Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απαραδεκτο mail για τον θηλασμο


Recommended Posts

μου ηρθε προσφατα mail απο γνωστη εταιρια βρεφικων τροφων με το οποιο εκνευριστηκα απιστευτα. δεν αναφερω την εταιρια γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται. με ενημερωνε αρχικα για το τι μπορει να κανει το μωρο μου κατα τη διαρκεια του 6ου μηνα. στη συνεχεια υπηρχε μια παραγραφος για το γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας που παραγει η εταιρια. ως εδω ολα καλα. και μετα ακολουθει η παραγραφος που μονο απαραδεκτη μπορει να χαρακτηριστει. την αντιγραφω οπως ειναι για να μην υπαρξει περιπτωση παρερμηνειας:

 

αν μεχρι τωρα θηλαζες αποκλειστικα,θα χρειαστει να εξοικειωθεις με την προετοιμασια του γαλακτος και το ταισμα με μπιμπερο. το πως θα αποστειρωσεις και θα προετοιμασεις ενα μπιμπερο με βρεφικο γαλα εχει μεγαλη σημασια, καθως η λαθος ποσοτητα σκονης μπορει να οδηγησει σε προβληματα οπως δυσκολια στον υπνο, πεινα, πονο στην κοιλιτσα. ακολουθησε με ακριβεια τις οδηγιες στην συσκευασια του βρεφικου γαλακτος και δες το βιντεο που εχουμε ετοιμασει με τις πρακτικες συμβουλες για την προετοιμασια του γαλακτος και την αποστειρωση. σιγουρα σε αυτη τη φαση μπορει να βοηθησει κι ο μπαμπας στο ταισμα.

 

ειμαστε σοβαροι; ετσι αυθαιρετα μας λενε θηλασες οσο θηλασες, φτανει. καιρος να βγαλουμε κι εμεις χρηματα απο το μωρο σου. γιατι τι θα εκαναν ολες αυτες οι εταιριες αν οι περισσοτερες γυναικες θηλαζαν για ενα χρονο τουλαχιστον; δεν λεει εστω, οτι αν σκεφτεσαι να σταματησεις να θηλαζεις. το θεωρει δεδομενο.

δεν υπαρχει καποιου ειδους νομοθεσια που να απαγορευει τετοια παραπληροφορηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!πιστευω πως δεν ειναι ακριβως παραπληροφορηση,αν σκεφτεις πως οι περισσοτερες δινουν εξ'αρχης συμπληρωματα στο μωρο,και επισης σταματανε σχετικα γρηγορα τον θηλασμο....εγω οι περισσοτερες κοπελες που ξερω θηλασαν το πρωτο 2μηνο-3μηνο και αλλες καθολου,γιατι πιστευαν πως θα χαλασει το στηθος,η επειδη δεν θελανε να κουραστουν..!!!εγω αυτο το θεωρω πιο ασχημο!τωρα αν θες σιγα σιγα να κοψεις το θηλασμο καλο θα ειναι να ακολουθησεις τις οδηγιες γιατι το γαλα αυτο δεν ειναι ευπεπτο οπως το μητρικο....εγω να σου πω καπως ετσι σκεφτομαι να κανω αν βεβαια πανε ολα καλα με το θηλασμο..(σε λιγακι που θα ερθει το μωρακι ..)

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο αλλά δεν είναι παράνομο...οπότε γιατί να το καλύπτει κάποια νομοθεσία;το πολύ-πολύ να κάνεις καταγγελία και να παραφράσουν ή να συμπληρώσουν κάποια πράγματα.

 

Το θέμα είναι να είναι σωστά ενημερωμένος ο παιδίατρος έτσι ώστε να σε βοηθήσει ΜΕ τον θηλασμό για όσο καιρό θες να θηλάσεις έτσι ώστε να μην σε "τουμπάρει" τίποτα!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι το βλεπω οτι απλα δινει πληροφοριες σε μητερες πως να διαχειριστουν το προιον απο τι στιγμη που δεν εχουν ερθει σε επαφη με ξενο γαλα.ουτε προτρεπει να σταματησεις το θηλασμο,ουτε τιποτα.αλλα ετσι το βλεπω εγω που δεν θηλαζω.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι το βλεπω οτι απλα δινει πληροφοριες σε μητερες πως να διαχειριστουν το προιον απο τι στιγμη που δεν εχουν ερθει σε επαφη με ξενο γαλα.ουτε προτρεπει να σταματησεις το θηλασμο,ουτε τιποτα.αλλα ετσι το βλεπω εγω που δεν θηλαζω.

 

ετσι το βλεπω κι εγω που θηλαζα, γιατι εγω ας πουμε στον 6 δεν ειχα ιδεα τι το κανεις το μπιμπερο

βεβαια επειδη δεν ζω σε ενα κοσμο αγγελικο πλασμενο σιγουρα μπορω να διακρινω εναν σχετικο υπαινιγμο,,,,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καθόλου δε συμφωνώ. Σου λέει "θα χρειαστεί", σου το παρουσιάζει ως δεδομένο. Γιατί; Πού ξέρεις το κάνω εγώ με το δικό μου παιδί και το δικό μου βζ. Αν ενδιαφερθώ για το θέμα θα ρωτήσω και θα μάθω. Όπως ρώτησα κι έμαθα για το θηλασμό γιατί αλλιώς θα με καθοδηγούσαν κάτι φυλλάδια κλπ που με υπονόμευαν.

 

Για μένα πρέπει να γίνει καταγγελία στον IBFAN Ελλάδας, πρόκειται για παραπλάνηση και παρενόχληση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καθόλου δε συμφωνώ. Σου λέει "θα χρειαστεί", σου το παρουσιάζει ως δεδομένο. Γιατί; Πού ξέρεις το κάνω εγώ με το δικό μου παιδί και το δικό μου βζ. Αν ενδιαφερθώ για το θέμα θα ρωτήσω και θα μάθω. Όπως ρώτησα κι έμαθα για το θηλασμό γιατί αλλιώς θα με καθοδηγούσαν κάτι φυλλάδια κλπ που με υπονόμευαν.

 

Για μένα πρέπει να γίνει καταγγελία στον IBFAN Ελλάδας, πρόκειται για παραπλάνηση και παρενόχληση.

 

Συμφωνώ με Miriki. Δεν λέει σε περίπτωση που αποφασίσεις να αποθηλάσεις λέει θα χρειαστεί .΄Επίσης συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει επίσημη καταγγελία άμεσα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Η αληθεια ειναι πως και γω δεν μπορω να διακρινω καποια παραπληροφορηση!

Για μενα το παρον μήνυμα δε δειχνει αποστροφη απο τον θηλασμο,αλλα σου λεει πως εαν πλεον δε θηλαζεις καλο ειναι να προσεξεις οτι αφορα την αποστειρωση κτλ.

Δε ξερω εαν το βλεπω πολυ αθωα,αλλα τουλαχιστον δε βλεπω και κατι προκλητικο στο μηνυμα!Δεν αναφερεται καθαρα στο θεμα του θηλασμου!

 

Περαν ομως του μηνυματος,το αν μια κοπελα θελει να θηλασει ή οχι και για ποσο χρονικο διαστημα νομιζω πως ειναι στο χερι της.Οποτε καλο ειναι να μην ακουσει κανεναν και κυριως να μη συγχύζεται με οτι ακουει!Δε νομιζω πως ερχεται ο αλλος με ''το μαχαιρι στον κροταφο'' να σταματησει τον θηλασμο απο μια γυναικα!

:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν ελεγε σε περιπτωση που θελεις να αποθηλασεις, χρειαζεσαι αυτες τις πληροφοριες, δεν θα ειχα καμια ενσταση. το απολυτο με ενοχλησε.

νομιζω οτι για να θηλασει καποια αποκλειστικα (κρινοντας παντα απο τον εαυτο μου και καποιες φιλες μου) καναμε πολυ διαβασμα και πολυ ψαξιμο. αρα αν θελουμε να μαθουμε να χρησιμοποιουμε μπιμπερο, μπορουμε παλι να διαβασουμε και να ψαξουμε.

το ξερω οτι οσες θηλαζουμε μετα τους 6 μηνες ειμαστε εξαιρεση. ακομα και η παιδιατρος μου ειπε μπραβο που συνεχιζω και τι καλα που κανω και εννοειται οτι καμια δεν προκειται να αλλαξει γνωμη απο ενα mail και να πει σταματαω να θηλάζω.

απλα θα προτιμουσα να εβλεπα μια αναφορα στα οφελη του θηλασμου ακομα και μετα τους 6 μηνες, ισως και μια αναφορα στις θεσεις του Π.Ο.Υ. για το θεμα και μετα ας διαφημισουν οποιο γαλα θελουν.

 

ΥΓ. διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα νομιζω οτι δεν επιτρεπεται η διαφημιση για υποκαταστατα 1ης βρεφικης ηλικιας. απο ο,τι καταλαβα δεν ισχυει το ιδιο για τα 2ης βρεφικης ηλικιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέει: "αν μέχρι τώρα θήλαζες αποκλειστικά" οχι θηλάζεις. Χρησιμοποιεί παρελθοντικό χρόνο άρα μάλλον αναφέρεται σε αυτές που έχουν αποφασίσει να διακόψουν το θηλασμό και να καταφύγουν στην επιλογή γάλατος-σκόνη. Πάντως η αλήθεια είναι οτι πολλές εταιρείες όσον αφορά στη διαφήμιση και προώθηση συμβουλεύονται ακόμα και ψυχολόγους σχετικά με τους τρόπους που θα εισχωρήσουν την πληροφορία που θέλουν στο μυαλό των καταναλωτών. Σε όσες δεν έχουν καλή ενημέρωση για το θηλασμό μπορεί η οδηγία αυτή να λειτουργήσει με λάθος τρόπο.

Πάντως εγώ αν και θηλάζω αγόρασα μια συσκευασία να υπάρχει και πάνω αναφέρει πως το καλύτερο για το βρέφος είναι ο θηλασμός και το προιον καλό είναι να χρησιμοποιείται συνδιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

αν το ελεγε καποιος γιατρος ρε παιδια, οκ, ισως ηταν τραβηγμενο...αλλα εταιρεια φορμουλας το εγραψε....

Ολα τα προιοντα που πωλουνται 'δημιουργουν' αναλογες άναγκες του ειδους. Δηλαδη επειδη τα πρινου λενε 'φτανει πια το παχος' να κανω καταγγελια επειδη εγω θελω να τρωω??

Η φορμουλα ειναι απλα ενα προιον....Για καποιαν που θηλαζει αποκλειστικα ειναι αχρηστο προιον. Για καποια που δεν θηλαζει ειναι σωτηριο.... Σαν προιον προς πωληση ειναι λογικο να διαφημιζεται αμεσα και εμμεσα. Τωρα για το αν ειναι ηθικο ειναι αλλο θεμα...αλλα ακομη και αν δεν ειναι, δεν ειναι το μονο προιον που το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω αποκλειστικά σημαίνει το παιδί θηλάζει μόνο για όλα του τα γεύματα. Από τον έκτο και μετά γίνεται η εισαγωγή των στερεών τροφών και έτσι παύει ο αποκλειστικός θηλασμός. Η πηγή γάλακτος όμως για αρκετά μωρά (ολοένα και περισσότερα ελπίζω) παραμένει η μανούλα. Συνεπώς ο αποκλειστικός ή μη θηλασμός δεν έχει σχέση με αυτά που γράφει το φυλλάδιο.

 

Πέφτει και με την ταυτόχρονη προτροπή των παιδιάτρων εκείνη την εποχή έλα κόβε σιγά σιγά νερό έχει γίνει και.... τόμπολα...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν μεχρι τωρα θηλαζες αποκλειστικα,θα χρειαστει να εξοικειωθεις με την προετοιμασια του γαλακτος και το ταισμα με μπιμπερο.

 

Η παραπάνω πρόταση τι σημαίνει; Έτσι όπως την εκλαμβάνω εγώ λέει ότι μετά τους 6 μήνες θα πρέπει μια μαμά να εξοικοιωθεί με το τάισμα με το μπιμπερό.

 

Θα ήταν πιο σωστό αν έγραφε: Αν μέχρι τώρα δεν είχες εμπειρία από το τάισμα με το μπιμπερό αλλά αποφάσισες να σταματήσεις να θηλάζεις αποκλειστικά, θα πρέπει να εξοικειωθείς με την προετοιμασία του γάλακτος και το τάισμα με το μπιμπερό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παραπάνω πρόταση τι σημαίνει; Έτσι όπως την εκλαμβάνω εγώ λέει ότι μετά τους 6 μήνες θα πρέπει μια μαμά να εξοικοιωθεί με το τάισμα με το μπιμπερό.

 

Θα ήταν πιο σωστό αν έγραφε: Αν μέχρι τώρα δεν είχες εμπειρία από το τάισμα με το μπιμπερό αλλά αποφάσισες να σταματήσεις να θηλάζεις αποκλειστικά, θα πρέπει να εξοικειωθείς με την προετοιμασία του γάλακτος και το τάισμα με το μπιμπερό.

 

θα ηταν ηθικοτερο ετσι

αλλα οι κανονες της αγορας ειναι αλλοι γι αυτο η καθεμια μας που ενδιαφερεται ας το ψαξει κι ας επιλεξει οπως βολευεται

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει νομίζω ότι μια γυναίκα που έχει θηλάσει 6 μήνες έχει και την εμπειρία και την γνώση σχετικά με τον θηλασμό, δεν περιμένει καμία εταιρία και κανένα μειλ να της πουν πως θα το κάνει και πότε πρέπει να το κάνει.Και εγώ θέλω να εξοικοιωθεί το μωρό μου με το μπιμπερό αλλά αντλώ και δίνω το δικό μου.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ, τι άλλο θα κάνουν αυτές οι εταιρείες! όταν γεννούσα ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό κ παρολα αυτά όταν έφερναν το μπεμπε έφερναν κ το ξένο γάλα (υποτίθεται για ώρα ανάγκης,απλά γνώμη μου είναι σε μαμά που προσπαθεί να θηλάσει μη της αφήνεις το μπουκάλι αλλά μία μαία στο πλευρό της να τη στηρίξει). μανούλες που θέλετε να θηλάσετε, keep walking!! :)

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

από όσο έχω δει αυτές οι εταιρίες πριν προχωρήσεις στις σελίδες περιγραφής των προϊόντων τους,σου πετάνε παράθυρο με τα οφέλη του μητρικού.Πρέπει να δηλώσεις ενήμερη για να συνεχίσεις.Δεν έγινε έτσι σε αυτό το μέηλ;

Δεν τις έχω να μην ξέρουν να φυλάν τον κ@λο τους ,αλλά δεν ξέρω κιόλας.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται πορωση κοριτσια. Cool down!!! Θηλαζα 2χρονια και τα τρια αγγελουδια μου.

καμια προτροπη για να σταματησει το θηλασμο δεν καταλαβα στη διαφημιση. Απευθυνεται σε ενα συγκεκριμενο κοινο. Αυτοι που ενδιαφερονται το κρατανε προς περαιτερω μελετη οι υπολοιποι πετανε την πληροφορηση στα σκουπιδια. Απλουστατο!!

Καλο ειναι η καθε μια απο εμας να κοιταει τον ευατο της να μη κρινει ετσι απλα γιατι δεν θηλαζει η μια και γιατι σταματησε να θηλαζει η αλλη. Ειμαστε ενηλικες νοημων ανθρωποι κανουμε επιλογες και λαμβανουμε τις συνεπειες. Ολες προσπαθουμε για το καλυτερο, ολες μα ολες και οι θηλαζουσες και οι μη!!!

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα "κακοπροαιρεσης" απο μια εταιρία ή οτι δεν πρόσεξε και το έγραψε λάθος. Εγω εκνευριζομαι με την νοοτροπία μας, τη νοοτροπία των Ελλήνων, της ατιμωρησίας, της παραπληροφόρησης, του δικαιώματος να λέει ο καθένας σε κάθε έγγραφο επίσημο ή ανεπίσημο ο,τι θελει ακόμα κι αν αφορά τη διατροφή ενός μωρού, τη λογική "έλα μωρέ, σιγα". Τα ίδια παντού! Το τσιγάρο απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους αλλα ο Ελληνας "σιγα μωρέ, και τι έγινε, εγω θα καπνισω, όλοι καπνίζουν, αφου κανεις δε λέει τίποτα"! Η χώρα της ασυδοσίας!

Καταγγελίες κάνει κανείς; http://ibfan.gr/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακό για το τίποτα λέω εγώ. Σίγουρα αρκετοί γιατροί και μαιευτήρια στην Ελλάδα προωθούν το ξένο γάλα και πολλές φορές οδηγούν σε σύγχυση μια νέα μαμά που δεν είναι απόλυτα ενημερωμένη για το θηλασμό. Το καλύτερο φυσικά για το παιδί είναι το γάλα της μαμάς του και προς αυτήν την κατέυθυνση πρέπει να κοθοδηγούνται οι λεχώνες αλλά από την άλλη πλευρά διακρίνω και μια απίστευτη πόρωση από τις μαμάδες που θηλάζουν αποκλειστικά εναντίον του ξένου γάλακτος είτε ως μόνη πηγή τροφής είτε ως συμπλήρωμα. Δεν κάνει "κακή" μια μαμά το να δώσει στο παιδί της άλλο γάλα. Γι αυτό ας χαλαρώσουμε λίγο και στην προσπάθεια μας να υποστηρίξουμε το θηλασμό να μην περνάμε στο αντίθετο άκρο και να βλέπουμε παντού φαντάσματα και εχθρούς. Αυτά από μια μαμά που καταβάλει κάθε προσπάθεια εδώ και ένα μήνα να θηλάσει το νεογέννητο μωράκι της αποκλειστικά..

Link to comment
Share on other sites

πολύ κακό για το τίποτα θα πω κι εγώ..εταιρία που προωθεί το προϊόν της δεν είναι..δηλαδή τι έπρεπε να γράφει "συνεχίστε να θηλάζετε αποκλειστικά" και παρεπιπτόντως διαφημίζω και το γάλα...την τρίχα τριχιά νομίζω κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

τί κατάλαβα εγώ διαβάζοντας την περίφημη παράγραφο....

 

αν μεχρι τωρα θηλαζες αποκλειστικα (ενώ πλέον θα σταματήσεις για χ,ψ,ζ λόγους κι άρα δεν έχεις ιδέα τί σημαίνει τάισμα με μπιμπερό, αποστείρωση κλπ κλπ),θα χρειαστει να εξοικειωθεις με την προετοιμασια του γαλακτος και το ταισμα με μπιμπερο. μπλα μπλα μπλα.....

 

η φράση θα χρειαστεί προφανώς σημαίνει ότι η μαμά που αποθηλάζει χρειάζεται να εξοικειωθεί με τη χρήση μπιμπερό για να το χρησιμοποιεί σωστά κι όχι ότι την υποχρεώνουν να αποθηλάσει και να πάει οπωσδήποτε στο μπιμπερό. φαντάζομαι ότι όλες οι γυναίκες που αποθηλάζουν (για τον οποιοδήποτε λόγο) χρειάζεται να εξοικειωθούν με τη χρήση τυ μπιμπερό. για οτιδήποτε καινούριο (και για το θηλασμό) χρειάζεται εξοικείωση, έτσι δεν είναι?

 

ας μη βλέπουμε παντού χίμαιρες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...