Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφωνια με πεθερο και κουνιαδα!


Star18

Recommended Posts

πήρα είδηση αργά το θέμα, διάβασα όλες τις απαντήσεις και βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα τη συζήτηση που γίνεται.

Να πω, πως αισθάνομαι πιο κοντά σε αυτά που λέει η AthinaP. Δηλαδή είμαι μια μαμά με ένα μωρό 9 μηνών, που έχω ανάγκη, ενήλικες στιγμές. όχι εξαλλοσύνες, όχι clubbing, όχι τρελά ξενύχτια αλλά απλά ενήλικες συναναστραφες και συζητήσεις. δεν ξέρω αν με κάνει καλή ή κακή μαμά αυτή μου η ανάγκη. αλλά ναι, για μένα διασκέδαση στη φάση που είμαι, είναι να βγω στο ταβερνάκι της γειτονιάς μου για να είμαι κοντά στο σπίτι αν προκύψει τίποτα, με 2-3 καλούς φίλους χωρίς παιδιά και να συζητάμε, να πίνουμε τα κρασάκια μας και να τσιμπολογάμε. όσες φορές στην παρέα ήταν και μικρά παιδιά, δεν ήταν ενήλικη συναναστροφή, αλλά ένα κυνήγημα παιδιών, μην βγουν στον δρομο τα μεγαλύτερα, μην φέρει όλο το τραπέζι κάτω η μικρούλα μου. όχι δεν το χάρηκα. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν απολαμβάνω εξόδους με την μικρή μου, αλλά απολάμβάνω εξόδους σε μέρη κατάλληλα για μικρά.

Στο άλσος, στην παιδική χαρά, σε ένα σπίτι με άλλα παιδάκια. εκεί πας και εσυ αποφασισμένος, ότι έχω έρθει για να παίξω, να γελάσω να κάνω καραγκιζιλίκια με το παιδάκι μου. ωραία φάση.

αλλά ξεκούραστη διασκέδαση δεν είναι. και πραγματικά ζηλεύω τις μαμάδες που νιώθουν ξεκούραστες μετά από ένα δίωρο με αφινιασμένα χαρούμενα παιδάκια που έχουν προκαλέσει το χάος σε ένα σπίτι. μετά από τέτοιες στιγμες νιώθω μια χαρά που το παιδάκι μου πέρασε όμορφα, αλλά όχι δεν ηταν διασκέδαση για μένα.

 

εγώ επειδη δεν έχω ουσιαστική βοήθεια από γιαγιά, έχω αποφασίσει να περιοριστώ. όχι δεν θα πάω σε μια συγκέντρωση σε σπίτι με το μωρό. η μικρούλα μου από τις 9 παρά τρίβει τα μάτια της και κοιτάει με ανυπομονησία το κρεβάτι της. γιατί να την ταλαιπωρήσω? θα μείνω σπίτι. και όταν καταφέρω να έχω βοήθεια ε....ναι τότε θα βάλω σε πρώτη προτεραιότητα ενήλικο χρόνο. να κάνω μια συζήτηση με αρχή, μέση τέλος και να μπορώ να την παρακολουθήσω. να πάω ένα σινεμά. να δω δυο φίλες και να μάθω με ησυχία τα νέα τους.

 

κάποια στιγμή μετά από καιρό που είχα να βγω, κανονίστηκε μια συνάντηση παλιών συμμαθητών. η συμφωνία έγινε. ο μπαμπάς θα φύλαγε την μικρή. έφυγα διστακτικά, ιδρυματισμός γαρ, είχα ξεχάσει πως είναι να βγαίνεις μετά τις 9. είπα θα βγω για 1-2 ώρες, ε....γύρισα στις 4 το πρωί. μετά την μια ώρα ξέχασα το μωρό (με τον μπαμπά του ήταν άλλωστε), και δεν μπήκα στον κόπο να στείλω μηνυμα για το πως είναι. Ξέφυγα, μίλησα, ήπια, και ένιωσα ενήλικη γυναίκα. δεν έκανα τίποτα φοβερό, πάλι σε μια ταβέρνα είμαστε. αλλά την καταγράφω σαν μια πολύ ωραία έξοδο. μάλλον την καταγράφω στην κατηγορία διασκέδαση που για ένα χρόνο τώρα έχει μόλις 1-2 τέτοιες φάσεις. δεν θέλω να μιζεριάζω, αλλά από την αλλη δεν θέλω να παριστάνω κάτι που δεν είμαι. και ναι, ένα κομμάτι του εαυτού μου, έχει παραγκωνιστεί λόγω παιδιού και αυτό το κομμάτι μου λείπει. και ποιό είναι αυτό το κομμάτι? εκείνο που θέλει να σχολιάζει την πολιτική επικαιρότητα, να σχολιάζει για βιβλία, μουσική, να μαθαίνει σε βάθος τα νέα για τη ζωή των φίλων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ απόλυτα με rosaki και athinaP, είμαστε προσωρινα εξωτερικό, έχω μία απασχοληση λίγες ώρες την εβδομάδα στο σχολείο των παιδιών και κάποια μαθήματα ελληνικών που δίνω . Ασχολούμαι επίσης σε εθελοντική βάση και με τις τάξεις τους, είμαι η class mum στην τάξη του γιου μου και βέβαια να συνοδευω σε εκδρομές και σε άλλες δραστηριότητες στο σχολείο και στις εκτος σχολειου ασχολιες τους. Οπότε μπορω λοιπόν προσπαθώ να έχω και έναν προσωπικό χρόνο πέρα απο τα παιδια, έναν καφε με μία φίλη, συνήθως τις ώρες που τα παιδια είναι στα μαθήματα τους, ή με τον άντρα μου που 1-2 φορές το μήνα θα βγούμε μόνοι μας, έχουμε μία Ελληνίδα babysitter , τα παιδια την αγαπάνε και πραγματικά όταν έρχεται την περιμένουν πώς και πώς, είναι μία εξοδος απο την ρουτίνα και για αυτα και για εμας. Τα προηγούμενα χρόνια ήταν πιο δύσκολο να βρω χρόνο για μένα γιατι η μικρη πήγαινε ακόμα παιδικό αλλα απο φέτος που πάνε στο ίδιο σχολείο το απολαμβανω.

Link to comment
Share on other sites

Η καθεμια μας εχει την δικη της αποψη ως προς το που θα παει με τα παιδια της κ ειναι σεβαστη.Φυσικα κ η καθεμια γνωριζει που μπορει να παει με τα παιδια της....

 

Πολλες μαμαδες πανε παντου με τα παιδια τους(ειτε απο αναγκη--πχ ελλειψη βοηθειας , ειτε απο συνειδητη επιλογη)

 

Πολλες εχουν βοηθεια η την οικονομικη ανεση για γυναικα που προσεχει τα παιδια.

 

Προσωπικα, οταν προσφερεται η μαμα μου να τα κρατησει( γνωριζω πως θα περασουν καλα,κ τα παιδια ζητανε να πανε στη γιαγια,) εννοειται θα βγω με τον αντρα μου , ειτε για καφε/ποτο/φιλους και φυσικα κ θα το χαρω.

 

Παντα επιλεγω που μπορω να παω , πχ θα προτιμησω φιλικο σπιτι με παιδια, οπου μαζευομαστε 3-4 ζευγαρια, τα παιδια παιζουν στο παιδικο, μια μαμα επιβλεπει, με βαρδιες η καθεμια μας, αλλα κ τα παιδια διασκεδαζουν κ εμεις περναμε καλα.

 

οσο μεγαλωνουν τα παιδια, εχεις περισσοτερες επιλογες φανταζομαι....τα δικα μας ειναι ακομη μικρα, οποτε δεν εχουμε πολλες επιλογες προς το παρον....

 

 

Προσωπικα, δεν προτιμω να παω με τα παιδια σε συγκεντρωση ενηλικων, οπου δεν θα εχει παρεα το παιδι,

οχι μονο απο φοβο μην ενοχλησω, αλλα γιατι ουτε εγω θα περασω καλα--θα τρεχω πισω απο το διχρονο ταρζαν,κ εκεινο θα βαρεθει, θα γκρινιαζει αν δεν εχει παρεα παιδιων κ ενδιαφερον.

 

ειμαι απο τις τυχερες που τα παιδια της κοιμονται ευκολα στο καροτσι(κ ο πρωτος παλια, αλλα κ ο μικρος)αρκει να ειναι καθαρος, χορτατος κ να εχει ψιλοκουραστει, 2 βολτες κ νανι!!!

τα δικα μου δεν κοιμουνται απο τις 9, αφου κατα τις 6 ξυπνανε απο τον μεσημεριανο υπνο, οποτε ειδικα το καλοκαιρακι χαιρομαστε βολτες στη θαλασσα, τον χειμωνα κλεινομαστε πιο πολυ απο φοβο για ιωσεις.

 

Αυτα βοηθησαν στο να μην κλεινομαστε οταν εχει καλο καιρο κ να απολαμβανουμε τις οικογενειακες μας βολτες.

 

 

Το θεμα μας εδω ομως, ειναι τα παιδια σε κοινωνικες εκδηλωσεις, και συγκεκριμενα εδω, στον γαμο.

 

Και παλι, αν η προσκληση αφορα ολη την οικογενεια, η καθεμια αποφασιζει αν παει κ ποιος θα προσεχει τα παιδια,

αν τα παρει μαζι κ ολη τη νυχτα τρεχει πισω απο τα παιδια,

αν δεν παει καθολου.

Η δικη μου ενσταση ειναι στο να επιλεγουν τριτοι στο ποιος θα κρατησει το δικο μου παιδι.

 

Αν το ζευγαρι δεν θελει να επιβαρυνθει με επιπλεον χρεωσεις για τα παιδια, η πιστευει πως θα ενοχλουν στον γαμο, θεωρω πως πρεπει να ενημερωνουν οποιον καλουν, να μην παρει τα παιδια μαζι του.

 

Απο εκει κ περα, την αποφαση θα την παρουν οι γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Η καθεμια μας εχει την δικη της αποψη ως προς το που θα παει με τα παιδια της κ ειναι σεβαστη.Φυσικα κ η καθεμια γνωριζει που μπορει να παει με τα παιδια της....

.

.

.

αν δεν παει καθολου.

Η δικη μου ενσταση ειναι στο να επιλεγουν τριτοι στο ποιος θα κρατησει το δικο μου παιδι.

 

Αν το ζευγαρι δεν θελει να επιβαρυνθει με επιπλεον χρεωσεις για τα παιδια, η πιστευει πως θα ενοχλουν στον γαμο, θεωρω πως πρεπει να ενημερωνουν οποιον καλουν, να μην παρει τα παιδια μαζι του.

 

Απο εκει κ περα, την αποφαση θα την παρουν οι γονεις.

 

συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...