Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η αργία, της αργίας ......


Recommended Posts

Αφορά πολύ κόσμο, έχει πολλές πτυχές και έχει κι ο καθένας τον πόνο του, γι'αυτό και πολλά θα ακουστούν σχετικά ή άσχετα πάνω σε αυτό. Εγώ προσωπικά πάντως από τη μεριά του εκπαιδευτικού δεν μπορώ να πω ότι δεν ενοχλούμαι με πολλά μείον της εκπαίδευσης και φυσικά καταλαβαίνω και την οργή ή την αγανάκτηση των γονιών πάνω σε διάφορα θέματα. Δε λέω ότι δεν πρέπει να μας απασχολεί και η "ημιαργία" που ίσως κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι "ημιαργία". Ποτέ δεν ασχολήθηκα με νόμους και διατάγματα, καλώς, κακώς, δεν ξέρω, ακολουθώ όπως κι εγώ το ρεύμα σε αυτά τα θέματα τουλάχιστον. Εμένα ως γονιό που αύριο-μεθαύριο θα πάνε και τα δικά μου τα παιδιά σχολείο, άλλα θέματα με απασχολούν που έχουν να κάνουν με την εκπαίδευση, η οποία και φυσικά δεν είναι ιδανική όπως δικαιολογημένα ειρωνεύεται η θεματοθέτρια, αλλά είναι τόσα πολλά που θέλουν άλλο ή μάλλον άλλα πολλά θέματα να ανοιχθούν για να κουβεντιαστούν. Από εκεί κι έπειτα το θέμα με την γιορτή της εθνικής επετείου θα το συζητήσω με τους συναδέλφους μου και την διευθύντρια την ερχόμενη εβδομάδα να σας πω και άλλες απόψεις πάνω σε αυτό. Αν μπορέσω να το θέσω και "ψηλότερα" θα χαρώ να σας μεταφέρω και απόψεις από εκεί.

 

Για το ολοήμερο θα ήθελα να σχολιάσω ότι σε ιδανικές συνθήκες θα ήταν ένας θεσμός που θα μπορούσε άνετα να αντικαταστήσει τα φροντιστήρια και τις εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών. Με το κατάλληλο προσωπικό, τον κατάλληλο εξοπλισμό και λιγότερη απαξίωση από όλους... δε θα χρειαζόταν να στέλνετε τα παιδιά και να δίνετε μια περιουσία σε αγγλικά, αθλήματα, υπολογιστές. Αλλά όταν δεν έχει το σχολείο, ειδικότητες για τα μαθήματα στο ολοήμερο, υπολογιστές κλπ. πώς θα γίνουν όλα αυτά? Μια χρονιά που δούλεψα σε ολοήμερο πήγε Χριστούγεννα να έρθουν οι ειδικότητες. Κι είχα 4 υπολογιστές για 54 παιδιά (πολλά από τα οποία να σημειώσω ότι δε δούλευαν οι γονείς τους αλλά τα άφηναν στο ολοήμερο).

 

Τέλος να πω πόσο με στεναχώρησε το μνμ σου κανίνα... όταν γενικεύεις και μιλάς με τόση απαξίωση για τους δασκάλους. Αυτό με πονάει πιο πολύ στη δουλειά μου, ότι πολλές φορές ακούω ανθρώπους να μιλάνε για τους δασκάλους λες και είναι κι εγώ δεν ξέρω τι. Και πονάω ακόμα περισσότερο όταν βλέπω ότι πολλοί από εμάς σκοτώνονται να κάνουν όσο καλύτερα μπορούν τη δουλειά τους. Εμείς δεν έχουμε να κάνουμε με χαρτιά, με αριθμούς, με προϊόντα... Έχουμε να κάνουμε με παιδιά σε τρυφερές ηλικίες κι έχουμε απίστευτη ευθύνη για τη γνώση, το ήθος, την καλλιέργεια, τις αξίες κι όλα αυτά που τους περνάμε. Τρέμω κάθε ώρα και στιγμή ξέροντας ότι οι λέξεις και οι πράξεις μου ίσως να καθορίσουν το μέλλον τους.

Ξέρεις πόσες φορές ο δάσκαλος θα διδάξει, θα παίξει, θα τραγουδήσει, θα δραματοποιήσει, θα ζωγραφίσει το μάθημα? Θα βρεθεί και ένας και δυο μαθητές που δε θα το μάθουν για τους δικούς τους λόγους, όσο κι αν εγώ προσπαθήσω. Ξέρεις πόσοι γονείς δεν ξέρουν τι μαθήματα κάνει το παιδί τους, αν έχει μολύβι στην τσάντα του, πότε γράφει διαγώνισμα? Πόσοι γονείς αδιαφορούν κι η δασκάλα παίρνει τηλέφωνο ξανά και ξανά να έρθουν από το σχολείο, να τους γνωρίσει γιατί ποτέ δεν τους είδε, ποτέ δεν ήρθαν να ρωτήσουν τι κάνει το παιδί τους, πώς τα πάει, αν χρειάζεται βοήθεια, να γνωρίσει τη δασκάλα του παιδιού του βρε αδερφέ και πάλι παρά τα σημειώματα και τα προσωπικά τηλεφωνήματα αυτοί εκεί, άφαντοι?? Πόσα παιδιά έρχονται χωρίς φαγητό, χωρίς λεφτά για κολατσιό, χωρίς κάλτσες μέσα από τα αθλητικά μες στο χειμώνα, χωρίς μπουφάν, χωρίς βιβλία, τετράδια, κασετίνα μες στην τσάντα?? Πόσοι γονείς δε ρωτάνε, τι κάνατε σήμερα στο σχολείο? Τι σας έμαθε η δασκάλα για την 25η Μαρτίου? Τι κάνατε στη γιορτούλα σήμερα? Κι όπως υπάρχουν γονείς αδιάφοροι, έτσι μαθαίνουν και παιδιά την αδιαφορία... Πολλά λοιπόν δεν ενδιαφέρονται να μάθουν τι έγινε την 25η Μαρτίου, όσα όμορφα κι αν κάνουμε εμείς για τα "τραβήξουμε".

σορι αν σε προσβαλλα ,αλλα αναφερθηκα στο κρατος οτι τα εχει κανει χαλια και οχι στους δασκαλους...και αυτολεξι αναφερω "οτι γενικα θεωρω οτι η παιδεια ειναι καθαρα σε ποιον δεσκαλο θα πεσεις γιατι το κρατος εχει μερυμνησει να βγαινουν τα παιδια μας "τουβλα" απο το σχολειο!!!(και εννοω με αυτο οτι υπαρχουν σωστοι εκπαιδευτικοι,αλλα επετρεψε μου ειναι και καποιοι που ειναι απαραδεκτοι!δεν βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι)αν πιστευεις οτι αυτο γενικοποιει μια κατασταση οκ παω πασο!εσυ σαν εκπαιδευτικος πιστευεις πως η παιδεια ειναι αυτη που θα επρεπε στη χωρα?

συμφωνω απολυτα με αυτο που λες οτι δεν θα επρεπε να στελνουμε τα παιδια σε ενα καρο φροντιστηρια αλλα να τα μαθαινουν ολα στο σχολειο,αλλα πιστευω πως στη χωρα μας αυτο θα αργησει πολυ να συμβει και δεν ειναι θεμα καθηγητη,αλλα γιατι δεν υπαρχει ουτε η υποδομη στα σχολεια ,ουτε τα κονδυλλια απο το κρατος!

προφανως ο καθηγητης θα δουλεψει με οτι εχει στα χερια του!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτό μας έχει φάει σε αυτή τη χώρα,τι κάνει ο άλλος που δεν κάνουμε εμείς

εγώ λοιπόν είμαι μια τέτοια αργόσχολη που περιγράφετε

επέστρεψα κανονικά στη δουλειά μου,όταν η κορη μου ήτανε 6 μηνών γιατί εμείς οι αναληρώτριες είμαστε άλλες μανάδες και δε δικαιούμαστε άδεια ανατροφής,δεν τα έβαλα όμως με τις μόνιμες!

από τότε και 6 μήνες τώρα

ξυπνάω στις 5.45 να είμαι καθόλα έτοιμη εκτός από ντύσιμο

ξυπνάω τη μικρή στις 6 να την αλλάξω,να τη θηλάσω,να ντυθώ

την πάω στη γιαγιά στις 6.45 η οποία ξυπνά επίσης στις 6

κάνω 1 και ώρα να φτάσω στο σχολείο

γυρνάω παίρνω τη μικρή,να τη βάλω για ύπνο,αν όχι να κάτσω μαζί της να παίξω

να μαγειρέψω κλπ κλπ

και φυσικά στις 9 το αργότερο να έχω και να έχει κοιμηθεί

ώρες που δεν εργάζομαι δεν την πηγαίνω στη γιαγιά αλλα περνάω ώρες μαζί της

και στη δουλειά μου με τα παιδιά είμαι συνεπέστατη

και τα θεωρώ παιδιά μου

είχα λείψει λόγω ασθένειας μια μέρα και επειδή ήθελα κι άλλη μέρα άδεια δεν τη ζήτησα γιατί είχα λείψει λόγω ασθένειας που δεν το είχα προγραμματίσει και το θεώρησα πολύ σε μια βδομάδα

να μην αναφερθώ φυσικά στα χρήματα που παίρνουμε έτσι;αφήστε το και με τη βενζίνη στο Θεο

θα σας πρότεινα να χαίρεστε να περνάτε χρόνο με τα παιδιά σας!

θέλετε να αλλάξουμε;

 

Εγώ, εγώ, εγώ!!!!!!!!!!! αλλάζω ευχαρίστως....δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, δεν νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω... μας είπες τι ώρα ξυπνάς το πρωί που δεν νομίζω να διαφέρει από των άλλων μαμάδων... δεν μας είπες όμως τι ώρα γυρνάς σπίτι.... καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ γιατί είναι κρίμα να ξαναμπαναριστώ και έχει καιρό να μου έρθει κάρτα..... το θέμα δεν είναι μεταξύ μας.. το θέμα όπως έγραψα και πιο πάνω είναι οι μαμάδες 2 ταχυτήτων.. αυτές του δημοσίου και αυτές του ιδιωτικού τομέα....

Link to comment
Share on other sites

καημό το έχω να ανοίξω μια κουβέντα με εκπαιδευτικό για εκπαιδευτικά θέματα - και να μη γυρίσει τελικά στο πόσο νωρίς ξυπνάει και πόσα λίγα παίρνει..δεν είμαι έξω από τον χορό, απόφοιτος φιλοσοφικής είμαι...με συγγενικά πρόσωπα διορισμένα σε δημόσια σχολεία. το θέμα είναι πολύ συγκεκριμένο, αν η παραμονή μιας γιορτής έιναι ημιαργία ή όχι. από εκεί και πέρα να ενημερώσω τη φίλη εκπαιδευτικό ότι πριν την καθιέρωση του εξαμήνουν οι μανούλες του ιδιωτικού τομεα γυρνούσαν στη δουλειά στο δίμηνο. στα δύο παιδιά μου γύρισε στο πρώτο στους δύο μήνες και στο δεύτερο στους διομιση. Θεωρώ ότι οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί με τη στάση τους εδώ και πολλά χρόνια, οδηγούν την κοινωνία σε απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και τους παίρνει όλους η μπαλα. δεν μπορεί να κάθεσαι τρεις μήνες τον χρόνο και να βάζεις τη γενική συνέλευση ή την επιμόρφωση σε ώρες λειτουργίας του σχολείου..προκαλείς το δημόσιο αίσθημα πώς να το κάνουμε..δεν τα βάζω με τον κλάδο προς Θεού, αλλά ο λόγος που περνάει προς τα έξω δίνει λαβές για γενικεύσεις και χαρακτηρισμούς. όσο για το πάρκινγκ που αναφέρθηκε φυσικά το σχολείο δεν είναι πάρκινγκ. αλλά έχει ωράριο λειτουργίας πώς θα γίνει..και όταν ο γονιός ξέρει πως το παιδί του είναι ως τις 2 ή ως τις 4 στο σχολείο ρυθμίζει τη ζωή του σύμφωνα με αυτό. όταν αλλάζει λοιπόν αυτό, έχει πρόβλημα, απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

καημό το έχω να ανοίξω μια κουβέντα με εκπαιδευτικό για εκπαιδευτικά θέματα - και να μη γυρίσει τελικά στο πόσο νωρίς ξυπνάει και πόσα λίγα παίρνει..δεν είμαι έξω από τον χορό, απόφοιτος φιλοσοφικής είμαι...με συγγενικά πρόσωπα διορισμένα σε δημόσια σχολεία. το θέμα είναι πολύ συγκεκριμένο, αν η παραμονή μιας γιορτής έιναι ημιαργία ή όχι. από εκεί και πέρα να ενημερώσω τη φίλη εκπαιδευτικό ότι πριν την καθιέρωση του εξαμήνουν οι μανούλες του ιδιωτικού τομεα γυρνούσαν στη δουλειά στο δίμηνο. στα δύο παιδιά μου γύρισε στο πρώτο στους δύο μήνες και στο δεύτερο στους διομιση. Θεωρώ ότι οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί με τη στάση τους εδώ και πολλά χρόνια, οδηγούν την κοινωνία σε απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και τους παίρνει όλους η μπαλα. δεν μπορεί να κάθεσαι τρεις μήνες τον χρόνο και να βάζεις τη γενική συνέλευση ή την επιμόρφωση σε ώρες λειτουργίας του σχολείου..προκαλείς το δημόσιο αίσθημα πώς να το κάνουμε..δεν τα βάζω με τον κλάδο προς Θεού, αλλά ο λόγος που περνάει προς τα έξω δίνει λαβές για γενικεύσεις και χαρακτηρισμούς. όσο για το πάρκινγκ που αναφέρθηκε φυσικά το σχολείο δεν είναι πάρκινγκ. αλλά έχει ωράριο λειτουργίας πώς θα γίνει..και όταν ο γονιός ξέρει πως το παιδί του είναι ως τις 2 ή ως τις 4 στο σχολείο ρυθμίζει τη ζωή του σύμφωνα με αυτό. όταν αλλάζει λοιπόν αυτό, έχει πρόβλημα, απλά τα πράγματα.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και εγώ της Φιλοσοφικής είμαι... όλες μου οι κολλητές διορισμένες σε σχολείο και τα ξέρω πολύ καλά τα πράγματα... υπάρχουν αξιόλογοι εκπαιδευτικοί αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία απέχει κατά πολύ από το λειτούργημα του εκπαιδευτικού.... αυτά που γίνονται στο Δημόσιο είναι κακουργήματα.... στον ιδιωτικό τομέα θα είχαν πάρει πολύ απλά πόδι... η κολλητή μου επέστρεψε σε σχολείο μετά από άδεια εγκυμοσύνης και έπρεπε να φτάσει μέχρι τον υπουργό για να τοποθετηθεί στην μόνιμη θέση της στην οποία η κοπέλα που την αναπλήρωνε πολύ απλά ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΕ... φανταστείτε ότι βάσει νόμου θα έπρεπε να φύγει για να γυρίσει στη θέση της στον δίπλα Δήμο όχι σε κανένα άλλο χωριό!!! αλλά επειδή ήταν κολλητή με την διευθύντρια άλλαζαν τα πράγματα.... κάποια πράγματα που γίνονται στο Δημόσιο είναι πολύ απλά "αισχρά".... και δεν νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα... η κοπέλα άνοιξε το θέμα διερωτώμενη πως μία ημιαργία την κάνουμε αργία.... μα έτσι έχουν μάθει να δουλεύουν στο Δημόσιο, βγάζουμε και τις αντίστοιχες εγκυκλίους οπότε καλυπτόμαστε κιόλας για να μην μας την πουν.. αυτό που δεν έχω καταλάβει στο ερώτημα της θεματοθέτριας είναι για το εάν της εκανε εντυπωση γιατί εάν της έκανε μάλλον πρέπει να ηρθε προσφάτως στο Ελλάντα.... το μόνο που λυπάμαι πραγματικά είναι τα παιδιά μας που για να "μάθουν" θα πρέπει να έχουν τον γονιό τους δίπλα.. γιατί εάν περιμένουν από το σχολείο σωθήκαμε... λίγες οι εξαιρέσεις των εκπαιδευτικών για να πέσουμε πάνω τους...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάνουμε τα εύκολα δυσκολα. Ο νόμος είναι σαφής. Ανήμερα της εθνικής εορτής είναι αργία, την παραμονή γίνεται η γιορτή. Άρα, αυτό που λέει ο νόμος: την παραμονή δεν είναι αργία, ούτε ημιαργία. Απλώς τότε γίνεται η γιορτή. Συμπέρασμα: κάνουμε γιορτή και μετά μαθημα, ή το αντίθετο.

Όλα τα άλλα είναι απλώς δικαιολογίες. Είμαι σίγουρη ότι όλοι οι εργαζόμενοι θέλουμε κάποια στιγμή να κάνουμε κοπάνα. Δεν λέμε ότι και καλά γιορτάζουμε την εθνική επέτειο :lol::lol::lol:, εκτός κι αν εννοούμε ότι παίρνουμε άδεια από τη σημαία. Αυτό μάλιστα.

 

Να παρατηρησω εδώ ότι όποτε σχολιάζεται το εκπαιδευτικό σύστημα και τα κακά του οι εκπαιδευτικοί παίρνουν αμέσως αρνητική στάση. Δεν έχουν δίκιο. Εάν πω ότι το ΕΣΥ ή ο ΕΟΠΠΥ έχει διαρθρωτικά προβλήματα δεν εννοώ ότι οι γιατροί είναι ανεπαρκείς. Το ίδιο ισχύει και για την εκπαίδευση. Δεν θίγουμε το επιστημονικό υπόβαθρο των δασκάλων όταν λέμε ότι το όλο εκαπιδευτικό σύστημα θέλει αναδιάρθρωση. Είναι διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ως εκπαιδευτικός σε ορισμένα συμφωνώ και σε άλλα όχι. Κρίνω και εγώ ότι το να χάνονται 2-3 μέρες το χρόνο για εκλογές εκπροσώπων σε ΔΣ και ΔΟΕ είναι υπερβολή..ειδικά όταν το θέμα αφορά μόνο εκλογές και όχι συνέλευση θα μπορούσε να γίνονται μετά το τέλος των μαθημάτων. Για την γιορτή έχω και εγώ τους ενδοιασμούς μου, ειδικάόσο αφορά το νηπιαγωγείο...διότι αν γίνει μάθημα πριν ή μετά, τι το διαχωρίζει από τις υπόλοιπες ημέρες ώστε τα παιδιά να νοηματοδοτήσουν διαφορετικά την γιορτή? Αν γίνει γιορτή, τι ώρα θα γίνει?Αν γίνει μετά το πρώτο δίωρο τα παιδιά θα έχουν κουραστεί...αν γίνει το πρώτο δίωροκαι μετά μάθημα δεν είναι γιορτή. Αν λοιπόν η γιορτή γίνεται για τα παιδιά....δεν πειράζει να χαθεί και ένα διώρο...αν το πρόβλημα είναι οι εργαζόμενοι γονείς και το σύστημα που δεν στηρίζει την οικογένεια...τότε μιλάμε σε άλλη βάση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, εγώ, εγώ!!!!!!!!!!! αλλάζω ευχαρίστως....δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, δεν νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω... μας είπες τι ώρα ξυπνάς το πρωί που δεν νομίζω να διαφέρει από των άλλων μαμάδων... δεν μας είπες όμως τι ώρα γυρνάς σπίτι.... καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ γιατί είναι κρίμα να ξαναμπαναριστώ και έχει καιρό να μου έρθει κάρτα..... το θέμα δεν είναι μεταξύ μας.. το θέμα όπως έγραψα και πιο πάνω είναι οι μαμάδες 2 ταχυτήτων.. αυτές του δημοσίου και αυτές του ιδιωτικού τομέα....

 

την ωρα της εργασιας ομως πολυ ευκολα δεν μπαινετε στο νετ;

Link to comment
Share on other sites

Για τις συναντήσεις με τις συμβούλους δε συμφωνώ καθόλου, όμως. Γίνεται επιμορφωτική προσπάθεια η οποία θα έπεφτε στο κενό στο διάστημα του Ιουνίου ή του Σεπτεμβρίου που δεν έχουμε παιδιά, γιατί οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί τότε (αναπληρωτές, ωρομίσθιοι, αποσπασμένοι κλπ) δε βρίσκονται σε σχολεία δεν "ανήκουν" πουθενά. Κουφό έ;

 

Πόσο κρατάει η συνάντηση; Μία ώρα, δύο ώρες; Το να γίνεται απόγευμα ή Σάββατο πρωί, δεν παίζει με την καμία, δηλαδή; Ή έστω, το να γίνεται τις 2-3 τελευταίες ώρες, που συνήθως έχουν εικαστικά, ευέλικτη ζώνη κλπ. Γιατί να χάνουν τα παιδιά άλλη μια ολόκληρη μέρα το μάθημά τους, πλέον των υπολοίπων που, καταχρηστικά και πάλι, το χάνουν;

Link to comment
Share on other sites

8-2 Έχει θεωρητικά νωρίς και εργαστήρια στη συνέχεια, τουλάχιστον αυτά που έχω πάει μέχρι τώρα.

 

Θα μπορούσαν ίσως να γίνονται σ/κ, αλλά δε νομίζω ότι θα το δεχόταν κανείς.Αφενός μεν είναι οι παγιωμένες κακές νοοτροπίες που τόσο συχνά αναφέρετε, αφετέρου είναι και οι απίστευτα παράλογες συνθήκες στις οποίες δουλεύουμε που είναι εύκολο να αλλοτριωθείς και να πεις ε, όχι δεν ξοδεύω ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω για χάρη σας (=πολιτεία). Εννοείται ό τι χαμένοι βγαίνουμε όλοι από αυτό και πρέπει να αλλάξει. Η μεγάλη πληγή πάντως είναι οι συνδικαλιστές του κλάδου που έχουν χάσει εντελώς τον προσανατολισμό τους και αντιδρούν για να αντιδράσουν.

 

Στο νηπιαγωγείο δεν υπάρχουν αυτά που λες, με την έννοια των ξεχωριστών μαθημάτων εικαστικών ή κάτι άλλο. Το πρόγραμμα είναι ενιαίο και ακόμη και τα εικαστικά συνήθως εξυπηρετούν συγκεκριμένους μαθησιακούς/ παιδαγωγικούς στόχους. Δεν είναι απλά ζωγραφίζουμε θέλω να πω. Στο δημοτικό δεν ξέρω τι ισχύει, αλλά κι εκεί τα σεμινάρια είναι μεγάλα (και συνήθως δε φτάνει καν ο χρόνος που διατίθεται).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

την ωρα της εργασιας ομως πολυ ευκολα δεν μπαινετε στο νετ;

 

Υπάρχουν και αργόσχολοι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν είναι μόνο προνόμιο των δημοσίων :P:p:p τόσες ώρες στη δουλειά πρέπει και κάτι άλλο να κάνεις... μην κοιτάς που οι δημόσιοι υπάλληλοι μέσα στο 5ωρο "εργασίας" δεν προλαβαίνουν να μπουν και στο φορουμ.... ααα όλα και όλα ... όλες οι δουλειές έχουν τα υπέρ και τα κατά τους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8-2 Έχει θεωρητικά νωρίς και εργαστήρια στη συνέχεια, τουλάχιστον αυτά που έχω πάει μέχρι τώρα.

 

Θα μπορούσαν ίσως να γίνονται σ/κ, αλλά δε νομίζω ότι θα το δεχόταν κανείς.Αφενός μεν είναι οι παγιωμένες κακές νοοτροπίες που τόσο συχνά αναφέρετε, αφετέρου είναι και οι απίστευτα παράλογες συνθήκες στις οποίες δουλεύουμε που είναι εύκολο να αλλοτριωθείς και να πεις ε, όχι δεν ξοδεύω ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω για χάρη σας (=πολιτεία). Εννοείται ό τι χαμένοι βγαίνουμε όλοι από αυτό και πρέπει να αλλάξει. Η μεγάλη πληγή πάντως είναι οι συνδικαλιστές του κλάδου που έχουν χάσει εντελώς τον προσανατολισμό τους και αντιδρούν για να αντιδράσουν.

 

Στο νηπιαγωγείο δεν υπάρχουν αυτά που λες, με την έννοια των ξεχωριστών μαθημάτων εικαστικών ή κάτι άλλο. Το πρόγραμμα είναι ενιαίο και ακόμη και τα εικαστικά συνήθως εξυπηρετούν συγκεκριμένους μαθησιακούς/ παιδαγωγικούς στόχους. Δεν είναι απλά ζωγραφίζουμε θέλω να πω. Στο δημοτικό δεν ξέρω τι ισχύει, αλλά κι εκεί τα σεμινάρια είναι μεγάλα (και συνήθως δε φτάνει καν ο χρόνος που διατίθεται).

 

Στο νηπιαγωγείο δε με πείραζε που έχανε κάποιες μέρες. Στο δημοτικό όμως, ναι, με ενοχλεί πάρα πολύ. Κι αποκλείεται να κρατάει τόσο η συνάντηση, εδώ σε εμας τουλάχιστον, που είμαστε κι επαρχία και δεν έχουμε αποστάσεις. Το ξέρω θετικά, γιατί μια τέτοια ημέρα συνάντησης, είχα βγει για εξωτερικές δουλειές και είδα τις δασκάλες 11.30 η ώρα στρογγυλοκαθισμένες για καφέ.

Link to comment
Share on other sites

την ωρα της εργασιας ομως πολυ ευκολα δεν μπαινετε στο νετ;

 

Αν και off topic η ερώτηση, θα σου απαντήσω και εγώ γιατί δεν συμφωνώ καθόλου με την απάντηση της elenip.

Εμείς του ιδιωτικού τομέα δεν μπορούμε να είμαστε αργόσχολοι γιατί κρινόμαστε καθημερινά από τα πραγματικά αποτελέσματα της δουλειάς μας και αν αυτά δεν πληρούν τις προσδοκίες της εταιρείας μας, ο εργοδότης μας πολύ εύκολα θα μας απολύσει ή θα μας μειώσει επιπλέον το μισθό ή θα μας κάνει τη ζωή μαύρη με παρατηρήσεις, όσο καλός άνθρωπος και να είναι!!!

Επίσης δεν μπορούμε να εφαρμόζουμε αυθαίρετα αργίες ή ημιαργίες. Άσε δε που πολλές φορές υποχρεωνόμαστε να δουλεύουμε και ημέρες επίσημης αργίας, χωρίς καν να πληρωθούμε επιπλέον, γιατί πως μπορείς να αρνηθείς σε μια ευγενική παράκληση του εργοδότη σου τη στιγμή που υπάρχει τόση ανεργία ??? Τώρα η συχνότητα που ο καθένας μας μπαίνει στο νετ, εξαρτάται από τη φύση της κάθε δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic η ερώτηση, θα σου απαντήσω και εγώ γιατί δεν συμφωνώ καθόλου με την απάντηση της elenip.

Εμείς του ιδιωτικού τομέα δεν μπορούμε να είμαστε αργόσχολοι γιατί κρινόμαστε καθημερινά από τα πραγματικά αποτελέσματα της δουλειάς μας και αν αυτά δεν πληρούν τις προσδοκίες της εταιρείας μας, ο εργοδότης μας πολύ εύκολα θα μας απολύσει ή θα μας μειώσει επιπλέον το μισθό ή θα μας κάνει τη ζωή μαύρη με παρατηρήσεις, όσο καλός άνθρωπος και να είναι!!!

Επίσης δεν μπορούμε να εφαρμόζουμε αυθαίρετα αργίες ή ημιαργίες. Άσε δε που πολλές φορές υποχρεωνόμαστε να δουλεύουμε και ημέρες επίσημης αργίας, χωρίς καν να πληρωθούμε επιπλέον, γιατί πως μπορείς να αρνηθείς σε μια ευγενική παράκληση του εργοδότη σου τη στιγμή που υπάρχει τόση ανεργία ??? Τώρα η συχνότητα που ο καθένας μας μπαίνει στο νετ, εξαρτάται από τη φύση της κάθε δουλειάς.

 

Μ' αρέσει που πήρες στα σοβαρά την ερώτηση και απαντάς και σοβαρά... εάν ένας του Δημοσίου είχε δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα θα ήξερε και τι σημαίνει δουλειά.... και για να διανθίσω λίγο την ευγενική σου απάντηση, δεν παρακαλούν και ευγενικά όλοι οι εργοδότες για να δουλέψεις αργίες χωρίς να πληρωθείς... είναι στα καθήκοντά σου εάν θέλεις να κρατήσεις την δουλειά σου.... όπως επίσης και να δουλεύεις τις ατελείωτες υπερωρίες χωρίς να πληρώνεσαι, αμέτρητοι υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα κάνουν και 2-3 μήνες να πληρωθούν, τα προνόμια είναι ελάχιστα... ας μην το πιάσουμε το θέμα γιατί θα στενοχωρηθούμε.... και μόνο το ότι δεν ξέραμε ως χώρα πόσους αργόσχολους δημοσίους υπαλλήλους πληρώναμε και πληρώνουμε αυτό τα λέει όλα για την καταντια μας.... το θέμα είναι πλέον αυτές οι τακτικές να αρχίσουν να αλλάζουν.... αλλιώς τα βλέπω τα παιδάκια μας 5 μέρες το χρόνο μάθημα και τις άλλες αργίες / ημιαργίες / εκδρομές / συνελεύσεις / εκλογές και ότι βάλει ο νους σου...

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που πήρες στα σοβαρά την ερώτηση και απαντάς και σοβαρά... εάν ένας του Δημοσίου είχε δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα θα ήξερε και τι σημαίνει δουλειά.... και για να διανθίσω λίγο την ευγενική σου απάντηση, δεν παρακαλούν και ευγενικά όλοι οι εργοδότες για να δουλέψεις αργίες χωρίς να πληρωθείς... είναι στα καθήκοντά σου εάν θέλεις να κρατήσεις την δουλειά σου.... όπως επίσης και να δουλεύεις τις ατελείωτες υπερωρίες χωρίς να πληρώνεσαι, αμέτρητοι υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα κάνουν και 2-3 μήνες να πληρωθούν, τα προνόμια είναι ελάχιστα... ας μην το πιάσουμε το θέμα γιατί θα στενοχωρηθούμε.... και μόνο το ότι δεν ξέραμε ως χώρα πόσους αργόσχολους δημοσίους υπαλλήλους πληρώναμε και πληρώνουμε αυτό τα λέει όλα για την καταντια μας.... το θέμα είναι πλέον αυτές οι τακτικές να αρχίσουν να αλλάζουν.... αλλιώς τα βλέπω τα παιδάκια μας 5 μέρες το χρόνο μάθημα και τις άλλες αργίες / ημιαργίες / εκδρομές / συνελεύσεις / εκλογές και ότι βάλει ο νους σου...

 

Απάντησα σοβαρά γιατί πραγματικά θα ήθελα να βρεθεί κάποιος δημόσιος εκπαιδευτικός να καταλάβει και να παραδεχθεί ότι ως εργαζόμενος στη σημερινή ελληνική πραγματικότητα παραμένει προνομιούχος!!! Ισως αν ξεκινήσουν κάποιοι να το παραδέχονται, ίσως αρχίσουν τουλάχιστον οι νεότεροι να αισθάνονται την υποχρέωση για να παράγουν πιο ουσιαστική δουλειά, χωρίς φτιαχτές ημιαργίες και ίσως έτσι υπάρξει κάποια βελτίωση στο σύστημα από τους ίδιους τους ανθρώπους που το εξυπηρετούν, γιατί αν περιμένουμε από το κράτος, χαθήκαμε....

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν ξεκινήσουν κάποιοι να το παραδέχονται, ίσως αρχίσουν τουλάχιστον οι νεότεροι να αισθάνονται την υποχρέωση για να παράγουν πιο ουσιαστική δουλειά, χωρίς φτιαχτές ημιαργίες και ίσως έτσι υπάρξει κάποια βελτίωση στο σύστημα από τους ίδιους τους ανθρώπους που το εξυπηρετούν, γιατί αν περιμένουμε από το κράτος, χαθήκαμε....

 

Ο δημόσιος τομέας θα έπρεπε να αποτελεί έναν πρότυπο εργασιακό χώρο, όπου οι υπερωρίες θα πληρώνονταν, οι νόμιμες άδειες θα γίνονταν σεβαστές και δεν θα αισθανόσουν υποχρέωση που σου την έδωσαν, που θα μπορούσες να αρρωστήσεις και να μείνεις σπίτι όσο χρειάζεται και που δεν θα μπορούσε να σε απειλήσει ο προϊστάμενός σου ότι θα σε στείλει σπίτι σου αν θέλει... τόσο απλά.

Όλα αυτά τα εργασιακά δικαιώματα κακοφόρμισαν στο δημόσιο γιατί δεν τα σεβάστηκε κανένας και το κράτος τα εκμεταλλεύτηκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι και το να δουλεύεις σαν σκλάβος, υπό το φόβο της απόλυσης, είναι καλό. Επίσης δεν σημαίνει ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι περνάνε ζάχαρη στη δουλειά τους. Τώρα εάν

το να πληρώνεσαι στην ώρα σου

το να έχεις ωράριο

και το να μην σε απειλούν ότι θα σε απολύσουν

τα θεωρεί κάποιος προνόμια και όχι το αυτονόητο, το οποίο θα έπρεπε να το διατηρήσουμε ως αυτονόητο, για να επιστρέψει κάποτε και στον ιδιωτικό τομέα, έχετε δίκιο, ο δημόσιος υπάλληλος είναι προνομιούχος. Τι σημασία έχει αυτό? Αντί να ικανοποιηθούμε αν κοπούν και από κει τα προνόμια, δεν είναι καλύτερα να (ξανα) προσπαθήσουμε να τα επαναφέρουμε και στον ιδιωτικό τομέα?

 

Επειδή όμως το αυτονόητο τείνει να μην είναι πια αυτονόητο και αυτό είναι επικίνδυνο, γι αυτό μου κάνει κακή εντύπωση που κάποιοι δεν το εκτιμούν και μιλούν ακόμα για το 'κουραστικό' επάγγελμα του εκπαιδευτικού και μετατρέπουν τις εργάσιμες μέρες σε ημιαργίες. Αντί να υπερασπίζουμε τα κακώς κείμενα, επικαλούμενοι μάλιστα και τεκμηρίωση, καλό θα είναι να υπερασπιστούμε την προσφορά μας και την θέση μας σε έναν κοινωνικό ιστό που κινδυνεύει.

 

Καλά, πιο off topic.... πάει στο αρχείο μόνο του!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.... Τώρα εάν

το να πληρώνεσαι στην ώρα σου

το να έχεις ωράριο

και το να μην σε απειλούν ότι θα σε απολύσουν

τα θεωρεί κάποιος προνόμια και όχι το αυτονόητο, το οποίο θα έπρεπε να το διατηρήσουμε ως αυτονόητο, για να επιστρέψει κάποτε και στον ιδιωτικό τομέα, έχετε δίκιο, ο δημόσιος υπάλληλος είναι προνομιούχος. Τι σημασία έχει αυτό? Αντί να ικανοποιηθούμε αν κοπούν και από κει τα προνόμια, δεν είναι καλύτερα να (ξανα) προσπαθήσουμε να τα επαναφέρουμε και στον ιδιωτικό τομέα?

 

Δεν ξέρεις το ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που πήρες στα σοβαρά την ερώτηση και απαντάς και σοβαρά... εάν ένας του Δημοσίου είχε δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα θα ήξερε και τι σημαίνει δουλειά.... και για να διανθίσω λίγο την ευγενική σου απάντηση, δεν παρακαλούν και ευγενικά όλοι οι εργοδότες για να δουλέψεις αργίες χωρίς να πληρωθείς... είναι στα καθήκοντά σου εάν θέλεις να κρατήσεις την δουλειά σου.... όπως επίσης και να δουλεύεις τις ατελείωτες υπερωρίες χωρίς να πληρώνεσαι, αμέτρητοι υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα κάνουν και 2-3 μήνες να πληρωθούν, τα προνόμια είναι ελάχιστα... ας μην το πιάσουμε το θέμα γιατί θα στενοχωρηθούμε.... και μόνο το ότι δεν ξέραμε ως χώρα πόσους αργόσχολους δημοσίους υπαλλήλους πληρώναμε και πληρώνουμε αυτό τα λέει όλα για την καταντια μας.... το θέμα είναι πλέον αυτές οι τακτικές να αρχίσουν να αλλάζουν.... αλλιώς τα βλέπω τα παιδάκια μας 5 μέρες το χρόνο μάθημα και τις άλλες αργίες / ημιαργίες / εκδρομές / συνελεύσεις / εκλογές και ότι βάλει ο νους σου...

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιοι ΔΥ δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους στον ιδιωτικό τομέα; Οι εκπ/κοί ειδικά, πριν διοριστούν, πού δούλευαν νομίζεις;

 

Και για να μην είμαι και τελείως εκτός θέματος, μιας και το θέμα είναι οι σχολικές γιορτές και το ωράριό μας στις ημιαργίες, προσωπικά, προτιμώ να κάνω μάθημα, παρά σχολικές γιορτές, γιατί οι γιορτές χρειάζονται πολύ περισσότερη προετοιμασία.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το ανέκδοτο. Αν όμως κι ο γείτονας γκρινιάζει συνέχεια για το πόσο δύσκολο είναι να φροντίζει την κατσίκα του, προκαλεί:wink::lol::lol:!

 

Το ζήτημα δεν είναι νομίζω μάθημα ή σχολική γιορτή, ούτε το θέμα είναι αν θα κουραστεί ή όχι ο εκπαιδευτικός (ξεκολλήστε:wink:)!

Το ζήτημα είναι να λειτουργήσει το σχολείο κανονικά μια εργάσιμη μέρα. Δηλαδή το αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το ανέκδοτο. Αν όμως κι ο γείτονας γκρινιάζει συνέχεια για το πόσο δύσκολο είναι να φροντίζει την κατσίκα του, προκαλεί:wink::lol::lol:!

 

Δεν έχεις κι άδικο. Απλά ξέρεις τι με έχει κουράσει όλα αυτά τα χρόνια; Να ακούω την ίδια καραμέλα πόσο προνομιούχοι είμαστε εμείς οι εκπ/κοί (κατ' επέκταση οι ΔΥ). Ε όποιος ήθελε, ας γινόταν κι αυτός εκπ/κός/ΔΥ, τον εμπόδισε κανείς;

 

Πιο πάνω καπου γράφτηκε (δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί το θέμα το διαβάζω αποσπασματικά) ότι κάποια δεν έγινε εκπ/κός λόγω επετηρίδας. Υπήρξε κι ο ΑΣΕΠ για κάποια χρόνια. Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ο δημόσιος τομέας θα έπρεπε να αποτελεί έναν πρότυπο εργασιακό χώρο, όπου οι υπερωρίες θα πληρώνονταν, οι νόμιμες άδειες θα γίνονταν σεβαστές και δεν θα αισθανόσουν υποχρέωση που σου την έδωσαν, που θα μπορούσες να αρρωστήσεις και να μείνεις σπίτι όσο χρειάζεται και που δεν θα μπορούσε να σε απειλήσει ο προϊστάμενός σου ότι θα σε στείλει σπίτι σου αν θέλει... τόσο απλά.

Όλα αυτά τα εργασιακά δικαιώματα κακοφόρμισαν στο δημόσιο γιατί δεν τα σεβάστηκε κανένας και το κράτος τα εκμεταλλεύτηκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι και το να δουλεύεις σαν σκλάβος, υπό το φόβο της απόλυσης, είναι καλό. Επίσης δεν σημαίνει ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι περνάνε ζάχαρη στη δουλειά τους. Τώρα εάν

το να πληρώνεσαι στην ώρα σου

το να έχεις ωράριο

και το να μην σε απειλούν ότι θα σε απολύσουν

τα θεωρεί κάποιος προνόμια και όχι το αυτονόητο, το οποίο θα έπρεπε να το διατηρήσουμε ως αυτονόητο, για να επιστρέψει κάποτε και στον ιδιωτικό τομέα, έχετε δίκιο, ο δημόσιος υπάλληλος είναι προνομιούχος. Τι σημασία έχει αυτό? Αντί να ικανοποιηθούμε αν κοπούν και από κει τα προνόμια, δεν είναι καλύτερα να (ξανα) προσπαθήσουμε να τα επαναφέρουμε και στον ιδιωτικό τομέα?

 

Επειδή όμως το αυτονόητο τείνει να μην είναι πια αυτονόητο και αυτό είναι επικίνδυνο, γι αυτό μου κάνει κακή εντύπωση που κάποιοι δεν το εκτιμούν και μιλούν ακόμα για το 'κουραστικό' επάγγελμα του εκπαιδευτικού και μετατρέπουν τις εργάσιμες μέρες σε ημιαργίες. Αντί να υπερασπίζουμε τα κακώς κείμενα, επικαλούμενοι μάλιστα και τεκμηρίωση, καλό θα είναι να υπερασπιστούμε την προσφορά μας και την θέση μας σε έναν κοινωνικό ιστό που κινδυνεύει.

 

Καλά, πιο off topic.... πάει στο αρχείο μόνο του!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

Τίποτα από αυτά που σχολιάζεις δεν τα θεωρώ προνόμια, αλλά τα αναφέρω ως την ελληνική εργασιακή πραγματικότητα το 2013. Να διευκρινίσω λοιπόν ότι θεωρώ ως προνόμια, τα οποία πάντα είχαν οι δημόσιοι εκπαιδευτικοί, και τα διατηρούν ακόμη και σήμερα, είναι : οι λίγες ώρες εργασίας, η όχι συνεχής αξιολόγηση των διδακτικών ικανοτήτων τους και της επαγγελματικής τους επάρκειας, οι 3 μήνες διακοπές το χρόνο και οι πολλές επίσημες και ανεπίσημες αργίες και ημιαργίες. Αυτά ήταν από παλιά τα εξοργιστικά προνόμιά τους, που όμως στη σημερινή εργασιακή πραγματικότητα είναι πλέον και πολύ προκλητικά.

Καθόλου δεν θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, αλλά θα ήθελα ο γείτονας να είναι ευγνώμων που έχει κατσίκα ότι τη στιγμή που οι περισσότεροι γύρω του δεν έχουν....

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει κάποιος έγγραφο η μόνη ελπίδα να για να πάρει απάντηση είναι να είναι πολύ σύντομο και να ζητά ξεκάθαρες και συγκεκριμένες διευκρινήσεις, π.χ. τι ωράριο προβλεπόταν να τηρηθεί στις 22 Μαρτίου για το Δημοτικό

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic η ερώτηση, θα σου απαντήσω και εγώ γιατί δεν συμφωνώ καθόλου με την απάντηση της elenip.

Εμείς του ιδιωτικού τομέα δεν μπορούμε να είμαστε αργόσχολοι γιατί κρινόμαστε καθημερινά από τα πραγματικά αποτελέσματα της δουλειάς μας και αν αυτά δεν πληρούν τις προσδοκίες της εταιρείας μας, ο εργοδότης μας πολύ εύκολα θα μας απολύσει ή θα μας μειώσει επιπλέον το μισθό ή θα μας κάνει τη ζωή μαύρη με παρατηρήσεις, όσο καλός άνθρωπος και να είναι!!!

Επίσης δεν μπορούμε να εφαρμόζουμε αυθαίρετα αργίες ή ημιαργίες. Άσε δε που πολλές φορές υποχρεωνόμαστε να δουλεύουμε και ημέρες επίσημης αργίας, χωρίς καν να πληρωθούμε επιπλέον, γιατί πως μπορείς να αρνηθείς σε μια ευγενική παράκληση του εργοδότη σου τη στιγμή που υπάρχει τόση ανεργία ??? Τώρα η συχνότητα που ο καθένας μας μπαίνει στο νετ, εξαρτάται από τη φύση της κάθε δουλειάς.

 

στις 13.29 ειανι ωρα εργασιας ομως..εννοειται οτι ειναι πολυ δυσκολο για τον ιδιωτικο υπαλληλο αλλα ο εκπαιδευτικος,τουλαχιατον ο νηπιαγωγος δεν εχει τον χρονο ουτε να ξυστει,οχι να μπει κ στο νετ..

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic η ερώτηση, θα σου απαντήσω και εγώ γιατί δεν συμφωνώ καθόλου με την απάντηση της elenip.

Εμείς του ιδιωτικού τομέα δεν μπορούμε να είμαστε αργόσχολοι γιατί κρινόμαστε καθημερινά από τα πραγματικά αποτελέσματα της δουλειάς μας και αν αυτά δεν πληρούν τις προσδοκίες της εταιρείας μας, ο εργοδότης μας πολύ εύκολα θα μας απολύσει ή θα μας μειώσει επιπλέον το μισθό ή θα μας κάνει τη ζωή μαύρη με παρατηρήσεις, όσο καλός άνθρωπος και να είναι!!!

Επίσης δεν μπορούμε να εφαρμόζουμε αυθαίρετα αργίες ή ημιαργίες. Άσε δε που πολλές φορές υποχρεωνόμαστε να δουλεύουμε και ημέρες επίσημης αργίας, χωρίς καν να πληρωθούμε επιπλέον, γιατί πως μπορείς να αρνηθείς σε μια ευγενική παράκληση του εργοδότη σου τη στιγμή που υπάρχει τόση ανεργία ??? Τώρα η συχνότητα που ο καθένας μας μπαίνει στο νετ, εξαρτάται από τη φύση της κάθε δουλειάς.

 

Αργόσχολος ο εκπ/κός; Μα και να θέλει, δεν μπορεί να είναι αργοσχολος μέσα στην τάξη, γιατί θα του την γκρεμίσουν. Μισό λεπτό να γυρίσεις να χαζέψεις έξω από το παράθυρο, μπορεί να βρεις παιδί ανεβασμένο πάνω στην καρέκλα. Ακομη και στις μεγαλύτερες βαθμίδες, που υποτίθεται ότι το μυαλό τους έχει πήξει, έχεις άλλα προβλήματα. θα βγάλει ο άλλος το κινητό θα τραβήξει ότι χαζεύεις από το παράθυρο εν ώρα μαθήματος και σε χρόνο dt έχει ανέβει το βίντεο στο διαδίκτυο μαζί με το όνομά σου. Μην πω για την πιο χαζή δικαιολογία που ακούω ότι "βαριόταν να κάνει μάθημα και μας έβαλε ωριαίο διαγώνισμα" Λες και τα διαγωνίσματα θα διορθωθούν μόνα τους μετά. Και τέλος πάντων, όποιος νομίζει ότι η δουλειά του εκπ/κού είναι εύκολη ας δοκιμάσει να την κάνει για μια μέρα μόνο.

 

If a doctor, lawyer, or dentist had 40 people in his office at one time, all of whom had different needs, and some of whom didn't want to be there and were causing trouble, and the doctor, lawyer, or dentist, without assistance, had to treat them all with professional excellence for nine months, then he might have some conception of the classroom teacher's job.

 

Donald D. Quinn

 

Και με τους μισούς μόνο, λέω εγώ...θα είχε σαλτάρει στο μισάωρο.

 

 

Επίσης κι εμείς κρινόμαστε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ από τους μαθητές και τους γονείς. Κι εμείς πραγματικά αποτελέσματα δίνουμε, δεν μπορούμε να κοροϊδέψουμε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...