pitsikoki

Χτυποι καρδιας εμβρυου χαμηλοι:ειναι η αρχη ή το τελος;

Recommended Posts

Καλημερα. Πηγαμε εχθες στο γιατρο και τα νεα δεν ηταν και τοσο ευχαριστα.

Ειμαι 6 εβ και 5 ημερων και η καρδια του εμβρυου χτυπαει υποτονικα. Ο γιατρος ζητησε να με ξαναδει σε τρεις ημερες. Μου ειπε ή οτι ειναι στην πολυ αρχη και μολις εχει αρχισει να χτυπαει η καρδουλα ή οτι ειναι οι τελευταιοι χτυποι σε ενα εμβρυο που σβηνει. Επισης μου βρηκε δυο αιματωματα και μου εδωσε προγεστερονη υποθετα. Μιλησε για επικειμενη αποβολη και αν εχω αιμα μεσα στο ΣΚ δεν ειναι τραγικα τα πραγματα, αν ομως εχω και πονους μαζι να τον παρω αμεσως τηλ.

Ειναι δυνατον να ειναι πολυ αρχη και να ακουστει η καρδια δυνατα Την Δευτερα; Εχει τυχει σε καμμια απο σας;

Τα συναισθηματα μου ειναι πολυ μπερδεμενα.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Διαφημίσεις

δεν γνωριζω κατι πανω στο θεμα ωστε να σου δωσω καποια απαντηση,εμεις οταν ακουσαμε τη καρδια δεν μου ειπε αν ειναι αργος η γρηγορος ο κτυπος.....κανε μια υπομονη και αυριο που θα πας στο γιατρο θα διαπιστωσετε αν σημαινει κατι αυτο....παντος οτι και να διαβαζεις γενικοτερα στο φορουμ μην το αφωμιωνεις,μη ξεχνας οτι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη,στο λεω γιατι πολλες φορες μπορει να δεις ενα συμπτωμα που εχεις κι εσυ, να οδηγει σε καποια κακη εξελιξη καποια κοπελα,αυτο δεν σημαινει οτι θα το παθεις κι εσυ.....παιρνε γνωμες αλλα παντα να ρωτας το γιατρο σου.ειναι ο μονος που μπορει να σου αντικειμενικα τι συμβαινει και πως να χειριστεις τις καταστασεις!ευχομαι αυριο να παρεις καλα νεα και ολα να σου πανε καλα μεχρι το τελος!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Καλημερα. Πηγαμε εχθες στο γιατρο και τα νεα δεν ηταν και τοσο ευχαριστα.

Ειμαι 6 εβ και 5 ημερων και η καρδια του εμβρυου χτυπαει υποτονικα. Ο γιατρος ζητησε να με ξαναδει σε τρεις ημερες. Μου ειπε ή οτι ειναι στην πολυ αρχη και μολις εχει αρχισει να χτυπαει η καρδουλα ή οτι ειναι οι τελευταιοι χτυποι σε ενα εμβρυο που σβηνει. Επισης μου βρηκε δυο αιματωματα και μου εδωσε προγεστερονη υποθετα. Μιλησε για επικειμενη αποβολη και αν εχω αιμα μεσα στο ΣΚ δεν ειναι τραγικα τα πραγματα, αν ομως εχω και πονους μαζι να τον παρω αμεσως τηλ.

Ειναι δυνατον να ειναι πολυ αρχη και να ακουστει η καρδια δυνατα Την Δευτερα; Εχει τυχει σε καμμια απο σας;

Τα συναισθηματα μου ειναι πολυ μπερδεμενα.

Συμφωνω με την κανινα....σε ολα οσο εγραψε...

Και επιπλεον να συμπληρωσω οτι οταν και εγω ειχα παει στο γιατρο δεν μου ειπε κατι για τους χτυπους αλλα μου ανεφερε το αιματωμα που και εγω ειχα ακριβωσδιπλα στο σακο και μαλιστα αιματωμα μεγαλο.....το οποιο ομως δεν μου προκαλεσε απολυτως τιποτα αλλα ουτε και πηρα φαρμακα...γεννησα το μωρακι μου κανονικα και ολα καλα....

Οποτε πηγαινε να μαθεις αυριο τα νεα απο τον γιατρος σου και προσευχησου να πανε ολα καλα....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Pitsikoki τι έγινε κοπέλα μου?

Πως είσαι???

Πόσο χαμηλά ήταν οι παλμοί?

Σου είπε? Ή αν δε σου είπε δες μήπως τους γράφει πάνω στον υπέρηχο.

Την πρώτη φορά που ακούσαμε καρδιά ήμουν ακριβώς όσο εσύ 6+5 και είχε 116 παλμούς.

Ψάχνοντας μετά εγώ μου φάνηκαν λίγοι και είχα θορυβηθεί αλλά μετά από ένα μήνα σχεδόν είχαν ανέβει πάρα πολύ!!!

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά το ΣΚ και απλά να ήταν το ξεκίνημα της καρδούλας του μωρού σου και στο επόμενο ραντεβού να έχουν ανέβει κανονικά!!!

Σήμερα θα πας πάλι στο γιατρό?

Pitsikoki τι έγινε κοπέλα μου?

Πως είσαι???

Πόσο χαμηλά ήταν οι παλμοί?

Σου είπε? Ή αν δε σου είπε δες μήπως τους γράφει πάνω στον υπέρηχο.

Την πρώτη φορά που ακούσαμε καρδιά ήμουν ακριβώς όσο εσύ 6+5 και είχε 116 παλμούς.

Ψάχνοντας μετά εγώ μου φάνηκαν λίγοι και είχα θορυβηθεί αλλά μετά από ένα μήνα σχεδόν είχαν ανέβει πάρα πολύ!!!

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά το ΣΚ και απλά να ήταν το ξεκίνημα της καρδούλας του μωρού σου και στο επόμενο ραντεβού να έχουν ανέβει κανονικά!!!

Σήμερα θα πας πάλι στο γιατρό?

Δεν μου ειπε και ουτε το γραφει στον υπερηχο.Δεν μου εβαλε ουτε καν να τους ακουσω. Ηταν πολυ σκεφτικος και δεν μιλουσε. Του λεω γιατρε δεν μιλας και ανησυχω. Μονο μου τους εδειξε στον υπερηχο. Μια μαυροασπρη κουκιδα που αναβοσβηνε αργα. Μαλλον τα πραγματα δεν ειναι καλα και δεν ηθελε να με στεναχωρησει κιαλο. Σημερα θα παω μετα την δουλεια.

Με μια ερευνα που εκανα στο διδυκτιο σε επικειρωμενα ιατρικα site διαβασα οτι αν οι χτυποι ειναι χαμηλοι και ανεβουν μετα τα πραγματα παλι δεν ειναι καλα. Υπαρχει αυξημενος ο κινδυνος αποβολης καθ' ολη τη διαρκεια του πρωτου τριμηνου. Και υπαρχει παντα ο κινδυνος το παιδι (αν εξελιχθει η εγκυμοσυνη) να εχει χρωμοσωματικες ανωμαλιες. Οποτε δεν ξερω γιατι πραγμα να ελπιζω. Ελπιζω οτι ειναι να γινει να ειναι για καλο.

Η αληθεια ειναι οτι δυο μερες πριν να παω δεν αισθανομουν καθολου εγκυος. Οι αναγουλες σταματησαν. Και με ειχε ρωτησει απο αναγουλες πως πας; Το μονο που θελω να τον ρωτησω ειναι αν υπαρχει περιπτωση τα αιματωματα να δημιουργηθηκαν απο τον τρελο βηχα που ειχα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμασταν 100% σιγουροι οτι θελαμε δευτερο παιδακι. Βεβαια καλοδεχουμενο θα ηταν αλλα ημουν πολυ αναστατωμενη. Δεν ξερω...ισως αν δεν το κανεις με την καρδια σου...

Δεν εχω κλαψει ακομη παρολο που το ξερω οτι ισως τελειωσαν ολα. Ισως να ειναι και η αυτοαμυνα μου, να μην με παρει απο κατω.

tALVp3.png

Δεν μου ειπε και ουτε το γραφει στον υπερηχο.Δεν μου εβαλε ουτε καν να τους ακουσω. Ηταν πολυ σκεφτικος και δεν μιλουσε. Του λεω γιατρε δεν μιλας και ανησυχω. Μονο μου τους εδειξε στον υπερηχο. Μια μαυροασπρη κουκιδα που αναβοσβηνε αργα. Μαλλον τα πραγματα δεν ειναι καλα και δεν ηθελε να με στεναχωρησει κιαλο. Σημερα θα παω μετα την δουλεια.

Με μια ερευνα που εκανα στο διδυκτιο σε επικειρωμενα ιατρικα site διαβασα οτι αν οι χτυποι ειναι χαμηλοι και ανεβουν μετα τα πραγματα παλι δεν ειναι καλα. Υπαρχει αυξημενος ο κινδυνος αποβολης καθ' ολη τη διαρκεια του πρωτου τριμηνου. Και υπαρχει παντα ο κινδυνος το παιδι (αν εξελιχθει η εγκυμοσυνη) να εχει χρωμοσωματικες ανωμαλιες. Οποτε δεν ξερω γιατι πραγμα να ελπιζω. Ελπιζω οτι ειναι να γινει να ειναι για καλο.

Η αληθεια ειναι οτι δυο μερες πριν να παω δεν αισθανομουν καθολου εγκυος. Οι αναγουλες σταματησαν. Και με ειχε ρωτησει απο αναγουλες πως πας; Το μονο που θελω να τον ρωτησω ειναι αν υπαρχει περιπτωση τα αιματωματα να δημιουργηθηκαν απο τον τρελο βηχα που ειχα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμασταν 100% σιγουροι οτι θελαμε δευτερο παιδακι. Βεβαια καλοδεχουμενο θα ηταν αλλα ημουν πολυ αναστατωμενη. Δεν ξερω...ισως αν δεν το κανεις με την καρδια σου...

Δεν εχω κλαψει ακομη παρολο που το ξερω οτι ισως τελειωσαν ολα. Ισως να ειναι και η αυτοαμυνα μου, να μην με παρει απο κατω.

Καλη μου λυπαμαι αν και ακομα δεν εσβησαν ολα.....εγωπου ειχα αιματωμακαι τον ιανουαριο στον γαμο του αδερφου μου που ημουν εγκυος 4 μηνων περιπου ειχα κρυωσει ασχημα.....τοσο πολυ που εκανα να συνελθω χωρισυπερβολες ενα μηνα....αλλα οχι το αιματωμα το ειχα απο οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος....δλδ στον υπερηχο φανηκε εγκυμοσυνη και αιματωμα...που ογιατρος ειπε θα υποχωρησει απο μονο του και ετσιεγινε....καλη δυναμη και σκεψου θετικα...εαν ειναι να το αποβαλεις ισως ειναι για καλο...η μανα φυση προνοει....ευτυχως....εννοω εαν το εμβρυο θα εχει προβλημα καλυτερα να μην γεννηθει.....ετσι πιστευω τουλαχιστον για εμενα ετσι θα σκεφτομουνα....

Εύχομαι να έχεις τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα από το ραντεβού σου σήμερα. Θα περιμένουμε νέα σου!

Δυστυχως οι παλμοι σταματησαν εντελως. Αυριο παω για αποξεση. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου. Ισως την επομενη φορα...αν και θα αργησω να το ξαναπαρω αποφαση...

tALVp3.png

Διαφημίσεις

Δυστυχως οι παλμοι σταματησαν εντελως. Αυριο παω για αποξεση. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου. Ισως την επομενη φορα...αν και θα αργησω να το ξαναπαρω αποφαση...

λυπαμαι κοριτσι μου...:-( ευχομαι γρηγορη αναρωση κυριως ψυχικη....

g2RSp3.png

Λυπαμαι για την απωλεια σου......κουραγιο κανε και οταν θα ανακτησεις τισδυναμεις σου θα το ξαναπαρεις αποφαση και θα προχωρησεις......παρε τον χρονο σου....και ολα θα πανε καλα....

Σας ευχαριστω κοριτσια. Σιγουρα το γεγονος οτι επροκειτο για το δευτερο παιδακι ειναι πολυ παρηγορητικο. Φανταζομαι στο πρωτο τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα...

tALVp3.png

Σας ευχαριστω κοριτσια. Σιγουρα το γεγονος οτι επροκειτο για το δευτερο παιδακι ειναι πολυ παρηγορητικο. Φανταζομαι στο πρωτο τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα...

Ναι γιατι αν συμβει στο πρωτο δεν εχεις καταφερει να κανεις μια αρχη ενω στο δευτερο τουλαχιστον εχεις κανει αυτη την αρχη.......εχεις δλδ την σιγουρια οτι ναι......τα κατεφρα και εφερα στον κοσμο ενα παιδακι...στο πρωτο ομως ειναι σαν να ειναι η αρχη του τελους.......και δεν ξερεις τιποτα παρακατω.......

Υγ ισως δεν ηταν καλο το εμβρυακι.....η φυση προνοει και ευτυχως στην δικη σου περιπτωση προνοησε εγκαιρα.......

είχα διαβάσει το θέμα σου από την αρχή και δεν ήθελα να σου γράψω τη δική μου παρόμοια εμπειρία γιατί δεν είχε αίσιο τέλος. ήλπιζα ότι στη δική σου περίπτωση θα υπήρχε καλή κατάληξη. κι εγώ το έπαθα μετά το 1ο παιδάκι μου και μάλιστα 2 φορές. πάντως, αν σε ενδιαφέρει να κάνεις 2ο παιδί, ψάξτο. ζήτησε από το γιατρό σου να κάνει καρυότυπο εμβρύο μετά την απόξεση κι όχι απλή ιστολογική. εγώ την πάτησα κι έπαθα και τη 2η παλλίνδρομη πριν ψαχτώ καλά από ειδικό. καλή ανάρρωση και καλή δύναμη!

0qYJp3.png 

Διαφημίσεις

Λυπάμαι πάρα πολύ κοπέλα μου....

Σου εύχομαι καλή και γρήγορη ανάρρωση και όλα από δω και μπρος να σου πάνε καλά!

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με τον καιρό θα δεις, θα μαλακώσει η πληγή και θα το πάρεις ξανά απόφαση!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα