Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα σίτισης 3 μηνών


Recommended Posts

Γειά σας,

Έχω ένα μωράκι 3 μηνών διορθωμένη ηλικία και περίπου 6 μηνών κανονική.

Μέχρι πριν έναν μήνα έτρωγε 6 γεύματα των 130-150ml.Ξαφνικά μείωσε υπερβολικά τις ποσότητες,κλαίει γοερά στην θέα του μπιμπερό και όταν βάζει το μπιμπερό στο στόμα δεν κάνει καθόλου θηλαστικές κινήσεις.

Νοσηλευτήκαμε σε ιδιωτικό νοσοκομείο οπού κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις όπου μας διαγνώστηκε ήπιας μορφής ΓΟΠ, ξεκινήσαμε EPADOREN και υποαλλεργικό γάλα.Πριν απο 5 μέρες ξεκινήσαμε και κρέμα υποαλλεργική μια φορά την ημέρα.

Το μωρό εξακολουθεί να τρώει υπερβολικά μικρές ποσότητες γάλατος ημερησίως(400-450ml) και αρνείται να πιεί μέχρι και νερό.

Θα σας παρακαλούσα αν έχετε μια αντίστοιχη εμπειρία και βρήκατε κάποια λύση να με συμβουλεύατε γιατι μέχρι στιγμής οι γιατροί δεν μου έχουν δώσει σαφή απάντηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα....εγω τετοιο θεματακι ειχα πολυ πειν βγαλει τα πρωτα της δοντακια....αλλα σταδιακα επανηλθε στα γραμμαριαπου ετρωγε πρινσυμβει αυτο.....παρακολουθα το λιγες μερες και ξαναεπισημανε τοστογιατρο αν δεν καλυτερεψει....να σου ζησει το μωρακι σου...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

και σε σένα εύχομαι ότι επιθυμείς για το παιδάκι σου

το πρόβλημα αυτό είναι εδώ κι ένα μήνα

το παιδί δεν παίρνει βάρος και τα υγρά που παίρνει είναι οριακά για να μην αφυδατωθεί (σήμερα ήπιε 380ml + λίγη κρέμα)

τα ούλα του είναι όντως πρησμένα, του δίνω depon και του βάζω και mundisal αλλά δεν ανεβάζει με τίποτα ποσότητες

επίσης δείχνει να μην πεινάει ΠΟΤΕ. ξυπνάει μετά από 8 ώρες ύπνο και πίνει 80-100 ml.

έχω αλλάξει 3 παιδιάτρους, 2 παιδογαστρεντερολόγους, έχουμε πειραματιστεί με τα γάλατα, με τα φάρμακα και το παιδί συνεχίζει να μην πίνει γάλα και να τρώει λίγη κρέμα.

βλέπει μπιμπερό και πλαντάζει στο κλάμα. και αυτό που πίνει δλδ, το πίνει με πολύ κλάμα και πίεση από μένα (τι να κάνω όμως, θα αφυδατωθεί και θα τρέχουμε)

έχω απελπιστεί και κανείς δεν μου λέει τουλάχιστον από που προέρχεται, να βρούμε το πρόβλημα και να το λύσουμε

τι να κάνω πια δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν παιρνει βαρος σκεφτηκες να πας να κανεις μια καλλιεργεια ουρων για πιθανη ουρολοιμωξη???? συμβαινει πολυ συχνα γιατι και εγω αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα, ενω ετρωγε αφου περασαν ταδοντια αρχισε να μην παιρνει βαρος σε επικυνδυνο σημειο ιατρικα και ετσι πηγα και εκανα καλλιεργεια, βεβαια βγηκε αρνητικη αλλα το πρωτο πραγμα που ψαχνουμε οταν τα μωρακια δεν παιρνουν βαρος ειναι η ουρολοιμωξη....δεν εχεις να χασεις τπτ, πηγαινε κανε μια εξεταση....και κατι αλλο...εφοσον οταν βλεπει μπιμπερο κλαιει συνηθως η αιτια ειναι η γοπ....δεν σου εδωσαν σιροπακι η καποιες οδηγιες σχετικα με την γοπ???? ποσα κιλα ειναι το μωρακι σου τωρα?????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα..κ εγω δεεν καταλαβα εαν το μωρακι ειναι προωρο:oops::oops: φρουτα κ λαχανικα ποτε θα ξεκινησετε??εφοσον δεν παιρνει βαρος κ δεν τρωει την κρεμα γιατι να μην γινει εισαγωγη στα φρεσκα φρουτα κ λαχανικα???

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

το μωρό είναι πρόωρο. γεννήθηκε 27 εβδ+3. Σήμερα είναι 3 μηνών διορθωμένη ηλικία και περίπου 6 μηνών από την ημ/νια γέννησης.

ξεκινήσαμε κρέμα εδώ και 5 ημέρες. τρώει ικανοποιητικά για αρχή, δλδ 8-10 μικρά κουταλάκια.

φρούτα δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη λόγω ΓΟΠ (η οξύτητα των φρούτων μπορεί να χειροτερέψει μια πιθανή οισοφαγίτιδα)

το μωρό είναι 5,5 κιλά και ύψος 64 πόντους

εξέταση για ουρολοίμωξη έχουμε κάνει και ήταν αρνητική.

το πρόβλημα είναι στο γάλα. η ποσότητα που πίνει είναι τόση όση να μην αφυδατωθεί και επιπλέον δεν πίνει ούτε νερό

αρνείται πεισματικά το μπιμπερό

σήμερα ήπιε 380ml με κλάματα, πάνω από μισή ώρα προσπάθεια σε κάθε γεύμα

ο γιατρός μου είπε ότι κάτω από 350 ml το παιδί έχει κίνδυνο αφυδάτωσης

σήμερα αν δεν τον πίεζα θα έτρωγε 250ml

Link to comment
Share on other sites

ας γινει τοτε εισαγωγη των λαχανικων κ γενικα της σουπας..το καταλαβαινω οτι το γαλα ειναι το προβλημα αλλα εφοσον το μωρο αρνειται να το πιει πρεπει με καποιον τροπο να το βοηθησετε να παρει λιγο τα πανω του

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, αύριο θα πάρω τον γιατρό τηλέφωνο να αρχίσουμε τις σούπες σιγά σιγά γιατί εδώ και 15 ημέρες δεν παίρνει βάρος

με προβληματίζει όμως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το θέμα του γάλατος και του νερού

γιατί τόσο κλάμα, γιατί τέτοια άρνηση στο μπιμπερό?

είναι και πρόωρος και φοβάμαι ακόμη περισσότερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα κοριτσακι,τα μωρακια μας γεννηθηκανε ακριβως την ιδια εβδομαδα,εμενα ειναι 9 μηνων με διωρθωμενη6.Eχουμε σχεδον κ το ιδιο προβλημα,εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο δικος μου ειναι πολυ δυσκολος με το φαι κ επειδη ειναι πολυ υπναρας του κοβει την ορεξη ο πολυ υπνος ,για την ακριβεια ετρωγε το βραδυ γυρω στις 23.00 κοιμοτανε κ οταν ξυπναγε κατα τις 10.00 επινε με το ζορι 50 ml.Eτσι μια μερα τον ξυπνησαμε στις 06.00 κ το αδειασε το μπιμπερο κ απο τοτε τον ξυπναμε καθε μερα κ μετα ξανακοιμαται.

Link to comment
Share on other sites

και μένα ακριβώς το ίδιο κάνει,όσον αφορά τον ύπνο εννοώ

κοιμάται 8 ώρες σερί, πολλές φορές και 9 κι όταν ξυπνάει δεν τρώει ποτέ καλά

δοκίμασα να τον ξυπνήσω στις 5 ή στις 6 ώρες κανένα φοβερό αποτέλεσμα. άντε να πιεί 80 μλ στην καλύτερη

άσε που πολλές φορές μέχρι να πάω να ετοιμάσω γάλα έχει ξανακοιμηθεί οπότε τζάμπα η ταλαιπωρία

αλλά εμένα το πρόβλημα δεν είναι μόνο τη νύχτα. είναι και την ημέρα που εκτός από το γεγονός ότι δεν πίνει πάνω από 500 μλ΄ημερησίως, κι αυτό το λίγο που πίνει γίνεται τεράστιος αγώνας

εγώ κρατάω μπιμπερό, η μαμά μου τραγουδάει, ο πατέρας του κάνει τον καραγκιόζη κι όλα αυτά για το πολύ 100 μλ

5 γεύματα κάνει και σε αυτά στα μισά είναι από τον ύπνο δεν πίνει πολύ, στα άλλα τον παίρνει ο ύπνος (γενικά και την ημέρα κοιμάται πολύ) και σε αυτά που δεν μας επηρεάζει ο ύπνος κλαίμε γοερά

Link to comment
Share on other sites

τωρα βεβαια εγω εχω σκασει απο την ζηλια που εμενα ακομα δεν κοιμαται σερι αλλα ειναι δικο μου προβλημα!!! ;):D ξερω οτι το υποαλλεργικο γαλα ειναι εντελως μπλιαξ κ δεν αρεσει σχεδον καθολου στα μωρα..μηπως ειναι απ'αυτο?? κρεμα παλι τρωει υποαλλεργ.οποτε παλι μπορει να μην του αρεσει..νερο πως να πιει αφου δεν τρωει κ κατι.

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

@mariazerta: το μωρό σου είναι προωράκι? γιατί με τις κοπέλες από την ΜΕΝΝ που μιλάω και νοσηλευόμασταν μαζί, καμία δεν έχει πρόβλημα με τον ύπνο. ίσα ίσα, τα μωρά που περνάν αρκετό καιρό σε θερμοκοιτίδα, όταν πάνε σπίτι κοιμούνται πολλές ώρες

όντως το γάλα είναι μπλιάχ. η κρέμα όμως αν και υποαλλεργική είναι μια χαρά και τρώει κάμποση (8 κουταλάκια μικρά)

δεν θα πρεπε να πίνει έστω 5 μλ νερό μετά την κρέμα? η κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

@mariazerta: το μωρό σου είναι προωράκι? γιατί με τις κοπέλες από την ΜΕΝΝ που μιλάω και νοσηλευόμασταν μαζί, καμία δεν έχει πρόβλημα με τον ύπνο. ίσα ίσα, τα μωρά που περνάν αρκετό καιρό σε θερμοκοιτίδα, όταν πάνε σπίτι κοιμούνται πολλές ώρες

όντως το γάλα είναι μπλιάχ. η κρέμα όμως αν και υποαλλεργική είναι μια χαρά και τρώει κάμποση (8 κουταλάκια μικρά)

δεν θα πρεπε να πίνει έστω 5 μλ νερό μετά την κρέμα? η κάνω λάθος?

οχι δεν ειναι προωρη η κορουλα μου!!! αμα δειψουσε θα επινε μην σε νοιαζει!!! δοκιμασε να δωσεις λιγο χαμομηλακι μηπως του αρεσει καλυτερα..εαν εχεις φεις μπορω να σου στειλω λινκ απο ομαδα για την διατροφη κ τις αλλεργιες των μωρων..θα σου λυθουν πολλες αποριες κ θα σε βοηθησουν περισσοτερο οι κοπελες

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας. Θα ήθελα να μάθω την εξέλιξη του θέματος με την σίτιση. Αντιμετωπίζω το ίδιο προβλημα με μωράκι προωρο στους ίδιους ακριβώς μήνες. Ακόμη δεν έχουμε μπει στις στέρεες. Μακάρι να έχω μία απαντηση, μήπως και καταφέρουμε να ανακαλύψουμε τι ακριβώς συμβαίνει με την σίτιση με το μπιμπερο. Ευχαριστώ εκ των προτερων. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2021 at 12:14 ΜΜ, ΘεοδωραΘεο είπε:

Καλησπερα σας. Θα ήθελα να μάθω την εξέλιξη του θέματος με την σίτιση. Αντιμετωπίζω το ίδιο προβλημα με μωράκι προωρο στους ίδιους ακριβώς μήνες. Ακόμη δεν έχουμε μπει στις στέρεες. Μακάρι να έχω μία απαντηση, μήπως και καταφέρουμε να ανακαλύψουμε τι ακριβώς συμβαίνει με την σίτιση με το μπιμπερο. Ευχαριστώ εκ των προτερων. 

Σου έχει κάνει καμία νύξη ο παιδίατρος σας μήπως έχει γοπ? Εμένα έτσι ήταν η κόρη μου κ χειρότερα ακόμα από αυτά που διάβασα εδώ, την τάιζα πάντα με το ζόρι... Όταν μπουν πάντως σε στέρεες κ αρχίσει να τρώει ικανοποιητική ποσότητα καλυτερεύει η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανει υπέρηχο, δεν βρέθηκε κάτι. Αλλά κάνει γουλια μετά το τάισμα μόνο αν την ξαπλωσω βέβαια η όταν έρχεται λόξιγκας αν την έχω ξαπλωσει, η αν την έχω καθιστή. 

Πίνει το allernova εδώ και ένα μήνα  αλλά μόνο κοιμισμένη. Ξεκινά να πινει και στα 30 ml κοιμάται και πινει το υπολοιπο γουλια γουλια. Πριν από αυτό έπινε frisolac... Δοκιμάσαμε τρια από την σειρά διαφορετικά. Τελικά δεν έκανε κενωσεις με αυτά και υστερα από εξέταση για διέλευση παχεως εντέρου ( που βγήκε πολυ καλη) πινει το υπόαλλεργικο με το οποιο έχει καλές κενώσεις. 

Εχω τόση πολυ στεναχώρια γιατί στην μονάδα ήταν το πιο φαγανο παιδακι και όλες οι μανουλες μας χαζευαν που έτρωγε κ εκανε έναν θόρυβο ευχαρίστησης ιδιαίτερο κατά την διάρκεια. 

Μακάρι να θέλει τη στερεά τροφή. Αυριο έχουμε ραντεβου με τη γιατρό της. 

 

Σας ευχαριστω πολυ που απαντήσατε. Θέλω να νιώσω την ελπίδα ότι θα παει καλα η μικρουλα μου. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ΘεοδωραΘεο είπε:

Έχουμε κανει υπέρηχο, δεν βρέθηκε κάτι. Αλλά κάνει γουλια μετά το τάισμα μόνο αν την ξαπλωσω βέβαια η όταν έρχεται λόξιγκας αν την έχω ξαπλωσει, η αν την έχω καθιστή. 

Πίνει το allernova εδώ και ένα μήνα  αλλά μόνο κοιμισμένη. Ξεκινά να πινει και στα 30 ml κοιμάται και πινει το υπολοιπο γουλια γουλια. Πριν από αυτό έπινε frisolac... Δοκιμάσαμε τρια από την σειρά διαφορετικά. Τελικά δεν έκανε κενωσεις με αυτά και υστερα από εξέταση για διέλευση παχεως εντέρου ( που βγήκε πολυ καλη) πινει το υπόαλλεργικο με το οποιο έχει καλές κενώσεις. 

Εχω τόση πολυ στεναχώρια γιατί στην μονάδα ήταν το πιο φαγανο παιδακι και όλες οι μανουλες μας χαζευαν που έτρωγε κ εκανε έναν θόρυβο ευχαρίστησης ιδιαίτερο κατά την διάρκεια. 

Μακάρι να θέλει τη στερεά τροφή. Αυριο έχουμε ραντεβου με τη γιατρό της. 

 

Σας ευχαριστω πολυ που απαντήσατε. Θέλω να νιώσω την ελπίδα ότι θα παει καλα η μικρουλα μου. 

Καλά θα πάει η μικρούλα σου, μην αγχώνεσαι. Λίγο πολύ όλα τα μωράκια έχουν κάποια θεματακια που δυσκολεύουν τους γονείς αλλά μεγαλώνοντας όλα ξεπερνιουνται! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...