Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αρνειται να φαει οτιδηποτε εχει σχεση με φαγητο!


Recommended Posts

:lol:Μανουλες καλησπερα..

ειμαι μια απελπισμενη διδυμομανα που τους τελευταιους 7 μηνες μεγαλωνω μονη μου τα διδυμακια μου λογω κρισης(ο μπαμπας μας ειναι Αθηνα και εμεις επαρχια 4 ωρες μακρια). Τα παιδια μου παντα ηταν λιγοφαγα και κακοφαγα..Το τελευταιο διαστημα ομως το κακο εχει παραγινει με τον γιο μου ο οποιος ειχε κατασταλαξει στο να τρωει 5 φαγητα μετρημενα στο χερι(μακαρονια σκετα,γιουβαρλακια,παστιτσιο,φακες και αυγα)και γαλα. Εχει ομως λιγο διαστημα(3 εβδομαδες περιπου) που δεν θελει να φαει ουτε αυτα!ετρωγε σκετα μακαρονια επι 1 εβδομαδα ωσπου εκανε δυσκοιλιοτητα και ειδα αιμα στα κακακια του!Αποφασισα να φτιαξω σπιτικο ζωμο με οτι λαχανικα εχω προκειμενου να βραζω σε αυτο τα μακαρονια αλλα σταματησε να τρωει και τα μακαρονια...Απο δικης μου πλευρας νιωθω πως τα εχω δοκιμασει ολα..τον πηρα με το καλο,προσπαθησα να του εξηγησω γιατι πρεπει να τρωμε, τον πηρα με το αγριο(τον εκβιασα πως δεν θα τον αφησω να βγει βολτα,δεν θα του παρω το παιχνιδι που θελει)μεχρι που του ειπα πως θα τον κλεισω στην αποθηκη αν δεν φαει(το ξερω πως ειναι ακραιο αλλα το ειπα σε μια στιγμη απολυτης απελπισιας)ΤΙΠΟΤΑ ομως!δεν ιδρωνει το αυτι του..τον εχω αφησει επι τρεις μερες μονο με γαλα(για να πεινασει και να δοκιμασει το φαγητο που εχω καθε φορα)αλλα απο πεισμα και μονο αρνειται να δοκιμασει...

τι να κανω ρε κοριτσια?φοβαμαι..θα μου παθει τιποτα..ο αιματοκριτης του ειναι λιγο πιο κατω απο τα κατωτερα φ.ο...

ολες οι γνωμες ειναι καλοδεχουμενες!

ευχαριστω

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


???καμια συμβουλη??

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Μονο με γαλα πρωι βραδυ? Η μονο γαλα αντι για φαγητο γαλα τις ωρες των γευματων???

Δεν το εχω λυσει το προβλημα αλλα νομιζω οτι οσοι το αντιμετωπισαν και τα καταφεραν ηταν οσοι επεμειναν στο φαγητο που πρεπει να φανε και δεν εδιναν τιποτα αλλο

(και η μαμα μου αντιμετωπιζει το ιδι προβλημα με το παιδι της πανω απο 40 χρονια γιατι οταν δεν ετρωγα τα φασολακια μου μου εφτιαχνε πατατε τιγανητες - ακομη και τωρα μου φτιαχνει ή τις περνω απο εξω)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολύ συχνό φαινόμενο αυτό που περιγράφεις και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, παρά να περιμένεις να περάσει με τον καιρό. Κι ο γιος μου ήταν τέτοιο παιδί, όπως και άλλα που ξέρω.

Συνέχισε να του προσφέρεις φαγητό (όχι μπισκοτάκια και λοιπά ανούσια, μόνο και μόνο για να φάει κάτι), μίλησέ του για την αξία της σωστής διατροφής και επεδίωξε να σας βλέπει και όλους τους άλλους να τρώτε σωστά.

Με τον καιρό θα μάθει, απλώς θέλει υπομονή και ξέρω πως είναι δύσκολο και συχνά απογοητευτικό....

Εμάς ο μικρός δεν έφαγε ποτέ του πέρα από λίγες κουταλιές σε όλη την περίοδο των αλεσμένων και άρχισε σιγά -σιγά να τρώει στα 2,5, όχι βέβαια τα πάντα στην αρχή! Μέχρι τότε γάλα και μόνο γάλα!

Τώρα που είναι 7,5 τρώει σχεδόν τα πάντα ακόμα κι αν δεν του αρέσει απόλυτα και το σπουδαιότερο γνωρίζει και το γιατί.

Τους συναδελφικούς μου χαιρετισμούς και κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να δοκιμαζες σνακ σπιτικα μηπως του ανοιξει η ορεξη?τυροπιτακια, κουλουρακια κεικ κλπ. ή ουτε αυτα τα τρωει?Οπως και να εχει δωσε καμια βιταμινη παραλληλα έχει και με σιδηρο αλλα και με Ω3 εγω δινω στη δικια μου που κι αυτη περναει κρισεις με το φαγητο.Ο γιατρος σου τι λεει για το βαρος του παιδιου?ειναι φυσιολογικό?

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα,χα!Τώρα διάβασα την mmdad και έχει πολύ δίκιο

Επίσης δεν έχω δει ποτέ κακόφαγο παιδί να τρώει φαγητά που δεν τρώνε ούτε οι γονείς και τα μαγειρεύουν μόνο για εκείνο. Εσείς το τιμάτε το τσουκάλι?:P

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να δοκιμαζες σνακ σπιτικα μηπως του ανοιξει η ορεξη?τυροπιτακια, κουλουρακια κεικ κλπ. κλπ. ή ουτε αυτα τα τρωει?Οπως και να εχει δωσε καμια βιταμινη παραλληλα έχει και με σιδηρο αλλα και με Ω3 εγω δινω στη δικια μου που κι αυτη περναει κρισεις με το φαγητο.Ο γιατρος σου τι λεει για το βαρος του παιδιου?ειναι φυσιολογικό?

 

Προσοχή Marilen, αυτό που προτείνεις είναι λίγο επίφοβο. Δες αυτό που λέει η mmdad.

Δεν προσφέρουμε σνακ και ειδικά ζάχαρη, επιμένουμε στο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δεν προτεινω να αντικαταστησει τα γευματα με σνακ και μιλησα μόνο για σπιτικά αλλα και να εχεις ενα παιδι αφαγο για τρεις μερες δεν ειναι λυση.Οπως και να εχει ειναι πολυ δυσκολο και ψυχοφθορο να μη τρωει το παιδι σου οποτε δοκιμαζεις τα παντα.

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν θέλει και πολύ να εδραιωθεί η συνήθεια έννοια σου!

Έχεις δίκιο είναι πολύ ψυχοφθόρο αλλά ακριβώς επειδή δεν πρόκειται για μια μέρα αλλά για όλες, τί θα κάνεις θα δίνεις κάθε μέρα κέικ και κουλουράκια?

Τα οποία σπιτικά ή αγοραστά έχουν ζάχαρη και καμία βιταμίνη...

Αυτή η πρακτική είναι καλή όταν κάποιος (μεγάλος ή μικρός) που τρώει κανονικά, ξαφνικά παρουσιάσει ανορεξία για κάποιο λόγο π.χ. αρρώστια. Εκεί για να επαναφέρεις την όρεξη τον "δελεάζεις" λίγο με νοστιμιές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως του ξεκινησα κατι βιταμινες (σιδηρος και αλλες) και παρολο που δεν το περιμενα τελικα ειδα μεγαλη διαφορα στην ορεξη του. Μιλα με τον παιδιατρο σας, ισως χρειαζεται και για το θεμα του αιματοκριτη.

Κατα τα αλλα παρε τον με το καλο. Μονο με το καλο και με παιχνιδια, οχι απειλες και φωνες και οχι τρελη επιμονη γιατι οπως βλεπεις λειτουργει αντιθετα, τους βγαινει πεισμα ή το βλεπουν σαν παιχνιδι, τους αρεσει και ολη αυτη η προσοχη οποτε..

Αφου ειναι δυο γιατι δεν κανεις διαγωνισμους? Πχ ας πουμε τους αρεσει η ντορα, παρε τους απο ενα μπλοκ και δυο σειρες αυτοκολλητα, οποιος φαει το φαγητο του τα κερδιζει, οποιος φαει το μισο κερδιζει μονο 2 οποιος δε φαει χανει. Μια δυο κατι θα του γυαλισει. Μεχρι να παρει μπροστα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμ δεν θέλει και πολύ να εδραιωθεί η συνήθεια έννοια σου!

Έχεις δίκιο είναι πολύ ψυχοφθόρο αλλά ακριβώς επειδή δεν πρόκειται για μια μέρα αλλά για όλες, τί θα κάνεις θα δίνεις κάθε μέρα κέικ και κουλουράκια?

Τα οποία σπιτικά ή αγοραστά έχουν ζάχαρη και καμία βιταμίνη...

Αυτή η πρακτική είναι καλή όταν κάποιος (μεγάλος ή μικρός) που τρώει κανονικά, ξαφνικά παρουσιάσει ανορεξία για κάποιο λόγο π.χ. αρρώστια. Εκεί για να επαναφέρεις την όρεξη τον "δελεάζεις" λίγο με νοστιμιές.

 

Ισως εχεις δικιο γιατι εμεις ανηκουμε σ'αυτη τη κατηγορια που παρουσιαζει ανορεξια για καποιο λογο,συνηθως αρρωστια,γιατι κατα τα αλλα τρωει πολυ καλα παρολο που ειναι τσακνακι.παντως ισχυει οτι ανοιγει η ορεξη της με νοστιμιες,αλλα προσεχω πολυ,δηλαδη πολυ περιορισμενα ζαχαρη,προτιμω σπανακοπιτες,κρεπουλες με μελι κλπ.τελοσπαντων ισως με τις βιταμινουλες βοηθηθει λιγο η ορεξη, εμενα κι αυτες με βοηθανε αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να αποτελουν υποκαταστατο των γευματων.δεν εχει να χασει ομως κατι η φιλη μας να τις δοκιμασει ισως και μετα απο μια συμβουλη του παιδιατρου

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως το οτι μπορει να ανοιξει η ορεξη με τις βιταμινες δεν συμαινει οτι το παιδακι θα φαει και σωστα. Γιατι και εμενα δεν μενουν νηστικοι αλλα δεν τρωνε καθολου σωστα. Γιατι οπως ειπα τους δινω σνακς ή κατι για να μην μεινουν νηστικοι,,,

Link to comment
Share on other sites

Παντως το οτι μπορει να ανοιξει η ορεξη με τις βιταμινες δεν συμαινει οτι το παιδακι θα φαει και σωστα. Γιατι και εμενα δεν μενουν νηστικοι αλλα δεν τρωνε καθολου σωστα. Γιατι οπως ειπα τους δινω σνακς ή κατι για να μην μεινουν νηστικοι,,,

 

Για να καταλαβεις, προ βιταμινων, του εφτιαχνα τοστ, το ανοιγε και ετρωγε τη γαλοπουλα και 3 μπουκιες απο το τυρι, ψωμι καθολου. Με τις βιταμινες εφαγε ολοκληρο το τοστ!! Αυτο για μας ηταν τεραστια προοδος!

Η αληθεια ειναι οτι του ανοιξε την ορεξη και μου ελεγε 'πειναω' , κατι που δεν ειχε ξαναπει πριν! Εκεινη την ωρα το εκμεταλευομουν και εννοειται δεν εδινα κουλουρακια αλλα φαγητο, τοστ, φρουτα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σχολείο πηγαίνουν; Αν όχι, μπορείς να ελπίζεις σε αυτό κάποια στιγμή...

Και η δικιά μου, κάπως έτσι ήταν. Έτρωγε φαγητά μετρημένα (αυτά που ανέφερες -εκτός από τα αυγά που δεν τα άγγιξε ποτέ- και επιπλέον κάποια ψάρια).

Όταν ξεκίνησε σταθμό, στα 3, τα 2/3 της χρονιάς, περίπου, εξακολουθούσε να μην τρώει το παραμικρό. Όταν η δασκάλα μπορεί να την πίεζε λίγο, έβαζε τα κλάματα. Κάποια στιγμή ξεκίνησε να δοκιμάζει διστακτικά από κάποια φαγητά και έναν περίπου χρόνο μετά αντί για πέντε τα φαγητά στη "λίστα" της έγιναν 10-12. Σιγά σιγά όλο και κάτι προσθέτουμε, αν και εξακολουθεί να είναι περίεργη. Στο να ανοίξει λίγο η όρεξή της βοήθησε και το καλοκαίρι, αφού ήταν συνέχεια στη θάλασσα και για παιχνίδι και άρχισε να λέει "πεινάω". Τότε ήταν που άρχισε να δέχεται να δοκιμάσει και κάτι πλέον της αρχικής της "λίστας"... Διάφορα σνακ (τυροπιτάκια, πίτες, κουλουράκια, κέικ, σοκολάτες κλπ) ούτε έτρωγε ποτέ, ούτε ακόμη τρώει (και δεν με πειράζει καθόλου, για να πω την αλήθεια).

Νομίζω ότι μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις (αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με αλλεργίες, δυσανεξίες κλπ) και κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρίξε μια ματιά κι εδώ http://www.gaps.me/preview/?page_id=29

 

Κι ο δικός μου κακόφαγος ήταν και αν σου πω πράγματα που τρώει τώρα δε θα το πιστεύεις....

 

Miriki νομιζω οτι σε ειχα ξαναρωτησει αλλα το θεμα ειναι πως τα πειθεις να δοκιμασουν τελικα κατι, Εμενα πχ δεν με απασχολει αν θα φανε χαμπουγκερ ή ρεβυθια αλλα να φανε κατι αλλο εκτος απο ψωμι (σκετο) ή μακαρονια νεροβραστα,,,

Μηπως τελικα η μονο μεθοδος ειναι να πεινασουν πολυ για να αναγκαστουν να φανε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...