Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα τα καταφέρουμε ποτέ άραγε? Αζωοσπερμία...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...διαβάζω εδώ και χρόνια το φόρουμ κ μόλις σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή....πάντα ήθελα παιδάκια κ τώρα αναρωτιέμαι αν θ'αποκτήσω ποτέ έστω κι ένα....το πρόβλημα μας αζωοσπερμία....ούτε την σημασία της λέξης δεν ήξερα κάποτε..σε λίγο καιρό πάμε για βιοψία και αν είμαστε τυχεροί και βρούμε υλικό σε εξωσωματική...υπάρχει άλλη κοπέλα με παρόμοιο πρόβλημα?Ώρες ώρες νιώθω ότι θα σκάσω!:(

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα και σε σενα...αρχικα θελω να σου κανω μια ερωτηση...ολες σας οι εξετασεις εχουν δειξει αζωοσπερμια;εμενα του αντρα μου το πρωτο σπερμοδιαγραμμα εδειξε αζωοσπερμια και τα υπολοιπα σε διαφορα κεντρα ολιγοασθενοσπερμια...κανε υπομονη και ολα θα πανε καλα....οταν ειχαμε δει τα πρωτα αποτελεσματα μας ειχε πει ο γυναικολογος οτι αποκλειεται να μην κανουμε παιδι...βρισκουν παντα σπερματιδες...αρα λοιπον σιγουρα κατι καλο θα βγει απο τη βιοψια....

σιγουρα θελουμε περισσοτερη δυναμη απο αλλα ζευγαρια....αλλα μαλλον την εχουμε γι αυτο περναμε αυτες τις καταστασεις..η εκβαση θα μας δωσει διπλη χαρα....

καλη επιτυχια..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σε σενα...αρχικα θελω να σου κανω μια ερωτηση...ολες σας οι εξετασεις εχουν δειξει αζωοσπερμια;εμενα του αντρα μου το πρωτο σπερμοδιαγραμμα εδειξε αζωοσπερμια και τα υπολοιπα σε διαφορα κεντρα ολιγοασθενοσπερμια...κανε υπομονη και ολα θα πανε καλα....οταν ειχαμε δει τα πρωτα αποτελεσματα μας ειχε πει ο γυναικολογος οτι αποκλειεται να μην κανουμε παιδι...βρισκουν παντα σπερματιδες...αρα λοιπον σιγουρα κατι καλο θα βγει απο τη βιοψια....

σιγουρα θελουμε περισσοτερη δυναμη απο αλλα ζευγαρια....αλλα μαλλον την εχουμε γι αυτο περναμε αυτες τις καταστασεις..η εκβαση θα μας δωσει διπλη χαρα....

καλη επιτυχια..

 

καλημέρα..και τα 2 σπερμ/ματα σε διαφορετικά κέντρα έδειξαν αζωοσπερμία...οι ορμονολογικές ήταν καλές,το ίδιο κι ο υπέρυχος...καλή επιτυχία κ σε σένα...εσείς πως προχωράτε?

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..και τα 2 σπερμ/ματα σε διαφορετικά κέντρα έδειξαν αζωοσπερμία...οι ορμονολογικές ήταν καλές,το ίδιο κι ο υπέρυχος...καλή επιτυχία κ σε σένα...εσείς πως προχωράτε?

 

καλημερα myheart απο τη στιγμη που οι ορμονολογικες ηταν καλες εχετε παρα πολλες πιθανοτητες με τη βιοψια να βρειτε σπερματοζωαρια..ευχομαι να πανε ολα καλα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...διαβάζω εδώ και χρόνια το φόρουμ κ μόλις σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή....πάντα ήθελα παιδάκια κ τώρα αναρωτιέμαι αν θ'αποκτήσω ποτέ έστω κι ένα....το πρόβλημα μας αζωοσπερμία....ούτε την σημασία της λέξης δεν ήξερα κάποτε..σε λίγο καιρό πάμε για βιοψία και αν είμαστε τυχεροί και βρούμε υλικό σε εξωσωματική...υπάρχει άλλη κοπέλα με παρόμοιο πρόβλημα?Ώρες ώρες νιώθω ότι θα σκάσω!:(

 

καλημερα !να μην απελπιζεσαι και να σκεφτεσαι θετικα.στις μερες μας η επιστημη ολα τα καταφερνει.ενα ζευγαρι ,γνωστοι του αντρα μου,τα καταφεραν με την πρωτη τους προσπαθεια.η κοπελα νεα σε ηλικια ,γυρω στα 30 και εκεινος πανω απο 40 με αζωοσπερμια,προχωρησαν σε εξωσωματικη ,βρηκαν σπερματοζωαρια μεσω επεμβασης(δεν ειναι τιποτα,ελαχιστος πονος)και ολα πηγαν μια χαρα.μαλιστα εχουν και στην καταψυξη για μελοντικα αδελφακια.η κοπελα ειναι εγκυος στον τριτο μηνα!

καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή myheart,

Καταρχήν καλώς όρισες.

 

Γνωρίζω και εγώ ζευγάρι στο περιβάλλον μου, οι οποίοι με αζωοσπερμία, τα κατάφεραν -με την 2η- και τώρα έχουν μωρό!

 

Μη χάνετε την ελπίδα σας, επιμονή και πίστη θέλει. Να είστε αγαπημένοι και θα φτάσετε το όνειρό σας.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

carousel, κοκκινουλα και chrysothemis σας ευχαριστώ πολύ! μου δίνετε κουράγιο! Γενικά είμαι αισιόδοξη (κ λόγω ηλικίας, είμαι 29, είναι 34) και προσπαθώ να είμαι δυνατή ειδικά για τον άντρα μου. Θέλω να πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά, απλά εκείνος φοβάται την επέμβαση(βιοψία), επιπτώσεις μην πάθει κάτι κτλ. κ νιώθω λίγο ότι τον πιέζω μιας κ λέει ότι το κάνει επειδή μ'αγάπαει..Σας εύχομαι όλες τα καλύτερα κ σας ευχαριστώ και πάλι! Φιλιά

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας.

Διαβάζω εδώ και χρόνια το φόρουμ και μόλις σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή μετά το χθεσινό σοκ από τα αποτελέσματα των εξετάσεων του συζύγου μου. :cry:

Έχουμε μία αντίστοιχη περίπτωση με την myheart.

Εγώ είμαι 28 ο σύζυγός μου 36 και προσπαθούμε εδώ και 1 χρόνο για μωράκι χωρίς αποτέλεσμα.

Πριν 3 μήνες ξεκινήσαμε να ψαχνόμαστε. Αρχικά έκανα εγώ εξετάσεις, τα αποτελέσματα των οποίων είναι σχετικά καλά (υψηλή προλακτίνη που ρυθμίζεται όμως μου είπε ο γιατρός) και χθες παραλάβαμε τα αποτελέσματα από το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου.

Το σπερμοδιάγραμμα έδειξε συγκέντρωση 60.000/ml & 5% κινητικότητα ... τραγικά χαμηλά ποσοστά :cry::cry:.

Ο σύζυγός μου δεν καπνίζει, δεν πίνει, τρέφεται όσο το δυνατόν υγιεινά..

Την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφτούμε ουρολόγο για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

Έχω διαβάσει αντίστοιχες περιπτώσεις στο forum που τελικά κατάφεραν και απέκτησαν μωράκι, οπότε σκεφτόμαστε θετικά και ελπίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Arshia μην απελπίζεσαι! κ στο λέω εγώ που είχαμε χειρότερα αποτελέσματα! Τώρα όμως είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στο μωράκι μας! Τελικά κάναμε βιοψία,όλα πήγαν τέλεια!βρήκαμε πολλά σπερματοζωάρια και θα πάμε σε εξωσωματική!! Πίστη και όλα θα πάνε καλά! κ να είστε ενωμένοι με τον άντρα σου!!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία στο θεμα, εμείς είχαμε αλλα προβληματακια, αλλα μόλις διαβασα την ιστορία μιας κοπέλας, στο ¨ιστοριες με αίσιο τελος¨ που θα σας γεμίσει ελπίδα και κουράγιο!

Μην χάνεται την πίστη σας, ενωμένοι με τους συντρόφους σας θα βρείτε την άκρη σας!

Εύχομαι μας απο την καρδιά μου καλη επιτυχια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας...διαβάζω εδώ και χρόνια το φόρουμ κ μόλις σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή....πάντα ήθελα παιδάκια κ τώρα αναρωτιέμαι αν θ'αποκτήσω ποτέ έστω κι ένα....το πρόβλημα μας αζωοσπερμία....ούτε την σημασία της λέξης δεν ήξερα κάποτε..σε λίγο καιρό πάμε για βιοψία και αν είμαστε τυχεροί και βρούμε υλικό σε εξωσωματική...υπάρχει άλλη κοπέλα με παρόμοιο πρόβλημα?Ώρες ώρες νιώθω ότι θα σκάσω!:(

 

 

myheart καλημέρα. Πριν από 10 μέρες και εμένα ο σύζυγος διαγνώστηκε με αζωοσπερμία. Η αλήθεια είναι ότι έχω ξεπεράσει το σοκ και μόλις περνάω την φάση που κλαίω (στα κρυφά). Γύρω μας όλοι οι φίλοι και φίλες μας γεννάνε οπότε συνέχεια πηγαίνω σε μαιευτήρια με δώρα. Στον γυρισμό στο αυτοκίνητο δε μιλάω και να σου πω την αλήθεια?? Είμαι να σκάσω. Ο κάθε καημένος (ζητιάνος, τσιγγάνος στα φανάρια, άνεργος κ.λπ.) έχει από 2 και 3 παιδιά και εγώ τίποτα. Είμαι να σκάσω. Το παραπάνω ακούγεται ρατσιστικό το ξέρω αλλά πραγματικά δεν το εννοώ έτσι. Αλήθεια να είναι καλά όλα τους.

Τέλος πάντων σήμερα την άκουσα κανονικά και ψάχνω να βρώ το καλύτερο κέντρο που μπορώ στην πόλη της Θεσσαλονίκης για εξωσωματική που να απευθύνεται στο ζευγάρι και να αντιμετωπίζει τα προβλήματά του στο σύνολό τους. Δεν είμαι σίγουρη ότι ο γυναικολόγος μου πρέπει να μας αναλάβει σε αυτό ή με ποια κλινική συνεργάζεται...Εσύ το έψαξες καθόλου πως πρέπει να κινηθείς??

Πάντως για να μην στεναχωριέσαι και εσύ να σου πω ότι η μικροβιολόγος μας μας είπε ότι περιπτώσεις σαν των συζύγων μας σήμερα είναι μπαμπάδες... πάρε θάρρος και συνέχισε.

Ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

myheart καλημέρα. Πριν από 10 μέρες και εμένα ο σύζυγος διαγνώστηκε με αζωοσπερμία. Η αλήθεια είναι ότι έχω ξεπεράσει το σοκ και μόλις περνάω την φάση που κλαίω (στα κρυφά). Γύρω μας όλοι οι φίλοι και φίλες μας γεννάνε οπότε συνέχεια πηγαίνω σε μαιευτήρια με δώρα. Στον γυρισμό στο αυτοκίνητο δε μιλάω και να σου πω την αλήθεια?? Είμαι να σκάσω. Ο κάθε καημένος (ζητιάνος, τσιγγάνος στα φανάρια, άνεργος κ.λπ.) έχει από 2 και 3 παιδιά και εγώ τίποτα. Είμαι να σκάσω. Το παραπάνω ακούγεται ρατσιστικό το ξέρω αλλά πραγματικά δεν το εννοώ έτσι. Αλήθεια να είναι καλά όλα τους.

Τέλος πάντων σήμερα την άκουσα κανονικά και ψάχνω να βρώ το καλύτερο κέντρο που μπορώ στην πόλη της Θεσσαλονίκης για εξωσωματική που να απευθύνεται στο ζευγάρι και να αντιμετωπίζει τα προβλήματά του στο σύνολό τους. Δεν είμαι σίγουρη ότι ο γυναικολόγος μου πρέπει να μας αναλάβει σε αυτό ή με ποια κλινική συνεργάζεται...Εσύ το έψαξες καθόλου πως πρέπει να κινηθείς??

Πάντως για να μην στεναχωριέσαι και εσύ να σου πω ότι η μικροβιολόγος μας μας είπε ότι περιπτώσεις σαν των συζύγων μας σήμερα είναι μπαμπάδες... πάρε θάρρος και συνέχισε.

 

 

σε καταλαβαίνω απόλυτα!δεν ξέρω αν διάβασες παραπάνω αλλά εμείς κάναμε ήδη βιοψία κι αφού βρήκαμε σπερματοζωάρια προχωράμε σε εξωσωματική.Αρχικά πρέπει να πάτε σε ουρολόγο και να σας πει πως θα προχωρήσετε. Η εξωσωματική έρχεται αργότερα.Συγνώμη που στο λέω έτσι αλλά πρώτα πρέπει να δείτε την βιοψία και μετά την εξωσωματική. Ο γυναικολόγος σου μπορεί να σε αναλάβει μόνο αν είναι εξωσωματικός. Εμεις πάντως επιλέξαμε κέντρο και τώρα μας αναλαμβάνουν αυτοί(γυναικολόγος-εμβρυολόγος).Όταν με το καλό μείνω έγκυος θα γυρίσω στον γυναικολόγο μου.

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων σήμερα την άκουσα κανονικά και ψάχνω να βρώ το καλύτερο κέντρο που μπορώ στην πόλη της Θεσσαλονίκης για εξωσωματική που να απευθύνεται στο ζευγάρι και να αντιμετωπίζει τα προβλήματά του στο σύνολό τους. Δεν είμαι σίγουρη ότι ο γυναικολόγος μου πρέπει να μας αναλάβει σε αυτό ή με ποια κλινική συνεργάζεται...Εσύ το έψαξες καθόλου πως πρέπει να κινηθείς??

 

Συμφωνω με την myheart , οπωσδηποτε να δει ουρολογο ο συζυγος σου. Αυτη ειναι η πρωτη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω απόλυτα!δεν ξέρω αν διάβασες παραπάνω αλλά εμείς κάναμε ήδη βιοψία κι αφού βρήκαμε σπερματοζωάρια προχωράμε σε εξωσωματική.Αρχικά πρέπει να πάτε σε ουρολόγο και να σας πει πως θα προχωρήσετε. Η εξωσωματική έρχεται αργότερα.Συγνώμη που στο λέω έτσι αλλά πρώτα πρέπει να δείτε την βιοψία και μετά την εξωσωματική. Ο γυναικολόγος σου μπορεί να σε αναλάβει μόνο αν είναι εξωσωματικός. Εμεις πάντως επιλέξαμε κέντρο και τώρα μας αναλαμβάνουν αυτοί(γυναικολόγος-εμβρυολόγος).Όταν με το καλό μείνω έγκυος θα γυρίσω στον γυναικολόγο μου.

 

καλημέρα. Πολύ χαίρομαι για εσένα. Πήγαμε σε ουρολόγο και πρότεινε ακριβώς την ίδια διαδικασία, δηλ. βιοψία. Επίσης μας πρότεινε να κάνουμε την βιοψία παράλληλα με την εξωσωματική έτσι ώστε να μην χάσουμε σημαντικό αριθμό σπερματοζωαρίων στην απόψυξη. Τώρα είμαι στην διαδικασία να ψάχνω κέντρο και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί αρκετά. εσύ ποιο επέλεξες? και βασικά με ποιά κριτήρια το επέλεξες? Στο πρότεινε ο γυναικολόγος, κάποιος γνωστός, ξέρεις ότι έχει επιτυχία σε περιπτώσεις σαν τις δικιές μας?

Ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Πολύ χαίρομαι για εσένα. Πήγαμε σε ουρολόγο και πρότεινε ακριβώς την ίδια διαδικασία, δηλ. βιοψία. Επίσης μας πρότεινε να κάνουμε την βιοψία παράλληλα με την εξωσωματική έτσι ώστε να μην χάσουμε σημαντικό αριθμό σπερματοζωαρίων στην απόψυξη. Τώρα είμαι στην διαδικασία να ψάχνω κέντρο και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί αρκετά. εσύ ποιο επέλεξες? και βασικά με ποιά κριτήρια το επέλεξες? Στο πρότεινε ο γυναικολόγος, κάποιος γνωστός, ξέρεις ότι έχει επιτυχία σε περιπτώσεις σαν τις δικιές μας?

 

 

 

Καλημέρα!καταρχήν εύχομαι να πάνε όλα καλά στη βιοψία! Συγνώμη τώρα κιόλας που θα στο πω έτσι αλλά θεωρώ ότι στις δικές μας περιπτώσεις πρέπει να είμαστε προετοιμασμένες για όλα. Το ενδεχόμενο να μην βρείτε σπερματοζωάρια(που το απεύχομαι) σας το είπε ο ουρολόγος σας?Οι πιθανότητες είναι πάντα 50-50 ακόμη κι όταν οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι καλές(ορμονολογικές,τρίπλεξ όρχεων).Τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση?Εκτός κι αν είστε αποφασισμένοι για δότη.(αλλιώς θα έχεις φάει τσάμπα ορμόνες και θα μείνεις με τα ωάρια στο χέρι).Εμείς επιλέξαμε το embryolab στο οποίο μας είχε στείλει ο ουρολόγος να κάνουμε 2ο σπερμοδιάγραμμα(το 1ο το κάναμε αλλού) για να είμαστε σίγουροι.Επίσης συνεργάζετε ο ίδιος μ'αυτό κ στην βιοψία ήταν παρούσα εμβρυολόγος του κέντρου(μιας κι ελέγχει επιτόπου για σπερματοζωάρια).Ρώτησα κ το γυναικολόγο μου και πολλούς άλλους και άκουσα τα καλύτερα.Επίσης βασικό ήταν ότι ένιωσα άνετα με όλους εκεί και απ'όσο ξέρω έχει αρκετες επιτυχίες.Θα φανεί! Ό,τι θέλεις με ρωτάς και σόρρυ αν είμαι απότομη σε κάποια πράγματα αλλά το έχω ψάξει τιο θέμα κ θεωρώ πως καλυτερα να ξέρεις παρά να την "πατήσεις". Ποιον ουρολόγο έχετε αν επιτρέπεται?

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!καταρχήν εύχομαι να πάνε όλα καλά στη βιοψία! Συγνώμη τώρα κιόλας που θα στο πω έτσι αλλά θεωρώ ότι στις δικές μας περιπτώσεις πρέπει να είμαστε προετοιμασμένες για όλα. Το ενδεχόμενο να μην βρείτε σπερματοζωάρια(που το απεύχομαι) σας το είπε ο ουρολόγος σας?Οι πιθανότητες είναι πάντα 50-50 ακόμη κι όταν οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι καλές(ορμονολογικές,τρίπλεξ όρχεων).Τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση?Εκτός κι αν είστε αποφασισμένοι για δότη.(αλλιώς θα έχεις φάει τσάμπα ορμόνες και θα μείνεις με τα ωάρια στο χέρι).Εμείς επιλέξαμε το embryolab στο οποίο μας είχε στείλει ο ουρολόγος να κάνουμε 2ο σπερμοδιάγραμμα(το 1ο το κάναμε αλλού) για να είμαστε σίγουροι.Επίσης συνεργάζετε ο ίδιος μ'αυτό κ στην βιοψία ήταν παρούσα εμβρυολόγος του κέντρου(μιας κι ελέγχει επιτόπου για σπερματοζωάρια).Ρώτησα κ το γυναικολόγο μου και πολλούς άλλους και άκουσα τα καλύτερα.Επίσης βασικό ήταν ότι ένιωσα άνετα με όλους εκεί και απ'όσο ξέρω έχει αρκετες επιτυχίες.Θα φανεί! Ό,τι θέλεις με ρωτάς και σόρρυ αν είμαι απότομη σε κάποια πράγματα αλλά το έχω ψάξει τιο θέμα κ θεωρώ πως καλυτερα να ξέρεις παρά να την "πατήσεις". Ποιον ουρολόγο έχετε αν επιτρέπεται?

 

 

myheart σου έστειλα pm με τον γιατρό. Έχουμε κάνει 2 σπερμοδιαγράμματα προς το παρόν και θα κάνουμε και τρίτο.

Ο συγκεκριμένος γιατρός στο σχόλιο που του έκανα αν δηλ. "η περίπτωση να βρούμε σπέρμα είναι 50-50" είπε ότι κάνω λάθος και είναι παραπάνω. πως και γιατί δεν ξέρω να σου πω.

Σήμερα το πρωί έκλεισα και εγώ ένα ραντεβού στο Embryolab να τους δω και από κοντά και το θέμα τις ταυτόχρονης βιοψίας και εξωσωματικής θα το κουβεντιάσω. Από ότι είδα στο embryolab αναλαμβάνουν και μέθοδο TESΕ-βιοψία. Ο δικός σου γιατρός (ουρολόγος) ποιός είναι?

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!!

Ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

myheart σου έστειλα pm με τον γιατρό. Έχουμε κάνει 2 σπερμοδιαγράμματα προς το παρόν και θα κάνουμε και τρίτο.

Ο συγκεκριμένος γιατρός στο σχόλιο που του έκανα αν δηλ. "η περίπτωση να βρούμε σπέρμα είναι 50-50" είπε ότι κάνω λάθος και είναι παραπάνω. πως και γιατί δεν ξέρω να σου πω.

Σήμερα το πρωί έκλεισα και εγώ ένα ραντεβού στο Embryolab να τους δω και από κοντά και το θέμα τις ταυτόχρονης βιοψίας και εξωσωματικής θα το κουβεντιάσω. Από ότι είδα στο embryolab αναλαμβάνουν και μέθοδο TESΕ-βιοψία. Ο δικός σου γιατρός (ουρολόγος) ποιός είναι?

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!!

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!καλή επιτυχία κ σε 'σας! σου έχω στείλει πμ!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος γιατρός στο σχόλιο που του έκανα αν δηλ. "η περίπτωση να βρούμε σπέρμα είναι 50-50" είπε ότι κάνω λάθος και είναι παραπάνω.

 

Εχει δικιο ειναι παραπανω. Εμας μας ειχε δωσει 99% να βρεθουν και δεν βρεθηκε τιποτα...μα τιποτα. Τόσο τέλεις εξετασεις είχαμε. Τα ποσοστα δεν παιζουν ρολο , αμα ειναι να σου κατσει να αποτελεις το1% του πληθυσμου των αζωοσπερμικων αντρων , θα σου κατσει . Δε στο λεω για να σε φοβισω , σιγουρα ειναι περισσοτερο "πιθανό" να πανε ολα καλα. Στο γραφω γιατι συμφωνω απολυτως με την myheart , μην παρεις και τα φαρμακα αδικα γιατι δεν ειναι και ευκολο να τα γραψεις . Οσο για την αποψυξη , οτι ειναι να γινει , γινεται μια χαρα και με κατεψυγμενα!

Link to comment
Share on other sites

:P ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ arsia

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ,ΚΑΘΩΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΣΕ INTERNET FORUM KAI Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΘΑΡΡΟΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΝΟΥΝ, Η ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

TON OKΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ 1,5 ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.(ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2010 ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ). ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.ΜΟΛΙΣ 5.000.000/ml ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 5% ΜΟΝΟ ΤΗΝ 1η ΩΡΑ. ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ(ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ) ΟΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΟΥ 1ου ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΞ'ΑΥΤΩΝ ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΕΣΩ DOPLER : ΚΙΡΣΟΚΙΛΗ ΣΤΟΝ ΑΡ.ΟΡΧΙ ΜΕΣΑΙΟΥ ΒΑΘΜΟΥ.

ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΕ ΙΑΤΡΟΙ(ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ) ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ 1 ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ(ΑΡ.ΩΑΡΙΩΝ , ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΩΑΡΙΑ κλπ) ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΠΑΡ'ΟΤΙ ΗΔΗ ΣΤΑ 40(ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΝΑΚΑΜΨΗΣ) ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΙΡΣΟΚΙΛΗΣ .

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ;

-Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.

-ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ;

14.000.000/ml ΚΑΙ 48.000.000 ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ 6η ωρα και συνολο 40%

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :

-ΣΕ ΚΑΚΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΥΠΑΡΞΗ ΚΙΡΣΟΚΙΛΗΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ.

-ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΩΣΤΟΥ ΟΥΡΟΛΟΓΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ

-ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ , ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΠΙΟ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ

-ΑΜΜΕΣΗ ΑΠΟΡΙΨΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΠΤΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ

-ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ(ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ,ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ,ΔΙΝΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ)

-ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ.

-ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ,ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΑΝΔΡΙΣΜΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΣΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΓΡΟ.

ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!! ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ , ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

 

Καλημέρα σας.

Διαβάζω εδώ και χρόνια το φόρουμ και μόλις σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή μετά το χθεσινό σοκ από τα αποτελέσματα των εξετάσεων του συζύγου μου. :cry:

Έχουμε μία αντίστοιχη περίπτωση με την myheart.

Εγώ είμαι 28 ο σύζυγός μου 36 και προσπαθούμε εδώ και 1 χρόνο για μωράκι χωρίς αποτέλεσμα.

Πριν 3 μήνες ξεκινήσαμε να ψαχνόμαστε. Αρχικά έκανα εγώ εξετάσεις, τα αποτελέσματα των οποίων είναι σχετικά καλά (υψηλή προλακτίνη που ρυθμίζεται όμως μου είπε ο γιατρός) και χθες παραλάβαμε τα αποτελέσματα από το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου.

Το σπερμοδιάγραμμα έδειξε συγκέντρωση 60.000/ml & 5% κινητικότητα ... τραγικά χαμηλά ποσοστά :cry::cry:.

Ο σύζυγός μου δεν καπνίζει, δεν πίνει, τρέφεται όσο το δυνατόν υγιεινά..

Την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφτούμε ουρολόγο για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

Έχω διαβάσει αντίστοιχες περιπτώσεις στο forum που τελικά κατάφεραν και απέκτησαν μωράκι, οπότε σκεφτόμαστε θετικά και ελπίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τομι,σ ευχαριστουμε πολυ που μοιραστηκες την ιστορια σου μαζι μας!

 

πραγματι μας δινεις ανασα,με την εμπειρια σου,γιατι δυστηχως στον δυσκολο αγωνα που περναμε ,πολλες φορες σκιβουμε κ λυγιζουμε χωρις να το θελουμε και χρειαζομαστε λιγη ελπιδα.να πιστεψουμε και μεις οτι θαυματα γινονται και τα βλεπουμε μπροστα μας.συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη της συζηγου,με το καλο το μωρακι σας και ελπιζω γρηγορα να ερθει και η δικια μας η σειρα να χαμογελασουμε!:P

Link to comment
Share on other sites

mpallou πως είσαι?τι κάνατε τελικά?

 

 

Καλημέρα σε όλες και όλους, Καλημέρα myheart.

Καταρχήν έδωσα σημασία στην ηρεμία και πλέον είμαι καλά (δεν κλαίω κάθε 2 ώρες) και έλαβα δράση οργανωτική.

Συζητήσαμε με τον σύζυγο και αποφασίσαμε ότι δεν θέλουμε τρίτο δότη ακόμα και αν όλα πάνε στραβά. Κάνουμε τις εξετάσεις που πρέπει έτσι ώστε να περάσω από την επιτροπή του ΕΟΠΥΥ για τα φάρμακα. Είμαι λιγάκι πιεσμένη στα εργασιακά οπότε την σαλπιγγογραφία την άφησα τελευταία.

Τις επόμενες 10 μέρες έχουμε 4 ραντεβού με κέντρα IVF. Να δούμε τί θα κάνουμε- με ποιόν θα συνεργαστούμε. Θα τους πάμε όλους τους πάκους με τις εξετάσεις να μας πούν και να δούμε.

Σχετικά με το θέμα βιοψίας και εξωσωματικής παράλληλα περάσαμε από πολλά στάδια (ναι όχι ξανά ναι ξανά όχι)...Σήμερα που γράφω είμαστε στην λογική του ναι στο παράλληλα. Αν είμαι τόσο άτυχη θα δωρίσω τα ωάρια αφού δε θα τα χρησιμοποιήσω εγώ και θα βοηθήσω κάποιες άλλες γυναίκες. Μου φαίνεται σωστό και ανθρώπινο.

 

Myheart εσύ κατέληξες στο κέντρο που μου έλεγες έτσι?? Τί κάνεις τώρα, ξεκίνησες φαρμακάκια???

Ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους, Καλημέρα myheart.

Καταρχήν έδωσα σημασία στην ηρεμία και πλέον είμαι καλά (δεν κλαίω κάθε 2 ώρες) και έλαβα δράση οργανωτική.

Συζητήσαμε με τον σύζυγο και αποφασίσαμε ότι δεν θέλουμε τρίτο δότη ακόμα και αν όλα πάνε στραβά. Κάνουμε τις εξετάσεις που πρέπει έτσι ώστε να περάσω από την επιτροπή του ΕΟΠΥΥ για τα φάρμακα. Είμαι λιγάκι πιεσμένη στα εργασιακά οπότε την σαλπιγγογραφία την άφησα τελευταία.

Τις επόμενες 10 μέρες έχουμε 4 ραντεβού με κέντρα IVF. Να δούμε τί θα κάνουμε- με ποιόν θα συνεργαστούμε. Θα τους πάμε όλους τους πάκους με τις εξετάσεις να μας πούν και να δούμε.

Σχετικά με το θέμα βιοψίας και εξωσωματικής παράλληλα περάσαμε από πολλά στάδια (ναι όχι ξανά ναι ξανά όχι)...Σήμερα που γράφω είμαστε στην λογική του ναι στο παράλληλα. Αν είμαι τόσο άτυχη θα δωρίσω τα ωάρια αφού δε θα τα χρησιμοποιήσω εγώ και θα βοηθήσω κάποιες άλλες γυναίκες. Μου φαίνεται σωστό και ανθρώπινο.

 

Myheart εσύ κατέληξες στο κέντρο που μου έλεγες έτσι?? Τί κάνεις τώρα, ξεκίνησες φαρμακάκια???

 

 

 

Καλημέρα!χαίρομαι που είσαι καλύτερα! σίγουρα όταν έχουμε ν'αντιμετωπίσουμε κάτι τέτοιο περνάμε διάφορες φάσεις αλλά πρέπει να είμαστε δυνατές να το παλέψουμε!Εμείς ναι έχουμε καταλήξει εκεί που σου είπα(άλλωστε έχουμε και τα σπερμ/ριά μας εκεί :D) στο προηγούμενο ραντεβού μου έκαναν υπέρηχο κ μου έγραψαν να κάνω κάποιες εξετάσεις( σαλπιγγογραφία μου είπαν δεν θα κάνω μιας που προς το παρόν δεν φαίνεται να έχω κάποιο θέμα,ούτε έχω κάνει κάποια επέμβαση στην κοιλιά-μου είπαν πως παίζει ρόλο.Μόνο αν δεν πετύχει η 1η προσπάθεια τότε ίσως την κάνω για ν'αποκλείσουμε ότι φταίει κατι).Μετά θα προγραμματίσουμε άλλο ραντεβού για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.Αλλά θέλω να πάμε διακοπές πρώτα να χαλαρώσουμε κ μετά...λογικά αν όλα πάνε καλά,τέλη καλοκαιριού θα ξεκινήσουμε..

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους! είναι τόσο παρήγορο όταν διαπιστώνεις ότι δεν είσαι μόνος... ότι κι άλλοι περνούν και νιώθουν τα ίδια με σένα. και οι πληροφορίες που δίνετε όλοι σας μπορούν να δώσουν τόση βοήθεια! Είμαστε κι εμείς άλλη μία περίπτωση αζωοσπερμίας... πριν τρεις εβδομάδες το μάθαμε και όπως όλοι μας προσπαθούμε να σταθούμε στα πόδια μας και να βρούμε δύναμη να το παλέψουμε. Δε χρειάζεται να περιγράψω σε κανέναν το σοκ της πρώτης διάγνωσης, όταν σου λένε: δε βρέθηκε ούτε ένα... σα να παίζεις σε όνειρο κάποιου άλλου. Και μετά οι συζητήσεις με το γιατρό, οι εξετάσεις , η αναμονή, τα αποτελέσματα, το άγχος. Και όλα αυτά κάτω από ένα πέπλο βαθιάς μυστικότητας, με ποιον να μοιραστείς κάτι τέτοιο;;; και σε μία περίοδο που ενώ απλά θέλεις να κλειστείς μέσα στο σπίτι σου και να κοιμάσαι, η ζωή έξω συνεχίζεται, οι φίλοι παίρνουν τηλέφωνο, οι γονείς ρωτάνε, πας σε βαφτίσια και σε γάμους, γεννάνε οι κολλητοί σου, παίρνεις ευχές και κάνεις ότι μπορείς για να μη δείξεις ότι μέσα σου θλίβεσαι η αγωνιάς για κάποιο λόγο...

Στέλνω τη θετική μου ενέργεια σε όλους, πολλές ευχές καλής επιτυχίας! προσεύχομαι για όλους μας!

Myheart δεν ξέρεις πόση αισιοδοξία μου δίνει η περίπτωσή σου, εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Θα ήθελα να μου δώσεις τα στοιχεία των γιατρών που συνεργάζεσαι γιατί δυστυχώς αυτό που μας πρότεινε ο δικός μας γιατρός δεν μπορούμε να το χωνέψουμε: φάρμακα και προετοιμασία για εξωσωματική, τη μέρα της ωοληψίας βιοψία και αν δε βρεθεί τίποτα να έχουμε δώσει από πριν εντολή για δότη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...