Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Γεώργιος Ν Κωνσταντίνου Αλλεργιολόγο Παίδων και Ενηλίκων


Recommended Posts

επισης σας παρακαλω θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν καπια τεστ που να μπορει να κανει ο μικρος προκειμενου να δουμε αν υπαρχει αλλεργια στο φαρμακο που θα χρησιμοποιηθει για την αναισθησια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα γιατρε και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας,

ο μικρος μου ειναι σχεδον δυομιση χρονων,εχει συμβει 6-7 φορες το τελαιυτεο διαστημα το εξης περιστατικο μετα απο εντονη κπωση 2-3ωρων (τρεξιμο,ανεβοκατεβασμα σκαλες τσουλιθρα κτλ) εμφανιζει εναν ξερο βηχα ο οπιος δεν φευγει πινωντας νερο ή καπως αλλιως παρα μονο αφου καθισει και περασουν 20 λεπτα με μιση ωρα οπου φαιυγει μονος του χωρις καπιο φαρμακο ή αλλη παρεμβαση...παντα ομως σε κλειστους χωρους, διαφορετικους σπιτι μας αλλα και σε αλλα σπιτια, ενω σε εξωτερικο χωρο πχ παιδιη χαρα δεν το παθενει ποτε`

τον εχει ακουσει την επομενη μερα ο παιδιατρος και δεν ακουει κατι ή ακροαστικα, επισης ποτε δεν εχει κανει βροχιολιυιδα ή δεν εχει χριαστει μασκα. τον εκανα εξεταση για την καρδουλα μην τυχον ειναι απο εκη κατι, εγινε υπεριχος και καρδιογραφημα και ειναι ολα μια χαρα, αλλεργια γνωστη εχει στο σκιαστικο (οταν προμηνων εκανε ενδοφλεβια πυελογραφια οπου εβγαλε ενα σπυρακι και του δωσαν κορτιζωνη) και στην σοκολατα. αυτα ειναι τα στοιχεια που εχω και επειδη προκειτε να κανει μια ενχειρηση λογο στενωσης στο νεφρο του που εχει εκγενετης (πυελοουριτικης συμβολης) ειμαι πολυ ανυσηχη για το τι εχει το παιδι και παρουσιαζει αυτο τον βηχα και μην κατι δεν παει καλα στην ανανυψη ή στην ναρκοσω, οπως επισης ειμαι πολυ ανυσιχη για την αλλεργια που εκανε στο σκιαστικο μην ειναι αλλεργικος και στα φαρμακα που χορηγουντε στην ναρκωση, θα ηθελα λιγο να με κατατοπισετε τι να ψαξω για το παιδι μου για να νιωσω ασφαλης οταν μπει στο χειρουργειο, αναμενω με αγωνια την απαντηση σας.

με εκτιμηση, χριστινα.

 

Καλησπέρα σας,

Η διερεύνηση του βήχα είναι γενικά ένα μεγάλο και δύσκολο κεφάλαιο στην ιατρική. Δεν αναφέρετε καθόλου την ηλικία του παιδιού σας. Όμως γενικά μπορώ να σας πω ότι ο βήχας μετά από κόπωση/άσκηση μπορεί να εμφανίζεται στα πλαίσια μιας οντότητας που ονομάζεται άσθμα από άσκηση. Θα μπορούσε όμως να είναι και μια αναπνευστική αλλεργία σε κάποιο ενδοοικιακό αλλεργιογόνο (π.χ. οικιακή σκόνη) ή και μια κατάσταση που ονομάζεται βρογχική υπεραντιδραστικότητα η οποία ουσιαστικά είναι μια κατάσταση υπερευαίσθητου πνεύμονα που σε μη ειδικά ερεθίσματα αντιδρά με βήχα. Πολλά παιδιά που έχουν την οντότητα αυτή εμφανίζουν βήχα στο έντονο γέλιο ή ακόμα και στο κλάμα. Σε κάθε περίπτωση το παιδί σας χρειάζεται να εξεταστεί από ειδικό ιατρό για να τεθεί η σωστή διάγνωση, ενδεχομένως να βρεθεί το αίτιο και εν τέλει να δοθούν οι σωστές οδηγίες και η σωστή αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

επισης σας παρακαλω θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν καπια τεστ που να μπορει να κανει ο μικρος προκειμενου να δουμε αν υπαρχει αλλεργια στο φαρμακο που θα χρησιμοποιηθει για την αναισθησια.

 

Καλησπέρα σας,

Στα πλαίσια της διερεύνησης της φαρμακευτικής αλλεργίας υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες (αιματολογικές εξετάσεις, δερματικές δοκιμασίες ή αλλεργικά τεστ και δοκιμασία ελεγχόμενης πρόκλησης) διερεύνησης ενδεχόμενης αλλεργίας στα αναισθητικά. Τα αποτελέσματα της διερεύνησης αυτής σε συνδυασμό με το ατομικό ιστορικό βάζουν την τελική διάγνωση και προτείνουν εναλλακτικές θεραπείες σε περίπτωση που κάποιος είναι πραγματικά αλλεργικός σε κάποιο αναισθητικό.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα σας ευχαριστω παρα παρα πολυ...το εχω παει προς το παρον σε καρδιολογο που ηταν ολα καλα απο εκη, το παιδι μου ειναι 28μηνων 2.5 ετων σχεδον...στο εντομεταξη το πηγα σε αλλεργιολογο απο οταν σας εγραψα και εχει βρεθει στα αλλεργικα τεστ του δερματος, αλλεργικος στην σκονη του σπιτιου , σε σκυλο , γατα, δεντρο, ακαρια στα υπολοιπα οχι, τωρα μας εδοσε να κανουμε ραστ τεστ σε αναισθητικα...

για την αλλη κατασταση που μου ειπατε για τον υπερευαισθητο πνευμονα που πρεπει να απευθινθω σε αλλεργιολογο ή πνευμονολογο?

τα ραστ τεστ στα αναισθητικα ειναι 100% συγουρα?

εσας μπορουμε να σας δουμε σε καπιο ιατρειο?

Link to comment
Share on other sites

εχω ακομη ενα προβλημα που ισως να μπορειτε να με βοηθισετε...ενοψην του χειρουργιου που εχει ο μικρος, μου εγραψε καπια rast test να κανουμε και μεσα σε αυτα που ειναι τα συνιθισμενα, σκονη σπιτιου κτλ μου εβαλε και 2 αναισθητικα την θειοπενταλη και ενα ακομα δεν μπορω ομως να βρω καπιο εργαστειριο να τα κανω...(διαβαλκανικο,γενικη κλινικη και βιοιατρικη δεν κανουν) και στο νοσοκομειο κανουν 2μηνες να βγαλουν αποτελεσμα ενω ιδιοτικα 2 μερες!!! μηποσ μπορειτε να με βοηθισετε σε αυτο μηπος ξερετε καπου που κανουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε καλησπερα σας ευχαριστω παρα παρα πολυ...το εχω παει προς το παρον σε καρδιολογο που ηταν ολα καλα απο εκη, το παιδι μου ειναι 28μηνων 2.5 ετων σχεδον...στο εντομεταξη το πηγα σε αλλεργιολογο απο οταν σας εγραψα και εχει βρεθει στα αλλεργικα τεστ του δερματος, αλλεργικος στην σκονη του σπιτιου , σε σκυλο , γατα, δεντρο, ακαρια στα υπολοιπα οχι, τωρα μας εδοσε να κανουμε ραστ τεστ σε αναισθητικα...

για την αλλη κατασταση που μου ειπατε για τον υπερευαισθητο πνευμονα που πρεπει να απευθινθω σε αλλεργιολογο ή πνευμονολογο?

τα ραστ τεστ στα αναισθητικα ειναι 100% συγουρα?

εσας μπορουμε να σας δουμε σε καπιο ιατρειο?

 

Καλησπέρα σας,

Την βρογχική υπεραντιδραστικότητα μπορεί να τη διαγνώσει είτε αλλεργιολόγος είτε πνευμονολόγος με σχετική εμπειρία.

Τα αποτελέσματα στα RAST των φαρμάκων, συμπεριλαμβανομένων και των αναισθητικών θέλουν προσεχτική ερμηνεία από έμπειρο στο αντικείμενο αλλεργιολόγο. Είναι δυνατόν κάποιος να έχει αλλεργία στα αναισθητικά και να έχει αρνητικά RAST. Σε αυτή την περίπτωση για να ολοκληρωθεί η διερεύνηση χρειάζεται να πραγματοποιηθούν δερματικές δοκιμασίες με συγκεκριμένα αναισθητικά ή και να υποβληθέι το παιδί σας σε μια διαδικασία που ονομάζεται πρόκληση και περιλαμβάνει την ελεγχόμενη χορήγηση του φαρμάκου πάντα υπό ιατρική παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε και σας ευχαριστω παρα πολυ για της αμεσες απαντησεις σας! εγω μια που εχω το παραπεμπτικο στα χερια μου θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε που να κανω της συγκεκριμενες εξετασεις, μια που ενω ρωτησα στα μεγαλυτερα διαγνωστικα της θεσσαλονικης και δεν τα κανουν , ειναι συγκεκριμενα ''RAST TEST'' 202 ΣΟΥΚΙΝΙΛΟΧΟΛΙΝΙ ΚΑΙ 243 ΘΕΙΟΠΕΝΤΑΛΗ''

ουτοσωστε να της κανω ολες της εξετασεις και να ερθω με ολα τα αποτελεσματα να κανουμε οτι χρειαζετε περαιτερω. σας ευχαριστω πολυ με εκτιμηση, χριστινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα σας γιατρέ και Χρόνια Πολλά.

Η κόρη μου είναι 20 μηνών. Όταν κάναμε την πρώτη δόση του εμβολίου Pentavac (σε ηλικία 1-2 μηνών αν θυμάμαι καλά) εμφάνισε ένα σκούρο σημαδάκι στο πόδι της στο σημείο που έγινε η ένεση. Το έχει μέχρι σήμερα και ο παιδίατρος μας είπε οτι είναι αλλεργική αντίδραση σε κάποια από τις ουσίες του εμβολίου. Όταν ήταν 19 μηνών κάναμε την τελευταία δόση του ίδιου εμβολίου (στο χέρι αυτή τη φορά) και πάλι εμφάνισε κάτι σαν ένα μικρό εσωτερικό γρομπαλάκι στο σημείο της ένεσης, μαζί με ένα ελαφρύ σκούρο σημαδάκι σαν μελανιά (αλλά πολύ αχνό, σχεδόν δε φαίνεται, σε αντίθεση με το σημάδι στο μπούτι που ξεχωρίζει καθαρά και είναι πιο σκούρο). Επίσης φαίνεται πως την φαγουρίζει γιατί ώρες-ώρες ξύνει έντονα το σημείο. Πάλι ο παιδίατρος έκανε λόγο για αλλεργική αντίδραση.

Με ανησυχεί το γεγονός οτι πρόκειται για αλλεργία σε φαρμακευτική ουσία. Φοβάμαι οτι ίσως να υπάρχει και σε κάποιο άλλο φάρμακο σε μεγαλύτερη αναλογία, και τρέχουμε αν ποτέ χρειαστεί να της χορηγηθεί.

Πώς πρέπει να κινηθούμε; Και σε ποιά ηλικία του παιδιού;

Μπορεί να εντοπιστεί η ουσία που την πειράζει; Μου είπαν πως είναι πολύ δύσκολο επειδή είναι πάρα πολλές οι ουσίες που περιέχει το εμβόλιο.

Σας ευχαριστω πολύ.

ΥΓ: Να πω επίσης πως έχω και η ίδια ιστορικό αλλεργιών. Είμαι αλλεργική στο ακάρι της σκόνης και την αλτερνάρια της υγρασίας και έχω κάνει στο παρελθόν ανοσοθεραπεία με ενέσεις κλπ για 5 χρόνια. Επίσης πάθαινα συχνά κάτι σαν αυτό που αναφέρετε παραπάνω σε άλλο post σας, ένα σφύριγμα στην αναπνοή μετά από έντονο γέλιο (έχω αρκετό καιρό να το πάθω όμως).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Kαλησπέρα σας γιατρέ και Χρόνια Πολλά.

Η κόρη μου είναι 20 μηνών. Όταν κάναμε την πρώτη δόση του εμβολίου Pentavac (σε ηλικία 1-2 μηνών αν θυμάμαι καλά) εμφάνισε ένα σκούρο σημαδάκι στο πόδι της στο σημείο που έγινε η ένεση. Το έχει μέχρι σήμερα και ο παιδίατρος μας είπε οτι είναι αλλεργική αντίδραση σε κάποια από τις ουσίες του εμβολίου. Όταν ήταν 19 μηνών κάναμε την τελευταία δόση του ίδιου εμβολίου (στο χέρι αυτή τη φορά) και πάλι εμφάνισε κάτι σαν ένα μικρό εσωτερικό γρομπαλάκι στο σημείο της ένεσης, μαζί με ένα ελαφρύ σκούρο σημαδάκι σαν μελανιά (αλλά πολύ αχνό, σχεδόν δε φαίνεται, σε αντίθεση με το σημάδι στο μπούτι που ξεχωρίζει καθαρά και είναι πιο σκούρο). Επίσης φαίνεται πως την φαγουρίζει γιατί ώρες-ώρες ξύνει έντονα το σημείο. Πάλι ο παιδίατρος έκανε λόγο για αλλεργική αντίδραση.

Με ανησυχεί το γεγονός οτι πρόκειται για αλλεργία σε φαρμακευτική ουσία. Φοβάμαι οτι ίσως να υπάρχει και σε κάποιο άλλο φάρμακο σε μεγαλύτερη αναλογία, και τρέχουμε αν ποτέ χρειαστεί να της χορηγηθεί.

Πώς πρέπει να κινηθούμε; Και σε ποιά ηλικία του παιδιού;

Μπορεί να εντοπιστεί η ουσία που την πειράζει; Μου είπαν πως είναι πολύ δύσκολο επειδή είναι πάρα πολλές οι ουσίες που περιέχει το εμβόλιο.

Σας ευχαριστω πολύ.

ΥΓ: Να πω επίσης πως έχω και η ίδια ιστορικό αλλεργιών. Είμαι αλλεργική στο ακάρι της σκόνης και την αλτερνάρια της υγρασίας και έχω κάνει στο παρελθόν ανοσοθεραπεία με ενέσεις κλπ για 5 χρόνια. Επίσης πάθαινα συχνά κάτι σαν αυτό που αναφέρετε παραπάνω σε άλλο post σας, ένα σφύριγμα στην αναπνοή μετά από έντονο γέλιο (έχω αρκετό καιρό να το πάθω όμως).

 

Καλησπέρα σας,

Οι μικρές, από ό,τι αντιλαμβάνομαι, αντιδράσεις που περιγράφετε θυμίζουν περισσότερο ανεπιθύμητη παρά αλλεργική αντίδραση. Όμως για να σιγουρευτείτε καλό θα είναι να επισκεφτείτε κάποιον έμπειρο στη φαρμακευτική αλλεργία αλλεργιολόγο ο οποίος και θα πραγματοποιήσει την απαιτούμενη κλινική ή και εργαστηριακή εξέταση. Σε γενικές γραμμές η διερεύνηση μιας αντίδρασης που γεννά το ερώτημα αν είναι αλλεργικής αιτιολογίας ή όχι μπορεί να πραγματοποιηθεί ήδη από την πρώτη βρεφική ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και απο μένα! Εχω μια απορία και εγώ μιας και είμαι νέα μαμα και απειρη και θηλάζω αποκλειστικα. Το μωρό μου είναι 45 ημερών. Στις 16 μέρες ζωής του εμφάνισε σπυράκια στο προσωπάκι του και ο παιδιατρος είπε οτι ήταν υποπτα για αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Αντικατέστησα λοιπόν το αγελαδινό γάλα με κατσικισιο (πράγμα μάλλον λάθος αν κρίνω απο άλλες σχετικες απαντήσεις σας) αλλά οχι αλλες τροφές οπως σοκολάτα, μπισκοτα κλπ. Στις 35 μερες και ενώ τα σπυράκια εφυγαν σχεδόν, εμφανισε ξηροδερμία στο κεφαλάκι και τα φρύδια και πάλι ο παιδίατρος το συσχέτισε με την πρωτεινη του αγελαδινου γάλακτος. Τωρα και 5-6 μέρες οι κενώσεις του μωρου είναι πράσινες με σποράκια και που και που κίτρινες απο κει που ήταν πάντα κιτρινες με σποράκια. Εχω ανησυχήσει μήπως αυτές οι κενώσεις κρύβουν κατι το παθολογικο ή μήπως τελικά επιβεβαιώνουν την αλλεργία στο αγελαδινο. θεωρείται οτι ολα τα παραπάνω μπορουν οντως να σχετιζονται με το γαλα και αν ναι θα πρέπει να κανω πληρη αποχη απο αυτές τις τροφές? επίσης μια ακομα ερώτηση. Εκτός απο τα κουκιά που μου σύστησαν να μην τρώω μεχρι το αποτέλεσμα της εξέτασης για το ένζημο, τροφές οπως αγκινάρα, αυγο η κατι άλλο θα πρεπει να τις αποφέυγω?

Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλησπέρα και απο μένα! Εχω μια απορία και εγώ μιας και είμαι νέα μαμα και απειρη και θηλάζω αποκλειστικα. Το μωρό μου είναι 45 ημερών. Στις 16 μέρες ζωής του εμφάνισε σπυράκια στο προσωπάκι του και ο παιδιατρος είπε οτι ήταν υποπτα για αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Αντικατέστησα λοιπόν το αγελαδινό γάλα με κατσικισιο (πράγμα μάλλον λάθος αν κρίνω απο άλλες σχετικες απαντήσεις σας) αλλά οχι αλλες τροφές οπως σοκολάτα, μπισκοτα κλπ. Στις 35 μερες και ενώ τα σπυράκια εφυγαν σχεδόν, εμφανισε ξηροδερμία στο κεφαλάκι και τα φρύδια και πάλι ο παιδίατρος το συσχέτισε με την πρωτεινη του αγελαδινου γάλακτος. Τωρα και 5-6 μέρες οι κενώσεις του μωρου είναι πράσινες με σποράκια και που και που κίτρινες απο κει που ήταν πάντα κιτρινες με σποράκια. Εχω ανησυχήσει μήπως αυτές οι κενώσεις κρύβουν κατι το παθολογικο ή μήπως τελικά επιβεβαιώνουν την αλλεργία στο αγελαδινο. θεωρείται οτι ολα τα παραπάνω μπορουν οντως να σχετιζονται με το γαλα και αν ναι θα πρέπει να κανω πληρη αποχη απο αυτές τις τροφές? επίσης μια ακομα ερώτηση. Εκτός απο τα κουκιά που μου σύστησαν να μην τρώω μεχρι το αποτέλεσμα της εξέτασης για το ένζημο, τροφές οπως αγκινάρα, αυγο η κατι άλλο θα πρεπει να τις αποφέυγω?

Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Καλημέρα σας,

 

 

Στη βρεφική ηλικία μπορούν να εμφανιστούν διάφορα δερματικά εξανθήματα τα οποία δεν οφείλονται πάντα σε αλλεργικές αντιδράσεις. Μερικές φορές μάλιστα αποδίδονται εσφαλμένα σε τροφική αλλεργία.

 

 

Επίσης η ξηροδερμία του τριχωτού της κεφαλής, γνωστή και ως νινίδα, εμφανίζεται και σε πολλά βρεφάκια τα οποία ούτε έχουν ούτε εμφανίζουν ποτέ στη ζωή τους αλλεργικά προβλήματα. Για την φροντίδα της νινίδας ρωτήστε τον/την παιδίατρό σας ή και τον φαρμακοποιό σας.

 

 

Τέλος, στα βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά, οι πρασινωπές κενώσεις δεν αποτελούν ένδειξη αλλεργίας (π.χ. στο γάλα) αλλά συσχετίζονται με την ορθή τεχνική θηλασμού. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά ρωτήστε έναν έμπειρο σύμβουλο θηλασμού.

 

 

Σχετικά με την ενδεχόμενη έλλειψη του ενζύμου G6PD υπάρχουν συγκεκριμένα φάρμακα, τροφές (π.χ. τα κουκιά) και χημικές ουσίες (π.χ. ναφθαλίνη) που πρέπει να αποφεύγει κάποιος που έχει έλλειψη. Το αυγό και το σπανάκι δεν συμπεριλαμβάνονται στις λίστες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε.

Θα ηθελα να ρωτησω αν ο λοξυγγας μπορει να ειναι σημαδι καποιας αλλεργικης αντιδρασης.Εδωσα στην κορη μου,9 μηνων,

αγελαδινο βιολογικο γιαουρτι κ μετα απο λιγες κουταλιες την επιασε λοξυγγας.Εχει καποια σχεση το ενα με το αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

 

Στη βρεφική ηλικία μπορούν να εμφανιστούν διάφορα δερματικά εξανθήματα τα οποία δεν οφείλονται πάντα σε αλλεργικές αντιδράσεις. Μερικές φορές μάλιστα αποδίδονται εσφαλμένα σε τροφική αλλεργία.

 

 

Επίσης η ξηροδερμία του τριχωτού της κεφαλής, γνωστή και ως νινίδα, εμφανίζεται και σε πολλά βρεφάκια τα οποία ούτε έχουν ούτε εμφανίζουν ποτέ στη ζωή τους αλλεργικά προβλήματα. Για την φροντίδα της νινίδας ρωτήστε τον/την παιδίατρό σας ή και τον φαρμακοποιό σας.

 

 

Τέλος, στα βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά, οι πρασινωπές κενώσεις δεν αποτελούν ένδειξη αλλεργίας (π.χ. στο γάλα) αλλά συσχετίζονται με την ορθή τεχνική θηλασμού. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά ρωτήστε έναν έμπειρο σύμβουλο θηλασμού.

 

 

Σχετικά με την ενδεχόμενη έλλειψη του ενζύμου G6PD υπάρχουν συγκεκριμένα φάρμακα, τροφές (π.χ. τα κουκιά) και χημικές ουσίες (π.χ. ναφθαλίνη) που πρέπει να αποφεύγει κάποιος που έχει έλλειψη. Το αυγό και το σπανάκι δεν συμπεριλαμβάνονται στις λίστες αυτές.

 

Γιατρέ σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε.

Θα ηθελα να ρωτησω αν ο λοξυγγας μπορει να ειναι σημαδι καποιας αλλεργικης αντιδρασης.Εδωσα στην κορη μου,9 μηνων,

αγελαδινο βιολογικο γιαουρτι κ μετα απο λιγες κουταλιες την επιασε λοξυγγας.Εχει καποια σχεση το ενα με το αλλο;

 

Καλημέρα σας,

Ο λόξυγγας προκαλείται από τη σύσπαση του διαφράγματος, ενός μυός που συμμετέχει στην αναπνοή και ανατομικά διαχωρίζει τους πνεύμονες από την κοιλιακή χώρα και τα όργανα που περιέχονται σε αυτή. Απαντάται αρκετά συχνά στα βρέφη και τις περισσότερες φορές είναι καλοήθης, συσχετίζεται με την πλήρωση του στομαχιού με τροφή και τη διαδικασία της πέψης ενώ δεν αποτελεί κλασικό αλλεργικό σύμπτωμα. Είναι δυνατόν σε ορισμένες περιπτώσεις να αποτελεί ένα άτυπο σύμπτωμα γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης (ΓΟΠ). Συμβουλευτείτε σχετικά τον/την παιδίατρό σας. Αν είναι επίμονος και παρατηρείται με το παραμικρό, ακόμα και μετά λήψη μικροποσότητας τροφής, μπορεί να χρειαστεί να σας παραπέμψει για περαιτέρω σχετικές εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

Ο λόξυγγας προκαλείται από τη σύσπαση του διαφράγματος, ενός μυός που συμμετέχει στην αναπνοή και ανατομικά διαχωρίζει τους πνεύμονες από την κοιλιακή χώρα και τα όργανα που περιέχονται σε αυτή. Απαντάται αρκετά συχνά στα βρέφη και τις περισσότερες φορές είναι καλοήθης, συσχετίζεται με την πλήρωση του στομαχιού με τροφή και τη διαδικασία της πέψης ενώ δεν αποτελεί κλασικό αλλεργικό σύμπτωμα. Είναι δυνατόν σε ορισμένες περιπτώσεις να αποτελεί ένα άτυπο σύμπτωμα γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης (ΓΟΠ). Συμβουλευτείτε σχετικά τον/την παιδίατρό σας. Αν είναι επίμονος και παρατηρείται με το παραμικρό, ακόμα και μετά λήψη μικροποσότητας τροφής, μπορεί να χρειαστεί να σας παραπέμψει για περαιτέρω σχετικές εξετάσεις.

 

Ευχαριστω γιατρε μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γιατρέ! Ο γιος μου είναι 3 ετών και σε 2 αιματολογικούς ελέγχους που έκανε μέσα σε διάστημα 1 μήνα (επειδή είχε βγάλει σπυράκια) έχουν βρεθεί ανεβασμένα τα λευκά του (12500) και αρκετά ανεβασμένη η Ige (883). Να σημειώσω οτι το χειμώνα είχε κάνει 3-4 φορές ακροαστικά και η παιδίατρος μας είπε οτι ενδεχομένως να έχει αλλεργικό άσθμα. Πριν περίπου ένα χρόνο του είχαμε κάνει τα δερματικά τεστ και είχαν βγει αρνητικά (τα είχαμε κάνει γιατι έχει στένωση οισοφάγου και έψαξαν μήπως προέρχεται από κάποια αλλεργία). Εσεις θα με συμβουλεύατε να το ψάξουμε περισσότερο με παιδοαλλεργιολόγο ή αρκούν τα τεστ που κάναμε πριν ένα χρόνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα τη γνωμη σας για τη μικρη μου που ειναι 4 μηνων και 2 εβδομαδων. Ειναι αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος (ειναι και ο μεγαλυτερος αδελφος της) και το καταλαβαμε με βλεννη στις κενωσεις. Το παιδι νοσηλευτηκε και καταληξαμε στο γαλα Neocate (το οποιο ειναι και το γαλα που πινει ο μεγαλος μας γιος 2.5 ετων μετα απο αποτυχημενη προκληση οταν ηταν 22 μηνων). Η μικρη εχει επισης πολυ εντονη ΓΟΠ (επιβεβαιωμενη και με υπερηχο). Το παιδι παιρνει φαρμακευτικη αγωγη Epadoren-Nexium-Cilroton γιατι εχει μειωσει παρα πολυ την ποσοτητα γαλακτος που πινει. Η παιδογαστρεντερολογος που παρακολουθει το παιδι ειπε οτι ισως αναγκαστουμε να μπουμε νωρις στις στερεες τροφες (περιπου 20η εβδομαδα). Η προταση της ηταν ρυζαλευρο υποαλλεργικο. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να ξεκινησω με κατι αλλο και οχι με σκονη εμποριου. Γενικα θα ηθελα αν ειναι εφικτο να αποφυγω τα τυποποιημενα τροφιμα. Παρακαλω για τη γνωμη σας. Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

Ειχα γραψει και παλιοτερα αλλα δεν ειχα λαβει καποια απαντηση.

Η μικρη τωρα ειναι επτα μηνων.Ειχε βλεννες και πρασινες κενωσεις καθημερινα απο ενος μηνος.Καποιες φορες και ελαχιστο αιμα.

Ξεκινησα αποχη γαλακτοκομικα και μοσχαρι απο νωρις και για μεγαλο διαστημα και απο ιχνη χωρις βελτιωση.Απειχα απ ολα τα αλλεργιογονα επισης για διαστηματα ανω των εικοσι ημερων το καθενα χωρις να δω βελτιωση με κανενα.Αυγο ψαρι ξηρους καρπους γλουτενη .

Καναμε Ανοσοσφαιρινη που ηταν φυσιολογικη. (9) και ραστ σε κοτοπουλο μοσχαρι πρωτεινες γαλακτος (τυρινη λακτοζη καζεινη λακταλβουμινη λακτοσφαιρινη) αυγο και μπανανα.

Ολα αρνητικα εκτος απο ενα 0,395 στη λακτοσφαιρινη.

Εχει ξεκινησει στερεες τροφες σχεδον ενα μηνα.Μονο φρουτα κρεας και λαχανικα.Οχι κρεμες , οχι ρυζαλευρο και απο γαλα μονο θηλασμο.

Εχουν βελτιωθει λιγο οι κενωσεις απο τοτε που ξεκινησε στερεες αλλα εξακολουθουν οι βλενες και οι πρασινες κενωσεις σχεδον σε καθημερινο επιπεδο.

Αιμα με το ματι δε βλεπω.Δεν εχω κανει μαγιερ.

Τι προτεινετε να κανω στη συνεχεια; Γνωριζω οτι τα ραστ στην ηλικια αυτη δεν ειναι αξιοπιστα αλλα η ανοσοσφαιρινη δε θα ηταν αυξημενη αν τα συμπτωματα οφειλονταν σε αλλεργια;

Πως να προχωρησω;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δυστυχως ειδα και μια τριχιτσα που πιθανοτατα ειναι αιμα.Απο Δευτερα θα δρομολογησω μια μαγιερ.Γιατι ομως να εχει αιμα με αυτα τα αποτελεσματα;στην πρωκτοκολιτιδα μπορει η αιμοσφαιρινη να ειναι φυσιολογικη;Τι αλλο μπορει να συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θα ηθελα την αποψη σας στο προβλημμα αλλεργιας που αντιμετωπιζει η μπεμπα μου, η μικρη γεννηθηκε 2,810 κιλα στης 36,3 εβδομαδες και της πρωτες μερες επινε ξενο γαλα διοτι ειχε υψηλο ικτερο. μετα απο 15 μερες ξεκινησαμε αποκλειστικο θηλασμο μεχρι και τωρα που ειναι 9 μηνωνν και περιπου 9 κιλα.

Οταν ηταν 6 μηνων της δωσαμε φρουτα μηλο-αχλαδι- μπανανα και εβγαλε μικρα εξανθηματα οπου σταματησαμε τα φρουτα για ενα μηνα και απο τον εβδομο τρωει μηλο-αχλαδι.

Μετα δοκιμασαμε κρεμα ρυζαλευρο βανιλια και το παιδι εβγαλε χοντρα σπυρια σαν καρουμπαλακια οπου ο παιδιατρος μας εδωσε κορτιζονη και περασαν και απο τοτε δεν ξαναεφαγε η ηπιε ξενο γαλα και μου εκοψαν και τα γαλακτοκομικα και εμενα.

Για μεσημεριανο τρωμε λαχανικα με κοτοπουλο.

Με τον θηλασμο δεν ειχαμε αιμα στα κακακια της εκτος απο 2 φορες απο μια πολύ μικρη κοκκινη τριχα οταν ειχα φαει εγω τυρι απο σογια και μετα απο την αλλεργια με την κρεμα, αλλα τα κακακια της ειχαν αρκετες βλεννες που δεν της εδινα σημασια.

Ο γιατρος μου ειπε τελος του μηνα που θα ειναι το παιδι 10 μηνων να κανουμε προκληση αλλεργιας σε νοσοκομειο αλλα εγω δεν θελω κατι τετοιο γιαττι ειναι μικρουλα ακομη για να ταλαιπωρηθει, θεωρητε οτι κατι τετοιο ειναι απαραιτειτο? Δεν γινετε να δοκιμασουμε καποιο γαλα υποαλλεργικο και οταν μεγαλωσει να κανουμε την προκληση?

Επισης ακομη το παιδι δεν εχει φαει κατι που να περιεχει γλουτενη? Πως θα καταλαβουμε οτι την πειραζει η γλουτενη? Δεν πρεπει να δοκιμασει και καποια αλλη κρεμα εκτως απο την sinlac ή humana μηλο που εχουν πολύ ζαχαρη και η μικρη της εχει βαρεθει? την allergy care της την δινω τωρα και δεν της αρεσει?? Εχει και σοβαρο προβλημμα δυσκοιλιοτητας(κανει 2 φορες την ημερα λιγα και σκληρα σαν κατσικακι), σκεφτομουν για βρωμη.

Καναμε εξετασεις αιματος για αλλεργια στην γλουτενη καζεινη και λακτοζη και ηταν τα αποτελεσματα καλα, αλλα εχουμε ακομη ενα μικρο εξανθημα κατω στο προγουλακι παρ'οτι εχω σταματησει τα γαλακτοκομικα και το μοσχαρι.

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα γιατρέ! Ο γιος μου είναι 3 ετών και σε 2 αιματολογικούς ελέγχους που έκανε μέσα σε διάστημα 1 μήνα (επειδή είχε βγάλει σπυράκια) έχουν βρεθεί ανεβασμένα τα λευκά του (12500) και αρκετά ανεβασμένη η Ige (883). Να σημειώσω οτι το χειμώνα είχε κάνει 3-4 φορές ακροαστικά και η παιδίατρος μας είπε οτι ενδεχομένως να έχει αλλεργικό άσθμα. Πριν περίπου ένα χρόνο του είχαμε κάνει τα δερματικά τεστ και είχαν βγει αρνητικά (τα είχαμε κάνει γιατι έχει στένωση οισοφάγου και έψαξαν μήπως προέρχεται από κάποια αλλεργία). Εσεις θα με συμβουλεύατε να το ψάξουμε περισσότερο με παιδοαλλεργιολόγο ή αρκούν τα τεστ που κάναμε πριν ένα χρόνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα σας,

Από αυτά που αναφέρετε μάλλον θα πρέπει πρωτίστως να συμβουλευτείτε έμπειρο παιδογαστρεντερολόγο για το θέμα της στένωσης οισοφάγου και σε δεύτερο χρόνο να συμβουλευτείτε παιδοαλλεργιολόγο προκειμένου να διερευνηθεί η αύξηση της ολικής IgE. Τις περισσότερες φορές αξιοποιούμε όχι μόνο την πληροφορία από το δερματικές δοκιμασίες αλλά και κατάλληλες αιματολογικές ειδικές αλλεργιολογικές εξετάσεις οι οποίες ενίοτε εξατομικεύονται σύμφωνα με την πάθηση, την κλινική υποψία και την ηλικία του ασθενούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα τη γνωμη σας για τη μικρη μου που ειναι 4 μηνων και 2 εβδομαδων. Ειναι αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος (ειναι και ο μεγαλυτερος αδελφος της) και το καταλαβαμε με βλεννη στις κενωσεις. Το παιδι νοσηλευτηκε και καταληξαμε στο γαλα Neocate (το οποιο ειναι και το γαλα που πινει ο μεγαλος μας γιος 2.5 ετων μετα απο αποτυχημενη προκληση οταν ηταν 22 μηνων). Η μικρη εχει επισης πολυ εντονη ΓΟΠ (επιβεβαιωμενη και με υπερηχο). Το παιδι παιρνει φαρμακευτικη αγωγη Epadoren-Nexium-Cilroton γιατι εχει μειωσει παρα πολυ την ποσοτητα γαλακτος που πινει. Η παιδογαστρεντερολογος που παρακολουθει το παιδι ειπε οτι ισως αναγκαστουμε να μπουμε νωρις στις στερεες τροφες (περιπου 20η εβδομαδα). Η προταση της ηταν ρυζαλευρο υποαλλεργικο. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να ξεκινησω με κατι αλλο και οχι με σκονη εμποριου. Γενικα θα ηθελα αν ειναι εφικτο να αποφυγω τα τυποποιημενα τροφιμα. Παρακαλω για τη γνωμη σας. Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.

 

Καλησπέρα σας,

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο χρειάστηκε να νοσηλευτεί το παιδί σας και τελικά να καταλήξετε στη διατροφή με Neocate αφού ως μοναδικό σύμπτωμα συμβατό με την αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλατος αναφέρετε τη ύπαρξη βλέννα στις κενώσεις. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να τεθεί σαφής διάγνωση από τι πάσχει το παιδί, να συσχετιστεί το σύνολο των γαστρεντερικών συμπτωμάτων (ή και άλλων ευρημάτων αν υπάρχουν) του παιδιού σας με την πρωτεΐνη γάλατος και μετά να αποφασιστεί με ποια στερεά τροφή θα ξεκινήσει το παιδί. Προς την κατεύθυνση αυτή προτείνω να απευθυνθείτε σε έμπειρο, στο αντικείμενο της τροφικής αλλεργία, παιδοαλλεργιολόγο. Σε γενικές γραμμές, πάντως, υπάρχουν πολύ καλά τυποποιημένα προϊόντα στο εμπόριο από αξιόπιστες εταιρείες που μπορείτε να εμπιστευτείτε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

Ειχα γραψει και παλιοτερα αλλα δεν ειχα λαβει καποια απαντηση.

Η μικρη τωρα ειναι επτα μηνων.Ειχε βλεννες και πρασινες κενωσεις καθημερινα απο ενος μηνος.Καποιες φορες και ελαχιστο αιμα.

Ξεκινησα αποχη γαλακτοκομικα και μοσχαρι απο νωρις και για μεγαλο διαστημα και απο ιχνη χωρις βελτιωση.Απειχα απ ολα τα αλλεργιογονα επισης για διαστηματα ανω των εικοσι ημερων το καθενα χωρις να δω βελτιωση με κανενα.Αυγο ψαρι ξηρους καρπους γλουτενη .

Καναμε Ανοσοσφαιρινη που ηταν φυσιολογικη. (9) και ραστ σε κοτοπουλο μοσχαρι πρωτεινες γαλακτος (τυρινη λακτοζη καζεινη λακταλβουμινη λακτοσφαιρινη) αυγο και μπανανα.

Ολα αρνητικα εκτος απο ενα 0,395 στη λακτοσφαιρινη.

Εχει ξεκινησει στερεες τροφες σχεδον ενα μηνα.Μονο φρουτα κρεας και λαχανικα.Οχι κρεμες , οχι ρυζαλευρο και απο γαλα μονο θηλασμο.

Εχουν βελτιωθει λιγο οι κενωσεις απο τοτε που ξεκινησε στερεες αλλα εξακολουθουν οι βλενες και οι πρασινες κενωσεις σχεδον σε καθημερινο επιπεδο.

Αιμα με το ματι δε βλεπω.Δεν εχω κανει μαγιερ.

Τι προτεινετε να κανω στη συνεχεια; Γνωριζω οτι τα ραστ στην ηλικια αυτη δεν ειναι αξιοπιστα αλλα η ανοσοσφαιρινη δε θα ηταν αυξημενη αν τα συμπτωματα οφειλονταν σε αλλεργια;

Πως να προχωρησω;

 

Καλησπέρα σας,

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου αυτού του τύπου η αλλεργία, που ονομάζεται αλλεργική πρωκτοκολίτιδα και εκδηλώνεται με κενώσεις με βλέννη ή και αίμα, είναι επίμονες. Σε αυτές τις περιπτώσεις ακολουθείται ένα συγκεκριμένος διαγνωστικός αλγόριθμος και δίαιτες αποκλεισμού που περιλαμβάνουν συγκεκριμένες τροφές που στις μελέτες μας έχουμε διαπιστώσει ότι ενοχοποιούνται συχνότερα. Επιπλέον των RAST και των αλλεργικών δερματικών δοκιμασιών, στην ανεύρεση των ενοχοποιούμενων τροφών έχουν χρησιμοποιηθεί και οι επιδερμικές δοκιμασίες (γνωστές και ως atopy patch tests) οι οποίες χρειάζονται εμπειρία προκειμένου να πραγματοποιηθούν με τον ενδεδειγμένο τρόπο και να αξιολογηθούν σωστά. Στόχος μας παραμένει η ελαχιστοποίηση της πιθανότητας μια εμμένουσα αλλεργική πρωκτοκολίτιδα να προκαλέσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιδιού. Σε κάθε περίπτωση, με τους σωστούς χειρισμούς τα περισσότερα και από αυτά τα δύσκολα περιστατικά ξεπερνούν το πρόβλημα αφού κλείσουν τους 12 μήνες της ζωή τους και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δυστυχως ειδα και μια τριχιτσα που πιθανοτατα ειναι αιμα.Απο Δευτερα θα δρομολογησω μια μαγιερ.Γιατι ομως να εχει αιμα με αυτα τα αποτελεσματα;στην πρωκτοκολιτιδα μπορει η αιμοσφαιρινη να ειναι φυσιολογικη;Τι αλλο μπορει να συμβαινει;

 

Καλησπέρα σας,

Όταν έχει τεθεί η διάγνωση της αλλεργικής πρωκτοκολίτιδας τις περισσότερες, αν όχι όλες, τις φορές η Mayer κοπράνων δεν βοηθάει στην παρακολούθηση της νόσου ή στην λήψη θεραπευτικών αποφάσεων. Ένας έμπειρος ιατρός αφού λάβει υπόψιν το ιστορικό και τα αποτελέσματα των παρακλινικών εξετάσεων μπορεί να σας συμβουλέψει τι ακριβώς πρέπει να κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...