Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες καισαρικής, τι σας βοήθησε να αναρρώσετε?


Skybeam

Recommended Posts

Εννοώ οτιδήποτε σας έκανε να νιώσετε καλύτερα, και να αισθανθείτε ότι σας βοηθάει, όπως:

 

- Zώνη ή λαστέξ λοχείας?

- Βιταμίνες? Π.χ. Βιταμίνη Ε (ανάπλαση δέρματος), Βιταμίνη C (επίσης καλή για τους ιστούς), Σύμπλεγμα βιταμινών Β (για ενίσχυση της καλής ψυχολογίας)?

- Αλοιφές/έλαια, π.χ. βαλσαμέλαιο, άρνικα, καλέντουλα?

- Κάποια άλλη αλοιφή για την επούλωση της τομής, την επαναφορά στο δέρμα της κοιλιάς ή την εξάλειψη των μυικών πόνων μέσης και κοιλιάς?

- Βότανα? Όπως. π.χ. τσουκνίδα, λουϊζα ή κάποιο άλλο?

- Κάποια μορφή άσκησης (περπάτημα/πιλάτες/γιόγκα) που νιώθετε ότι βοήθησε τη φυσική σας κατάσταση?

 

Ό,τι σας βοήθησε να επανέλθετε στην πρότερη καλή φυσική/ψυχική κατάσταση αν θέλετε μοιραστείτε το χωρίς να επικρίνετε/κατακρίνετε τα παραδείγματα που χρησιμοποιήθηκαν στο αρχικό post, ή τα "κόλπα" που βοήθησαν άλλες μαμάδες!...;)

 

Τίποτα από όλα αυτά... Απλώς περίμενα το χρόνο να περάσει...

 

Ο γιατρός μου είχε δώσει μια κρέμα για επούλωση της τομής αλλά τη χρησιμοποιούσα ελάχιστα εώς καθόλου. Από ό,τι κατάλαβα η κρέμα ελάχιστα πράγματα κάνει. Είναι στον τύπο του δέρματος το πόσο γρήγορα θα επουλωθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέρα απ' την απάντηση μου να σας πω κι εγώ ότι γέννησα κατά τις 11 και σε 4 ώρες μέσα ζήτησα να με σηκώσουν και πήγα στο μωρό μου στη ΜΕΝΝ. Την 7η ημέρα οδηγησα κι όλας. Είναι τελικά γεγονός πως όσο νωρίτερα προσπαθήσεις να περπατήσεις τόσο πιο σύντομα αναρρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... και ακόμα απορώ για ποιό λόγο, να βγάλω τί ακριβώς περιμέναν, αφού με το ζόρι λίγο νερό και λίγο χαμομήλι με άφησαν να πιω... Όσο για τη στάση, γύρισα πλάγια και ήρθε η νοσοκόμα και έκανε τη δουλειά της. Μετά ζορίστηκα, στην τουαλέτα. ήταν και οι βλαμμένοι παπούδες του άντρα μου έξω και δεν φεύγαν περιμένανε "να βγει η Θανούλα παιδί μου, να την χαιρετίσουμε" και η πεθερά μου τους σιγοντάριζε... Τέλος πάντων, να μην τα θυμάμαι τώρα...

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές κορίτσια, να θυμηθώ να κάνω φασαρία συτή τη φορά για να σηκωθώ νωρίτερα.

 

ελα ντε..τι ακριβώς να βγάλουμε ?

πλάγια ? μπράβοοο....εγω μετα την καισαρική για 2-3 μέρες δεν μπορούσα να γυρίσω πλάγια , πονούσα πολύ

 

άντε να καταλάβουν οι παππούδες :shock:εσύ να εχεις τον πόνο σου...τελοσπάντων.ευτυχως όλα περνάνε:P:p:p

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ χωρίς παυσίπονα δεν άντεχα ούτε να περπατήσω, ούτε να σπρώξω το καρότσι του μωρού, ούτε να σηκωθώ με το μωρό μου αγκαλιά, διπλωνόμουν στα δύο... και σηκώθηκα από την πρώτη μέρα, 5 ώρες μετά το χειρουργείο, αμέσως μόλις ένιωσα τα πόδια μου δυνατά (γιατί είχα κάνει επισκληρίδιο)..

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει το γρηγορο περπατημα.

Ειχα κανει την καισαρικη στις 12 το μεσημερι αλλα συνεχισα να εχω

επισκληρηδιο στον ορο μου μεχρι το βραδυ οποτε δεν ενιωθα ακομα

ποδια. Προσπαθησαν να με σηκωσουν οι μαιες και σωριαστηκα.

Την επομενη ξεκινησα το περπατημα χαλαρα και για 3 βδομαδες

ημουν με παυσιπονα δεν γινοταν αλλιως βεβαια ειχα ηδη ενα παιδι 2 χρονων

που με κουραζε αρκετα. Τωρα να δουμε που θα ειναι 2 τα παιδια στο σπιτι

συν το μωρο.....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην εγχείρηση που προανέφερα με καισαρική, είχα σηκωθεί στο 6-ωρο περίπου, με είχαν βάλει να κάνω 10-20 βήματα και πίσω και μετά κανονικά το επόμενο πρωί, μου έβγαλαν καθετήρες και τα πάντα. Έξτρα παυσίπονο δεν χρειάστηκα, αλλά περπατούσα σαν διπλωμένο Σ [ένιωθα κάτι ανάμεσα σε τράβηγμα και πόνο]. Ήρθε ο τότε γιατρός μου, με... ίσιωσε και μ'έβαλε να κάνουμε ότι χορεύουμε βαλς! Εκείνη την ώρα [που πήρε ανοδική κλίση το σώμα μου] ήμουν άνετη, αλλά μετά, πάλι τα ίδια, διπλωμένη στα δύο...:rolleyes:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

:D

Τελικά το θέμα είναι να σηκωθείς σα να μην έχει προηγηθεί εγχείρηση...

ακριβώς, μετά σε ρωτάνε όλοι "αεριστήκατε?" γιατί μόλις γίνει το βρωμερό συμβάν βγάζουν τα πάντα αποπάνω σου στο μαιευτήριο! Το περπάτημα βοηθά πάρα πολύ στους διαδρόμους.

Προσωπικά έπαιρνα παυσίπονα μετά, μου το είχε συμβουλέψει και η σύμβουλος θηλασμού μου/μαία μου για να νιώθω πιο άνετα και να έχω καλή παραγωγή στο γάλα.

Ενα χάπι που αναφέρατε, το μητρο-κατι, δεν το είχα πάρει γιατί επηρέαζε το θηλασμό. Παυσίπονες μου έκαναν μετά την καισαρική (την ζήτησα εγώ), μετά ντεπονάκι. Μετά τίποτε.

Ο πόνος ο μεγάλος για μένα ηταν μες το μαιευτήριο, αλλά καταπόνησα αρκετά το σώμα μου, όλο πάνω κάτω στη μονάδα, όλο προσπάθεια να θηλάσω. Στο σπίτι ήταν όλα πάρα πολύ εύκολα, το κρεβάτι αναπαυτικό, μαξιλάρια διαθέσιμα και θηλασμό/αντλήσεις με την ησυχία μου.

Μια βδομάδα περίπου μετά που γύρισα σπίτι μας στο νησί έπλενα βεράντες, με κουβά, ξεκίνησα να ρίξω λίγο νερό χωρίς λάστιχο και τελικά...έκανα φασίνα. Όλοι φώναζαν, εγώ ήθελα, και μπορούσα, να τα κάνω όλα μόνη σα να μην είχα χειρουργηθεί.

 

έχω κάνει 4 γέννες (η μία καισαρική), η παράτηρησή του εαυτού μου και των κοριτσιών που είχαν καισαρική μου έδειξε τα εξείς:

πονάνε λιγότερο:

- όσες σηκώνονται γρήγορα (και στο 6ωρο μη σου πω)

- όσες δεν κρατάν τα αέρια και τα αφήνουν δίχως ντροπή :oops: (μη γελάτε κράταγα τα αέρια και η κοιλιά μου πρήστηκε σαν να μουν πάλι έγκυος, και πονούσα τόσο πολύ που ο γιατρός μου έκανε ηπέρηχο νεφρών γιατί φοβόταν μήπως περνούσα κολικό νεφρού :shock: )

- όσες δεν παίρνουν τα μιτροτάν

- όσες τρώνε γρήγορα, κάνουν μπάνιο, περπατουν συχνά (βοηθά στην ψυχολογία)

- όσες ζητάνε παυσίπονα δίχως τύψεις

- όσες κάναν προγραμματσμένη καισαρική σε σχέση με επείγουσα (μάλλον λόγο ψυχολογικής προετοιμασίας)

- όσες κάνανε επισκληρίδιο

- είναι και θέμα γιατρού τεχνικής κτλ

 

με το καλό

:!: Bravo σου! Περιεκτικότατη! Βρήκα και τον εαυτό μου μέσα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θα προσθεσω κατι πολυ ασχετο, αλλα δεν αντεχω γιατι το παραπανω σχολιο ειναι τρομερο!

 

Εχετε δει τη ταινια Prometheus???H ηρωιδα κανει καισαρικη φορτωνεται ενα σωρο παυσιπονα και τρεχει τρελα σπριντ (οχι μαραθωνιο) αμεσως μετα! Οσοι την ειδαν και ειπαν οτι ηταν μουφα, δεν εχουν κανει καισαρικη χεχε, γινεται!

Παυσιπονα και τρεξιμο...

χαχαχα που τη θυμηθηκες??αυτη την ταινια την ειδα το χειμωνα,λιγους μηνες μετα την πρωτη κ μοναδικη μου καισαρικη και εγω η ιδια ειπα¨"μας δουλευουν??"

fTbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

μετα την επεμβαση δεν ενιωθα τα ποδια μου καθολου για αρκετες ωρες.μαλιστα για 2 βδομαδες περιπου ειχε "παραλυσει" ενας τενοντας η κατι στο δεξι ποδι.ενω μπορουσα να λυγισω το γονατο δεν μπορουσα να το σηκωσω ολο το ποδι π.χ.για να το ανεβασω στο κρεβατι.ετυχε σε καμια αλλη τπτ τετοιο?

 

εγω σηκωθηκα σε 2,5 μερες.δεν ειχα τη θαυματουργη αναρρωση που αναφερεται πολλες,δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι αργησα σε σχεση μ εσας.π.χ. για να σηκωθω απο ξαπλωτη σταση χρειαζομουν για μια βδομαδα βοηθεια λογω των πονων.κορσε εβαλα μετα απο κανα μηνα νομιζω αλλα ακομη και τωρα-ενα χρονο μετα- αισθανομαι ενοχληση κ πιεση στην ουλη,ποσο μαλλον τοτε που ηταν και πολυ πιο φρεσκια.οσο για τα αερια και τις κενωσεις ημουν πολυ βολικη σαυτο και δεν ενιωσα σχεδον τπτ απο πονο. :)

η κοιλια μ δυστυχως γεμισε ραγαδες ξαφνικα στον 9ο μηνα κ εκει εχουν μεινει-ξερετε μηπως καμια κρεμα να τις ελαττωνει η και να τις εξαφανιζει??????:oops:

επισης δεν εχει χασει απο ογκο πολυ-αλλα γ αυτο φταιει η λαιμαργια μου.το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι η χαλαροτητα της κοιλιας.θα φτιαξει με κοιλιακους??πολυ ανησυχω γτ χαλασε αισθητα η κοιλια μου απο την πρωτη κιολας εγκυμοσυνη ενω και προχωρουσα πολυ(πριν-κατα τη διαρκεια-και μετα) .τι θα γινει αν υπαρξει 2η η και 3η?

τελος η ψυχολογια μου δεν ειναι κ η καλυτερη αλλα δεν νομιζω πως ιθεται θεμα για επιλοχειο-ποσο μαλλον ενα χρονο μετα, λογικα.

fTbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Έχετε ακούσει για ιλιγγους μετα την γεννα;

 

Αμέσως μετά τη γέννα; Εγώ είχα ιλίγγους μαζί με πονοκέφαλο, αλλά ήταν παρενέργεια από τη νάρκωση (ραχιαία- γέννησα με καισαρική)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακούσει για ιλιγγους μετα την γεννα;

 

καλημερα λινα76 κ με το καλο! κ εγω καισαρικη με επισκληριδιο.. γενικα ανναρωσα πολυ γρηγορα..ειχα διαφορα πονακια απο την ναρκωση μεχρι κ ο σβερκοσ μου με πονουσε κ μου λεγαν πωσ ειναι απο την ναρκωση..αα κ για καποιο χρονικο διαστημα με πονουσε η μεση μου η επισκληριδιοσ.. γενικα με βοηθησε που απο οταν μου ειπαν να σηκωθω αρχισα να σηκωνομαι.. αρχικα ουτε 3 βηματα δεν εκανα κ ζαλιζομουν αλλα οσο το παλευα γινομουν κ καλυτερα..πρωι αρχισα να σηκωνομαι βραδυ σχεδον ''ετρεχα''..αυτο εχει σημασια για να συνερθεισ γρηγορα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...