Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eπιλογή Μπιμπερό


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μανουλες!!!

Κοριτσια θελω την συμβουλη απο τις εμπειρες!!!! Σε λιγοτερο απο 3 μηνες και πρωτα ο θεος ερχετε ο μπεμπης μας!!!!Βασικα ευχομαι να μπορω να τον θηλασω ... (να εχω γαλα, και να το δεχετε το μωρο. Στην περιπτωση που πανε ολα καλα χρειαζομαι μπιμπερο? Και πια η διαφορα της σιλικονης με το καοτσουκ στις πιπιλες??? Και ακομα το σχημα .... απο αυτες που ειδα προτειμω της Νουκ και οχι Κικο,.. λογο σχηματος....

Τελος αν παρω και απο τις 2 θα μπερδευτει ο μπεμπης?

Εκτιμω την βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρέπει να αποφασίσεις αν θες σιλικόνης ή καουτσούκ και νουκ ή κίκο, δε γίνεται να τρώει μια απο τη μια και μια απο την άλλη. Εγώ στο πρώτο πήρα κίκο με σιλικόνη, στο δεύτερο δοκίμασα και νουκ με καουτσουκ αλλά κολούσε η θηλή όταν έπινε γάλα και δε με βόλεψε. Τα dr brown είναι πολύ βολικά για πρωτάρες γιατί δε χρειάζονται ξέσφιγμα όταν δεν έχουν αέρα, πρόσεχε όμως γιατί είναι πλαστικά και στην Ελλάδα δεν κυκλοφορούν τα bpa-free. Εγώ παρήγγειλα μέσω ιντερνετ τα green-to-grow είναι πλαστικά -τα γυάλινα που έπαιρνα κατά καιρούς έσπαγαν και γέμιζε ο τόπος γυαλιά και γάλατα..- και είναι απαλλαγμένα απο καρκινογόνα

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις μανουλες!!!

Κοριτσια θελω την συμβουλη απο τις εμπειρες!!!! Σε λιγοτερο απο 3 μηνες και πρωτα ο θεος ερχετε ο μπεμπης μας!!!!Βασικα ευχομαι να μπορω να τον θηλασω ... (να εχω γαλα, και να το δεχετε το μωρο. Στην περιπτωση που πανε ολα καλα χρειαζομαι μπιμπερο? Και πια η διαφορα της σιλικονης με το καοτσουκ στις πιπιλες??? Και ακομα το σχημα .... απο αυτες που ειδα προτειμω της Νουκ και οχι Κικο,.. λογο σχηματος....

Τελος αν παρω και απο τις 2 θα μπερδευτει ο μπεμπης?

Εκτιμω την βοηθεια σας!

 

Tjetje με το καλό να έρθει ο μπεμπάκος σου!

 

Σου εύχομαι να θηλάσεις γιατί εγώ δεν τα κατάφερα (λόγω του ότι δεν είχα ενημέρωσης απο το μαιευτήριο) και ακόμα έχω τύψεις! Γάλα θα έχεις εφόσον θηλάζεις αποκλειστικά.

 

Στο θέμα μας τώρα. Οι θηλές από καοτσούκ είναι πιο ευαίσθητες δηλαδή κάθε μήνα θέλουν αλλαγή γιατί φθείρονται και πολλές φορές γλιτσιάζουν. Επίσης έχω ακούσει ότι είναι χημικά αρκετά επεξεργάσιμες. Εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα σιλικόνη για τους πιο πάνω λόγους αλλά και γιατί μου φαίνονταν πιο ΄΄καθαρές΄΄.

 

Αρχικά χρησιμοποίησα chicco αλλά επειδή έτρεχε το γάλα τις άλλαξα με nuk που ακόμα χρησιμοποιώ. Δεν πάιζει ρόλο η μάρκα αλλά αν θα την ΄΄πιάσει ΄΄το μωρό.

 

Επίσης το μωράκι πρέπει να χρησιμοποιεί ένα είδος θηλής και όχι περισσότερα γιατί θα μπερδεύεται και δεν θα τρώει. Έίτε επιλέξεις σιλικόνη είτε καοτσούκ το ίδιο υλικό να πάρεις και πιπίλες.

 

Διάλεξε ότι σου αρέσει περισσότερο, αυτά τα διλείμματα είναι τα πιο γλυκά της ζωής μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επίσης bpa free είναι και της Avent και πολύ καλά ποιοτικός και με ειδικό κλείσιμο μπουκαλιού για να γίνονται οι φυσαλίδες στο μπουκάλι και όχι στο στομαχακι του και έχετε κολικούς μετά! Με το καλό να δεχτείς το μπουμπουκάκι σου στην αγκαλιά σου

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης bpa free είναι και της Avent και πολύ καλά ποιοτικός και με ειδικό κλείσιμο μπουκαλιού για να γίνονται οι φυσαλίδες στο μπουκάλι και όχι στο στομαχακι του και έχετε κολικούς μετά! Με το καλό να δεχτείς το μπουμπουκάκι σου στην αγκαλιά σου

Αγαπητό Καλαμαράκι, απλά να σε συμπληρώσω ότι bpa free η Αβέντ έχει μόνο την "κίτρινη σειρά" , την πιο καινούργια της, η πιο παλιά της (τα διαφανή μπουκαλάκια) δεν είναι bpa free, αυτά ίσως είναι κατάλληλα για μεγαλύτερα μωράκια που δεν χρειάζονται αποστείρωση στα μπιμπερόν.

Φιλικά,

Seen

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως πιστευω οτι δεν διαλεγουμε εμεις αλλα το μωρο... εγω πριν γεννησω ακουγα οτι η σιλικονη εινια καλυτερη και δεν χαλαει και δεν θελει και συνεχεια αλλαγες οπως το καουτσουκ ... οπως επισης για τις θηλες οτι της νουκ η μεγαλη που μοιαζει με το στηθος ειναι πιο καλη... τιποτα.... το Λενακι ειχε αλλη αποψη ηθελε καουτσουκ και την κανονικη θηλη... μετα τον 3ο μηνα πηρα σιλικονη και σιγα σιγα την εμαθε... αλλα σαν νεογεννητο με σιλικονη επινε το μισο γαλα!! οποτε αν επρεπε να πω κατι σε μια μελλουσα μαμα θα ηταν αυτο "μην παρεις πολλα ιδια στην αρχη, παρε 2 ή 3 να διαλεξει και μετα βεβαια κρατα αυτο που τα παει καλυτερα και παρε σαν κι αυτο" γιατι εγω πηρα 6 μικρα 6 μεγαλα και μεχρι να καταλαβω τι και πως εχασα την μπαλα και πηγαν και αχρηστα

 

με το καλο!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πάρε όπως είπε και η Theni 1-2 διαφορετικά και θα δείς στην πράξη ποιό θα σου ταιριάξει. Έτσι κι αλλιώς θα σου χρειαστούν γιατί μπορεί να χρειαστεί να του δώσεις λίγο χαμομηλάκι ή να έχεις αντλήσει δικό σου γάλα κ να θές να του το δώσεις, παρόλο που θα θηλάζεις αποκλειστικά.

Πάντως αν έχεις ενημερωθεί για τον θηλασμό από το φόρουμ και έχεις διαβάσει και κάποιο σχετικό βιβλίο (συνήθως συστήνουν της Πατσούρου) θα δείς ότι όλες έχουμε γάλα, δεν στερεύει ποτέ και ότι τα μωράκια πάντα στην αρχή δυσκολεύονται στο να πιάσουν την θηλή αλλά μέσα στον 1ο μήνα τα καταφέρνουν!

Με το καλό να έρθει σου εύχομαι και με έναν πόνο.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας με το καλο να τον δεχθεις στην αγκαλια σου

σου ευχομαι να μπορεσεις να τον θηλασεις κατα 97% εξαρταται απο εσενα

μην αφησεις να δωσουν στο μωρο ετοιμο γαλα ( στην κλινικη θα σου πουν πως το παιδι πειναει και κλαιει και πως πρεπει να παρει μπουκαλι γιατι δεν φτανει το γαλα σου κτλ ) ολα ειναι ψεμματα για να σου πλασαρουν το ετοιμο γαλα. Βαλε το μωρακι σου στο στηθος σου απο το πρωτο λεπτο και βαζε το συνεχεια ετσι και το μωρακι σου θα παρει το πρωτογαλα και θα κατεβει το γαλα σου μετα την τριτη μερα θελει υπομονη και πολυ αγαπη και μην ακους μαιες μανες και γιατρους που θελουν να σου πλασαρουν μπιμπερο. Στην περιπτωση που ολα πανε καλα δεν θα χρειαστεις κανενα μπιμπερο για οσο καιρο θηλαζεις. Εγω θηλαζα αποκλειστηκα 6 μηνες και μονο μια φορα εδωσα στην μικρη μου 10 η 20 ml τσαι . ειχα αγορασει μονο γυαλινα μπουκαλι της chicco και nuk 2 μεγαλα 2 μικρα και 2 ειδη θηλων και σιλικονης και καουτσουκ. Τελικα τις πεταξα ολες γιατι δεν τις χρησιμοποιησα και τωρα πια χρειαζετε η μικρη μου αλλο νουμερο θηλης και θελει μονο σιλικονης. οπως αναφερθηκε και πριν αυτο το αποφασιζουν μονο τα μωρακια. Εγω στηνθεση σου θα ξεκινουσα μια προετοιμασια στις θηλες μου για να μην πληγωθουν και ετσι χωρις πονο θα θηλασεις πιο ευκολα επισης θα εβρισκα ενα ατομο να με καθοδηγησει στο θηλασμο κοιτα στο αντιστοιχο topic εδω μεσα θα βρεις πολλες πληροφοριες και φροντισε να ζητησεις απο τους δικους σου ανθρωπους να σε στηριξουν στο θηλασμο κυριως τις πρωτες μερες που ισως δυσκολευτεις. Εγω ειχα φυλακα αγγελο μου τον αντρα μου που ειχαμε συμφωνησει να μην αφησουμε κανεναν να δωσει ετοιμο γαλα στη μικρη και με βοηθουσε να μαθω να την θηλαζω οπως επισης ηταν πολυτιμη η βοηθεια της μαιας μου. Αυτα ειναι πιο σημαντικα απο το ειδος του μπιμπερου και των θηλων που θα αγορασεις

 

!!!!Βασικα ευχομαι να μπορω να τον θηλασω ... (να εχω γαλα, και να το δεχετε το μωρο. Στην περιπτωση που πανε ολα καλα χρειαζομαι μπιμπερο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!

 

seenaurora που εχεις δει την κιτρινη σειρα της Avent? Δεν την εχουν πουθενα στα μαγαζια η online ... μηπως μπορεις να βαλεις ενα λινκ να τα δουμε?

 

mariadrama εχω αγορασει ενα μικρο μπουκαλακι και το "στραβο" της κικο, και ενα anent. Πραγματικα 8ελω να θηλασω τον μικρο. Εγω ξερω απο την μητερα μου δεν θηλασα, ισως εκεινη δεν προσπαθησε πολυ η εγω ημουν δυσκολη!!!

Η μαια που εχει ο γιατρος μου οχι μονο δεν μου γεμιζει το ματι λογο ηλικιας .... γυρω στα 25 το παρα πολυ, δεν με εχει πληροφορισει για τιποτα εως τωρα .... και μαλλον ουτε προκειτε.... Η protoula πιο πανω ειπε για ενα βιβλιο της Πατσουρου.... επειδη μαλλον θα χρειαστω ενα ..... εχεις κατι να προτεινεις?

Και στο μαιευτηριο πως θα ξερω αν οντως το γαλα μου φτανει και δεν πειναει το παιδι?η οτι οντως δεν θα του δωσουν και στα κρυφα λιγο ετοιμο γαλα για να μην κλαιει...... Ουφ τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!

 

seenaurora που εχεις δει την κιτρινη σειρα της Avent? Δεν την εχουν πουθενα στα μαγαζια η online ... μηπως μπορεις να βαλεις ενα λινκ να τα δουμε?

 

mariadrama εχω αγορασει ενα μικρο μπουκαλακι και το "στραβο" της κικο, και ενα anent. Πραγματικα 8ελω να θηλασω τον μικρο. Εγω ξερω απο την μητερα μου δεν θηλασα, ισως εκεινη δεν προσπαθησε πολυ η εγω ημουν δυσκολη!!!

Η μαια που εχει ο γιατρος μου οχι μονο δεν μου γεμιζει το ματι λογο ηλικιας .... γυρω στα 25 το παρα πολυ, δεν με εχει πληροφορισει για τιποτα εως τωρα .... και μαλλον ουτε προκειτε.... Η protoula πιο πανω ειπε για ενα βιβλιο της Πατσουρου.... επειδη μαλλον θα χρειαστω ενα ..... εχεις κατι να προτεινεις?

Και στο μαιευτηριο πως θα ξερω αν οντως το γαλα μου φτανει και δεν πειναει το παιδι?η οτι οντως δεν θα του δωσουν και στα κρυφα λιγο ετοιμο γαλα για να μην κλαιει...... Ουφ τι να πω!!!

 

Την κίτρινη σειρά που έχω αγοράσει και εγώ από εκεί την πουλάει στο http://www.mothercare.com http://www.mothercare.com/gp/search/278-6785724-9777526?ie=UTF8&mcb=core&rh=n%3A42861041%2Cn%3A44555031%2Cp_4%3AAvent μόνο που δεν έχει το πολύ μεγάλο μπουκάλι των 330μλ

Καλές αγορές

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητό Καλαμαράκι, απλά να σε συμπληρώσω ότι bpa free η Αβέντ έχει μόνο την "κίτρινη σειρά" , την πιο καινούργια της, η πιο παλιά της (τα διαφανή μπουκαλάκια) δεν είναι bpa free, αυτά ίσως είναι κατάλληλα για μεγαλύτερα μωράκια που δεν χρειάζονται αποστείρωση στα μπιμπερόν.

Φιλικά,

Seen

 

Μια χαρά είναι και για μικρά μωρά, τα είχα για δεύτερα στην Άρτεμις (τα άσπρα που πουλάνε στην ελλάδα) γιατί προτιμούσε της Nuk αλλά τώρα αγόρασα την κίτρινη σειρά από τα mothercare αγγλίας και συνεχίζω με αυτά γιατί το γάλα της ζεσταίνεται καλύτερα στον θερμαντήρα την Avent που έχω.

 

Link to comment
Share on other sites

ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι αρκει να εισαι αποφασισμενη για τα avent εχω διαβασει τα χειροτερα μονο η κιτρινη σειρα ειναι bpa free γενικοτερα να αποφευγεις τα πλαστικα αντικειμενα και για το μωρο και για εσενα τωρα οσο αφορα τη μαια ρωτησε την οτι αποριες εχεις ισως σε βοηθησει και εξηγησε της πως θελεις να σε βοηθησει να θηλασεις αποκλειστικα .Το πύαρ είναι το πρώτο γάλα που παίρνει το νεογέννητο. Έχει χρώμα λεμονοκίτρινο, η ποιότητα του είναι μικρή αλλά η αξία του μοναδική γιατί είναι πλούσιο σε λευκώματα, άλατα και βιταμίνες. Έχει λίγο λίπος που το κάνει ιδιαίτερα εύπεπτο για τις δύο-τρείς πρώτες μέρες της ζωής του μωρού. Το σπουδαιότερο όμως απʼ όλα είναι ότι περιέχει πολλά αντισώματα, δηλ. Ουσίες που κάνουν τα μωρά ανθεκτικά σε λοιμώξεις. Το μωρακι σου εχει τοσο μικρο στομαχι τις πρωτες μερες ( στο μεγαθος ενος κερασιου μου ειχε πει ο γιατρος ) που σιγουρα χορταινει με το πρωτογαλα( κοιτα αυτο το αρθρο http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=91&articleID=7&la=1) , εξαλου θα το βαζεις στο στηθος καθε φορα που θα σου το ζηταει ετσι και θα χαλαρωνει γιατι θα σε μυριζει θα ακουει την καρδουλα σου οπως την ακουγε τοσους μηνες οταν ηταν στην κοιλιτσα σου , ολα θα παρουν το δρομο τους θα δεις πως ειναι πολυ απλα τα πραγματα κι εγω πριν γεννησω ημουν στην ιδια θεση μ εσας μεσα στο αγχος και στο πως. Να ζητας οποτε χρειαζεσαι βοηθεια απο τις μαιες στην κλινικη εμενα μου εδειξαν πανω απο 3 φορες πως να βαζω το μωρο στο στηθος και καθε φορα που δεν τα κατεφερνα ζητουσα βοηθεια ξανα και ξανα ωσπου εμαθε το μωρακι εμαθα κι εγω και στο σπιτι ειμασταν ετοιμες. θα απαιτεις επισης ησυχια και ηρεμια τη στιγμη του θηλασμου.Αν ζητησεις να μην δωσουν στο παιδι σου ξενο γαλα στο μαιευτηριο δεν θα του δωσουν φροντισε να εχεις το νεογεννητο ΔΙΠΛΑ σου. Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη που εχουν καποιες κοπελες και πηγαινουν σε "καλα" υποτιθεται μαιευτηρια και μολις γεννουν χωριζουν τη μαμα απο το νεογεννητο τις πρωτες ημερες που σε χρειαζεται τοσο μα τοσο πολυ τοτε ακριβως που παθαινει σοκ μετα τον τοκετο και ολα του ειναι κρυα και ξενα , σ εχει αναγκη και χρειαζεται την αγκαλια σου, απορω πως αντεχουν τα κοριτσια με τα μωρο σε αλλα δωματια. εχω παρολο που γεννησα με καισαρικη ( δεν ηταν επιλογη μου το παλεψα αλλα παρουσιαστηκε μια επιπλοκη μετα απο 17 ωρες) ειχα την μικρη συνεχεια μαζι μου και συνεχεια στο στηθος μου. Τωρα για το βιβλιο που λες δεν γνωριζω εχω ειχα δανειστει καποιο ενος τοπικου γυναικολογου το οποιο δυσκολα θα το βρεις τρομερο βιβλιο με βοηθησε πολυ λεγεται μητρικος θηλασμος του εμμανουηλ Σταματιου ( παιδιατρος) απο εκει και περα οπως ξαναεγραψα εχει ατομα εδω μεσα που μπορουν να σας βοηθησουν πολυ . μπειτε στο τοπικ του θηλασμου. συγγνωμη αν σας κουρασα

 

 

[quote name=

mariadrama εχω αγορασει ενα μικρο μπουκαλακι και το "στραβο" της κικο, και ενα anent. Πραγματικα 8ελω να θηλασω τον μικρο. Εγω ξερω απο την μητερα μου δεν θηλασα, ισως εκεινη δεν προσπαθησε πολυ η εγω ημουν δυσκολη!!!

Η μαια που εχει ο γιατρος μου οχι μονο δεν μου γεμιζει το ματι λογο ηλικιας .... γυρω στα 25 το παρα πολυ, δεν με εχει πληροφορισει για τιποτα εως τωρα .... και μαλλον ουτε προκειτε.... Η protoula πιο πανω ειπε για ενα βιβλιο της Πατσουρου.... επειδη μαλλον θα χρειαστω ενα ..... εχεις κατι να προτεινεις?

Και στο μαιευτηριο πως θα ξερω αν οντως το γαλα μου φτανει και δεν πειναει το παιδι?η οτι οντως δεν θα του δωσουν και στα κρυφα λιγο ετοιμο γαλα για να μην κλαιει...... Ουφ τι να πω!!![/quote]

Link to comment
Share on other sites

Το "στραβο" μπουκαλι της κικο..μεγαλη πατατα...εχει ενα πατο μεσα απο σιλικονη, ο οποιος αν βαλεις ζεστο νερο διαστελλετται-συστελλεται και τελικα ξεκολλαει και τον βρισκεις να επιπλεει στο μπουκαλι!!

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου εγω ήμουν αποφασισμενη να θηλάσω και θήλασα! Εφόσον είχα ολη την ενημέρωση που χρειαζόμουν καθως και την υποσ΄τηριξη απο το φόρουμ ήμουν ΟΚ.

Οι πιο άχρηστες αγορές μου ηταν τα μπιμπερό! 3 φορές του έδωσαν που έλειψα απο το σπίτι με ενα μικρό γυάλινο της chicco. Δεν ξαναέπιασε ποτε του μπιμπερό!

Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις 2 μικρά γυάλινα απλα για να υπάρχουν. Αν κάτι δεν πάει καλά τότε πετιέται κάποιος και σου αγοράζει πριν βγεις καν απο το μαιευτήριο. Τώρα τα χαρίζω δεξια και αριστερά 4-5 που ειχα πάρει μιας και ευελπιστώ οτι δεν θα τα χρειαστώ ουτε για το επόμενο. Τα nuk πάντως βολευουν σε περιπτωση που αντλεις με θήλαστρο μιας και εφαρμόζουν στα θήλαστρα της medela. Εγω είχα πάρει θηλές καουτσουκ και σιλικόνης αλλα προτιμησα το καουτσουκ που μοιαζει με το χρώμα της θηλής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω καταρχην ποτε δεν καταλαβα τι λεξη θα διαλεξει. Ενα μουρουλινι οσο αποψη και να εχει δεν εχει καθολου για μενα. Εγω θηλασα 4 μηνες περιπου και μετα δεν μπορειτε να φανταστιτε. Ειχα nuk, chicco, σιλικονης , καουτσουκ ολα ενας αχταρμας. Ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα. Ακομα και τωρα το βραδυ τις δινω γαλα με το nuk και μετα νερο με chicco. Η διαφορα ειναι οτι οταν βαζεις τις θηλες τις chicco με τις 3 τρυπες μεχρι να ανοιξει το στομα τρεχει το μπιμπερο συντριβανι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ μπερδευτικα! Τι θηλες να πάρω? Αλλες είναι για νερακι και άλες για γάλα? Συγνωμη για τις ερωτήσεις! 1051478tiho7lgztu.gif

 

οχι καλέ ολες ίδιες είναι....εσυ απλα θα πάρεις 2 μπιμπεράκια 0+

της chicco ας πούμε όσο σφίγγεις το στόμιο του μπιμπερό μειώνεται η ροή και ετσι δεν πνίγεται το μωρό αν του ερχεται πολυ το γάλα. Αυτά δεν μπορεις να τα ξέρεις απο πριν, θα το δεις εκεινη την ώρα. Πάντως ευχή μου ειναι να μην μπει κανενα ξένο σώμα αναμεσα σε εσας και το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αγορασει της κικο που οι θηλες του μοιαζουν σε αυτες του στηθους. Ειχα παρει 2 μικρα και 3 μεγαλα καθως επισης και τον βραστηρα. Λοιπον τωρα που θα γεννησει η κουμπαρα μου θα της τα δωσω οπως ειναι γιατι ειναι αθικτα. Δεν ειπιαμε απο το μπιμπερο καθολου ακομα και το νερο το ξεκινησαμε με ποτηρακι. Προσεχε μην αγοραζεις πραγματα απο ανασφαλεια. Ο βραστηρας και τα μπιμπερο κοστισαν γυρο στα 70 με 80 ευρω. Αχριστα ομως!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

'Εχει δίκιο η delin κι εγώ ότι μου είχαν αγοράσει από μπιμπερό κλπ τα χάρισα, εκτός από 2 που έχω για νεράκι. Κι αυτά δεν θα τα είχα αλλά δεν έχω αγοράσει ακόμα ποτηράκι!

Τον αποστειρωτήρα τον χρησιμοποίησα τελικά για να αποστειρώνω τα μασητικά μέχρι τους 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπεριζω την ομορφη παρεα!!!

 

Ως ασχετη μελλουσα μαμα θα ηθελα να ρωτησω αν θα επρεπε να αγορασω μπιμπερο για να τα εχω με τον ερχομο της μπεμπας μου και ποσα?

 

Η κουνιαδα μου μου ειπε πως πρεπει να παρω για αρχη 3 μπουκαλια της Chicco αυτα τα γυριστα για νεογεννητα, και αργοτερα παιρνω και αλλα 3, γιατι λεει πως δεν θα προλαβαινω.....

 

Να διευκρινησω πως θελω να θηλασω τη μικρη μου για οσο μπορω, αλλα εχω επιπεδες θηλες και αγχωνομαι λιγακι εως πολυ....

Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας!!!!:D:D:D

1260345600.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το νινι σου.εγω ειχα παρει 5 γυαλινα της chicco οσα χωρουσε ο αποστηρωτης.οχι τα γυριστα γιατι ειναι πλαστικα και δεν ηθελα.οι θηλες σου ομως θα φτιαξουν μην σκας και εμενα ετσι ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...