

 

Εγώ πάντως facebook δεν έχω. Αλλά μακάρι να γίνει και από εκεί κάποια κίνηση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

βρηκα κατι!φαινεται πως καποιοι μας ακουσανε!!

Ερώτηση Βουλευτών ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ:

 

"Επιβάλλεται η άρση του «εργασιακού ρατσισμού» εις βάρος των μητέρων που εργάζονται στο Δημόσιο και η άμεση ένταξή τους στα προγράμματα παιδικών σταθμών του ΕΣΠΑ"

 

Το επόμενο διάστημα αναμένεται να εκδοθεί η νέα προκήρυξη για το πρόγραμμα που εντάσσεται στο πλαίσιο της δράσης «Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής», του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, σύμφωνα με το οποίο οι μητέρες που θα πληρούν τα κριτήρια θα λάβουν επιδότηση για την φιλοξενία των παιδιών τους σε επιλεγμένους, δημοτικούς και ιδιωτικούς, παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς. Από τα προγράμματα των προηγούμενων ετών εξαιρούνταν οι μητέρες τακτικοί και αορίστου χρόνου υπάλληλοι του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ, καθώς και οι μόνιμοι και αορίστου χρόνου υπάλληλοι των Ο.Τ.Α. (αʼ και βʼ βαθμού), αποκλείοντας εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενες, με πολύ χαμηλό εισόδημα.

...

 

 

[*]Το πρόγραμμα στοχεύει στην αύξηση της απασχολησιμότητας και της ισότιμης συμμετοχής των γυναικών στην εργασία, μέσω της παροχής θέσεων φροντίδας και φιλοξενίας των τέκνων τους από τους παιδικούς σταθμούς. Η διάθεση των θέσεων πραγματοποιείται προς τις γυναίκες ωφελούμενες με στόχο την ουσιαστική διευκόλυνσή τους, προκειμένου να εναρμονίζουν τους απαιτητικούς και αντικρουόμενους ρόλους τους μεταξύ οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής. Στο πνεύμα αυτό του προγράμματος δεν εντάσσεται ο αποκλεισμός εργαζόμενων στο Δημόσιο, οι οποίες απασχολούνται με πλήρες ωράριο και έχουν υποστεί συρρίκνωση του εισοδήματός τους έως και 60% τα τελευταία 3 χρόνια, λόγω των ανελέητων μνημονιακών πολιτικών.

Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι, ιδίως μετά την εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου, αλλά και προγενέστερα, οι εργαζόμενοι στο δημόσιο δεν λαμβάνουν κάποιο επίδομα παιδικού σταθμού, ούτε έχουν δημιουργηθεί παιδικοί σταθμοί ειδικά για τους δημοσίους υπαλλήλους, πλην ελαχίστων περιπτώσεων, οι οποίες και μπορούν να εξαιρεθούν από το πρόγραμμα. Οποιοσδήποτε άλλος αποκλεισμός εργαζομένων πλήττει θεμελιώδη εργασιακά δικαιώματα και αντίκειται στην συνταγματικά κατοχυρωμένη Αρχή της Ισότητας των Πολιτών.

Επειδή, είναι απαραίτητη για κοινωνικούς και ανθρωπιστικούς λόγους η ένταξη των μητέρων δημοσίων υπαλλήλων στα προγράμματα παιδικών σταθμών του ΕΣΠΑ.

Επειδή, η Πολιτεία, δια της Κυβέρνησης, δεν πρέπει να επιβάλλει «εργασιακό ρατσισμό» και ανθρωποφαγία μεταξύ εργαζομένων ιδιωτικού και δημόσιου τομέα.

 

Ερωτώνται οι κ.κ. Υπουργοί:

 

1. Σε ποιες άμεσες ενέργειες θα προβεί προκειμένου να ενταχθούν στο πρόγραμμα παιδικών σταθμών του ΕΣΠΑ και οι μητέρες εργαζόμενες του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ, καθώς και οι υπάλληλοι των Ο.Τ.Α.;

 

Οι ερωτώντες βουλευτές

 

Στρατούλης Δημήτρης

 

Βαλαβάνη Νάντια

 

Κατριβάνου Βασιλική

 

Μπόλαρη Μαρία

 

 

 

 

Ξέρουμε από ποιον ενημερώθηκαν; Μπράβο τους!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αδικια αγαπητη φιλη ειναι οτι η γυναικα μου που εχει ταμειο OAEE και εργαζεται τουλαχιστον 14 ωρες την ημερα, δεν εχει καμια απο τις παρακατω παροχες, οι οποιες παρεπιπτοντως πληρωνονται απο ολους τους ελληνες φορολογουμενους.

"Αδειες μητρότητας

 

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Η άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντα γιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού.

2. Όταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά, η άδεια που είχε χορηγηθεί παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η παράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. Όταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος πέντε (5) μηνών.

3. Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος.

4. Στις υπαλλήλους που υιοθετούν τέκνο χορηγείται άδεια τριών (3) μηνών με πλήρεις αποδοχές εντός του πρώτου εξαμήνου μετά την περαίωση της διαδικασίας της υιοθεσίας, εφόσον το υιοθετημένο τέκνο είναι ηλικίας έως έξι (6) ετών.

5. Επιδόματα λόγω, τοκετού, που καταβλήθηκαν στην υπάλληλο νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης σε ασφαλιστικούς οργανισμούς, εκπίπτουν από τις αποδοχές που καταβάλλονται κατά τη διάρκεια της άδειας μητρότητας, εφόσον η ασφάλιση θεμελιώνεται και σε συνεισφορά του νομικού προσώπου.

 

 

Αρθρο 53

Διευκολύνσεις υπαλλήλων με οικογενειακές υποχρεώσεις

 

1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51 άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών.

2. Στις μητέρες υπαλλήλους ο χρόνος εργασίας μειώνεται κατά δύο (2) ώρες ημερησίως, εφόσον έχουν τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών, και κατά μία (1) ώρα, εφόσον έχουν τέκνα ηλικίας από δύο (2) έως τεσσάρων (4) ετών. Η μητέρα υπάλληλος δικαιούται εννέα (9) μήνες άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου.

3. Όταν ο ένας γονέας λάβει την άδεια της παρ.1, ο άλλος δεν έχει δικαίωμα να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παρ. 2 για το ίδιο διάστημα.

4. Σε περίπτωση διάστασης, διαζυγίου, χηρείας ή γέννησης τέκνου χωρίς γάμο των γονέων του, την άδεια της παρ. 1 δικαιούται ο γονέας που ασκεί τη γονική μέριμνα.

5. Οι υπηρεσίες υποχρεούνται να διευκολύνουν τους υπαλλήλους που έχουν τέκνα τα οποία παρακολουθούν μαθήματα πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για να επισκέπτονται το σχολείο των παιδιών τους, με σκοπό την παρακολούθηση της σχολικής τους επίδοσης.

"

Επιφυλασομαι να <<καταθεσω>> και τα υπολοιπα προνομια.

Link to comment
Share on other sites

Το να παραθέτεις αποσπάσματα του δημοσιουπαλληλικού κώδικα για τις άδειες ανατροφής τέκνου και τις γονικές άδειες, έχει καμία σχέση με τον αποκλεισμό των (χαμηλόμισθων) δημόσιων υπαλλήλων να κάνουν αίτηση (η οποία και μπορεί να απορριφθεί αν δεν πληρούνται τα κριτήρια) για επιδότηση;

Δηλαδή επειδή αδικείται η γυναίκα σου, να αδικηθούν μερικές χιλιάδες ακόμη και να πατσίσουμε;

Μήπως θα ήταν καλύτερα αντί για αυτό, να διεκδικήσουμε και τα δικαιώματα της γυναίκας σου και το δικαίωμα όλων των εργαζόμενων μητέρων να κάνουν έστω αίτηση για επιδότηση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...