Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωρίζετε τα inofert;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα. οι οδηγιες λενε να τα παιρνεις μακρια απο τα γευματα. εγω το παιρνω οταν ξυπναω γιατι μεχρι να ετοιμασω την κορη μου για τον παιδικο εχει περασει κανενα 2ωρο. παντως εχω διαβασει οτι ειναι πολυ καλες βιταμινες και βοηθουν πολυ.

Η κορη μου, η ζωη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μολις ξυπναω πινω το ενα φακελακι....και το δευτερο το πινω το απογευματακι νωρις , αφου εχουν περασει οι 2 ωρες απο μεσημεριανο και μετα δεν τρωω για καμια ωρα!

 

Εμενα μου εχει πει ο γιατρος να πινω 2 φακελακια απο πρωτη μερα κυκλου μεχρι την μερα της ωορρηξιας (αν γινει ωορρηξια...). Αν γινει ωορρηξια, τα σταματαω και αν ερθει νεα περιοδος τα ξανα ξεκιναω....

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μολις ξυπναω πινω το ενα φακελακι....και το δευτερο το πινω το απογευματακι νωρις , αφου εχουν περασει οι 2 ωρες απο μεσημεριανο και μετα δεν τρωω για καμια ωρα!

 

Εμενα μου εχει πει ο γιατρος να πινω 2 φακελακια απο πρωτη μερα κυκλου μεχρι την μερα της ωορρηξιας (αν γινει ωορρηξια...). Αν γινει ωορρηξια, τα σταματαω και αν ερθει νεα περιοδος τα ξανα ξεκιναω....

 

2 πινω κι εγω αλλα μετα την ωορρηξια τα σταματας;εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο.μου ειπε μεχρι να μεινω εγγυος.λες να μην καταλαβα εγω;

51ezp3.png
Link to comment
Share on other sites

2 πινω κι εγω αλλα μετα την ωορρηξια τα σταματας;εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο.μου ειπε μεχρι να μεινω εγγυος.λες να μην καταλαβα εγω;

 

Να σου πω την αληθεια: εγω τα πινω απο περασμενο Απριλιο...Τα ξεκινησα 2φακ την ημερα μεχρι ωορρηξια και αν εβλεπα οτι δεν θα ειχα ωορρηξια, τα μειωνα σε ενα φακελακι μεχρι εναρξη επομενου κυκλου που ξαναεπινα 2 φακ μεχρι ωορρηξια και ουτε καθε εξης....

Αλλα εδω και δυο μηνες, που ειχα για τους 2 αυτους κυκλους ωορρηξια...ακολουθησα την συμβουλη του γιατρου (2 φακ μεχρι ωορρηξια...)...

Ε...ενας λογος ειναι και η οικονομια...εχω παραγγειλει απο Απριλιο τοσα κουτια με βιταμινες...:oops:

 

Ο γιατρος σου μπορει να εννοει αυτο που μου ειπε και μενα: 2 φακ μεχρι ωορρηξια ανα κυκλο...μεχρι να φτασει ο κυκλος που θα μεινεις εγκυος!;)

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια βοήθησαν καμία κοπέλα τα inofert? εγώ τώρα τα παίρνω πρώτη φορά γιατί προσπαθούμε για δευτερο 4μηνες τώρα και δεν έχει κάτσει και λόγω ηλικίας γιατί είμαι 38,5 είπε ο γιατρός να ενισχυθεί λίγο. Έκανα και τις πρώτες ορμονικές και ήταν μια χαρά. Τώρα θα κάνω το δευτερο πακέτο την Δευτέρα 23η μέρα του κύκλου και επίσης θα κάνω την αντιμυλλενιουμ ορμόνη που σου δείχνει το απόθεμα των ωαρίων που έχεις.

Η κορη μου, η ζωη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλσαμουλα και εσυ κοριτσομανα;;););) Να την χαιρεσαι!

 

Εχω διαβασει ιστοριες γυναικων που λενε θετικα λογια για τις ινοφερτ! Μου τις συστησε ο γιατρος μου και ετσι τις πινω απο Απριλιο 2013. Τωρα ειμαι στα 36,5 και πινω ινοφερτ 9-10μηνες αλλα λογω συνδρομου πολυκυστικων και αντιστασης στην ινσουλινης εχω ανωορρηκτικους κυκλους...

Δεν εχει γινει καμια αλλαγη στον κυκλο μου μετα την ληψη του ινοφερτ, αλλα τα συνεχιζω μαζι με τα υπολοιπα που παιρνω μπας και "ξυπνησει" ο οργανισμος μου...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

Που θα μπορουσαν να βοηθησουν αυτες οι βιταμινες σ εναν κυκλο που κανει ωορρηξια ? Απ οτι διαβασα .... ειναι φυτικες! Υπαρχει περιπτωση να ενισχυσουν τον οργανισμο λιγο??εστω κ ψυχολογικα???? :-) :-) :-) ειμαστε στον 7ο μηνα κ δεν ερχεται το μωρακι!!

Ευχομαι καλα κ γρηγορα αποτελεσματα σ ολα τα κοριτσια!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Τα ινοφερτ τ παιρνεται πριν η μετα το φαγητο;επειδη εμενα μου ειπε δυο ωρες πριν η δυο ωρες μετα.Πως το καταλαβενετε;;

το ιδανικο ειναι δυο ωρες πριν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι για ενισχυση της γονιμοτητας.

καλημέρα !

 

Σε ενίσχυση της γονιμοτητας βοηθάνε ... σε ποιό κομμάτι ?? αν ας πουμε κάνεις κανονικά ωορρηξία ... την ενισχύουν ? Σκεφτομαι να τα πάρω .. μπας κ αλλαξει κατι ! Πάνε 7 μήνες και τιποτα ...προς το παρον !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια..!! Εμένα μου τα σύστησε ο γιατρός εδώ και δύο μήνες όπου και τα παίρνω.. Για να σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου, μιας και έχει κάποιες διακυμάνσης απο 30 μερες μέχρι και 38. Μου είπε δύο δόσεις την ημέρα μακριά από τα γεύματα. Μέχρι στιγμής κάπως καλύτερα νομίζω ότι είναι ο κύκλος μου. Επείσης μου είπε ότι αποδίδουν στους 4 μήνες και μετά.. Μακάρι να βοηθήσουν..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας είμαστε νέοι στο forum και φρέσκο παντρεμένοι έχουμε ξεκινήσει προσπάθεια για μωράκι εδω και 7 μηνες άλλα ακόμα τίποτα.Η γιατρός μας είπε να ξεκινήσει η σύζυγός μου τα inofer λόγω οτι εχει πολυστικες ωθηκες. Τα inofer μας είπε ότι βοηθάνε πολύ είναι έτσι?μας έχει ανχωσει παρα πολύ το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μου τα ειχε προτεινει τα inofert κι εμενα ενας γιατρος που ειχα παει στο παρελθον και πηρα για 1 εβδομαδα περιπου. Διαβασα πολυ εκεινη την περιοδο και κατεληξα απο μονη μου οτι το πιο σημαντικο απ'όλα ειναι το πως φαιρομαστε εμεις στο ιδιο μας το σωμα. Τα σκευασματα απλα προσπαθουν να εξισορροπησουν μια κατασταση που προκαλειται απο το συγχρονο τροπο ζωης. Δεν κανουν θαυματα.

Εγω για 2 χρονια ετρεχα κυνηγοντας μια ωορηξια που δεν ηρθε ποτε. Με πολυ ασχημους κυκλους μεχρι και 70 μερες με σχεδον ανυπαρκτη αιμμοραγια. Προφιλ με πολυκυστικες και ινσουλινοαντισταση, πηγα σε διατροφολογο (παρολο που ημουν αδυνατη) προσεχα να τρωω γευματα συχνα και με μικρο γλυκαιμικο φορτιο και ξεκινησα τα γκλουκοφαζ. Ειχα κανει και μια σπερματεγχυση στον ενδιαμεσο με προκληση ωορρηξια και δυστυχως το μωρο παλινδρομησε. Και πανω που αποφασισα να απομακρυνθω απο ολα αυτα και να ηρεμησω αποφασισε να ερθει η μπουμπου με φυσιολογικη συλληψη.

Θα ηθελα απλα να δωσω το μηνυμα να μην περιμενετε θαυματα απο τα σκευασματα, εγω εκανα σωστη διατροφη απο Φεβρουαριο του 13 και μαθαμε για την μπουμπου τον Δεκεμβρη. Φερθειτε σωστα στο σωμα που θα μεγαλωσει το μωρο σας για αρχη... καλη τυχη σε ολες τις κοπελες.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

kalispera koritsia ,eimai kainourgia sto forum kai tha ithela na anaferw tn provlimatismo mou mipws boresete kai me kathusixasete ligaki ;). edw kai 1.5 xrono prospathousame me tn suzugo mou gia mwraki alla o theoulis dn mas to stelne. ( n prosthesw oti exw polukistikes kai den eixa periodo paramono otan epairna primolut)prin kana mina me piase enas dunatos ponos katw apo tn koilia ,htan anupoforos kai thewrisa oti itan gunaikologiko to thema ,piga stn kliniki kai ekei gnwrisame tn kainourgio mou gynaikologo o opoios kathws mou ekane yperixo mou eipe oti h wothikes mou itan se xalia katastash kai pws den einai dunaton mia zwh n pairnw ta primolut g n xw periodo gt stn ousia auto pou prokaloun afta ta xapia einai mia aplh aimoragia.etsi mou egrapse ta inofert gia 6 mines 1 fakelaki to prwi 1 to vrady . apo tn trith kiolas mera pou pira afta ta fakelakia mou rthe periodos apo monhs ths, me liga logia o organismos mou adedrase poly grigora gt auta ta apotelesmata ta perimename meta apo 2-3 mines . epeidh theloume para poly ena paidaki eipame n prospathisoume alla tzifos pali .twra mou ksana irthe defterh fora periodos .kserete h exete akousei sunithws se poso kairo exoun meinei kopeles egkues meta apo xrhsh inofert ...suggnwmh an sas kourasa apla exw apelpistei gnwrizw oti yparxoun kai xeiroteres periptwseis apo thn dikh mou omws otan theleis toso poly na kaneis mwraki kai den erxetai travas megalo psuxologiko louki :(

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα....Τα πήρα για ένα διάστημα τα inofert αλλά δε με βοήθησαν. Όσον αφορά την ωορρηξία, αλλα και γενικότερα, νομίζω ότι στο καθένα δρα διαφορετικά. Ακόμη και αν βρεθεί κάποιος που να σου πει ότι έκανε ωορρηξία σε δύο μήνες δε σημαίνει ότι θα κάνεις και εσύ. Ή αν προτιμάς να το δούμε πιο αισιόδοξα, αν δε βοηθήσε κάποιους (πχ εμένα) δε σημαίνει ότι δε θα βοηθήσει και εσένα. Ελπίζω να βοήθησα να ξεκαθαρίσεις λίγο τη σκέψη σου.

Το σίγουρο είναι ότι δε κάνουν κανένα κακό όπως κάνουν τα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας κορίτσια! Κι εμένα χθες ο γιατρός μου πρότεινες το Inofert προς ενίσχυση της γονιμότητας. Είναι βιταμίνες του συμπλέγματος Β. Βοηθούν πολύ όσες έχουν πολυκυστικές ή αντισταση στην ινσουλίνη. Εγώ προςωπικά δεν έχω τίποτα από τα δύο αλλά αν ψάξετε θα δειτε πως η ινοσιτόλη (εξου και το όνομα του σκευάσματος) βοηθά επίσης στη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων ώστε να μπορούν να γονιμοποιηθουν πιο εύκολα. Μάλιστα πολλές φορές τις δινουν ως ανοσοενιχυτικά στα πρωτόκολλα εξωσωματικής (το γράφουν μεσα και οι οδηγίες). Επιπλέον, το Inofert περιέχει φολικό οξύ που όλες ξέρουμε πως είναι απαραίτητο. Παρόλα αυτά ας μην παιρνουμε τίποτα που δεν μας εχει προτείνει ο ίδιος ο γιατρός μας ακόμα κι αν είναι βιταμίνες!!! Καλή επιτυχία σε όλες μας!!!

Επεξεργάστηκαν by Charra
ορθογραφικό λάθος

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω τί γνώμη έχετε για τα inofert.Γενικά έχω ακούσει καλές κριτικές.Εγώ τα ξεκίνησα εδώ και ένα μήνα περίπου και παίρνω ένα φακελάκι την ημέρα.Δεν έχω πολυκυστικές,τα παίρνω για καλύτερη ποιότητα ωαρίων και βελτίωση ωορρηξίας.Πάντως αυτό το μήνα μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας,το ωοθυλάκιο αναπτύχθηκε λίγο πιο γρήγορα από τις άλλες φορές και η ωορρηξία έγινε τη 14η μέρα,ενώ άλλες φορές γινόταν πιο αργά.Σταθεροποιούν και το κύκλο της περιόδου,γνωρίζετε?Τώρα μπορεί να είναι και σύμπτωση,τί να πω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω τί γνώμη έχετε για τα inofert.Γενικά έχω ακούσει καλές κριτικές.Εγώ τα ξεκίνησα εδώ και ένα μήνα περίπου και παίρνω ένα φακελάκι την ημέρα.Δεν έχω πολυκυστικές,τα παίρνω για καλύτερη ποιότητα ωαρίων και βελτίωση ωορρηξίας.Πάντως αυτό το μήνα μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας,το ωοθυλάκιο αναπτύχθηκε λίγο πιο γρήγορα από τις άλλες φορές και η ωορρηξία έγινε τη 14η μέρα,ενώ άλλες φορές γινόταν πιο αργά.Σταθεροποιούν και το κύκλο της περιόδου,γνωρίζετε?Τώρα μπορεί να είναι και σύμπτωση,τί να πω.

Ναι έτσι λένε ότι τα σταθεροποιείται λίγο κ ο κύκλος.εγώ τώρα από το Σάββατο τα ξεκίνησα για καλύτερη ωορρηξία κ λίγο να μου ρυθμίσει τον κυκλο.για να δούμε...

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,εύχομαι σε όλες σας να κρατήσετε ένα όμορφο πλασματακι στα χέρια σας!!!Προσπαθούμε 1.5 χρόνο με τον άντρα μου για παιδί!!Χτες ο γιατρός μου μου έδωσε τα inofert 1 φακελάκι την ημέρα και αυτό επειδή ηρθα σε επαφή την ημέρα της ωορρηξιας για να με βοηθήσει!!Είναι φυτικό και βοηθάει στην καλύτερη ποιότητα του ωαριου!!Δεν έχω πολυκυστυκες ωοθήκες αλλά μου το έδωσε για βοήθεια!!Όπως και ο ίδιος έτσι και η κοπέλα στο φαρμακείο είπαν πως βοηθάει τις γυναίκες που θέλουν να μείνουν έγκυος!Η κολλητή μου που είναι νοσηλευτρια είπε πως το φολικο οξύ και η ινοσιτολη βοηθάνε στην προσπάθεια για μωρό!!Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά και να αποκτήσουμε μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και γω σε αυτόν τον κύκλο τα ινοφερτ (σκόνη), 2 φακελάκαι την ημέρα μέχρι την ημέρα της ωορρηξίας. Βέβαια η ωορρηξία μου έγινε πάλι αργά, την 18η μέρα, δεν είδα δηλ. κάποια διαφορά. Τα σταμάτησα και περιμένω να δω τί θα γίνει. Αν αδιαθετήσω, λέω να τα ξαναπάρω.

Εσείς τα παίρνετε κάθε μερα, σε όλη τη διάρκεια του κύκλου? Μακάρι να μας βοηθήσουν!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...