lucky18

παπας δεν ηθελε να κοινωνησει το παιδι μου!

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,λοιπον εγω ειχα ταξει το παιδακι μου στον Αγ.Δημητριο που ειναι και ο αγιος της εκκλησιας εδω που μενω.Εταξα οτι θα το ονομασω Δημητρη οχι ομως οτι θα το βαφτισω εδω,λογω του οτι ειχαμε ενα δικο μας παπα σε αλλη εκκλησια που εχουμε πολυ καλη σχεση και θελαμε να το βαφτισει εκεινος.Εγινε η βαφτιση και πηγαμε μαζι με την νονα και το κοινωνησε και 3 φορες εκει.Αυτη την κυριακη ομως ειπαμε να τον παμε εδω στο χωριο με τον αντρα μου,πηγαμε λοιπον,τον κρατουσε ο αντρας μου και παροτι ο παπας ειδε οτι κρατουσε ενα μωρο 5,5μηνων,κοινωνησε πρωτα ολες τις γυναικες που δεν ειχαν παιδια&τους μισους αντρες&μετα ηρθε η σειρα του αντρα μου&ενω ο αντρας μου ειχε ηδη ξαπλωσει το παιδι ο παπας λεει ´τι μου ηρθες εδω να πας εκει που το βαφτισες να το κοινωνησεις,το πηγα λεει ο αντρας μου&ο παπας αρχιζει σαματα με την κοινωνια στα χερια(που δεν πρεπει να μιλαει καν)με το μωρο να περιμενει&να λεει θα παρω τον παπα που σας το βαφτισε&θα του πω οτι δεν επρεπε να σας το βαφτισει&η ενορια σου ειναι εδω οχι εκει που το πηγες,ο αντρας μου να εξηγει οτι η ενορια του ειναι αλλου οχι εκει που το βαφτισαμε&να λεει ο παπας δεν ηρθες να σου δωσω ευχη,λεει ο αντρας μου ηρθα οταν σαραντησε η γυναικα μου&ειπες οτι εδωσες ευχη,ο παπας να κατηγορει τον αντρα μου οτι ψευδετε&οτι επρεπε να παρουμε την αδεια του για να παμε αλλου,στη τελικη αναγκαστικα το κοινωνησε αλλα δεν ειπε καν σωμα και αιμα Χριστου του το εβαλε στο στομα&περασε στον επομενο.Πως σας φαινετε???????

Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια,λοιπον εγω ειχα ταξει το παιδακι μου στον Αγ.Δημητριο που ειναι και ο αγιος της εκκλησιας εδω που μενω.Εταξα οτι θα το ονομασω Δημητρη οχι ομως οτι θα το βαφτισω εδω,λογω του οτι ειχαμε ενα δικο μας παπα σε αλλη εκκλησια που εχουμε πολυ καλη σχεση και θελαμε να το βαφτισει εκεινος.Εγινε η βαφτιση και πηγαμε μαζι με την νονα και το κοινωνησε και 3 φορες εκει.Αυτη την κυριακη ομως ειπαμε να τον παμε εδω στο χωριο με τον αντρα μου,πηγαμε λοιπον,τον κρατουσε ο αντρας μου και παροτι ο παπας ειδε οτι κρατουσε ενα μωρο 5,5μηνων,κοινωνησε πρωτα ολες τις γυναικες που δεν ειχαν παιδια&τους μισους αντρες&μετα ηρθε η σειρα του αντρα μου&ενω ο αντρας μου ειχε ηδη ξαπλωσει το παιδι ο παπας λεει ´τι μου ηρθες εδω να πας εκει που το βαφτισες να το κοινωνησεις,το πηγα λεει ο αντρας μου&ο παπας αρχιζει σαματα με την κοινωνια στα χερια(που δεν πρεπει να μιλαει καν)με το μωρο να περιμενει&να λεει θα παρω τον παπα που σας το βαφτισε&θα του πω οτι δεν επρεπε να σας το βαφτισει&η ενορια σου ειναι εδω οχι εκει που το πηγες,ο αντρας μου να εξηγει οτι η ενορια του ειναι αλλου οχι εκει που το βαφτισαμε&να λεει ο παπας δεν ηρθες να σου δωσω ευχη,λεει ο αντρας μου ηρθα οταν σαραντησε η γυναικα μου&ειπες οτι εδωσες ευχη,ο παπας να κατηγορει τον αντρα μου οτι ψευδετε&οτι επρεπε να παρουμε την αδεια του για να παμε αλλου,στη τελικη αναγκαστικα το κοινωνησε αλλα δεν ειπε καν σωμα και αιμα Χριστου του το εβαλε στο στομα&περασε στον επομενο.Πως σας φαινετε???????

ευτυχώς που δε σου βάφτισε το παιδί ο συγκεκριμένος. απορώ τί ευλογία θα έπαιρνε το παιδί από τέτοιο "παπά"....

0qYJp3.png 

Ο κοσμος που ηταν εκει ..δεν ειπε τιποτα...

Εαν ειχα 2-3 μαρτυρες θα του εκανα μια αναφορα..ετσι να την θυμαται ...μα τι ελεεινα ατομα υπαρχουν :(

ευτυχώς που δε σου βάφτισε το παιδί ο συγκεκριμένος. απορώ τί ευλογία θα έπαιρνε το παιδί από τέτοιο "παπά"....

Συμφωνω!!!

95Jqp2.png

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Δυστυχως υπαρχουν ιερεις που αντι να προσελκυουν τον κοσμο στην εκκλησια,τον διωχνουν με τη συμπεριφορα τους.

Ομως πως ο αλλος ιερεας βαφτισε το παιδι σας χωρις να εχετε παρει αδεια απο την ενορια σας; Παντα στα μυστηρια γαμου η βαφτισιων προσκομιζουμε στην εκκλησια που προκειται να γινει το μυστηριο, αδεια απο την ενορια.

Στην περιπτωση βαπτισιων προσκομιζουμε την ληξιαρχικη πραξη γεννησης στον ιερεα της ενοριας μας και αυτος την μεταβιβαζει στο ναο που θα γινει το μυστηριο. Αυτο το νοημα εχει η αδεια .

Εσεις προφανως παρακαμψατε αυτη τη διαδικασια. Λαθος της αλλης εκκλησιας.

Πρέπει όντως να πάρει κανείς ενα χαρτί απ' την ενορία του όταν πρόκειται να κάνει γάμο ή βάπτιση σε άλλη ενορία. Μέχρι εδώ οκ. Αυτό, ακόμα κι αν δεν το κάνατε, δεν δικαιολογεί με τίποτα την απαράδεκτη συμπεριφορά αυτή! Πρώτα πρώτα ποιός είναι που αρνείται την θ. κοινωνία σε κάποιον και μάλιστα για τέτοιο λόγο; Κορίτσι μου, οπωσδήποτε καταγγελία στον οικείο Μητροπολίτη, αν έχετε και μάρτυρες ακόμα καλύτερα. Μην σκεφτείς οτι δεν αξίζει τον κόπο, ακόμα κι αν δεν αντιδράσει άμεσα η Μητρόπολη, θα έχει υπ' όψιν το περιστατικό και θα φερθεί ως οφείλει όταν - το πιθανότερο- μαζευτούν κι άλλες καταγγελίες εις βάρος του. Η' μπορεί η δική σας καταγγελία να συμβάλει ωστε να τιμωρηθεί αν είχε και στο παρελθόν κακή συμπεριφορά. Πρέπει μερικοί επιτέλους να καταλάβουν πως ο Θεός δεν είναι τσιφλίκι τους και τα καρκινώματα της Εκκλησίας λίγο λίγο να πάρουν δρόμο!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Διαφημίσεις

Πρέπει όντως να πάρει κανείς ενα χαρτί απ' την ενορία του όταν πρόκειται να κάνει γάμο ή βάπτιση σε άλλη ενορία. Μέχρι εδώ οκ. Αυτό, ακόμα κι αν δεν το κάνατε, δεν δικαιολογεί με τίποτα την απαράδεκτη συμπεριφορά αυτή! Πρώτα πρώτα ποιός είναι που αρνείται την θ. κοινωνία σε κάποιον και μάλιστα για τέτοιο λόγο; Κορίτσι μου, οπωσδήποτε καταγγελία στον οικείο Μητροπολίτη, αν έχετε και μάρτυρες ακόμα καλύτερα. Μην σκεφτείς οτι δεν αξίζει τον κόπο, ακόμα κι αν δεν αντιδράσει άμεσα η Μητρόπολη, θα έχει υπ' όψιν το περιστατικό και θα φερθεί ως οφείλει όταν - το πιθανότερο- μαζευτούν κι άλλες καταγγελίες εις βάρος του. Η' μπορεί η δική σας καταγγελία να συμβάλει ωστε να τιμωρηθεί αν είχε και στο παρελθόν κακή συμπεριφορά. Πρέπει μερικοί επιτέλους να καταλάβουν πως ο Θεός δεν είναι τσιφλίκι τους και τα καρκινώματα της Εκκλησίας λίγο λίγο να πάρουν δρόμο!

Συμφωνω!!! τι αλλο να πω? ντροπη του που θελει να λεγεται και...παπας!!

Β. 8/5/2009

Ε. 8/4/2010 τα αστερακια μου.....

Δυστυχως υπαρχουν ιερεις που αντι να προσελκυουν τον κοσμο στην εκκλησια,τον διωχνουν με τη συμπεριφορα τους.

Ομως πως ο αλλος ιερεας βαφτισε το παιδι σας χωρις να εχετε παρει αδεια απο την ενορια σας; Παντα στα μυστηρια γαμου η βαφτισιων προσκομιζουμε στην εκκλησια που προκειται να γινει το μυστηριο, αδεια απο την ενορια.

Στην περιπτωση βαπτισιων προσκομιζουμε την ληξιαρχικη πραξη γεννησης στον ιερεα της ενοριας μας και αυτος την μεταβιβαζει στο ναο που θα γινει το μυστηριο. Αυτο το νοημα εχει η αδεια .

Εσεις προφανως παρακαμψατε αυτη τη διαδικασια. Λαθος της αλλης εκκλησιας.

Eμεις που βαφτισαμε το παιδι μας στην Τηνο πριν πολλα πολλα χρονια, ουδεποτε μας ζητησαν αυτο το χαρτι που λετε. ΚΑνεις ποτε δεν αρνηθηκε να μας το κοινωνησει. Τι ειναι ο καθε παπας? ο θεος?

Εμένα μου φάνηκε λογικότατη η αντίδραση του παπά. Καλά σας τα πε. Και στην τελική δεν μας διευκρίνησες αν το μωρό είχε νηστέψει και είχε εξομολογηθεί πρώτα. Γιατί σε κόβω να είχες το θράσος να το ταίζεις και γάλα πριν την θεία κοινωνία.

Α ρε ορισμένοι παπαδες πως σε κάνουνε να χάνεις την πίστη σου.

ΝΤΡΟΠΗ

Καλησπερα κοριτσια,λοιπον εγω ειχα ταξει το παιδακι μου στον Αγ.Δημητριο που ειναι και ο αγιος της εκκλησιας εδω που μενω.Εταξα οτι θα το ονομασω Δημητρη οχι ομως οτι θα το βαφτισω εδω,λογω του οτι ειχαμε ενα δικο μας παπα σε αλλη εκκλησια που εχουμε πολυ καλη σχεση και θελαμε να το βαφτισει εκεινος.Εγινε η βαφτιση και πηγαμε μαζι με την νονα και το κοινωνησε και 3 φορες εκει.Αυτη την κυριακη ομως ειπαμε να τον παμε εδω στο χωριο με τον αντρα μου,πηγαμε λοιπον,τον κρατουσε ο αντρας μου και παροτι ο παπας ειδε οτι κρατουσε ενα μωρο 5,5μηνων,κοινωνησε πρωτα ολες τις γυναικες που δεν ειχαν παιδια&τους μισους αντρες&μετα ηρθε η σειρα του αντρα μου&ενω ο αντρας μου ειχε ηδη ξαπλωσει το παιδι ο παπας λεει ΄τι μου ηρθες εδω να πας εκει που το βαφτισες να το κοινωνησεις,το πηγα λεει ο αντρας μου&ο παπας αρχιζει σαματα με την κοινωνια στα χερια(που δεν πρεπει να μιλαει καν)με το μωρο να περιμενει&να λεει θα παρω τον παπα που σας το βαφτισε&θα του πω οτι δεν επρεπε να σας το βαφτισει&η ενορια σου ειναι εδω οχι εκει που το πηγες,ο αντρας μου να εξηγει οτι η ενορια του ειναι αλλου οχι εκει που το βαφτισαμε&να λεει ο παπας δεν ηρθες να σου δωσω ευχη,λεει ο αντρας μου ηρθα οταν σαραντησε η γυναικα μου&ειπες οτι εδωσες ευχη,ο παπας να κατηγορει τον αντρα μου οτι ψευδετε&οτι επρεπε να παρουμε την αδεια του για να παμε αλλου,στη τελικη αναγκαστικα το κοινωνησε αλλα δεν ειπε καν σωμα και αιμα Χριστου του το εβαλε στο στομα&περασε στον επομενο.Πως σας φαινετε???????

:shock::shock::shock:

αποψη μου να τον καταγγείλεις στην αρχιεπισκόπη στην ενορια δεν ξέρω και εγώ που αλλά νομιζω πως πρέπει να μιλήσεις με κάποιον ανωτερω του γιατι πολύ ντίβα την έχει δει ο παππάς σας.... :?

παιδια και εγω 2 παιδια εχω βαφτισει σε 2 διαφορετικες εκκλησιες κοντα στο σπιτι μου αλλα σε καμια ουσιαστικα δεν ανηκω σαν ενορια,,,,και δε μου ζητησανε χαρτι σαν αυτοπου λετε,,,,μονο για το γαμο μου,,,,δεν το Ζητανε ολοι οι παπαδες αυτο το χαρτι,,,,θεωρω οτι ο παπας ειναι απαρεδεκτος,,,,την ωρα της θειας κοινωνιας,,,,αν ητανε ο αντρας μου μαλλον θα ειχανε πεσει μπουκετα δεν υπαρχειπεριπτωση,,,,,:!::!::!::!::!::!:αντι να φερνουνε το κοσμο στην εκκλησια τον διωχνουνε

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

Γιατί κορίτσι μου δεν πας στη Μητρόπολη να τον καταγγείλεις; Με το μωρό στα χέρια, την ίδια ώρα θα πήγαινα! Εδώ μέσα τι νόημα έχει να τα λες; Χωρίς παρεξήγηση κιόλας...κι εγώ το πρώτο μου παιδί το βάφτισα σε μοναστήρι κι ο παπάς της ενορίας το γνώριζε και φυσικά ούτε καν το έθιξε ποτέ ο άνθρωπος, παρότι ήρθε στο σπίτι για ευχέλαιο και στη δουλειά για αγιασμό και θα μπορούσε, κατ' ιδίαν, να μας το αναφέρει, αν είχε "παράπονο".

Eμεις που βαφτισαμε το παιδι μας στην Τηνο πριν πολλα πολλα χρονια, ουδεποτε μας ζητησαν αυτο το χαρτι που λετε. ΚΑνεις ποτε δεν αρνηθηκε να μας το κοινωνησει. Τι ειναι ο καθε παπας? ο θεος?

Η αδεια ή χαρτι ή εγγραφο απο την ενορια , οταν το μυστηριο τελειται σε αλλη ενορια ειναι ενα απο τα απαραιτητα δικαιολογητικα της βαπτισης.

Και για να ολοκληρωθει η διαδικασια ΄΄ μετά το μυστηριο, ο Ιερός Ναός υποχρεούται να γνωστοποιήσει στην Ενορία ότι το Μυστήριο τελέσθηκε''

Ετσι ο ιερεας της ενοριας θα ειναι ενημερος για την βαπτιση του παιδιου και θα μπορει να το κοινωνει και το παιδι να μετεχει στα μυστηρια.

H διαδικασια ειναι αυτη. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Αν δεν ζητηθηκε σε καποιες δεν σημαινει οτι ειναι και το σωστο.

(Κραταω ομως και μια επιφυλαξη μηπως καποιες μητροπόλεις αφηνουν ελευθερα τα μυστηρια, εφοσον εχουν την αρμοδιοτητα, αν και δεν το νομιζω)

Στην δικη μας περιπτωση, οταν πηρα τηλεφωνο τον ιερεα - αρχιμανδριτη, για να βαπτισω τον μικρο μου σε ενα εξωκκλησι (που ειχα κανει ταμα) το πρωτο που μου ζητησε ηταν αυτο το χαρτι.

Εμεις ομως παρολαυτα,ενω ειχαμε ενημερωσει και προφορικα τον ιερεα της ενοριας , δεν θυμαμαι πως μπερδευτηκαμε με τον αντρα μου μεσα στον πανικο των ετοιμασιων και τελικα πηγαμε χωρις την αδεια να τον βαπτισουμε.

Ο Αρχιμανδριτης , ηρθε σε πολυ δυσκολη θεση , του ζητησαμε συγνωμη και του υποσχεθηκαμε οτι θα του το παμε την επομενη ημερα. Ευτυχως που τον γνωριζε πολυ καλα η αδερφη μου που μεσολαβησε και τελικα μας εμπιστευτηκε . Ετσι εγινε το μυστηριο.

Εννοειται οτι η συμπεριφορα του ιερεα στη δικη σας περιπτωση , ηταν απαραδεκτη . Το εγραψα και στο αρχικο post, οτι δυστυχως υπαρχουν ιερεις που διωχνουν τον κοσμο απο την εκκλησια.

Θα επρεπε ευγενικα να σας ρωτησει εαν το εχετε βαπτισει , ωστε να μπορεσει να το κοινωνησει και στο τελος της θειας λειτουργιας να σας εξηγησει τι ειχατε κανει λαθος η τι τον ενοχλησε., παλι με ευγενικο τροπο.

Ομως και εσεις μαλλον δεν τα κανατε σωστα. Θα επρεπε τουλαχιστον εκ των υστερων να τον ενημερωσετε, οτι το εχετε βαπτισει γιατι αβαπτιστο παιδι δεν μπορει να κοινωνησει. Καλο ειναι που και που να αναρωτιομαστε γιατι ο αλλος μας συμπεριφερεται ετσι, σε τι φταιξαμε και να αναλαμβανουμε και το μεριδιο της ευθυνης που μας αναλογει.

H βαπτιση του παιδιου συμφωνα με την εκκλησια πρεπει να γινεται στην ενορια μας γιατι το παιδι καθως θα μεγαλωνει και θα εκκλησιαζεται , θα κινειται στους χωρους του ναου και θα γνωριζει οτι εκει βαπτιστηκε, εκει αναγεννηθηκε πνευματικα. Θά συνδεθει με τον ιερό χωρο και συναισθηματικα, οπως ολοι μας συνδεόμαστε με τον τόπο που γεννηθήκαμε.

Αυτο ειναι το νοημα που πρεπει να γινεται η βαπτιση στην ενορια. Και εχει ερθει εγκυκλιος στις μητροπολεις να μην βαπτιζουν ουτε σε εξωκκλησια για αυτο το λογο. Εγω χρειαστηκε να εξηγησω τους λογους που ηθελα στο συγκεκριμενο εξωκκλησι, και οι λογοι ηταν ουσιαστικοι και δεν ηταν η προτιμηση του συγκεκριμενου λογω ωραιας θεας η οτιδηποτε αλλο.

Και πριν βγαλετε ευκολα συμπερασματα, κοιταξτε και εδω στο ιδιο site , στο ιδιο forum που γραφετε συνεχεια, ποια ειναι τα διακαιολογητικα

Χρήσιμες οδηγίες για την τέλεση Βάπτισης

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=47691

γ) Εάν επιθυμούν να τελέσουν το Μυστήριο όχι στο Ναό της Ενορίας τους, ( πράγμα το οποίο ποιμαντικώς δεν ενδείκνυται), αλλά σε άλλη Ενορία, τότε πρέπει να ζητήσουν από τον Εφημέριο της Ενορίας τους να μεταβιβάσει την Ληξιαρχική Πράξη γέννησης του παιδιού, στο Ναό όπου θα τελεσθεί το Μυστήριο. Συνιστάται να τελείται το Μυστήριο στο Ναό της Ενορίας κατοικίας του νηπίου, αφού εκεί θα συνεχίσει να έχει την Εκκλησιαστική αναφορά και συναναστροφή του.

στ) Σε περίπτωση που η Βάπτιση τελεσθεί εκτός Ενορίας, η δήλωση Βαπτίσεως προσκομίζεται στην Ενορία του Νεοφώτιστου, για να καταχωρηθεί στο οικείο Βιβλίο και στη συνέχεια, κατατίθεται στο Ληξιαρχείο του Δήμου.

FEHKO ο παπας ηταν ενημερος οτι το παιδι βαφτιστηκε,οσο για το χαρτι ο αλλος παπας μας ειπε οτι δεν ημαστε υποχρεωμενοι να το παρουμε,δικη μας ειναι η βαφτιση και οπου θελουμε την τελουμε,τουλαχιστον ετσι λειτουργει εκεινος την ενορια του,τωρα αν ειναι σωστο η οχι αυτο δεν το γνωριζω,αλλα δεν φταιμε εμεις αν δεν μας ενημερωσε κανεις γιατι ρωτησαμε και το μονο χαρτι που μας ζητηθηκε ηταν η ληξ.πραξη γεννησεως που την δωσαμε στον παπα που μας το βαφτισε.

Καλησπερα κοριτσια!

Η συμπεριφορα του συγκεκριμενου ανθρωπου ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!

Θα συμφωνησω με οσες κοπελες σου ειπαν να καταγγειλεις το περιστατικο,εαν φυσικα εχεις τη διαθεση!

Ο Θεος ομως σιγουρα θα τον κρινει αυστηρα!Η Θεια Κοινωνια αποτελει πολυ σημαντικο μυστηριο!

Ετυχε και σε μενα ενα περιστατικο,την ωρα της Θειας Κοινωνιας και ενιωσα τερστια οργη!Δεν ηθελα να κοινωνησω,αλλα επειτα σκεφτηκα πως το κανω για τη δικη μου ψυχη,εκλεισα τα ματια,προσευχηθηκα και μεταλαβα!

Απο κει και περα,το ποιος ειναι υπευθυνος για την χαρτουρα και ολα τα τυπικα,προσωπικα το θεωρω μηδαμινο!Δεν ειναι τραγικα λαθη!Ας μην κρινουμε λοιπον κανεναν για τετοιες ανουσιες πραξεις!

0QVLp2.pngkdBmp3.png

Κατι τετοιοι διωχνουν τον κοσμο απο την εκκλησια. Δεν καταλαβα υπεγραψες κανενα συμβολαιο οτι θα το κοινωνεις μια ζωη το παιδι εκει που βαφτιστηκε? Ξεχνα τον τον βλακα μην ασχολεισαι μαζι του. Καλα να σαι. Απο το Θεο θα το βρει.

Ευτυχώς που κάποιοι ιερείς (ο Θεός να τους κάνει) δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο...

Ασε που για μένα παίζει και η πιθανότητα να αντέδρασε έτσι γιατί έχασε και το χαρτζηλικάκι (έως χαρτζηλικάρα) που λαμβάνουν από το νονό (ά) ....

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]

οσο για το χαρτι ο αλλος παπας μας ειπε οτι δεν ημαστε υποχρεωμενοι να το παρουμε,δικη μας ειναι η βαφτιση και οπου θελουμε την τελουμε,τουλαχιστον ετσι λειτουργει εκεινος την ενορια του,τωρα αν ειναι σωστο η οχι αυτο δεν το γνωριζω,αλλα δεν φταιμε εμεις αν δεν μας ενημερωσε κανεις

Εφόσον δεν είχατε ενημερωθεί οτι ηταν απαραιτητο δεν φταίτε εσείς, .

Ο ιερέας που το βάφτισε ηταν υποχρεωμενος να ζητήσει την άδεια, γιατί Ναι ο καθένας τελικα όπου θέλει κάνει τη βάπτιση( παρολο που η επισημη εκκλησια προτεινει την ενορια του νηπιου για τους λογους που αναφερθηκαν) , αλλά πρεπει να τηρείται κάποια διαδικασία, προηγουμένως.

Η εκκλησία όπως και οποιοσδήποτε οργανισμός, φορέας, σύλλογος, διέπεται από κανόνες λειτουργιας και τα μελη πρεπει να κινουνται μεσα σε αυτα τα πλαισια, γιατί υπαρχει και η πιθανοτητα να κατηγορηθεί ενας ιερεας ότι αποσκοπεί και στο κέρδος, παρακαμπτωντας καποια δικαιολογητικα.

Σου είπα στην δική μας περίπτωση τι έγινε. Έξαρχής έδωσε έμφαση στην άδεια της ενορίας σε εμάς. Παραλίγο να μην μας κάνει το μυστήριο, ευτυχώς που τον ήξερε πολύ καλά , η αδελφή μου.

Εξαρτάται βέβαια και από την Μητρόπολη .Ίσως ο δικός μας μητροπολίτης να είναι πολύ αυστηρός Δεν επιτρέπει στολισμούς εντος εκκλησίας και εκτός πολύ περιορισμένα, Όχι εξωκκλήσια κ.α.

και για αυτο οι ιερείς μας να είναι αρκετά προσεκτικοί στην τηρηση των κανονων ωστε να αποφευγονται τετοιες παρεξηγησεις.

Ευτυχώς που κάποιοι ιερείς (ο Θεός να τους κάνει) δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο...

Ασε που για μένα παίζει και η πιθανότητα να αντέδρασε έτσι γιατί έχασε και το χαρτζηλικάκι (έως χαρτζηλικάρα) που λαμβάνουν από το νονό (ά) ....

Πολυ πιθανον το κινητρο του κερδους να ηταν και απο τον αλλο ιερεα που περεκαμψε τη διαδικασια και για αυτο να εξοργιστηκε . Και Ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω, οχι οτι δικαιολογει αυτο την ασχημη συμπεριφορα του ειδικα την ωρα της Θειας Κοινωνιας .

Πολυ πιθανον το κινητρο του κερδους να ηταν και απο τον αλλο ιερεα που περεκαμψε τη διαδικασια και για αυτο να εξοργιστηκε αυτος . Και Ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω, οχι οτι δικαιολογει αυτο την συμπεριφορα του.

Δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι οπως ειπα ο παπας ειναι δικος μας ανθρωπος και εκτος αυτου ακομα και οταν απο την δικη του ενορια θελουν να πανε αλλου δεν τους δινει καποιο χαρτι.Σε ολους παρακαμπτει αυτη τη διαδικασια και εχει πολυ καλη σχεση με τον μητροπολιτη και τον δεσποτη που ενημερωθηκαν απο τον ιδιο για την συμπεριφορα του αλλου παπα αρα αν ηταν υποχρεωτικο το χαρτι δεν θα του εκαναν καποια συσταση?τι να πω δεν ξερω.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα