Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί δουλειές σπιτιού κάνετε καθημερινά?


linav

Recommended Posts

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Γελάω με το στρώσιμο κρεβατιού που το αναφέρεται σαν δουλειά! Εγώ δεν αντέχω καθόλου τη θέα του ξέστρωτου κρεβατιού, είναι για μένα τόσο αυτόματο, που δεν θα το κατέτασσα ποτέ στις δουλειές. Μου είναι τόσο απλή κίνηση σαν να ισιώνω το ριχτάρι του καναπέ. εχω μάθει κ τον μικρό να συμμετέχει στη διαδικασία του στρωσίματος και του αρέσει. 

Χαχαχα εννοείται ότι το κατατάσσω στις δουλειές του σπιτιού... Αν δεν το έβαζα κ αυτό σαν δουλειά θα φαινόταν ότι κάνω ακόμα λιγότερα!!! :lol: κ άσε που μου σπάει τα νευρα γιατι μέχρι να το στρώσω μου βγαίνει η πίστη. Είναι η ώρα που με το που με βλέπει η μεγάλη έρχεται κ χοροπηδάει πάνω στο κρεβάτι, της λέω να πάει πιο εκει (στο δίπλα κρεβάτι, έχουμε ένα μόνο κολλητά με την κρεβατοκάμαρα για να κοιμόμαστε όλοι μαζί) κ με το που πάει να φύγει κ πάω να το στρώσω ξανά έρχεται πηδώντας στον αέρα για να πέσει στο σκέπασμα!! Οπότε η όλη διαδικασία μου παίρνει διπλάσιο χρόνο!

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Γελάω με το στρώσιμο κρεβατιού που το αναφέρεται σαν δουλειά! Εγώ δεν αντέχω καθόλου τη θέα του ξέστρωτου κρεβατιού, είναι για μένα τόσο αυτόματο, που δεν θα το κατέτασσα ποτέ στις δουλειές. Μου είναι τόσο απλή κίνηση σαν να ισιώνω το ριχτάρι του καναπέ. εχω μάθει κ τον μικρό να συμμετέχει στη διαδικασία του στρωσίματος και του αρέσει. 

Χαχαχα εννοείται ότι το κατατάσσω στις δουλειές του σπιτιού... Αν δεν το έβαζα κ αυτό σαν δουλειά θα φαινόταν ότι κάνω ακόμα λιγότερα!!! :lol: κ άσε που μου σπάει τα νευρα γιατι μέχρι να το στρώσω μου βγαίνει η πίστη. Είναι η ώρα που με το που με βλέπει η μεγάλη έρχεται κ χοροπηδάει πάνω στο κρεβάτι, της λέω να πάει πιο εκει (στο δίπλα κρεβάτι, έχουμε ένα μόνο κολλητά με την κρεβατοκάμαρα για να κοιμόμαστε όλοι μαζί) κ με το που πάει να φύγει κ πάω να το στρώσω ξανά έρχεται πηδώντας στον αέρα για να πέσει στο σκέπασμα!! Οπότε η όλη διαδικασία μου παίρνει διπλάσιο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 είπε:

Αν δεν το έβαζα κ αυτό σαν δουλειά θα φαινόταν ότι κάνω ακόμα λιγότερα!!!

αυτό πάντως είναι ένα καλό επιχείρημα. θα αρχίσω κ εγώ να το κατατασσω στο τι έχω κάνει αν χρειαστεί!!! χαχαχαχα

αν κ ο άντρας μου λέει για πλάκα ότι το σιδέρωμα δεν θα το μετράμε γιατί δεν είανι υποχρεωτικό, οπότε μ αυτή τη λογική θα πει το ίδιο και για το στρώσιμο, όπως εγώ του λέω για τον κήπο κ για διάφορα άλλα που κάνει!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αυτό πάντως είναι ένα καλό επιχείρημα. θα αρχίσω κ εγώ να το κατατασσω στο τι έχω κάνει αν χρειαστεί!!! χαχαχαχα

αν κ ο άντρας μου λέει για πλάκα ότι το σιδέρωμα δεν θα το μετράμε γιατί δεν είανι υποχρεωτικό, οπότε μ αυτή τη λογική θα πει το ίδιο και για το στρώσιμο, όπως εγώ του λέω για τον κήπο κ για διάφορα άλλα που κάνει!!

 

Χαχα με τον κήπο συμφωνώ μαζί σου γιατί κ ο δικός μου άντρας τα ίδια κάνει αλλά απ' την άλλη είναι ωραίο να βλέπεις κ το έξω περιποιημένο κ να μην έχει παντού χορτάρια! Πάντως στο υποχρεωτικό κ μη πρέπει να το πεις στην πεθερά μου που σκουπίζει κ γύρω γύρω απ' το σπίτι τον δρόμο η καθαρίζει τον κάδο... Εγώ από την πόλη που ζούσα πάντα έχω μάθει αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Με μάτιασα, φτου. Σηνερα δύο πληντυρια απανωτά. Και είχαμε ησυχάσει. Μου κατιυρησε όχι μόνο τα δικά της αλλά και το διπλό το δικό μου. Δεν ήθελε, λέει, να πάει τουαλετα γιατί νύσταζε. :/

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , mama16 είπε:

Χαχα με τον κήπο συμφωνώ μαζί σου γιατί κ ο δικός μου άντρας τα ίδια κάνει αλλά απ' την άλλη είναι ωραίο να βλέπεις κ το έξω περιποιημένο κ να μην έχει παντού χορτάρια! Πάντως στο υποχρεωτικό κ μη πρέπει να το πεις στην πεθερά μου που σκουπίζει κ γύρω γύρω απ' το σπίτι τον δρόμο η καθαρίζει τον κάδο... Εγώ από την πόλη που ζούσα πάντα έχω μάθει αλλιώς!

Στην εξοχή οι δουλειές πολλαπλασιάζονται δυστυχώς. οι εξωτερικοί χωροι θελουν περιποίηση, τα σπιτια ειναι πιο πολυ εκτεθειμένα στον καιρο κ εχουν φθορές απ αυτο, οι μονοκατοικίες εχουν καποιες εργασιες συντήρησης που αναγκαστικα κανεις μονος ου αν δεν μπορεις να πληρώσεις συνεργεία, γενικα τα σπιτια ειναι περιποιημένα πχ καθε χρονο φρεσκοασβεστωνουν τις μάντρες, ειναι λιγο ασαφές το οριο μεταξυ δημοσιου χωρου κ ιδιωτικού κ καθαρίζεις μερη που λογικα ειναι ευθυνη του δήμου, παρα πολλα πραγματα που  δεν τα φανταζεσαι αν ζεις σε πιο αστικό χωρο. συχνα εκνευριζομαι γιατι σκεφτομαι οτι ο αντρας μου αςχολειταια με αυτα, ενω αν μεναμε σε διαμερισμα θα μοιραζόμασταν απλα τις δουλειες κ ετσι θα εκανα κ εγω λιγοτερα. αλλα δν γινεται να θελω κ το σπίτι πανω στη θαλασσα κ τον κηπο με τα λαχανικα κ την απλα για το παιδι, χωρις τον εξτρα κοπο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...