Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες καισαρικής, τι σας βοήθησε να αναρρώσετε?


Skybeam

Recommended Posts

Τα υποθετα γλυκερινης ειναι το κλισμα ή κατι αλλο?

 

Τα παίρνεις από φαρμακείο και τα έχεις σπίτι να τα χρησιμοποιείς. Δεν είναι ακριβά από ότι θυμάμαι, αλλά μόλις τα βάλεις η αίσθηση δεν είναι και η πιο ευχάριστη που θα νιώσεις ποτέ σου...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χμμμμ μαλλον εμενα μετα την καισαρικη αυτα

μου κανανε και 2 φορες μαλιστα και δε βοηθησε!

ενω πριν τη γεννα που μου κανανε κλισμα ετρεχα και δεν εφτανα.....:D

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω φορεσα ποδηλατικο κολαν (αθλητικο). για πολυ καιρο το φορουσα κυριως γιατι με βολευε γενικα. βεβαια, να πω οτι δεν ειχα παρει πολλλα κιλα και επισης 3-4 μερες μετα την εξοδο απο το μαιευτηριο δεν ειχα ξαναδει τοσο επιπεδη την κοιλια μου. (οχι δεν κρατησε πανω απο χρονο). λαστεξ δεν μπορεσα καλοκαιριατικα.

στην τομη μου ειχε κανει και μια ψιλοπλαστικη και σχεδον εξαφανιστηκε πλεον.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ μαλλον εμενα μετα την καισαρικη αυτα

μου κανανε και 2 φορες μαλιστα και δε βοηθησε!

Nαι, εντάξει, λίγα πράγματα κάνουν τα υπόθετα γλυκερίνης. Θέλει και λίγο διαλογισμό το θέμα, υπομονή, να το φανταστείς κιόλας ότι γίνεται... έχει δυσκολία το πράγμα!:rolleyes:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

... Θέλει και λίγο διαλογισμό το θέμα, υπομονή, να το φανταστείς κιόλας ότι γίνεται... έχει δυσκολία το πράγμα!:rolleyes:

 

μωρε, ησυχια και λιγο χρονο στη διαθεση σου θελει. αλλά που να το βρεις με το νεογεννητο στο σπιτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, εντάξει, λίγα πράγματα κάνουν τα υπόθετα γλυκερίνης. Θέλει και λίγο διαλογισμό το θέμα, υπομονή, να το φανταστείς κιόλας ότι γίνεται... έχει δυσκολία το πράγμα!:rolleyes:

:D:D:D:D

 

οντως μαρια θελει χρονο αλλα που να τον βρεις!

Ουτε για τουαλετα δεν μπορεις να πας....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα πρόβλημα ούτε με το έντερο. Δεύτερη μέρα ενεργήθηκα κανονικά. Αφού είχα φάει κιόλας. Ούτε κλύσμα ουτε υπόθετα γλυκερίνης έβαλα. Τελικά ολα θέμα οργανισμού είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτιδήποτε σας έκανε να νιώσετε καλύτερα, και να αισθανθείτε ότι σας βοηθάει, όπως:

 

- Zώνη ή λαστέξ λοχείας?

- Βιταμίνες? Π.χ. Βιταμίνη Ε (ανάπλαση δέρματος), Βιταμίνη C (επίσης καλή για τους ιστούς), Σύμπλεγμα βιταμινών Β (για ενίσχυση της καλής ψυχολογίας)?

- Αλοιφές/έλαια, π.χ. βαλσαμέλαιο, άρνικα, καλέντουλα?

- Κάποια άλλη αλοιφή για την επούλωση της τομής, την επαναφορά στο δέρμα της κοιλιάς ή την εξάλειψη των μυικών πόνων μέσης και κοιλιάς?

- Βότανα? Όπως. π.χ. τσουκνίδα, λουϊζα ή κάποιο άλλο?

- Κάποια μορφή άσκησης (περπάτημα/πιλάτες/γιόγκα) που νιώθετε ότι βοήθησε τη φυσική σας κατάσταση?

 

Ό,τι σας βοήθησε να επανέλθετε στην πρότερη καλή φυσική/ψυχική κατάσταση αν θέλετε μοιραστείτε το χωρίς να επικρίνετε/κατακρίνετε τα παραδείγματα που χρησιμοποιήθηκαν στο αρχικό post, ή τα "κόλπα" που βοήθησαν άλλες μαμάδες!...;)

Οτι με χρειαζοταν το παιδι μου! Σηκωθηκα κατευθειαν χειρουργημενη να παω να θηλασω. Η επιρροη του παιδιου πανω σου ειναι τεραστια. Βγαζει τετοια δυναμη που δεν πιστευεις οτι εχεις. Και μετεπειτα βοηθα πολυ, να επανελθεις, σε ολους τους τομεις. Τα παιδια χρειαζονται ισορροπημενες μαμαδες!

Επισης βοηθα πολυ το να δουλευεις, ξυπνας και συνερχεσαι απο τον μωροκοσμο. Τελος το περπατημα, βοηθα απιστευτα!

Το σωμα επανερχεται μονο του. Αν δεν επανελθει και η ψυχολογια τοτε ας προβληματιστουμε για επιλοχειο.

 

Δεν χρειαστηκα τιποτε απο τη λιστα σου δηλαδη, εκτος απο το περπατημα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ζώνη λαστεξ και κρέμες είχα προμηθευτεί κι εγώ πριν τη δεύτερη καισαρική μου (η πρώτη ήρθε εντελώς αναπάντεχα). Ποτέ δεν θυμήθηκα ή δεν πρόλαβα να κάνω οποιαδήποτε "θεραπεία". Παρά τις 3 καισαρικές και τη μηδενική αγωγή είναι αρκετά καλή η αποκατάσταση. Άλλο βέβαια αποκατάσταση άλλο να μην φαίνεται η τομή.

 

Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που καθορίζουν την επούλωση: είδος δέρματος, ηλικία, βάρος πριν την κύηση, συνολική αύξηση βάρους, άσκηση, δεξιοτεχνία γιατρού.

[Έχω δει βέβαια και το εξής παράδοξο σε άσχετη περίπτωση, στον άντρα μου που αφαίρεσε δύο σπίλους (ίδιου μεγέθους) από την πλάτη με τον ίδιο γιατρό την ίδια μέρα: Στο ένα σημείο έχει μείνει σημάδι, στο άλλο τίποτα!]

 

Κατά τα άλλα, για να μπορέσεις να ενεργηθείς και γενικότερα να αναρρώσεις γρήγορα από την καισαρική πρέπει να σηκωθείς γρήγορα (πριν συμπληρωθεί 24ωρο), να περπατάς αρκετά και να είσαι αισιόδοξη γιατί πραγματικά κάθε μέρα είναι καλύτερα από την προηγούμενη.

Καλό όμως θα ήταν, τόσο για την ψυχολογία σου όσο και την τσέπη σου, να μην πιστέψεις ότι θα είσαι ποτέ όπως πριν. Ένα τέτοιο χειρουργείο πάντα αφήνει τα σημάδια του.

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει 4 γέννες (η μία καισαρική), η παράτηρησή του εαυτού μου και των κοριτσιών που είχαν καισαρική μου έδειξε τα εξείς:

πονάνε λιγότερο:

- όσες σηκώνονται γρήγορα (και στο 6ωρο μη σου πω)

- όσες δεν κρατάν τα αέρια και τα αφήνουν δίχως ντροπή :oops: (μη γελάτε κράταγα τα αέρια και η κοιλιά μου πρήστηκε σαν να μουν πάλι έγκυος, και πονούσα τόσο πολύ που ο γιατρός μου έκανε ηπέρηχο νεφρών γιατί φοβόταν μήπως περνούσα κολικό νεφρού :shock: )

- όσες δεν παίρνουν τα μιτροτάν

- όσες τρώνε γρήγορα, κάνουν μπάνιο, περπατουν συχνά (βοηθά στην ψυχολογία)

- όσες ζητάνε παυσίπονα δίχως τύψεις

- όσες κάναν προγραμματσμένη καισαρική σε σχέση με επείγουσα (μάλλον λόγο ψυχολογικής προετοιμασίας)

- όσες κάνανε επισκληρίδιο

- είναι και θέμα γιατρού τεχνικής κτλ

 

με το καλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα βρε παιδι μου δεν εφευγε με τιποτα.

 

Κοριτσια σας ευχαριστουμε πολυ χρησιμες συμβουλες.

Νομιζω το ποτε θα φας και ποτε θα σου βγαλουν ορους

ειναι και θεμα γιατρου τι εντολες εχει δωσει!

 

Δυστυχως δεν εκανα γυμναστικη πριν απο

αυτη την εγκυμοσυνη που χρονος με 2 παιδια!

natydia ποια ζωνη φορεσες και νομιζεις σε βοηθησε?

 

Την ζώνη και τις δύο φορές μου την έδωσαν από την κλινική οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Λυπάμαι!

Link to comment
Share on other sites

Την ζώνη και τις δύο φορές μου την έδωσαν από την κλινική οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Λυπάμαι!

 

Αντε πρωτη φορα το ακουω!

 

Κοριτσια thanks ολες για τις συμβουλες!

Sky το μιτροταν ειναι για να συρρικνωθει ξανα η μητρα

υποτιθεται οτι βοηθαει τωρα αν προκαλει αυτο πονο δεν το ηξερα!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Τα μιτροτάν είναι για να μειωθεί η αιμορραγία?

 

Όχι. Το mitrotan βοηθά τη μήτρα να συσπαστεί και να συρρικνωθεί. Από όσο ξέρω (γιατί και εγώ δεν το πήρα το μιτροτάν) την ίδια δουλειά επιτελεί ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός αλλά σε βραδύτερους ρυθμούς.

 

Άραγε τι γίνεται σε περίπτωση μεικτής διατροφής ή ΑΜΘ για μικρό χρονικό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Αντε πρωτη φορα το ακουω!

 

Κοριτσια thanks ολες για τις συμβουλες!

Sky το μιτροταν ειναι για να συρρικνωθει ξανα η μητρα

υποτιθεται οτι βοηθαει τωρα αν προκαλει αυτο πονο δεν το ηξερα!

 

Και για να σε κουφάνω εντελώς : δεν μου την χρέωσαν ούτε την πρώτη φορά ούτε τη δευτερη. Μου την έκαναν δώρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια και με το καλό όσες περιμένουν!!!:P:p

Λοιπον εγώ έχω κάνει 2 καισαρικες τις οποίες τις βίωσα ως εξής

Στο πρωτο νινι σηκώθηκα την άλλη μερα γιατι είχα κόσμο να με βοηθάει και πες λίγο ο φόβος μην πονέσω λίγο το οτι απολάμβανα το να με βοηθάνε(πρωτο παιδι βλεπετε) και πολυ σημαντικο το παιδι το εφερναν καθε τρεις ωρες(δεν ιαν rooming in τοτε!!!)......το τρέναρα λίγο.Τάλαιπωρήθηκα σε σχεση με τη δεύτερη όσον αφορα το αίμα...:oops::oops:Με πείραζε απίστευτα το ότι έρχονταν οι μαιες μου πιεζαν την κοιλια για να φυγουν τα λοχεικαι με πλεναν...μονο αυτο με πειραξε..δεν ξερω γιατι...πες το ψυχολογια της λεχωνας...

Την επομενη που σηκωθηκα ζαλιζομουν λιγο και για λιγες βρες πηγαινα σαν "Γ" αλλα με πολυυυ κινηση και το γεγονος οτι στο σπιτι δεν ειχα βοηθεια τα ξεχασα ολα σε1-2 μερες απο την επιστροφη!!!

Τωρα στο δευτερο νινι...Ανθρωπους δεν ειχα...γεννησα πρωι και ολοι το απογευμα ειχαν φυγει...Ο αντρουλης μου επρεπε να παει να δουλεψει..η γιαγια να κρατησει το πρωτο παιδι...κλπκλπ...Ειχα επιλεξει και rooming in και ασφαλως ποτε δεν το μετανιωσα!!!Το αποτελεσμα σηκωθηκα στο τριωρο για να φροντισω το μωρακι μου με παρεα και στο εξαωτο ημουν πια τελειως μονη..επρεπε να παω τουαλετα μονη να θηλασω μονη και νακανω οτι εκανα μονη μου...!!!!!!!Να εχω και τις εξυπνες τις μαιες της κλινικης να λυσανε να παρουν το παιδι για να "ξεκουραστω"και εγω να πεισμωνω πιο πολυ.Βασανιστηκα πολυ την πρωτη μερα και απο την καισαρικη τομη αλλα πιο πολυ απο τα αερια !!!Το αποτελεσμα ηταν την επομενη να ειμαι ετοιμη για μαραθωνιο και δεν κανω πλακα!!!Κατεβηκα στην καφετερια να δω την κορη μου που μου την ειχαν φερει και την πηρα και αγγαλια και ολα..και πετυχα τον γιατρο μου που με εβλεπε και γελαγε!!!

 

Κοριτσια κινηση απο την πρωτη κι ολας μερα και το δερμα θα τσιτωσει και οτι ειναι να γινει απο πονους θα γινει πιο γρηγορα!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το αποτελεσμα ηταν την επομενη να ειμαι ετοιμη για μαραθωνιο και δεν κανω πλακα!!!

:D

Τελικά το θέμα είναι να σηκωθείς σα να μην έχει προηγηθεί εγχείρηση...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Το αποτελεσμα ηταν την επομενη να ειμαι ετοιμη για μαραθωνιο και δεν κανω πλακα!!!

 

Θα προσθεσω κατι πολυ ασχετο, αλλα δεν αντεχω γιατι το παραπανω σχολιο ειναι τρομερο!

 

Εχετε δει τη ταινια Prometheus???H ηρωιδα κανει καισαρικη φορτωνεται ενα σωρο παυσιπονα και τρεχει τρελα σπριντ (οχι μαραθωνιο) αμεσως μετα! Οσοι την ειδαν και ειπαν οτι ηταν μουφα, δεν εχουν κανει καισαρικη χεχε, γινεται!

Παυσιπονα και τρεξιμο...

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εκανα τιποτα το ιδιαιτερο για γρηγοροτερη αναρρωση. Σηκωθηκα στις 3 μερες, εφυγα στις 5 μερες απο το μαιευτηριο, αλλα στο σπιτι δε θυμαμαι ιδιαιτερους πονους ή κατι τετοιο. Σηκωνομουν απο το κρεβατι σιγα σιγα στην αρχη, εκανα ολα οσα επρεπε να κανω σε σχεση με το μωρο (γιατι για τις δουλειες ειχα βοηθεια), δε θυμαμαι να με απασχολουσε η τομη μου, γιατι ειχα τοσο ζορι με το θηλασμο και τον πονο στο στηθος, που ουτε εδινα σημασια στην τομη. Η τομη ειναι μικρουλα και τοσο χαμηλα που δε φαινεται ουτε με μαγιο, οποτε δε με ενοχλησε ποτε. Ραγαδες δεν εκανα (εβαζα κρεμα σε ολη την εγκυμοσυνη), ουτε ιδιαιτερη χαλαρωση ειχα, αλλα δεν μπορω να πω το ιδιο για το μεγεθος. Βεβαια σε αυτο δε φταιει η καισαρικη, αλλα στο οτι ειμαι πολυ λιχουδα. Ενω ειχα παει σε διαιτολογο κι ειχα χασει τα κιλα της εγκυμοσυνης, τωρα εχω παρει αρκετα κιλα κι η κοιλια ειναι σαν εγκυου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με επείγουσα καισαρική τομή στις 40+1, λόγω πτώσης παλμών του μωρού μου, και έχω να πω τα εξής: Στο μαιευτήριο σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα, έφαγα, μετά από εντολή γιατρού, προσπάθησα για τουαλέτα το άλλο πρωί και επίσης έκανα μπάνιο (με βοήθεια του άντρα μου) το άλλο πρωί, έπαιρνα 3 παυσίπονα την ημέρα, καθώς και μιτροταν. Σήμερα μετά από 10 μέρες από το χειρουργείο που είμαστε πλέον σπίτι μας, από πόνους δεν έχω πια τίποτα, μόνο λίγες συσπάσεις όταν θηλάζω, η τομή δεν πονά,δεν έχω βάλει ακόμη καμία κρέμα (αύριο που μου επιτρέπει ο γιατρός μου να βγω θα περάσω μια βόλτα από το φαρμακείο, αφού το μπεμπέ το κρατήσει η μαμά μου), έχω προμηθευτεί μια ζώνη, την οποία στο σπίτι φοράω το πολύ 2-3 ώρες ημερησίως, όταν κάνω καμιά δουλίτσα κλπ...Πάντως, από την πολύ σύντομη εμπειρία των 10 ημερών μπορώ να πω ότι βοηθά αφενός ο θηλασμός αφετέρου το να ασχολείσαι, κατά το δυνατόν, με το σπίτι και καμιά άλλη δουλειά, εκτός μωρόκοσμου, όπως είπε και μια άλλη φίλη από το φόρουμ. Γενικώς, η "αγία καθημερινότητα" που λέει και η μητέρα μου, σε βοηθά να επανέλθεις, τόσο σωματικά, όσο και ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Colibri, να χαίρεσαι το νινί σου! Είσαι τυχερή που έχεις κάποιον να στο κρατήσει. Επίσης, ξέρεις ότι δεν κάνει να βάλεις κάτι στην τομή πριν σου κόψουν τα ράμματα (αν έχεις) και πριν κλείσει καλά το τραύμα, έτσι? ;)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Colibri, να χαίρεσαι το νινί σου! Είσαι τυχερή που έχεις κάποιον να στο κρατήσει. Επίσης, ξέρεις ότι δεν κάνει να βάλεις κάτι στην τομή πριν σου κόψουν τα ράμματα (αν έχεις) και πριν κλείσει καλά το τραύμα, έτσι? ;)

 

Ευχαριστώ για τις ευχές! Η τομή μου έχει εσωτερικά ράμματα, και έχει γίνει πλαστική, το τραύμα έχει κλείσει εντελώς....όσο για την κρέμα που έλεγα εννοούσα κάτι για την ενδεχόμενη χαλάρωση της κοιλιάς, θα ρωτήσω βεβαίως και τον γιατρό μου πριν βάλω κάτι...:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κάνανε κλύσμα στο μαιευτήριο; Μετά την καισαρκή εννοώ...

 

Γενικά στην κίνηση του εντέρου βοηθάει το ακτινίδιο, αλλά δεν θα το συνιστούσα σε όσες θηλάζουνε, υποτίθεται ότι τα "ξινά" φρούτα και γενικά τα εσπεριδοειδή δημιουργούν σύγκαμμα στο ποπάκι του μωρού. Η μόνη λύση που είχα βρει και εγώ, όπως η skybeam, ειναι τα υπόθετα για λίγες μέρες και μετά ...παραπάνω σφίξιμο. Η αντιβίωση μόνο μια φορά μου έφερε διάρροια, αλλά μου χάλασε και το στομάχι, οπότε δεν θα την προτιμήσω.

 

 

Καλησπέρα,

 

Κλύσμα μετά την καισαρική ? μου φαινεται αδυνατο να κατσεις μετα το χειρουργείο στην θεση που χρειάζεται για το κλυσμα..

 

οντως βοηθάει το περπατημα κι ας πονάμε....εγω έκανα την καισαρική 5 45 το πρωί , το απογευμα σηκωθηκα και εκανα λιγα βηματα κι απο το αλλο πρωι βόλτες με ορούς κλπ.το περπατημα βοηθάει να ξεφουσκώσεις κ να επισκευθείς την τουαλέτα.και οπως ανεφερε κι αλλη κοπελα να μην ντρεπόμαστε για τα αερια..επιβάλλεται

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κλύσμα μετά την καισαρική ? μου φαινεται αδυνατο να κατσεις μετα το χειρουργείο στην θεση που χρειάζεται για το κλυσμα..

 

 

Κι όμως... και ακόμα απορώ για ποιό λόγο, να βγάλω τί ακριβώς περιμέναν, αφού με το ζόρι λίγο νερό και λίγο χαμομήλι με άφησαν να πιω... Όσο για τη στάση, γύρισα πλάγια και ήρθε η νοσοκόμα και έκανε τη δουλειά της. Μετά ζορίστηκα, στην τουαλέτα. ήταν και οι βλαμμένοι παπούδες του άντρα μου έξω και δεν φεύγαν περιμένανε "να βγει η Θανούλα παιδί μου, να την χαιρετίσουμε" και η πεθερά μου τους σιγοντάριζε... Τέλος πάντων, να μην τα θυμάμαι τώρα...

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές κορίτσια, να θυμηθώ να κάνω φασαρία συτή τη φορά για να σηκωθώ νωρίτερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...