Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφωνια με πεθερο και κουνιαδα!


Star18

Recommended Posts

Καλησπερα σας...ειμαι καινουργια στο forum και νεα μαμα επισης!! Ειναι το πρωτο θεμα που δημοσιευω και ελπιζω να το κανω σωστα!

Εχω ενα θεματα που δεν ξερω πως να το χειριστω για να μην εχω παρεξηγησεις!

Παντρευεται η κουνιαδα μου το Μαιο και μαζι με τον πεθερο μου ειπαν σε μενα και τον συζυγο μου την ημερα του γαμου να κρατησει στο σπιτι τον μπεμπακο μας η κυρια που τους καθαριζει το σπιτι. Εγω δεν θελω με τιποτα.. Και ο αντρας μου συμφωνει σε αυτο.. Ορκιζονται στην εμπιστοσυνη της!! Δεν προκειται να το δεχτω με τιποτα.. Και στο κατω κατω τι θα ενοχλει το παιδακι?? να σημειωσω οτι ειναι 10 μηνων ο μπομπιρας..

Εχω πολυ καλες σχεσεις μαζι τους και δεν θελω να παρεξηγηθω... Θα μου πειτε με το παιδι μου κανω οτι θελω εγω αλλα το ξερω οτι θα προσπαθησουν να με πεισουν. Γι αυτο θελω τα φωτα σας ...αν εχετε βρεθει σε παρομοια κατασταση!

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρώ οτι σας κάνανε αυτή τη πρόταση, έχοντας καλή πρόθεση. Για να μη ταλαιπωρήσετε το παιδάκι λόγω του οτι θα είναι αρκετές ώρες στο καρότσι, ανάμεσα σε πολύ κόσμο, με καπνίλα ίσως και δυνατή μουσική!

Απο την άλλη και εσείς θα το ευχαριστηθείτε καλύτερα το γεγονός απο το να έχεις μαζί σου και ένα μωρό. Φαντάζομαι θα είναι καλεσμένοι στο μυστήριο και οι δικοί σου γονείς, απότε γι'αυτό βρήκανε αυτη τη γυναίκα ως ιδανική λύση!

Βέβαια δική σου είναι η απόφαση για το αν θα το πάρεις μαζί σου, αλλά σε καμία περίπτωση δε πιστεύω οτι το είπανε κακοπροαίρετα. Και σαφώς θα έχουνε εκείνοι εμπιστοσύνη στη γυναίκα αυτή για να την αφήνουνε με το εγγόνι τους!

Αυτό που μπορείς ίσως να κάνεις είναι να έχετε το μωρό μαζί σας στην εκκλησία και οταν είναι να πάτε στο κέντρο, να το αφήσετε σπίτι να φάει και να κοιμηθεί!

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσαν για τον γάμο ή για το δεξίωση/γλέντι?

Είναι νομίζω για μενα τουλάχιστον αποδεκτό και αρκετά συνιθισμένο να μην θέλουν παιδιά /βρέφη το βράδυ στην δεξίωση / γλέντι. Αλλά για την εκκλησία μου φαίνεται παράξενο. Βέββαια ακόμα και όταν προσκαλείς μόνο μεγάλους στην δεξίωση οι στενοί συγγενείς όπως εσύ μπορεί να έρθουν με τα παιδιά τους.

Παιδί σου είναι εσύ αποφασίζεις και δεν πρέπει να το αφήσεις με κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι.

Αλλά από την άλλη, γάμος της και αν τα παιδιά δεν είναι ευπρόσδεκτα δεν μπορείς να το πάς με το ζόρι. Εγώ στην θέση σου θα προσπαθούσα να καταλάβω σε τι αναφέρονται, θα πήγαινα με το παιδί εκκλησία και μετά στο σπιτάκι μου αν δεν είχα άτομο που να εμπιστεύομαι να το αφήσω. Αν είχα άτομο δεν θα με ενοχλούσε.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι να μην αφήσεις το παιδί σε κάποια άγνωστη προς σε σένα και ας λένε τα καλύτερα λόγια οι άλλοι. Εγώ δεν θα το έκανα στην θέση σου. Η δεν θα πήγαινα καθόλου στο γλέντι και θα καθόμουν με το παιδί μου ή αν υπάρχει κάποια ξαδέρφη, κάποια φίλη σου κολλητή που εμπιστεύεσαι να της αφήσεις το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ δεν θα το άφηνα σε κάποια που δεν ξέρω προσωπικά κι ας ορκίζονται πεθερός και κουνιάδα! Θα το άφηνα στην μαμά μου-που η δική μου ξέρω ότι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να μην πάει στο γλέντι- ή θα έμενα εγώ με το παιδί, so simple.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι σε τι θα ενοχλήσει σε ένα γλέντι; Μην είμαστε υπερβολικοί. Μετα απο κάποια ώρα θα κοιμάται κιόλας. Μπορεί οι δικοί σου να το έκαναν με καλή πρόθεση για να περάσεις και εσύ καλά. Αλλά αν δεν νιώθεις εσύ καλά με αυτο τους το λές οτι δεν θές. Και εγώ πιστεύω ότι για το παιδάκι να μείνει ξαφνικά με μία άγνωστη δεν είναι ότι καλύτερο, όχι γιατι θα του κάνει απαραίτητα κάτι κακό η κυρία αλλά θα ανχωθεί το παιδι. Εγώ θα το έπαιρνα μαζί μου.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω μαζί τους, να το πάρεις μαζί σου καποια στιγμή θα κοιμηθεί στο καρότσι του και όλα καλά, εγω την κόρη μου την ειχα παρει μαζί στο γάμο της κουνιάδας μου και ολα πηγαν καλά κοιμόταν μέχρι και την ώρα που φύγαμε αλλα αργότερα και η μικρή μου που πήγαμε σε γάμο εκτός αθηνων κιόλας μια χαρά ήταν , συνηθίζουν και έτσι δεν θα δεσμευεσαι ποτέ αν θες να πας κάπου να ψάχνεις που θα τα αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν δέχεται παιδιά στην εκδήλωσή του, να μη με καλέσει καθόλου. Δεν είμαι ελεύθερη, έχω οικογένεια και πάμε πακέτο...

Στον γάμο του κουνιάδου μου, η κόρη μου ήταν 5 μηνών. Προσπάθησα να διασκεδάσω όσο μπορούσα. Δεν τα κατάφερα βέβαια με 5 μηνών μωρό. Το πήρα και επέστρεψα στο σπίτι. Τόσο απλά. Αλλά το να μου πει ένας τρίτος τι θα κάνω το παιδί μου, συνιστά τουλάχιστον προσβολή...

Κάνε ότι νιώθεις. Και αν κατάλαβα καλά, δεν επιθυμείς να αποχωριστείς το παιδί σου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να το πάρεις μαζί σου ειδικά που δεν είναι δικιά σου ιδέα πρωτοβουλία!

Καταρχήν είναι το εγγονάκι και ανιψάκι τους και θεωρώ ακόμα σαν γεγονός ότι θα πρέπει να είναι παρών στο γεγονός άλλα ακόμα και στις οικογενειακές φωτογραφίες και κατά δευτέρων δεν θεωρώ ότι το να αφήσεις το παιδάκι σου σε μια γυναικά που δεν το έχεις ξανά αφήσει είναι ότι καλύτερο. Το μωρό θα αναρωτιέται που πήγε η μάμα και ποια είναι αυτή η κυρία και εσύ θα είσαι μες στο άγχος οπότε δεν θα περάσεις καλά.

Θεωρώ ότι πρέπει να το πάρετε μαζί στην εκκλησία και στο κέντρο και εάν το μωράκι κουραστεί κάποια στιγμή το πρώτο συγγενικό σου άτομα (η μάμα σου, αδελφή σου κτλ) να το πάρει μαζί του για να ξεκουραστεί. Αλλιώς όταν φύγεις εσύ.

Πάντως δεν μπορεί να σου επιβάλει κανείς τίποτα για το παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του, διευκρίνισέ μας κάτι... τέθηκε θέμα ποιος θα κρατήσει το μωρό την ημέρα του γάμου και πρότειναν την συγκεκριμένη κοπέλα?? έχει συζητηθεί το θέμα καθόλου π.χ. είμαστε όλοι καλεσμένοι στο γάμο (εσύ ο άντρας σου οι γονεις σου ενδεχομένως θειοι θειες), δεν θέλουμε να ταλαιπωρήσουμε το μωρό άρα θέλουμε κάποιον να το κρατήσει, ποιος θα το κάνει??? σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι η στάση τους είναι καλοπροαίρετη και μπράβο τους που σε σκέφτονται ... υπάρχουν και πεθερικά που πάνε πρώτοι και καλύτεροι σε γάμους και πανηγύρια και ούτε για τα μάτια του κόσμου να προτείνουν κάτι :P επί της ουσίας θα πρέπει ως μητέρα του μωρού να ξεκαθαρίσεις εάν θα το πάρεις ή όχι στο γάμο + δεξίωση (εάν υπάρξει) και εάν αποφασίσεις ότι δεν θέλεις να το πάρεις θα πρέπει να δεις όντως εάν θα μείνεις εσύ σπίτι μαζί του ή να βρεις εναλλακτική... ο πεθερός σου και η κουνιάδα σου μία εναλλακτική σου προτείνουν.. εάν δεν συμφωνείς δεν υπάρχει και αντικείμενο κουβέντας....

Link to comment
Share on other sites

Και γω πιστευω δεν υπαρχει θεμα αντιδικιας εκτος και αν σου ειπαν με τη βια να το αφησεις σπιτι κ οτι δεν το θελουν μαζι...εγω πριν 3 χρονια που παντρευτηκα ειχαν ερθει κ μικρα παιδακια στο τραπεζι του γαμου....οσα νυσταξαν τα εβαλαν οι γονεις τους στο καροτσι κ κοιμηθηκαν...τωρα επειδη κ γω εχω μια μπεμπα 9 μηνων, θα την επαιρνα μαζι μου κ αν νυσταζε θα την εβαζα στο καροτσι,,αν εβλεπα να δυσανασχετουσε θα εφευγα απο το γλεντι...εκτος κ αν ειχα τη μαμα μου ή καποιο προσωπο εμπιστοσυνης να μου την κρατησει...ΕΓΩ...κ μιλαω για εμενα...ΔΕΝ θα την αφηνα με την κυρια που μου καθαριζει το σπιτι πχ....πως θα μπορουσα εγω να "γλενταω" κ να ειχα αγχος για το παιδι?Και μιλαω για εμενα που ειμαι φουλ αγχωτικη...Κανε αυτο που θες εσυ πραγματικα κ αυτο που σε βολευει....

Link to comment
Share on other sites

Παντως εαν θες να ευχαριστηθεις τον γαμο κι εγω θα ελεγα να μην εχεις το μωρο μαζι στο γλεντι. Στην ιδια ηλικια ειχα παρει κι εγω τον μικρο σε γαμο και ταλαιπωρηθηκε γιατι νυσταζε, δεν βολευοταν να κοιμηθει στο καροτσι γιατι ειχε φωτα, βαβουρα, μουσικη, εγω ασχολιομουν μονο μαζι του και απο ενα σημειο ολο εκλαιγε κι εγω προσπαθουσα να τον νανουρισω σε πιο σκοτεινες γωνιες...γενικα δεν το χαρηκα, ουτε εγω ουτε το παιδι.

Αν εχεις καποιον που εμπιστευεσαι εσυ θα σου ελεγα να το κανεις. Νομιζω καπως ετσι το σκεφτηκε και ο πεθερος σου και οχι με κακη προθεση. Γιατι λογικα θα κατσετε μεχρι αργα, η αδερφη του αντρα σου παντρευεται, δεν ειναι σωστο να φυγετε πρωτοι πρωτοι. ή μπορει να φυγει νωριτερα η μαμα σου και να παρει εκεινη το μωρο σπιτι να το κοιμησει (αν παιζει ενα τετοιο σεναριο).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν έχω καταλάβει αν είπες ότι δεν ξέρω ποιος θα μου το κρατήσει και σου πρότειναν αυτή τη γυναίκα ή αν στο είπαν αυτοί γιατί δε θέλουν μωρά στο γάμο. Οπότε δεν έχω απάντηση.

Αυτό που θα σου πω εγώ και είναι προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν καλείς κάποιον για μένα είναι αγένεια να του πεις μη φέρεις το παιδί σου, αν για κάποιο λόγο (καπνός, φασαρία κτλ) δεν είναι κατάλληλο περιβάλλον το λες και οι γονείς αποφασίζουν τι θα κάνουν. Τώρα όσο για την ηλικία είναι πολύ κοντινός γάμος και εγώ θα λαχταρούσα να έχω τον ανηψιό μου στο γάμο μου. Επίσης είναι θέμα παιδιού αν θα περάσεις καλά ή όχι, η κόρη μου πέρυσι 9μηνών σε πολύ κοντινός μας γάμο (σε εξωτερικό χώρο) με δυνατή μουσική και φώτα ήπιε το γάλα της και 10 το πολύ είχε κοιμηθεί, οπότε την προσέχαμε με σειρά όλοι της παρέας και περάσαμε τέλεια.

Εγώ πάντως δε θα άφηνα το παιδί μου με μια άγνωστη όποιος και αν την ήξερε για κανένα λόγο. Δεν το κρίνω, εγώ δε θα το έκανα, γιατί δε θα ήμουν κι εγώ καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!οταν παντρευτηκα εγω ειχανε ερθει στο γαμο,και στο τραπεζι εννοειται,ο θειος μου και τα παιδια του τα οποια ειναι παντρεμενα!ο ενας ξαδερφος μου ειχε μαζι τη κορουλα του που ηταν κοντα 1 χρονων...το μονο που στερηθηκαν ειναι να φυγουν λιγο νωριτερα απο τους υπολοιπους καλεσμενους...νομιζω πως καλυτερα να κανεις οπως νιωθεις!αν δεν σε ενοχλει εσενα γιατι να προβληματιζει τους αλλους?νομιζω περισσοτερο ανχος θα εχεις αν το αφησεις ειδικα σε καποιον που δεν ξερεις καθολου,και το μυαλο σου θα ειναι συνεχεια εκει!εγω θα το επαιρνα μαζι κιας εφευγα νωριτερα απο το γλεντι.

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, το παιδάκι είναι πολύ μικρό για να το πάρεις στο γλέντι μαζί σου, θα ταλαιπωρηθεί και ποιός ο λόγος? Κάτσε σπίτι μαζί του ή βάλε την μαμά σου να στο κρατήσει. Με τίποτα στην ξένη γυναίκα όμως.

Link to comment
Share on other sites

στη θέση σου θα το έπαιρνα μαζί μου το μικρό

αν νύσταζε θα τοβαζα να κοιμηθεί στο καρότσι

αν πάλι δε γινόταν με τίποτα και γκρίνιαζε απλώς θα έφευγα

η κόρη μου είναι σχεδόν 13 μηνών και απ'όταν γεννήθηκε την παίρνουμε παντού μαζί μας!έτσι κάναμε κι έτσι έμαθε κι εκεινη να προσαρμόζεται!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει συνηθίσει το μωρο σου να κοιμάται με φασαρία δεν θα έχει πρόβλημα να κοιμηθεί στο καρότσι. Η αδελφή μου απο πολύ πολύ μικρο το έπαιρναν παντού μαζί τους όταν βγαίναμε έξω και δεν είχε κανένα πρόβλημα να κοιμηθεί στο καρότσι. Το δικό σου το παιδί εσύ το ξέρεις βέβαια και εσύ θα κρίνεις πιο είναι το καλύτερο. Γνώμες λέμε. Με το καλό και καλά να περάσετε!!!

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενοι χωροι απαγορευουν παιδια στην δεξιωση. Πχ μεγαλα ξενοδοχεια. Εχει και μια λογικη για ναι 10 μηνων ειναι στο καροτσακι του αλλα 2 χρονων μαζευται? (χωρια η δυνατη μουσικη, ο πολυς κοσμος, το καπνισμα απαγορευτικε?)

Απο εκει και περα και εγω δεν θα τους αφηνα με καποια ξενη. Αν δεν μπορουσαν οι δικοι μου να το κρατησουν δεν θα πηγαινα στην δεξιωση. Θα προσπαθουσα ομως να πεισω την μαμα μου γιατι και η κοπελα που παντρευεται αδελφη ειναι. Οπως δεν θα μου αρεσε να μην ειναι ο αντρας μου στο γαμο της αδελφης του ετσι θα παω και εγω στο γαμο της δικιας του αδελφης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει όταν λες "ο άντρας μου συμφωνεί σε αυτό" με ποιον συμφωνεί. Αν συμφωνει μαζί σου είναι πιο απλά τα πράγματα. Πάει να πει ότι ξέρει και εκείνος το παιδί του και ξέρει ότι δεν είναι μαμ κακά και νάνι και ότι αβασάνιστα το αφήνει κανείς με κάποιον τριτο σε αυτή την ηλικία. Υπάρχουν παιδιά και παιδιά. Και θα έλεγα ότι είναι πιο εύκολο να πειστεί πεθερά και κουνιάδα, αν είναι ο σύζυγος "με το μέρος σου". Όλα τα παιδιά δεν είναι ίδια. Από τα δικά μου παιδάκια, το ένα το δικό μου θα το άφηνα με μια γυναίκα στο σπίτι, το άλλο όχι.

 

Αν πάλι δεν συμφωνει με τους δικούς του, καλό είναι να το δεις καλύτερα. Πότε θα μπορέσει ξανά να βγει μαζί σου έξω χωρίς παιδιά; Αν όχι ούτε τώρα, τότε πότε; Αν κάνετε και δεύτερο παιδάκι, μπορεί να υποψιάζεται ότι τα νιάτα του, όπως αντιλαμβανόμαστε στην Ελλάδα τα νιάτα, με βόλτες και διασκέδαση, αυτά τα νιάτα, τελείωσαν!

 

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση πάντως είχα αφήσει μαμά δική μου μαζί με γυναίκα ξένη σπίτι, για την ακρίβεια τη γυναίκα που μας βοηθούσε σπίτι τα πρωϊνά και την ξέραμε ήδη μήνες, αλλά είχαμε και δίδυμα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα χρόνο παντρευτηκε ο κουνιάδος μου - καλή ωρα οπως η κουνιαδα σου. Ο μικρός ήταν 13 μηνων. Στην εκκλησία και στο κεντρο ήταν καλεσμένοι και οι γονεις μου . Το αποτελεσμα ? Ο μικρος στην εκκλησια ήταν μαζί με τους γονεις μου γιατί εμείς επρεπε να ειμαστε κοντα στο ζευγαρι. Μια φωναζε ο ενας , μια να ευχηθει ο αλλος , μια να φωτογραφηθουμε, μια να μαζεψουμε δωρα.....ειμασταν ολο στο πόδι . Στο τραπέζι οι γονεις μου καθισαν μόνο για το φαγητό και μετά φυγανε μαζί με τον μικρό για το σπίτι. Ναι δεν το ευχαριστηθηκαν εκεινοι αλλά τι να κανουμε ...του ανδρα μου σοι ειναι .

Τον μικρό δεν το συζηταω να τον αφησεις σε ξενη γυναικα ...αν της εχουν εμπιστοσυνη να της αφησουν τα δικα τους παιδακια .

Αλλά δυστυχως ενα μωρό παιδί δεν κανει για τετοιου ειδους εκδηλωσεις ειτε ειναι σε καροτσι ειτε περπαταει . Μην τα θελουμε ολα δικα μας .

Οκ εχεις ενα μωρακι - να σου ζησει - αλλα ενας γαμος ειναι ενας γαμος που εχει απο όλα . Αν θελεις πραγματικά να δεις τον γαμο και μετα το γλεντι θα πας χωρις παιδί . Το παιδί στην εκκλησία ας το κρατανε οι γονεις σου - αν μπορουν κιολας- . <Μετα ας φυγουν.

Αν πάλι θες τυπικά να πας για να βγαλεις την υποχρεωση , ναι εκει μπορεις να χρησιμοποιήσεις το παιδί σαν δικαιολογία .

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δοιαβάσει τι εχουν πει οι αλλες κοπέλες αλλά εγω στην θεση σου θα το έπερνα μαζί μου και το πολύ πολύ δεν θα πήγαινα στο γλέντι.. απο την στιγμή που είστε οικογένεια (εσυ ο αντρας σου και το παιδί σου) θα πάτε και σαν οικογενεία... δηλαδή τι.. η κουνιάδα σου στέλνει πρόσλησεις που λενε απαγορευονται τα παιδάκια και οι γιαγιάδες που δεν συμπαθω??? :confused:

 

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογικη σου πρότειναν να σου κρατήσει το ΔΙΚΟ σου το παιδι μια ξένη προς εσένα γυναίκα .. τι είναι το παιδί?? σκυλί να το αφηνουμε όπου λάχει?? και σκυλί να ταν πάλι θα έψαχνες εσύ ποιος θα το προσέξει.. δηλαδή έλεος.. όσο καλή πρόθεση εμένα το όλο σκηνικό μου φένεται τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συμφωνω κι εγω ..στο να μην αφησεις το παιδι σε μια γυναικα την οποια δεν εχεις διαλεξει εσυ και δεν την εχεις δοκιμασει κιολας!! Ειναι καλυτερο να εχει το νου της η μαμα σου κι αν δειτε οτι και το μωρο ανυσηχει ή θα το παρει σπιτι η μαμα σου ή θα το παρεις εσυ...ασε που νομιζω οτι τα μικρα μωρακια τα παιρνει κι ο υπνος με το νταβαντουρι που γινεται!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...