πασχαλιτσακι

ΣΤΑΦΥΛΟΚΟΚΚΟΣ ΣΕ ΜΩΡΟ 8 ΜΗΝΩΝ. ΒΟΗΘΕΙΑ....:(((((

Recommended Posts

Ειμαι χαλια ψυχολογικα....:(. Εχω μια μπεμπα 8 μηνων. Πριν απο 10 μερες εμφανισε ξαφνικα πυρετο και την επομενη μερα εβγαλε στο δεξι εξω χειλος απο το πουλακι της ενα μικρο εσωτερικο γρομπαλακι σε μεγεθος φακης και υπηρχε εντονη ερυθροτητα στο χειλος. Μεχρι το απογευμα εκανε επανω μια φουσκα με διαφανο υγρο και το πρηξιμο εξαπλωθηκε σε ολο το χειλος και το κοκκινισμα εγινε πολυ εντονο. Ο παιδιατρος που μας παρακολουθουσε (!!!) μας ειπε να παρουμε κλαριπεν αντιβιωση και να μας ξαναδει σε 2 μερες. Ο πυρετος υποχωρησε αλλα η φουσκα εσκασε και ξεκινησε να κανει σε εκεινο το σημειο κρατηρα με το πρηξιμο και την κοκκινιλα να επιμενει. Την ξαναπηγαμε και μιλησε για σταφυλοκοκκο και κυτταριτιδα και ειπε να την ξαναπαμε σε 4 μερες. Την ξαναπηγαμε και εκει που ειχε αρχισει λιγο το πρηξιμο να υποχωρει την πατησε πολυ δυνατα και επιμονα εκει με αποτελεσμα να ξαναερεθισει το σημειο. Αλλαξα γιατρο και η νεα παιδιατρος μιλησε επισης για σταφυλοκοκκο και μας αλλαξε την αντιβιωση σε ζιναντολ και ειπε να παμε σε ενα χειρουργο για να το καθαρισει οπως και καναμε. Την καθαρισε και μιλησε για "δοθιηνας" και μας ειπε οτι η αγωγη με τη ζιναντολ ειναι η σωστη και οτι αν ο πρωτος παιδιατρος μας ειχε στειλει απο την αρχη σε χειρουργο πριν να σκασει και γινει κρατηρας και καναμε παροχετευση τωρα δεν θα περνουσε η κουκλιτσα μου ολη αυτη την ταλαιπωρια..... ειμαστε πλεον στη 10η μερα με αντιβιωση, 3η μερα με ζιναντολ και στην πληγη βαζουμε γαζα φουσιντιν, αφου εχουμε καθαρισει με μπενταντιν καθε 3 ωρες αλλαγη. Η μικρη μου εγινε αλλο παιδακι μετα απο αυτη την ταλαιπωρια. Ηταν ενα καλοβολο και ηρεμο παιδακι που ετρωγε το φαγακι της και πλεον εχει συνεχεια γκρινια και η ορεξη ειναι ανυπαρκτη. Μεσα σε ολα με οδηγησε σε αποθηλασμο :((((((. Επειδη ηδη εδω και ενα μηνα εκανε περιπου 3-4 θηλασμους τη μερα λογω της ταλαιπωριας υπηρξε μερα που δεν θηλασε καθολου (την εβαζα στο στηθος και εκλαιγε) με αποτελεσμα το στηθος μου να ειναι πλεον μαλακο και με το θηλαστρο να βγαζω περιπου 40-50μλ και απο τα 2 στηθη. Θηλαζα μεχρι τωρα χωρις να δωσω ποτε ξενο γαλα.

Εχω πελαγωσει. Εχω πλεον να διαχειριστω ενα προβλημα υγειας του παιδιου μου που το ταλαιπωρει απιστευτα και ενα παιδακι διαφορετικο απο οτι ειχα συνηθισει.

Εχει περασει καμια απο εσας τετοιο προβλημα? Σε ποσο καιρο γινατε καλα?

Τι να κανω για να κρατησω τον θηλασμο? Ηδη εχω δωσει 4 φορες ξενο γαλα....

Τι να κανω με την ανορεξια της?

ΜΕσα σε ολα ειμαστε και σε φαση οδοντοφυιας, περιμενουμε το πρωτο δοντακι και αυτο κανει τα πραγματα δυσκολοτερα...

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ. Οτι μου πειτε θα βοηθησει....

Διαφημίσεις

Για τον θηλασμο θα σου πουν οι προσφατες μωρομανουλες γιατι τα εχω ξεχασει. Αλλα για την ψυχολογια της μικρης μη σκας, ολα θα πανε καλα....Θα το ξεπερασετε και θα το ξεχασετε. κανε λιγο υπομονη μονο.

Ευτυχως τα δυσκολα περασαν.....

Σιδερενια!!!

Σ' ευχαριστω για τα λογια σου. ευχομαι με ολη μου την ψυχη και προσευχομαι η μικρη μου να αναρρωσει οσο πιο γρηγορα γινεται.

εγω ειμαι ενα ρακος ψυχολογικα. την κουραση τη σωματικη δεν την υπολογιζω αλλα βλεποντας το βλασταρακι μου να υποφερει καθε φορα που παω να τη βγαλω τη φορμιτσα της, γιατι καταλαβαινει τι θα ακολουθησει (τσουξιμο απο τα φαρμακα, την ποναει το δερμα απο την αυτοκολητη ταινια...:( ) νομιζω οτι πεθαινω......

ανυπομονω να ερθει η ωρα που θα ανοιξω την πανα της και θα εχει φυγει η πληγη. μεχρι τοτε ελπιζω σιγα σιγα να επανελθει η ορεξη της (κανει 40 λεπτα να φαει μικρη ποσοτητα τροφης και αυτο με κλαματα και παιχνιδια) και να ηρεμησει με την ανυσηχια και την γκρινια.

Mην αγχώνεσαι με την ανορεξία, είναι φυσιολογική όταν είναι άρρωστα τα μωρά! Όσο θα βελτιώνεται η κατάσταση, θα επανέρχεται η όρεξή της! Πρόσεξε μόνο τα υγρά (να μην αφυδατωθεί).

Για τον θηλασμό, ρίξε μια ματιά εδώ http://kellymom.com/bf/concerns/child/back-to-breast/

Μπορείς να αντλείς στις ώρες περίπου που θήλαζε (αν αρνείται ακόμα να θηλάσει), ώστε να διατηρήσεις την παραγωγή σου. Μην κοιτάς πόσο βγάζεις σ' αυτή τη φάση, μόλις συνέλθει η μικρούλα και αρχίσει πάλι να θηλάζει με όρεξη, θα επαναφέρει το γάλα που χρειάζεται. Να αντλείς τακτικά, περίπου όσες φορές θήλαζε η μικρή στο 24άωρο και για 10-15 λεπτά την κάθε φορά από το κάθε στήθος και με θήλαστρο νοσοκομειακό (αυτά που ενοικιάζονται).

Για να επαναφέρεις τη μικρή στο στήθος, δοκίμασε να προσφέρεις σε φάσεις που είναι πιο χαλαρή, πχ. ξαπλώστε μαζί για ύπνο και θήλασε τη νύχτα όταν είναι μισοκοιμισμένη, κάντε ένα μπανάκι μαζί και πρόσφερέ της όταν θα είναι χαλαρή. Αν αρνηθεί, μην απογοητευτείς, πρόσφερε ξανά μετά από λίγο. Μην επιμένεις αν κλαίει και αρνείται, να προσφέρεις λίγο αργότερα.

Περαστικά σας!

HXuSp2.pngaS46p2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα