Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απαραδεκτο mail για τον θηλασμο


Recommended Posts

Το καλύτερο φυσικά για το παιδί είναι το γάλα της μαμάς του και προς αυτήν την κατέυθυνση πρέπει να κοθοδηγούνται οι λεχώνες αλλά από την άλλη πλευρά διακρίνω και μια απίστευτη πόρωση από τις μαμάδες που θηλάζουν αποκλειστικά εναντίον του ξένου γάλακτος είτε ως μόνη πηγή τροφής είτε ως συμπλήρωμα. Δεν κάνει "κακή" μια μαμά το να δώσει στο παιδί της άλλο γάλα.

Καταρχάς κανείς δεν είπε ότι μια μαμα είναι ''κακή'' επειδή θα δώσει ξένο γάλα στο μωρό της.Και εγώ που θηλάζω αποκλειστικά στην αρχή είχα πεσει στην παγίδα του ''δεν χόρτασε το μωρό, να φτιαξω λίγο ξένο'' .Στο παιδί ότι του δώσεις και όσο του δώσεις θα το πιεί.Σιγά σιγά θα μάθεις να διαβάζεις το μωρό.Μπορεί να είμαι και εγώ φρεσκοθηλαζουσα, 3 μήνες θηλαζω, αλλά καταλαβαίνω γιατί κάποιες γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά περισσότερο καιρό από μένα ίσως και πάνω από χρόνο εχουν πόρωση, όπως λες και εσύ, εναντίον του ξένου γάλακτος.Αν συνεχίσεις και εσύ να θηλαζεις που στο εύχομαι ολοψυχα, θα με καταλάβεις.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομίζω οτι η συγκεκριμένη διαφήμιση κανονικότατα περνάει το μήνυμα οτι μετά τους 6 μήνες ξεκινάς σκόνη, ακόμη κ αν θηλάζεις αποκλειστικά. Ας μην κοροιδευόμαστε, από κάτι τέτοιες διαφημίσεις έχει περάσει στον κόσμο οτι θηλασμός είναι 6 μήνες το πολύ. Από κει κ πέρα είσαι ανώμαλη...

Και δυστυχώς κάπως έτσι την πάτησα κι εγώ, στην πρώτη μου κόρη, μετά το 6μηνο ξεκίνησα σκόνη κ ταλαιπωρήθηκα για 1 χρόνο. Ενώ στη δεύτερη κόρη μου, είχα ενημερωθεί πλήρως από το parents , κ είχα αλλάξει κ γιατρό, κ θήλασα για 14 μηνες οπότε κ σταμάτησα για δικούς μου λόγους. Σκόνη ούτε ήθελα να ξανακούσω, συνεχίσαμε με φρέσκο!

Ίσως σε μία ευνομούμενη χώρα να απαγορευόταν μια τέτοια διαφήμιση...

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ κακό για το τίποτα. Δεν ξέρω καμία κοπέλα (μέσα κι οι πρωτάρες) που να της έκατσε ο θηλασμός (το τονίζω αυτό) και να σταμάτησε πριν της ώρας της (=πριν να το θελήσει η ίδια). Άμα σου κάτσει και το θές, το συνεχίζεις, σιγά μη σε επηρρεάσει μια διαφήμιση ή ένα σχόλιο ή ακόμα και η κολλητή σου, που μπορεί να το κάνει διαφορετικά. Άλλο το θέμα να έχεις ζοριστεί και να ψάχνεις τρόπους διαφυγής (το έχω δει κι αυτό, τι να κάνουμε, δεν είναι εύκολο για όλες και δεν έχουν όλες τις ίδιες αντοχές για να συνεχίσουν). Δηλαδή αν μια εταιρεία που πουλάει βαζάκια με πολτό φρούτων τίγκα στο συντηρητικό πει "αν μέχρι τώρα έδινες στο μωρό σου φρέσκα φρούτα, πρέπει να εξοικειωθείς με τα βαζάκια", εσύ θα πας να πάρεις τα βαζάκια? Είναι και μέχρι πού σου κόβει, όπως με κάθε ...διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα όταν μου είχε έρθει παρόμοιο μηνυματάκι στον 1ο μου γιο επικοινώνησα κατευθείαν με την εταιρεία και τους τα έψαλλα ένα χεράκι. όχι ότι άλλαξε κάτι ούτε τα άκουσε όποιος έπρεπε να τα ακούσει αλλά αφενός δεν με ξεναενόχλησαν από την συγκεκριμένη εταιρεία και ίσως αν παραπονεθούν περισσότερες μαμάδες αν είναι πιο σαφείς ή συγκεκριμένοι στα κείμενά τους. σαφώς και δεν θα σου αλλάξει τον προγραμματισμό σου μια διαφήμιση αλλά οφείλουν να είναι προσεκτικοί στο πως πασάρουν καθε τι...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

καμια γυναικα δεν θα παρατησει τον θηλασμο επειδη το ειπε μια διαφημιση. το θεμα ειναι οτι τροφοδοτει και τροφοδοτειται απο την νοοτροπια οτι 6 μηνες φτανουν και περισσευουν.

ξεχασα να αναφερω οτι το θεμα του mail ηταν ''το γαλα του μωρου σας''. τοσο γενικο ως τιτλος αλλα και τοσο περιορισμενο στη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ κακό για το τίποτα. Δεν ξέρω καμία κοπέλα (μέσα κι οι πρωτάρες) που να της έκατσε ο θηλασμός (το τονίζω αυτό) και να σταμάτησε πριν της ώρας της (=πριν να το θελήσει η ίδια). Άμα σου κάτσει και το θές, το συνεχίζεις, σιγά μη σε επηρρεάσει μια διαφήμιση ή ένα σχόλιο ή ακόμα και η κολλητή σου, που μπορεί να το κάνει διαφορετικά. Άλλο το θέμα να έχεις ζοριστεί και να ψάχνεις τρόπους διαφυγής (το έχω δει κι αυτό, τι να κάνουμε, δεν είναι εύκολο για όλες και δεν έχουν όλες τις ίδιες αντοχές για να συνεχίσουν). Δηλαδή αν μια εταιρεία που πουλάει βαζάκια με πολτό φρούτων τίγκα στο συντηρητικό πει "αν μέχρι τώρα έδινες στο μωρό σου φρέσκα φρούτα, πρέπει να εξοικειωθείς με τα βαζάκια", εσύ θα πας να πάρεις τα βαζάκια? Είναι και μέχρι πού σου κόβει, όπως με κάθε ...διαφήμιση.

 

Πες τα χρυσόστομη!!!!

Link to comment
Share on other sites

καμια γυναικα δεν θα παρατησει τον θηλασμο επειδη το ειπε μια διαφημιση. το θεμα ειναι οτι τροφοδοτει και τροφοδοτειται απο την νοοτροπια οτι 6 μηνες φτανουν και περισσευουν.

ξεχασα να αναφερω οτι το θεμα του mail ηταν ''το γαλα του μωρου σας''. τοσο γενικο ως τιτλος αλλα και τοσο περιορισμενο στη συνεχεια

 

Τότε γιατί ήταν "απαράδεκτο" το email??? καθαρά διαφημιστικό ήταν.. το εάν συμφωνούμε ή όχι με τον τρόπο που διαφημίζεται κάθε προϊόν ούτε το 1/10 από όσες διαφημίσεις προβάλλονται θα έπρεπε να προβάλλονται για το δικό μου γούστο ή την δική μου αισθητική ... το λες και μόνη σου ο τίτλος έλεγε "το γάλα του μωρού σας" δεν έλεγε "σταμάτα το θηλασμό"..... γενικά νομίζω ότι υπάρχει μία υπερβολή σε όλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω πρόταση τι σημαίνει; Έτσι όπως την εκλαμβάνω εγώ λέει ότι μετά τους 6 μήνες θα πρέπει μια μαμά να εξοικοιωθεί με το τάισμα με το μπιμπερό.

 

Θα ήταν πιο σωστό αν έγραφε: Αν μέχρι τώρα δεν είχες εμπειρία από το τάισμα με το μπιμπερό αλλά αποφάσισες να σταματήσεις να θηλάζεις αποκλειστικά, θα πρέπει να εξοικειωθείς με την προετοιμασία του γάλακτος και το τάισμα με το μπιμπερό.

 

Συμφωνώ. Νομίζω ότι περνά υπογείως μηνύματα.

1. βάζει το 6μηνο σαν ορόσημο. γιατί δηλαδή να πρέπει να εξοικειωθείς στο 6μηνο και όχι όποτε το αποφασίσεις; (πχ στους 9 μήνες, στους 16 μήνες)

2. ότι ο αποκλειστικός θηλασμός είναι "προνόμιο" μόνο των 6 πρώτων μηνών. Σαν να λέει ότι: άπαξ και αρχίσεις να βάζεις στερεές τροφές αυτο σημαίνει ότι παράλληλα εγκαταλείπεις και το μητρικό γάλα δίνεις ξένο αντ' αυτού..

 

Θα ήταν ακόμα πιο σωστό αν έγραφε: η αμερικανική παιδιατρική εταιρεία προτείνει ότι το ιδανικό για το παιδί ειναι ο αποκλειστικός θηλασμός (δηλ. χωρις συμπληρωμα) 12 μήνες, η unicef 24 μήνες. Οι γυναίκες που δεν μπορουν ή δεν θέλουν να θηλάσουν από τη γέννηση του παιδιού, ή όσες γυναίκες θέλουν να σταματήσουν το θηλασμό χρειάζεται να εξοικειωθούν με τη χρήση μπιμπερό κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ. Νομίζω ότι περνά υπογείως μηνύματα.

1. βάζει το 6μηνο σαν ορόσημο. γιατί δηλαδή να πρέπει να εξοικειωθείς στο 6μηνο και όχι όποτε το αποφασίσεις; (πχ στους 9 μήνες, στους 16 μήνες)

2. ότι ο αποκλειστικός θηλασμός είναι "προνόμιο" μόνο των 6 πρώτων μηνών. Σαν να λέει ότι: άπαξ και αρχίσεις να βάζεις στερεές τροφές αυτο σημαίνει ότι παράλληλα εγκαταλείπεις και το μητρικό γάλα δίνεις ξένο αντ' αυτού..

 

Θα ήταν ακόμα πιο σωστό αν έγραφε: η αμερικανική παιδιατρική εταιρεία προτείνει ότι το ιδανικό για το παιδί ειναι ο αποκλειστικός θηλασμός (δηλ. χωρις συμπληρωμα) 12 μήνες, η unicef 24 μήνες. Οι γυναίκες που δεν μπορουν ή δεν θέλουν να θηλάσουν από τη γέννηση του παιδιού, ή όσες γυναίκες θέλουν να σταματήσουν το θηλασμό χρειάζεται να εξοικειωθούν με τη χρήση μπιμπερό κλπ.

 

Συγνώμη κορίτσια αλλά νομίζω ότι έχετε μπερδέψει λίγο τα πράγματα... διαφημιστικό email έλαβε η κοπέλα και έαν κάποιος έχει στοιχειώδη αντίληψη της διαφήμισης θα καταλάβαινε ότι ένα από τα βασικά στοιχεία της διαφήμισης είναι να περνούν υποσυνειδητα μηνύματα... όπως όλεεες οι διαφημίσεις... οπότε μην κουράζεστε να αναλώνεστε στο τι ΈΠΡΕΠΕ να γράφει το μήνυμα... δεν ήταν επίσημη ενημέρωση του Υπουργειου υγείας.... διαφημιστικό ήταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τις ΜΑΡΙΑΛ, ELENIP, sofi@p και juckrussell.

 

Η διαφήμιση έχει ακριβώς ως σκοπό να δημιουργεί πλασματικές ανάγκες. Το μόνο όριο εκ του νόμου είναι να μην είναι ψευδής, παραπλανητική και προσβλητική.

 

Αυτό το όριο δεν παραβιάζεται στην περίπτωσή μας. Αφήστε που οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν πάντα την κατάλληλη νομική καθοδήγηση κι είμαι (σχεδόν) σίγουρη ότι όλο και κάπου θα αναγράφεται ότι "το μητρικό γάλα είναι η πιο κατάλληλη διατροφή για το παιδί, ο ΠΟΥ συστήνει μητρικό θηλασμό για τα πρώτα δύο έτη του παιδιού".

 

Επειδή εν προκειμένω υπάρχει ένα θέμα υγείας, ας θυμηθούμε ότι μέχρι πρόσφατα επιτρεπόταν η διαφήμιση των τσιγάρων, παρά την ευθεία σύνδεση καπνίσματος και καρκίνου. Ενώ η φόρμουλα δεν έχει συνδεθεί με τέτοιου είδους κινδύνους.

 

Είναι πράγματι εξοργιστικό αλλά, δυστυχώς, διαφήμιση και ηθική είναι ασύμβατες έννοιες.

Link to comment
Share on other sites

χρυσοψαράκι εσυ γιατι γραφτηκες σε αυτη την εταιρεια βρεφικών τροφών αν δεν ηθελες ενα τοσο ενοχλητικο μυνημα? ΟΛΕΣ οι ετοιμες βρεφικες τροφές ειναι πολυ κακη τροφη για το παιδι μας όχι μονο η φορμουλα....Αυτη να προωθησουν τα προιόντα τους θέλουν και στέλνουν τα newsletters τους οπως ακριβως θελουν και επιθυμουν.

 

Δεν σαρεσει σε θήγει απλά διαγραφεσε απο την λίστα των newsletter τους....Ολα τα αλλα τυπου επρεπε να διευκρηνιζουν , επρεπε να κανουν επρεπε να γραψουν αυτο πριν απο αυτο ειναι ΟΛΑ περιττα...

 

Αν εγω θηλαζω το παιδι μου και θεωρω αυτο σωστο δεν θα μου αλλάξει την γνωμη καμια εταιρεια αλλα και σε καμια τετοια εταιρεια δεν θα γραφτω ομως γιατι πολυ απλά την θεωρω ανωφελη!!!

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη της εγκυμοσυνης εκανα το λαθος- χαζομαρα και γραφτηκα σε ο,τι κυκλοφορει σχετικο με μωρα. απο αυτα ανοιγω συνηθως αυτα που μπορει να εχουν κουπονια για πανες και τα υπολοιπα τα διαγραφω. οταν γραφτηκα στη συγκεκριμενη εταιρια νομιζα οτι ειχε μονο κρεμες (δεν ηξερα καν οτι σπανε ρεκορ σε ζαχαρη) και τα mail που λαμβανα ηταν του τυπου πως ειναι το μωρο σε καθε μηνα της εγκυμοσυνης και μετα αντιστοιχα τι μπορει να κανει καθε μηνα της ζωης του.

μεχρι τωρα δεν διαφημιζαν προιοντα. πρωτη φορα υπηρχε αναφορα σε προιον. συμφωνα με το διεθνη κωδικα εμποριας υποκαταστατων μητρικου γαλακτος δεν επιτρεπεται καμια διαφημιση η αναφορα ακομα και σε γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας χωρις να υπαρχει παραλληλα αναφορα στα οφελη και στα πλεονεκτηματα του θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

καλά για ην αποστείρωση μετά τους 6μήνες δεν παταξενευτηκε κανείς???
κόλλησαν στο θηλασμό :lol: Άσκοπα, τίποτε μεμπτό δε λέει, αλλά εγώ δεν θηλάζω και το βλέπω έτσι. Αν θήλαζα και το έβλεπα αλλιώς πρόβλημα μου. Εξακολουθεί να μη λέει κάτι μπεμπτό η περιβόητη παράγραφος, συμφωνω με sofi p

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεει κ παραλέει. Δινει ως απολυτο δεδομενο οτι πρεπει να γινει αποθηλασμός κ να χρησιμοποιηθουν μπιμπερό (μπλιαχ). μια μητερα που καταφερε να θηλαζει εξι μηνες δεν ειναι σιγουρο οτι γνωριζει πως δεν πρεπει να αποθηλασει! αρκετοι "φιλικοι" παιδιατροι βοηθούν μια μητερα να θηλασει ως τους εξι μηνες, αλλα μεχρι εκει. επειτα λενε τις κλασικες χαζομαρες οτι δεν εχει οφελειμότητα ο θηλασμός, το γαλα γινεται νερο κλπ. Τις οδηγιες του ΠΟΥ κ της UNICEF τις κανουν γαργαρα.

Εγω προσωπικά δεν αποστειρωσα ποτε κ δεν αγορασα ουτε ενα μπιμπερό ή πιπίλα!

 

Καταγγελία στο ibfan, οπωσδήποτε!

Μπείτε να διαβασετε κ τον διεθνή κώδικα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν - κάθε εταιρεία θέλει ιδανικά να είναι επιθυμητές και αρεστές οι διαφημίσεις της απο όλους. δεν είναι θέμα νόμου

αλλά και θέμα προσφοράς ζήτησης, πληθυσμιακά πάντα.

Εάν δοθεί ηχηρό μήνυμα (πχ μια ψηφοφορία με αυτό το ερώτημα, μεμεγαλη συμμετοχη πχ 1000) αναδείξει ότι στους περισσότερους χτυπάει άσχημα αυτό το μήνυμα και είναι παραπλανητικό σε θέμα ιδανικής διάρκειας του θηλασμού,

πιθανώς η διαφημιστική/εταιρεία να το ξανασκεφτεί και την επόμενη φορά να γράψει

 

"στην περίπτωση που δεν θηλάζετε πιά, που αποφασισατε να μην θηλασετε άλλο και θέλετε να δώσετε επιπλέον γαλα σε σκόνη /συμπλήρωμα να πως θα εξοικειωθείτε με την χρήση μπιμπερό"

 

 

ούτε προστακτική, ούτε χρονικό διάστημα θηλασμού.

απλά.

 

Για μένα πρέπει να γίνει καταγγελία στον IBFAN Ελλάδας, πρόκειται για παραπλάνηση και παρενόχληση.

συμφωνω

 

Σε όσες δεν έχουν καλή ενημέρωση για το θηλασμό μπορεί η οδηγία αυτή να λειτουργήσει με λάθος τρόπο.

συμφωνω.

 

αν το ελεγε καποιος γιατρος ρε παιδια, οκ, ισως ηταν τραβηγμενο...αλλα εταιρεια φορμουλας το εγραψε....

Ολα τα προιοντα που πωλουνται 'δημιουργουν' αναλογες άναγκες του ειδους. Δηλαδη επειδη τα πρινου λενε 'φτανει πια το παχος' να κανω καταγγελια επειδη εγω θελω να τρωω??

Η φορμουλα ειναι απλα ενα προιον....Για καποιαν που θηλαζει αποκλειστικα ειναι αχρηστο προιον. Για καποια που δεν θηλαζει ειναι σωτηριο.... Σαν προιον προς πωληση ειναι λογικο να διαφημιζεται αμεσα και εμμεσα. Τωρα για το αν ειναι ηθικο ειναι αλλο θεμα...αλλα ακομη και αν δεν ειναι, δεν ειναι το μονο προιον που το κανει.

 

οπότε οπως δεχομαστε ολα τα στραβα πρεπει να δεχτουμε κ αυτο? νομίζω ειδικα τωρα ο κόσμος εχει καταλαβει οτι αυτη η νοοτροπία οδηγεί στην ανεχεια και στην αναρχία με την κακη της εννοια.

 

Η παραπάνω πρόταση τι σημαίνει; Έτσι όπως την εκλαμβάνω εγώ λέει ότι μετά τους 6 μήνες θα πρέπει μια μαμά να εξοικοιωθεί με το τάισμα με το μπιμπερό.

 

Θα ήταν πιο σωστό αν έγραφε: Αν μέχρι τώρα δεν είχες εμπειρία από το τάισμα με το μπιμπερό αλλά αποφάσισες να σταματήσεις να θηλάζεις αποκλειστικά, θα πρέπει να εξοικειωθείς με την προετοιμασία του γάλακτος και το τάισμα με το μπιμπερό.

 

ακριβώς!!

 

Δε χρειαζεται πορωση κοριτσια. Cool down!!! Θηλαζα 2χρονια και τα τρια αγγελουδια μου.

καμια προτροπη για να σταματησει το θηλασμο δεν καταλαβα στη διαφημιση. Απευθυνεται σε ενα συγκεκριμενο κοινο. Αυτοι που ενδιαφερονται το κρατανε προς περαιτερω μελετη οι υπολοιποι πετανε την πληροφορηση στα σκουπιδια. Απλουστατο!!

Καλο ειναι η καθε μια απο εμας να κοιταει τον ευατο της να μη κρινει ετσι απλα γιατι δεν θηλαζει η μια και γιατι σταματησε να θηλαζει η αλλη. Ειμαστε ενηλικες νοημων ανθρωποι κανουμε επιλογες και λαμβανουμε τις συνεπειες. Ολες προσπαθουμε για το καλυτερο, ολες μα ολες και οι θηλαζουσες και οι μη!!!

 

δεν υπαρχει ή το ενα η το αλλο κοινό!

όλες μαμάδες είναι, κ όλες πρέπει να έχουν σωστή ενημέρωση.

αλλιως ειναι σαν να λες οτι οι αλλες δεν το αξίζουν!!

 

Δεν ειναι θέμα "κακοπροαιρεσης" απο μια εταιρία ή οτι δεν πρόσεξε και το έγραψε λάθος. Εγω εκνευριζομαι με την νοοτροπία μας, τη νοοτροπία των Ελλήνων, της ατιμωρησίας, της παραπληροφόρησης, του δικαιώματος να λέει ο καθένας σε κάθε έγγραφο επίσημο ή ανεπίσημο ο,τι θελει ακόμα κι αν αφορά τη διατροφή ενός μωρού, τη λογική "έλα μωρέ, σιγα". Τα ίδια παντού! Το τσιγάρο απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους αλλα ο Ελληνας "σιγα μωρέ, και τι έγινε, εγω θα καπνισω, όλοι καπνίζουν, αφου κανεις δε λέει τίποτα"! Η χώρα της ασυδοσίας!

Καταγγελίες κάνει κανείς; http://ibfan.gr/

έεεεετσιιιι......:wink:

δεν μπορεί να υπάρχουν δυο διαφορετικές αλήθειες η μια για το ενα κ η μια για το αλλο κοινο.

 

τα γαλατα αυτα, για μια μητερα που θηλαζει ως τότε, ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ σε αυτη την ηλικια (απο ότι ξέρω) και σε ολες τις αλλες ηλικίες και περα, για τους λογους που οσοι εχουν διαβασει ξερουν - και καθόλου δεν ειναι απαραιτητο αν μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν το εχει κανει , να μαθει το παιδι μπιμπερο. =>ποτηρακι θα μαθει!

ειναι λοιπον εντελως παραπληροφορηση το "θα χρειαστει"!!

κ αν σταματησει θηλασμο, θα αναπληρωσει με αλλα υγρα κ φαγητα.

η δηλωση όμως αυτή στο μηνυμα που μας παρατέθηκε, θα κάνει την μητέρα να αμφιβάλλει (χωρίς καμία βάσιμη αιτία)

 

τί κατάλαβα εγώ διαβάζοντας την περίφημη παράγραφο....

 

αν μεχρι τωρα θηλαζες αποκλειστικα (ενώ πλέον θα σταματήσεις για χ,ψ,ζ λόγους κι άρα δεν έχεις ιδέα τί σημαίνει τάισμα με μπιμπερό, αποστείρωση κλπ κλπ),θα χρειαστει να εξοικειωθεις με την προετοιμασια του γαλακτος και το ταισμα με μπιμπερο. μπλα μπλα μπλα.....

 

η φράση θα χρειαστεί προφανώς σημαίνει ότι η μαμά που αποθηλάζει χρειάζεται να εξοικειωθεί με τη χρήση μπιμπερό για να το χρησιμοποιεί σωστά κι όχι ότι την υποχρεώνουν να αποθηλάσει και να πάει οπωσδήποτε στο μπιμπερό. φαντάζομαι ότι όλες οι γυναίκες που αποθηλάζουν (για τον οποιοδήποτε λόγο) χρειάζεται να εξοικειωθούν με τη χρήση τυ μπιμπερό. για οτιδήποτε καινούριο (και για το θηλασμό) χρειάζεται εξοικείωση, έτσι δεν είναι?

 

ας μη βλέπουμε παντού χίμαιρες...

 

οχι αν αποθηλασουν στον 6ο μήνα που λέει η φράση! :wink::!:

τότε, είναι καιρός να μάθει το παιδί και απο ποτηράκι ειδικό απευθείας.

 

νομίζω οτι η συγκεκριμένη διαφήμιση κανονικότατα περνάει το μήνυμα οτι μετά τους 6 μήνες ξεκινάς σκόνη, ακόμη κ αν θηλάζεις αποκλειστικά. Ας μην κοροιδευόμαστε, από κάτι τέτοιες διαφημίσεις έχει περάσει στον κόσμο οτι θηλασμός είναι 6 μήνες το πολύ. Από κει κ πέρα είσαι ανώμαλη...

Και δυστυχώς κάπως έτσι την πάτησα κι εγώ, στην πρώτη μου κόρη, μετά το 6μηνο ξεκίνησα σκόνη κ ταλαιπωρήθηκα για 1 χρόνο. Ενώ στη δεύτερη κόρη μου, είχα ενημερωθεί πλήρως από το parents , κ είχα αλλάξει κ γιατρό, κ θήλασα για 14 μηνες οπότε κ σταμάτησα για δικούς μου λόγους. Σκόνη ούτε ήθελα να ξανακούσω, συνεχίσαμε με φρέσκο!

Ίσως σε μία ευνομούμενη χώρα να απαγορευόταν μια τέτοια διαφήμιση...

 

το θέμα είναι προσφοράς /ζήτησης και του να εξασκούν αυτοί που έχουν αυτή την άποψη, δημοσίως τον ελεύθερο τους λόγο, πάντα χωρίς να δυσφημίζουν αλλά με το να λένε ακριβώς τι, και γιατί, δεν τους αρέσει!

δεν χρειάζεται άλλος νόμος πέραν απο αυτόν.

 

Πράγματι πολύ κακό για το τίποτα. Δεν ξέρω καμία κοπέλα (μέσα κι οι πρωτάρες) που να της έκατσε ο θηλασμός (το τονίζω αυτό) και να σταμάτησε πριν της ώρας της (=πριν να το θελήσει η ίδια). Άμα σου κάτσει και το θές, το συνεχίζεις, σιγά μη σε επηρρεάσει μια διαφήμιση ή ένα σχόλιο ή ακόμα και η κολλητή σου, που μπορεί να το κάνει διαφορετικά. Άλλο το θέμα να έχεις ζοριστεί και να ψάχνεις τρόπους διαφυγής (το έχω δει κι αυτό, τι να κάνουμε, δεν είναι εύκολο για όλες και δεν έχουν όλες τις ίδιες αντοχές για να συνεχίσουν). Δηλαδή αν μια εταιρεία που πουλάει βαζάκια με πολτό φρούτων τίγκα στο συντηρητικό πει "αν μέχρι τώρα έδινες στο μωρό σου φρέσκα φρούτα, πρέπει να εξοικειωθείς με τα βαζάκια", εσύ θα πας να πάρεις τα βαζάκια? Είναι και μέχρι πού σου κόβει, όπως με κάθε ...διαφήμιση.

 

εκεί θα διαφωνήσω γιατί όπως έγραψα πιο πάνω, το ότι σε κάποιον δεν του κόβει δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούται να ακούσει την σωστή πληροφορία.

ούτε σε κάποιον που δυσκολεύεται δεν είναι καλό να ακούσει επισης μια παραπλανητική πληροφορία.

αν για οποιοδηποτε λόγο δυσκολευεται να παρει τις σωστές πληροφορίες.

μια μητέρα που δυσκολεύεται στον 6ο μήνα δεν έχει παρά να εισάγει όλες τις άλλες τροφές που μπορεί και σιγά σιγά να αποθηλάσει αν το θέλει. μια μητέρα που θηλάζει 6 μήνες δεν υπάρχει περίπτωση να επιλέξει η ίδια να κόψει μαχαίρι το θηλασμό απο μόνη της έτσι ώστε να χρειστεί να ξεγελάσει το μωρό της με κάποιο άλλο υγρό σε μπιμπερό.

θα το κάνει σιγά σιγά. γιατί το να εχεις θηλάσει 6 μήνες ξέρεις το δέσιμο του μωρού, κ ξέρεις οτι αυτο μόνο αναγκαστικά θα το έκανες.

(εγώ τώρα είμαι στον 4ο μήνα οπότε μπορώ να φανταστώ απο εδώ και πέρα οτι είναι ακόμα πιο δυνατό -)

 

Τότε γιατί ήταν "απαράδεκτο" το email??? καθαρά διαφημιστικό ήταν.. το εάν συμφωνούμε ή όχι με τον τρόπο που διαφημίζεται κάθε προϊόν ούτε το 1/10 από όσες διαφημίσεις προβάλλονται θα έπρεπε να προβάλλονται για το δικό μου γούστο ή την δική μου αισθητική ... το λες και μόνη σου ο τίτλος έλεγε "το γάλα του μωρού σας" δεν έλεγε "σταμάτα το θηλασμό"..... γενικά νομίζω ότι υπάρχει μία υπερβολή σε όλο αυτό...

 

δεν είναι θέμα αισθητικής ούτε γούστου. είναι θέμα παραπληροφόρησης.

πολύ απλά δεν ισχύει αυτό ( η κατάσταση αυτή του να σκέφτεσαι στον 6ο να θελεις εσυ να δωσεις υποκατάστατο - αν είναι είτε στο προτείνουν εξωτερικές πηγές, ή εσύ φοβάσαι ότι κάτι χάνει το μωρό σου κ πρέπει να του δώσεις και το υποκατάστατο που πάλι οφείλεται σε παραπληροφόρηση) , κ αυτό το ξέρουν μόνο όσες μητέρες θηλάζουν αυτό το διάστημα επειδη έχουν έρθει σε τριβή με όλα αυτά τα επιχειρήματα.

 

και δυστυχώς επειδή και εγώ στους 4 μήνες τώρα έχω δεχτεί επίσης πολλούς πειρασμούς καταλαβαίνω πολύ καλά πλέον πόσο άσχημο παιχνίδι παίζουν αυτές οι εταιρείες με την ευαίσθητη ψυχολογία της λεχώνας/μητέρας, πόσο εχει περασει και στου παιδιατρους το μήνυμα αυτό, και χαίρομαι που όλα αυτά τα χρόνια δεν έχουμε τρέξει κάποια διαφήμιση παιδικού γάλακτος εώς και 2 ετών (όχι μόνο τα βρεφικά δηλαδή) και κάθε φορά όταν το λέω στους διαφημιστές τους φαίνετια περίεργο. δεν πειραζει.!

 

δεν είναι κακό το συμπλήρωμα, δεν είναι κακή η υπαρξη υποκατάστατου, αλλά το πότε το χορηγούμε, ΔΕΝ μπορεί να το λέει, υποννοεί, ή προτείνει, μια διαφήμιση.

Θα πρέπει να το πεί αποκλειστικά ο παιδίατρος κ πιο αξιόπιστος θα είναι εάν είναι και συμβουλος γαλουχίας. Αλλιώς, αν θέλει κ το έχει ανάγκη μια μητέρα μπορεί κ πάντα απο μόνη της να πάει να αγοράσει το υποκατάστατο... δε χρειάζεται κάποιος να της το υποδείξει ή να την εξωθήσει στο να το κάνει (βάζοντάς της την ιδέα).

και οταν το κανει έχοντας κέρδος απο αυτό είναι ανήθικο.

είναι διαφορετικό απο ότι όταν το κάνει μια φίλη ή ο παιδίατρος, ....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν - κάθε εταιρεία θέλει ιδανικά να είναι επιθυμητές και αρεστές οι διαφημίσεις της απο όλους. δεν είναι θέμα νόμου

αλλά και θέμα προσφοράς ζήτησης, πληθυσμιακά πάντα.

Εάν δοθεί ηχηρό μήνυμα (πχ μια ψηφοφορία με αυτό το ερώτημα, μεμεγαλη συμμετοχη πχ 1000) αναδείξει ότι στους περισσότερους χτυπάει άσχημα αυτό το μήνυμα και είναι παραπλανητικό σε θέμα ιδανικής διάρκειας του θηλασμού,

πιθανώς η διαφημιστική/εταιρεία να το ξανασκεφτεί και την επόμενη φορά να γράψει

 

"στην περίπτωση που δεν θηλάζετε πιά, που αποφασισατε να μην θηλασετε άλλο και θέλετε να δώσετε επιπλέον γαλα σε σκόνη /συμπλήρωμα να πως θα εξοικειωθείτε με την χρήση μπιμπερό"

 

 

ούτε προστακτική, ούτε χρονικό διάστημα θηλασμού.

απλά.

 

 

συμφωνω

 

 

συμφωνω.

 

 

 

οπότε οπως δεχομαστε ολα τα στραβα πρεπει να δεχτουμε κ αυτο? νομίζω ειδικα τωρα ο κόσμος εχει καταλαβει οτι αυτη η νοοτροπία οδηγεί στην ανεχεια και στην αναρχία με την κακη της εννοια.

 

 

 

ακριβώς!!

 

 

 

δεν υπαρχει ή το ενα η το αλλο κοινό!

όλες μαμάδες είναι, κ όλες πρέπει να έχουν σωστή ενημέρωση.

αλλιως ειναι σαν να λες οτι οι αλλες δεν το αξίζουν!!

 

 

έεεεετσιιιι......:wink:

δεν μπορεί να υπάρχουν δυο διαφορετικές αλήθειες η μια για το ενα κ η μια για το αλλο κοινο.

 

τα γαλατα αυτα, για μια μητερα που θηλαζει ως τότε, ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ σε αυτη την ηλικια (απο ότι ξέρω) και σε ολες τις αλλες ηλικίες και περα, για τους λογους που οσοι εχουν διαβασει ξερουν - και καθόλου δεν ειναι απαραιτητο αν μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν το εχει κανει , να μαθει το παιδι μπιμπερο. =>ποτηρακι θα μαθει!

ειναι λοιπον εντελως παραπληροφορηση το "θα χρειαστει"!!

κ αν σταματησει θηλασμο, θα αναπληρωσει με αλλα υγρα κ φαγητα.

η δηλωση όμως αυτή στο μηνυμα που μας παρατέθηκε, θα κάνει την μητέρα να αμφιβάλλει (χωρίς καμία βάσιμη αιτία)

 

 

 

οχι αν αποθηλασουν στον 6ο μήνα που λέει η φράση! :wink::!:

τότε, είναι καιρός να μάθει το παιδί και απο ποτηράκι ειδικό απευθείας.

 

 

 

το θέμα είναι προσφοράς /ζήτησης και του να εξασκούν αυτοί που έχουν αυτή την άποψη, δημοσίως τον ελεύθερο τους λόγο, πάντα χωρίς να δυσφημίζουν αλλά με το να λένε ακριβώς τι, και γιατί, δεν τους αρέσει!

δεν χρειάζεται άλλος νόμος πέραν απο αυτόν.

 

 

 

εκεί θα διαφωνήσω γιατί όπως έγραψα πιο πάνω, το ότι σε κάποιον δεν του κόβει δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούται να ακούσει την σωστή πληροφορία.

ούτε σε κάποιον που δυσκολεύεται δεν είναι καλό να ακούσει επισης μια παραπλανητική πληροφορία.

αν για οποιοδηποτε λόγο δυσκολευεται να παρει τις σωστές πληροφορίες.

μια μητέρα που δυσκολεύεται στον 6ο μήνα δεν έχει παρά να εισάγει όλες τις άλλες τροφές που μπορεί και σιγά σιγά να αποθηλάσει αν το θέλει. μια μητέρα που θηλάζει 6 μήνες δεν υπάρχει περίπτωση να επιλέξει η ίδια να κόψει μαχαίρι το θηλασμό απο μόνη της έτσι ώστε να χρειστεί να ξεγελάσει το μωρό της με κάποιο άλλο υγρό σε μπιμπερό.

θα το κάνει σιγά σιγά. γιατί το να εχεις θηλάσει 6 μήνες ξέρεις το δέσιμο του μωρού, κ ξέρεις οτι αυτο μόνο αναγκαστικά θα το έκανες.

(εγώ τώρα είμαι στον 4ο μήνα οπότε μπορώ να φανταστώ απο εδώ και πέρα οτι είναι ακόμα πιο δυνατό -)

 

 

 

δεν είναι θέμα αισθητικής ούτε γούστου. είναι θέμα παραπληροφόρησης.

πολύ απλά δεν ισχύει αυτό ( η κατάσταση αυτή του να σκέφτεσαι στον 6ο να θελεις εσυ να δωσεις υποκατάστατο - αν είναι είτε στο προτείνουν εξωτερικές πηγές, ή εσύ φοβάσαι ότι κάτι χάνει το μωρό σου κ πρέπει να του δώσεις και το υποκατάστατο που πάλι οφείλεται σε παραπληροφόρηση) , κ αυτό το ξέρουν μόνο όσες μητέρες θηλάζουν αυτό το διάστημα επειδη έχουν έρθει σε τριβή με όλα αυτά τα επιχειρήματα.

 

και δυστυχώς επειδή και εγώ στους 4 μήνες τώρα έχω δεχτεί επίσης πολλούς πειρασμούς καταλαβαίνω πολύ καλά πλέον πόσο άσχημο παιχνίδι παίζουν αυτές οι εταιρείες με την ευαίσθητη ψυχολογία της λεχώνας/μητέρας, πόσο εχει περασει και στου παιδιατρους το μήνυμα αυτό, και χαίρομαι που όλα αυτά τα χρόνια δεν έχουμε τρέξει κάποια διαφήμιση παιδικού γάλακτος εώς και 2 ετών (όχι μόνο τα βρεφικά δηλαδή) και κάθε φορά όταν το λέω στους διαφημιστές τους φαίνετια περίεργο. δεν πειραζει.!

 

δεν είναι κακό το συμπλήρωμα, δεν είναι κακή η υπαρξη υποκατάστατου, αλλά το πότε το χορηγούμε, ΔΕΝ μπορεί να το λέει, υποννοεί, ή προτείνει, μια διαφήμιση.

Θα πρέπει να το πεί αποκλειστικά ο παιδίατρος κ πιο αξιόπιστος θα είναι εάν είναι και συμβουλος γαλουχίας. Αλλιώς, αν θέλει κ το έχει ανάγκη μια μητέρα μπορεί κ πάντα απο μόνη της να πάει να αγοράσει το υποκατάστατο... δε χρειάζεται κάποιος να της το υποδείξει ή να την εξωθήσει στο να το κάνει (βάζοντάς της την ιδέα).

και οταν το κανει έχοντας κέρδος απο αυτό είναι ανήθικο.

είναι διαφορετικό απο ότι όταν το κάνει μια φίλη ή ο παιδίατρος, ....

 

Όλα καλά αυτά που λέτε άλλα όλη αυτή η συζήτηση υποτιμά κατά πολύ την νοημοσύνη μίας γυναίκας - μητέρας.... είναι σαν να είμαστε πρόβατα και ότι πει η κάθε εταιρεία στα διαφημιστικά της εμείς θα πρέπει να πάμε να το κάνουμε... υπάρχουν υπέρμαχοι του θηλασμού και μπράβο τους αλλά από πολλά άρθρα και θέματα που διαβάζω υπάρχει γενικώς η νοοτροπία ότι οι μητέρες είναι άσχετες για τον θηλασμό, οι παιδίατροι είναι άσχετοι για τον θηλασμό, οι κακές εταιρείες μας κάνουν πλύση εγκεφάλου και εμείς τα άβουλα όντα / πρόβατα κάνουμε ότι μας λένε... έλεος δηλ. δείξτε και λίγο σεβασμό στην νοημοσύνη μας....

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι αν θες να δεις κατι αρνητικα, θα βρεις τον τροπο....Και μην ξεχνατε οτι απευθυνεται στο μεγαλυτερο μερος του εν δυναμει αγοραστικου κοινου το οποιο ναι, δεν θηλαζει αποκλειστικα μετα τον 6ο μηνα. Το μαρκετινγκ ειναι για τα καλα στη ζωη μας εδω και χρονια....αποδειξη? το οτι οσες ενοχληθηκατε δεν παρασυρθηκατε.

Αυτες που δεν ενοχληθηκαν δεν ειναι επειδη παρασυρονται....Αλιμονο αν στην εποχη μας η καθε μαμα περιμενε μια εταιρεια τεχνητου γαλακτος να την καθοδηγησει.

Link to comment
Share on other sites

...αλλά από πολλά άρθρα και θέματα που διαβάζω υπάρχει γενικώς η νοοτροπία ότι οι μητέρες είναι άσχετες για τον θηλασμό, οι παιδίατροι είναι άσχετοι για τον θηλασμό, οι κακές εταιρείες μας κάνουν πλύση εγκεφάλου και εμείς τα άβουλα όντα / πρόβατα κάνουμε ότι μας λένε... έλεος δηλ. δείξτε και λίγο σεβασμό στην νοημοσύνη μας....

Συμφωνώ.

Γιατί δεν υπάρχει ο ίδιος ξεσηκωμός για τις διαφημίσεις για ....τα μωρομάντηλα? Ή, για φέρω ένα παράδειγμα που αγγίζει εν δυνάμει όλους, για τα τραπεζικά δάνεια? Στη διαφήμιση σου λένε ότι μπορείς να το πάρεις. Εσύ όντως μπορείς???

Ωραία είναι να φταίει πάντα κάποιος άλλος. Η Εύα με ηπάτησε...

 

εκεί θα διαφωνήσω γιατί όπως έγραψα πιο πάνω, το ότι σε κάποιον δεν του κόβει δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούται να ακούσει την σωστή πληροφορία.

δεν είναι θέμα αισθητικής ούτε γούστου. είναι θέμα παραπληροφόρησης.

Δεν φαντάζομαι να υπονοείτε ότι κάποιος θα ακούσει πληροφορία και δη σωστή (δεν ξέρω ποια από τις δύο λέξεις να πρωτοτονίσω) από μία διαφήμιση. Η διαφήμιση της Χ παιδικής κρέμας μου λέει ότι το παιδί μου θα την τρώει και θα αναπτύξει περισσότερο τη νοημοσύνη του. Είναι αυτό πληροφόρηση? Είναι σωστή? Η διαφήμιση κρέμας για την κυτταρίτιδα μου λέει ότι θα μου την εξαφανίσει. Είναι πληροφορία? Είναι σωστή? Αν ΔΕΝ είναι, τι κάνω? "Ξεσηκώνομαι"?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να με απασχολεί καθόλου το συναισθηματικό κομμάτι επιμένω...Σε αυτές τις διαφημίσεις υπάρχει παράθυρο με το οποίο δηλώνεις ενήμερη για τα οφέλη του μητρικού...ή υπάρχει παράγραφος στην κάθε σελίδα με τα οφέλη του μητρικού.η κοπέλα παραδέχτηκε πως είχε δώσει την άδεια για νιουσλέτερ .Αν εσείς βρίσκεται παρανομία σε αυτό τότε κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν εσείς βρίσκεται παρανομία σε αυτό τότε κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ.

Τι να πω...νομίζω ότι οι κοπέλες που ενοχλήθηκαν δεν κολλάνε ακριβώς στο παράνομο, αλλά στο ηθικά μεμπτό..? (αλλ' ας μην μιλάω εξ ονόματός τους)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...νομίζω ότι οι κοπέλες που ενοχλήθηκαν δεν κολλάνε ακριβώς στο παράνομο, αλλά στο ηθικά μεμπτό..? (αλλ' ας μην μιλάω εξ ονόματός τους)

Δεν είναι ανήθικο να σε ενημερώνει μια εταιρεία για τα προϊόντα της στην οποία έχεις δεχτεί να είσαι στη λίστα της. Αυτό αγγίζει τα όρια του φονταμενταλισμού, ας με συγχωρήσουν οι κοπέλες για την έκφραση...

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανήθικο να σε ενημερώνει μια εταιρεία για τα προϊόντα της στην οποία έχεις δεχτεί να είσαι στη λίστα της. Αυτό αγγίζει τα όρια του φονταμενταλισμού, ας με συγχωρήσουν οι κοπέλες για την έκφραση...

 

Δεν νομίζω ότι η θεματοθέτρια ενοχλήθηκε από το γεγονός ότι έλαβε διαφημιστικό μήνυμα για τα υποκατάστατα μητρικού γάλατος. Νομίζω ότι ενοχλήθηκε επειδή το συγκεκριμένο μήνυμα περιείχε παραπληροφόρηση. Ότι κάθε γυναίκα μόλις το μωρό της κλεισει τους 6 μηνές θα χρειαστεί να εξοικειωθεί με τα μπιμπερό.

 

Λένε πολλές κοπέλες ότι δεν θα αποφασίσει μία γυναίκα για το τι γάλα θα δίνει στο παιδί της μετά από ένα διαφημιστικό μήνυμα και συμφωνώ μαζί τους. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι η παραπληροφόρηση δεν είναι κάτι μεμπτό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι το 70% τουλαχιστον των μητερων με 6 μηνων παιδια, χρησιμοποιουν οντως το μπιμπερο και χριεαζονται εξοικειωση, δεν το καθιστα καθολου χρησιμο αυτο το μηνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...