Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eπιλογή Μπιμπερό


Recommended Posts

Αλήθεια πια μάρκα μπιμπερο προτιμήσατε, chicco ή Νuk . Ισχύεις το ότι ο αποστειρωτής ειναι διαφορετικός για κάθε μάρκα; Δηαλδή πρέπει να διαλέξεις πρώτα μπιμπερό και μετα αποστειρωτή; και ακόμη θηλή καουτσουκ ή σιλικόνης; Με τις πιπίλες τι ισχύει; τι απο τα δυο διαλέγουμε;

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H nuk Θεωρειται καλυτερη εταιρια.......

 

Αν εχεις υποψη σου ομως υπαρχει προβλημα με τοξικα πλαστικα σε ολες σχεδον τις εταιριες (θα βρεις πολλα σχετικα τοπικ)

 

Βρηκα αυτο το σαιτ προσφατα με μη τοξικα μπιμπερο και χωρις αλλο αυτα θα αγορασω για το επομενο μωρο μου.....

 

http://www.greentogrow.com/

 

Για πιπιλα τωρα, η παιδιατρος μου συστηνει καουτσουκ ως πιο φυσικο υλικο.....

 

 

Ο δικος μου μονο τις nuk πιπιλες δεχοταν......της κικκο καθολου......[αιρνεις και δοκιμαζεις....εγω παντως προτιμω την πρωτη....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αγοράσει μονο 2 προς το παρόν της chicco ενα γυάλινο και ενα πλαστικό....άκουσα όμως οτι τα πλαστικά μπουκάλια και μπιμπερό ειναι επικίνδυνα στις ειδήσεις την προηγούμενη εβδομάδα οπότε και τα υπολοιπα θα ειναι γυάλινα. Εχω διαβάσει οτι οταν το πλαστικό θερμένεται εκλύονται καρκινογόνες ουσίες απο την συσταση του...οποτε με τις αποστειρώσεις και στον θερμαντήρα φοβάμαι.

 

Μου έδωσε μια θεία μου εναν αποστειρωτη παλιό θα έλεγα και οχι καποιας γνωστής μάρκας και θα το δοκιμάσω να δω...αν μου κάνει θα το κρατήσω. Στην αρχή ειπα τι ειναι αυτο αλλα μετά σκεφτηκα οτι όλες αυτες οι συσκευες λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο οπότε ΟΚ.

 

Με την σιλικόνη και το καουτσουκ εχω μπερδευτεί κι εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Για τον αποστειρωτη πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο....δεν ξερω αν ο αποστειρωτης καποιας εταιριας εχει τετοιες προδιαγραφες, ο δικος μου παντως που ηταν NUK επαιρνε ολων των εταιριων τα μπιμπερο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μετα το χρονο που χρησημοποιησα μπιμπερο αγορασα τα γυαλινα της Nuk και εμεινα πολυ ευχαριστημενη...

Οσο για τον αποστειρωτη πρωτη φορα το ακουω...θεωρω οτι ειναι βλακειες παρε οποιον θες.... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα το χρονο που χρησημοποιησα μπιμπερο αγορασα τα γυαλινα της Nuk και εμεινα πολυ ευχαριστημενη...

Οσο για τον αποστειρωτη πρωτη φορα το ακουω...θεωρω οτι ειναι βλακειες παρε οποιον θες.... :wink:

και εγω το ιδιο χρησιμοποιησα της νυκ.

στην αρχη τα εβαζα σε ενα τσικαλι και τα εβραζα .μετα πηρα εναν αποστειρωτη αλλα τελικα δεν τον χρησιμοποιησα γιατι τον θηλαζα αποκλειστικα

Link to comment
Share on other sites

Μετα το χρονο που χρησημοποιησα μπιμπερο αγορασα τα γυαλινα της Nuk και εμεινα πολυ ευχαριστημενη...

Οσο για τον αποστειρωτη πρωτη φορα το ακουω...θεωρω οτι ειναι βλακειες παρε οποιον θες.... :wink:

και εγω το ιδιο χρησιμοποιησα της νυκ.

στην αρχη τα εβαζα σε ενα τσικαλι και τα εβραζα .μετα πηρα εναν αποστειρωτη αλλα τελικα δεν τον χρησιμοποιησα γιατι τον θηλαζα αποκλειστικα

 

Κι εγω ευελπιστώ να θηλάσω αποκλειστικά γι'αυτο δεν θα πάρω πολλά μπιμπερό. Το εχω πάρει ζεστά το θέμα και ελπιζω να πάνε όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα το χρονο που χρησημοποιησα μπιμπερο αγορασα τα γυαλινα της Nuk και εμεινα πολυ ευχαριστημενη...

Οσο για τον αποστειρωτη πρωτη φορα το ακουω...θεωρω οτι ειναι βλακειες παρε οποιον θες.... :wink:

και εγω το ιδιο χρησιμοποιησα της νυκ.

στην αρχη τα εβαζα σε ενα τσικαλι και τα εβραζα .μετα πηρα εναν αποστειρωτη αλλα τελικα δεν τον χρησιμοποιησα γιατι τον θηλαζα αποκλειστικα

 

Κι εγω ευελπιστώ να θηλάσω αποκλειστικά γι'αυτο δεν θα πάρω πολλά μπιμπερό. Το εχω πάρει ζεστά το θέμα και ελπιζω να πάνε όλα καλά :)

 

ολα καλα θα πανε μην σνησυχεις!!!!Με το καλο το μωρακι σου!!!! :D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι φανατισμενη μια χαρα θα τα καταφερεις..... :wink:

 

Μου λεγαν να μη παρω αποστειρωτη αν σκοπευα να θηλασω αλλα τελικα μας βγηκε χρησιμος.......πηρα εναν της nuk που ειναι και ατμομαγειρας 70 ευρω (οχι οτι μαγειρεψα ποτε) και ειχε δωρο 2 μπιμπερο μικρα μεσα....το μικρο μεγεθος κοριτσια ειναι παρα πολυ βολικο!!!!

 

Εκει αποστειρωνα πιπιλες, θηλαστρο και μπιμπερο (παρολο που θηλαζα αποκλειστικα) .....αργοτερα χρησιμοποιεις τα μπιμπερο για τσαγακια και νερο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή της avent δεν είναι καλά???? Κι εγώ έχω σκοπό να θηλάσω, αλλά πήρα ένα μικρούλικο πλαστικό. Τη θεωρώ πολύ καλή εταιρεία.. Αποστειρωτή δεν πήρα, αλλά αν πάρω πάλι της αβεντ έχω βάλει στο μάτι..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή της avent δεν είναι καλά???? Κι εγώ έχω σκοπό να θηλάσω, αλλά πήρα ένα μικρούλικο πλαστικό. Τη θεωρώ πολύ καλή εταιρεία.. Αποστειρωτή δεν πήρα, αλλά αν πάρω πάλι της αβεντ έχω βάλει στο μάτι..

 

Καλά μην νομίζεις πάνω κάτω όλα τα ιδια ειναι απλά να προτιμήσεις για μένα γυάλινα μπιμπερό, αποστειρωτές κτλ κατα τη γνώμη μου το φτηνότερο μιας και κάνουν την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ κοριτσια και γω εκει τεινω για της Νuk .Οσο για τις θηλές μαλλον θα ρωτήσω την παιδίατρο.

ΑΛηθεια για το νέο μπιμπερό το οποιο κραταει μέσα τον αέρα και δεν προκαλεί κολικους στα μωράκια έχετε ακουσει; ειναι Dr, Brown's και το διανέμει η mathercare και επιλεγμένα φαρμακεία . Το έχει πάρει καποια; Ξέρετε κάτι ; το διαφημίζουν σε ΄πολλα περιοδικα.

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ κοριτσια και γω εκει τεινω για της Νuk .Οσο για τις θηλές μαλλον θα ρωτήσω την παιδίατρο.

ΑΛηθεια για το νέο μπιμπερό το οποιο κραταει μέσα τον αέρα και δεν προκαλεί κολικους στα μωράκια έχετε ακουσει; ειναι Dr, Brown's και το διανέμει η mathercare και επιλεγμένα φαρμακεία . Το έχει πάρει καποια; Ξέρετε κάτι ; το διαφημίζουν σε ΄πολλα περιοδικα.

τα μωρακια που θηλαζουν δεν εχουν κολικους!!! :D

τωρα οσον αφορα τον αποστειρωτη,εγω εχω της κικο και γυαλινα μπιμπερο της νουκ!

αν θηλασεις δεν θα χρειαστεις τπτ απο τα 2 αλλα μπορεις να παρεις καποιον σε περιπτωση αναγκης-αν θες να αφησεις 1 γευμα! :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω εχω σχεδον ολες τις μαρκες chico,nuk,avent,mam αγορασα στην αρχη τα νυκ και τα μαμ και τα avent ηταν μαζι με το θηλαστρο αλλα με τα νυκ καταπινε πολυ αερα το μωρο και ειχαμε τρομερο προβλημα με κολικους κι ετσι πηρα και της chico τα τσραβα τα οποια με βολεψαν παρα πολυ και το μωρο δεν καταπινει καθολου αερα.και τα avent ειναι αρκετα καλα.επισης να πω πως η chico εχει κατα τη γνωμη μου το καλυτερο καουτσουκ ενω της νυκ κολλαει.και αποστειρωτη εχω αυτον http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090302&itmid=11171 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη και παιρνει ολες τις μαρκες μπιμπερο

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μπιμπερο πλαστικα και οχι γυαλινα. Τα εχετε δει να πουλιονται στην Ελλαδα? Τα βρηκα σημερα στο Βελγιο και πειρα 1 τεμαχιο. Ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα δεν πειραζει..

Θα βρω ή να αγορασω απο εδω οσα χρειαζομαι?

Α! ειδα και της Avent χωρις BPA...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Βελγιο. Τελειως κατα τυχη! και καλα της Chicco δεν πολυ κυκλοφορουν εδω αλλα της Avent ενω τα βρισκεις παντου μονο στο συγκεκριμενο μαγαζι βρηλα χωρις BPA και εχω επισκευτει ουκ ολιγα αυτες τις μερες..

Link to comment
Share on other sites

Μπιμπερο πλαστικα και οχι γυαλινα. Τα εχετε δει να πουλιονται στην Ελλαδα? Τα βρηκα σημερα στο Βελγιο και πειρα 1 τεμαχιο. Ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα δεν πειραζει..

Θα βρω ή να αγορασω απο εδω οσα χρειαζομαι?

Α! ειδα και της Avent χωρις BPA...[/QU

τι ειναι το BPA?????????????????

LcNGp3.png

k90zp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια ουσια που εχουν τα πλαστικα μπιμπερο και θεωρηται βλαβερη (καρκινογονως?) σε υψηλες θερμοκρασιες οπως αποστηρωση ή και πολυ ζεστο γαλα

 

Eρώτηση: αν δεν βάλεις κάτι πολύ ζεστό, μόνο νερό δηλαδή, υπάρχει πρόβλημα? :?

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μου ειπε οτι το ζεστο ειναι προβλημα απο την αλλη ποσο ζεστο?? Δηλαδη αν πετυχεις το γαλα στους 37 βαθμους πριν το βαλεις θεωρειτε ζεστο? Δεν ξερω να απαντησω.

Στον μεγαλο γιο (ειναι σχεδον 2 τωρα) χρησιμοποιουσα απλα πλαστικα. Τωρα ειπα να περασω στα γυαλινα. Αλλα ενα πλαστικο ειναι πιο ελαφρυ για τις μετακινησεις και δεν σπαει...

Και κατι ακομη. Στο Βελγιο που ειμαστε τα γυαλινα δεν ειναι τοσο διαδεδομενα οσο στην Ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...